کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ترافیک سنگین عرضه در بازار کار

کدخبر:۳۰۱۷۶یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۸:۴۷۹۸۷ بازدید

وزیرکار اخیراً اعلام کرده است که هر دقیقه 5 نفر وارد بازار کار می شوند و سالیانه باید 800 هزار شغل ایجاد شود تا نیاز بازار کار برای شغل تأمین ...

وزیرکار اخیراً اعلام کرده است که هر دقیقه 5 نفر وارد بازار کار می شوند و سالیانه باید 800 هزار شغل ایجاد شود تا نیاز بازار کار برای شغل تأمین شود، با احتساب ورود فقط 5 نفر بیکار در هر دقیقه باید گفت ساعتی 300 نفر به جمعیت بیکاران افزوده می شود.

علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی در دیدار با تشکل‌های کارگری  گفت: با احتساب 25 روز کاری و 8 ساعت کاری در هر دقیقه 5 نفر وارد بازار کار می‌شوند.

علی رغم اینکه آمارها در ایران به اعتقاد کارشناسان بازار کار همواره با ابهام همراه است  اما همه آمارها درباره بیکاری جوانان حاکی از این است که بازار کار جوان کشور به ویژه فارغ التحصیلان بحرانی است. در حالی که در گذشته پیش بینی می شد که بحران بیکاری تا سال 94 ادامه یابد اما می بینیم که کم کاری ها و سیاست گذاری های تبلیغاتی سال های گذشته به جای اقدام واقعی برای حل معضل بیکاری جوانان باعث شده تا روند بیکاری در کشور همچنان بحرانی بماند.

با وجود اینکه دولتی ها هر روز خبر از ایجاد اشتغال میلیونی می دهند گزارش های مرکز آمار حاکی از این است که چنین آماری واقعیت نداردو هیچ کدام از برنامه های اشتغالزایی دولت ها نتوانسته تأثیر مثبتی بر روی بیکاری اثر مثبت بگذارد.


هر دقیقه 5 نفر و هر ساعت 300 نفر بیکار می‌شوند

تنها برداشت از اظهارات وزیر کار بیانگر عمق فاجعه و بحران بیکاری است.اگر به گفته ربیعی هر دقیقه 5 نفر در کشور در جستجوی شغل باشند و به تعداد بیکاران افزوده شوند، بنابراین در هر ساعت 300 نفر، هر روز7200 نفر، هر هفته 50400 نفر، هر ماه 216هزار نفر و خلاصه اینکه هر سال2 هزار و 592 جوینده کار به کشور خواهیم داشت.

 این آمار به معنی این است که روزانه میزان تقاضای جوانان تا30ساله افزایش می یابد.به عبارت دیگر در حالی که هنوز معضل بیکاری جوانان دهه 60 برای شغل حل نشده است شاهد ورود صد ها هزار متولد دهه 70 به بازار هستیم.

اصلاح مقررات دست و پاگیر از تولید و تجارت کشور، جذب سرمایه گذاری های خارجی، تحریک بخش خصوصی به توسعه فعالیت های سرمایه گذاری، واگذاری تصدی گری ها به بخش خصوصی، حذف قوانین مزاحم در مسیر سرمایه گذاری و اشتغال زایی، تشویق های مالیاتی و بیمه ای از کارآفرینان و کارفرمایان، پرداخت سهم یارانه تولید  پس از اجرای  هدفمندی یارانه ها، تلاش برای بهبود مناسبات سیاسی کشور و رفع تحریم ها و همچنین سیاست گذاری های درست و دائمی به جای اجرای برنامه های مقطعی و ضربتی اشتغالی؛ از مسائلی است که دولت ها بدون حل آنها در صدد ایجاد اشتغال جدید از طریق تزریق منابع بانکی بوده و هستند.

در هر صورت در حال حاضر بیکاری معضل اصلی کشور است. مقامات دولتی در جهت حل این معضل بارها هشدارهایی را داده و راه کارهایی را ارائه کرده اند . در حال حاضر بیش از یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی و مجموعاً بیش از3 میلیون بیکار در کشور وجود دارد.  از سوی دیگر بارها اعلام شده است که حدود 4میلیون و 500 بیکار فارغ التحصیل بیکار آماده ورود به بازار کار هستند.


فعالیت بنگاه ها با ظرفیت کمتر از 50 درصد

حمیدرضا حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار درباره بررسی های مرکز آمار درباره جمعیت فعال و تعداد شاغلان و بیکاران  می گوید: آمارهای بازار کار در ایران دچار ضعف هایی است که درباره آنها نقد وجود دارد. مرکز آمار در حالی تعداد جمعیت فعال را 24 میلیون نفر می داند که افراد از سنین 15 سال به بالا را در نظر می گیرند. با این وجود، تأمین اجتماعی تعداد افرادی که در سال گذشته لیست بیمه ای آنها ارائه شده را حدود 13 میلیون نفر می داند و در نهایت حدود 5 میلیون نفر نیز در استخدام دستگاه های دولتی قرار دارند.

وی ادامه می دهد:نمی توان با طرح این سوال که آیا افراد در هفته یک ساعت کار دارند و یا خیر؟ ملاکی برای اشتغال و بیکاری جامعه درست کرد. چگونه می توان آمارهایی درباره بیکاری و اشتغال ارائه کرد ولی با وزارتخانه تخصصی آن هیچگونه بررسی صورت نداد.اعتقاد دارم تعداد جمعیت فعال کشور بالای 27 میلیون نفر است. مرکز آمار تعداد فارغ التحصیلان بیکار کشور را بالای یک میلیون نفر، نرخ بیکاری 15تا 29ساله ها را 24 درصد و نرخ بیکاری زنان را نیز حدود 40 درصد می داند. با این وجود چگونه می توان نرخ عمومی بیکاری را 12 درصد دانست؟!

حاج اسماعیلی می افزاید:نمی توان با یک ساعت کار کسی را شاغل دانست و امروز 80 درصد لیست های بیمه ای که به تامین اجتماعی می رود مربوط به حداقل بگیران است و در کارگاه های کوچک حتی حداقل دستمزد نیز به افراد پرداخت نمی شود.

کارشناس بازار کار اظهار می کند: سالیانه یک میلیون نفر به تعداد بیکاران کشور افزوده می شود و تعداد بیکاران در حال حاضر دستکم 5 میلیون نفر است. تاثیر تحریم ها در سال گذشته در کنار تأثیر منفی هدفمندی بر ریزش نیروی کار و همچنین رکود علت بدتر شدن اوضاع بازار کار کشور  است.  بیش از 65درصد واحدهای کوچک در سال های گذشته تعطیل شده اند و آنهایی هم که مانده اند با ظریفیت زیر 50درصد مشغول به کار هستند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

میلاد: 1395/8/2315:17:32،
44
12
این وزیر کار ربیعی فقط بلده آمار بده
از هیچکدوم از طرح های تولیدی حمایت نکرده
چند ماه پیش اومد استان قزوین انگار نه انگار
کریم: 1395/8/2315:28:26،
37
7
متاسفانه

به دلیل سوء مدیریت در لایه های تصمیم گیر کشور ما فرصت طلایی دوران ریاست جمهوری اوباما از دست رفت و کشور عزیز مون محروم شد از سرمایه گزاری ها و ساختن و اشتغال و ...
تنها به دلیل بغض و کینه و ماجرا جویی های مدیران ارشد کشور ما که متوجه فرصت ها نشدند وفقط داشتند با خودشون و جناح بازی های الکی خودشون همه رو سرگرم می کردند ولی غافل از شدند از ایران و ایرانی ...

راستی چقدر زود دیر میشود...
اخطار: 1395/8/2316:16:25،
30
10
فقط بلدن شرکت های شبکه ای کلاهبرداری تاسیس کنند
سالار : 1395/8/2318:44:52،
22
7
جالبه که در این آمار افرادی که در هر هفته فقط یکساعت کار میکنن بیکار محسوب نمیشن...
مثلا شما میری برای خونه مامانت نون میخری بیکار محسوب نمیشی!!!
خیلی ها که الان بسیار با استعدادتر هستند بیکارن ولی اونهایی که سهمیه و پارتی داشتن الان سرکار هستن!!!
فقط باید فرار کرد...
اگر شیتیل دارید یک لحظه هم واینستید...
amin: 1395/8/2319:34:17،
19
9
سالی ۸۰۰ هزار تا؟ شما باید اول ۲۰ میلیون کار ایجاد کنید تا جبران این همه بیکار شه بعد سالی ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کنید
بردیا: 1395/8/2315:18:16،
56
9
همه بیکارن ؟؟؟هر کسی هم کار داره خودش رو گزاشته سر کار..... والسلام
آریا: 1395/8/2315:20:17،
37
8
ایراد نداره بجای حل ریشه ای مشکلات با گل و گشاد گرفتن ورودی دانشگاه ها و افزایش خدمت سربازی و با اعلان اشخاصی همچون سرباز و دانشجو مسئله را سرپوش بگذارید و با اعلام نرخ های بیکاری پایین تحسین همگان را برانگیزید!!
هرچند طی این نه ده ماه پیش رو هر روز خبری خوش و تصمیمی سرنوشت ساز درخصوص اصلاح امور خواهیم شنید آخر انتخاب از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیکتر است...!!
محسن: 1395/8/2316:53:37،
24
10
باز خوبه حداقل این دوره دارن دانشگاه های اضافی رو جمع می کنن.
جالبه با این همه اصرار دارن که کشور ظرفیت افزایش جمعیت رو داره!
دکتر: 1395/8/2315:30:46،
39
8
دولتهای 37سال گذشته و مدیریت کشور ثابت کرده که ناتوان در ضمینه های اقتصادی هستند
ولی در عوض در بحث جنگ و جهاد رتبه اول در منطقه دارند
بهتر است که همه بیکاران را جهت جهاد به سوریه و یمن و...اعزام کنند
محسن: 1395/8/2316:57:20،
26
6
اونم بد شغلی نیست، یه حساب باز می کنی برای زن و بچت حقوق می ریزن. شهیدم که بشی کار و تحصیل بچه هات تأمینه.
خسرو: 1395/8/2315:36:22،
27
7
کارهای موجود رو نمیتونن نگه دارن و بسیاری از کارکنان بخشهایی یا پولو چندماه دیر میگیرن یا میندازن بیرون بعد میخوان شغل درست کنن.عزیز 1 ساعت تو هفته یک کتاب یا روزنامه بخونی کار داری.پس بیکار تو ایران نداریم.اینا تبلیغات دشمنه!
روح: 1395/8/2317:43:40،
22
6
بهتره طرحی بدن که هر کسی بیشتر از 1 ساعت تو صفحه استخدام روزنامه ها دنبال کار گشت هم جزو شاغلین حساب بشه
حمید: 1395/8/2401:25:37،
16
4
بی کاری خودش شده یه شغل.!!
فلفل: 1395/8/2407:30:04،
15
6
وزير رفاه اگه يكبار راست گفته همين است ، بله در هر دقيقه 5 نفر وارد بازار كار ميشوند ولي كار كجاست؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار