کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

صنعت سیم وکابل در چنبره واردات چینی

کدخبر:۳۰۲۹۳چهارشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۴:۴۸:۴۷۷۸۷ بازدید

گرچه کشورمان درزمینه تولید سیم و کابل به دستاورد های بزرگی نایل شده است و هم اکنون بخش عظیمی از نیاز داخل کشور به این محصولات ...

گرچه کشورمان درزمینه تولید سیم و کابل به دستاورد های بزرگی نایل شده است و هم اکنون بخش عظیمی از نیاز داخل کشور به این محصولات ازطریق تولیدکنندگان ایرانی تامین می شود اما چندی پیش درحاشیه برگزاری نمایشگاه صنعت برق شاهد گلایه برخی از تولید کنندگان درخصوص واردات سیم و کابل به بازارایران بودیم که عمدتا از نوع چینی است اما با عناوین برخی از کشور های دیگر همچون تایوانی و حتی آمریکایی نیز به بازار عرضه می شود.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از خراسان، هرچند این موضوع از سوی معاون وزیر نیرو درامور برق و انرژی به شدت تکذیب شد اما برخی از تولید کنندگان نیز درمقابل استدلال هایی را مطرح می کنند که قابل تامل است و درذیل می خوانید:ساعی، کارشناس بازرگانی گروه کارخانجات سیم وکابل مشهد با اشاره به این که تنها محصول تولیدی این گروه سیم وکابل است با گلایه از واردات سیم وکابل چینی به کشور می گوید:واردات سیم و کابل چینی به معنی واردات همه نوع سیم وکابل نیست بلکه یکسری کابل های تخصصی است که با کلی زحمت وارد تولید آن شدیم و به سختی داریم برای فروش وارد بازار می کنیم، مثل کابل های دیتا که متاسفانه ازکشور های چین و تایوان وارد می کنند، درحالی که خودمان درداخل داریم تولید می کنیم که اگر نگوییم کیفیتش بالاتر از آن هاست ولی پایین تر هم نیست.

وی با بیان این که زحمت زیادی برای تولید سیم وکابل داخلی کشیده می شود، ادامه می دهد: متاسفانه استفاده از سیم وکابل های وارداتی برای برخی از مشتریان جاافتاده است و دارند استفاده می کنند وما تا بخواهیم بازار را بگیریم با این مسئله مواجه می شویم که مشتری به این کابل ها عادت کرده است و جاانداختن تولید ما کارسختی است.ساعی تصریح می کند: ما خوشحال می شویم اگر کسی جلوی این گونه واردات را بگیرد یا حداقل کار ما را معرفی کند وبتوانیم سهمی دراقتصادمان ایفا کنیم.وی درپاسخ به این که آیا دقیقا همان چیزی که شما تولید می کنید وارد کشور می شود یا مقداری تفاوت دارد، می گوید: همان کالا وارد می شود.

وی درباره دلیل این واردات و این که آیا قیمت پایین تر آن موجب وارداتشان می شود، نیز به گزارشگر ما می گوید: شاید قیمت دلیل بشود ولی بیشتر از هرچیزی این کالا ها قبلا درداخل تولید نمی شده است و مشتری به کابل های وارداتی عادت کرده است وهنوز همان کابل را می خرد درحالی که ما داریم آن را درداخل تولید می کنیم. وی با بیان این که حدودا دو سال است که این کابل ها را تولید می کنند، می افزاید: وقتی که ما درداخل این کالا را تولید می کنیم نباید موارد خارجی آن دربازار وجود داشته باشد.نباید این کابل ها وارد شود، وقتی که ما بحث حمایت از تولید داخل را مطرح می کنیم باید جلوی واردات این کابل ها را بگیریم و از سوی دیگر با استفاده از کالای داخلی جلوی خروج ارز از کشور گرفته می شود.

به شدت تکذیب می کنیم

اما معاون وزیرنیرو درامور برق و انرژی درپاسخ به پرسش خراسان درباره واردات سیم و کابل چینی می گوید: ما این موضوع را شدیدا تکذیب می کنیم. کیفیت و قیمت محصولات داخلی به ویژه سیم و کابل به حدی جذابیت دارد وقابل قبول است که تمامی مصرف داخل به ویژه کابل و سیم از تولید کنندگان داخلی تامین می شود.با این حال یک تولید کننده کابل و سیم در این خصوص به خراسان می گوید: نمی دانم که معاون وزیرنیرو چقدر اطلاعات دارند ولی می خواهم بگویم که اگر کابل چینی دربازار نیست چرا چینی ها درنمایشگاه صنعت برق امسال که اخیرا درنمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید درغرفه هایشان کابل آوردند، آیا نمونه کابل ها را آوردند که فقط ما ببینیم؟ حتما آورده اند که بفروشند.

پس چرا نمونه کابل هایشان هست و برای آن غرفه دارند؟ساعی می افزاید:البته منظور ما کابل های معمول بازار نیست بلکه کابل هایی است که برخی از کارخانجات نمی توانند وارد تولید آن شوند یا نمی شوند چون هزینه بردار است و نیاز به استاندارد های بالا و تحقیقات است ولی خودمان داریم آن ها را تولید می کنیم.به گفته وی برخی از این کابل ها و سیم های وارداتی چینی و برخی تایوانی و آمریکایی است که البته به اسم آمریکایی می آید و معلوم نیست که واقعا ازکجا وارد می شود وباید برای این موضوع نیز تحقیق شود.تولید کننده دیگری که خواستار ذکر نامش نبود نیز درگفت وگو با خراسان با بیان این که چندی پیش یکی از شرکت های زیرمجموعه دولت کابل تولیدی آنان را پس فرستاده است و به جای آن از کابل آمریکایی استفاده کرده است، گفت:درخواست ما به این مشتری برای استفاده از کابل تولید داخل موثر نبود و مجبور شدیم که کابل های خودمان را مجدد پس بگیریم و حتی پول آن را نیز پس بدهیم تا بتوانیم درآینده نیز با این مشتری امکان معامله را حفظ کنیم و از دست ندهیم.

چینی ها: مشکلی برای واردات کابل به ایران نداریم

برای بررسی بیشتر این موضوع و این که آیا امکان واردات کابل چینی به کشور وجود دارد یا خیر سری به نمایشگاه صنعت برق وغرفه های چینی آن زدیم و از برخی از غرفه داران چینی دراین خصوص پرسیدیم که همگی آنان بر این نکته اتفاق نظر داشتند که ممانعت یا مشکلی برای واردات کابل چینی به ایران وجود ندارد هرچند برخی ازآنان ترجیح می دادند به دلیل تولید این محصول درداخل ایران و درنتیجه مساعد نبودن شرایط بازار برای کالای تولیدی آن ها، فعلا چنین کاری را انجام ندهند.

با این حال یکی از غرفه داران چینی درپاسخ به گزارشگر ما که به عنوان یک مشتری عادی برای خرید کابل به این غرفه مراجعه کرده بود، با بیان این که این گروه صنعتی کابل و سیم تولید نمی کنند، گفت:شما می توانید شماره تلفن خودتان را بدهید تا از طریق برادرم که تولید کننده کابل درچین است برای شما ارسال کنیم.وی درادامه یک کارت ویزیت متعلق به خود یا برادرش را به گزارشگر ما داد که بتوانیم درآینده برای واردات کابل تلفنی صحبت کنیم یا شاید دراین خصوص معامله ای انجام دهیم!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صفار: 1395/8/2607:03:34،
31
4
نساجی ، قطعه سازی ،لوازم آرایشی ، صنعت کیف و کفش همه طبق شرط به چین سپرده شدن
چرا؟ چون تو یه قطعنامه چین شرط کرده بوده اگه منفی بده برخی امتیازات رو بدست بیاره
رحمان: 1395/8/2608:24:52،
14
3
اقا اين چين چجوريه توهر زمينه اي دستي بر اتش داره؟
حتي تو ايتاليا هم صداي مردم به خاطر سوغاتي هاي چيني درومده كه ديگه كسي سوغاتي توليد ايتاليا نميخرن و توريستا نمونه چيني محصول رو ميخرن!
سعید: 1395/8/2607:47:00،
13
4
دیگر صنایع مهم نیستند مهم فقط صنعت خودرو سازیست که باعث افتخاره وباعث شده ایران در کشورهایی مثل ونزوئلا عراق برکینافاسو و جیبوتی سربلند ومفتخر باشه زیرا مردم این کشورها هم از خودرو ایرانی مجانی بهره مند میشوند
انصاري: 1395/8/2608:35:06،
13
6
الان چي چيني نيست؟يكي اينوبگه
1234: 1395/8/2609:20:38،
13
4
كل مملكت در چنبره واردات چيني

مچكريم
زاپاتا: 1395/8/2609:21:31،
14
4
آقايان مملكتو دو دستي تقديم چينيا كردن و با نابودي توليد ملي راه بازگشتي نيس!!
فرغوني: 1395/8/2609:23:51،
10
4
تدريجا همه صنايع داخلي مثل ارج و...ورشكست ميشن و به مصرف كننده محض تبديل ميشيم...ديگه معلوم نيس مردم بايد از چه راهي زندگيشونو بگذرونن چون ديگه آب هم براي كشاورزي نيس.

ركود و بيكاري و فقر و فساد با شيب ملايم ادامه داره!!
ناشناس: 1395/8/2609:38:09،
10
4
وقتی صتعت مس رو که یک صنعت ملی هست اون بلا رو سرش بیارن باید هم کابل وارد کنیم! خودمون معدن مس هستیم بعد کابل مسی وارد میکنیم! تا مبادا یک وقت روح مائو و خاطر برادران سرخ از ما رنجیده بشه!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار