کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بهترین سیستم‌های بازنشستگی جهان

کدخبر:۳۰۶۱۶پنجشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۸:۴۷۲۹۶۲ بازدید

سیستم بازنشستگی در کشورهای مختلف متفاوت است و به همین دلیل زندگی سالمندان در هر کشوری تفاوت زیادی با دیگر کشورها دارد.

سیستم بازنشستگی در کشورهای مختلف متفاوت است و به همین دلیل زندگی سالمندان در هر کشوری تفاوت زیادی با دیگر کشورها دارد. از این رو روزنامه گاردین مقاله‌ای در مورد برترین سیستم های بازنشستگی در دنیا تهیه و در آن برترین کشورهای دنیا را برای بازنشسته شدن معرفی کرده است.

در تهیه این مقاله سه فاکتور اصلی مدنظر قرار گرفته است: نخستین مسئله، وضعیت سلامت روانی سالمندان است بر مبنای سهم افراد بیش از 50 سالی که حس می کنند زندگی آنها در مقایسه با 35 تا 49 سالگی معنای متفاوت و بهتری پیدا کرده است؛ دومین مسئله مدنظر در این مطالعه نرخ فقر در دوره سالمندی بر مبنای سهم افراد بالای ۶۰ سال است که درآمدی کمتر از نصف متوسط دستمزد شاغلان دریافت می کنند.

سومین فاکتور هم روابط اجتماعی سالمندان است بر مبنای سهم افراد بالای ۵۰ سالی که اعلام می کنند خانواده یا دوستانی دارند که در مواقع سختی می‌توانند از حمایت های آنها برخوردار شوند. این فاکتور در تامین امنیت روانی در سالمندان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا زندگی را برای این قشر بهتر و آسان تر می‌کند. در این مطالعه هر سه شاخص برای کشورهای مختلف محاسبه می شود و برآیند این سه، معیاری را ایجاد می کند که وضعیت کشورها را برای زندگی سالمندان نشان می‌دهد. این رده‌بندی برمبنای اطلاعات سال ۲۰۱۵ میلادی تهیه شد و نشان داد کدام کشورها بهترین خدمات را به سالمندان ارائه می‌دهند.

استرالیا

طبق مطالعات انجام  شده، استرالیا بهترین سیستم بازنشستگی دنیا را دارد. البته این جایگاه بعد از اجرای سیاست‌های اصلاحاتی در کشور استرالیا در سال های اخیر ایجاد شد. استرالیا با هدف جذب حداکثر افراد برای زندگی در این کشور، سیستم  های حمایتی زیادی ایجاد کرد که حمایت از سالمندان هم بخشی از آن است.

در سال ۲۰۱۵ میلادی ارزش سیستم رفاهی در کشور استرالیا برابر با ۱۵۰ میلیارد دلار بود، ولی ضعف زیادی در خدمات  رسانی در این سیستم وجود داشت که سبب شد دولت طرح اصلاحات سیستم تامین اجتماعی را در دستور کار خود قرار دهد. مطالعات نشان می دهد حمایت های زیاد دولت در قالب نظام بازنشستگی از سالمندان در این کشور سبب شده است تا افراد در این کشور عمری طولانی  تر و تا سال های پایانی عمر خود سطح سلامت بالاتری داشته باشند. این سلامت هم می‌تواند بهتر بودن وضعیت جسمی و هم بهتر بودن شرایط روانی را شامل شود که برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است.

آلمان

آلمان یکی از برترین سیستم های بازنشستگی را در دنیا دارد و افراد در تمام سال های کاری خود حق بیمه و هزینه  های درمانی را پرداخت می کنند و حتی مبلغی از دستمزد آنها بابت بیمه  های بیکاری هم کسر می شود. در سال گذشته 15/5 درصد از درآمد ماهانه افراد در کشور آلمان برای هزینه  های بهداشتی، 3 درصد برای بیمه  های اشتغال و پرستاری که برای افراد بدون فرزند این سهم به 1/95 درصد تقلیل پیدا می کند و 18/9 درصد برای بیمه  های بازنشستگی پرداخت و این سهم  ها بین کارمند و کارفرما تقسیم می  شد و سهمی را کارفرما و بخشی را کارمند پرداخت می  کردند.

درنتیجه افراد سالمندی که در این کشور زندگی و کار کرده اند از سال های اولیه کاری خود برای پیری و تامین نیازهای این دوره برنامه  ریزی کرده اند و می  توانند علاوه بر مستمری  های ماهانه و بیمه  های درمانی، در مورد نسخه های پزشکی و دارو و حتی عینک هم تحت  پوشش بیمه های بازنشستگی در این کشور قرار بگیرند.

ژاپن

ژاپن یکی از پیرترین کشورهای آسیایی است و از هر چهار نفر ساکن این کشور، یک نفر بالای ۶۵ سال را دارد. انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵ میلادی از هر سه نفر ساکن ژاپن یک نفر بالای ۶۵ سال داشته باشند. ژاپن رکورد بالاترین سن مرگ را دارد و این یکی از افتخارات دولت ژاپن است که با کمک حمایت های مالی و بهداشتی توانسته طول عمر مردم را افزایش دهد ولی این افزایش طول عمر هزینه  هایی را هم برای دولت به همراه داشته است، زیرا برای دوره طولانی تری باید دستمزدهای بازنشستگی پرداخت شود.

نروژ

نروژ یکی از کشورهای اسکاندیناوی است که سیستم بازنشستگی توسعه یافته تری دارد و در سال های اخیر به دلیل افزایش متوسط دستمزد بازنشستگان، سطح فقر در میان مستمری  بگیران کاهش یافته است. در این کشور سن بازنشستگی رسمی برای زنان و مردان ۶۷ سال است و این قانون از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون در کشور اجرا شده. البته این امکان وجود دارد که از ۶۲ سالگی فرد خود را بازنشسته اعلام و از مزایای بازنشستگی استفاده کند، ولی به کار تمام  وقت هم ادامه دهد. اغلب مردم ۶۷سالگی را سن بازنشستگی خود انتخاب می کنند.

در سال های اخیر سیستم بازنشستگی در نروژ تغییر کرده است، ولی تا زمانی که سیستم قبلی کاملا از دور خارج شود، هر دو سیستم در کشور فعال هستند و مزایای هر دو سیستم در اقتصاد کشور مشاهده می شود.

روسیه

سن بازنشستگی در روسیه مطابق استانداردهای اولیه اروپایی است. در این کشور متوسط سن بازنشستگی مردان ۶۰ و متوسط سن بازنشستگی زنان ۵۵ سال است. در سال های اخیر در مورد افزایش سن بازنشستگی در این کشور صحبت شده است، ولی از آنجا که امید به زندگی مردان در این کشور اندکی بیش از ۶۰ سال است، این تغییر در آینده نزدیک امکان پذیر نیست.

وزیر اقتصاد و دارایی این کشور در مصاحبه ای اعلام کرد سن بازنشستگی باید به  تدریج افزایش یابد و به 63 سال برای زن و مرد برسد. همچنین در مورد ضرورت مطالعه بیشتر در مورد وضعیت مالی بازنشستگان هم مسائل تازه ای مطرح شد که هنوز در میان قانونگذاران این کشور در حال بررسی است. بازنشسته ها در این کشور یارانه  های سفر و تخفیف  های ویژه برای خرید دارو دریافت می کنند و می  توانند از آن برای خرید از سوپرمارکت  های زنجیره ای خاص که در روزهای خاص هفته اعلام می شود هم برخوردار شوند. البته سیستم بازنشستگی روسیه درسال های اخیر با بحران  های زیادی مواجه و این بحران بعد از تحریم اقتصادی این کشور توسط کشورهای غربی بیشتر هم شده است.

آمریکا

با افزایش سن جمعیت در آمریکا هر روز بر شمار سازمان  ها و نهادهایی که به وضعیت سالمندان در این کشور رسیدگی و برای بهبود شرایط زندگی آنها تلاش می کنند، افزوده می شود. اما در مورد میزان دریافتی سالمندان بعد از سن ۶۵ سال نمی توان رقم واحدی اعلام کرد. میزان دریافتی سالمندان در این دوره به این بستگی دارد که در کدام ایالت زندگی می کنند و اینکه بعد از سن بازنشستگی به کار خود ادامه داده اند یا خیر. از طرف دیگر، موقعیت شغلی این افراد طی سال های کاری ، میزان پس انداز و سرمایه گذاری شان تاثیر بسزایی در دریافتی آنها در دوره بازنشستگی دارد.

ایتالیا

دستمزد دولتی برای بازنشسته های ایتالیایی ۲۱۹ تا ۲۳۰ یورو (معادل ۱۵۹ تا ۱۶۷ پوند انگلستان) است که هر هفته به آنها پرداخت می شود. این مبلغ به افراد کمتر از ۸۰ سال داده می شود که رقمی معادل ۶۳۶ تا ۶۸۸ پوند در هر ماه است. افراد بالاتر از ۸۰ سال در ایتالیا هر هفته ۱۷۵ پوند دستمزد بازنشستگی دریافت می کنند که برابر با ۷۰۰ماهانه پوند است. سالمندان این کشور مانند دیگر اقشار جامعه ایتالیا می  توانند از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان در کشور برخوردار شوند. خدمات دیگری که به سالمندان داده می شود بستگی به منطقه محل سکونت آنها دارد؛ مثلا افراد بالاتر از ۷۰ سال در رم می  توانند از اتوبوس و متروی رایگان استفاده کنند.

ایرلند

نظام بازنشستگی در ایرلند کم  و بیش شبیه انگلستان است. در این کشور بازنشستگان کمتر از ۸۰ سال ۱۵۹ تا ۱۶۷ پوند در هفته دستمزد دریافت می کنند، درحالی که افراد بالاتر از ۸۰ سال ۱۷۵ پوند در هفته مستمری می  گیرند. سالمندانی که اعلام کنند توان تامین هزینه  های گرمایی در زمستان را ندارند، می  توانند ماهانه ۲۰پوند بیشتر دریافت کنند.

افراد بالاتر از ۷۰ سال می توانند از برق و گاز رایگان استفاده کنند، ولی این در صورتی است که شرایط مالی نامساعدی داشته باشند حتی خدمات استفاده از شبکه  های مختلف تلویزیونی به طور رایگان در اختیار این افراد قرار می  گیرد تا بتوانند دوره سالمندی را به خوبی پشت سر بگذارند.

- فاطمه مرادی / فرصت‌امروز

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهرداد: 1395/9/401:56:47،
90
12
من نمیدونم چرا کشورما از قلم افتاده.یکی از مشکلات در دوران بازنشتگی بیکاری افراد بازنشستش که باعث افسردگی بی تحرکی و هزاران مشکل دیگر میشود.که مسوولین عزیز کشور ما با همت و تلاش خستگی ناپذیری که انجام دادند.این مشکل رو حل کردن.به گونه ای که افراد بازنشسته برای گذراندن زندگیشون اصلا فرصت سر خوارندن ندارن.ودر سن بازنشتگی مجبور به کار کردن در تاکسی تلفنی تاکسی شهری سوپر مارکتی و هزاران کار دیگر.واقعا خسته نباشی دلاور خدا قوت پهلوان!!!
سالار : 1395/9/409:52:54،
57
17
قطعا سازمان تامین اجتماعی در 20 سال آینده ورشکست و منحل میشه و این پولهایی که بابت حق بیمه پرداخت کردید تبدیل به خاکستر!!!
شما شک نکنید دهه ی 60 ی ها به سن بازنشستگی برسن بلایی سرشون میارن که سر دو سال بفرستنشون سینه قبرستون!!!
سعيد: 1395/9/410:21:14،
52
13
بهترينش برا ايران
طرف بعد بازنشستگي مجبوره دنبال شغل دوم باشه
همين باعث ميشه كمتر خونه باشه و با همسرش بحثش نشه
امار طلاق بياد پايين!
هميشه نيمه پر ليوان رو ببينيد :))))
حسين: 1395/9/511:25:56،
7
20
سالار جان شما سر حرف رو باز نكن
حتي اگه قرار همچين كاري بعد ها پياده شه شما با پيشدستي كردن اونو تو اذهان عمومي جا ننداز
نذار اينم مثل خيلي از تحريما و اختلاسايي كه از جيب ما و به ضرر ما ميشه عادي جلوه كنه
ایمان: 1395/9/402:36:26،
64
18
ایران هم خیلی خوبه یک شبه صندوق رو خالی می کنند می گن وام دادیم ومعوق شده.بازنشسته بعد از سی سال کار تازه تو آژانس مسافر کش شده ویا نگهبان وانتظامات وخدمتکار.....یا بدتر از آن تکدی گری در کوچه وبازار....
مهدی: 1395/9/402:48:18،
65
15
عوضش ماهارو میبرن بهشت اونجا بهمون میرسن همه چیم ازاده تو بهشت فقط نمیدنم این طرف چرا همه چی حرومه میگین چرا ....)))))))
شهروند : 1395/9/413:51:48،
19
8
چه سریه کفار تو همه چیزهای خوب اولن!!؟؟ مسلمین هم تو همه چیزهای بد!؟
علی: 1395/9/406:36:29،
36
11
در ایران هم سیستم بازنشستگی خصوصا برای کارمندان و کارگران زحمت کش رسمی دولت = با کشک
چرا که تازه میشه اول دور از جانشان بدبختیشان ...
یکی باید بره مسافر کشی وو یکی باید بره پول بازنشستگی شو بزاره بانکو برای گرفتن مقدار ناچیزی پول که بزنه به خرج خانواده و این مساوی است با رتبه ی اول جهانی از آخر جدول زمانی...
حمید: 1395/9/409:00:43،
62
18
هروقت بابامو میبینم که بعد از سالها کار سخت وبازنشستگی هنوز مجبوره کار کنه وزندگیش هم نمیچرخه اشکم در میاد
shirkooh: 1395/9/409:02:22،
35
24
اگه میگفتید هزینه زندگی در کشورهای فوق چقدر کمتر از ایران هست اونوقت تفاوت فاحش مشخص میشد.

احساس میکنم دارم پیر میشم .............منم همینطور
احساس میکنم وقتی پیر شدم بهتره بمیرم .........منم همینطور
رضا: 1395/9/409:46:42،
23
9
بهترین سیستم های بازنشستگی در کشورهایی اتفاق می افتد
که دمکراسی دارند همان طور که بهترین فضای کسب و کار و رفاه و شاخص خوب تجارت و..هم متعلق به این کشورها
است!!
مینا: 1395/9/409:59:40،
33
14
در ایران در چهل سالگی از نظر سلامتی جسمی وروانی وامید به زندگی 70سالته بعد اینا میگن امید به زندگی زیاد شده سن بازنشستگی رو ببریم بالاتر.
مجید: 1395/9/410:40:22،
19
10
تو ایران خیلی کم به سن بازنشستگی میرسن اونای هم که میرسن شش ماه بیشتر دوام نمیارن با این اوضاع فکر میکنم ایران از نظر خدمات تو دنیا از اخر اول باشه.
وحید : 1395/9/411:17:38،
19
19
من که داره سی سالم میشه هنوز بیمه هم نیستم
ای روزگار
محسن: 1395/9/411:49:18،
21
10
من یک پیشنهاد دارم به جای اینکه پولت تون رو برا بیمه وصندوق بازنشستگی که معلوم نیست در آینده چه سرنوشتی خواهد داشت خرج کنید .ماهیانه 12درصد از درآمد ماهیانه خودتون رو در یک حساب بانکی که به اون سود ماهیانه هم تعلق می گیرد سپرده گذاری کنید به شرطی که برداشت از این پول را در بانک خودتون برای خودتون ممنوع کنید .بعد از سی سال یک اندوخته خوبی چندین برابر پاداش بازنشستگی و یا مستمری آن بدست خواهید آورد .
قلی: 1395/9/507:19:49،
6
6
تورم رو یادت رفت گل من...
امیر: 1395/9/412:23:34،
11
12
سلام تازه جالبه وقتی هم که میخوای بازنشسته تامین اجتماعی بشی و مستمری برات تعیین کنند میگن که حقوقت نامتعارف بالا رفته و باید میانگین پنج سال آخر را بجای دوسال اخر محاسبه کنند . و این در جایی که تو سالهای که در طول خدمتت داشتن حق بیمه بالاتر از حداقل را میگرفتن اشکالی نداشت حالا که وقت پس دادنه سختشونه .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار