کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سرعتگیر بزرگ آمریکایی پیش روی فروش هواپیما به ایران

کدخبر:۳۰۵۳۵سه شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳:۱۳۲۰۹۵ بازدید

اگرچه مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا، طرحی برای ممنوعیت فروش هواپیما تفسیر شده است؛ اما تصویب این طرح تنها در سنا، می‌تواند ...

اگرچه مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا، طرحی برای ممنوعیت فروش هواپیما تفسیر شده است؛ اما تصویب این طرح تنها در سنا، می‌تواند موسسات آمریکایی را از تامین مالی فروش هواپیمابه ایران منع کند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، هفته گذشته طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۴۳ رأی موافق در مقابل ۱۷۴رأی مخالف تصویب شد که بر اساس آن، وزارت خزانه‌داری این کشور (افک) از صدور مجوز به بانک‌های‌ آمریکایی برای تأمین مالی فروش هواپیما به ایران منع شد؛  اما در چند روز گذشته خبرهای منتشر شده در رسانه‌ها، حاکی از آن است که این مصوبه، فروش هواپیما به ایران را ممنوع کرده است.

در حالی که بررسی فنی و حقوقی طرح مجلس نمایندگان،  مربوط به ممنوعیت فاینانس فروش هواپیما به ایران است که این موضوع خللی در فروش هواپیما و همچنین مذاکره با بویینگ و ایرباس ایجاد نمی‌کند؛ ضمن اینکه چندی پیش هم خبری مبنی بر انجام توافقاتی میان شرکت هواپیماسازی بوئینگ با یک بانک آمریکایی منتشر شد که بر اساس آن، هواپیماهای خریداری شده توسط ایران را با مشارکت یک بانک ژاپنی، تامین مالی کند.

این خبر نشان از حضور یک بانک آسیایی در فاینانس خرید هواپیما از بوئینگ دارد؛ البته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم تصویب این طرح را مخل فروش هواپیما به ایران نمی‌داند و از تداوم مذاکره با ایرباس و بوئینگ طی روزهای گذشته خبر می‌دهد.

مقصود اسعدی سامانی در گفتگو با خبرنگار مهر، می‌گوید: این طرح هنوز به تصویب سنا نرسیده است و درصورت تصویب هم، تنها موسسات و بانک‌های آمریکایی از تامین مالی فروش هواپیما به ایران منع می‌شوند که این موضوع، مشکلی در فروش هواپیما به ایران ایجاد نمی‌کند.

وی ادامه می‌دهد: تصویب این طرح خاصیت تبلیغاتی برای فضای داخلی کشور آمریکا دارد؛ در حالیکه بر اساس توافق برجام، آمریکایی‌ها متعهد به لغو تحریم‌های هوایی علیه ایران از جمله فروش هواپیما هستند؛ بنابراین اجرای هر گونه طرح اخلال‌آور، اجرای توافق را زیر سوال برده و آمریکا بیش از ایران متضرر می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، ایران تاکنون به تعهداتش پایبند بوده است و از طرف آمریکایی هم می‌خواهد که متعهد باشد؛ ضمن اینکه وزارت امور خارجه هم هرگونه عدم پایبندی به برجام را پیگیری می‌کند.

خللی در فروش هواپیما به ایران ایجاد نمی‌شود

علاوه بر دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی که معتقد است تصویب طرح کنگره درباره ممنوعیت فاینانس از سوی موسسات و بانک‌های آمریکایی، تاثیری بر فروش هواپیما به ایران ندارد،  آرمان بیات، کارشناس ارشد حوزه هوایی هم به خبرنگار مهر می‌گوید: ترجمه و تحلیل طرح تصویب شده مجلس نمایندگان آمریکا نشان می‌دهد که فقط فاینانس فروش هواپیماهای آمریکایی به ایران نباید از سوی بانک‌ها و موسسات مالی این کشور انجام شود.

وی ادامه می دهد: بر اساس این طرح، آمریکا نمی‌خواهد از بودجه و نقدینگی موسسات و بانک‌های خود برای فروش هواپیماهایش استفاده کند.

بیات می‌افزاید: بر اساس مفاد این طرح، آمریکا در تلاش است که پشتوانه مالی فروش هواپیما به ایران از منابع مالی این کشور پرداخت نشود و کشوری دیگر، تامین مالی این خریدها را بر عهده بگیرد و این مبالغ، وارد خزانه شده و جذب سرمایه انجام شود.

این کارشناس ارشد حوزه هوایی به تبعات منفی تصویب این طرح هم اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر چه این طرح خللی جدی در فروش هواپیما به ایران ایجاد نمی‌کند؛ اما ممکن است فاینانسورهای (تامین‌کنندگان مالی) کشورهای دیگر را برای انجام مبادلات مالی با ایران نگران نماید.

وی معتقد است برای کاهش تاثیر اجرای این طرح، نظام دیپلماسی کشور باید فعال‌تر عمل کند و ضمانت‌های مناسبی را به تامین‌کنندگان مالی خرید هواپیما ارائه دهد.

بیات با اشاره به برداشت سیاسی برخی رسانه‌ها از طرح جدید کنگره اظهار داشت: در حال حاضر خرید هواپیما به صورت نقدی انجام نمی‌شود و دو روش فاینانس لیزینگ و اپریتینگ (عملیاتی) برای خرید هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این کارشناس حوزه هوایی ادامه می‌دهد: در روش ابتدایی، خریدار به صورت سالانه اقساط را پرداخت می‌کند و در روش دوم، خرید هواپیما به صورت اقساط ماهانه و اجاره به شرط تملیک انجام می‌شود.

وی بیان می‌کند: بر اساس شیوه لیزینگی خرید هواپیما، موسسات لیزینگ یا بانک‌ها هزینه خرید هواپیما را پرداخت می‌کنند و در مقابل، خریدار هواپیما به این موسسات بدهکار می‌شود و باید اقساط این بدهی را همراه با سود به شرکت لیزینگی بپردازد.

به گفته بیات هدف آمریکا از تصویب این طرح آن است که علاوه بر فروش هواپیما، جذب سرمایه سایر کشورها را نیز داشته باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حميد: 1395/9/210:21:25،
61
28
فردا اگه وارد بشه ، مسافرا كه خواستن سوار شن ميبينن هواپيما پلمب شده
به دو دليل :
١. آمريكايي هست
٢. دولت روحانى تونسته وارد كنه
مسلم بن عقیل : 1395/9/210:24:49،
38
115
خب نفروشن ما خودمون تولید میکنیم بچه های بسیج و سپاه تولید میکنن ما همیشه متکی به خودمون بودیم
زمین پیما: 1395/9/210:47:24،
23
78
هواپیما میخواییم چیکار ازاد راه توپ درست کنند از هواپیما زود تر ب مقصد میرسیم
...: 1395/9/211:29:13،
75
22
مسلم جان دادا از پس تاريخ مثل اصحاب كهف بيدار شدي؟؟
داداش من 37 سال گذشت كو هواپيما؟
بسازيد ديگه
علی: 1395/9/213:40:00،
41
18
مسلم جان مثل اینکه تو هم مثل خیلیها الفبای علم و تکنولوژی را نمیدانی،ساخت هواپیما مثل نوشتن کتاب فلسفه و یا منطق و معارف نیست که هزاران جلد را یکروزه بنویسیم.
درین درین: 1395/9/214:05:24،
43
18
دم خروس بیرون زده برادر من

ما در سطح دانشگاهی هم توان تولید نمونه ازمایشی 20 نفره رو نداریم قصه چرا میبافی

صحبت شما چرا تو خودرو سازی صادق نیست ؟

اسم تحریم اومد قیمتها رو 2 برابر کردید به بهانه واردات گران قطعات به این مفهوم که حتی پراید هم نمیتونیم داخلی سازی کنیم و مونتاژیه
ایرانی: 1395/9/215:37:14،
33
19
مسلم جان داداش برو نمازتو بخون خدا قبول کنه کاری به هواپیما نداشته باش
کیانی: 1395/9/210:25:05،
78
25
بابا همه قرارداد هاباد هوا شد رفت این کارشناس ها و دبیر میگویند اثری ندارد امریکا بیش از ایران متضرر میشود . اصلا 37 ساله امریکا در حال ضرره وما همش داریم منفعت میبریم . این همه منفعت رو چه جوری خرج کنیم ؟
حسن: 1395/9/210:43:40،
43
22
اتفاقا این کاری که کردن خیلی بدتر از ندادن هواپیماس، چراکه هرکیو پولشو بده، تهدید میکنه!یعنی حتی اون طرف(بانک) هم نمیتونه از دلار برای خرید استفاده کنه! حتما هم تو سنا تصویب میشه، اگه به ترامپ برسه که شک نکنید اجرایی میشه، یه چیز دیگه؛ این کارشون بلوف نیس، باور کنید!
pepan: 1395/9/210:53:51،
39
21
داداچ تا دیروز می گفتم این قرارداد محاله بسته بشه ولی همه خوانندگان مطلب بهم منفی می دادن...
داداچ بکوب منفی رو
فرهاد: 1395/9/211:49:15،
39
25
دوستان به نظر شما هواپیماهای امریکایی شماره می شوند ؟!!!!!!!!!
آرش66: 1395/9/212:02:04،
23
56
یکی از هواپیماهای مسافربری پیشرفته، به روز و بسیار مناسب برای خطوط هوایی ایران، سوپرجت سوخو است که مشمول تحریم و بازی های غرب نیز نمی شود و حتا می شود خط مونتاژ و تولید آن را همانند آنتونف140 در داخل راه اندازی کرد و ایجاد اشتغال نمود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما