کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درهم شكستن قدرت نرم امريكا

کدخبر:۲۹۲۹۶سه شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۳:۴۷۱۲۲۱ بازدید

تازه‌ترين نظرسنجي‌ها درباره انتخابات رياست‌جمهوری امريكا از پيشتازی 12 درصدی هيلاری كلينتون دموكرات نسبت به دونالد ترامپ جمهوري‌خواه خبر ...

تازه‌ترين نظرسنجي‌ها درباره انتخابات رياست‌جمهوری امريكا از پيشتازی 12 درصدی هيلاری كلينتون دموكرات نسبت به دونالد ترامپ جمهوري‌خواه خبر مي‌دهد. ترامپ مي‌گويد: نتيجه نظرسنجي‌ها «نادرست» است.

نظرسنجي حاكي از آن ا‌ست كه 50 درصد از هيلاري كلينتون حمايت مي‌كنند، در حالي كه حاميان دونالد ترامپ به ۳۸ درصد مي‌رسد. نظرسنجي اي‌بي‌سي نشان مي‌دهد 69 درصد از راي‌دهندگان از واكنش دونالد ترامپ به اتهام‌هاي آزار جنسي ناراضي هستند. اتهامات ترامپ درباره احتمال دستكاري و تقلب در انتخابات نيز واكنش‌هاي منفي زيادي را در پي داشته است. پل پيلار، استاد دانشگاه و عضو سابق سازمان سيا در وب‌سايت لوب‌لاگ با اشاره به تاثير رقابت‌هاي انتخاباتي سال جاري بر سياست خارجي ايالات متحده مي‌نويسد: ترامپ با اتهاماتش به سنت‌هاي امريكايي «انتقال مسالمت‌آميز قدرت» و «احترام به افراد حاضر در انتخابات» حمله كرده است. در مورد اول او به حاميانش گفته كه «اگر در انتخابات بازنده شود يعني اينكه تقلب شده است.» اوج اين جنجال زماني بود كه نامزد جمهوري‌خواهان در مناظره رودررو با هيلاري كلينتون از پاسخ دادن به اين پرسش كه نتيجه نهايي را خواهد پديرفت يا خير، سر باز زد. در مورد دوم (احترام به رقيب)، ترامپ با استفاده از شعار «او را به زنجير بكشيد» در كارزارهاي انتخاباتي‌اش تهديد كرده كه در صورت پيروزي اين كار را خواهد كرد و هيلاري كلينتون را به بند خواهد كشيد. او حتي از اين هم فراتر رفته و گفته كه از همان ابتدا نبايد به هيلاري كلينتون اجازه داده مي‌شد كه در انتخابات شركت كند.

نتيجه انتشار چنين تصويري از فضاي انتخابات و سيستم سياسي ايالات متحده، تصويري كه ميلياردها نفر در خارج از كشور شاهدش هستند، باعث شده امريكا بخشي از قدرت نرم خود را از دست بدهد. خيلي‌ها اعتمادشان به دموكراسي را از دست داده‌اند و دولت‌هايي كه دليل خوبي دارند تا در برابر فرآيندهاي سياسي داخلي خود رفتاري تهاجمي داشته باشند، حالا با خوشحالي از اين تصوير براي منحرف كردن توجهات از نقص‌هاي خود بهره‌برداري كرده و ايالات متحده را به در پيش گرفتن سياست‌هاي دوگانه متهم مي‌كنند.

مساله ديگري كه در رقابت‌هاي انتخاباتي امريكا تاحد زيادي سياست خارجي اين كشور را تحت تاثير قرار داده، تكرار ادعاهاي كذب ترامپ است كه نه تنها جهل او را نسبت به سياست خارجي نشان مي‌دهد بلكه بيانگر باورهاي غلط او درباره امور مهم اين حوزه است. به عنوان مثال ترامپ در آخرين مناظره رودررو با هيلاري كلينتون ادعاهاي پيشين درباره توافق هسته‌يي ايران را تكرار كرده و مدعي شد كه اين توافق، ايران را به بمب هسته‌يي نزديك‌تر كرده است. از آنجا كه در اين مناظره مسائل بسياري مطرح شد و اتهامات زيادي از سوي ترامپ عليه هيلاري كلينتون عنوان شد، از جمله درباره جنگ عراق نامزد دموكرات‌ها تقريبا فرصتي را براي بازگشت به تك‌تك موضوعات و پاسخ‌دهي به اشتباهات طرف مقابلش نداشت؛ به اين ترتيب طرح مسائلي چون توافق هسته‌يي با ايران نه تنها با اشتباه همراه بود بلكه كاملا وارونه جلوه داده شد و تصويري كه پيش‌تر به غلط در ذهن مخاطبان امريكايي به‌ويژه حاميان ترامپ نقش بسته بود را پررنگ‌تر كرد. چنين مشكلاتي همگي به زمان و توجه اندك به مسائل سياست خارجي در كارزارهاي انتخاباتي باز مي‌گردد مگر در مواردي كه به بحران مهاجرت، تجارت خارجي و تروريسم مربوط مي‌شود. در برخي انتخابات‌ گذشته تمام مناظره‌هاي نامزدهاي انتخاباتي بر سر سياست خارجي و امنيت بود.

در آخرين مناظره امسال اما تنها موردي كه در حوزه سياست خارجي بيش از ديگر امور مورد بحث قرار گرفت، جنگ حلب سوريه و حضور نيروهاي امريكايي در عراق بود. اما حتي جنگ سوريه و عراق هم آن‌طور كه نياز بود، مورد توجه قرار نگرفتند. وقتي كه هيلاري كلينتون درباره حمايت خود از ايجاد منطقه پرواز ممنوع در سوريه صحبت كرد، مجري مناظره تلاش كرد، نشان دهد كه تصميم آن زمان كلينتون از سر اجبار و به دليل مواضع رييس‌جمهور وقت و رييس ستاد مشترك امريكا بوده كه بر ايجاد منطقه پرواز ممنوع در سوريه اصرار داشتند. هيلاري كلينتون در مقابل به تلاش‌هاي مجري مناظره هيچ پاسخي نداد و درباره نظرات خود در اين باره شفاف‌سازي نكرد. به‌طور كلي مي‌توان گفت كه در اين مناظره يا دو مناظره قبل، بسياري از پرسش‌هاي مطرح در حوزه سياست خارجي تقريبا بدون پاسخ رها شدند.

آسيبي كه رقابت‌هاي امسال انتخابات رياست‌جمهوري به روابط خارجي ايالات متحده، سياست خارجي و درك عمومي از سياست خارجي اين كشور وارد كرده با بسته شدن پرونده انتخابات به قوت خود باقي خواهد ماند. حتي اين احتمال وجود دارد كه آسيب‌هاي بدتري هم در راه باشند. شدت اين تخريب‌ها به واكنش احتمالي ترامپ پس از شكست در شب انتخابات بازمي‌گردد. اما باز هم اين همه داستان نيست. راه‌هاي ديگري هم وجود دارد كه فضاي مسموم امروز سياست داخلي ايالات متحده مي‌تواند، پيامدهايي فراتر از مرزهاي اين كشور داشته باشد.

اگر هيلاري كلينتون در انتخابات هشتم نوامبر پيروز شود، نخستين كانديداي دموكراتي است كه از سال 1856 تاكنون جانشين يك رييس‌جمهور دموكرات مي‌شود. آخرين بار اين اتفاق در زمان جيمز بيوكنن (پانزدهمين رييس‌جمهوري امريكا) در سال 1856 روي داده بود. بيوكنن همچنين آخرين رييس‌جمهوري بود كه پيش از نشستن بر كرسي رياست‌جمهوري، وزير خارجه اين كشور بوده است. اگرچه او به واسطه تجربه‌يي كه در سياست خارجي داشت، توانست اين حوزه را به خوبي مديريت كند اما در طول رياست‌جمهوري تك دوره‌يي‌اش، كشور چنان درگير اختلافات داخلي شد كه سياست خارجي به فراموشي سپرده شد. موضوع برده‌داري و تهديدهاي آغاز جنگ داخلي رمق سياستمداران براي اجراي هر طرح و ابتكار ديگري را به تحليل برد. سياست خارجي بيوكنن كه بيشتر روي حوزه امريكاي‌لاتين متمركز شده بود، تقريبا هيچ كارايي نداشت.

گرچه در فضاي پرتفرقه و مسموم امروز سياست داخلي امريكا احتمال وقوع جنگي مشابه بعيد است اما قطعا در اين فضا تلاش براي حفظ يك سياست خارجي منسجم در خارج چالشي بزرگ براي هيلاري كلينتون خواهد بود.

- روزنامه تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کیانی: 1395/8/400:52:15،
59
28
بابا امریکا را ولش کنید در حال سقوطه ! بریم به روسیه بچسبیم .عنقریبه که دنیارو با دموکراسی پیشرفته پوتینی ! بگیره !
امیر حسین آذری: 1395/8/407:27:57،
32
21
و البته چین و سوریه و یمن و عراق و ...
نت: 1395/8/410:02:49،
29
49
هر كدوم انتخاب بشوند امريكا رو نابود مي كنند و به شكست هاي قبلي امريكا در 100 سال اخير اضافه مي كنند.
رسول : 1395/8/400:53:17،
43
46
آگه واقع بین باشیم هیلاری کلینتون برای تعامل با ایران گزینه بهتری نسبت به ترامپ غیر قابل پیش بینی هست
mojtaba: 1395/8/408:53:35،
29
58
همین تعامل مسخره ای که الان کردیم فقط باعث تحقیر شدنمون شدهو عزت مون زیر سوال رفته
منصور: 1395/8/413:24:34،
20
15
خدا بیامرزه مش قاسمو:هنوز که هنوزه ایرانیها تو توهم توطئه بسر میبرند و حاضر نیستند ببینند که عواقب کارهای خودشون را دارند می بینند
آرش: 1395/8/401:02:26،
27
34
چرا بسیاری از جمهوریخواهان از خانم هیلاری کلینتون حمایت می کنند؟
مش رجب: 1395/8/401:04:01،
45
30
هیلاری یه گرگه تو لباس میش... ترامپ غیر قابل پیش بینی به مراتب بهتر از خانم کلینتونه هم برای کشورش و هم دنیا...ایشون بشدت از طرف عربستان و قطر حمایت مالی میشه و همراستایی عجیبی دارن با سعودی ها و عملکرد دوران وزارتشون با عملکرد وزرای وطنی فقط قابل قیاسه..
ناشناس: 1395/8/401:33:20،
67
32
بزرگترین خیانت را در حق مردم ایران اوباما کرد....100 میلیارد دلار بلوکه شده را ازاد کرد و به جای اینکه در جیب مردم برود شد حقوقهای نجومی 3000 مدیر اقای روحانی و تامین هزینه موشک و جنگ سوریه و یمن و خانه سازی برای فلسطینیها.....
hasan: 1395/8/404:57:46،
28
33
خیلی جالبه این آمریکا هایی که جو آزادی گرفته شون، حالا که ترامپ داره یه گوشه ای از واقعیت ها رو میگه همه شون به فکر اعاده حیثیت یه توهمی به اسم" دموکراسی آمریکایی" افتادن
go donald go
کارمند: 1395/8/409:46:07،
22
15
دنیای سیاست در تمام دنیا مهندسی شده است .
افرادی که در دایره افراد سیاسی شناخته شده قرار نداشته باشد از این گردونه حذف می شوند
چه در ایران چه در آمریکا
9090: 1395/8/412:02:24،
34
33
برا مردم چه فرقی داره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما