کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تازه‌ترین آمار مهاجرت نخبگان از کشور اعلام شد + جدول

کدخبر:۳۰۵۸۱چهارشنبه، ۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴:۰۸۴۱۶۹ بازدید

ارزیابی وضعیت نخبگانی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند زمینه‌های اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان را که از جمله مطالبات ...

ارزیابی وضعیت نخبگانی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند زمینه‌های اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان را که از جمله مطالبات مقام معظم رهبری به شمار می آید، فراهم می کند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر،  ساماندهی و هدفمند کردن فرآیند ادامه تحصیل صاحبان استعدادهای برتری که ادامه تحصیل در خارج از کشور را انتخاب کرده‌اند از جمله اولویتهای علم و فناوری کشور به حساب می آید و حفظ ارتباط مستمر آنان با درون کشور در الزامات سند راهبردی کشور در امور نخبگان دیده شده است. هدف از تعریف این الزام، افزایش انگیزه برای بازگشت و ارائه مشاوره درباره آسیب‌های خروج به استعدادهای برتر و نیز گسترش هدفمند فرصتهای مطالعاتی خارج از کشور برای صاحبان استعداهای برتر و نخبگان بر اساس نیازها و اولویتهای ملی است از این رو فراهم شدن زمینه های اجرایی سند راهبردی کشور در امور نخبگان می تواند به سیاستگذاری صحیح برای جلوگیری از خروج استعدادهای برتر از کشور کمک کند.

از آنجایی که یکی از اقدامات مهم در جهت ساماندهی فرآیند اجرای این سند، ارائه تحلیل آماری از میزان خروج نخبگان و تلاش برای برقراری ارتباط با این گروه است، بنیاد ملی نخبگان، گزارشی با استناد به تحلیل های آماری از خروج استعدادهای برتر کشور ارائه کرده است. در این گزارش که برای ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی گردآوری شده است، آمار خروج و ماندگاری نخبگان کشور در بازه های زمانی مشخص دیده می شود.

آخرین آماری که از سوی بنیاد ملی نخبگان در مورد آمار خروج و ماندگاری نخبگان جمع آوری شده بود به ۲ دوره ۴ ساله تا سال ۸۶ باز می گردد. اما بعد از سال ۸۶ این موضوع همچنان معلق باقی ماند و از آن زمان تاکنون هیچ آمار و اطلاعاتی از سوی بنیاد نخبگان در این زمینه ارائه نشده است. این درحالی است که آمارگیری از وضعیت نخبگان طبق سند راهبردی کشور در امور نخبگان جزء مطالبات رهبر معظم انقلاب محسوب می شود و علاوه بر آن، ارائه آمار ماندگاری و خروج نخبگان، می تواند امکان سیاستگذاری و برنامه ریزی صحیح در حوزه آموزش عالی را فراهم کند. در گزارشی که اخیرا بنیاد ملی نخبگان به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه داده، بیشترین آمار به وضعیت ماندگاری و خروج نخبگان ایرانی در کشور آمریکا مربوط می شود و در آن به سایر کشورها اشاره ای نشده است.

تعداد دانشجویان بین المللی دنیا ۲ برابر شدند

بخشی از گزارش بنیاد ملی نخبگان که با استناد به گزارش ۲۰۱۵ موسسه آمار یونسکو تهیه شده است، نشان می دهد که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ تعداد دانشجویان بین المللی دنیا بیش از ۲ برابر افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۳ بیش از ۴.۱ میلیون دانشجو در سراسر جهان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور خود رفته اند.

نسبت تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دانشجویان داخل کشور ۱.۱ درصد است که پایین تر از میانگین جهانی (۱.۸ درصد) است.

ایران یازدهمین کشور دنیا از نظر تعداد دانشجو در آمریکا

برمبنای گزارش بنیاد ملی نخبگان، ۱۰ درصد از مجموع دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آمریکا از کشورهای خاورمیانه هستند که در این میان عربستان در رتبه اول کشورهای خاورمیانه و در رتبه چهارم کشورهای جهان بعد از چین، هند و کره جنوبی قرار گرفته است. در حالی که ایران در تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکا در سال ۲۰۱۴و۲۰۱۵ در رتبه یازدهم را دارد.

در این رده بندی ایران از بین ۱۵ کشور اول دنیا از نظر تعداد دانشجو در امریکا طی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴، با تعداد ۱۰ هزار و ۱۹۴ نفر بعد از مکزیک، رتبه یازدهم را به خود اختصاص داده و کشورهای چین و هند به ترتیب رتبه های اول و دوم را به خود اختصاص داده اند.

بررسی ها نشان می دهد که یک سوم از دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا را بانوان تشکیل می دهند. همچنین ۵۵ درصد دانشجویان ایرانی دارای بورسیه کامل تحصیلی دانشگاههای آمریکا و ۲۷ درصد نیز با پرداخت کامل شهریه تحصیلی توسط خودشان در آمریکا مشغول به تحصیل هستند.

تعداد دانشجویان ۱۵ کشور اول دنیا در آمریکا سال ۲۰۱۵/ ۲۰۱۴

 

نام کشور

تعداد

درصد

۱

چین

۲۴۷۴۳۹

۳۱.۴

۲

هند

۱۰۲۶۷۳

۱۳.۶

۳

کره جنوبی

۶۸۰۴۷

۶.۵

۴

عربستان

۵۳۹۱۹

۶.۱

۵

کانادا

۲۸۳۰۴

۲.۸

۶

برزیل

۱۳۲۸۶

۲.۴

۷

تایوان

۲۱۲۶۶

۲.۲

۸

ژاپن

۱۹۳۳۴

۲

۹

ویتنام

۱۶۵۷۹

۱.۹

۱۰

مکزیک

۱۴۷۷۹

۱.۷

۱۱

ایران

۱۰۱۹۴

۱.۲

۱۲

انگلستان

۱۰۱۹۱

۱.۱

۱۳

ترکیه

۱۰۸۲۱

۱.۱

۱۴

آلمان

۱۰۱۶۰

۱

۱۵

نیجریه

۷۹۲۱

۱

 

۱۵ کشور اول مبدا دانشجویان سیار سال ۲۰۱۵/۲۰۱۴

 

نام کشور

تعداد

درصد

۱

چین

۷۱۲۱۵۷

۱۷

۲

هند

۱۸۱۸۷۲

۴

۳

آلمان

۱۱۹۱۲۳

۲.۹

۴

کره جنوبی

۱۱۶۹۴۲

۲.۸

۵

فرانسه

۸۴۰۵۹

۲

۶

عربستان

۷۳۵۴۸

۱.۷

۷

آمریکا

۶۰۲۹۲

۱.۴

۸

مالزی

۵۶۲۶۰

۱.۳

۹

ویتنام

۵۳۵۴۶

۱.۳

۱۰

نیجریه

۵۲۰۶۶

۱.۲

۱۱

روسیه

۵۰۶۲۴

۱.۲

۱۲

ایران

۵۰۰۵۳

۱.۱

۱۳

قزاقستان

۴۸۸۷۵

۱.۱

۱۴

ایتالیا

۴۷۹۹۸۱

۱.۱


بنیاد ملی نخبگان همچنین به گزارش ۲۰۱۳ موسسه بروکینگز استناد و اعلام کرده است که ایران رتبه اول درصد دانشجویان علوم، فناوری و مهندسی (stem) را نسبت به کل دانشجویان ایرانی در آمریکا بین ۷۴ کشور دنیا دارا است.


علوم مهندسی بیشترین درصد ماندگاری فارغ التحصیلان در آمریکا

برمبنای گزارش موسسه بروکینگز در سال ۲۰۱۳ میزان ماندگاری فارغ التحصیلان خارجی ۵ سال بعد از فارغ التحصیلی، ۶۸ درصد و ۱۰ سال بعد از فارغ التحصیلی، ۶۵ درصد اعلام شده است.

بیشترین درصد ماندگاری فارغ التحصیلان دکتری در آمریکا متعلق به دو کشور چین و هند است و کشورهای ایران، رومانی و بلغارستان نیز درصد ماندگاری بالای میانگین داشته و پائین ترین درصد ماندگاری در آمریکا متعلق به کشورهای تایلند، شیلی و اردن است.

در میان رشته های علوم مهندسی، علوم کامپیوتر با بالاترین درصد ماندگاری پنج سال(۷۹درصد) در امریکا در رتبه اول و بعد از آن مهندسی برق و کامپیوتر با درصد ماندگاری (۷۷درصد) در رتبه دوم قرار دارد.


دانشگاه‌هایی که بیشترین مقاصد دانشجویان ایرانی در آمریکا هستند
 

 

نام دانشگاه

رتبه دانشگاه (QS)

مجموع دانشجویان خارجی

۱

کالیفرنیای شمالی

۷۸

 

۲

نورث ایسترن

۲۶

۱۰۵۵۹

۳

تگزاس A&M

۱۶۰

۶۶۹۰

۴

کالیفرنیای جنوبی

۱۳۶

۱۲۳۳۴

۵

پلی تکنیک ویرجینیا

۳۶۱

 


مناطقی که بیشترین مقاصد دانشجویان ایرانی در امریکا هستند
 

 

نام مناطق

تعداد دانشجویان ایرانی

تعداد دانشجویان خارجی

۱

لس آنجلس

۶۴۵

۶۸۲۷۱

۲

نیویورک- نیوجرسی شمالی

۴۷۰

۱۰۶۷۵۸

۳

بوستون

۴۳۴

۵۳۴۸۶

۴

شیکاگو

۲۸۲

۳۵۲۰۴

۵

واشنگتن

۲۵۶

۳۵۴۵۹


در گزارش بنیاد ملی نخبگان  لس آنجلس، نیویورک- نیوجرسی شمالی، بوستون، شیکاگو و واشنگتن، مناطقی هستند که بیشترین مقاصد دانشجویان ایرانی در امریکا را به خود اختصاص می دهند.

نگاهی به سند خروج نخبگان از چرخه خدمت

از آنجایی که در سند راهبردی کشور در امور نخبگان از واژه «مهاجرت نخبگان» استفاده نشده و عبارت «خروج» به کار گرفته شده این موضوع در ۳ بخش قابل بررسی است.

خروج زمانی رخ می دهد که نخبه از چرخه خدمت به جامعه و اثرگذاری خارج شود؛  خواه داخل کشور باشد (خروج خاموش) یا خارج از کشور. صاحبان استعدادهای برتر و نخبگان، اغلب با نیت کسب تخصص و بازگشت و خدمت به کشور یا با نیت اقامت  در کشور مقصد و کار در آنجا، از کشور خارج می شوند. خروج نخبگان از کشور در بردارنده دو وجه متفاوت فرصت آمیز و تهدیدآمیز است. به نحوی که تسریع و تسهیل طی مسیر نخبگی و همچنین توانمندسازی و امکان مشارکت اجتماع نخبگانی در فعالیت های بین المللی جزء وجوه فرصت آمیز این موضوع تلقی می شود؛ اما از دیدگاه تهدیدآمیز، این پدیده سبب از دست رفتن اثرگذاری نخبه در جامعه و هدررفتن سرمایه گذاری های کشور در توسعه اجتماع نخبگانی می شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خواب (ایران مرفع ): 1395/9/308:42:17،
144
31
منم دارم میرم. یه نخبه دیگه به آمار اضافه کنید؟؟
علی: 1395/9/309:38:28،
115
26
یه نکته ای تو یه مقاله خوندم که نوشته بود با مهاجرت افراد با ضریب هوشی بالا از یه کشور افراد با ضریب هوشی پایین باقی میمونن و بچه های این افراد باقیمونده هم ضریب هوشی پایینی رو به ارث میبرن که باعث پایین اومدن میانگین ضریب هوشی جامعه مبداو بالا رفتن ضریب هوشی جامعه نخبه پذیر میشه
ناامید: 1395/9/309:41:58،
127
20
ای کاش من هم توانایی این را داشتم که از این خراب شده بروم !!!!
بهزاد: 1395/9/309:50:20،
122
16
کار از مهاجرت نخبه ها گذشته الان شما تبلیغات دفترهای مهاجرتی رو نگاه کنید دنبال لوله کش و جوشکار و آرایشگر و ... هم هستند یعنی هم نخبه ها(تخصیل کردگان با تجربه) و هم افراد ماهر همه دارند کوچ می کنند. طبیعی هم هست در کشوری که هیچ قانونی برای حق و حقوق مردم وجود نداره چرا باید کوچ نکنند؟ در کشوری که نایب رییس مجلس حق نداره در مشهد سخنرانی کنه دیگه وای به حال آزادی بیان برای مردم عادی.
به علی: 1395/9/311:03:04،
54
18
اشتباه بوده دوست عزیز اتفاقا ما ایرانی ها بر خلاف تصوری که خودمون درست کردیم ضریب هوشی بالاتری از بقیه نداریم. کشورهای پیشرفته به خاطر کار و تلاش و برنامه ریزی پیشرفت کردن نه به خاطر نخبه های خاص اگر میبینی ایرانی ها در خارج از کشور موفقتر هستند به خاطر انگیزه های قوی هست که ما برای پیشرفت داریم وقتی از یک کشور مصیبت زده و بلازده می ری اروپا یا آمریکا چون شرایط رشد خیلی خیلی بهتره ( برای کسانی که اهل تلاش هستند) زود پیشرفت می کنی . این قضیه باهوش و کم و هوش و ... هم با عرض معذرت همش حرف بی ارزشه که نظریه پردازان تئوری توطئه درست کردن تابی رعرضگی خودشونو در برنامه ریزی و مدیریت کشور به گردن خارجی ها بندازن.
رامین: 1395/9/314:38:57،
17
16
معلومه نخبه ای عزیز مرفه
مهدی: 1395/9/316:02:09،
19
19
ببخشید دوستان من تازه از خواب بیدار شدم یه سوال دارم
نخبه به کی می گویند؟
محمد: 1395/9/318:57:54،
18
16
دوستان جدول اول باید جای ترکیه با ایران عوض بشه دقت کنید...جای برزیل و تایوان اشتباهه...کدوم نخبه ای جدول را بسته؟؟؟
اکبری: 1395/9/308:44:38،
239
15
چرا واقعا میرن ؟
بمونن تو ایران . آخه ما مدام داریم رکورد میزنیم
توی گرونی
توی اختلاس
توی ...
توی مرگ و میر
توی بیماری
توی آلودگی هوا و آب و ...
توی اعتیاد
توی خرابی جنگلها و دریاها و ...
توی تصادفات جاده ای
توی کتک زدن مردم (بتازگی عوامل شهرداری هم اضاف شدن )
داوری: 1395/9/309:03:14،
23
139
بمونن تو ایران حداقل امنیت داریم
بترس از خدا: 1395/9/310:16:37،
82
24
به نظرتون کسی که از این خاک باشه اینطوری وطن خودشو نابود میکنه .. مطمن ایرانی نیستند مسولین
بهزاد : 1395/9/308:46:21،
150
21
کار نخبه ها که زود جور میشه میرن اونایی هم که یه کم پولشون به شرایط مهاجرت میخوره سریع اقدام میکنن
یک نکته طلایی که تمام مهاجران میگن فقط تو ایران میشه بی حساب و کتاب درآمد داشت
مهرزاد: 1395/9/309:15:27،
79
18
داداش دوران درآمد بی حساب و کتاب هم گذشته. دزدان هر چی بوده خوردن و بردن و الان هم ساکن دیار کفر هستن. البته یه تعداد وابستگان دزدان هنوز نرفتن تا اگه چیزی گیرشون اومد اونو هم بخورن بعد برن.
امیدجون: 1395/9/308:51:18،
175
16
خوشا به سعادتشون بخدا حال میکنن.دمشون گرم نوش جونشون
همینکه اینجا نمیمونن وبا دیدن این شرایط سکته نمیکنن جای شکره.
هرکی رفت نیویورک ازطرف ما نایب الزیاره باشه...
امیر: 1395/9/308:54:17،
59
18
باید آمار برنگشتن دانشجویان به نسبت جمعیت کشورها را بسنجند. مظمنا ایران رتبه اول را داراست که نشان دهنده از دست دادن سرمایه هایی بزرگتر از نفت و سایر منابع می باشد....
ناشناس: 1395/9/309:03:49،
60
16
نخبه چیه بابا!
نیروی کاره که همینطور داره از کشور میره! خانواده ها! جوونها! از هر فامیلی که میبینی 5 نفر به بالا مهاجرت کردند.
mohsen: 1395/9/309:14:47،
19
99
صدای ناقاره از دور خوش است
رضا : 1395/9/309:17:07،
78
19
ما هم که تا الان موندیم خریت کردیم متاسفانه وقتی سن هم میره بالا آدم محافظه کار تر میشه ولی خب قطعا نمی مونیم
در ضمن الان وضعیت مهاجرت از فرار نخبه ها رسیده به فرار معمولی ها خلاصه نسل بعدی ایران یه مشت منگل اینا هستن
داوود : 1395/9/309:27:01،
59
17
نکته ی قابل توجه تعداد زیاد دانشجویان عربستانی حاضر در آمریکا به نسبت جمعیتش در مقایسه با ایران است. واقعیت این است که فارغ التحصیلان آمریکا از هر ملیتی باشند به واسطه آموزش و پژوهش درست در آمریکا قوی و توانمند بار می آیند. این نشان می دهد که دولت عربستان سیاست درستی را برای تامین نیروی انسانی متخصص در سالهای آتی در پیش گرفته است. ممکن است دانشجویان ایرانی بعد از فراغت از تحصیل به علت معضل بیکاری به ایران برنگردند اما بعید می دانم فارغ التحصیلان عربستانی به کشورشان بر نگردند. این هشداری جدی به مسئولان ایرانی است که نیم نگاهی به سیاست های علمی رقیب منطقه ای خود داشته باشند.
امید: 1395/9/309:59:56،
99
29
پزشکا چرا نمیرن؟!!!
تهدید میکردن...میخواستن برن...چی شد پس؟؟؟!!!!
شهریار: 1395/9/310:24:44،
13
108
چون به فکر شما نمک نشناسان. واقعا متاسفم.
mehdi: 1395/9/311:27:23،
72
29
راست میگه
البته اصطلاح پزشک برای این قشر زحمتکش اشتباهه اینا کاسبن که از شرایط موجود در مملکت دارن سوء استفاده می کنند و جیب هاشون را پر از پول
مطمئنا در یک کشور جهان اولی اینا اینجوری نمی تونن کاسبی کنند
خدا به داد مردم بدبخت ایران برسه
میلاد: 1395/9/311:52:04،
45
19
آقای شهریار ما نیازی به دلسوزی جامعه پزشکی نداریم. خواهش میکنم از این قشر که هر کاری میکنن(دزدی رشوه نامردی بی وجدانی و .....)برای ما دلسوزی نکنن. اگر در توانتون هست مهاجرت کنید!!! و ما رو به حال خود رها کنید. تشکر
حامد: 1395/9/313:50:13،
38
24
داداچ ازشون امتحان میگیرن به جای صفر منفی میشه نمرشون. برن کجا
شهریار: 1395/9/315:17:30،
21
36
آقای میلاد پزشکا با این حرفا و بی مهری ها پا نمیشن برن، چون جوونیشون رو صرف یادگیری برای خدمت به شما کردن، هر چقدر هم شما بد بگین، اونا بازم با روی خوش از شما استقبال میکنن.
شهریار: 1395/9/315:20:11،
20
28
آقای مهدی اتفاقا پزشک در همه جا به جز ایران، جیبش پر پوله تا تنها دغدغش بهبود مردم و خدمت رسانی باشه. ولی تو ایران متاسفانه پزشکان چوب برخی آدم های ناآگاه و فرصت طلب رو میخورن.
علی: 1395/10/2414:21:11،
13
17
جواب به شهریار
الان که میبینیم بیشترشون اینطوری نیستن ،فکر خدمت کجا بود!! وقتی پزشک محترم حاضر نیست برای بیمارش به اندازه یه معاینه کامل حداقل 10 دقیقه ای وقت بزاره، و معمولا دنبال درآمد بیشتر هستن ، به این میگی خدمت؟
باز جای شکرش باقیه عده ای از اینا رو "ناآگاه و فرصت طلب" میدونی.
حمید: 1395/9/310:03:01،
58
21
برای کسی که پارتی حسابی نداره و وصل نیست >>
رفتن یعنی آینده خود رو ساختن و موندن یعنی سوختن تو شرایطی که میبینی بیسواد تر از تو داره پادشاهی میکنه.
اینا آمار نخبگانه / آمار افراد عادی که به هرطریقی رفتند هم اعلام کنند تا معلوم بشه چه شرایط عال داریم ما !!
Ramin: 1395/9/310:21:58،
66
15
اگه اون ور رفتن بده چرا اکثر مقامات و اقا زاده هاشون تابعیت دو گانه دارن؟
گند یکیشم که تازه در اومد ههههههه
اميد دلبندم: 1395/9/310:35:13،
18
60
اميد جون شما حواست به كار خودت باشه حالا نخواستم اصطلاح غير مودبانش رو بگم
mehdi: 1395/9/311:29:20،
41
24
اگه حرف امید اشتباهه با منطق توضیح بده
نیازی ب فحاشی هم نیست
علی: 1395/10/2414:02:14،
16
11
معلومه که دانش پزشکیه بالایی داری به اصطلاح
محمد: 1395/9/311:37:16،
40
14
یه نفر به من بگه چرا از این کشور نرم????
آرمين: 1395/9/313:02:26،
29
20
اين كه هركسي ميره نخبه است قبوله چون انقدر عقل داشته كه تشخيص بده رفتن بهتر از موندن.
ولي اينكه كسي واقعا نخبه باشه بعيد ميدونم چون امكانات تو دنيا حرف اول ميزنه اينكه اينا چجوري بدون استفاده از اين امكانات نخبه شدن جاي سوال.
مثل اينه كه تو كوير و بدون حتي يه استخر بگي بهترين شناگراي ما مهاجرت كردن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما