کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تاثیر انتخاب دونالد ترامپ بر اقتصاد ایران

کدخبر:۳۰۰۲۳چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۸:۴۷۷۷۸۷ بازدید

گرچه ترامپ مواضع ضد و نقیضی در مورد برجام داشته و از گذر همین مواضع متفاوتش جایی حرف از لغو برجام زده است، ولی با این همه باید ...

گرچه ترامپ مواضع ضد و نقیضی در مورد برجام داشته و از گذر همین مواضع متفاوتش جایی حرف از لغو برجام زده است، ولی با این همه باید دید که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا که حتی حمایت بسیاری از هم‌حزبی‌های خود را به همراه نداشت و البته با دشمنان کشورش اعلام دوستی و با هم‌پیمانان به سردی برخورد می‌کرد، چقدر انگیزه و قدرت زدن به زیر میز توافق هسته‌ای با ایران را خواهد داشت.

گر چه طی هفته‌های گذشته بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی سناریوهای پیروزی هر کدام از کاندیداها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را بررسی کرده و تاثیرات سیاسی و اقتصادی آن بر کشور آمریکا و به طور کلی بر جهان تحلیل می‌کردند، ولی کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که از بین دو نامزد مطرح انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یعنی «هیلاری کلینتون» و «دونالد ترامپ»، کاندیدای پر حاشیه و پر جنجال آمریکا که با اقدامات و رفتار خارج از عرف جامعه آمریکا، حتی حمایت بسیاری از چهره‌های سرشناس هم‌حزبی‌های خود را از دست داده بود رئیس‌جمهور شود.

این قاعده از تحلیل‌گران ایرانی هم مستثنی نیست و کسانی‌که در هفته‌های گذشته در حال بررسی تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر برجام و بازار بورس ایران و... بودند، در حالی از ریزش بازار بورس ایران به دنبال بازار بورس جهانی و نحوه برخورد ترامپ با برجام سخن می‌گفتند که در نهایت نامزد حزب دموکرات‌ها را رئیس‌جمهور آینده دانسته و بعید می‌دانستند کاندیدایی که وعده لغو برجام را داده به زودی بر مسند قدرت بزرگترین قدرت اقتصادی، نظامی، امنیتی و... جهان بنشیند.

تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

شاید نگران‌کننده‌ترین نکته درباره ریاست‌جمهوری آمریکا این باشد که وی در سخنان اخیر خود سخن از لغو برجام گفته و تاکید کرده بود که به این قرارداد تعهد چندانی ندارد. با این همه این نکته از چند منظر قابل بررسی است.

ابتدا اینکه دونالد ترامپ در مواقعی مواضع خود را در برجام تغییر داد. مثلا در حالی‌که وی در یکی از سخنرانی‌هایش از لغو برجام صحبت کرده و گفته بود که این قرارداد، یک توافق‌ یک‌جانبه و به نفع ایران است، در مقطعی دیگر اظهار کرده بود که در صورت رئیس‌جمهور شدن به شدت و به طور کامل بر اجرای این توافق نظارت خواهد کرد که این نکته دال بر عزم وی بر تعهد بر اجرای برجام است.

همچنین در خرداد ماه سال جاری «جیسون گرینبلت»، مشاور دونالد ترامپ در امور رژیم صهیونیستی و جهان یهود، در مصاحبه‌ای با روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست تاکید کرده بود که نامزد جمهوری‌خواهان «قطعا توافق هسته‌ای را قاطعانه اجرا خواهد کرد.»

بنابراین شاید بتوان در مواردی مواضع تند ترامپ علیه برجام را از نگاهی در جهت جلب بیشتر آرای هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه خود دانست که نسبت به حزب دموکرات همراهی کمتری با توافق برجام داشتند و از این منظر شاید مواضع تند ترامپ علیه برجام را بتوان بخشی از تبلیغات انتخاباتی وی دانست که بلند مدت نیست.

از سوی دیگر نکته‌ای که جای بررسی دارد این است که باید دید فرضیه لغو برجام از سوی رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان عضوی از ساختار سیاسی این کشور و همچنین توسط آمریکا به عنوان یکی از کشورهای طرف مذاکره با ایران چقدر از جانب ترامپ محتمل است.

قهر با شرکای پیشین و آشتی با دشمنان؟

از نکات مهم‌ دیگری که باید بررسی کرد، عدم الزام ترامپ نسبت به تعهد به هم‌پیمانان او در اروپا و آسیای شرقی است که در سخنان خود آن را مطرح کرده است. همانطور که از ساعات آغازین بازگشایی بازارهای اروپا و آسیای شرقی در صبح امروز چهارشنبه که نتایج انتخابات مشخص شد نیز معلوم است بازار طلا و بورس واکنش منفی نسبت به این موضوع نشان داد.

از سوی دیگر وی درباره عربستان که از هم‌پیمانان استراتژیک پیشین آمریکا به شمار می‌آید مواضع جالبی داشته است. او در جریان یکی از مناظرات خود از نحوه رابطه آمریکا با عربستان سعودی انتقاد و بیان کرده بود که عربستان سعودی باید بابت حمایت‌های بی‌شائبه واشنگتن از آل ‌سعود، به آمریکا پول بدهد. ترامپ در یکی از سخنانش گفته است: «سعودی ها روزی یک میلیارد دلار به جیب می‌زنند. اگر ما نبودیم، عربستان سعودی هم این جایی که هست، نبود. آن ها اصلا وجود نداشتند».

ترامپ همچنین با اشاره بر ضرورت و اهمیت انتشار گزارش کمیته تحقیق واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ گفته بود که اطمینان دارد در این گزارش اسناد رسوا کننده‌ای در مورد نقش عربستان سعودی در این واقعه تروریستی وجود دارد. بنابراین شاید بتوان از منظری آغاز دوران ترامپ را آغاز به سردی گراییدن روابط عربستان و آمریکا دانست.

یکی دیگر از جالب‌ترین مواضع ترامپ درباره روسیه است. در حالی که میان روسیه و آمریکا به شکل تاریخی رقابت و دشمنی بعضا پنهان و آشکار وجود داشته است، نگاهی به سخنان پیشین رییس جمهوری آمریکا درباره روسیه نشان می‌دهد که احتمال بهبود روابط آمریکا و روسیه در آینده بیش‌ از گذشته وجود دارد.

وی در یکی از سخنانش در جریان مناظرات خود با هیلاری کلینتون اظهار کرده بود که روسیه و آمریکا لزوماً نباید دشمن یکدیگر باشند و باید زمینه‌های مشترکی را براساس منافع مشترک پیدا کننند. ترامپ بیان کرده بود: «روسیه نیز از تروریسم ضربه خورده‌ است. من معتقدم که کاهش تنش و بهبود مناسبات با روسیه فقط از یک موضع قدرتمند عملی است. عقل حکم می‌کند که این دور خصومت باید پایان یابد. برخی می‌گویند روس‌ها برخورد درستی نخواهند کرد. هدف من این است که آن‌را بسنجم.»

نزدیکی ترامپ به روسیه به آن میزان محرز بود که در جریان تبلیغات ریاست‌جمهوری آمریکا، کلینتون درباره تاثیرگذاری روسیه بر انتخابات آمریکا به نفع ترامپ ابراز نگرانی کرده بود.

یکی دیگر از مواضع خارجی ترامپ درباره صهیونیست‌هاست. وی گرچه در سخنرانی‌های اولیه خود اظهار کرده بود که نیامده است دل اسرائیل را به دست آورد و سکوت اولیه وی نگرانی‌هایی را در میان صهیونیست‌ها ایجاد کرده بود، ولی با این همه وی در مواضع بعدی خود با صهیونیست‌ها اعلام دوستی و همراهی کرد و البته به نظر می‌رسد تا پایان مدت تبلیغات انتخاباتی اعتماد صهیونیست‌ها به کلینتون بیش از ترامپ بود. همچنانکه اخبار نشان می‌داد لابی‌های صهیونیستی به کلینتون نزدیک‌تر بوده و برای ستاد انتخاباتی وی هزینه می‌کنند. برخی اخبار نشان دهنده این است که حییم سابان و همسرش شرلی سابان که جزو فعالان اقتصادی اسرائیلی و آمریکایی هستند در جریان انتخابات آمریکا، با مجموع ۱۰ میلیون دلار کمک به ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون - نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری - به عنوان یکی از بزرگترین حامیان مالی وی ظاهر شدند. سابان پیش‌تر بیان کرده بود که «تنها یک مساله در زندگی من وجود دارد و این مساله اسراییل است.»

بنابر آنچه گفته شد به نظر می‌رسد از نظر روابط خارجی ترامپ شاید تغییراتی نسبت به رییس جمهور پیشین آمریکا در نظر داشته باشد که این اقدامات و نزدیک‌تر شدنش با هم‌پیمانان ایران در بلندمدت چندان به ضرر ایران نباشد. در نهایت شاید بهتر باشد این گونه گفت که اظهارات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا بیش از آنکه جنبه عملیاتی و برخواسته از تفکرات واقعی خود وی باشد بیشتر جنبه تبلیغاتی و ایجاد هیجان برای شهروندان آمریکایی به منظور داغ کردن تنور انتخابات داشته است. شاهد این ادعا هم اظهارات بعضا ضدو نقیض ترامپ درباره موضوع‌های واحد از جمله برجام است.

 
ریزش بورس در بازار ایران موقتی است

گرچه از صبح امروز شاهد آن هستیم که بورس ایران هم به پیروزی ترامپ واکنش منفی نشان داده است، ولی تحلیل‌گران اقتصادی و همچنین کارشناسان بازار بورس این ریزش را کوتاه مدت ارزیابی کرده و معتقدند که این رویه در روزها و هفته های بعد اصلاح  خواهد شد. تحلیل‌ها همچنین حاکی از آن است که گرچه با آمدن ترامپ ممکن است که برخی موارد مانند تسهیل روابط بانکی ایران با جهان و همچنین ورود سرمایه‌گذاران خارحی به ایران به دنبال پیروزی ترامپ با تاخیر انجام شود، ولی این مورد نیز کوتاه مدت بوده، بنابراین نباید چندان نگران تسهیل روابط آینده اقتصادی ایران با جهان بین‌الملل بود، چون در نهایت طبق برجام و الزام طرفین به تعهد به این قرارداد روابط اقتصادی ایران با جهان بهبود می‌یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

انصاری: 1395/8/1919:12:33،
42
168
با توجه به روابطی که بین برخی از دوستان اصلاح طلبم با برخی از دموکراتها مثل جان کری و خانم کلینتون برقرار شده بود ، من و دوستانم ترجیح میدادیم که خانم کلینتون رئیس جمهور شود تا روابط پنهانی با خانواده کلینتون محفوظ باقی بماند
ولی متاسفانه این طور نشد و برقراری ارتباطات پنهان با آقای ترامپ ، زمان می برد و نیاز به لابی پشت صحنه دارد که ممکن است چندین ماه به درازا بکشد
داوود: 1395/8/1919:19:32،
91
23
بالاخره یک باجی محرمانه از سفره فقرا به ترامپ میدهیم و با وی نیز مثل سایر مقامات آمریکائی رفیق میشویم . جای نگرانی نیست .
ناشناس: 1395/8/1919:25:55،
47
78
فعلا دلار تا 4000تومنو عشق است،یادمه قبل توافق می گفتم با توافق بی توافق تورم داریم همه منفی میدادند الانم منفی بدید بعد انتخابات می بینمتون
سامی: 1395/8/1919:45:37،
39
69
حوصله توضیح دادن ندارم
بعدا توضیح میدم ولی تاثیر ترامپ بر اقتصاد ایران بسیار مخرب است...
محمد: 1395/8/1922:27:11،
63
27
اگر اقای روحانی رابطه با امریکا رو بهبود نبخشد و بعضی سیاستهای اشتباه داخلی و خارجی که 38 سال است ادامه دارد کنار نگذارد احتمال دارد دوباره تحریمهای جدید شروع شود و یا حتی احتمال جنگ....و فقط مردم بدبخت باید تاوان بدهند....
علی: 1395/8/2001:45:17،
51
23
من در آمریکا زندگی میکنم.بهتون میگم این آخرین فرصت حل مشکلات ما با آمریکاست که خودمان میتوانیم در آن نقشی داشته باشیم,وگرنه آمریکا مشکلش را با ما به صورت یکطرفه حل خواهد کرد و شاید خود ما را هم حل کند! کشور ما در اروپا واقع نشده و همسایه های ما هم سوییس و اتریش و دانمارک و لوکزامبورگ نیستند.بهترین همسایه ما ترکیه سلطان رجب اول هست و بقیه هم که ناگفته تکلیفشون پیداست! بفهمید خواهشا.دست از افکار پوسیده قرن بیستمی بردارید.تمومش کنید چون ترامپ گفته با هر کسی که حاضر به معامله باشه کنار خواهد آمد.تمام عمرش هم معامله گر بوده.منافع ملی(نه یک اقلیت رانتخوار) هم که فعلا در مقابله با عربستان و متحدان فناتیکش با منافع آمریکا اشتراک پیدا کرده.دیگر چه میخواهید؟! جنگ؟!
amin: 1395/8/1919:14:31،
75
59
اقا یه سوال، اگه داعشو امریکا درست کرده پس چرا میگه من میخوام نابود کنم داعشو؟؟؟
م.ر: 1395/8/1920:06:07،
73
24
اقتصاد امریکا یه اقتصاد 18 هزار میلیارد دلاری(یعنی 45 برابر ایران)هزینه نظامی امریکا حدود 600 میلیارد دلاره(حدود 3.3%کل اقتصاد که عدد کوچکی است)بازار کار امریکا 159 میلیون نفره است که در بهترین حالت بین 1.5تا1.7 میلیون نفر از این افراد در صنعت اسلحه سازی کار میکنند(حدود 1% بازار کار)ظبق گفته سازمان تجارت جهانی سال گذشته حدود 30-33% اسلحه جهان را امریکا صادر کرده.(که معادل حدود 25 میلیارد میشه)که با توجه به صادرات 1.5 تریلیون دلاری امریکا حدود 2% میشه.حالا باید گفت آیا 1و 2 و3% ارزش ایجاد جنگ را دارد؟.افغانستان و یمن و عراق و سوریه هیچ چیز برای رقابت یا تحدید امریکا ندارند.جوامع عقب مانده زمانی که با غرور به خود نگاه میکنند و دلیلی برای بدبختی خود پیدا نمیکنند مقصر را پرتقال فروش میدانند!
لولو: 1395/8/1920:15:54،
35
74
اخه عزیزم یرا این میگه میخوام نابود کنم تا کسانی مثل شما رو گمراه کنه.پس چشم باز کنید وببینید وبدانید که امریکا هرگزبرای هیچ مستضعف وبدبخت بیچاره ای تره خورد نمیکنه.فقط به دنبال به برده گرفتن تمام مستضعفین است.
احسان: 1395/8/1920:48:24،
35
30
شما فکر کن آمریکا مار تو آستینش پرورش داده
۱۰۰%: 1395/8/1921:34:46،
23
28
اقا یه شب ترامپ و کلینتون و شما دعوت به صرف چیپس و ماست موسیر میکنیم و صحبت میکنیم راجع بهش.خیالت رو الکی نگران نکن
محسن: 1395/8/1922:50:15،
32
28
این را هم باید در نظر گرفت بخشی از سلاح های داعش کلاشینکف هستند که لازم نیست بگم چه کشورهایی اونو تولید می کنند.
ضمن این که اون کشور یه بار گندش درومد به یکی از مخالفان یک کشور آفریقایی سلاح صادر کرده مسابقه فوتبال با اون کشور رو لغو کردند.
سعید : 1395/8/2009:38:25،
23
26
خیلی جالبه که همه کاسه کوزه ها همیشه سر امریکا میشکنه ولی غافل ازینکه روسیه با زیرکی تمام به صورت مویرگی داره منافع خودشو به جلو میبره. الحاق کریمه به اراضی خودش و اعلام استقلال اوستیای جنوبی ، حمایت بی چون و چرا از اسد و .....پیشنهاد میکنم به کارایی که روسیه میکنه با دقت بیشتری نگاه کنید.
Reza: 1395/8/1919:26:05،
21
56
زیاد خوشحالی نکنید چند وقت دیگه جنگو شروع میکنه جمهوری خواه مثل دمکراتها نیستن به کسی باج نمیدن هر چی میتونید بخرید جز خونه که افت شدید میکنه روسا خیلی خوشحالن چند وقت دیگه حالیشون میشه ترومپ کیه وقتی تمام متحدهای روسیه رو له کرد
Apocalypse Now: 1395/8/1922:00:33،
40
28
روسها در ظاهر خوشحالن
در باطن خودشونو خیس کردن
با این حربه هم می خوان طرفو گول بزنن
دیگه نمیدونن این بار اگه بخوان بقل ناو عامریکائی وز وز کنند یه دیوانه اونطرف نشسته که عشقش فشار دادن همون دکمه قرمزه اس .
احسان: 1395/8/1922:49:27،
47
21
تا اونجا که می دونم سیاست روسیه مثل نوشته پشت کارت معافیت سربازیه یعنی فقط حمایتش تا زمان صلح شامل حال کشورها میشه موقع جنگ اتومات میره کنار
حسن: 1395/8/1919:36:14،
62
32
سقوط سنگین بورس در راه است
حسن: 1395/8/1919:46:46،
73
29
نمیدونم هر اتفاقی تو دنیا میوفته چرا تاثیر منفی تو ایران میزاره همجا دلار سقوط کرده ایران رفته بالا
علی: 1395/8/2001:46:47،
35
16
به خدا کلینتون هم رییس جمهور میشد بازم میرفت بالا!! بالاخره پول اون اختلاس ها باید از یک جایی دربیاد دیگه...
رضا: 1395/8/2013:04:41،
17
21
چون قیمتش حقیقی نیست
چون به زور میخوان نگه اش دارن
چون اقتصاد ما داغونه و اگه دولت قیمت ارز رو شناور کنه اونوقت میفهمیم چند چندیم
پویا: 1395/8/1919:54:18،
52
35
از صمیم قلبم خوشحالم که یک نفر سفید پوست و مرد قدرتمند و ثروتمند خود ساخته رییس جمهور موثر ترن و قدرتمندترین کشور جهان شد.
محسن: 1395/8/1919:58:59،
50
32
اگه روابط آمریکا و روسیه بهتر بشه، روابط ما هم با آمریکا بهتر می شه.
از بس که وابسته به روس ها هستیم.
حرف حق: 1395/8/1920:37:08،
28
42
ازاين رئيس جمهورهاي پوپوليست ماهم ديديم.حرفهاي گنده زياد ميزنن ولي فكر تفريح خودشونن
بابک: 1395/8/1922:42:15،
55
28
اگه خوب دقت ميكرديم تنها رسانه هايي که از پیروزی ترامپ خوشحال شدن مصر و روسیه و ایران بودن. ایران سیاست خارجیش با روسیه همسو ميكنه. بزودی ترامپ و پوتین با هم دیدار ميكنن. روابط روسیه و آمریکا به خوبی دوران یلسین بر میگرده. بیشترین تحرم هارو اوباما علیه ایران وضع کرد. ایران همیشه با جمهوری خواهان خوب معامله کرده به تاریخ مراجعه کنید.
احسان: 1395/8/2211:17:33،
14
16
شمام به حافظت رجوع کن.احتمالا از سال 57 بی خبری!صد بار گفتم دهه هشتادیا نظر ندن
امید: 1395/8/1922:45:53،
36
32
جالبه مردم آمریکا کاری کردند که ملت ایران یازده سال پیش انجام دادند. خدا رحم کنه
خودرو و همه چیز گران تر و به ط: 1395/8/1923:13:35،
23
35
خودرو و همه چیز گران تر و به طور کلی وضع اقتصادی بد تر می شود
غلام: 1395/8/2001:12:18،
26
24
دنالدترامپ مشابه نسخه ایرانی محمود خودمونه زیاد جای نگرانی نیست
ب ب: 1395/8/2008:46:17،
21
25
دوستان عزیز سلام
میشه بگید ایا واقعا این پیروزی تاثیری بر قیمت خونه یا طللا داره؟اگه واقعا میدونید بگید؟چند سسال داریم پول جمع میکنیم خونمون رو عوض کنیم ایا ارزون میشه ؟
میخوایم با هزار بدبختی و وام یه خونه بزرگتر بگیرم حالا با این حرفهایی ک میشنوم ........
لطفا کسایی که از اطلاع دارن بگن ممنون
مهدیار: 1395/8/2010:22:37،
17
13
دوست عزیز. حتی پیش بینی ریاست جمهوری امریکا توسط خیلی از کارشناسها و تحلیلگران غلط از آب در اومد. جایی که فقط دو گزینه ترامپ و کلینتون مطرح بودند بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران با کلی سند و مدرک و ادله مطمئن بودند که کلینتون پیروز قطعی انتخابات است ولی چنین نشد. پس نمیشه در مورد سایر مولفه های وابسته به چنین تابعی که خودش هم مشخص نیست مطمئن و قطعی سخن گفت. مخصوصا جمهوری خواهان که هیچوقت طرح و نقشه مشخصی ندارند. برنامه ریزی دموکرات ها رو ندارند. این ممکنه هم خوب باشه هم بد.
hos: 1395/8/2010:50:44،
23
25
ترامپ یک تاجر هست. مطمئن باشید اگر ایران براش سود داشته باشد معامله می کنه...
دوست: 1395/8/2014:12:01،
15
21
هیچ برنامه و چشم اندازی برای بهبود وضع ایران نداریم کار ما شده هر روز بدتر از دیروز !
رضا: 1395/8/2116:47:24،
18
15
هرکسی پول نداره میاد اینجا میگه مسکن رفته تو رکود و هزارتا بلا اومده سر مسکن.
هرکسی هم پول و سرمایه داره میاد از مسکن دفاع میکنه.
طبیعی هست تعداد کساییکه پول ندارن بیشتر از کسایی هست که پول و سرمایه دارن.
پس بنا بر این اکثر نظر دهنده ها دم از رکود مسکن خواهند زد
در حالیکه واقعیت تابع نظر افراد نیست و نخواهد بود
و در کشوری که سرمایه و پول حرف اول رو میزنه قطعاَ مسکن هم نوعی سرمایه هست و قیمتش افزایش خواهد یافت به موازات افزایش تورم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار