کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قیمت اتان پتروشیمی ایران 4 برابر قطر شد

کدخبر:۲۹۵۳۸یکشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۳:۴۷۱۲۵۷ بازدید

یک مقام مسئول با اشاره به تصویب قیمت 240 دلاری هر تن خوراک اتان توسط وزارت نفت، گفت: هم اکنون قیمت هر تن اتان در عربستان ...

یک مقام مسئول با اشاره به تصویب قیمت 240 دلاری هر تن خوراک اتان توسط وزارت نفت، گفت: هم اکنون قیمت هر تن اتان در عربستان 93 دلار و در قطر 86 دلار است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، سید رحیم شریف موسوی با بیان اینکه هم اکنون مهمترین مزیت توسعه‌ای و اقتصادی ایران، ساخت و توسعه صنعت پتروشیمی است، گفت: با توجه به مزیت در اختیار داشتن خوراک نفت و گاز و صادراتی بودن محصولات، هیچ صنعتی همچون پتروشیمی در کشور مزیت برای توسعه و سرمایه گذاری ندارد.

مدیر عامل پتروشیمی مارون با اعلام اینکه هم اکنون گردش مالی خرید و فروش محصولات صرفا در بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی ۲۵۰ میلیارد دلار در سال است، تصریح کرد: با توجه به گردش مالی بالا، توسعه صنایع پتروشیمی در کشورهای حاشیه خلیج فارس با سرمایه گذاری‌های سنگین آغاز شده است.

این مقام مسئول  با تاکید بر اینکه برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حتی اجرای طرح‌های یکپارچه نفتی با گرایش پتروشیمی را با سرمایه گذاری ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلاری آغاز کرده اند، اظهار داشت: بر این اساس پیش بینی می‌شود با توجه به شتاب ساخت و توسعه صنایع پتروشیمی از سال ۲۰۱۷ میلادی، بازار شاهد افزایش عرضه محصولات مختلف پتروشیمیایی و پلیمری باشد.

وی با بیان اینکه همزمان با افزایش تولید، تقاضا و سرانه مصرف مواد پلیمری و پتروشیمی هم در بازار جهانی روندی رو به رشد دارد، تاکید کرد: با توجه به ویژگی‌های مختلف اقتصادی، طبیعی، زیست محیطی و حتی بین‌المللی، ایران می‌تواند به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات پتروشیمی جهان تبدیل شود.

شریف موسوی با اشاره به آغاز مطالعات ساختاری تاسیس وزارت پتروشیمی در کشور، تبیین کرد: در این مطالعات ابعاد اقتصادی، زیست محیطی و بین‌المللی تاسیس وزارت پتروشیمی در کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با یادآوری اینکه در کشورهای پیشرفته صنعتی جهان همچون آمریکا، آلمان، ژاپن کل کشور با ۱۵ تا ۱۶ وزارتخانه مدیریت می شود، تاکید کرد: تاسیس وزارت پتروشیمی تاثیر بسیار بیشتری در مقایسه با برخی از وزارتخانه‌های فعلی در حوزه اقتصاد و تجارت ایران خواهد داشت.

مدیر عامل پتروشیمی مارون با بیان اینکه تاسیس وزارت پتروشیمی نه تنها مزیت اقتصادی، تجاری و انرژی برای کشور به همراه دارد بلکه با توجه به صادراتی بودن محصولات حتی از ویژگی سیاسی و بین‌المللی برخوردار است، تبیین کرد: در دوران سخت تحریم، تولید و صادرات محصولات پتروشیمی و تزریق سالانه ۱۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات این محصولات بسیاری از موانع تحریم کشور را از بین برد.

وی با انتقاد از گرانی قیمت خوراک اتان و متان مورد نیاز صنایع پتروشیمی، یادآور شد: هم اکنون قیمت هر تن خوراک اتان در کشوری همچون عربستان سعودی که ذخایر گاز طبیعی مستقل در اختیار ندارد حدود ۹۳ دلار، در قطر ۸۶ دلار و در آمریکا ۱۵۷ دلار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت فروش اتان در ایران حدود دو برابر قیمت های تعیین شده در قطر و عربستان سعودی است، گفت: با قیمت های فعلی امکان احداث واحدهای جدید پتروشیمی در کشور وجود ندارد.

شریف موسوی همچنین با اشاره به سقوط آزاد حاشیه سود شرکت‌های پتروشیمی کشور با توجه به تعیین قیمت های بالا برای فروش خوراک اتان از سوی وزارت نفت، تصریح کرد: قطعا در صورتی که اصلاحی در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها اعمال نشود  مجتمع‌های پتروشیمی کشور یکی پس از دیگری ورشکسته خواهند شد.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه هم اکنون احداث یک مجتمع پتروشیمی جدید در کشور فاقد توجیه اقتصادی لازم است، خاطرنشان کرد: احداث یک مجتمع پتروشیمی یک میلیارد دلاری با قیمت فعلی خوراک متان، اتان و مایع اصلا صرفه ندارد و قطعا شرکت‌های خارجی هم با این شرایط حاضر به سرمایه گذاری نیستند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

برده صنعتي: 1395/8/907:51:17،
40
18
اولاً كه هدف نابودي صنايع كشور است و دوماً حالا كه اتان در عربستان و قطر ارزانتر است ، از آنجا به داخل كشور قاچاق كنيد. چطوري سوخت و چيزهاي ديگر از اينجا قاچاق مي شود ، همونجوري هم اتان از آنجا به داخل كشور قاچاق كنيد.موفق باشيد!
ناشناس: 1395/8/908:46:50،
38
12
عزیزم شما مثل اینکه هنوز تفاوت واردات قانونی و قاچاق رو نمیدونید اگر اینا خودشون وارد کنند با هزار زد و بند و دوز و کلک باز هم اسمش واردات و قانونی هست اما اگر ما ارزونتر و بدون دوز و کلک هم وارد کنیم اسمش قاچاق هست و ما میشیم قاچاقچی!
سیب سرخ برای دست چلاغ خوبه!
کیانی: 1395/8/915:15:21،
18
15
مگه واقعی شدن قیمت فقط برا مردم عادی باید باشه ؟ سالها است صنایع پتروشیمی با گرفتن خوراک ارزان از رانت استفاده میکردند و در حقیقت سودی که میبردند همان سوبسیدی بود که دولت روی خوراک ارزان تحویلی میداد نه حاصل فعالیت سالم اقتصادی . مثل اینکه وزارت نفت بنزین را به من بدهد لیتری 100 تومن من صادر کنم لیتری 1000 تومن بعد بگم من 900 تومن سود بردم ارز وارد مملکت کردم و سر مردم و اقتصاد منت بذارم !دم وزارت نفت با این بریدن سود مفت گرم . خدا کنه بتونه در مقابل مافیای پتروشیمی مقاومت کنه . هرچند بعید میدونم . بزودی دست اندر کاران پتروشیمی و در راس ان اقای نعمت زاده وارد صحنه میشوند و قیمت هارا برمیگردانند
جوان بی آینده: 1395/8/909:07:04،
32
15
ای کاش رفاهیات مردم 4 برابر قطر میشد!!!
در صورتیکه قطر یک دهم ثروت ایران را ندارد، حال قطر کجا ما کجا...
پرتقال فروش کجایی دقیقا کجاییی...باید به حالمان گریست....
یه ایرانی: 1395/8/909:08:32،
24
19
با سلام
فاتحه صنایع پتروشیمی رو هم باید خوند
با این وضع تحریمها،بروکراسی اداری،عوض شدن هر روزه قوانین................دیگه کی میاد اینجا سرمایه گذاری کنه
از ماست که بر ماست...............
مهدی: 1395/8/909:20:35،
20
22
جناب آقای کارشناس،
چرا بیراه و غیر علمی سخن میگویید؟چرا به مردم توضیح نمیدید که وقتی نرخ خوراک 3 سنت دریافت میکردید،سودهای ناشی از آن را چطور ناشیانه به باد دادید؟چرا راجع به اهمالهای مدیریتی خودتون صحبت نمیکنید؟چرا نمیگید که قیمت برق اینجا 45 تومان و در قطر و عربستان 200تومان هست؟
شما به اصطلاح مدیران که متاسفانه عموما فاقد دانش روز هم هستید،تنها با گرفتن یارانه و تخفیف قابلیت تولید دارید و لاغیر....
اکبر: 1395/8/911:27:16،
18
20
خسارت کرسنت باید به طریقی تامین شود
ویرو گردی: 1395/8/914:39:46،
12
3
خوب معلومه مشتری نخواهد داشت...مگه خر کله شون رو گاز گرفته بیان دو برابر قیمت پول بدن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار