کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آزادراه تهران - شمال جوک شده!

کدخبر:۲۹۳۸۴چهارشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۲:۵۶۳۲۴۸ بازدید

همه می‌دانند که ماجرای آزادراه تهران– شمال به موضوعی خنده‌دار تبدیل شده است؛ شاید برای همین است که علی‌اکبر ناطق‌نوری، رئیس دفتر بازرسی ...
آزادراه تهران - شمال جوک شده!

همه می‌دانند که ماجرای آزادراه تهران– شمال به موضوعی خنده‌دار تبدیل شده است؛ شاید برای همین است که علی‌اکبر ناطق‌نوری، رئیس دفتر بازرسی مقام‌معظم‌رهبری، در بازدید از «عملیات اجرائی منطقه دو این آزادراه شامل تونل البرز تالون»، می‌گوید: سالیان سال است که «پروژه آزادراه تهران- شمال ادامه دارد و به‌نوعی تبدیل به جوک و طنز شده است»؛ هرچند او هنوز هم امید دارد و می‌گوید: «با آمدن دولت یازدهم و به‌ویژه آقایان آخوندی و سعیدی‌کیا شاهدیم که روند کار بسیار سریع شده است، زیرا هر دو با توجه به کمبود بودجه دولت خوب کار کردند». در این اظهارنظر، می‌توان دو نکته دید؛ نخست اینکه خود مسئولان هم به وضع وخیم آزادراه ٢٠ساله و تبدیل‌شدن این روند به شوخی آگاه‌اند. دیگر آنکه برای این آزادراه بودجه کمی وجود دارد. این کمبود بودجه را هم می‌توان با وضع بد اقتصاد، رشد پایین و نبود رونق، کم‌گذاشتن دولت از بودجه عمرانی و بودجه‌سپاری به بخش جاری تحلیل کرد. 

سرگذشت افسانه تهران-شمال

٤٢ سال پیش مطالعه‌های نخستین طرح آزادراه تهران-چالوس آغاز شد؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی مطالعات مسیر آزادراه از سوی وزارت راه و ترابری به مسابقه گذاشته شد و بهترین طرح از سوی هیأتی متشکل از وزارت راه و ترابری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نهاد ریاست‌جمهوری کشور انتخاب شد. در طرح کالبدی منطقه گیلان و مازندران و مجموعه راهبردها و سیاست‌ها که در سال ۱۳۷۳ به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده، بر ساخت یک راه ارتباطی سریع میان تهران و غرب مازندران تأکید شده ‌است. این آزادراه بخشی از «آزادراه سراسری شمال-جنوب» است که کوتاه‌ترین مسیر ارتباطی دریای خزر با خلیج‌فارس است و در ترانزیت منطقه، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نقش را بر عهده خواهد داشت.  طول این آزادراه ۱۲۱ کیلومتر است. سرجمع ۱۴۵ تونل در باند رفت و برگشت به طول تقریبی ۸۸ کیلومتر دارد (بلندترین آنها تونل‌های تالون و البرز هستند که دیروز وزیر راه و هیأت همراهش از آن بازدید کردند.)‌تعداد پل‌های بزرگ این مسیر در باند رفت و برگشت در مجموع ۹۷ پل به طول کل حدود ۱۳ کیلومتر است. حداکثر شیب جاده شش درصد است. تمام جاده دو خط و در مکان‌های بهمن‌گیر و پرارتفاع و گردنه‌ها سه خط است. راه‌اندازی این جاده کاهش ۳۵درصدی سوخت را به همراه خواهد داشت.  به گفته‌ یکی از نمایندگان مجلس، احداث این آزادراه هزینه‌‌ای بیش از پنج‌ هزار‌ میلیارد تومانی داشته است.  

در مشخصات فنی آزادراه گفته شده که پنج قطعه دارد که طول مجموع آنها به ٣٢ کیلومتر می‌رسد. قطعه نخست از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت شروع می‌شود. با عبور از مناطق کن، سولقان و امامزاده عقیل و تونل تالون و دره لانیز به سه‌راهی شهرستانک می‌رسد. دومین قطعه حد فاصل دو آب شهرستانک - پل زنگوله به طول تقریبی ۲۵ کیلومتر است. سومین قطعه حد فاصل پل زنگوله - سه‌راهی دشت نظیر و مرزن‌آباد به طول تقریبی ۴۶ کیلومتر است. چهارمین بخش حد فاصل سه‌راهی دشت نظیر مرزن‌آباد - چالوس به طول حدود ۲۰ کیلومتر است. بخش نهایی و پنجم آزادراه هم ادامه مسیر آزادراهی است که به بزرگراه شرق و غرب دریای خزر متصل می‌شود.  

در ٢٠سالی که گذشته، ساخت این آزادراه مشکلات زیادی داشته است. یک ‌بار ساخت قطعاتی از آزادراه متوقف شد و بار دیگر بودجه کافی برای ادامه ساخت‌وساز موجود نبود. هرچند با روی‌کارآمدن دولت یازدهم، نه‌تنها رئیس‌جمهوری بلکه وزیر راه و شهرسازی ساخت این آزادراه را در دستور کار جدی قرار داد، این بار دولت پیگیر تأمین فاینانس و اعتبارات لازم برای تکمیل قطعات نیمه‌تمام بود. اکنون با برجام به نظر می‌رسد نظر شرکت‌های خارجی برای مشارکت با ایران در پروژه‌های عمرانی بیش از سال‌های گذشته شده است. به‌گونه‌ای که مقام‌های متولی ساخت آزادراه تهران-‌شمال گفته‌اند در مدت گذشته، چینی‌ها برای ادامه قراردادشان به ایران برگشته‌ا‌ند و مشغول به کار شده‌اند و حتی شرکت‌های روسی، ایتالیایی و فرانسوی هم خواستار همکاری با ایران در تکمیل آزادراه تهران-‌شمال هستند. 

بازدید وزیر از آزادراه بی‌سرنوشت

به‌هرروی روز گذشته عباس آخوندی، وزیر راه، علی‌اکبر ناطق‌نوری، رئیس دفتر بازرسی مقام‌معظم رهبری و رئیس بنیاد مستضعفان، از روند عملیات اجرائی منطقه دو آزادراه تهران – شمال شامل تونل البرز تالون بازدید کردند. در این بازدید آخوندی روند پیشرفت کار را بسیار خوب دانست و گفت در «قطعه یک» با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی مواجه هستیم و در بهار سال ۱۳۹۶ این قطعه را زیر بار می‌بریم. وی افزود: اسناد مناقصه قطعه دوم هم باز و عملیات اجرائی قطعه سوم هم به‌زودی آغاز می‌شود و قطعه چهارم هم در‌حال‌حاضر زیر بار است. آخوندی با بیان اینکه ۱۰‌ هزار‌ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای آزادراه انجام شده است، اظهار کرد: طراحی‌ها به‌دقت انجام شده و تلاش می‌شود با توجه به طولانی‌بودن تونل‌ها، معماری خوب و چشم‌نوازی داشته باشیم.

همچنین ناطق‌نوری در این بازدید با اشاره به اینکه سالیان سال است پروژه آزادراه تهران – شمال ادامه دارد و به‌نوعی تبدیل به جوک و طنز شده است، گفت: با آمدن دولت یازدهم و به‌خصوص آقایان آخوندی و سعیدی‌کیا شاهدیم که روند کار بسیار سریع شده است، زیرا هر دو با توجه به کمبود بودجه دولت خوب کار کردند. او تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است این است که در این پروژه ٣١‌ هزار نفر مشغول کار هستند و در بخش اشتغال جانبی نیز در بخش سیمان، فولاد و برخی صنایع دیگر اشتغال خوبی ایجاد شده است. ناطق‌نوری ادامه داد: نکته جالب‌تر اینکه در روند کار از متخصصان ایرانی استفاده شده و امیدواریم در آینده نزدیک اسناد مناقصه قطعات دوم و سوم باز شود. سعیدی‌کیا نیز با اشاره به کارفرمایی وزارت راه و شهرسازی با مشارکت بنیاد مستضعفان در اجرای این طرح، ادامه داد: هزینه‌ها به شکل ۵۰ – ۵۰ از سوی هر دو دستگاه تأمین می‌شود و الحمدالله روند کار به‌خوبی پیش می‌رود. وی اظهار کرد: اگر از پیمانکاران سؤال کنیم متوجه می‌شوید که هزینه‌ها به‌موقع پرداخت می‌شود. در ادامه مدیر اجرائی پروژه آزادراه تهران – شمال اظهار کرد: در‌حال‌حاضر آزادراه ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. البته هم‌اکنون از هفت درصد از برنامه عقب هستیم که سعی می‌کنیم این کاستی را جبران کنیم. در ابتدای سال ۱۳۹۴ این رقم ۱۸ درصد بود که نشان می‌دهد درصد پیشرفت ماهانه از دو درصد در ۱۷ سال، به ماهانه ۳.۳ درصد رسیده است. 

- روزنامه شرق

بلیط هواپیمادیدگاه ها

انصاری: 1395/8/511:05:56،
46
157
باز هم مردم کامنت نویس می خواهند بیایند و زیر این خبر فاز منفی بدهند .
در حال که همه ما باید با همدیگر معتقد باشیم که در مجموع کارهای عمرانی احداث این آزاد راه در مسیر خوبی است و مسئولین دولت تدبیر و امید نیز توانسته اند با درایت خود موانع موجود را از مسیر احداث این بزرگراه بردارند
کوکی: 1395/8/511:19:09،
109
33
شما از اون دسته آدم هایی هستید که فقط باید بهش گفت."حق با شماست شما درست میگی"
انصاری عزیز: 1395/8/511:29:56،
68
21
این یک جوک تکراری است.
ما ملت نه همدیگر را قبول داریم و نه به هم اطمینان داریم.
تعصب ملی هم نداریم که هیچ هر کجای دنیا هم که بریم ترجیح می دیم فکر کنند ترکیه ای یا ایتالیایی یا .....هستیم تا اینکه با افتخار بگیم ایرانی هستیم.
هر کی هم بگه نه یا تو باغ نیست یا دروغ میگه.
سالار : 1395/8/511:47:10،
59
40
فاز 4 رو احمدی نژاد افتتاح کرد.
فاز یک رو هم با 45 درصد پیشرفت فیزیکی تحویل داد.
فاز 3 رو هم قراردادش رو با خاتم بسته بود که دولت تدبیر زد زیرش...
بیخودی نمیخواد از این دولت یا دولت قبل دفاع کنید...
هیچکدومشون اونطور که باید و شاید کاری نکردن و فقط به فکر غارت بودن و بس...
ساخته نشه: 1395/8/512:07:37،
29
25
همینطوری ساخته نشده طبیعت شمال نابود شده.
۸۰ درصد سواحل اشغال شده و ساخت و ساز شده.
اگه ساخته بشه شمال میشه مثل ۲۵ سال پیش دوبی.
همه درختا رو درو میکنند.
هر دولتمردی هم بیاد نمیتونه جلوش رو بگیره که هیچ خودشم یه لغمه میزنه!
الان دوبی میدوناش مثل رامسر قدیم ماست!
لیاقت خوب چیزیه که نداریم.
amin: 1395/8/512:49:36،
21
22
آری، همینطور است که شما میگویی
محسن: 1395/8/513:37:26،
26
17
انصاري جان
اگه با قاشق چنگال هم كار مي كردن تا الان بايد كامل تموم ميشد
منصور: 1395/8/520:57:06،
14
20
سالار خان
قطعه ٤را الكى افتتاح كردند و بخاطر همين چندين باربسته شده و كلي از قسمتها را مجبور به اسفالت دوباره شده اند،كلا بهت ميگم كه اينها فقط براى تبليغ طرح ها را زودتر از موقع و بدون اينكه كاملا آماده باشه افتتاح مى كنند و بعد كلى خرج مرمت اون بايد بكنند،احمدي نژاد هم فقط براى اينكه اسمش را روى قطعه ٤بزاره اين كار را كرد و ما كه از اين راه عبور مى كرديم شاهد گند كاريها و سه باره كراريهاى اون بوديم
غضنفر: 1395/8/511:07:17،
52
29
احسنت... انصافا اگر ساخته نشه بهتره...اثر خنده دار نساختنش برای شادی مردم مفیدتره
ابدى: 1395/8/511:33:00،
37
24
بعضي پروژه ها براشون تعريف ابدي شده !
يعني اين پروژه قرار نيست هيچوقت تموم بشه و به علل مختلف تا ابد افتتاح نخواهد شد
مصلي تهران ، آزادراه تهران شمال ، حرم حضرت امام و .....
الان سالهاست از كنار اين سازه ها رد ميشيم و همچنان مشغولند تا صدسال ديگه هم همچنان مشغول خواهند ماند
کوکی: 1395/8/511:47:44،
45
27
در واقع تا ابد باید از کنار پروژه بخورن.
دلیلش خیلی واضح بود.تعجب میکنم متوجه نشدید.
رضـا: 1395/8/511:34:00،
34
21
اگر برای مسئولین هم به اندازه ی مردم به سرانجام رسوندن این پروژه مهم و ملی بود مطمئن باشید تا حالا هزار بار ساخته شده بود و ارتباط چندانی به دولت وقت هم نداره !
مطمئن باشید عدم پیشرفت این پروژه خیلی مفید تر هست برای برخی تا به اتمام رسوندنش...
هرمز: 1395/8/511:48:48،
18
24
زیرا هر دو با توجه به کمبود بودجه دولت خوب کار کردند
اگر اختلاس نکنن بودجه کم نمیاد
hkh: 1395/8/512:13:36،
23
18
اگر بخواهند یکساله راه می اندازند
چگونگه صد سال پیش جاده چالوس کشیده شد.
قضیه از یک جای دیگر اب میخورد چرا مردم شمال بروند !!!! کلا سفر سیاحتی جوانان را از راه بدر میکند
ooo: 1395/8/512:25:55،
18
16
اگه تموم شه كي بخور بخور كنه..معلومه كه بايدادامه داشته باشه..اينا همش فيلم واسه من و شماست
Saeed: 1395/8/515:27:07،
17
22
کل مسیر 121 کیلو متره.
88 کیلومتر مجموع تونل.
13 کیلو متر مجموع پل.
بعنی کلا بیش از 100 کیلومتر رو باید 60 بری و سبقت هم که ممنوعه.
خسته نباشی دلاور !
خودشم: 1395/8/516:26:07،
12
23
تونل شهری نیست که داداش
راهدار: 1395/8/521:32:53،
12
14
اين ارقام مجموع باند رفت وبرگشته ،يعني٤٤و٦كيلومتر جمعا٥٠كيلومتراز١٢٠كيلومتر تونل وپل تومسيرهست!!!!!
حرف حق: 1395/8/515:31:55،
23
17
شمااول مصلي را كه توي شهر هم هست تمام كنيد.ازادراه شمال پيشكش
بدبختي اينه كه پروژه هاي نيمه كاره رابيشتر دوست دارن كه اين شرييان بخوربخور قطع نشه
صبری: 1395/8/515:54:15،
18
17
حاج اقا درسته طول کشید ولی خوب برای شما که بد نشده. انشالله تا چند قواره زمین دیگه اون اطراف بخرید تموم میشه.
بهادری: 1395/8/516:42:33،
15
21
حاج آقا پیشنهاد زیر را حکومت عملی نماید:
بر بنزین و گازوئیل لیتری 200 تومان و سایر سوختها متناسبآ مالیات وضع نمایند و این درآمد فقط صرف ساخت اتوبان شمال و پل جزیره قشم شود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما