کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راهنمای فنی خرید ساختمان نوساز

کدخبر:۲۹۶۷۵سه شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۷:۰۳۴۲۵۸ بازدید

مسکن به‌عنوان مهمترین کالایی که مورد خرید قرار می‌گیرد به‌رغم وجود مقررات و مفاد قانونی، از تضامین و تعهدات کیفی ساخت برخوردار ...
راهنمای فنی خرید ساختمان نوساز

مسکن به‌عنوان مهمترین کالایی که مورد خرید قرار می‌گیرد به‌رغم وجود مقررات و مفاد قانونی، از تضامین و تعهدات کیفی ساخت برخوردار نیست. در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه‌های مربوطه الزاماتی همچون اجرای ساختمان توسط سازندگان دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی، استفاده از تجهیزات و مصالح استاندارد، اجرای مراحل مختلف کار توسط کارگران دارای پروانه مهارت فنی از وزارت کار، صدور شناسنامه فنی و ملکی و انجام بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (بیمه تضمین کیفیت) توسط سازنده مورد تاکید قرار گرفته است، ولیکن به‌دلیل عدم تمکین مرجع صدور پروانه و مسوول نظارت و کنترل ساختمان (شهرداری) به قانون، این امور جنبه کاربردی پیدا نکرده است.

در غیاب این تضامین و تعهدات رسمی که برای اطمینان بخشی خریداران از کیفیت فنی و اجرایی ساختمان وضع شده‌اند، مواردی که در ادامه مطرح می‌شود می‌تواند راهنمای مناسبی برای کسب اطلاع و آگاهی خریداران از کیفیت و استحکام ساختمان باشد.در هنگام خرید آپارتمان‌های نوساز، پروانه تخریب و نوسازی ساختمان را از فروشنده مطالبه و مورد مطالعه قرار دهید. در این سند اطلاعاتی از شماره پرونده شهرسازی ساختمان و همچنین اسامی و شماره پروانه مهندسان طراح و ناظر ساختمان قید شده است که می‌تواند در بررسی کیفی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

 با اطلاع از شماره پرونده شهرسازی ساختمان این امکان وجود دارد که بتوانید به گزارش‌های مهندس ناظر از مراحل مختلف ساختمان و احتمالا به تخلفات و کم‌کاری‌های مالک و سازنده در حین ساخت دسترسی پیدا کنید. قطعا این روش مسیر رسمی کسب این اطلاعات نیست، ولی دستیابی به این اطلاعات در دفتر خدمات الکترونیک شهرداری امکان‌پذیر است. این نکته قابل ذکر است که گرچه تمامی ساختمان‌ها از گزارش اتمام عملیات و برگه تعهد ناظر برخوردارند، که در صورت انطباق اجرا با نقشه‌های اجرایی و پروانه و نداشتن تخلفات فنی صادر می‌شوند، ولی لزوما تمامی ساختمان‌ها دارای گزارش اتمام کار، در مراحل اجرا بدون عیب و نقص فنی نبوده‌اند، در صورتی‌که ناظر مربوطه شأن مهندسی و اخلاق حرفه‌ای را در حین ارائه خدمات رعایت کرده و نظارت درستی بر فرآیندهای اجرایی انجام داده باشد، آگاهی از گزارش‌های مهندس ناظر ساختمان اطلاعات فنی ذی‌قیمتی را در اختیار خریداران قرار می‌دهد.

در مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری این امکان نیز وجود دارد که به نقشه‌های اجرایی ساختمان دسترسی پیدا کنید. با بهره‌گیری از تخصص یکی از اطرافیان و بررسی نقشه‌های اجرایی، اطلاعات مناسبی از کم و کیف طراحی ساختمان قابل حصول است.

بیش از 70 درصد شهرهای کشور در پهنه خطر زیاد و بسیار زیاد زلزله قرار دارند ولی در همین شهرها فاصله و موقعیت ساختمان نسبت به گسل‌های فعال می‌تواند میزان خطر زلزله را در هنگام وقوع کاهش دهد. نقشه گسل‌های شهر خود را از سازمان مدیریت بحران مطالبه و مورد مطالعه قرار دهید و سپس نسبت به خرید آپارتمان مورد نظر تصمیم نهایی بگیرید.

هر چند برای دارندگان پروانه اشتغال به کار مهندسی و اعضای سازمان نظام مهندسی در بخش طراحی و نظارت تا به امروز کارنامه حرفه‌ای صادر نشده است، ولی با اطلاع از نام طراح و ناظر ساختمان و جست‌وجویی چند از سازمان مربوطه و برخی همکاران ایشان، امکان دسترسی به اطلاعاتی درخصوص سابقه حرفه‌ای این افراد وجود دارد، هر چند این روش، روالی معمول در مراجعه به این سازمان نیست، ولی شروع به تحقیق از سابقه حرفه‌ای مهندسان توسط خریداران و بهره‌برداران ساختمان‌ها منجر به تصمیم مسوولان نسبت به صدور کارنامه‌ای حرفه‌ای برای ارائه‌دهندگان خدمات مهندسی و تسهیل فرآیند مربوطه می‌شود.

 خرید از آپارتمان مورد نظر را منوط به ارائه عکس‌های حین ساخت توسط سازنده کنید. امروزه با وجود تلفن‌های همراه پیشرفته عکس‌برداری از مراحل مختلف ساخت از سوی سازندگان امری معمول و رایج است. این عکس‌ها را تهیه و همراه با یکی از متخصصان آشنا مورد بررسی قرار دهید. کیفیت بتن و فولاد و نحوه اجرای اسکلت، مصالح مورد استفاده در دیوارکشی و اجرای نما، تاسیسات و کف‌سازی و‌ اطلاعات مناسبی درخصوص استحکام و عایق‌بندی رطوبتی، حرارتی و صوتی ساختمان را در اختیارتان می‌گذارد.

* کارشناس ارشد مدیریت ساخت
حامد خانجانی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علیرضا: 1395/8/1112:10:12،
52
26
اگر همه این کارایی رو که گفتین که البته درست هم هست و باید انجام بشه انجام بدیم اخرش به این نتیجه میرسیم که نخریم بهتره.!!! چون هیچ کدومشون بی عیب و نقص نیست و در تمامشون کم کاری و خراب کاری هست.
سوال: 1395/8/1113:30:06،
42
23
پروانه پایان کار ساختمان یک سند رسمی و قانونی هست که نشون میده ساختمان طبق ضوابط ساخته شده و هم ناظر و هم شهرداری این مسئله رو تایید کردن و در نهایت پروانه پایان کار صادر شده.

حالا سوال:
درصورتی که عیبی در ساختمان مشاهده کردید که به نظر شما ایراد اساسی هست و نباید بهش پایان کار میدادن، دقیقا میخواید چیکار کنید؟؟؟ از شهرداری به شهرداری شکایت کنید؟! از شهرداری به دستگاه قضایی شکایت کنید؟ در اینصورت سند و مدرک شما همون نگاه ظاهری هست که به ساختمان انداختید یا مدرک محکمه پسندی هم دارید که بشه با اون مرجع صدور پایان کار ساختمان رو محاکمه کرد؟؟؟

در نهایت فقط میتونید نخرید و یه خریدار دیگه میخره. مشکل جای دیگه اس وگرنه مردم مسئول کنترل کیفی ساختمانها نیستند.
آژانس املاکی: 1395/8/1114:09:41،
41
20
دالتون خوشه والله راهنمای خرید ساختمان نوساز!!!!
انگار اینجا سوییسه یا کاناداست!!
راهنمای خرید برنج هندی و سیب زمینی بده برادر.!!
البرز: 1395/8/1112:20:32،
35
24
خيلى سخته
احسان: 1395/8/1113:01:20،
42
16
کدوم فروشنده ای این همه درخواست رو قبول میکنه؟!

مخصوصا آپارتمانهای نقلی و پایین شهر و یا شهرکها...

میگه میخوای بخر میخوای نخر تااازه به دوران رسیده...
پیشنهاد: 1395/8/1113:24:54،
34
25
اگر بتونید از فردی سازنده خرید کنید که خودش در ان ساختمان سکونت خواهد گزید (به اصطلاح شخصی ساز) مسلما بهترین شانس را اوردید مسلما انتظار داشته باشید که قیمت بالاتری هم پرداخت کنید
ندار: 1395/8/1114:43:08،
21
30
وقتی پول داشته باشید. راهنما هم خودش پیدا میشه
محمد: 1395/8/1115:36:58،
27
24
همینجوری فقط خواستی یه چیزی گفته باشی
علی (ساختمان ساز): 1395/8/1115:22:17،
31
29
بهترین روش اینه که از زمانی که مراحل گودبرداری و فونداسیون یک ساختمان شروع میشه و بتون ریزی و اسکلت بتونی بنا میشه چندین ساختمون رو زیر نظر داشته باشید و هر از گاهی بهشون سری بزنید و به چشم خودتون مراحل مختلف ساختش رو مرحله به مرحله رصد کنید و در مراحل پایانی از بین اونها یکی رو انتخاب کنید , چون وقتی یک ساختمان نوساز کامل ساخته میشه تشخیص این که زیر پوستش چه خبره ممکن نیست و باید از آغاز ساخت زیر نظر باشه
به علی: 1395/8/1118:33:22،
30
27
هیچی دیگه حدود 2 سال باید مسئول نظارت بر ساخت و ساز بشیم شانس بیاری بعد از یه مدت بهت مشکوک نشن تحویل پلیس بدنت! بعد از دوسال هم تازه میفهمی طرف داشته واسه خودش خونه میساخته خخخخخخ
Aria: 1395/8/1117:35:07،
25
23
عكس از مراحل ساخت؟؟؟ پروانه تخريب؟؟؟؟ كدوم سازنده اي حاضره اينها رو نشون خريدار بده؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار