کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سند خودرو در انتظار تعیین تکلیف مجلس

کدخبر:۲۹۸۰۲شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹:۲۹۴۲۸۴ بازدید

در ماه‌های اخیر کشمکش شدید و اختلاف «پلیس راهنمایی و رانندگی» با «دفاتر اسناد رسمی» بر سر اجباری یا اختیاری بودن ثبت سند خودرو در دفترخانه ...

در ماه‌های اخیر کشمکش شدید و اختلاف «پلیس راهنمایی و رانندگی» با «دفاتر اسناد رسمی» بر سر اجباری یا اختیاری بودن ثبت سند خودرو در دفترخانه اسناد رسمی، موجب شد تا قوه قضائیه نیز به این موضوع ورود کند ؛

 به‌طوری که چندی پیش حجت‌الاسلام والمسلمین «محسنی‌اژه‌ای» اعلام کرد:«نیروی انتظامی با استناد به ماده 29 قانون مدعی است که الزامی به ثبت سند رسمی نیست و مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی اختیاری است و نیروی انتظامی حق دارد سند صادر کند و محاکم هم آن را می‌پذیرند. از سوی دیگر دفاتر اسناد رسمی هم به همین ماده از قانون استناد می‌کند و می‌گوید مردم ملزم به ثبت سند در دفاتر هستند. بنابراین وقتی بین دو دستگاه به یک قانون واحد استناد می‌کنند، اختلاف می‌شود یعنی قانون صراحت ندارد.»وی می‌افزاید: «اگر از خود من و برخی مسئولان دستگاه قضایی بپرسید ما می‌گوییم ثبت سند اختیاری نیست. چرا که قانون ظهور دارد به اینکه افراد باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند خود را به ثبت برسانند و به عقیده من قانون ابهامی ندارد. بر همین اساس اگر کسی مدعی است از مجلس بخواهد قانون را تفسیر کند اگر مجلس قانون را تفسیر کرد که هیچ اما اگر نکرد بعید نیست که ما به محاکم بخشنامه کنیم که باید سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود در غیر این صورت سندی که ثبت رسمی نشده مانند یک سند عادی است و به عنوان سند رسمی قابل پذیرش نیست.»

این موضوع در حالی بیان می‌شود که مدتی است شمار زیادی از مردم برای ثبت رسمی خودروهای خود بین دو نهاد سرگردان هستند. از یک سو پلیس راهنمایی و رانندگی معتقد است «برگ سبز» مدرکی که در مراکز پلیس صادر می‌شود حکم سند رسمی را دارد و ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی امری اختیاری است.  پیش از این «محمد عظیمیان»، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، گفته بود، ثبت سند خودرو براساس قانون و ماده 29 جرایم رانندگی تنها باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.  

محمد کاظمی نایب رئیس دوم کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در خصوص بروز این اختلافات، می‌گوید: «بر اساس ماده 29 نقل و انتقال خودرو باید در دفترخانه‌ها و اسناد رسمی منعقد شود. بنابراین برگ سبز، تنها برای مالکیت پلاک ارائه می‌شود.» وی در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس برای کاهش قیمت و اتلاف وقت مردم در ثبت در اسناد رسمی قرار است راهکاری ارائه کند، بیان می‌کند:«عقیده دارم که این هزینه‌ها گران نیست و بخش زیادی از آنها مربوط به مالیات است. بخش کوچکی از هزینه‌های ثبت خودرو را دفاتر اسناد رسمی به عنوان حق الثبت دریافت می‌کنند.بنابراین کاهش هزینه‌ها نیازمند بخشنامه‌های دولتی است.» نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در ادامه می‌گوید:«به عقیده من ثبت سند خودرو در اسناد رسمی اجباری است.درخصوص حل این مشکل در هفته‌های آینده قرار است جلساتی میان پلیس و دفاتر اسناد رسمی در مجلس برگزار شود اما در صورتی که این اختلافات شدید باشد، مجلس استفساریه خواهد داد.»

برگ سبز به تصرف اشاره می‌کند نه مالکیت

جلیل رحیمی جهان آبادی، دبیر دوم کمیسیون حقوقی و قضایی نیز با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که بررسی آن در کمیسیون قضایی در اولویت قرار دارد، رسیدگی به حل این مشکل است، می‌گوید: «گفت‌و‌گوهایی با بخش‌های مختلف برای تعامل در حل این مشکل داشتیم اما می‌خواهیم جلساتی را نیز با سردفتران و پلیس در چند هفته آینده برگزار کنیم.» او در ادامه بیان می‌کند:«بر اساس نکاتی که در قانون ذکر شده صلاحیت ثبت سند خودرو تنها به املاک رسمی داده شده است اما متأسفانه ثبت سند خودرو در این مراکز دارای هزینه زیاد و بوروکراسی پیچیده است، هرچند که بیشتر این هزینه‌ها مربوط به مالیات است. برای کاهش هزینه‌ها باید دید دولت حاضر است که مالیات را کاهش دهد یا خیر.»

جهان آبادی در پاسخ به این سؤال که چه راهکارها و مسائلی قرار است در جلسه مجلس مطرح شود، می‌گوید: «در حال حاضر این موضوع را نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد و باید منتظر برگزاری جلسه باشیم تا به یک نتیجه‌گیری درست برسیم. سردرگمی مردم یکی از پیامد‌های بروز این مشکل است اما امیدواریم بتوانیم راهکارهایی را برای کاهش هزینه و اتلاف وقت مردم ارائه دهیم.»

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی در ادامه بیان می‌کند:«از نظر من برگ سبز، تنها به تصرف خودرو اشاره می‌کند و تصرف همیشه به معنای مالکیت نیست. قانون نیز دفاتر اسناد رسمی را برای ثبت سند خودرو به صلاحیت معرفی کرده است و تنها مسئولان این دفاتر می‌توانند جنبه حقوقی مالکیت خودرو را بررسی می‌کنند.» بر اساس ماده 29، نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، اما دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به اداره‌های راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌ شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.»

پلیس راهنمایی و رانندگی در این میان معتقد است که این کار منفعتی برای هیچ شخص یا سازمانی ندارد و آنها با بیان این موضوع که ثبت سند در اسناد رسمی اختیاری است، می‌خواهند از اتلاف در وقت و زمان مردم جلوگیری کنند. چندی پیش هم سردار «تقی مهری»، رئیس پلیس راهور ناجا از تحمیل هزینه اضافی به شهروندان انتقاد کرده و گفته بود:«در ابتدای ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ اشاره شده است، نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود که نکاتی در این خصوص قابل تأمل است. اول آنکه بر اساس تعریف سند رسمی در ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی ایران، اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی یا  نزد مأموران رسمی در حدود صلاحیت آنان تنظیم می‌شود، سند رسمی محسوب می‌شود. بنابراین اسناد صادر توسط نیروی انتظامی با توجه به حدود صلاحیت در شماره‌گذاری و انتقال مالکیت وسیله نقلیه سند رسمی است.»

اتمام حجت پلیس با کانون سردفترداران

معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا نیز با اشاره به کافی بودن دریافت برگ سبز برای معامله و شماره‌گذاری خودرو می‌گوید بر اساس ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، متعاملین یعنی معامله‌کنندگان خودرو موظفند برای بررسی اصل خودرو و هویت طرفین معامله و دریافت پلاک جدید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند. سرهنگ «سعید روحی» می‌افزاید برابر قانون اموال منقول نیازی به ثبت سند رسمی نداشته و ثبت سند آن اختیاری است. همانطور که فردی تلویزیون، یخچال، جواهرات، فرش و... را ثبت سند نمی‌کند. او همچنین به دفاتر اسناد توصیه می‌کند که از تنظیم سند وکالتی و قطعی، بدون در دسترس داشتن تأییدیه پلیس خودداری کنند؛ چرا که ممکن است خودرو دو تکه، سرقتی یا دارای نواقص دیگر باشد. بنابراین این امر نیز نشان می‌دهد شرط کافی و اصلی برای شماره‌گذاری و نقل و انتقال خودرو همان برگ سبزی است که صادر می‌شود.

تعیین تکلیف نحوه ثبت مالکیت خودرو در کمیسیون اصل نود

آخرین اخبار حاکی از آن است یکشنبه هفته گذشته کمیسیون اصل 90 مجلس درباره تعیین تکلیف چگونگی ثبت مالکیت خودرو ورود کرده است و حتی در این زمینه علی بختیار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفته است: در حال حاضر به دلیل ابهامات قانونی و برداشت‌های متفاوت از ثبت مالکیت خودرو و کارهای موازی ناجا و کانون سردفتران تعیین تکلیف این موضوع ضروری است که در صورت عدم تعیین تکلیف با ارائه طرح مذکور، مسأله را در صحن علنی مرتفع خواهیم ساخت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رامین: 1395/8/1510:47:55،
216
23
مطمعن باشیم که هرچی تصویب بشه به نفع مردم نخواهد بود. مثل همیشه
tt: 1395/8/1512:23:30،
87
28
جالبه هرکی اومده گفته نظر من فلانه. اونی که گفته به نظر برگ سبز سند تصرف هست رو که باید مجسمه اش رو ساخت! سند تصرف دیگه چه صیغه ای هست؟ اصلا کی گفته اموال منقول سند لازم داره؟ همون برگ سبر که نشونه تعویض پلاکه کافیه. گرچه ملت ما ساده هستن. در نهایت به نفع دفاتر رای صادر میشه یا اگرم به نفع پلیس بشه اونا میان هزینه ها رو خودشون میگیرن. مالیات رو بیخیال بشن؟ هرگز
آزاد اندیش: 1395/8/1512:42:40،
66
24
آفرین
مسئله به این مهمی که این همه مردم را اذیت میکرده
را چرا این همه
تعویق انداختین ؟!!!!
زودتر تکلیف معین شود
نرخها هم معین شوند
شفاف بدون هیچ گونه تفسیر به رای
206سوار: 1395/8/1514:01:11،
78
21
((برگ سبز به تصرف اشاره می‌کند نه مالکیت))پس چرا ماشین صفر از ایران خودرو خریدم نیومدن سند بقول شما ها برام قطعی بزنن!!!!!!!!!!!
حسام: 1395/8/1514:23:40،
50
30
اگر دفاتر اسناد رسمی نگران مالیات فروش دولت هستند خیلی راحت میشه یک کیوسک مخصوص دریافت مالیات در تعویض پلاک انجام بشه وگر نه بقیش هم بهانس و هم هزینه های اضافی که از جیب مردم داره میره. اینا به بهانه یه مالیات که نهایتا برای مثلا یک پراید 150 تومن هست دارن 800 تومن مردم رو سرکیسه میکنن.
عدالت: 1395/8/1518:45:02،
38
21
"مطمعن باشیم که هرچی تصویب بشه به نفع مردم نخواهد بود. مثل همیشه "

قطعا همین طور است زیرا نماینده واقعی در ایران توسط نظارت استصوابی شورای نگهبان رد صلاحیت و از ورود انها جلوگیری می شود و فقط صلاحیت کسانی احراز می شود که خودی و منفعل و متملق و دنبال منافع خود و قدرت هستند....نه مردم
مازیار: 1395/8/1520:03:42،
32
23
ببینیم این مجلسی که رفتم بهشون رای دادم واقعا نماینده ملت هستن یا منافع شخصی سردفتران
نتیجه مصوبه مجلس برای من اتمام حجتی خواهد بود که در انتخابات اتی شرکت کنم یا نه
کیانی: 1395/8/1523:25:37،
18
27
این اقا که دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی است حتی از الفبای اولیه حقوق اطلاعی ندارد ومیگوید تصرف دلیل مالکیت نیست . اتفاقا درقوانین ایران و تمام دنیا واز نظر تمام ادیان وهمینطور عقل اصل بر مالکیت شخص متصرف مال است مگر اینکه خلاف ان ثابت شود. واقعا متاسفم برای این سطح از بی اطلاعی !
ORIGINALدلواپس**: 1395/8/1510:52:50،
81
22
بس کنید دیگه.دیگه چیزشو درآوردید.شورشو!درآوردید.
-----------------------
کسی میدونه کی قراره این موش وگربه بازی تموم شه؟تاریخ مشخصی ندادن؟
--------------------------
آقا/خانم محترم-هموطن-عزیزم-دوست من دوس داری 1تومن الکی بریزی حلق محضردار؟
من تصمیم گرفتم دیگه نه سند محضری بخوام(ازقیمت ماشین کم میکنم) نه سند محضری بزنم(از قیمت ماشین کم میکنم)
#free may car
#نه به دفترخونه
علی: 1395/8/1511:01:33،
82
21
چون سهم قوه قضائیه و سهم دفترخانه از بین میره .دعواشون بخاطر پوله.بسوزه پدر پول که هزینه را باید ملت بدهند
hamed: 1395/8/1511:10:29،
53
25
فقط باکلمات بازی میکنند(عقیده دارم که این هزینه‌ها گران نیست و بخش زیادی از آنها مربوط به مالیات است)پس این مالیت بر ارزش افزوده چیه که از مردم میگیرید یا عوارض شهرداری و .... شما وقتی ماشین از کارخونه میگیرید فقط برگ سبز بهتون میدند وسند دفتری نمیدند چون برای خودشون هزینه داره پس به نظر من اصلا الزامی نیست
حامی: 1395/8/1511:15:21،
22
86
هر وقت مردم فرق بین سند عادی وسند رسمی رو فهمیدن اونوقت میفهمن که بالاخره کدوم سند مطمن تره .
جماعت ساده ...
@: 1395/8/1601:33:55،
22
28
انواع سند رسمی

(ماده 1287 قانون مدنی سند رسمی را در سه گروه مشخص کرده است :

1- اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک تنظیم شده است...

2- اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می شوند...

3- اسنادی که نزد سایر مأمورین رسمی دولت درحدود صلاحیت آنان تنظیم شده است...)
حامی جان به بند سوم دقت کن!
به نظرت مأمورین نیروی انتظامی، مأمورین رسمی نیستن!!!؟؟؟؟؟
یه بار نشد در چنین شرایطی قانون به نفع این مردم همیشه مظلوم تفسیر بشه ...
reeeza: 1395/8/1511:15:50،
42
27
بازی دیگه بسته
جواب معلومه محضر
یه پول مفت از مردم بگیرن
کوکی: 1395/8/1512:09:11،
31
29
بازی بسته؟؟؟؟؟!!!!!!!!
قانونمند باشیم: 1395/8/1511:16:08،
21
85
سلام کمی به ماده 29 قانون مذکور دقت داشته باشیم که نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود،اما دارندگان وسایل نقلیه مکلفند (((قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی،)))) ابتدا به اداره‌های راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌ شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.»
از عیارت قبل از تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی ابتدا به مراکز خدمات خودرو مراجعه و تعویض پلاک نمود شکی در تنظیم سند در دفترخانه وجود ندارد چراکه ماده فوق مراجعه به دفترخانه ها را تایید می کند و می فرماید بایستی قبل تنظیم سند ابتدا تعویض پلاک نموده و خریدار پلاک خود را روی ماشین نصب و سپس اقدام به تنظیم سند انتقال بنام خود خریدار در دفترخانه انجام شود.
اسی: 1395/8/1511:20:21،
50
26
واقعا کسی نیست به آقایون دفتراسنادرسمی بفهمونه خواهشا کوتاه بیاید.بخدا پول مفتیه که دفترخونه ها دارن میگیرن.
یوسف: 1395/8/1511:23:43،
55
30
مجلس هیچ گاه رای به کفایت سند راهنمایی رانندگی نخواهد داد , منبع درآمد بزرگی برای قوه قضاییه محسوب میشه
مرتضی: 1395/8/1511:25:39،
29
106
من نمیدونم مجلس این دوره چطور جرات کرده توی کار قوه قضاییه دخالت کنه
آخه یعنی چی که راهور سند صادر کنه مگه راهور اصلا صلاحیت این کارو داره ؟!!!!
ثبت سند در دفاتر رسمی هم از نظر قانونی و هم از نظر شرع اسلام الزامی بوده و هر سند دیگری حکم کاغذ پاره را دارد
فروشنده: 1395/8/1512:28:51،
58
25
شما لطفا پاسخ این سوال رو بدهید. وقتی ماشین صفر می خرید دفتر خانه تشریف می برید یا اینکه شرع اسلام صدور سند را تایید می کنه؟ پاسخ هیچکدام است با برگ سبز مالک خودرو می شوید.
دوست: 1395/8/1514:18:51،
45
24
حاجی ماشین اموال منقوله اصلا چرا سند بزنند اگه اینجوریه به زودی برای یخچال هم باید بریم محضر
عجب مملکت زیبایی داریم به خدا
جواد: 1395/8/1511:27:20،
56
30
خیلی پول مفتیه اینا ازش نمیگذرن حروم باشه براشون
هم وطن: 1395/8/1511:29:22،
55
27
این سردفترداران و مسئولین قوه قضائیه مردم را چی حساب میکنند ، ما که خودرو صفر رو میخریم تو برگه کمپانی نوشته مالیات 9 درصد حالا میخواهیم بفروشیم دوباره مالیات بدیم.
جکی: 1395/8/1511:31:52،
66
31
حق با پلس هست نه بخاطر هزینه.بلکه محضر در واقع کار مفیدی انجام نمیدهد.این پلیس هست که ماشین رو باز بینی کرده صحت ان را تایید میکند.محضر داران از پشت میزشان هم تکان نمیخورند و درامد های نجومی دارن.
غلام: 1395/8/1511:33:05،
54
24
وقتی برای احراز مالکیت هیچ جایی از مالک سند محضری نمیخواند و فقط برگ سبز نشان دهنده مالکیت است چه اجباریه من نمیدونم
جیب گشاد: 1395/8/1511:34:48،
41
21
تجربه ثابت کرده از آنجائیکه مردم در مقابل جیب گشاد شما ها کاره ای نیستند پس مطمئنا بالاخره تصمیم گیری طبق معمول جوری خواهد بود که نه سیخ بسوزد نه کباب.تنها چیزی که خواهد سوخت مردم خواهند بود.
شرکتی: 1395/8/1511:36:23،
42
27
نمیدونم ما چه گناهی کردیم تو ایران بدنیا اومدیم هیچ جای دنیا واسه ماشین که یه وسیله مصرفیه انقد سندو هزینه و دردسر نمیخواد اینجا واسه یه لگن باید این همه دردسرو هزینه رو متحمل بشیم مسولین محترم خداناظر اعمال شماست انقد مردمو نو درسر و هزینه اضافی نندازیدباید جوابگو باشید اگر به اخرت و پاسخگویی اعتقاد دارید...
سامان: 1395/8/1511:37:48،
30
27
بسه ديگه تمومش كنيد
اين همه بحث ، واقعا كسي نيست كه تمومش كنه
حسين: 1395/8/1511:41:12،
44
23
اصلا امكان نداره مجلس به نفع مردم راي بده
فقط ميخوان جيب مردم بيچاره رو بزنن
خودش: 1395/8/1512:10:27،
35
23
جناب اگر برگ سبز به معنی مالکیت نیست و فقط به معنی تصرف است, پس من ماشینم رو می فروشم بعد از خریدار شکایت میکنم که ماشینی که سندش به نام من هست رو تصرف کرده , ماشین رو ازش میگیرم به یک نفر دیگه میفروشم.
محمود: 1395/8/1514:16:23،
18
24
موضع خودت را مشخص کن. این چیزی که تو میگی همون حرف دفترخونه هاست. فکر کنم اشتباهی برداشت شده که این مثبت ها را گرفتی .
نظری بیشه دراز: 1395/8/1512:11:05،
35
24
من نمیدانم کجایی دندانشان درد میکنه که باید حتما ثبت سند بشه بخدا که شما وقتی پول ومادیات میاد جلوچشمتان خدا را فراموش میکنید. همان فک پلاک بهترین راحت ترین کار میباشد
میلاد : 1395/8/1512:11:51،
59
27
پول دادن به دفترخانه یعنی پــــــــــــول زوووووووور
رضا: 1395/8/1512:23:57،
63
25
چه عوام فریبی ایی آقاا؟!!
اگه پوله مالیات و اینگونه پول ها باشه که مستقیما میره به حساب خزانه دولت. منفعتی برای نیروی انتظامی نداره.
نیروی انتظامی حق التحریر یم که نمیگیره، دیگه منفعتش برای راهنمایی رانندگی کجا بود؟!!
یه چی بگید که بگنجه.
رضاآذری: 1395/8/1513:21:50،
34
26
بر کسی پوشیده نیست بالای ۵۰درصد مجلسیها خودشون دفتردار هستن پس هموطن من کسی دلش به حال من وتو نمیسوزه همه به فکر جیب خودشون هستن خدا فقط به فریاد این ملت واقعا مظلوم برسه

اجمد: 1395/8/1513:27:30،
38
24
مردم راازقیدوبندکاغذبازیهارهاکنید.وبااین حجم ترافیک وگرفتاریهای مردم راالاخون وبالاخون نکنیدوبرگ سبز راسبزترکنید.
صمد: 1395/8/1514:15:58،
32
25
شماها که دردتون پوله خب اینو تو همون مراکز شماره گذاری بگیرین اینقدر مردم رو آزار ندین
نادری: 1395/8/1518:30:48،
12
18
امروزرفتم برای اخذ برگ کاپوتازازگمرگ سند سبز پلیس را فبول نکردند وهردوسندراخواستند وگفتند طبق قانون سند دفترخانه برای ما مورد فبول است
محمدرضا: 1395/8/1518:46:26،
23
23
اگر بحث مالیات و حقوق دولت هست که اولا باید سالی یک بار بگیرن ثانیا میتونن اونم بسپرن دست خود راهنمایی رانندگی همونطور که خلافی و ... رو چک میکنن مالیات و عوارض ام همونجا بگیرن. ثاثا این مسخره بازی چیه که یه ماشین ده بار ام تو یک سال معامله بشه ده بار باید حق محضر داد؟!
ولی خیالتون راحت به هیچ وجه از این پول مفت نمیگذرن. اینا به هیچ کس رحم نمیکنن.
به هیچ وجه ام به فکر مردم نیستن
مرتضی: 1395/8/1521:37:14،
23
26
سلام
همین هفته ماشینم فروختم
برای ثبت سند قطعی
250 هزار تومان به شهرداری دادم مدل ماشین ال 90 91 بود
حدود 500 هزارتومان هم به دفتر خونه

قبلش هم خلافی گرفته بودم حدود 215 تومان که بعضی هاشون دوبل شده بود

این وسط نه پلیس ضرر کرد نه شهرداری نه سیستم دولتی

بعد میگن ماشین چرا گرونه
الان یک ماشین رو بخوای ثبت نام کنی قیمت کارخونه رو ببنید مثلا هستش 35 میلیون حدود 7 8 میلیون روش عوارض های دولتی میاد

این همه پول میگیرن باز میگن کشور پول نداره
محمد: 1395/8/1523:19:50،
19
30
کشورهای اروپایی رو ببینن در این مورد چه کار میکنن،تو ایران هم همون کارو انجام بدند، یادش بخیر ،یه استادی داشتیم وقتی در جواب سوالش می‌گفتیم فکر میکنم، میگفت لازم نیست فکر کنی پسرجان،تو فقط بخون ،اونا قبلن بجای تو فکر کردند،حالا در مورد این قضیه هم سیستم کشورهایی پیشرفته رو پیاده کنند
رضا: 1395/9/2523:30:29،
16
15
سلام به همه
خصوصأ نمايندگان اين ملت
ازشما خواهش ميكنيم التماس ميكنيم منت بر سر ما
ملت بگذاريد
فقط همين يك دفعه به فكر اين مردم باشيد
واگر قانون هم قبلأ ميگفته سند رسمي بايد درمحضر
بنام ميشده قانون رو عوض كنيد وهمون سند راهنمايي
رو كافي اعلام كنيد جون هر كي دوست دارين
اقا از اين بيشتر نگذاريد التماس كنيم
به خدا مردم ايران مردم خوب حرف گوش كن مخلص
هستند اگر نبودن
با اينكه در تلوزيون اعلام شد نيازي نيست مردم به
محضر بروند
ولي باز خودشون از ترس ميروند
در صورتيكه اگر مردم كشور ديگري بودن سريعأ
از اين حرف در تلوزيون گل ميگرفتند و همونو قانون
ميكردن
واي واي واي بر خودمون
كمك نمايندگان عزيز كمك كمك كمك

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار