کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درآمد بانک‌ها از کارمزد چقدر است؟

کدخبر:۲۹۷۲۶چهارشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵:۰۰۲۲۰۴ بازدید

مقایسه درآمد بانک‌ها از محل کارمزدها سال 94 نسبت به سال 93 کاهش یافته است و همین کاهش باعث شده عده ای افزایش تعرفه کارمزدها را که ...

مقایسه درآمد بانکها از محل کارمزدها سال 94 نسبت به سال 93 کاهش یافته است و همین کاهش باعث شده عده ای افزایش تعرفه کارمزدها را که اخیرا ابلاغ شده است با هدف جبران بخشی از درآمد کارمزدی بانکها ارزیابی کنند.

بانک مرکزی بتازگی کارمزد برخی خدمات بانکی را افزایش داده است؛ این افزایش در حالی ابلاغ شد که کارمزد بخشی از خدمات از سال 87 تا کنون تغییری نکرده بود. افزایش کارمزد خدمات بانکی اما مثل همیشه این سؤال را دوباره زنده کرد که درآمد بانکها در ایران از محل کارمزدها چقدر است و آیا ارائه خدمات جزو وظائف ذاتی بانکها است که در قبال بهره مندی از رسوب پول مشتریان باید به رایگان در اختیار آنها قرار دهند یا خدماتی است که می توانند در ازای آن از مشتریان کارمزد دریافت کنند؟

درآمد بانک های خصوصی کشور از کارمزد سال گذشته به رقمی بالاتر از 3 هزار و 677 میلیارد تومان رسیده است؛ درآمدی که 23 درصد بیشتر از سال 93 است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند در مدل کسب و کار بانک ها باید عمده درآمد این بنگاه های اقتصادی از محل کارمزد ارائه خدمات به مشتریان حاصل شود. از خدمات بانکی که شامل دریافت کارمزد می شود می توان به پرداخت قبض، مانده‌گیری از حساب، انتقال وجه، نقد کردن چک بانکی، واریز نقدی وجه، باز کردن حساب، دریافت دسته چک و خدمات دیگر اشاره کرد.

کارمزد بخشی از این خدمات به صورت عمومی و عادی در شعب پرداخت می شود اما کارمزد خدمات الکترونیکی که سال گذشته با چالش فراوانی مواجه شد بخشی از خدمات است که تاکنون در کشور ما به صورت رایگان به کاربران ارائه شده است اما بانک ها به ازای ارائه این خدمات به مشتریان یکدیگر کارمزد آن را داخل شبکه بانکی تسویه می کنند.

عدم شفافیت در مکانیزم تعیین و دریافت این کارمزدها و ضعف در اطلاع رسانی درباره ضرورت دریافت آن ها در کنار رقابت ناسالم بانک ها برای جذب سپرده گذاران بیشتر با هدف انتفاع از رسوب پول، باعث شده فضای کسب و کار در شبکه بانکی و بازار پول از بهره وری لازم برخوردار نباشد و قیمت تمام شده پول در سیستم بانکی بالارود.

به نظر می رسد متولیان نظام بانکی کشور باید رویکرد خود را نسبت به درآمدزایی بانک ها مشخص و شفاف کنند؛ به عبارت دیگر باید مشخص شود وزنه کسب درآمد از رسوب پول بیشتر است یا کارمزد؟ یا اینکه اگر قرار است درآمدزایی بانک ها تلفیقی از این دو باشد، سهم و مکانیزم هر یک از این موضوعات به صورت شفاف مشخص و در صورت های مالی بانک ها درج شود.

 در این راستا شفاف سازی درآمد بانک های کشور از محل کارمزدها بی تردید نقطه شروع خوبی خواهد بود.

در این گزارش با استفاده از اطلاعات افشا شده توسط بانک های حاضر در بورس درآمد و هزینه های کارمزد بانک ها استخراج شده است البته بدون شک این ارقام اعم از درآمدها و هزینه ها در مورد بانک های دولتی خیلی بیشتر از ارقام بانکهای مورد بررسی است اما متاسفانه دسترسی به اطلاعات بانک های دولتی ناممکن است.

در بررسی اطلاعات ثبت شده بانک ها در سایت کدال مشخص شد در صورتهای مالی منتهی به پایان سال 1393، 17 بانک مد نظر در تحقیق در طول یک سال، بیش از 4 هزار و 281 میلیارد تومان درآمد از محل دریافت کارمزد خدمات بانکی داشته اند. این در حالی است که این رقم در پایان سال مالی 1394 به بیش از 3 هزار و 777 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

بیشترین و کمترین درآمد کارمزد برای کدام بانک است؟

در سال مالی 94 بانک ملت بیشترین درآمد را از محل کارمزدهای دریافتی داشته اما به طرز کم سابقه ای نیز شاهد افت درآمد کارمزدها نسبت به سال 93 بوده است. این بانک در سال مالی 93 بیش از 1 هزار و 837 میلیارد تومان درآمد داشته که این درآمد در پایان سال مالی 1394 با کاهشی 33 درصدی مواجه شده و به 1 هزار و 224 میلیارد تومان رسید.

برخی از بانک ها در صورت های مالی خود رقمی را برای هزینه های کارمزد ثبت نکرده اند که به گفته کارشناسان مالی كارمزدهايي كه بانك بابت ارائه خدمات بانكي مثل شتاب و اتاق پاياپاي و .... ساير موارد متحمل مي شود در حال حاضر در رديف هزينه هاي مالي و تجميع شده با هزينه تسهيلات دريافتي در صورتهاي مالي منعكس مي شود.

اگرچه تفكيك اين قبيل هزينه ها به شفافيت بيشتر صورت سود و زيان كمك مي كند، اما در فرمت جديد ابلاغي سازمان بورس به بانک های بورسی، از شهریور ماه این اطلاعات در سایت کدال فقط به عنوان هزينه هاي مالي و ساير هزينه ها درج خواهد شد و در نتیجه  هزينه اي كه بابت كارمزدها پرداخت مي شود نیز ناگزير بايد در يكي از اين دو نوع ثبت و افشا شود.

در شرایطی که هدف بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت در راستای دستورات رئیس جمهوری نظم دادن به بازار پولی کشور بوده و شفاف سازی را سرلوحه اقدامات خود قرار داده اند مشخص نیست چرا سازمان بورس با رویکردی متفاوت از بازار پول بانک ها را به سمت پنهان سازی سوق می دهد.

- مریم یعقوبی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1395/8/1216:24:11،
41
35
سلام قبل هرچیز شرمنده بی ربطه سوالم..اساتید ی کمری 2008 داشتم دنده ای روغن سوزی داشت بهم انداختنش با ضرر فروختمش ب جز روغن سوزیش واقعا لذت رانندگی داشت..موندم ی سراتو وارداتی 1600بگیرم مدل 2012 یا جک اس فایو دنده مدل 1394...خودم دلم پیش کمریه برم یکی دیگه بگیرم به نظرتون چیکار کنم ...ممنون میشم راهنمایی کنید. سراتو+ جک s5-
زی زی: 1395/8/1218:33:45،
40
25
یکم صبر کن کارمزدات جمع بشه تیوولی بگیر
رامین: 1395/8/1216:30:23،
33
18
در آمده مردمه بدبختو بپرس
با این همه گرانی اجاره و خرد و خوراک
ashkan: 1395/8/1216:31:01،
52
13
4 هزار میلیارد تومن کارمزد
فکر کنم اون یاروی که 3 هزار میلیارد ورداشت فقط کارمزد بانکا رو زده
خخخخخخ
نیما: 1395/8/1219:45:33،
17
23
البته اون یارو با دلار 1226 سه هزار میلیارد برد نه با دلار 3620
@: 1395/8/1216:31:50،
19
57
بانک ملت تو زمینه آی تی جزو پیشرو هاست ...
محمد: 1395/8/1216:39:56،
43
40
به امید روزی که سود بانکی برچیده بشه و برای تمام خدمات بانکی،حتی نگه داشتن پول هم کارمزد تعریف بشه؛
اونطوری هست که میشه نرخ بهره رو کاهش داد و وام های ارزان و ببند مدت برای راه انداختن کسب و کار و رونق اقتصادی پرداخت کرد
معلم : 1395/8/1300:31:48،
23
20
ایا میدانید تنها کشوری هستیم که هزینه مراودات بانکی میدهیم بانک پول نداره به شما بده پول میگره تا جک بین بانکی بده
ایا میدانید بنزین هر چهار و نیم لیتر تقریبا یک گالن هست و به قیمت 1.45 دلار فروخته میشود در دنیا
ایا میدانید مردم ایران برای خرید خودرو تقریبا سه برابر دیگر کشورها پول میدهد
ایا میدانید هزینه خواروبار و پوشاک در ایران یک ونیم برابر اکثر کشورهاست اگه این طور نبود که مردم برا خرید لباس و ... به ترکیه نمی رفتن
ایا میدانید یک ایرانی تقریبا یک پنچم حقوق در منطقه و یک هفتم حقوق در اروپا حقوق میگیرد پس خوردو رو پانزده برابر و مواد غذایی وپوشاک را حداقل هشت برابر میگیرد
ایا میدانید مسکن در ایران از بیشتر کشورهای دنیا گران تر است
ایرانی: 1395/8/1308:53:27،
18
19
چراکسی سراغ طلافروشان نمیره همش گیردادن به بانکها درآمدیه طلافروش به تنهایی برابربایه شعبه بانکه برین تحقیق کنین تامطمئن بشین
بانکداری اسلامی: 1395/8/1310:43:58،
23
17
به نظر من این کارمزدهایی که بانکها می گیرند حرام است چون پول خیلی ها که برای مدت های زیاد در بانکها می ماند بااین سپرده های مردم سود زیادی عاید بانکها می شود و برای انتقال دادن پول و مانده گیری و... باز از مردم هزینه آنرا می گیرند.
حميد: 1395/8/1311:45:55،
15
15
پس دوازده هزار ميليارد پولي نيست كه بردن سر گندش لالحافه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما