کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رضایی، دولت را با پرسش پول‌ها کجاست؟ به چالش کشید

کدخبر:۳۰۵۸۰چهارشنبه، ۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۵:۰۶۵۲۴۹ بازدید

بیش از 61.200 «فالوئر» سرلشكر پاسدار، محسن رضایی‌میرقائد حدود 10 روز پیش در صفحه رسمی‌اش در اینستاگرام، با این پرسش مواجه ...

بیش از 61.200 «فالوئر» سرلشكر پاسدار، محسن رضایی‌میرقائد حدود 10 روز پیش در صفحه رسمی‌اش در اینستاگرام، با این پرسش مواجه شدند: «#شما خوانندگان بگویید این پول‌ها در کدام بازارهایی می‌چرخد که رونق اقتصادی و اشتغال را نتوانسته حل کند؟ بی‌کاری طی شش ماه گذشته بیشتر هم شده است».

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عکسی تازه با عنوان «پول‌ها کجا هستند؟» منتشر کرد و در یادداشتی کوتاه، مردان اقتصادی دولت را به چالش کشید. او زیر عکسی با زمینه سیاه و چند اسکناس معلق در هوا، نوشته بود: «هنگامی‌ که از مسئولان اقتصادی، بانکی دولت پرسیده می‌شود چرا در بازار پول نیست جواب روشنی به مردم نمی‌دهند. با توجه به اینکه نقدینگی دولت آقای روحانی طی چهار سال گذشته چندبرابر شده است؛ چرا پول در جیب مردم نیست و خریدها کم شده است؟ 

خریداران تبدیل به تماشاچی در بازار شده‌اند. خانم‌ها و جوانان که بیشترین مشتریان مغازه‌ها هستند پولی در جیبشان نیست. نقدینگی از مرز یک ‌میلیون ‌میلیارد تومان گذشته پس چرا پول دست مردم نیست و تقاضای کل پایین آمده است؟ بالاخره این پول‌ها در جایی در حال کارگذاری و فعالیت هستند. آنجا کجاست؟ خوب است دولتمردان برای مردم توضیح بدهند».

4351 نفر این پست را لایک کرده‌اند و 858 نظر هم نوشته‌اند؛ نظرهایی متفاوت و برخی به‌شدت متناقض. برخی به تندترین شکل ممکن، به پرسشی که رضایی مطرح کرده پاسخ داده‌ و برخی دیگر از او طلب کمک کرده‌اند. برخی گفته‌اند که حرف دلشان زده شده است و برخی دیگر هم این سؤال را از اساس خنده‌دار دانسته‌اند؛ چراکه رضایی خودش پاسخ آن را می‌داند. 

"روزنامه شرق" هم پرسش محسن رضایی را از کارشناسان اقتصادی پرسیده است که در پی می‌آید. پیش از آن اما چند نکته طرح می‌شود. «محسن رضایی» اقتصاد خوانده است. از رساله دکتر‌ايش با عنوان «پول، اعتبار و تعادل عمومی» دفاع کرده است. او بعدتر همین رساله را در قالب کتابی با همین عنوان منتشر کرده است. آیا اقتصاددانی که اتفاقا تمرکز تحصیلی‌اش بر موضوع «پول» بوده است، پاسخ این پرسش را نمی‌داند؟ گذشته از این، او در سال‌های ابتدایی شکل‌گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این نهاد حضوري فعال و مؤثر داشت و بعدتر فرمانده کل سپاه شد. هرچند بعدتر استعفا داد، اما از سال گذشته دوباره به این نهاد بازگشته است.

رضایی پیش‌تر رئیس کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و اکنون هم دبیر این مجمع است. با این اوصاف همواره در یکی از لایه‌های مدیریتی بالای کشور حضور داشته است. آیا یک اقتصاددان مدیر، نمی‌داند که نقدینگی رشدکرده در کشور صرف چه شده است؟ یا می‌داند و از مطرح‌کردنش هدف خاصی را دنبال می‌کند؟ اگر پاسخ را می‌داند، در ساده‌ترین تحلیل می‌توان «ارتباط مستقیم با مردم» را دلیلی برای طرح این پرسش دانست و در تحلیلی پیچیده‌تر می‌توان گمانه نزدیکی به انتخابات را پررنگ دید. به‌هرروی «شرق» پرسش رضایی را از اقتصاددانان پرسیده است. در سال‌های گذشته پایه پولی کشور همواره مسیری صعودی را پیموده است. افزایش پایه پولی و البته نقدینگی اما تقریبا بر بخش‌های واقعی اقتصاد بی‌اثر جلوه کرده است.

با رشد این چنینی نقدینگی، نه تنها تولید رونق نگرفته، بلکه تورم هم کاهش خزنده داشته است. واقعیت این است که بی‌اثربودن رشد نقدینگی در یک اقتصاد سالم و حتی نیمه‌بیمار، طبیعی نیست اما شاید برای اقتصاد در رکود ایران طبیعی جلوه کند. برخی احتمال می‌دهند این نقدینگی در حساب‌ها و سپرده‌های بانکی افراد نشسته باشد؛ ترکیب نقدینگی هم نشان می‌دهد بخش شبه‌پول بیش از بخش پولی رشد کرده است. بيش از دو دهه است كه اين موضوع با عنوان «پارادوكس نقدينگي» از سوي اقتصاددانان بررسي و تحليل شده است. براي نمونه، عباس شاكري، رئيس دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي در كتاب «مقدمه‌اي بر اقتصاد ايران» به شكل مفصل به اين بحث پرداخته است. پارادوكس نقدينگي به اين معنا است كه در اقتصاد ايران در دوره‌هايي كه به دلايل مشخصي، بي‌سابقه‌ترين رشدها در نقدينگي رخ مي‌دهد، حادترين بحران‌ها به مردم و توليدكننده‌ها معطوف مي‌شود؛ يعني آنها با بحران كمبود نقدينگي روبه‌رو هستند؛ درحالي‌كه اقتصاد با رشد بي‌سابقه نقدينگي روبه‌رو است.
 مسئولان، پاسخ‌گويي را وظيفه خود نمي‌دانند
حميدرضا برادران‌شركا، رئیس اسبق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور


رشد نقدينگي در كشور هم‌اكنون بسيار بالاست و چيزي در حدود ٣٠ درصد را نشان مي‌دهد و دولت نيز آن را پذيرفته است. از آنجا كه حجم نقدينگي موجود بسيار بالاست، بنابراين رشد آن نيز، رقم چشمگیری را نمايان مي‌كند. هرچند رشد نقدينگي بالا در اقتصاد ايران عجيب نيست. بانك مركزي درحال‌حاضر بايد توضيح دهد كه اين نقدينگي در اثر چه اقدامي حاصل شده است. به نظر مي‌رسد دولت ناچار بود درآمد حاصل از نفت را به ريال تبديل کرده و به خزانه مي‌ريخت و در اين شرايط نخواسته بانك‌ها در شرايط ركودي، منابع پولي خود را از دست بدهند و بنابراين خود وارد عمل شده است.

نزديك به انتخابات، رقباي انتخاباتي مسائلي كه مورد سؤال مردم است را مطرح مي‌كنند. در اينجا مسئولان بايد وظيفه خود بدانند كه بلافاصله به اين پرسش‌ها پاسخ داده و به ابهامات خاتمه دهند. زماني‌كه در سازمان برنامه‌وبودجه مسئوليت داشتم، وقتي اظهارنظر مردمي در قالب بريده جرائد از سازمان منتشر مي‌شد، كارشناسان را فراخوانده و از آنها مي‌خواستم پاسخ آنها را به شيوه‌اي منطقي و مؤدبانه بدهند، زيرا مسئولان، بايد پاسخ پرسش‌هاي مردم را بدهند.

اين پرسش‌ها از اكنون تا زمان انتخابات بيشتر هم مطرح خواهد شد و مسئولان بايد گوش‌به‌زنگ باشند و كارشناسان خود را بسيج كنند و به محض طرح پرسش از سوي مردم، به آنها پاسخ دهند، اما اكنون مي‌بينيم با وجودي‌كه پرسش‌هاي پرشماري در شبكه‌هاي اجتماعي در رابطه با موضوعات مختلف اقتصادي مطرح است، پرسش‌ها بي‌پاسخ مي‌ماند. گواينكه مسئولان، پاسخ‌گويي را وظيفه خود نمي‌دانند. در حقيقت، طرح پرسش از مسئولان نزديك به انتخابات طبيعي است، آنچه غيرطبيعي است، ‌پاسخ‌ندادن مسئولان به پرسش‌هاي مردم است.
 اعلام موضع رضايي در مقابل دولت
بهروز هادي‌زنوز، اقتصاددان


اظهارنظر مسئولي مانند محسن رضايي، به نظر مي‌رسد بيش از آنكه از بُعد اقتصادي مطرح باشد، از بعد سياسي مدنظر است. محسن رضايي، فردي سياسي است و احتمال دارد دوباره بخواهد كانديدای رياست‌جمهوري شود؛ بنابراين از هم‌اكنون به دنبال آن است كه موضعي در مقابل دولت بگيرد. كسي كه پس از سه تا چهار سال بحران بانكي، اكنون بپرسد پول‌ها كجاست، به نظر مي‌رسد آگاهي كافي از موضوع ندارد، يا انگيزه‌ای سياسي در پس طرح اين موضوع از جانب او مطرح است. او قصد بيان اين موضوع را دارد كه مشكلات موجود اقتصادي ايران، ناشي از نهاد مالي و بانكي است. اين موضوع درست است؛ اما بايد تحليل كرد چرا نهادهاي مالي به اين روز افتاده‌اند كه چنين تحليلي در سخنان او ديده نمي‌شود. 
 انگيزه بيان پرسشي «درست»، مهم نيست
بايزيد مردوخي، اقتصاددان


نقدينگي درحال‌حاضر بين مردم در چرخش است. كمي به‌صورت اسكناس و پول نقد و بيشتر در قالب حساب‌هاي بانكي نزد مردم قرار دارد. بخشي از اين نقدينگي به‌نوعي نيازهاي مردم و صنعتگران را تأمين مي‌كند و بخشي از آن كه حجم آن به‌شدت در حال فزوني است، در چرخه معيوبي قرار گرفته است. در واقع پول در دست مردم در حال چرخش بيهوده است اما در جايي به‌عنوان سرمايه‌ رسوب نمي‌كند. اكنون بخش صنعت به نقدينگي بسياربالايي محتاج است. از طرفي نقدينگي در سيستم بانكي هم بسيار كم است، زيرا تسهيلات پرداخته شده اما به سيستم بانكي بازنگشته است و به همين دليل بانك‌ها هم قادر به پاسخ‌گويي به سرمايه‌ در گردش بنگاه‌هاي اقتصادي نيستند. چرخه نقدينگي مولد در كشور بسيار ضعيف شده است، اما در مقابل نقدينگي در بخش‌هاي نامولدي مانند برج‌سازي خوابيده است. اين برج‌ها در حال ساخت يا تكميل شده است. از سويي تسهيلاتي كه برج‌ساز گرفته است، بايد دو سال پيش تسويه مي‌كرده‌، اما از آنجايي كه اين صنعت دچار ركود شده در تيرآهن و سيمان و زمين و... منجمد شده و در نتيجه از چرخه گردش مولد خارج شده است.

اينكه مسئولي مانند محسن رضايي اين موضوع را بيان مي‌كند، انگيزه‌اش هرچه باشد مهم نيست، اما سؤال خوبي را مطرح كرده است. مسئولان بايد پاسخ دهند كه اين نقدينگي در كدام بخش‌هاي اقتصادي رسوب كرده و در كدام بخش‌هاي اقتصادي در چرخش است. هيچ اطلاع موثقي درباره اينكه اين نقدينگي در كدام بخش در حال گردش يا رسوب است، وجود ندارد، درحالي‌كه رقم اين نقدينگي بسيار بزرگ و درخورتوجه است و ضرورت روشنگري درباره آن نيز امري داراي اهميت، چراكه كمك مي‌كند قضاوت‌ها درباره امور اقتصادي درست‌تر باشد.

سرعت گردش پول، حلقه مفقوده نقدينگي بي‌اثر
كامران ندري، مدير گروه سابق بانكداري اسلامي در پژوهشكده پولي و بانكي


دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام يك پرسش مطرح كرده‌اند كه به گمان من با اين پرسش جذاب، اقتصاددانان را به چالش كشيده است. موضوعي در اقتصاد ايران وجود دارد كه ربطي هم به اين دولت و آن دولت ندارد. در سال‌هاي گذشته، نقدينگي همواره رشد كرده؛ اما نرخ رشد اقتصادي، اگر كاهش پيدا نكرده، در بهترين شرايط ثابت مانده است. البته در سه، چهار سال گذشته، موضوع ديگري هم به اين بي‌رشدي اضافه شده است؛ آن هم اينكه تورم هم رشد نكرده است. پس در مجموع ديده مي‌شود كه نقدينگي رشد چشمگيري داشته؛ اما نه تورم بالا رفته است و نه نرخ رشد اقتصادي. با اين وصف، اين يك پرسش طبيعي است كه اين نقدينگي در كجاي اقتصاد كشور قفل شده است؟ زماني كه اين نقدينگي نه در اختيار عوامل توليد است و نه در دست مردم، رهگيري اينكه در كجاي اقتصاد فريز شده است، بسيار سخت و پيچيده مي‌شود. تنها بانك مركزي مي‌تواند به اين پرسش، پاسخی دقيق بدهد. در ديگر كشورها، اقتصاددانان با توجه به داده‌هايي كه بانك‌هاي مركزي منتشر مي‌كنند، مي‌توانند تكنيك‌هايي را به‌كار بگيرند كه با آن، روند جريان پول را در اقتصاد رد‌گيري كنند. نمونه اين تكنيك‌ها، «جدول جريان وجوه» است. متأسفانه اينها در اقتصاد ايران توليد نمي‌شود. به گمان من، اگر بانك مركزي چنين ابزارهايي داشته باشد، مي‌توان به پرسش «آقاي رضايي» به‌سادگي پاسخ داد؛ هرچند اكنون متأسفانه فضا مبهم است.

خب؛ روشن است كه اين نقدينگي از مرزهاي جغرافيايي ايران خارج نشده است، تورم را هم كه بالا نبرده است، در توليد و بنگاه‌ها هم كه وارد نشده است؛ پس روشن است در جايي از اقتصاد، فريز شده است. نكته مهم آن است كه در سال‌هاي گذشته، ضريب تكاثر (فزاينده) پول همواره بين پنج و شش بوده است، انبساط نرخ رشد پايه هم همواره تداوم داشته است.

شايد با نظر به همه آنچه گفته شد، بتوان «سرعت گردش پول» را حلقه مفقوده اين ماجرا دانست. رابطه «مبادله پول»، نشان مي‌دهد همواره بايد بين «حجم پول × سرعت گردش پول» با «قيمت × ميزان معاملات اقتصاد» برابر باشد. دقت در اين معادله روشن مي‌كند، حجم پول افزايش داشته است و در سوي ديگر مبادله، ميزان معاملات اقتصاد به ميزان انتظار، بالا نرفته است. در يك رابطه بلند‌مدت اقتصادي، «نرخ تورم + نرخ رشد توليد» بايد با «نرخ رشد سرعت گردش پول» برابر باشد. پر واضح است كه سال‌هاي گذشته نرخ نقدينگي همواره بالاتر از «نرخ تورم + نرخ رشد توليد» بوده است. مجموعه همه اينها نشان مي‌دهد كه سرعت گردش پول بسيار كم شده است. دليل اين سرعت پايين گردش پول هم به عوامل ساختاري اقتصاد ايران ربط دارد. اين مشكلات ساختاري، باعث مي‌شود رشد نقدينگي نه روي تورم تخليه شود و نه بر توليد (نرخ رشد اقتصادي).
شايد اين پرسش چالش‌برانگيز آقاي رضايي در سال پاياني دولت، سياسي تفسير شود؛ اما من نمي‌خواهم از آن منظر به آن نگاه كنم؛ چرا كه اين پرسش، به‌هر‌حال بايد پاسخ داده شود؛ چه سال آخر دولت باشد چه نباشد.
 بخش اعظم نقدینگی به شکل شبه‌پول در بانک‌هاست
هادی حق‌شناس، اقتصاددان


در پاسخ به این پرسش که پول‌های کشور در کجا خفته‌اند، چند نکته وجود دارد؛ نخست آنکه در دولت قبلی نقدینگی هفت‌برابر شد و از ٧٠ هزار‌ میلیارد تومان به حدود ٥٠٠ هزار‌ میلیارد تومان رسید. در این دولت نقدینگی ٥٠٠ هزار‌ میلیارد تومانی به حدود یک‌ میلیون‌ میلیارد تومان رسید و در واقع دوبرابر شد که نسبت به دولت قبل، فاصله زیادی دارد. در تعریف نقدینگی یکی از اجزا پول (اسکناس، مسکوکات و سپرده‌های دیداری) است و جزء دیگر سپرده‌های مدت‌دار است که در این دولت سپرده‌های مدت‌دار به دلیل نرخ سود دورقمی، افزایش پیدا کرده است و حتی نسبت مسکوکات و اسکناس نسبت به کل سپرده‌ها، براساس آمار شش‌ماهه بانک مرکزی حدود ٢٠ درصد کاهش پیدا کرده است.

در سمت دیگر تعریف نقدینگی، دو جزء بدهی دولت با بانک مرکزی و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی قرار دارد که هر دو افزایش یافته است و افزایش این‌ دو ضربدر ضریب فزاینده، نقدینگی را تشکیل می‌دهد. وقتی می‌گوییم یک‌ میلیون‌ میلیارد تومان حجم نقدینگی ایران است، این میزان تماما سکه و مسکوکات یا سپرده دیداری نیست بلکه بخش قالب آن شبه‌پول است که در یک سمت سپرده‌های مدت‌دار و در سمت دیگر بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی است؛ بنابراین با لحاظ این نکات می‌توان دریافت که نقدینگی موجود در دست مردم یا همان پولی که در اذهان شکل گرفته، افزایش چندانی نداشته است.

در واقع می‌توان گفت اکنون حجم گسترده‌تری از نقدینگی به شکل شبه‌پول نزد بانک‌هاست و در آنجا قفل شده است.  اینکه آقای محسن رضایی، عضو تشخیص مصلحت نظام که اقتصادخوانده هم هست، این موضوع را مطرح می‌کند به نظر می‌رسد می‌داند موضوع از چه قرار است. آنچه مسلم است در اینکه متناسب با انتظار رونق و رشد اقتصادی شکل نگرفته است، شکی نیست، اما یک نکته باید در نظر گرفته شود که در سال ٩٥، کشور با ٢٠ میلیارد دلار پول نفت در حال اداره‌شدن است و این ٢٠ میلیارد دلار در سال ٩٥، با حدود صد میلیارد دلاری که در سال ٩٠ بوده، تفاوت اساسی دارد. بالاخره از پول نفت نه‌تنها بودجه‌های عمرانی تشکیل می‌شود بلکه بخش مهمی از بودجه‌های جاری هم از محل فروش نفت تأمین می‌شود. مالیات‌ها و سایر منابعی که دولت اخذ می‌کند، جواب‌گوی هزینه‌های جاری و عمرانی نیست. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سروش: 1395/9/307:48:54،
459
63
دوست عزيز پول ها رو كه شما و بقيه مدافعان داريد خرج آشوب و خونريزي ميكنيد ديگه زشته اين سوالو مي پرسي
Milad: 1395/9/308:15:16،
295
20
دست پیش گرفتی پس نیوفتی!!!
از خود شما باید پرسید پولا کجاست
mosi: 1395/9/308:16:32،
248
22
حاج رضا شما خودتو ناراحت نکن بیخودم واسه رای آوردن تلاش نکن
ممد: 1395/9/308:21:31،
165
22

این سرمایه در قسمت بین الملل خرج میشود.
رسول : 1395/9/308:27:25،
51
56
از سال 91 با فروش دو آپارتمان در شهر اصفهان یک میلیارد و صد و پنجاه میلیون تو بانک مسکن سپرده کوتاه مدت 11 درصد که اوراق حق تقدم بهش تعلق میگیره باز کردم و با فروش اوراق حساب کردم بطور متوسط 28 درصد سود سالانه کردم و خرداد ماه پولم که تقریباً قریبا 3 میلیارد شده را تو صندوق ویژه سرمایه گذاری همون بانک دوباره سپرده کردم
ولی الان فقط دارم سود ماهانه شا که ماهی حدودا 55 میلیون میشه دلار و یورو میخرم
بنده و فکر میکنم امسال بنده فعلاً این کارا ترجیح میدن تا خرید و سرمایه‌گذاری در هر بخشی چه ساختمان چه صنعت و حتی تجارت،
از سپرده های 660 هزار میلیارد تومانی تهرانی ها در بانکها هم می توان این موضوع را تایید کرد
رمضان: 1395/9/308:31:42،
177
35
61 هزار فالوور
یعنی این مثلا افتخاره
کافیه از تعداد فالوور های برخی ها اسم ببرم که دیگه این رقم 61 را در خبر نزارین
دوما
ایشون تا حالا کجا تشریف داشتند
چرا از 800 میلیارد دلار زمان دولت قبل(پاکترین دولت تمام دوران اعصار تاریخ )
چیزی نمیگن
اون یکی نفت رو 140 دلار میفروخت
اما این بیچاره داره 40 دلار اونهم
بدون داشتن دلالها میفروشه
سوما
خوب شد این سوال رو پرسیدین مردم از میزان علم و آگاهی و دانش شما مطلع شدند
خ خ خخخ خ خ خخخ خ خ خخخ
رازی: 1395/9/308:40:27،
111
22
ایشون هم به روش تخریب دیگران دنبال
کسب وجهه و رای هستند
اما من صد درصد
قول میدم اگر دو تا قول مردونه به مردم بدهند
همه بهش رای میدن
1- قیمت خودرو را نصف کند
2-قیمت مرغ و تخم مرغ برنج را نصف کند
بازاری: 1395/9/308:46:09،
145
40
پول هست اما در جیب برادران است و انرا صرف ساقط کردن دولت روحانی می کنند.
حقیقت تلخ: 1395/9/309:17:11،
43
128
بابا شماها از پاپ کاتولیک ترید!!!!!
تو همون بهشت(کشورهای اروپایی و آمریکا) برای سربازاشون احترام خاصی قائل اند،من نمیدونم شماها چرا اینجورید بابا دشمن رو باید توی لونه کشت نه توی خونه،حتما داعش باید توی شهرمون باشه تا باورتون شه
یعنی مردتر از مدافعها نداریم که با جونشون دارن بازی میکنن برای امنیت ایران الان یه عده میان میگن پول میگیرن و.... اولا ماهی 2میلیون ارزش این سختی و خطر رو به هیچ وجه نداره دوما بسم الله اگر خیلی پوله شما هم داوطلب شید برای رفتن
مهدی: 1395/9/309:20:35،
49
174


همین مدافعان نبودند، الان تو با خیال راحت پای اینترنت نمیتئنستی بشینی و نظر بدی
واقع بین باش لطفا

فرهاد: 1395/9/309:55:08،
110
14
اتفاقا این پرسش همه مردمه ، پس از برجام بیش از 100 میلیارد دلار پول کشور آزاد شده اما الان پول ندارند که یک ایرباس 90 میلیون یورویی خرید کنند. این پول ها واقعا کجا رفته؟ دولت که عمده هزینه هاش رو با مالیات از مردم تامین می کنه(70 درصد با مالیات) حالا من از آقای رضایی می پرسم این همه پول که آزاد شد و اوون پول هایی که شیطان بزرگ با هواپیمای اختصاصی فرستاد در تهران تحویل داد کجا رفته ؟ ایا پول کشور سر از لبنان و سوریه و یمن درآورده ؟چه کسی در کشور ما پاسخ گو است؟
به مهدی : 1395/9/310:45:44،
55
18
اتفاقا با دخالت های عده ای در ایران که در عراق و سوریه و لبنان و یمن و غزه دخالت کردند و پولی که باید صرف آبادانی کشور می شد را خرج گروههای عربی کردند داعش درست شد.پس این شعار توخالی رو بزار کنار که اگه مدافعین حرم نبودن چنین می شد و چنان می شد مگه مرز ما در حلبه؟ یا در دمشق؟ یک سری به بلوچستان و هرمزگان بزن مدرسه ندارند در فضای آزاد روی زمین درس می خوانند ، اینجاها هیچ مدافعی ندارند؟ کودکان کار که همه خیابان های تهران را پر کرده اند مدافع ندارند؟ این همه بیکاری و فقر و فحشا و خانواده های بی سرپرست در کشور مدافع نمی خواهند؟
به رضایی: 1395/9/310:51:20،
72
11
آقای رضایی این پرسش رو از نهادی بپرس که مسئولش 69 تا حساب شخصی داره و حساب های اون نهاد رو به نام خودش زده و ماهی 25 میلیارد تومان سود تو جیبش می ره ، این سئوال رو از بنیادهای رنگارنگ بپرس که تحت نظر دولت نیستند و به مردم هم پاسخ گو نیستند و مالیات هم نمی دهند و معلوم نیست اصلا چه کاری توی کشور انجام می دن، این سئوال رو از اوون 3000 بورسیه غیر قانونی بپرس و ...دوباره وقت انتخابات شد و ایشان که کاندیدای ثابت همه انتخابات ها هستند یک چیزی برای مطرخ شدن گفتن.
جواب به رسول: 1395/9/310:55:34،
38
13
چند بار این موضوع را میخواهی بگی خواجه حافظ شیرازی
هم فهمید ول کن بابا
رامین: 1395/9/311:12:42،
37
10
تو جیب منه شهرونده عادی

اینم شد سوال اخه؟؟
اره دیگه نزدیک انتخاباته
جواب حقيقت تلخ و مهدي: 1395/9/311:15:57،
69
15
دوستان گلم اگه دشمن تراشي و كينه پراكني بعضي ها تو اين چند دهه نبود كه الان چيزي به اسم داعش وجود نداشت كسي بخواد براش كشته بشه اين داستانا ديگه رنگي برا ملت نداره آره ٢٠ سال شايد شور و شوق كاذب بود با اين حرفا يه سري ساده ميشدن ولي ديگه نخ نما شده اين داستانا رفيق
جواب مهدي : 1395/9/311:17:49،
63
15
فقط به مثبت منفيا نگاه كنيد متوجه ميشيد اين خزعبلات صدا و سيما با نظرات ملت حقيقي ايران فرسنگ ها فاصله داره. من جاي شما بودم قبل اينكه دير شه جور ديگه اي عمل ميكردم.
جواب حقيقت تلخ: 1395/9/311:33:17،
46
13
اگه يكي از سر حماقت و بي خردي خودشو بندازه تو چاه بميره شما براش بزرگداشت شجاعت و فداكاري ميگيري؟ مي خواست ته چاه رو ببينه هيچي نيست نپره
شهاب: 1395/9/311:35:59،
49
11
در جواب به رسول:
تو ادعا میکنی 2 میلیارد توو بانک گذاشتی ! خب هیچ ادم عاقلی همچین کاری نمیکنه پس این ادعایی بیهوده نیست.
تو ادعا میکنی در بانک و صندوق سرمایه گذاری سود بالای 20 درصد کردی . اگر قیمت دلار که تو رفتی خریدی 3500 تومن در نظر بگیریم با انتظار رسیدن دلار به 4000 تومن ( که خود عددی بسیار پر حایشه و همراه با تبعات بسیار برای دولت است) در نهایت از تقسیم 4000 به 3500 به عدد کمتر از 15% میرسیم یعنی از همون بانکی که ادعایش را کردی کمتر.. حالا عقل اقتصادی و ادعاهای شما را باید کنار پرتقال فروش یافت. سعی در دادن آدرسهای اشتباه به دیگران نکنیم!!
هاشم: 1395/9/312:34:38،
41
17
به نظرم حاج محسنم مثل بقيه كه يقه روحاني و رو گرفتن اما يه چيزايي رو شد تنش به خارش افتاده!
حاجي خوبيت نداره شما خودت دبير مجمع تشخيص مصلحتي! اين حرفها ديگه به سن و سال و سابقه و ... شما نمياد!
به رسول: 1395/9/312:58:11،
25
12
داداش بعضی وقتا دنیا یه حالی به آدم میده اساسی واقعا رو شانسی آپارتمونم میساختی الان اینهمه نداشتی ولی این مملکتم حساب کتاب نداره یه دفعه دیدی ملکم باز نجومی رفت بالا ولی کلا مونده به شانس آدم ایشالا همیشه خوش شانس باشی
جواب به شهاب : 1395/9/318:37:13،
17
13
خرید من هم اتفاقا برای همینه چون اصلا خودم حدس میزنم این ریالها فقط یه عدد روی کاغذه واگه ناگهانی دولت اوضاع از دستش در بره این حجم نقدینگی مثل یه بادکنک میترکه
در ضمن بنده و شرکام شرکت حمل داریم
چند تا از دوستانم تا ماهی 80 تومن دارن سود میگیرن
باور کنید دوستان یک میلیارد مثل صد تومن چند سال پیش شده
پس اندازهاتون را همیشه به شکل سبد سرمایه‌گذاری داشته باشید
با آرزوی موفقیت برای همه ایران جیبی های عزیز
الهه: 1395/9/2322:17:51،
8
8
بازم این شبهه تکراری! خسته شدم! اه!
ما داریم با آمریکا توی عراق و سوریه میجنگیم!
چرا از پولامون که تو آمریکا به بهانه های الکی بلوکه میشن یا قراردادهایی که با خارجیا میبندیم و درحالی که معلوم نیست به تعهداتشون عمل کنن پولاشو پیش پیش میدیم یا از اختلاسا نمیگین؟
توی ایران نه ولی ان شاءلله یه جای دیگه دچار بی امنیتی بشی که دیگه حرف الکی نزنی
همايون: 1395/9/307:51:40،
225
38
شما كه مسئول موشك ها و بمب و جنگ هستيد بايد بهتر از دولت بيچاره بدونيد كه
سهیل: 1395/9/308:15:29،
96
13
100 سال بعد :
محسن رضایی در راه کاندیداتوری

تو کلاه قرمزی و پسرخاله، پسرخاله یه جمله به کلاه قرمزی گفت : "یه مورچه 100 بار دونش بیفته نا امید نمیشه
آقای رضایی سخت به خودش گرفته ها ....
منوچهر: 1395/9/308:39:21،
87
36
من کاری ندارم این دولت خوب کار میکنه یا نه ولی یک کارش را باید ستایش کرد که دست دزدان را رو کرد و میکند.
آریان: 1395/9/311:31:07،
63
14
5000 میلیاردشو همین مردمی که رفتن عراق تو یه هفته اربعین تموم کردن!!! 3.5 میلیون رفتن.. صبحانه نهار شام رایگان ... هزینه امنیتشون.. هزینه ایاب ذهابشون ... هزینه های درمانی و بیمشون و خیلی چیزای دیگه... تازه به اینا خروج ارز رو هم اضافه کنید
عباسی: 1395/9/316:03:10،
14
17
دولت بیچاره؟
دولتی که بااقتصادمملکت مغول وار داره سرشاخ میشه بیچاره است؟
لابد مردم هم بدهکارهمچینی دولتی با دولتمردان هزارمیلیاردی وحقوقهای نجومی و بریزوبپاش های هزارمیلیاردی

چشم بازکن ببین این حزب کارگزاران طی۳۰سال بااقتصادمملکت چه کرده
مملکت رانابودکردن
بیچاره دولت؟!
امیر: 1395/9/308:01:47،
179
27
حاج محسن بهت رای نمیدن تلاش بیهوده نکن .
ممد: 1395/9/308:36:28،
103
23
حاج محسن چرا در دولت قبل از این صحبتها نمیکردی که پولها کجاست؟
از شماها باید پرسید پولها کجاست.
الهه: 1395/9/2322:18:46،
8
9
درست و غلطش رو نمیدونم ولی شنیدم کاندید نمیشه
محسن: 1395/9/308:08:02،
190
31
بخش اعظم پول ها در سوریه و یمن و ... داره هزینه میشه آخه اونا واجب ترند و همین عراقی که 8سال به خاک ما تجاوز کرد الان در راس اموره...
راستی دستای سرد پدرهای خونه خالیه اما مهم آینه که خار چشم استکباریم ..
کاش ی روز واسه همه به شکل گل باشیم نه خار...
علیرضا: 1395/9/308:35:54،
25
129
خسته نباشید
من طرفدار هیچ جناحی نیستم ولی خوبه ک بدونیم اگه پولایی ک میگید خرج کشورای دور و برمون نشه جنگ میکشه به کشور خودمون اونوقت همون دست سرد پدرای خونه ب کلی از بین میره.ایران کم ضرر نکرده تو اون هشت سال معروف.
دلخور: 1395/9/308:20:02،
64
14
اقا شما که خودت که دست توی کاره . چرا دیگه دوباره برنامه جدیدی رو برای سرگرمی این مردم راه می اندازید . چرا با طرح یک موضوع نو میخواین باعث ایجاد سرگرمی و مشغولیت فکری برای مردم و تهیه اخبار برای رسانه ها بشید
محمد: 1395/9/308:21:09،
74
17
درسته كه مردم دارن زير بار گراني و ركود خرد ميشن
اما مشخصه كه پولا كجاست

اين فقط يه سوال پوپوليستي براي جلب توجه عوام است

اگر حجم نقدينگي بدون پشتوانه ارزي(ذخيره دلار و طلا بانك مركزي) كشورها زياد بشه، ارزش پول ملي كشور شديدا كاهش و تورم بوجود مياد
اتفاقي كه در دوره جناب احمدي نژاد افتاد

اما الان رشد نقدينگي با پشتوانه بوده و ذخيره طلا وارز كشور كه زماني موجوديش نزديك صفر بود متناسب شده
اما مشكل اينه كه متاسفانه نفت به عنوان بزرگترين صادرات ايران هم ارزشش دراين دوره به شدت كم شد كه دست جناب روحاني رو بست براي هم جلوگيري از ارزش پول تو جيب مردم و هم ايجاد رونق كه جناب روحاني بين اين ٢ يكي را بايد انتخاب ميكرد و اولي رو انتخاب كرد

پس بعيده ايشان اين بديهيات رو ندونن كه اين پولها پشتوانه پول تو جيب مردمه درسته كه شرايط فعلي عامه مردم سخته اما دليل شرايط فعلي غير قابل درك هم نيست
22: 1395/9/308:43:00،
59
12
این اقا حتما هوس رئیس جمهور شدن و کاندید ریاست جمهورشدن دارند. وجدانن تو این افراد چه ویژگی وجود داره که خیال می کنند می توانند رئیس جمهور یک کشور شوند از بستکی که ما تو این کشور ادم کم داریم اینها شدند وکیل و قیم مردم.
زجر کشیده: 1395/9/308:45:19،
77
12
خوب معلومه ،سئوال نداره یا صرف برادارین عرب در فلسطین وسوریه و لبنان و یمن می شه یا اختلاس میشه میره اونور آب سپرده گذاری تو بانکهای خارجی میشه به همین دلیل تو جیب مردم عادی پولی پیدا نمی شه.
ذره بین: 1395/9/308:46:10،
50
28
سردار رضایی عزیز
استاد اقتصاد
نقدینگی رشد داشته است صحیح
ولی اگر سیاست های دولت نبود همین نقدینگی باعث تورم افسار گسیخته می شد.
شما که استادید بهتر می دانید...
said: 1395/9/308:49:48،
71
16
مثل اینکه رضایی خودش را به اون راه زده.بنده خدا خودت ودوستهات این پول را دارید خرج سوریه ویمن وبحرین وعراق میکنید.۵تا کشور داره با پول ایران میگرده.البته اگر لبنان وفلسطین را فاکتور بگیریم.البته خودمون رتبه اخرین بین اینها
على آباد: 1395/9/308:57:43،
51
18
پول هست واتفاقابرعكس آب خيلى خيلى هم زيادهست
اما!؟!؟نه براى مردم ايران
كه براى مسئولين ومردم عراق وسوريه ولبنان وفلسطين و...
امیر: 1395/9/309:01:22،
43
14
بیش از سی و چندسال حرفهای زیبا مردم زیاد شنیده اند
اما دریغ از عمل!!
887: 1395/9/310:37:42،
35
16
عملش اینه که تمام جوانها عملی شدن هزاران هزار افسوس
سجاد: 1395/9/309:01:28،
40
16
خدا وکیلی جوری نوشته هر کی ندونه فکر میکنه این بنده خدا تازه از راه رسیده و میتونه ولی نمیزارن....در جواب باید نوشت فرار رو به جلو در راستای انتخابات..
حسن: 1395/9/309:20:34،
39
14
باز انتخابات رياست جمهوري شروع شد شما بهتر از مردم ميدونيد پولها كجاست پس با افكاروروحيه مردم بازي نكنيد لطفا"
حسن خان: 1395/9/309:22:40،
36
11
چرا هيچ كس از پولهايي كه اختلاس شده و به خارج از كشوز منتقل شده صحبت نميكنه...به نظر من قسمت اعظم پولها در بانكها سپرده شده و تحت وام هاي كلان به افراد خاص داده شده و قابل وصول هم نيست.دولت هم تماشاچي
علي : 1395/9/309:27:33،
39
12
مرد هميشه كانديد
فلفل: 1395/9/310:16:32،
42
13
هر ايراني مي فهمد كه پولهابين مسئولين هر ماهه تقسيم ميشود بدون سرو صدا از نفت وگاز و آب ووو گرفته تا برسد دلارهايي كه آمريكا تحويل ايران داد آنوقت براي دادن يارانه نوبخت 3 روز 3 شب نان نمي خورد0
بهروز: 1395/9/310:27:24،
36
12
بازم میخوای کاندیدای ریاست جمهوری بشی؟آره؟
اصلا شما نباشین انتخابات مزه نداره که
نیازی به این صحبتا نیست شما ثبت نامتو بکندر ضمن عمده ی بودجه ی کشور دست سپاهه نمیدونستی بدون که میدونی
بابک: 1395/9/310:32:06،
32
16
پولا تو کارخونه های دخانیات هستن . . .
شهرام : 1395/9/312:11:01،
25
10
یکی هم باید از این آقا بپرسه پولهایی که از دخانیات میزنه بیرون کجاست؟
اراکی: 1395/9/311:14:55،
33
15
پولها بین مسوولین و آقا زاده ها و سرمایه دارهای رانت خور و صندوقها وشرکتهای زنجیری وابسته و.. تقسیم میشود.... هر ماهه با ارقام نجومی.... زندگیهای میلیون دلاری خارج کشورشان ....این رو تمام ملت... عوام هم میدانند... تمام کامنتها بالا نیزسیاسی و گمراه کننده است... خدا ریشه سرمایه داری را بسوزاند و آه ما را بستاند... ما خاموش نخاهیم ماند...
م: 1395/9/312:24:15،
23
10
خانه از پایبست ویران است خواجه دربندزلفو ایوان است، مرد حسابی اگه یه جو غیرتو همت دارین دست این ادمای سارق و پول دو ستو از سر این ملت بیجاره کم کن خودتم میدونی پولا کجا رفته نیازی به پرسش نیس دیروز رفتم کره بخرم پنجاتومن رو یه کره 25 گرمی رفته گرانی تا چه اندازه سالی چند بار در ضمن حرف بادهواست به عمل کار براید به سخنرانی نیست
قربونعلی: 1395/9/312:28:52،
24
10
پول؟ مگه پولی هم در بساط مونده؟ برو اقا جان خدا روزیت رو جای دیگه بده
حسین بیگ: 1395/9/313:27:29،
18
11
اقای رضایی تو که اقتصاد دان هستی از اول 35سال پیش هم اوضاع دست است باید بگویی پولها کجاست
ایمان: 1395/9/314:58:44،
18
11
این حرفا برا سرگرمی ومشغول شدن ملت بد نیست .یه روز شما بگو پول ها کجاست،یه روز دولت ی ها ،یه روز پایداری ها ،یه روز مردم می گن پس این همه پول کو وهمینطور تا سال به سال دریغ از پارسال.اینترنت قطع کنید بروید دنبال یه لقمه نون که خربزه آب است.چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.
همایون: 1395/9/318:34:21،
14
12
اقای رضایی خودت رابااین سوال مسخره عام نکن.تمام این پولها برای ملت ایران نیست.برای عراق.لنبان.سوریه.حال هم که یمن اضافه شده عربهای بی چشم ورو میباشد.متوجه باش ملت ایران خیلی باهوش هستند.ضمنا مدرک شماها همه شفارشی بوده .
ارمان : 1395/9/319:19:18،
18
11
به مثبت و منفی کار ندارم ولی جواب علمیش اینه :
بیشتر این نقدینگی در بخش های سرمایه ای غیر نقد قفل شده ، مثل زمین ، ملک ، کارخانه های واگداز شده به بخش خصوصی که به علت سو مدیریت ، تولیدی نداشتن و صرفا به عنوان رد دیون به طلبکاران دولت واگذار شدن ( تقریبا همش در دو دولت قبل ) ، بانک های خصوصی که سالهای قبل به قصد سود بیشتر مبالغ هنگفتی در بخش مسکن سرمایه گداری کردن و با رکود بازار مسکن همه اون سرمایه ها قفل شده و خریداری نداره ، و تورم سالهای گذشته مرتبا ارزش اسمی این بدهی ها رو بالاتر برد ، در حالی که پول واقعی که بشه باهاش اقتصاد رو فعال کرد وجود نداره.
به زبان ساده ، همه بخشها به هم بدهکارن و قدرت باز پرداخت ندارن و فقط ارزش اسمی مطالبات بالا میره . اقای رضایی احتمالا خودش بلده این چیزا رو :)
سعید: 1395/9/320:18:29،
13
12
ایشان چهل سال است در رده های بالای نظام بوده واز خیلی مسائل خبر داره خوب تو جلسات که دارند این سوال را طرح و جوابش رو به مردم بگویند !؟ هزاران بار خدا را شکر میکنم که ایشان رییس جمهور نشده و مردم به طرز فکر ایشون نههههههههههه گفتند
محمد: 1395/9/422:33:09،
11
15
ایشون دقیقا می دانند پولها کجاست،فقط کافیه از دفترشون بپرسند چه کسانی با معرفی نامه از دفترشون ازبانکها وام گرفتن و پس ندادن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما