کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

احتمال افزایش سن بازنشستگی در کشور

کدخبر:۳۰۲۱۰دوشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۲:۱۴۵۳۵۳ بازدید

در رابطه با سن بازنشستگی در ایران همواره چالش‌های مختلفی وجود داشته و شرایط بازنشستگی برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی متفاوت بوده است، اما در ...

آرمان- افزایش سن بازنشستگی موضوعی است که سال‌ها مدیران سازمان تامین اجتماعی به دنبال آن بوده‌اند. حال درخواست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش سن بازنشستگی در ایران باعث ایجاد نگرانی در میان کارکنان تحت پوشش بیمه‌ شده است.
 
در رابطه با سن بازنشستگی در ایران همواره چالش‌های مختلفی وجود داشته و شرایط بازنشستگی برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی متفاوت بوده است، اما در حالت عادی بیمه‌ شدگان با 30 سال سابقه پرداخت بیمه به شرط اینکه سنشان به 50 سال رسیده باشد می‌توانند با حقوق ماهانه بازنشسته شوند. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که سن بازنشستگی در ایران به طور متوسط 10 سال پایین‌تر از سایر کشورهای جهان است.

حال پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش سن بازنشستگی در حالی مطرح شده است که پیش از این نیز دولت در قالب برنامه ششم توسعه این طرح را لحاظ کرده بود، اما در موعد ارائه برنامه ششم به مجلس این موارد را حذف کرد. موافقان این پیشنهاد بر این اعتقادند که یکی از راهکارهای کاهش وابستگی صندوق‌های بازنشستگی به اعتبارات عمومی افزایش سن و سابقه لازم برای بازنشستگی است. در مقابل نیز مخالفان سرسختی حضور دارند که از دست رفتن فرصت‌های شغلی و کاهش کارایی را فقط نمونه‌ کوچکی از تبعات اجرای این طرح می‌دانند. این مخالفت‌ها در پیش‌نویس برنامه ششم توسعه تا جایی ادامه پیدا کرد که موجب حذف تبصره افزایش سن بازنشستگی شد. ممنوعیت بازنشستگی پیش از موعد و سختگیری‌ها برای حقوق بازنشستگی از دیگر مواردی بود که دولت برای اجرا در برنامه ششم توسعه مد نظر داشت، اما این موارد نیز به دلیل مخالفت‌ها در پیش نویس اولیه برنامه کنار گذاشته شد.

سد بازنشستگان در برابر اشتغال جوانان

بسیاری بر این اعتقادند که یکی از دلایل بحران در صندوق‌های بازنشستگی، آمار بالای افراد بیکار است. افزايش شمار شاغلان می‌تواند افزايش ورودی صندوق‌ها را بالا ببرد. از سوی دیگر باید توجه داشت بازدهی بازنشستگان پس از فراغت از خدمت ۳۰ ساله به شدت کاهش یافته و در صورتی که افراد در سنین بالاتر از دهه ششم زندگی بازنشسته شوند، برای تامین معاش خود در سال‌های پیری با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. باید توجه داشت یکی از معضلات اساسی حال حاضر اقتصاد ایران افزایش چشمگیر بیکاری و نبود شغل مناسب برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌هاست. مساله‌ای که در این مدت بر شدت این بیکاری افزوده اشتغال به کار افرادی است که در گذشته بازنشسته شده‌اند. به ویژه در برخی ادارات مانند مانند بانک‌ها، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و... افراد بازنشسته همچنان اشتغال دارند، در حالی که جایگزینی جوانان بیکار هم می‌تواند کارایی را افزایش دهد و هم از نرخ بیکاری جامعه بکاهد. حال با افزایش سن بازنشستگی به قطع مشکلات جوانان دوچندان می‌شود و کهولت سن کارکنان سازمان‌ها بهره‌وری را کاهش می‌دهد.

با اینکه مخاطبان اصلی طرح افزایش سن بازنشستگی، سالمندان هستند، اما به نظر می‌رسد جوانان به عنوان آماج اصلی این پیکان، هدف گرفته شده‌اند. تجربه مشابه در کشورهای اروپایی نیز گواه مناسبی برای این سخن است. همین چند سال پیش بود بحران اقتصادی دامنگیر کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد و برخی از آن کشورها با بالا بردن سن بازنشستگی تصمیم گرفتند تا مسکنی موقت به اقتصاد خود تزریق کنند. در حالی که انتظار می‌رفت در این کشورها کارکنان با سابقه کار بالا و در آستانه بازنشستگی اعتراض خود را نسبت به این طرح نشان دهند، جوانان دست به اعتراض زدند. در آن زمان به ویژه جوانان فرانسوی معتقد بودند که با اجرای چنین طرحی تمام امید خود را برای یافتن شغل از دست می‌دهند و هیچ‌گاه نمی‌توانند در شغلی مناسب فعالیت کنند. حال در کشور ما هم که صندوق‌های بازنشستگی به تبعیت از کاهش قیمت نفت و افت شاخص‌های کلان اقتصادی حال و روز مساعدی ندارند، مسئولان تلاش می‌کنند با افزایش سن بازنشستگی جان تازه‌ای را به این صندوق‌های بدمند. در ابتدا دولت تلاش‌ خود را در قالب پیش‌نویس برنامه ششم توسعه نشان داد، اما با شکست آن، این بار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بر اجرای این طرح اصرار می‌ورزد. چنین طرح‌هایی به قطع جز سرخوردگی بیشتر جوانان ماحصل دیگری نخواهد داشت. اکنون باید توجه داشت که شمار زیادی از نیروی جوان تحصیلکرده کشور جویای کارند و امکان دستیابی به اشتغال پایدار برای گروه زیادی از جوانان وجود ندارد، بنابراین افزایش سن بازنشستگی چندان منطقی به ‌نظر نمی‌رسد. اگر قرار است تغییری در سن بازنشستگی ایجاد شود، باید به شرایط حاکم بر جامعه به طور جامع و کامل دقت شود و عوامل زیادی در این زمینه باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

در هیچ زمانی نمی‌توان منافع جمعی را قربانی تامین مالی یک صندوق و یا یک بخش کرد. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی اعتقاد دارند در حالی‌ که جوانان بسیاری پشت سد کاریابی باقی مانده‌اند، افزایش سن بازنشستگی نمی‌تواند منطبق بر نیازهای واقعی جامعه باشد. البته نباید این نکته فراموش شود که برخی کارفرمایان به طمع دستیابی به سودهای کوتاه‌مدت تلاش می‌کنند تا افراد بازنشسته را استخدام کنند. توجیه این دسته از کارفرمایان این است که بازنشسته‌ها هزینه‌ بیمه‌ روی دستشان نمی‌گذارند و با حقوق و مزایای کمتر مشغول به فعالیت می‌شوند. در حالی‌ که با کمی جامع‌نگری می‌توان به این نکته پی برد که بازنشسته‌هایی که مشغول به ‌کار هستند، از کارایی مناسبی برخوردار نیستند و انرژی‌ و خلاقیتی که جوانان دارند هرگز از سوی نیروهای بازنشسته به محیط کار منتقل نمی‌شود، اما متاسفانه نه تنها مسئولان، بلکه برخی کارفرمایان نیز نگاه مبتنی بر واقعیت ندارند و صرفا با نگاهی تک بعدی ژرف ماجرا را از یاد می‌برند.

ورشکستگی صندوق‌ها با افزایش بازنشستگان

اجرای طرح افزایش سن بازنشستگی البته در مقابل موافقانی هم دارد که به اعتقاد آنها برای تامین مالی صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی باید این طرح به اجرا گذاشته شود. همچنین بسیاری از کارفرمایان نیز از این طرح استقبال می‌کنند؛ چرا که به گفته برخی از آنها جوانان تجربه کافی ندارند و کمتر می‌توان به آنها اعتماد کرد. البته گروه اول موافقان چندان به بیراهه نرفته‌اند، زیرا در مدتی که قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت، اقتصاد ایران هم معضلات زیادی را پشت سر گذاشت که یکی از آنها حرکت صندوق‌های بازنشستگی به سمت ورشکستگی بود. در این زمینه باید اشاره داشت در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نهادهای مالی قدرتمند و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نقش موثر و راهگشایی برای دولت‌ها در اجرای سیاست‌های کلان و برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت اقتصادی ایفا می‌کنند.

صندوق‌های بیمه، تامین اجتماعی و بازنشستگی نیز نهادهای مالی هستند که با دارا بودن منابع فراوان و قابل توجه نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد ایفا می‌کنند و از اصلی‌ترین تامین‌کنندگان مالی بازارهای مالی و سرمایه در همه کشورها محسوب می‌‌شوند. به همین علت دولت‌ها می‌کوشند تا علاوه بر حفظ ذخایر ارزش پس‌اندازهای مردم بر ارزش آن نیز بیفزایند. این صندوق‌ها می‌توانند به صور مختلف مانند وام، سهام، اوراق قرضه، سپرده بانکی و غیره در تامین مالی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت مشارکت داشته باشند. به همین علت اکنون که در ایران منابع مالی این صندوق‌ها به خطر افتاده است مسئولان تلاش می‌کنند تا با راهکارهایی از جمله افزایش سن بازنشستگی از خالی شدن این صندوق‌ها جلوگیری کنند. اما در کنار این موضوع نباید فراموش کرد که به ویژه در دولت‌های نهم و دهم حجم زیادی از منابع این صندوق‌ها به غارت رفت و هنوز سرنوشت آنها مشخص نیست. سال گذشته بود که مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد، دارایی‌های صندوق بازنشستگی کشور با سه هزار میلیارد تومان کسری مواجه است! در نتیجه برای تامین این صندوق‌ها ابتدا لازم است، منابع غارت شده را پس گرفت و سپس از بروز تخلفات دیگر جلوگیری کرد. در انتها نیز لازم است منابع صندوق را به شکل بهینه‌ای تخصیص داد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید ص: 1395/8/2408:35:57،
290
16
هر دم از این فضلا یک قانون جدید تراوش میشه که فقط و فقط به ضرر ملت بدبخته.
سالار : 1395/8/2408:53:01،
151
16
تامین اجتماعی که قطعا ورشکسته ست...
20 سال دیگه زمان دهه ی 60 ی ها هم میگن هر کی میخواد بازنشست بشه باید 40 سال حق بیمه داده باشه تا 30 روز حقوق کامل در ماه رو بهش بدیم!!!
مگه داریم!!!
من 40 سال حق بیمه بدم ولی 30 روز در ماه حقوق بگیرم!!!
حامد: 1395/8/2408:54:36،
198
11
یعنی یک نفر اومده کلی اختلس کرده هیچکس هم جلودارش نیست اونوقت من بیام تاوان دزدی یک نفر دیگه و بی عرضگی یک نفر دیگه که نمی تونه این جریانات راجمع کنه راپرداخت کنم. خدا شاهده که من خودم رابیمه اختیاری کردم و هرماه 216000 تومان دارم به این تامین اجتماعی پرداخت می کنم هیچ امکاناتی هم نداره . لعنت به این بی برنامگی .
وطن پرست: 1395/8/2408:54:41،
157
16
اين طرح يه طرح کاملا" فاشيستيه.
کوکی: 1395/8/2408:54:58،
23
170
به نظرم کار خوبیه چون تعداد جوون ها روز به روز در حال کاهش هستش و جمعیت داره به سمت پیر شدن پیش میره.خودتون نگاه کنید هر خانواده ای رو که میبینید اگه خیلی هنر کنه تا بچه میخواد داشته باشه نه اینکه مثل قدیم 7 تا و 8 تا.
کریم: 1395/8/2408:57:08،
29
178
سن بازنشستگی باید حداقل به 65 سال طبق یک برنامه فوری افزایش پیدا کنه البته برای همه صندوق های بیمه

چونکه هم در آینده صندوق ها به مشکل برنخورند و هم اینکه کشور به تهدید کمبود جمعیت در آینده دچار هست و هم اینکه مشکل کار مجدد بازنشسته ها حل خواهد شد
ایرانی: 1395/8/2409:26:15،
106
16
باتوجه به تخصصی که دارم خواستم یک مشروحه ای در این مورد بنویسم ولی دیدم از کجای سیستم بنویسم باور کنید از آسمان سکه طلا بباره بااین سیستم مدیریت بازهم کل کشور ورشکسته میشه
امیر: 1395/8/2410:01:13،
89
13
افزایش سن بازنشستگی = مرگ انگیزه و پیشرفت در کشور
عدم اشتغال نیروی جوان ، هدر رفتن منابع انسانی با مهاجرت جوانان، استفاده از نیروهای فسیل در سیستم ، بهرهمندی نیروی جوان و متخصص در سایر کشورها ،

البته نجات افراد سود جو و اختلاس گر در تامین اجتماعی و سایر صندوق ها
کیا: 1395/8/2410:08:36،
80
12
چرا مسئولین دنبالش نباشند ماها باید کار کنیم تا پولها جمع شوند و تقدیم مسئولین محترم شود با حقوق ماهیانه 250 میلیون و وام ضروری 1 میلیارد تومانی جالبه دیگه انقدر وضع خرابه که هیچ اقدام قانونی هم نمیشه چون خودشون قانونن
شما زمانی میتونید ایران رو با کشورهای دیگه مقایسه کنی که همه زیر ساخت ها و شرایط ما هم مثل کشورهای دیگه باشه، توی این مملکت از صبح تا شب استرس داری
دانش: 1395/8/2410:14:36،
77
25
ما در ایران کسانی رو داریم با سن بیش از 70 سال هنوز هم بازنشسته نشدن و تا زمان رویت ملک الموت حاضر نیستن بازنشست بشن. اگر این افراد بازنشسته بشن کل مشکلات کشور حل می شه.
کارگر کارگاه کار سخت: 1395/8/2410:20:59،
45
16
من و دوستانم با 20 سال سابقه کار سخت چون ظالمانه تصمیم گرفتند کارگر ساده را از مزایای کار سخت بیرون کنند تصمیم گرفتیم دیگر حق بیمه پرداخت نکنیم .
فردا روز که سن بازنشستگی به 65 سال برسد ما 5 سال است در قعر جهنم هستیمو به حقوق بازنشستگی نخواهیم رسید چرا چون زیر بار هر ظلمی رفتیم .
البته اول دوسال بیمه بیکاری را خواهیم گرفت تا ببینیم بعدا چه میشود . حداقل مقداری از پولهائی که از ما چاپیدند را پس بگیریم .
علی: 1395/8/2411:03:32،
61
17
یبار شماره حساب قبر طرف را بگیرن بریزن اونجا بحسابش
مگه اینجا ژاپن هست که100سال عمر کنیم زور بزنیم50تا60سال
مهدی.ح: 1395/8/2411:45:30،
48
17
نیست تمام جوانهای ما همه سرکار هستن
هی ازین طرفم سن باز نشستگی رو میبرن بالا
بعدش میخوان استخدامم کنن میگن سن شما رفته بالا نمیخوره
پدر ملت و جوونها رو در آوردین
فقط ظاهرا جوونن اما از نظر روحی و درونی پیر و داغون
Milad: 1395/8/2412:41:46،
36
16
فک کنم آیندگان ما در ایران بعد از مرگ هم بازنشست نشن و مجبور باشن بیان سرکار!!!البته این افزایش سن فقط برای مدیران نجومی بگیر دولتی خوبه نه ما!
مهران: 1395/8/2413:12:19،
34
15
کاش مسایل اساسی رو از کشورهای دیگه یاد می گرفتین نه فقط سن بازنشستگی ، بله سن بازنشستگی در آلمان و ژاپن بالاست اما شما چیتون به این کشورها شبیه هست؟ در آلمان و ژاپن متوسط سن مردان و زنان به بالای 70 سال رسیده در ایران در این 37 ساله متوسط زنان و مردان به لطف مدیریت اسلامی کمتر شده و فکر کنم الان کمتر از 50 سال شده ، حالا با چه توجیهی سن بازنشستگی باید افزایش پیدا کنه؟تا کی ما باید هزینه های زندگی به اندازه نیویورک رو بدیم اما کیفیت زندگیمون شعب ابیطالب باشه؟
البرز: 1395/8/2414:42:39،
34
16
توی این 26 سال عمر بی ثمر، اخبار هر روز بدتر از دیروز بوده؛ یعنی هر روز اخبار رو پیگیری میکنیم ببینیم چیا رو از دست دادیم
بترکین زالوها
311: 1395/8/2423:11:56،
21
15
مردم دیگه پولی ندارن که ازشون بکشن (از هر روشی برا کندن از مردم استفاده کردن . برق آب گاز بنزین یارانه و....)
میخان جونمون رو بگیرن تا اخر عمر پول بدیم که اقای بوووق بالا بکشه
ولی: 1395/8/2408:49:03،
94
14
اینا جلوگیری از حقوقهای بالای 20 میلیون رو تصویب نکردند! میدونید چرا؟ چون خودشون که از 100 جا حقوق میگیرند و فک و فامیلشون و دور و بریشاونم که همه مدیر عاملند!!! حالا شما وایسین که یه قانون به نفع ملت تصویب بشه!
فا: 1395/8/2411:35:54،
37
16
برای اینکه استخدام نکنن سن بازنشستگی رو افزایش میدن تازه بعضی جاها بازنشسته ها رو دوباره میگیرن تا نیروی جدید نگیرن
آریا: 1395/8/2408:56:24،
60
13
به به!گویا توفیق این رو داریم پیدا میکنیم که بیش از سی سال از عمر پربار خودمون رو تحت لوای قوانین مترقی و انسان ساز وزارت کار و تامین اجتماعی سپری کنیم و انشاالله تا هفتاد هشتاد سالگی از حقوق و مزایای بی نظیر آن بهره مند شده تا خدایی نکرده آرزو به دل ازین دنیای فانی کوچ نکنیم!
احسنت!!!
حبیب: 1395/8/2409:00:43،
76
11
یه قبرسونی هم در اداره بزارید.فک نکنم کسی به سن بازنشستگی برسه.لاقل جنازه کارمند به سن بازنشستگی برسه.با این همه استرسی که در تمام ادارات ایران هستش.
آریا: 1395/8/2409:02:05،
57
15
" به گفته برخی از آنها جوانان تجربه کافی ندارند و کمتر می‌توان به آنها اعتماد کرد"
این سخن کارفرماها بدجور رو مخ من پاتیناژ میره!!یکی پیدا نمیشه به اون کارفرمای موسپید بگه آخه مرد ناحسابی مگه تو خودت مادرزاد حرفه ای و خبره بدنیا اومدی یا تو هم مثل من روزگاری جوون بودی اما بلطف شرایط خوب سیستم آموزشی دوران جوونیتون مثل اجرای طرح مترقی "کاد" و همچنین انصاف و مروت کارفرماها که نمیخواستن سر جوون رو ببرند نم نم کارو یاد گرفتی و حالا به اینجا رسیدی پس حالا چرا حاضر نیستی مسئولیت پرورش نیروی کاری متخصص و تحصیل کرده رو برای سازمانت بکشی؟؟شاید واسه اینکه میترسن اگه بخوان جوون رو بفرستن دوره ای آموزشگاهی چیزی یه ذره باس سر کیسه رو شل کنن!
حسین: 1395/8/2409:02:58،
68
11
انقدرملک واملاک توخاورمیانه داره تامین اجتماعی ازحساب خارجه....
مدشدههمش به مردم بگن نداریم
میر مهرداد: 1395/8/2409:11:29،
58
12
بازنشستگان که خدارو شکر تو مناصب دولتی کم نیستن!!!
این قوانین بیشتر برای مردم عام هست
فرزاد: 1395/8/2409:12:11،
42
11
فرقی نمیکنه تو این دوره زمانه در هر سنی بازنشسته بشی و توانایی جسمی کارکردن داشته باشی مجبوری بری سر کار - حالا یا کار قبلی را ادامه میدی یا میری سر کار جدید -شغلی خالی نمیشه که یه جون بره سر کار
ایرانی: 1395/8/2409:14:06،
61
13
"در نتیجه برای تامین این صندوق‌ها ابتدا لازم است، منابع غارت شده را پس گرفت و سپس از بروز تخلفات دیگر جلوگیری کرد"
خودت داری میگی.مشکل سن بازنشستگی نیست . مشکل دزدی و غارته جلوی غارت رو بگیرین و کمتر به فکر تصمیمات آب دوغ خیاری بیافتین
علیرضا: 1395/8/2409:19:11،
60
11
آقا بجای افزایش سن بازنشستگی به بهانه فشار به صندوقهای بازنشستگی کمتر از این صندوقها دزدی کنین یعنی ی کمی هم تهش بذارین تا اون بدبختی که ۳۰ سال از حقوقش کم شده و رفته تو صندوق ی چیزی گیرش بیاد!
علیرضا تقی زاده طامه: 1395/8/2409:20:08،
64
14
دوستان عزیز تا به امروز فقط برا ما دهه 60 ها کار نبود و به قولی نسل سوخته بودیم.
اما با تصویب این طرح دهه 70 ها هم به جمع ما اضافه شدن.
جا داره پیش پیش یه سلامی هم بکنیم به دهه هفتادیا
سلام سوخته 2
جک احساساتی: 1395/8/2409:28:25،
53
33
سن بازنشستگی باید به دویست سال افزایش پیدا کنه
آپولو مازنی: 1395/8/2409:31:42،
62
12
سن بازنشستگی در اصل 85 سالگی بشه خیلی خوبه-چون بیمه ها ورشکست نمی شوند و ما می توانیم به کشور خدمت کنیم
با تشکر- مرگ بر آمریکا
pepan: 1395/8/2409:33:46،
56
10
کی به فکر جوانان این مملکت خواهد بود تو خونه 2 تا فوق لیسانس نشستن دارن تو تلگرام چرخ میزنن..
این همه پول خرج تحصیلات کردیم
بی نام: 1395/8/2409:40:22،
48
15
کس دیگری می بره و می خوره و هیچ پاسخگو هم نیست و فقط دنبال مقصر میگردند اون هم پیدا نمی شه مگر دولت نهم و دهم خارجی و اجنبی بودند. جوانها از بیکاری نمی توانند ازدواج کنند و به فساد و افسردگی و ... کشیده شده اند. و حالا ما مردم باید جبران کنیم جوانیمون را که گرفتید حالا نوبت پیریمان رسیده . بترسید از روزی که این ظلمها گریبانگیرتان شود.
ایران: 1395/8/2409:41:51،
54
19
والا با این شرایط سخت کاری در بدترین آب و هوا بدون حتی یه روز استراحت و با این حقوقهای پایین،خدا بهمون رحم کنه شاید ۲۰ سال دووم بیاریم.مشاغل سخت و زیان آور کاری با ما کرده که با ۲۰ سال که بازنشست شدیم کلن باید بقیه عمرمون رو داخل مطب دکترهای با تخصص متفاوت طی کنیم.حالا آقایون دنبال اضافه کردن سال خدمت هستن.میخوان بازنشستگی رو به رویا تبدیل کنن.مرحبا به این همه همت و درایت و خدمت به ملت.
ایرانی: 1395/8/2410:11:55،
50
16
خدا قوت به پدرهای زحمت کش ایرانی که خانواده را به همه چیز دنیا ترجیح میدن
رضا19: 1395/8/2410:22:56،
36
16
آرزو بدل موندیم یه روز خوش تو این کشور ببینیم . گل و بلبل .
امیر: 1395/8/2410:26:14،
36
15
شرکت های تامین اجتماعی اکثرا زیانده می باشند که بخاطر بی کفایتی مدیران دولتی می باشد که با رابطه مدیران آن شرکت ها می شوند.
عجب: 1395/8/2410:32:21،
44
11
اصلاً بهتره سربازی بشه 10 سال سن بازنستگی هم بالای 80 ، .......... :)))))

این جوری دیگه کلاً سود توشه....
قدیر: 1395/8/2410:42:34،
39
13
اون نماینده ای که همچنین طرحی داده از جنس مردم نیست و با پول و زد وبند وارد مجلس شده
فاطمه: 1395/8/2410:50:55،
36
15
لطفا" سن و سابقه را بالا نبرید بهرحال تا سن مشخص میتوان کار کرد اما در سن بالا با کهولت سن مخصوصا" برای خانمها معمولا" تا چهل سال توان کاری دارند زیرا باداشتن فرزندان واقعا" دیگر توان کار ندارند لطفا" در مورد خانمها تجدید نظر کنید .
ادریس مرادی: 1395/8/2411:35:28،
38
12
سلام - شما را بخدا سن بازنشستگی را بالا نبرید من 29سال سابقه کار دارم دیگه دوست ندارم یکساعت بیش از 30سال خدمت کنم نذارید مردم عصبانی بشن کم کاری مسئولین را نباید مردم پاسخ دهند بااین کار صندوق درست نمیشه فقط مشکلات به گردن مسئول دیگری میفته متاسفم برای کسی که این فکر را داره
مرادی: 1395/8/2411:36:22،
34
15
سلام - پس جوانان بیکار کجا برند
م: 1395/8/2411:38:12،
35
16
دزذی نکنیذپد کشور آباد میشه
حامد: 1395/8/2411:39:30،
37
10
واقعا مسخره بازی شده شورشو در آوردن
باکستر: 1395/8/2411:53:02،
39
14
جرج اورول واقعا دمت گرم کتاب قلعه حیواناتت عالیه ای کاش میتونستیم مثل الاغ داستان بی خیال بشیم و فقط زندگی خودمونو بکنیم ولی در داستان ما به زندگی عادی مونم کار دارن.....
ایرانی بدبخت: 1395/8/2412:37:03،
30
20
افزایش سن بازنشستگی = ادامه ریاست عشق حال آقایون = بدبختی و هزار درد بی درمون کارگر و کارمند جماعت
تیز بین: 1395/8/2413:11:18،
27
17
اگه دولت از دست اندازی به منابع سازمان تامین اجتماعی که اندوخته قشر گارگر و کارمند میباشد خودداری کرده و بدهی 110 هزار میلیاردی خود را تسویه کند صندوق تامین اجتماعی یکی از ثروتمندترین صندوقهای دنیاست.
عادل: 1395/8/2413:25:47،
31
10
با افزایش سن حق بازنشستگی از سوی ملک الموت پرداخت خواهد شد. با این
کارها اختلاس های دیگه در راه هست. جالبه دزدا داد می زنند دزد بگیرید.
مومیائی: 1395/8/2415:22:29،
30
15
من تا پارسال داشتم خودم بیمه مشاغل آزاد واریز می کردم
ولی وختی اوضاع فعلی رو دیدم و پیش بینی سالهای آتی رو کردم به این نتیجه رسیدم که احتمالا چن سال دیگه که ما نوبت بازنشستگی مون شد حقوقی در کار نخواهد بود
به خاطر همین دیگه حق بیمه رو پرداخت نمیکنم. دفترجه خدمات درمانیش هم که2 زار نمی ارزید .هرجا میرفتی باید 70 درصد هزینه رو پرداخت می کردی
عطاشو به لقاش بخشیدم حیف اون چند سالی هم که پرداخت کردم .
دوستان راهی هست بشه حق بیمه واریزی رو پس گرفت؟
آینده: 1395/8/2415:56:56،
23
13
خوب اگر سن بازنشستگی بالا برود دیگر کسی در اوایل سالهای جوانی کاریش بیمه پرداخت نخواهد کرد و هروقت به سن پیری بازنشستگی رسید شروع به پرداخت بیمه می کند .
محمود: 1395/8/2420:09:53،
24
14
روش این آقایان این هست که چندین هفته در سایتها و روز نامه ها درج می کنند افزایش سن بازنشستگی در مجلس و.... مطرح شد بعد درج می کنند تصویب شد و بعد میگویند رد شد
در آخر که ذهن افکار عمومی رو آماده کردند
بعد 5سال به حداقل سن بازنشستگی اضافه می کنند یعنی از 50سال به 55سال و...
ولی این را بدانند مردم اینبار دیگه کوتاه نمی آیند و مثل فرانسه قطعا مطالباتشان را در خیابانها خواهند گرفت
Z: 1395/8/2502:13:18،
19
17
خواب دیدی خیر باشه!!!!
مردم ایران و مطالبه حق!!!!!
محمود: 1395/8/2420:15:12،
39
14
اگر صندوق بیمه تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیر دولتی هست
چرا مدیر عامل و اعضای هیت مدیره و.... توسط دولتی ها انتخاب میشوند؟!
ضمنا چرا دولت از این صندوق برداشت میکند و 110هزار میلیارد تومان به آن بدهکار هست؟!
چرا تاوان ندانم کاری واختلاس و استقراض دولت از این صندوق را مردم با عمر شان پرداخت کنند
م: 1395/8/2512:49:15،
22
13
اگردزدی نکنید صندوق ها هیچ کسری نمیداشتند.روسا بدوزند پرسنل 40سال کار کنن براشون
مصطفا: 1395/8/2513:57:26،
19
11
همین الانش همکاران بانکی ما یا به بازنشستگی نمیرسن یا همون یکی دو سال اول به رحمت خدا میرن، نکنید از این کارها
انگیزه شاغلها هم از بین میره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار