کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مهاجرانی که پولساز نیستند

کدخبر:۳۰۴۶۷دوشنبه، ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۸:۴۹۱۸۲۰ بازدید

مهاجرت همواره به عنوان يک عامل موثر در اقتصاد و تقسیم نیروی کار بر اساس تخصص، مهارت، آموزش و... شناخته می‌شود که افراد تلاش ...
مهاجرانی که پولساز نیستند

آرمان- مهاجرت همواره به عنوان يک عامل موثر در اقتصاد و تقسیم نیروی کار بر اساس تخصص، مهارت، آموزش و... شناخته می‌شود که افراد تلاش می‌کنند با روی آوردن به این روش فرصت‌های شغلی بهتری برای خود مهیا کنند. این موضوع در ایران هم سابقه طولانی دارد و اکنون نیز به وفور مشاهده می‌شود.

تفاوتی ندارد مهاجرت داخلی باشد یا خارجی؛ به هر جهت در طی مدت اخیر الگوی مهاجرت در ایران تغییر کرده است. شاید تا چندی پیش روستاییان شهر را برای یافتن شغل محیط مناسب‌تری می‌دیدند، اما اکنون آمارها نشان می‌دهد مهاجرت از شهر به روستا ۱۵ درصد از کل مهاجرت کشور را شامل می‌شود و دو درصد از نرخ مهاجرت روستاییان به شهر پیشی گرفته است. همچنین مهاجران کار ایرانی در چند سال اخیر مقصد خود را تغییر داده‌اند. شاید تا چند دهه گذشته مهاجران ایرانی می‌توانستند با اشتغال در کشورهایی نظیر ژاپن و امارات پول خوبی را به جیب بزنند، اما با شدت گرفتن بحران اقتصادی جهان، مهاجران خارجی ایران نیز کشورهایی همچون ترکیه را محل مناسبی برای سودآوری یافته‌اند.

«مهاجرت» به صنعتی ارزآور تبدیل می‌شود

بسیاری از نظریه‌پردازان بر این باورند که یکی از دلایل نجات ساکنان اروپا مهاجرت آنها به آمریکا بوده است؛ چرا که این اتفاق علاوه بر تعدیل جمعیت، دسترسی به منابع جدید را مهیا ساخت. علاوه بر این، باید توجه داشت که گاهی مهاجران در کشورهای مقصد کار کرده و به کشور خود پول می‌فرستند، یا اینکه با ایده‌های جدیدی باز می‌گردند که این موارد پیامدهای مثبتی در اقتصاد کشور مبدا بر جای می‌گذارد. به عنوان مثال گزارش‌های مرکز مطبوعاتی بانک مرکزی قرقیزستان نشان می‌دهد که مهاجران کار قرقیزستانی در ۹ ماه اول سال جاری میلادی حدود ۵/۱ میلیارد دلار برای این کشور ارزآوری داشته‌اند که به نسبت مدت مشابه سال قبل، تقریبا ۲۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

همچنین آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد یک میلیون و ۲۹۵ هزار مهاجر ایرانی مقیم خارج در سال ۲۰۱۰ بیش از ۱/۱ میلیارد دلار ارز در آن سال وارد ایران کرده‌اند. به هر جهت باید توجه داشت که امروزه بازار بین‌المللی کار علاوه بر اینکه کمبود اشتغال در برخی کشورها را جبران کرده، به یک صنعت ارزآور تبدیل شده و برای دیگر کشورها نیز در حال تبدیل شدن به صنعتی بزرگ و سرنوشت‌ساز است؛ چنان که به گزارش بانک جهانی وجوه برگشتی از نیروهای کار مقیم در کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۱۴ به ۴۳۵ میلیارد دلار رسید و کشورهای در حال توسعه آسیایی و آمریکای جنوبی در این بین بیشترین سهم را داشتند. بنابراین مسئولان ایرانی هم باید توجه داشته باشند که می‌توانند اعزام نیروی کار به خارج از کشور را به چشم یک صنعت بنگرند؛ چرا که ارزآوری فراوانی برای کشورهای در حال توسعه دارد و در شرایط افزایش نرخ بیکاری در اقتصاد کنونی ایران می‌تواند ظرفیت‌های بیشتری را برای اشتغالزایی به وجود آورد. امروزه این صنعت تا جایی اهمیت دارد که در سال ۱۳۹۲ درآمد ارزی هندوستان دو برابر درآمد صادرات غیرنفتی ایران بود! به طور دقیق‌تر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که درآمد غیرنفتی ایران در سال ۱۳۹۲ به مرز بی‌سابقه ۴۰ میلیارد و ۳۷۶ میلیون دلار یعنی تقریبا نیمی از درآمد ارزی کشور هند در‌ آن سال رسیده و این در شرایطی است که درآمد ارزی هندوستان بدون صرف هزینه، آزمون و خطا، تولید و هرگونه هزینه دیگری حاصل شده است. در این زمینه بد نیست نکاتی را فراموش نکنیم.

به نظر می‌رسد بیشتر مهاجران کاری که از ایران خارج می‌شوند، نقشی در ارزآوری کشور ایفا نمی‌کنند و دولت‌ها نیز اگر افرادی را برای کار به دیگر کشورها اعزام می‌کنند، بیشتر در راستای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت آنهاست. به عبارت دیگر اشتغالزایی در ایران اکنون با موانع مختلفی مواجه است و جوانان زیادی در ایران از نعمت اشتغال محروم هستند. به همین جهت در چند دهه گذشته دولت‌ها اعزام این افراد به خارج از کشور را چاره‌ای راهگشا برای فرار از برنامه‌ریزی اشتغال یافته‌اند. باید گفت زمانی استفاده از ظرفیت اشتغالی دیگر کشورها به نفع اقتصاد کشور مبدا است که برای آنها ارزآوری و سود اقتصادی داشته باشد و مشخصا زمانی که اعزام افراد به خارج، ارزی برای کشور به ارمغان نیاورد اقدامی پوچ و بی اساس است و حتی برای کشور هزینه‌های فراوانی را ایجاد می‌کند؛ چنان که بیشتر مهاجران ایرانی، افرادی نخبه، مستعد و حتی کارآفرین هستند و خالی شدن کشور از آنها، آثار نامطلوبی بر جای گذاشته است. همچنین کشورهای مقصد نیز با استفاده از ایده‌های جدید آنان سودهای زیادی را کسب کرده‌اند.

آمارهای پنج سال گذشته نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰ هزار ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس زندگی می‌کنند. همچنین تخمین زده می‌شود که همین حدود نیز در ترکیه به سر می‌برند. علاوه بر این گفته می‌شود که حدود ۴۰۰ هزار نفر ایرانی در کشورهای اروپایی به سر می‌برند. آمارهای مختلفی نیز در زمینه حضور ایرانیان در کشورهای آمریکای شمالی منتشر می‌شود و شاید بتوان گفت بیش از ۵۰۰ هزار نفر ایرانی به این کشورها مهاجرت کرده‌اند. اما سوال این است که چرا با وجود این حجم از مهاجرت‌ها که در برخی از آمارهای غیررسمی نرخ آن شش تا هفت میلیون نفر تخمین زده می‌شود، این صنعت برای ایران سودآوری چندانی ندارد؟ در این زمینه باید گفت که دولت و مسئولان توجه چندانی به زیرساخت‌ها و گسترش‌ بسترها ندارند. شاید توجه به درآمدزایی و مسیر دیگر کشورها بتواند در این زمینه نقشه راه مناسبی برای ایران باشد.

پیشگیری از مهاجرت، نیازمند بازآفرینی شهری

رشد فزاینده زندگی شهری در ایران طی ۵۵ سال اخیر به گونه‌ای بوده که جمعیت شهری از ۳۴ درصد در سال ۱۹۶۰ به ۷۳ درصد در حال حاضر رسیده است. این در حالی است که آمار جهانی از ۳۴ به ۵۴ درصد تغییر کرده و نشان می‌دهد نرخ جمعیت شهرنشین ایران بسیار بیشتر از میانگین جهانی است. پیامد این تحول، زیست‌پذیری پایین و نزول کیفیت زندگی در شهرهاست که به دو چالش مهم نظام توسعه شهری ایران تبدیل شده است. این چالش‌ها در حوزه شهرسازی باعث ایجاد مشکلاتی همچون فقر شهری و قطبی شدن، گسترش آسیب‌های اجتماعی، بحران زیست محیطی، ایمنی و تاب‌آوری پایین شهرها در برابر بلایا، ناکارآمدی نظام حمل‌و نقل و بحران هویت و بی‌توجهی به ارزش‌ها شده و در حوزه معماری نیز تبعاتی مانند کالایی شدن و ضعف نظام آموزش معماری و  مهندسی ساختمان را به همراه خواهد داشت.

براساس آنچه طی بیش از ۲۰ سال در دنیا تجربه شده است، سیاست بازآفرینی شهری می‌تواند راهکار بسیار خوبی برای رویارویی با این مشکلات به شمار رود. در حقیقت بازآفرینی شهری دربرگیرنده نگرش و اقداماتی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد شهرها در جهت پاسخگویی به چالش‌های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است، به‌گونه‌ای که در نهایت ضمن پیشگیری و حل مشکلات شهری به یک پیشرفت و بهبود پایدار اقتصادی، کالبدی، اجتماعی و محیطی منجر شود و نهادهای مردمی را به وجود آورد. آنچه امروز در رویکرد نوین توسعه شهری مورد توجه قرار می‌گیرد اهمیت بخشیدن به نقش همین نهادهای مردم نهاد است. البته مسئولان در این راه ضمن توجه به ارتباط دولت و بخش خصوصی، ایجاد سه نهاد توسعه‌گر، تسهیلگر و مردم‌نهاد را در برنامه‌های خود قرار داده‌اند تا در فرایند بازآفرینی، شکوفایی شهرها و ارتقای کیفیت زندگی به ما کمک کنند. در این طرح توسعه‌گر به عنوان بخش خصوصی، تسهیلگر به عنوان رابط مردم و دولت و نهادهای مردمی به عنوان بخش قابل اعتماد مردم نقش کلیدی در این عرصه را ایفا خواهند کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عدالت کجاست: 1395/9/109:02:54،
71
12
به جز ایران هر کشوری بری از امکاناتی داخل ایران از ما مردم ایران گرفتن بدست میاری . اولین و مهمترین احترام به حقوق انسانیت برخورداری از امکانات بانکی مناسب جهت راه اندازی بیزنس وخانه و خودرو و وغیره و و از همه مهم تر اقساط پرداخت وام در طولانی مدت .
محمد: 1395/9/109:34:12،
74
18
بیکاری تو کشور تبدیل به فاجعه شده و هیچ راهی جز فرار از مملکت نیست. من خودم کارمند دانشگاه هستم. روزانه بین 15 تا 25 نفر برای ترجمه مدرک میان درخواست میدن، اگه تو دانشگاههای دیگه هم همینجوری باشه که دیگه فاتحه... ایران خالی از سکنه نشه خوبه!!!
واقعا اوضاع وحشتناکی شده. وقتی کار نیست، پول نیست. وقتی پول نیست، ازدواج نیست و وقتی ازدواج نباشه فرزند آوری و جمعیت در کار نیست و البته وقتی ازدواج نباشه، جوان خیلی راحت به فساد و بی بند و باری کشیده میشه. بیکاری مشکل اصلی کشوره و هیچکس نه اصولگرا، نه اصلاحطلب و نه معتدل هیچ کاری نمیتونن بکنن. کشور شده مثل یه کشتی که داره به ناکجا آباد میره.
شراره: 1395/9/109:03:03،
30
93
قصدم از بیان نکته زیر در خصوص این خبر نیستفقط خواستم بگم کل نظرهایی که بر ضد دولت در این سایت ارائه می شود و روحانی چنین است و چنان و وعدت چی شد و فلان و بهمان توسط عده ای معلوم الحال ارائه می شود.خواستم برای همیشه عرض کنم خدمتتون همین که 1 لقمه نون می تونید برای زن و بچتون ببرید و کشور امنیت دارد و جنگ نمی شود باید هزار بار پای روحانی و ظریف رو ببوسید.ما حاضریم در انتخابات 96 شرکت نکنیم تا اینکه به کاندیدای اصولگرا رای بدهیم.والسلام
محمد: 1395/9/109:52:22،
49
18
این امنیت رو یکی دیگه برقرار کرده که هیچ نام نشانی ازشون نیست حالا تو دوست داری پای هر کیو بوس کن چه روحانی چه اصلاح طلب چه اصولگرا همشون دنبال منافع خودشونن
شراره: 1395/9/110:24:04،
17
50
بحث بیخودی می کنید.شما تشریف ببرید به هر کی دست دارید رای بدهید.منم عرض کردم خدمتتون غالب مردم به روحانی رای می دهند.
مردم فلک زده: 1395/9/111:29:34،
31
14
شما هم مثل خیلی های دیگه نه از حقوقتون آگاهید و نه از میزان منابع و سرمایه های کشور
اگه کار دست کاردان بود و مردم سالاری وجود داشت شما باید با اروپاییها و آمریکاییها مقایسه میشدید. از همه لحاظ
وطن پرست: 1395/9/114:30:54،
21
14
شما هر چقدر دلت خواس ميتوني دست و پاي اين اقايون رو ببوسي. براي شخص من نه اصول گرا مهمه نه اصلاح طلب و نه هيچ حذب ديگري. براي من رفاه و اسايش مردمم مهمه کا اين اقاياني که نام برديد هم مثل قبلي ها نتونستن کاري براشون انجام بدن.
جاوید: 1395/9/120:02:34،
18
18
متاسفانه مردم ما فکر میکنند با عوض شدن رییس جمهور ها ی مختلف چیزی عوض میشه ما در ایران یک نظام توتالیتر فاسد داریم که هر چی پیش میره فساد توش گسترده تر میشه در ابعاد بزرگتر والبته فجیع تر ...با اینهمه فیلتری که برای تایید صلاحیت افراد وجود داره تردید نکنید هر کس کاندید بشه فرق نمیکنه ..بی تردید یکی از کسانی است که خود دستی بر اتش فساد دامنگیر در این کسور دارد و اینجا فقط رقابت بین چند گروه مشابه در اصول و متفاوت در ب خی فرعیاته و برای ما حتی انتخاب بین بد و بدتر نیست ..انتخاب بین افتضاح و افتضاح تره متاسفانه سعی کنین جامعه رو با دید بازتری ببینین چیزی که شما ازش به عنوان امنیت یاد میکنین در واقع توهم امنیته ..اینو میتونین از میزان بالای فرار مغزها درک کنین
لیلا: 1395/9/109:07:28،
34
24
خخخخخخ
پس اون 6 میلیون مهاجر دیگه چی؟؟

7 میلیون مهاجر ایرانی داریم.... اما چون اکثرشون به دلیل رضایت کامل از وضعیت کشورمون، ناچار به پناهندگی به ..... شده اند، آمار رسمی فقط یک میلیون رو نشون میده!

راستی گفتی کل پناهنده های فلسطینی که به کشورای دیگه پناهنده شدن چقدر بود؟ سه میلیون نفر؟!!!
محمد: 1395/9/111:51:33،
24
20
مسولین شهرستانها بودجه هاشون رو میخورن و بعد به مردمشون آدرس اشتباهی میدن (حقتون رو مرکزخورده برید اونجا بگیرید!!!)درنتیجه سیلاب جمعیت به مرکزاستان سرازیرمیشه،البته اونجا هم فرصت طلبها درکمینندتااز یه غریبه دوبرابرکابکشن و بازار اجاره و فروش ملک رو داغ ترکنن،برین آماربگیرید ببینید حتی درارگانهای دولتی درمراکز چندنفرسابقه سکونت بیش از ده سال تومرکز دارن؟وقتی یکی غریبه و نیازمند و بابغض هم اومده حقش رو بگیره خیلی گزینه خوبیه برااینکه بهش مسلط بشن،وهزلرتا استفاده ازش بکنند،از آلودگی و شلوغی و اینهام که دیگه معلومه
هدا: 1395/9/112:45:30،
11
31
جناب دولت روحاني با ثابت نگه داشتن قيمت ارز ضربه به توليد و صادرات غير نفتي ميزند در اواخر دولت احمدي نزاد قيمت دلار به 3800 تومان رسيد ولي در حال حاضر بعد از گذشت سه سال و نيم دلار 3700 هم نيست اين به معني نابود کردن توليد و صادرات غيره نفتي است
alex: 1395/9/112:46:40،
37
27
ترکمنستان به من اقامت بده شبانه رفتم....ایران دیگه جای زندگی نیس
محمد: 1395/9/120:30:54،
14
12
کاش وطن جایی برای موندن بود
گربه چاق: 1395/9/121:25:02،
16
13
خب ديگه يواش يواش مردم ما هم دارن ميفهمن كه آب از سر گذشته و با اين شعارها و كليد ها و رنگ هاي ملون و نگارنگ ديگه كاري نميشه كرد و ايران داره همينطور با شيب نسبتاً ملايم ! به قول دوستمون ميره به نا كجا آباد.
خاور ميانه هم در شرايط واقعاً بحراني قرار داره و روند اتفاقات اين 15 سال اخير نشون ميده كه اون برنامه هاي كلي داره گام به گام توش اجرا ميشه و اگر قبلا يك جنگ توش بود الان تبديل شده به چهار درگيري و جنگ كه نزديك هشت كشور خاور ميانه توش درگيرن و چند موج مهاجرت ايجاد كرد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار