کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راهکار مهار چک‌های برگشتی چیست؟

کدخبر:۳۰۵۸۷چهارشنبه، ۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳:۴۷۱۶۹۰ بازدید

افزایش چک برگشتی، مبادلات بازار را مختل می کند و بی‌اعتمادی مردم به شرایط اقتصادی کشور را به دنبال دارد.

طی چند سال گذشته کاهش ارزش چک و بی‌اعتبار شدن آن در بازار، افزایش میزان مبادلات نقدی در کشور را به همراه داشته است که  این مساله مشکلاتی را در اقتصاد به وجود می‌آورد.

لازم به ذکر است افزایش چک برگشتی هم سبب بی‌اعتباری چک در بازار  می شود و هم بی‌اعتمادی مردم به شرایط اقتصادی  را به دنبال دارد از این رو می بایست راهکارهای مناسبی برای مقابله با این نابسامانی اجرایی شود تا اقتصاد کشور از این معضل رهایی یابد .

در این ارتباط محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ریشه چک‌های برگشتی با افزایش حجم نقدینگی کشور و گسترش مبادلات بانکی گره خورده است البته این امر با  کسادی بازار و رکود اقتصاد نیز مرتبط است.

وی ادامه داد: بیشترین مشکلی که در این بخش وجود دارد، کمبود نقدینگی و منابع مالی است که  همه کارخانجات تولیدی را تحت تأثیر قرار داده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: میزان چک های برگشتی متناسب با حجم اقتصاد کم یا زیاد می شود ولی باید به این نکته توجه شود که آیا رشد آن متناسب با نقدینگی است یا خیر.

حسن نژاد در خصوص عوامل اصلی افزایش چک های برگشتی و گردش زنجیره وار آن در بازار گفت : رکود اقتصادی، افزایش ریسک سرمایه گذاری، کمبود نقدینگی و کاهش وام دهی بانک ها به بخش تولید از دلایل بروز این معضل محسوب می شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : چک ها نیز به صورت زنجیروار در دست تولید کنندگان می چرخد هر تولیدکننده چک برگشتی را از تولیدکننده دیگر دریافت می کند ودر نهایت این امر به دلیل نبود بسترهای پرداختی ، اقتصاد را با مشکلات متعددی مواجه می کند و ادامه  روند آن بی اعتمادی به چک را به وجود می آورد. 

وی افزود : درحقیقت هر چک برگشتی پای  چک های برگشتی  دیگر را به بازار معاملات باز می کند بنابراین مصرف کنندگان به دلیل نبود نقدینگی در بازار  و وجود رکود اقتصادی در کشور نمی توانند هزینه محصولات را پرداخت کنند و  بر افزایش آمار چک های برگشتی افزوده می شود.

حسن نژاد تاکید کرد : اکنون صدوردسته چک ها  در شبکه های بانکی با سخت گیری های بیشتری نسبت به گذشته انجام می شود و با توجه به شرایط تعیین شده به همه افراد دست چک تعلق نمی گیرد این امر می تواند از ادامه روند صعودی صدور چک های برگشتی ممانعت کند ولی به طور کلی نباید در ایجاداین روند فقط شبکه های بانکی رامقصر دانست بلکه باید تمام عوامل موثر بر این امر را بررسی شود. 

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت :  رفع رکود اقتصادی یکی از نکات مهم برای حل معضل چک های برگشتی است.


پشت پرده چک های برگشتی
  
در همین خصوص مهدی اسلام پناه مدرس دانشگاه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان،  با بیان اینکه تولید به نهاده های مالی وابسته است، گفت: تولیدکنندگان نیاز مبرمی به منابع مالی دارند لذا تلاش دولتمردان باید در راستای ایجاد شفافیت در سیستم بانکی باشد. 

وی در ادامه عنوان کرد: از آنجایی که فضای کسب و کار با این مسئله ارتباط تنگاتنگی دارد لذا مشکلات مربوط در حیطه بانکی به ویژه چک های برگشتی می تواند اثرات سوئی در فضای کسب و کار کشور به جا بگذارد.

اسلام پناه با بیان اینکه عده ای سودجو به وسیله چک های برگشتی سعی در دورزدن نظام بانکی دارند، افزود: پذیرندگان اعتبارات مالی گاهی به دلیل عدم وصول مطالبات خود اقدام به فروش چک های موجود کرده و بدین طریق باعث بروز اختلالاتی در نظام بانکی می شوند. 

این مدرس دانشگاه تامین، تولید و فروش را زنجیره اصلی اقتصاد کشور دانست و افزود: در صورتیکه معضلات مربوط به نقدینگی حل نشود، هیچ گاه شاهد تحقق اهداف اصلی این زنجیره نخواهیم بود.

وی در ادامه با ارائه راهکاری جهت بهبود وضعت فعلی تصریح کرد: مشکل تامین باید از طریق امنیت مالی حل شود لذا مسئولین می بایست تدابیری را جهت شفافیت اقتصادی در سیستم بانکی اتخاذ نموده و بدین گونه شرایط برای بهبود فضای کسب و کار فراهم شود.  
 
اسلام پناه همچنین اذعان داشت : درصورتیکه نتوان گردش مطمئن و پایدار را مدیریت نمود، کشور با حجم عظیمی از پول های بدون پشتوانه مواجه می شود که این نهاده های مالی خود را در قالب معوقات و بدهی کلان نشان می دهند.

این مدرس دانشگاه در پایان عنوان کرد: در حال حاضر خوره هایی از قبیل رانت خواری، چک های برگشتی و سوء استفاده از امکانت دولتی لطمات جدی را بر پیکره اقتصاد کشور وارد ساخته اند و در این میان نظام بانکی بیشترین آسیب ها را متحمل شده است. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ف: 1395/9/314:40:19،
84
28
کار نداره.
1- یه قانون بذارین کسی که چک داره هر بانکی که پول داره بلوکه بشه و چک باهاش پاس بشه
2-فوری ممنوع الخروج بشه و سریع حکم توقیف اموال صادر بشه
3-جریمه سنگین بذارین
4-قانون را اجرا کنید چرا کسی که 100 تا چک برگشتی داره دوباره دسته چک میگیره ؟؟؟؟
5-هرکسی به اندازه اعتبار و تعداد برگشتی هاش اعتبار بگیره و چک رنگ بندی بشه تا هر کسی نیاد صفر بذاره جلوی رفقم های چکش و فلنگ و ببنده !
نیما: 1395/9/315:30:12،
34
20
متاسفانه دولت خدمتگزار لایحه ای رو در سال 94 برای خالی کردن زندان ها از بدهکاران مالی و کم کردن هزینه های خودش به مجلس خدمتگزار ارائه داد و تصویب شد
که بر طبق تغییرات ایجاد شده بدهکاران مالی مانند چک رو دیگه نمی شه توی زندان نگه داشت تا بدهی شما رو بده

به راحتی با یک سند طرف میاد بیرون

یعنی مثلا 100 میلیون پول شما رو بالا می کشه طرف بعد که شما بعد از 6 ماه دوندگی طرف رو محکوم کردی
اون میگه ندارم
شما هم میگی برو زندان پس
اون هم میره ولی با قانون جدید صبح روز بعد با وثیقه میاد بیرون !!!
یعنی با این قانون جدید هیچ اهرم فشاری برای گرفتن حق مصلم شما وجود نداره!

با تشکر از دولت و مجلس برای گسترش فساد مالی در کشور با تغییر قانون محکومیت مالی در سال 94
حسینقلیخان: 1395/9/321:09:30،
20
20
من که به برادرم هم اعتماد ندارم هر معامله ای که بخواهم انجام بدهم اگر سنگین باشد باید با هم به بانک طرف حساب برویم و یک چک بانکی معادل قیمت معامله بگیرد یا اگر زیاد سنگین نباشد باید سریع کارت به کارت کند .

بجز نقد خریدن و نقد فروختن هم معامله نمیکنم تا حالا هم نه کلاه کسی را برداشتم نه کسی توانسته کلاهم را بردارد.
کیانی: 1395/9/407:27:30،
9
18
علت قوانین سالهای اخیره که چک را بی اعتبار کرده بطوری که ارزش چک ننوشته شده بعضی از ارزش چک نوشته شده شان بیشتر است .از شخصی 50 ملیون چک برگشتی 3ساله دارم 30 ملیارد کلاه مردم برداشته صدها چک برگشتی دست مردم داره فراریه رفته خارج ولی هنوز داره توسط ایادیش دسته چک از همون حساب قبلیش با صد ها چک برگشتی میگیره چک صادر میکنه کلاه جدید بر میداره وام از بانک میگیره
محمد: 1395/9/315:02:22،
30
23
مشکل چک برگشتی دلایل مهمتری از رکود اقتصادی دارد متاسفانه بخش عمده ای رو می بینیم که دارن با چک کلاهبرداری می کنن. اونا دزدی روز روشن انجام می دهند اجناس رو با چک می خرن و چک رو پاس نمی کنن. طلبکار هم مجبور مشود با شرایطی چک خود رو دریافت کند و قید سودش رو بزند
اراکی: 1395/9/317:26:46،
21
23
مقصر اصلی بانک است که بدون بررسی سوئ سابقه افراد، دسته چک و حسابهای جدید باز میکنند....
حسینقلیخان: 1395/9/321:15:28،
21
6
اتفاقا" در این مورد بانکها اهتمام بسیار دارند البته به این صورت که افراد مثبت و بدون چک برگشتی باید از هفتخوان رستم رد شوند تا دسته چک 10 تائئ بگیرند اما چک برگشتیها رو یک ساعته صاحب یک دسته چک 50 تائئ میکنند چون به زعم انها زد و خورد بیشتری دارند مانند پسر خاله من که تپه نا ریده ای باقی نگذاشته و ده تا دسته چک 50 تائئ دارد.
پول نفت: 1395/9/317:43:17،
21
20
خود بانک ها که دولتی هم هستند سود کلانی از چک برگشتی ها میبرن برا همینه که سخت گیری نمیکنن مال ملت هست اشکال نداره بخورن تا تهش !ولی وقتی مال خود بانکه و دولت (مثلا وام) از حلقومت میکشن بیرون با سودش البته!
مهدی: 1395/9/319:32:48،
15
25
راهکارش این هست که مثل پول نقد باشد و کاسبان و چک‌کشان عزیز این عرف تاریخ رو کنار بگذارند.
آیا می‌دانستید که چک همان پول نقد است و تاریخ در آن طبق قانون هیچ اهمیتی ندارد و هر زمان که برید بانک و پول تو حساب باشه می‌توانید آن را نقد کنید و یا در غیر این صورت چک رو برگشت بزنید؟
صابر: 1395/9/320:09:08،
14
16
بانک مرکزی اگر بانک ها رو موظف به پرداخت چک بدون پشتوانه بکنه بانک ها با شرایط دسته چک میدن و مسئول پذیر میشن
رامین: 1395/9/323:20:03،
18
25
باید چک از معاملات حذف بشه.من که دو سال فقط نقد کار میکنم با سود ریسک استرس کم تر.اگه قرار با چک ۱۰۰ تومن کار کنم ۸۰تومن از دست بدم خوب چه کاریه ۲۰ تومن کار میکنم خودم میخورم .
هر کی چکش برگشت بخوره حقشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار