کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فنر نرخ ارز مجددا رها می‌شود؟

کدخبر:۲۹۵۹۸دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳:۴۷۲۶۲۶ بازدید

سال 1389، مجلس در حال تصویب بخشی از برنامه پنجم توسعه درباره نرخ ارز است. مجلس نهم در فصل ارز برنامه پنجم تصویب می‌کند که نظام ارزی ...

سال 1389، مجلس در حال تصویب بخشی از برنامه پنجم توسعه درباره نرخ ارز است. مجلس نهم در فصل ارز برنامه پنجم تصویب می‌کند که نظام ارزی کشور شناور مدیریت شده است و نرخ ارز با توجه به «حفظ دامنه رقابت پذیری در تجارت خارجی» و با «ملاحظه تورم داخلی و جهانی» و همچنین شرایط اقتصاد کلان از جمله تعیین حد مطلوبی از ذخایر خارجی تعیین خواهد شد.

بر این اساس دولت و بانک مرکزی موظف است که در مدیریت شناور نرخ ارز تفاوت نرخ ارز داخلی و خارجی و مخصوصا رقابت پذیری اقتصاد در تجارت خارجی را در نظر بگیرد. توضیح این که نرخ ارز واقعی یک رکن تعیین کننده قدرت کشور در صادرات و ابزار مناسب کنترل واردات و قاچاق است. به این صورت که هرچه نرخ ارز بالاتر (یعنی دلار گرانتر) باشد قیمت تمام شده کالا های وارداتی در کشور افزایش یافته و مزیت واردات از بین می رود. لذا واردات کاهش می یابد. از سوی دیگر نرخ ارز بالاتر کمک بسیار زیادی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان می کند. چرا که قیمت تمام شده کالا ها به دلار کاهش یافته و مزیت صادراتی ایجاد می شود. به بیان دیگر قیمت یک کالای ایرانی به دلار بسیار کمتر از قیمت کالای مثلا ترکیه ای به دلار تمام می شود. این یعنی مشتریان تمایل بیشتری به خرید کالای ایرانی دارند تا ترکیه ای.

بند هایی که بر کاغذ ماند

برنامه پنجم تصویب و اجرای آن از ابتدای سال 90 شروع می شود اما هنوز جوهر برنامه پنجم خشک نشده که دولت دست به سرکوب شدید نرخ ارز می زند. در واقع دولت بدون در نظر گرفتن آنچه که در برنامه پنجم توسعه به عنوان سند بالادستی عملیاتی اقتصاد کشور تصویب شده بود اقدام به تثبیت نرخ ارز بدون توجه به نرخ تورم داخلی و خارجی کرد. صادرکنندگان، کارشناسان و دلسوزان هشدار می دادند؛ در حالی که کشور تورم های دورقمی را تجربه می کند تثبیت نرخ دلار در سطح حدود 1000 تومان به شدت صادرات را سرکوب و به واردات گسترده دامن می زند. علاوه بر آن سرکوب نرخ ارز بدون توجه به واقعیت های اقتصادی می تواند زمینه را برای جهش ناگهانی نرخ ارز فراهم آورد.

اما دولت چندان نگران نبود. هشدار ها نادیده گرفته می شد. دلار های سرشار ارزی این توهم را ایجاد کرده است که بازار ارز در دست دولت و بانک مرکزی است و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ واردات گسترده از طریق دلار های نفتی پاسخ داده می شود و رونق حبابی اقتصاد، کاهش صادرات و ضعف تولیدات داخلی را پوشانده است. به نظر می رسید دولت تلاش دارد با تثبیت نرخ ارز از تورم وارداتی ناشی از رشد نرخ ارز جلوگیری کرده و در آن روز های سخت اقتصاد، که تورم، تحریم و بیم رکود اقتصاد را تهدید می کرد، خود را مسلط بر شرایط نشان دهد.

فنر نرخ ارز، ناگهان، در بدترین شرایط اقتصادی در می رود

اما نه آن حباب پایدار ماند و نه آن توهم. نیمه دوم سال 90 شروع شده است که ناگهان نرخ ارز جهش پیدا می کند. دولت غافلگیر شده و توانایی مدیریت شرایط را ندارد. جهش ناگهانی نرخ ارز بسیار بیشتر از افزایش تدریجی آن همراه با اختلاف تورم داخلی و خارجی هزینه دارد. شرایطِ روانیِ جهشِ حدودا 100 درصدی نرخ ارز زمینه را برای اخلال در بازار ها، گرانفروشی و از همه مهمتر، تخریب برنامه های اقتصادی بنگاه ها و نااطمینانی از بازار ها فراهم کرده است. همین اتفاق در سال 91 هم تکرار می شود و اقتصاد کشور دچار آسیب های جدی می شود. تحریم ها هم تشدید شده و اثر خود را در بازار ارز می گذارد. توانایی مدیریت بازار از دست دولت خارج و همه چیز برای فروغلتیدن اقتصاد در رکود فراهم شده است. اگر دولتمردان دولت دهم، به آن بند قانونی صریح و مفید عمل می کردند در این روز های سخت شرایط بهتری داشتند. آن روز ها که اقتصاد درگیر تحریم، کاهش فروش نفت و فضای روانی منفی است، دولت از محل فنر فشرده شده نرخ ارز هم ضربه می خورد. ضربه ای که اگر وجود نداشت شاید مدیریت آن سال های اقتصاد بهتر از آنچه شد صورت می پذیرفت اما دولت ضربه تصمیم های غلط سال های پیش خود در تثبیت مصنوعی نرخ ارز را در بدترین شرایط اقتصادی خورد و شد آنچه شد.

تکرار اشتباه؛ دولت یازدهم جا پای دولت دهم می گذارد

دولت یازدهم در حالی بر سر کار می آید که فنر نرخ ارز انرژی خود را تخلیه کرده و در حالت طبیعی است. حتی شوک های ناشی از جهش شدید نرخ ارز در سال های 90 و 91 هم تخلیه شده و متغیر ها در سطح حقیقی و طبیعی خود قرار دارند. نرخ ارز حدود 3300 تومان است. دولت یازدهم کنترل تورم را در دستور کار قرار می دهد. همزمان سیاست تثبیت نرخ ارز را نیز در دستور کار قرار می دهد. به نظر می رسد دولت یازدهم مثل دولت دهم از ایجاد تورم وارداتی از محل نرخ ارز هراس دارد. بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و تا یک سال بعد (مرداد 93) نرخ ارز حتی کاهش هم می یابد و به 3 هزار تومان نزدیک می شود. این در حالی است که در سال 92 و 93 حداقل 15 درصد تورم داخلی وجود داشته و نرخ ارز حداقل باید 13 درصد (تفاضل نرخ تورم 15 درصدی داخلی و حدودا 2 درصدی جهانی) افزایش یابد؛ یعنی حداقل 500 تومان افزایش یافته و به 3 هزار و 800 تومان برسد اما دولت برنامه های خودش را در سر دارد و به قانون و منطق اقتصادی بی توجه است. جالب آن که این سیاست غلط تا اکنون نیز ادامه یافته و نرخ ارز طی بیش از 3 سال فقط حدود 300 تومان یعنی کمتر از 10 درصد رشد کرده است. کم کم صدای کارشناسان و صادرکنندگان در می آید.

گلایه صادرکنندگان از حرکت غیراقتصادی دولت در بازار ارز

کارشناسان و رسانه ها (حتی رسانه های حامی دولت) مدت هاست با محاسبه تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی به دولت هشدار می دهند از تثبیت مصنوعی نرخ ارز دست بردارد. قانون برنامه پنجم توسعه برای یک سال تمدید شده و دولت هم اکنون نیز طبق قانون موظف به مدیریت شناور بازار ارز بر اساس تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی و حفظ رقابت پذیری کشور در تجارت خارجی است اما انگار اهداف دیگری دنبال می شود.29 فروردین روز صادرات؛ دولت از حمایت از صادرکنندگان می گوید و صادرکنندگان هم بیش از قبل از سیاست اشتباه دولت در بازار ارز انتقاد می کنند. لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به «حرکت غیر اقتصادی دولت در تعیین نرخ ارز»، از دغدغه فعالان اقتصادی نسبت به آینده قیمت دلار گفته و این هشدار را هم می دهد که «سیاست ارزی دولت راه را برای افزایش قاچاق باز کرد»[2]. افرادی مثل دکتر رزاقی، اقتصاددان کشور نیز بار ها اعلام می کند نرخ واقعی ارز در شرایط کنونی حدود 12 هزار تومان است و تثبیت این نرخ در 3500 تومان عامل اصلی قاچاق گسترده[3] است اما دولت همچنان بی توجه است و از دستاورد های اقتصادی خود می گوید؛ کنترل تورم و کنترل نوسانات نرخ ارز! لذا در بر همان پاشنه می چرخد که پیش از این می چرخید.

یک محاسبه ساده در رابطه با نرخ ارز

نرخ تورم سال 92 حدود 34 درصد، سال 93 حدود 15 درصد و سال 94 هم تقریبا 12 درصد بود. با توجه به نرخ های تورم صفر تا 2 درصدی در اقتصاد جهان، مخصوصا کشور هایی که می توان تورم دلار را با آن ها سنجید، طی این سال ها نرخ ارز باید سالانه حدود 32، 13 و 10 درصد رشد می کرد. با در نظرگرفتن نرخ ارز 3300 تومان در ابتدای سال 92، این نرخ طبق قانون و منطق اقتصادی در انتهای سال 92 باید حدودا 4400 تومان، در انتهای سال 93 حدود 5 هزار و 100 تومان و در انتهای سال 94 به 5 هزار و 600 تومان می رسید اما نرخ ارز این روز ها 3600 تومان است یعنی فنر نرخ ارز حداقل به اندازه 2000 تومان فشرده شده است و باید منتظر انفجاری دیگر باشیم. اگر هم از جهش ناگهانی به هر نحوی جلوگیری شود تضعیف قدرت صادراتی کشور، ضربه ای بر تولید و تقاضای خارجیان برای کالای ایرانی خواهد زد که اثرات آن را در سال های آتی خواهیم دید.

جواد غیاثی -خراسان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

007: 1395/8/1007:40:38،
92
15
هر اتفاق بدی قراره بیافته برای قشر ضعیف جامعه میافته
پولدار ها که به مقدار دارایی هاشون اضافه میشه و براشون بهتر میشه
کوکی: 1395/8/1008:38:55،
50
28
یه گروهی در دنیا هستند که برای کل دنیا تصمیم میگیرند.مثلا امروز باید توی جنوب شرق آسیا فلان بیماری بیاد چند هزار مثلا مردم ژاپن یا کره بمیرن فردا همین اتفاق باید تو آفریقا بیفته پس فردا آمریکای جنوبی.یا باید فلان منطقه الان جنگ بشه.برای ایران هم احساس میشه پروندش بسته شده.یعنی چند ساله که تصمیم برای ایران گرفته شده.باور کنید این رو دارم جدی میگم.شما حساب کنید هر اتفاقی که میفته داره عرصه به مردم تنگ تر میشه.چه برجام میشه چه قرارداد های خارجی میبندن چه پول های ایران رو آزاد میکنن.
فکر نمیکنید زمان تغییرات اساسی نزدیکه؟؟؟؟؟
ممل: 1395/8/1008:47:27،
41
47
اشکال نداره بزار مردم متوجه بشن که هیچ وقت پول گذاشتن تو بانک به نفعشون نیست.خدا به داد برسه قیمت خونه و ماشین سر به فلک میکشه.برید بخرید که بعد از انتخابات دیگه خواب پراید رو هم نمیتونید ببینید.
ایران: 1395/8/1008:57:00،
40
15

ایران جیب عزیز،
وقتی مقالاتی مثل اینو چاپ میکنی فرق شمابا خبر20/30 چیه اونوقت؟!!!...

آقاازقدرت خرید مردم خبرنداره واین 30درصد فعالیت کارخونجات کشورمونو میخاد تخته کنه!
daryoshe: 1395/8/1010:18:36،
19
15
خیلی عظیم از ایرانیهای خارج نشین دلارهاشنو به ریال تبدیل کردند و دربانکها به سپرده گذاشتند . اگر بر اساس این مقاله قیمت دلار به دوبرابر ویا سه برابر افزیش پیدا کنه همه ضررمند میشن و دیگه کسی در بانکها سپرده نمی ذاره !
مش رجب: 1395/8/1011:01:50،
19
29
نرخ دلار رو اکثر اقتصاد دانهای مستقل ۷ تا ۸ تومن محاسبه کردن قیمت واقعیشو که یسری ملاک و معیارو شاخص داره ضریب جینی و تورم و سبد کالا...فقط اینوسط دولتمردامون نمیخوان از رو تخمه دو زرده که واسمون گذاشتن بلندشن عوام ببینن دسته گلشونو....
Ahmad: 1395/8/1015:52:24،
9
13
...نگو كوكي جان
من من : 1395/8/1016:57:40،
11
9
نویسنده مطلب واقعا سواد ضعیفی داشته یا چون خودش دلار خریده به دنبال توجیه بوده...
برای تعیین نرخ باید یک سال پایه بلند مدت رو در نظر گرفت..
اینکه سال 92 رو به عنوان نرخ پایه دلار در نظر بگیریم کاملا اشتباه هست چراکه اون سال تازه عوارض افزایش نرخ دلار در تورم نمود پیدا کرده...
برای تعیین نرخ دقیق باید سال پایه مثل 55 رو در نظر گرفت و با توجه تورم جهانی و تورم داخلی ارزش دلار رو محاسبه کرد...
که رقم مورد نظر مطمنا حتی به 3600 تومن هم نمی رسه..
درخواب : 1395/8/1007:41:38،
55
18
آره قبوله و لی باید ازدلار 1000 تومانی تورم ها را محاسبه کرد نه از دلار 3600 تومانی.

منم اگر از روزی که بدنیا میآمدم روزی صد هزار تومان پس انداز میکردم الان مولتی میلیاردر بودم
جواب به علی: 1395/8/1009:56:27،
19
13
دلیل اصلی تورم افزایش نقدینگیست. چاپ پول بدون پشتوانه باعث دو برابر شدن نقدینگی در سه سال اخیر شده( در زمان دولت های قبلی هم همینجور بوده ). این افزایش نقدینگی باعث کاهش ارزش ریال میشه. یعنی قیمت دلار و ارز های دیگه ثابت هست و در واقع ارزش پول ملی ایران نزول پیدا میکنه و گران شدن دلار در دست دولت نیست. ارز ها با توجه به نقدینگی ، تورم و شرایط اقتصادی کشور قیمتشون را با ریال هماهنگ می کنن.
غلامرضا: 1395/8/1007:56:32،
28
24
حالت نرمال با تورم حساب بشه باید بالا بره ولی سیاستمدار یه نیم نگاه همیشه به صندوق رای داره واسه همین تا آخر بهمن ماه دلار و یه کوچلو هم ارزون میکنن
علي : 1395/8/1008:03:40،
59
16
خر عيسي را گر به مكه برند اگر باز گردد هنوز همان خر باشد.
اين اساتيد اقتصاد همچون اقاي دكتر رزاقي اگر اقتصاد اروپا و امريكا را به دستشان بدهيد ظرف يكسال به خاك سياه مي نشانند. در اصل اينان نبايستي در اين جايگاه مي بودند ولي چه مي توان كرد چه كسي در اين سرزمين سر جاي خودش است. در تحليل بالا گفته مي شود چون در سالهاي 92و93و94 تورم داشتيم پس بايد قيمت دلار هم گران شود ولي نميگويد علت ان تورم بالا رفتن قيمت دلار بود. با اين استدلال اقايان ما در يك دور باطل قرار مي گيريم كه از طرفي قيمت دلار بالا مي رود و ايجاد تورم ميكند و به دليل ايجاد تورم دوباره بايد قيمت دلار بالا رود. يك اشتباه بزرگ يا شايد قصد بد در پشت تحليل بالا بحث صادرات و واردات است اين كه دلار را گران كنيم تا مردم جنس ايراتي بخرند .هم اكنون بعضي اجناس در ايران از خارج گران تر است از جمله ماشين ايراني ، گوشت و حتي ميوه
نادر: 1395/8/1014:49:08،
8
10
مشکل اصلی ما اینه:::مرسی عالی بود :::: در تحليل بالا گفته مي شود چون در سالهاي 92و93و94 تورم داشتيم پس بايد قيمت دلار هم گران شود ولي نميگويد علت ان تورم بالا رفتن قيمت دلار بود. با اين استدلال اقايان ما در يك دور باطل قرار مي گيريم كه از طرفي قيمت دلار بالا مي رود و ايجاد تورم ميكند و به دليل ايجاد تورم دوباره بايد قيمت دلار بالا رود.
saeed: 1395/8/1008:04:15،
75
18
حالا قدرت خرید 99 درصد مردم رو بکشید پایین که قدرت 1 درصد صادرکننده ها بره بالا
آخه این چه منطقیه اصلا مگر ما چی صادر میکنیم
علیرضا: 1395/8/1008:05:33،
72
17
عجب مقاله وحححححشتناکی

نرخ واقعی ارز12هزااااار تومان؟؟؟؟؟؟؟
میشه توضیح میدادید وقتی دلار1000تومنی شد3800 چ توفیقی توصادرات داشتیم؟
چقدر خودرو فولاد محصولات های تک و..... صادر شد؟؟؟؟
جز نفت بشکه ای130دلاری ک اونم تو شکم ی عده ..... رفت و تورم کمرشکنش سهم ما مردم بدبخت شد چی گیرمون اومد ک الان میگید دلار12000تومن بشه؟؟؟؟
جایی مونده برا ریشه کن کردن آخه؟
A.M: 1395/8/1008:06:39،
59
16
مثل اینکه نویسنده تو ایران زندگی نمی کند ارز گران شود اجناس تولید داخل هم چند برابر گران می شود سبزی هم که بخری سبزی فروش میگه دلار بالا رفته وسیزی رو دوبرابر قیمت میده مشکل کشور با بالا رفتن ارز حل نمی شود مشکل ما چیز دیگری است که همه می دانند گران کردن ارز به جز بدبختی مردم وپرتر شدن جیب آقازاده ها وخرید ویلاهای چند میلیاردی آنها در اروپادردی از ملت دوا نمی کند درکشوری که مواد اولیه تولیدات داخلی ازخارج واردمیشودبا بالا رفتن ارز کارخانجات ورشکسته وتعطیل شده وبیکاری بیشتر میشوداگر می خواهید کشور درست شود کار بایدبه کاردان و اقتصاد باید به اقتصاد دان سپرده شود وپارتی بازی جمع شود
كيان: 1395/8/1008:10:09،
50
14
دولت احمدي نژاد دور اول دلار رو ثابت نگه داشت حالا حساب كنيد دور دوم اين دولت دلار چه شود!!
منتقد: 1395/8/1008:17:30،
48
21
اینها که گفتی درست ولی آیا دولت به اندازه 62 درصد حقوقها را افزایش داده؟ آیا درآمد بازنشستگان و دیگر اقشار جامعه به همین میزان افزایش یافته؟
اینها بهانه ای برای تامین کسری بوجه و معدود صادرکنندگان درذ می باشد چون هیچ کارخانه و کارگاهی و .... حقوق کارکنان و کارگران خود را به این میزان افزایش نداده
زجر کشیده: 1395/8/1009:04:02،
39
13
ببینم آیا نرخ ارز در کشورهایی که اقتصاد خوب و اشتغال کامل دارند بازهم دچار فنرپذیری ارز می شه؟ کجای دنیا در اقتصاد سالم اجازه میدن که نرخ ارز بالا بره آیا ین ژاپن یا یوان چین که کمر دلار و پوند و یورو راا شکسته دچار اضمحلال اقتصادی شده اند. واقعاً تاسف میخورم از این ساده انگاریهای اقتصاد دانانی که هدفی جز پرتر شدن جیب سرمایه دارها.شما اول یه فکری به حال این اقتصاد بیمار بکن تا شکوفایی رو شاهد باشیم بعد بیایید مثل ژاپن و چین نرخ ارز را به صورت ساختگی و مصنوعی بالا ببرید تا هم اشتغال کامل ایجاد بشه و هم رونق اقتصادی بدست بیاد و هم درآمد ارزی از طریق صاردات غیر نفتی افزایش پیدا کنه.مگه ما خودمون تولید کننده همه مواد اولیه هستیم که اگه دلار گرون شد به نفعمون بشه و قتی بیشتر مواد اولیه و تکنولوژی هاوارداتی هست با افزایش قیمت ارز هزینه های تولید هم بیشتر می شه و قیمت تولیدات داخلی هم بالا می ره.
مردم ايران: 1395/8/1009:11:03،
37
14
فقر و فلاكت و گراني و بيكاري و ورشكستگي و...با شيب ملايم ادامه داره.

مچكريم
امير: 1395/8/1010:38:01،
29
14
بابا اينا كود كشاورزي رو هم وارد ميكنن ،دلار بره بالا با اين حقوقها سبزي هم ديگه نميتونيم بخريم
وحيد: 1395/8/1010:54:14،
27
14
دلار بره بالا كه مردم فقيرتر شن
قدرت خريدشون پايين بياد و
يه عده خاص گردنشون كلفتر شه
هم وارد كنندگان
هم صادر كنندگان
با اين كار مقطعي صادرات بالا ميره


بعدش آش همون اش كاسه همون
پاسخ: 1395/8/1012:44:13،
19
12
درسته عموم مردم فقیر میشوند اما پول دار ها قارون میشوند/به نظرت عموم مردم مهمترند یا خواص!
fg: 1395/8/1012:03:54،
24
10
خیلی جالبه!دقت کردین فقط تورم در نرخ ارز لحاظ میشه و نه اختلاس ها و دزدی های میلیارد دلاری و فساد های سازمان یافته و وووووو
بخدا مردم دیگه خوب میدونن و فهمیدن چی به چیه انقد زور الکی نزنین!ایرانجیب تا کی میخوای کامنت هامو حذف کنی؟!
مجید: 1395/8/1013:09:26،
17
14
از پارسال که برجام امضا شد دلار از 3240 رسیده به 3624 که حدود 11 درصد می شود و نزدیک به نرخ تورم در این مدت.بنابراین اگر هر سال این برنامه پیاده شود دیگر مساله ی فنر منتفی است!
رامتین: 1395/8/1013:17:51،
21
10
تیم اقتصادی دولت( برادران نیلی)بر این باورند که باید دلارقیمتش 25000هزار تومان باشد.درک ناصحیح از اقتصاد ایران ومقایسه بافرمول های جهانی.در صورتی که اکثر صنایع ایران لوزام ومواد اولیه خود راواردمیکنند وباافزایش نرخ ارز هزینه بالا رفته ومحصولاتشان قابله عرضه در بازار جهانی نیست.از طرفی با افزایش نرخ ارز قدرت خرید مردم هم کاهش پیدا میکند.نتیجه اینکه ورشکستگی و بیکاری را که در این سه چهار ساله داشتیم ادامه خواهد یافت.امامورد دیگر که می توان به آن اشاره کرد اینه که با افزایش نرخ ارز درامد دولت هم افزایش پیدا میکند.و با اضافه دارمدش از فروش دلارهای نفتی میتواند چند تا موشک بیشتر بخرد.و ما دلمان به این خوش باشد که امنیت داریم
محمد : 1395/8/1013:25:11،
19
13
همین تحلیل های گمراه کننده و هدف دار باعث شده مردم ما هیجانی بیان تو بازار یا ارز بخرن یا بفروشن بازار مکاره درست کنند.
امارات هم 20 ساله نرخ تورمش نزدیک 3 درصد در ساله. رو حساب شما الان باید نرخ درهمش تو 20 سال باید یک چهارم میشد. که هیچ تکونی نخورده.
روی حساب و اعداد شما هم اگه بخوهیم حساب کنیم میشه حدود 3000 تومان از سال 91 تا 95بصیر: 1395/8/1013:39:28،
26
17
کاهش ارزش پول ملی کشور در واقع راهزنی و دزدی علنی دولت ها از جیب ملت است .
ناشناس: 1395/8/1013:50:17،
7
25
افزايش قيمت ارز بهترين روش براي مبارزه با قاچاق و واردات بي رويه كالا است. مبارزه فيزيكي و مسلحانه راه مقابله با قاچاق نيست .
ریالم و یتیمم ؟؟: 1395/8/1014:07:19،
16
12
سلام. .من یک ریالم خیلی یتیمم .دولتهای زیادی دیدم اومدنو رفتن اول که میان ارزشی دارم وقته رفتن ارزش ندارم. ارز ها سایر کشورهابهم زنگ میزن دلداری میدن میگن چقدر تو بی پشتو و پناهی تنهای موندی ارزش نداری.
پدرپيرفقيرمريض بدبخت: 1395/8/1014:39:05،
14
11
راهكار اصلي نجات اقتصاد ايران شناسايي و بيرون كردن عوامل ناسالم و رانت خوار و دلال از نهادهاي اقتصادي نظير بانك مركزي ، وزارت نفت ، وزارت اقتصاد ، وزارت صنعت و تجارت و غيره هست كه با ظاهرسازي بيش از 30 سال است بر تخريب اقتصاد ايران همت كرده اند و به آرمانهاي خود هم نزديك هستند.
آيا اين 38 سال كه مدام قيمت ارز گران شد نتيجه اي به جز بدتر شدن كسري بودجه ، تشديد ركود و تعطيلي صنايع، تشديد خام فروشي به عنوان صادرات و نزول رفاه مردم داشته است كه به ادامه اين روش به بهانه هاي مختلف تا نابودي كامل كشور اصرار داريد. شرمتان باد
عباس: 1395/8/1015:37:18،
12
13
مملکتی که واحد پول خودشو ضرب نمیکنه بدبخت ترین مملکته اخه من موندم دولت ما از این کشورای جنگ زده انقد بدبخت تر شده که پول اونا از ما ارزشش بیشتر هست واقعا چراااااا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما