کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افزایش مهاجرت معکوس در ایران

کدخبر:۳۰۳۷۱جمعه، ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۳:۴۷۴۱۹۷ بازدید

به دنبال کاهش کیفیت زندگی شهری در ایران مهاجرت از شهر به روستا 15 درصد کل مهاجرت‌های کشور را در بر گرفته و این در حالی است که ...

به دنبال کاهش کیفیت زندگی شهری در ایران مهاجرت از شهر به روستا 15 درصد کل مهاجرت‌های کشور را در بر گرفته و این در حالی است که مهاجرت از روستا به شهر ۱۳ درصد اعلام شده است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از ایسنا، رشد فزاینده‌ی زندگی شهری در ایران طی 55 سال اخیر به گونه‌ای بوده که جمعیت شهری از ۳۴ درصد در سال ۱۹۶۰ به به ۷۳ درصد در حال حاضر رسیده است؛ این در حالی است که آمار جهانی از ۳۴ به ۵۴ درصد تغییر کرده و نشان می‌دهد جمعیت شهرنشین ایران بسیار بیشتر از میانگین جهانی است. پیامد این تحول، زیست پذیری پایین و نزول کیفیت زندگی در شهرها است که به دو چالش مهم نظام توسعه شهری ایران تبدیل شده است. بنا به گفته‌ی معاون وزیر راه و شهرسازی، این چالش‌ها در حوزه شهرسازی باعث ایجاد مشکلاتی همچون فقر شهری و قطبی شدن، گسترش آسیب‌های اجتماعی، بحران زیست محیطی، ایمنی و تاب‌آوری پایین شهرها در برابر بلایا، ناکارآمدی نظام جابه‌جایی و حمل‌و نقل و بحران هویت و بی‌توجهی به ارزش‌ها شده و در حوزه معماری نیز تبعاتی مانند کالایی شدن، بحران هویت و ضعف نظام آموزش معماری و  مهندسی ساختمان را همراه خواهد داشت.

یک اقتصاددان با بیان اینکه این ۳.۹ درصد جمعیت شهری در کشور ایران به صورت برابر در تمام شهرها رخ نداده است، عنوان کرد: بیشتر این اعداد و ارقام مرتبط با شهرهای بزرگ و کلانشهرها هستند همچنانکه میانگین رشد جمعیت شهرنشینی شهر تهران در این ۵۵ سال چهار درصد بوده است، اما این آمار نباید ما را فریب دهد چرا که در سال‌های گذشته با تعریف‌های خاص و سرریز کردن جمعیت اضافی در شهرک‌های اقماری این عدد را کوچک کرده‌ایم درحالی‌که بسیاری از شهرهای اطراف تهران تنها خوابگاه هستند و جمعیت روز و شب تهران کاملا متفاوت است. بنابراین نرخ چهار درصد که برای تهران در نظر گرفته‌اند نرخ قابل قبولی نیست و برای رسیدن به عدد واقعی محدوده شهری تهران را باید بازتعریف کرد.

ناصرذاکری در گفت‌وگو با ایسنا به رشد جمعیت و شرایط کنونی شهر کرج اشاره و تصریح کرد: شهر کرج به عنوان شهری که به نوعی بلاگردان تهران بوده و بسیاری از مهاجران تهران را در خود جای داده است شناخته می‌شود. به آمار به دست آمده از این شهر نیز نمی‌توان اطمینان کرد اما همچنان عدد به دست آمده بسیار بالا است از سال ۱۳۳۵ تا به امروز سالانه ۸.۶ درصد رشد جمعیت داشته است. درست است که ما در مسئله مهاجرت به کلانشهر با مشکلات زیادی مواجه هستیم اما قسمتی از رشد شهری می تواند حاصل وقایع سالم باشد. به عنوان مثال؛ در روستا تکنولوژی و ماشین آلات جایگزین نیروی انسانی می شود و گروهی از روستاییان به شهرهای کوچک می آیند چراکه برای آن‌ها موقعیت شغلی مولدی ایجاد شده است. بنابراین درصدی از رشد جمعیت شهری را میتوان مثبت تلقی کرد و رشد جمعیت سالم دانست، کما اینکه در کشور آمریکا که کشوری مرفه است نیز شاهد وجود رشد جمعیت شهرنشین هستیم. اما در آمریکا این رشد همراه با افزایش رفاه و موقعیت شغلی بوده بنابراین در این کشور بحرانی ایجاد نشده است، اما بخش دیگری این افزایش نرخ مرتبط با مخرب است.

وی در ادامه افزود: از کل جمعیت آمریکا ۷.۵ درصد، در آلمان ۱۲.۵ درصد، در ایتالیا ۱۳ درصد، در لهستان ۱۴.۵ درصد و در ایران ۲۵ درصد مردم ساکن هشت شهربزرگ کشور هستند، بنابراین از هر چهار ایرانی یک نفر در این هشت کلانشهر زندگی می‌کنند. به این ترتیب در طول همه این سال‌ها با یک نوع محدودیت در عرضه زمین شهری مواجه بوده‌ایم و قرار بود پایه‌ای برای سکونت و ارائه خدمات باشد چراکه وضعیت زمین شهری می‌تواند شاخصی برای مدیریت شهری و وضعیت رفاه را باشد. حقیقت این است که خاک‌های حاصل‌خیز ما محدود هستند شهرهای ما از ابتدا برای روی بهترین و حاصل خیزترین خاک‌ها بنا شده‌اند، چون روستاها در ابتدا به دلیل حاصل خیزی زمین اطراف خاک حاصل خیز جمع شده‌اند و بعدها همان روستاها تبدیل به شهرهای امروزی شده‌اند.

هم‌چنین معاون وزیر راه و شهرسازی درباره پیامدهای رشد جمعیت شهرنشین در ایران گفته است: امروزه شهرهای ما با پایین‌ترین ضریب تاب‌آوری روبه‌رو بوده و ایمنی بسیار کمی دارند. این درحالی است که با وقوع یک بارندگی، طوفان و یا زلزله آسیب‌های بسیار جدی و مشکلات فراوانی در حوزه شهری ما به وجود خواهد امد.

محمدسعید ایزدی در تأکید کرد: با کاهش شاخص‌های زیست‌پذیری در کشور امنیت برای زندگی در فضاهای شهری کاهش یافته و در مقابل آسیب‌های اجتماعی به شدت افزایش می‌یابد. درحال حاضر بیش از ۲۰ آسیب اجتماعی در کشور وجود دارد که زندگی شهروندان را تهدید می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر نزدیک به ۱۳۰ هکتار از شهرهای کشور با جمعیتی بالغ بر ۱۹ میلیون نفر تحت تأثیر این مشکلات بوده و از مناطق حاشیه‌نشین به شمار می‌روند. در بیش از ۹۱ شهر ایران بیش از ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین زندگی می‌کنند که بدون شک برای ما یک فاجعه محسوب می‌شود تا یک مشکل.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران بابیان این مطلب که بحران هویت یکی دیگر از آثار چالش‌های نظام توسعه شهری به شمار می‌رود گفت: ما امروز در حال از دست دادن میراث خود در شهرهای کشور هستیم. نه تنها میراث خود را نابود کرده‌ایم بلکه در آنچه جدید می‌سازیم نیز ارتباطی با گذشته و میراث خود نمی‌بینیم. باید در حفظ میراث طبیعی خود اعم از باغات، رودخانه‌ها و ... و همچنین میراث معنوی خود تلاش کرده و جلوی گسترش این بحران هویتی را بگیریم.

ایزدی درخصوص بروز بحران زیست‌محیطی و پایین آمدن تاب‌آوری شهرها نیز بیان کرد: بحران زیست محیطی و تخریب زیست‌بوم‌ها از دیگر چالش‌های موجود در نظام توسعه شهری به شمار می‌رود. براساس تحقیقات انجام شده در هر ثانیه ۳۶۰ متر مربع از سطح جنگل‌ها و مراتع کشور تخریب شده و در هر پنج سال یک میلیون هکتار از جنگل‌های ایران نابود می‌شود (یا سالانه یک و نیم درصد از جنگل‌های ایران از دست می‌رود).

به گفته وی اگر این روند ادامه یابد در ۶۰ سال آینده اثری از جنگل‌های امروزی ایران باقی نخواهد ماند.

ایزدی افزود: ایران یکی از ۱۰ کشور بلاخیز دنیا بوده و از ۴۱ نوع بلای طبیعی شناخته شده در جهان، ۳۱ نوع آن در ایران مشاهده شده است.

 به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی۹۰ درصد جمعیت کشور در معرض خطرات ناشی از حوادث طبیعی است و ایران از نظر آمار وقوع حوادث طبیعی در مقام ششم جهان قرار دارد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به این مطلب که طبق آسیب‌شناسی‌های انجام شده، ناکارآمدی طرح‌های توسعه شهری یکی از مشکلات بسیار با اهمیت در این حوزه به شمار می‌رود گفت: تا کنون نظام برنامه‌ریزی ما کمی، اقتدارگرا و تمرکزگرا بوده و شدیدا به تغییر و تحول نیاز دارد چراکه در غیر این صورت در سال‌های آتی شاهد بروز بحران‌ها و مشکلات بیشتر د رکشور خواهیم بود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طبق تحلیل‌های صورت‌گرفته در رابطه با طرح‌های جامع و تفصیلی، وجود نظام کمی در بحث برنامه‌ریزی باعث شده تا به کیفیت‌های مورد نیاز در زندگی شهری اعم از ایمنی، امنیت، هویت، مبادی ورودی شهرها، رودخانه‌ها، باغات، زیست‌بوم‌ها و ... توجهی نشود.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید براینکه ما سعی کردیم برای رفع این مشکل تغییر رویکردی اساسی در دستور کار شهری داشته باشیم گفت: این دستورکار شهری جدید باید شهرنگر، همه‌جانبه و محلهمحور بوده و علاوه بر مسائل کالبدی باید به کیفیت زندگی شهرها، ارزش‌های ملموس و طبیعی توجه کند.

ایزدی همچنین اضافه کرد: براساس آنچه بیش از ۲۰ سال در دنیا تجربه شده است، سیاست بازآفرینی شهری می‌تواند راهکار بسیار خوبی برای رویارویی با این مشکلات به شمار رود. در حقیقت بازآفرینی شهری دربرگیرنده نگرش و اقداماتی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد شهرها در جهت پاسخگویی به چالش‌های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است، به‌گونه‌ای که در نهایت ضمن پیشگیری و حل مشکلات شهری به یک پیشرفت و بهبود پایدار اقتصادی، کالبدی، اجتماعی و محیطی منجر شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره چگونگی حضور نهادهای مردمی در برنامه‌های توسعه شهری نیز بیان کرد: آن‌چه در رویکرد نوین توسعه شهری مورد توجه قرار گرفته است اهمیت به نقش همین نهادهای مردم نهاد است. ما در این راه ضمن توجه به ارتباط دولت و بخش خصوصی ایجاد سه نهاد توسعه‌گر، تسهیل‌گر و مردم‌نهاد را در برنامه‌های خود قرار دادیم تا در فرایند بازآفرینی، شکوفایی شهرها و ارتقای کیفیت زندگی به ما کمک کنند.

وی در این‌باره افزود: در این طرح توسعه‌گر به عنوان بخش خصوصی، تسهیل‌گر به عنوان رابط مردم و دولت و سمن‌ها (نهادهای مردمی) به عنوان بخش قابل اعتماد مردم نقش کلیدی در این عرصه را ایفا خواهند کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی: 1395/8/2812:09:33،
145
22
آمار جهانی؟؟؟؟؟؟!!!!
ضما واقعا دهکده های بسیار زیبای کشور های دنیا رو با روستاهای ایران مقایسه میکنید؟روستاهای ایران امکاناتشون زیر صفر هستش.یه تعداد حتی جاده آسفالته ندارن.
بهادری: 1395/8/2812:52:08،
73
21
دخالت در جهان و ول کنیم
ایران رابسازیم
امین: 1395/8/2813:03:02،
34
24
یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشور ها نسبت جمعیت شهری به کل جمعیت است. نشون میده ما داریم عقب میریم.
سلام: 1395/8/2813:06:12،
46
16
کلی خندیدم

جنوب ایران که به خاطر بی امکاناتی و بخصوص ریزگرد دایمی همه دارند میان تهران و کرج و شهر های شمالی
محمد: 1395/8/2813:30:17،
37
20
واقعیت همینه .زندگی در یک روستا بهتر و بصرفه تره ...یه خونه ارزون ویلایی روستایی و مابقی پول هم میزنی به کار و هوای تازه و سالم ...
کفن و دفن مجانی: 1395/8/2816:06:52،
53
22
علت باز گشت روستاییان از شهر های بزرگ به روستاهای خودآنهم در آخر عمر و بعد از تحمل سالها بدبختی و کار سخت در شهر هزینه کفن ودفن و قیمت بسیار بالای قبر در شهر های بزرگی مثل تهران است در حالی که در روستاها هزینه کفن ودفن تقریبا" مجانی است!!!
حسین: 1395/8/2816:09:49،
43
22
واقعا زندگی در یک خانه ویلایی در هوای پاک و فضای آرام وساکت بسیار لذت بخش تر از زندگی دراین شهرهای کثیف و شلوغ و زشت و پر از خودروهای بدترکیب است اگر کمی رفاه ودرآمد دررشهرهای کوچک و روستاها باشد بسیار بهتر اززشهرهای بزرگ ایران هستند.
محمد: 1395/8/2816:36:20،
33
17
زندگی فقط در شهرستان و روستاها جواب میده با خرید یه خونه ارزون و مابقی پول هم میزنی به کار .یا علی
سلام: 1395/8/2818:14:34،
47
19
زمان طاغوت میزان شهرنشینی 30 درصد و روستا نشین 70 درصد بود .الان وضغیت عکس شده...یعنی شهرنشینی 70 درصد و روستا نشین 30 درصد.. و اون 30 درصد شهرنشینی زمان طاقوت به آمریکا و اروپا مهاجرت کردند
شهید: 1395/8/2812:14:42،
159
26
به امید روزی که هرکس در محلی که شناسنامه اش صادر شده به خوشی و رفاه زندگی کند.
ملک ری: 1395/8/2812:34:27،
26
24
البته بزعم بنده صرفا وضعیت خود شخص علی الخصوص برای اشخاص زیر پنجاه سال نمی تواند به تنهایی ملاک عمل قرار گیرد و می بایست به دستکم یک نسل پیش وی یعنی والدینش رجوع کرد
پدر پسر شجاع: 1395/8/2812:14:54،
128
25
این هم از تدبیر مضئولین خدوم
جهت کاهش شهرنشینی
اینقدر کیفیت زندگی در شهر را با ترافیک، آلودگی، جرم و جنایت، گرانی، دزدی و اختلاس کاهش داده اند که مردم مجبور به فرار از شهرها شده اند
این هم شیوه ایست به هر حال
آفرین آقای سردار خلبان دکتر پروفسور قالیباف، آفرین
محمد: 1395/8/2813:18:47،
24
16
با همه صحبت هات موافقم. حتي اونجايي كه ميگي دارن فرار ميكنن. اما ايكاش فرار نبود و به خواست خودشون ميرفتن تا محل زندگي خودشون رو آباد كنن. ولي با خبر مخالفم. كجا مهاجرت معكوس داريم. به همكارم ميگم برو شهر خودت ميكه كل استان ما يه شركت تو زمينه فعاليت ما نداره كه برم توش كار كنم
آرش: 1395/8/2814:26:24،
30
23
من خودم مدتی تو فکرشم برم یه شهر کوچیک زندگی کنم..خسته شدم ازین وضع ترافیک و دود و شلوغی بی حد و حصر
ملک ری: 1395/8/2812:39:33،
26
21
بقدری مردمان طی سی سال گذشته از شهرها و روستاهای دیگر به کلانشهرها و بالاخص پایتخت کوچیده اند و در اینجا سرمایه گذاری خرد و کلان انجام داده اند تصور اینکه بتوان به آسانی و بدون اقدامی انقلابی آنها را به مبدا بازگرداند تقریبا محال است!نکته ای بس جالب در این اثنا برای من این است که این دوستان مهاجر بجای پذیرش واقعیات سعی بر تخریب هویت و اصالت شهر مقصد و ساکنانش میکنند تا عمل خویش را موجه جلوه دهند
ماشین باز : 1395/8/2813:45:41،
91
23
بخدا تهران و شهرهای بزرگ یه روزگاری جای پیشرفت و سعادت بود . الان دیگه زندگی توی کلانشهرهای ایران فقط به خطر انداختن سلامتی ، اخلاق ، سرمایه و هدر دادن عمره .
شاهین: 1395/8/2813:48:31،
83
19
طی 20 سال اینده بخش خیلی زیادی از جمعیت کشور از جنوب به شمال ایران کوچ میکنن که بخاطر گرمایش جهانی و کمبود اب هست که مشکلات زیادی رو پیش میاره
و طی 40 سال اینده بخش های زیادی از جنوب کشور خالی از سکنه میشه .
یعنی استان های شمالی کشور گیلان مازندران و گلستان
همچنین اردبیل و اذربایجان شرقی و تا حدی غربی دچار انفجار جمعیت میشن.
در صورت عدم مدیریت درست شهری و روستایی این اتفاق قطعی هست.
siya: 1395/8/2817:14:47،
21
22
امیدوارم بیان آذربایجانغربی اینجا که از دست ترکا دراومد حداقل اونموقع مال هیشکی نمیشه
فا: 1395/8/2817:29:18،
31
24
درود به شرفت حرف حق زدی ایکاش دولتمردان که کار از دستشون برمیاد فقط نظرت و میخوندن و تلنگری میشد براشون که کمی هم مردم مظلوم ایران ببینن دیروز مجبور بودم برم دندانپزشکی بین راه مردم و نگاه میکردم متاسفانه فقر از سر و روی اکثریت مردم ایران می باره و این واقعیت وقتی اکثریت مردم ایران زیر خط فقره درآمدشون کی قراره مردم ایران و مشکلاتشون دیده بشن ما با اینهمه مشکل کی بهمون کمک میکنه کمبود آب بارندگی کم کاهش آب پشت سدها بیکاری تورم فقر تعطیلی کارخونه ها و...
siya: 1395/8/2813:53:50،
19
25
با اومدن ترامپ شهرهای ایران کم کم به همون دهکوره ها تبدیل میشن ملتم دارن پیش دستی میکنن دیگه
میثم: 1395/8/2814:15:53،
20
17
دو راه مانده برایم که انتخاب کنم.
دو راه، در بروم یا که نه فرار کنم؟!
ایرانی اصیل: 1395/8/2814:24:48،
34
19
میدونم یک عده ناراحت میشن ولی وضعی که درش هستیم حاصل مهاجرت بی رویه روستانشینان به شهرها است که اولا تمام مناصب رابه هر شکلی تصاحب کرده وکشور به این روز افتاده ثانیا افرادعادی هم با فرهنگ روستایی توی شهر زندگی میکنند یعنی نه اصالت روستایی را دارند نه تجدد شهری رو
امیر: 1395/8/2814:25:34،
25
21
از سال 1960 رشد زندگی شهری در ایران فزاینده و از 34
به 73% رسیده است!!!واقعا جای تعجب دارد هیچ مقامی در
کشور نسبت به رشد حاشیه نشینی در تهران و مشهد و سایر
کلانشهرها بی تفاوت است. تبعات ان هم افزایش سرقت و جرم
و جنایت و اعتیاد و..است.
روستایی ماندگار: 1395/8/2817:33:09،
28
21
اینهایی که جدیدا از شهر به روستا مهاجرت میکنن درواقع همون کسانی هستند که در 30تا40سال پیش از روستاها به شهرها مهاجرت کردن وفاتحه شهرها رو خوندن.حالا خوب که بارشون رو بستن که یا بازنشسته شدن یا املاک ومستقلاتشون رو اجاره دادن دارن برمیگردن روستاها که مطمینم در چند سال اینده فاتحه روستاها رو هم میخونن.
فرهاد: 1395/8/2822:09:48،
21
20
"مستغلات" نه مستقلات !
من تا سه پشتم متولد تهران هستن ولی معتقدم لزوما متولد شهر بزرگ بودن، دلیلی بر بافرهنگی یا هوشمندی نیست.
به خصوص در شهری که امروزه در آن آسیبهای روانی، آلودگی زیست محیطی، ترافیکهای سنگین در اکثر ساعات شبانه روز، امواج پارازیت ماهواره و .... داره بیداد میکنه، مطمئنا آدم سالم کمتری پیدا میکنید تا یک شهرستان آرام.
عجب: 1395/8/2907:45:07،
14
19
کل ایران روستای من است ... شهر های ایران هم فقط روستاهای بزرگ هستند .
کدخدا: 1395/8/2817:49:25،
26
19
با این مدیریت همه جای ایران جز کوره دهی بیش نخواهد بود
انصاری: 1395/8/2818:21:50،
18
28
باز هم شاهد یک خیر دیگر هستیم که هدف از انتشار آن ، القاء قاز منفی به خوانندگان این وبسایت می باشد
رضا19: 1395/8/2818:43:23،
31
24
نخیر جانم همه بیکار شدن دارن برمی گردن وطن . از الطاف دولت
مردم: 1395/8/2900:58:14،
18
18
الان دیگه مرگ هم به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست چه برسه به مهاجرت
علی: 1395/8/2901:22:09،
16
17
اون 10 تا بلای دیگه کدومند که تا تا حالا مشاهده نشده اند! خوب بگردید حتما پیداشون میکنید!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما