کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ترکمنستان به داد شرکت گاز ایران رسید

کدخبر:۳۰۶۶۳جمعه، ۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳:۵۸۴۱۶۲ بازدید

با وجود سرمایه‌گذاری بیش از 20 میلیارد دلاری در صنعت گاز و افزایش 200 میلیون مترمکعبی تولید گاز اما با ورود اولین جبهه هوای سرد و قطع گازها ...

با وجود سرمایه‌گذاری بیش از 20 میلیارد دلاری در صنعت گاز و افزایش 200 میلیون مترمکعبی تولید گاز اما با ورود اولین جبهه هوای سرد و قطع گازها، مردم برخی از شهرهای شمالی بار دیگر نفت‌سوز شدند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت حدود یک ماه قبل در گفتگو با رسانه‌ها با اشاره به خودکفایی کشور از واردات گاز ترکمنستان هرگونه قطع و افت فشار گاز برای پاییز و زمستان امسال را منتفی دانسته و تاکید می‌کرد: با افزایش تولید گاز ایران به دنبال افزایش صادرات گاز است.

با گذشت کمتر از یک ماه و درحالی که هنوز فصل زمستان هم در کشور آغاز نشده نه تنها خبری از تحقق تامین پایدار و مطمئن گاز در سطح شبکه گاز کشور نیست بلکه چنانچه ترکمنستان همچون گذشته شیر گاز خود را بر روی ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان می‌بست امروز یک فاجعه بزرگ مدیریتی در شمال و شمال غرب کشور به وقوع می‌پیوست.

نکته قابل توجه آن است که درحالی با ورود یک جبهه هوای سرد زمستانی به کشور گاز مشترکان در استان‌های شمال و شمال غرب کشور به ویژه شهرهای مختلف استان مازندران قطع شده و اخبار از قطع و افت فشار در برخی از شهرهای غرب کشور حکایت دارد که در طول سه سال گذشته رکورد افزایش ظرفیت تولید گاز ایران شکسته شده است.

محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اواسط هفته جاری با اشاره به ثبت یک رکورد جدید افزایش ظرفیت تولید گاز در پارس جنوبی، گفته است: با بهره‌برداری از واحدهای جدید پالایشگاهی فاز ۱۹ هم اکنون تولید گاز از پارس جنوبی به رقم بی سابقه ۴۶۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

آمار شرکت ملی گاز ایران هم نشان می‌دهد که با کاهش دمای هوا در اکثر استان‌های نیمه شمالی کشور به زیر صفر درجه متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی به حدود ۵۵۰ تا ۵۶۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

به عبارت دیگر درحالی متوسط مصرف گاز بخش خانگی با افزایشی ۲۰۰ میلیون مترمکعبی در مقایسه با پارسال به ۵۵۰ تا ۵۶۰ میلیون مترمکعب رسیده است که در طول دو روز گذشته گازرسانی به صنایع، نیروگاه‌های برق و صنایع پتروشیمی قطع، محدود و در برخی از این واحدها سوخت مایع جایگزین شده است.

با این وجود ابهام اینجاست که با محدودسازی و یا قطع گاز صنایع و نیروگاه‌ها و افزایش ظرفیت تولید گاز کشور چرا بازهم شاهد قطع و یا افت فشار گاز طبیعی در شهرهای شمالی کشور هستیم؟

نفت فروشی در شمال و گازسوزی در جنوب

در حال حاضر هیچ گونه محدودیت و یا کمبود تولید گاز طبیعی در بخش بالادستی صنعت نفت وجود ندارد اما به دلیل فقدان اعمال مدیریت هوشمندانه در شرکت ملی گاز و عدم توانایی مدیران این مجموعه در تغییر آرایش شبکه انتقال و توزیع گاز کشور به ویژه در سرشاخه‌ها بازهم با بارش برف یک بحران جدید گازی در شمال کشور رقم خورده است.

در طول ۱۰ سال گذشته و پس از بحران گازی زمستان سال ۱۳۸۶ تاکنون بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در سطح شبکه تولید، انتقال و توزیع گاز ایران انجام شده است.

در طول این مدت با این سرمایه گذاری عظیم طرح توسعه فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ پارس جنوبی با ظرفیت تولید گاز بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب در روز به بهره‌برداری رسیده و بیش از ۱۰ ایستگاه تقویت فشار و ۵۰۰۰ کیلومتر خط لوله با ظرفیت بالا در استان‌های مختلف کشور راه اندازی شده است.

مهمترین مشکل فعلی صنعت گاز کشور که از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون زمستان هر سال آشکار می‌شود آن است که مدیران جدید شرکت ملی گاز از توانایی لازم به منظور انتقال گاز از جنوب به شمال کشور برخوردار نبوده و با وجود افزایش تولید اما بازهم با حبس گاز در جنوب کشور و به ویژه حوزه پارس جنوبی اتفاق افتاده که در نهایت این ضعف بزرگ در سرشاخه‌ها همچون استان مازندران منجر به قطع و یا افت فشار شبکه گازها می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر آن است که با قطع گاز در تعداد زیادی از شهرهای شمال کشور، صنعت نفت بار دیگر به دوره نفت فروشی بازگشته و در شهرهای شمالی بار دیگر مرم در صف خرید نفت سفید و گاز مایع صف کشیده‌اند و این درحالی است که در جنوب کشور به دلیل عدم مدیریت شبکه گاز، عملا بخش عمده‌ای از گاز تولیدی فازهای جدید و تازه راه‌اندازی شده پارس جنوبی در مشعل‌ها می‌سوزد.

صرفه‌جویی کنید تا گازها قطع نشود

همزمان با بحرانی شدن وضعیت تامین گاز پاییزی مشترکان، شرکت ملی گاز ایران برای تامین گاز مردم و جلوگیری از قطع جریان گاز یک پیش شرط تعیین کرده است، صرفه‌جویی کنید تا گازها قطع نشود.

حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه چنانچه اهالی شهرهایی که با افت فشار گاز مواجه شده اند، مصرف بالا نداشته باشند، قطعی گاز رخ نمی‌دهد، تاکید کرده است: به زودی مشکل افت فشار گاز در کشور رفع می‌شود.

معاون وزیر نفت همچنین با بیان اینکه هم اکنون تولید گاز کشور به حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است، بیان کرده است: مشترکان هرچه قدر کمتر مصرف کنند، گاز قطع نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز درحالی مردم را به صرفه جویی در مصرف گاز دعوت می‌کند که باید به این پرسش پاسخ بدهد که در کنار ضعف در تغییر آرایش شبکه گاز چرا با گذشت بیش از سه سال از وعده تولید بخاری‌های گازسوز با راندمان بالا، تاکنون بخاری‌های کم مصرف گاز در بازار به صورت انبوه عرضه نشده است؟

با کاهش دمای هوای به منفی صفر درجه قطعا مصارف گاز افزایش می‌یابد اما اگر به‌جای دعوت به صرفه‌جویی امروز در کشور بخاری با راندمان بالا تولید و عرضه می‌شد و از این محل حدود ۱۰ درصد با ارتقای راندمان صرفه‌جویی اتفاق می‌افتاد هم اکنون بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب گاز مازاد برای تولید و عرضه در اختیار شرکت گاز بود.

از سوی دیگر پیشتر مجلس شورای اسلامی بر اساس بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ عملا مجوزهای قانونی برای حمایت مالی از تولید بخاری کم مصرف گاز را برای شرکت ملی گاز صادر کرده که تاکنون از این قانون برای تولید بخاری با راندمان بالا و صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف گاز استفاده نشده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

amin: 1395/9/509:15:33،
167
16
الحق که جهان سومی هستیم،
یه کشور جهان سونی اگر بزرگترین معادن و سرمایه های دنیارو داشته باشه چون ضعف مدیریتی داره مثل یه کشور فقیر میمونه
امید : 1395/9/510:19:37،
60
13
زنگنه فقط لاف
متاسفانه توی کشور ما همه متظاهر به کارکردن هستن ولی وقتی دقت میکنی میبینی همش لاف بوده و فقط وقت گذروندن.
خانه از بنیان خراب است برادر
عبدی: 1395/9/510:51:57،
36
5
توضیحات مدیر عامل شرکت گاز مازندران در مورد قطع گاز شهرهای مازندران مرده را به خنده میاورد این آقا میخواهد برای گاز مازندران برنامه ریزی کند در توضیح علت قطع گاز مشکل بیان داشت جای بی تاسف!!!!!
مهرداد: 1395/9/510:57:56،
34
53
هرچند ضعف مدیریت هست ولی خداییش مصرف روزانه 550 میلیون متر مکعب گاز میدونید یعنی چی؟یعنی 1.5برابر مصرف گاز اروپا یعنی یه جمعیت 80میلیونی به اندازه 700میلیون نفر دارن گاز مصرف میکنن.یکم شعله رو کم کنیم همه هموطنان میتونن از این نعمت استفاده کنن.
ایرانی: 1395/9/511:32:49،
49
11
من کاری با مدیریت این آقایون ندارم.ولی تو دنیا کسی نمیاد چند هزار کیلومتر لوله کشی گاز کنه و از کلی ایستگاه تقویت فشار و سایر تجهیزات استفاده کنه که گاز رو از جنوبی ترین نقطه به شمالی ترین نقطه کشور و به جایی برسونه که در چند کیلومتری اون منابع گازی وجود داره.برای همینه که چیزی به نام سوآپ هستش.باید با کشورهای همسایه مبادله داشت که هم باعث کاهش هزینه ها و هم افزایش امنیت و ثبات کشورمون میشه.گاز شمال کشور باید از ترکمنستان و آذربایجان تامین بشه.
بهادری: 1395/9/511:44:48،
10
30
ربطی نداره
دانیال: 1395/9/513:14:10،
37
13
پس این همه پروژه های گوووووووووناگون
که در دهه دولت و در دهه فجر
افتتاح میکنین چیه ؟
یعنی هنوز ابتدایی تیرین زیرساخت
مملکت
آب برق گاز و جاده و .. را درست نکردین
با دو روز برف مملکت تعطیلع ؟
اگر طوفانهای کانادا آمریکا بیاد چیکار میکنین ؟
راستی
این مدیریت بحرانها که فقط مدیر و معاون و کارمند با حقوقهای .. دارند
فایدشون چیه ؟؟؟
واقعا
ما رکورد زدیم
ایران: 1395/9/606:25:55،
6
9

جهان سومی؟!؟!؟!...
اگه تولیدات گاز پارس جنوبی آنچنانی باشه کمبود وقطع شدن گاز برای چیه؟؟؟؟
دنیا دارمکافاته، هرمدلی به مردم دروغ میگن، سریع دروغاشون رو میشه!!!!
ادعاداریم دنیارومیتونیم مدیریت کنیم! درمدیریت یک خط راه آهن عاجزیم!!
راحت هم با یک جمله ی (خطای انسانی) ازکنارش ردمیشیم!!!
خدا به دادمردم بی پناه برسه بااین مدیریت گل وبلبل تدبیروامیدی و...
جواب به مهرداد: 1395/9/610:17:47،
12
7
آقا مهرداد قربون مقایسه کردنت!
مردم حسابی گاز سوخت رایج کشورهای اروپایی نیست سوخت رایج اونا برقه در صورتی که سوخت رایج ایران گاز و نفته آخه این چه مقایسه ای هست که میکنی که شعله رو بکشید پایین ربطی به بالا و پایین بودن شعله نداره سوخت رایج تو ایران گازه اروپایی ها برای گرما و پخت و پز عموما برق و مازوت استفاده میکنند نه گاز!
مثل این میمونه که بگی مصرف کله پاچه در ایران 1000 برابر آمریکاست!
سالار: 1395/9/509:22:57،
112
14
وقتی کارمندان و مدیران دولتی بر اساس روابط و سهمیه در دانشگاه پذیرفته و بدون آزمون استخدام میشود همین است و بس...
من از اون پزشک و دندانپزشکی میترسم که با سهمیه درس خوانده و با جان مردم بازی میکند...
خانواده های ایثارگر بسیار محترم و عزیز هستند و مشکل از بی تدبیری مسؤلین نظام بوده و بس...
مهدی: 1395/9/513:35:50،
14
37
شماهم فقط یه چیزی طوطی وار تکرار میکنید,,سهمیه سهمیه... آقا من استخدام گاز شدم با تمام آزمونها و مصاحبه و هفت خوان ... پارتیم هم خدا بوده, بله یه عده هستن رانت دارند ولی چرا همه را جمع میزنید, درثانی این آقای زنگنه اینقدر پرسنل نفت و گاز را بی انگیزه کرده که کسی رمقی برای دلسوزی در این صنعت ندارد,شاید باور نکنید اکثر بچه های جذب 91 با حقوق حدود 2 زندگی میکنند بعد با اجاره و قسط و... آقای زنگنه چه برسر صنعت نفت آوردی که نه مردم راضیند و نه پرسنل؟؟
سالار: 1395/9/517:37:10،
14
16
همین لایکها جواب من و مهدی رو دادند...
یاحق
محمد اسماعیل قهرمانی: 1395/9/509:26:18،
83
19
مدیران شرکت های برق و گاز و آب ،فقط به دنبال افزایش قبوض هستند و در عمل و پیشرفت صفر تشریف دارن ،
وای به روزی که بگندد نمک....
رضا: 1395/9/511:36:19،
9
39
گل پسر افزایش قیمت و عوارض کلا دست دولت نیست مجلس تصویب میکنه
دوما تولید گاز یه چیزی انتقال یه چیز مشکلات در تاسیسات انتقال باعث افت فشار شده مثل یخ زدن تاسیسات یا کمبود قطعات ایستگاهی که هنوز تحریمه
007: 1395/9/509:36:57،
80
13
فقط تنها راه دولت کمک به مردم برای عایق کاری ساختمان و دو جداره کردن پنجره ها هست
با عایق کردن مصرف به نصف کاهش پیدا میکنه
فا: 1395/9/511:36:50،
18
7
آفرین هم عایق کاری و هم استفاده از انرژی خورشیدی خیلی از کشورها دارن استفاده میکنن نه فقط کشورهای پیشرفته هند و ترکیه هم شروع کردن منتها دولتمردان ما هنوز مشغول حل مدیریت جهانی هستیم الانم که سودان و سومالی باهامون قطع رابطه کردن دارن بجاشون به تونس کمک میکنن خودتون پیگیر کمکها برای خطوط برق تونس باشید از زبا وزیر انرژی یا برق تونس (عنوانش الان درست یادم نیست تو کشورشون وزیر برق میگن یا انرژی ) اونوقت برای ما بیخبر ۱۰ درصد افزایش قیمت برق میدن خدا عقل بده .
abi: 1395/9/509:55:24،
23
9
وقتی صبح تا شب درگیر گرفتن دزد و اختلاس گر باشی برای اب و گاز و... وقت نیست
کوروش کبیر: 1395/9/510:02:26،
25
13
یعنی یکی از اون طوفان ها و گردباد ها و سیل های "دیار کفر " دیار دشمن" استکبار "و سایر لفات خنده دار دیگه اینجا بیاد

"جمعیت مملکت یه شبه نصف میشه"

حالا اگه همین اتفاق تو کشور غربی میوفتاد از آبدارچی شرکت گاز تا وزیر کشور باس دنبال سوراخ موش میگشت از ترس قانون

"ترامپ شاید گازمو خورده "
قاجار: 1395/9/510:07:01،
20
12
گاز توکشور ما زیاد تولید میشه ولی اقایون زودتر پیش فروش کردند میدونید که دست به پیش روششون بالاست (ایرانخودرو) اگه فکر ما ملت بودند این چیزا دیگه دغدغه مردم نبود بخدا اگه کل گاز کره زمین مال ایران بود باز گازمون قطع میشد
احمد گلستانی : 1395/9/510:08:21،
13
10
مادیران این این شرکت بیشتر این پول صرف هزینه حقوق دستمزد خودشان میکنند، بقیه آن همان طریق غیر مستقیم و زد وبند با پیمانکاران در جیب خودشان میرود، و عمدا پروژها را طولانی و با تاخیر انجام میدهند چون به این شکل منافع نامشروعشان را تامین میکند.
حسن صلح دوست: 1395/9/510:45:28،
23
15
وقتی بررسی کنید متوجه میشوید بسیاری از مسولین رده بالای شرکت گاز در رشته های غیر مرتبط و حتی رشته های علوم انسانی،مدیریت دولتی و...درس خواندند وقتی هر کس سر جایش نباشد وضع بهتر از این را نباید انتظار داشت
رضا: 1395/9/511:05:06،
13
13
اون یه نفر کیه به همه منفی داده؟
محسن: 1395/9/511:36:23،
15
13
به یک برنامه بصورت دستورالعمل و قانون برای بهینه کردن مصرف گاز در احداث ساختمان و بهره وری بالا در صنعت نیازداریم تا یه کم مصرف بیاد پایین
مهدی: 1395/9/511:51:29،
14
20
بس که دروغکی میگن فلان کارو کردیم ولی در واقعیت نکردن.. بس که دولت دروغ میگه و بزرگنمایی میکنه... و گندش درمیاد این مواقع... کدوم سرمایه گذاری... سرمایه گذاری کجا بود...
م: 1395/9/514:21:40،
20
14
خدایا ریشه دزدان را توکشور خشک کن
کارمند عسلویه: 1395/9/516:31:14،
15
14
بد نیست بدونید فاز ۱۵ و ۱۶ روزانه ۲ میلیون متر مکعب گاز رو میسوزونه درکنارش اسید گس که حاوی گاز سمی و کشنده h2s هست هم میسوزونه در مشعل که دود سفید حاکی از اینه و این منبع سرطان هست بگذریم ازینکه شمال گاز نداره و پالایشگاههای تحت کنترل شرکت گاز دارن تو پارس حنوبی عسرویه و کنگان گاز رو تو مشعلاشون میسوزونن درکنارش پالایشگاهارو بجا اینکه تکمیل کنند و بعد بهره برداری کنند میان یه واحدو راه اندازی میکنند که بگن راه انداختیم ما میتوانیم سر مردم شیره بمالن بعد میبینید تهش انقد گاز میسوزه یا هوارو الوده میکنه.جالبه بدونید فاز ۱۷ ۱۸ هم ۱ میلیون فاز ۱۹ هم ۲ الی ۳ میلیون متر مکعب گاز روزانه میسوزونن.
دلم میگیره که خزر رو هم دادیم به روسیه و نمیتونیم ازش گاز برداشت کنیم که هموطن شمال کشور از سرما جون نده.

التماس تفکر
فا: 1395/9/518:49:51،
13
5
تو شمال گاز هست دریای خزر حاوی منابع نفت و گاز الان شرکت حفاری نفت شمال اونجا در حال اکتشاف کشورهای حاشیه خزر در حال بهره برداری هستن ما دیرتر شروع کردیم
فا : 1395/9/518:51:03،
13
4
ببخشید به ایرانی میخواستم جواب بدم اشتباهی واسه شما فرستادم .
همکار عسلویه: 1395/9/519:29:17،
6
19
حرفهای شما کاملا درسته بجز اون خط آخرش


خزر رو ندادیم به روسیه ازمون گرفتنش
xx: 1395/9/611:04:16،
9
5
"با کاهش دمای هوای به منفی صفر درجه "

بهتره بنويسين زير صفر درجه !!!
2016: 1395/9/612:02:11،
14
3
جواب ایرانی... اینکه یه موقه تو زمستون خودشون کم آوردن و یا حال نکردن بدن، باید کل شما احتمالا با هیزم خودشونو گرم کنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار