کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شهر تهران روی 50 کیلومتر مربع گسل !

کدخبر:۲۹۰۹۷پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۷:۵۴۲۶۸۰ بازدید

هرچند زمانی که آغامحمدخان قاجار تهران را به عنوان پایتخت خود برگزید خبری از علوم روز برای شناسایی خطرهای زیربنایی شهرهای بزرگ نبود، اما تقریباً ...
شهر تهران روی 50 کیلومتر مربع گسل !

هرچند زمانی که آغامحمدخان قاجار تهران را به عنوان پایتخت خود برگزید خبری از علوم روز برای شناسایی خطرهای زیربنایی شهرهای بزرگ نبود، اما تقریباً از زمانی که مطالعات زلزله در ایران شروع شد، هیچ تحقیقی نام تهران را از فهرست شهرهای پرخطر کنار نگذاشته است؛ شهری که در طول سال های گذشته تنها افزایش تعداد ساکنانش را به چشم خود دیده و حالا باید نگرانی چند میلیون ساکن خود را به دوش بکشد. 

گسل های جنوب ری، شمال ری، گسل شمال تهران و گسل نیاوران، گسل قصر فیروزه و شرق تهران، گسل های بزرگی هستند که در طول دهه های گذشته شناسایی شده اند و لرزش بر اندام هر یک از آنها می تواند روزگار پایتخت نشینان را برای آینده ای نامعلوم سیاه کند. تجـــربه کشورهای توسعه یافته ای مانند ژاپن که در معرض زلزله هایی بزرگ قرار دارند، می تواند به عنوان برنامه ای تأیید شده زیر نظر قرار گیرد؛ کشوری که در طول سال با گسل هایی غیر قابل کنترل دست و پنجه نرم می کند اما توانسته با استفاده از شیوه های نوین در ساختمان سازی و شهرسازی بخش قابل توجهی از این ضربه ها را کنترل کند. 

در تهران اما هیچ گاه چنین نقشه ای اجرایی نشده است. عمر پایین ساختمان های ایران، در کنار دور زدن قانون در برخی طرح ها باعث شده استحکام ساختمان های جدید در برابر زلزله های شدید با اما و اگرهای جدی روبه رو شود. اگر به این آمار تعداد نسبتا بالای واحدهای مسکونی فرسوده را که در خطر تخریب کامل قرار دارند نیز اضافه کنیم، زنگ خطرها بیش از هر زمان دیگری به گوش خواهند رسید.

یکی دیگر از حوزه هایی که می تواند نگرانی ها در صورت وقوع لرزشی بزرگ در تهران را افزایش دهد چگونگی اجرای طرح ها در ساختار فعلی شهری است. ساخت واحدهای مسکونی چند طبقه در بافت های مسکونی که رفت و آمد از آنها بسیار دشوار است این تهدید را به وجود آورده که در شرایط اضطراری حتی دسترسی به برخی واحدهای مسکونی نیز با اما و اگر مواجه باشد؛ موضوعاتی که وقتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند این نگرانی بزرگ را به وجود می آورد که وقوع اتفاقی بزرگ در این عرصه می تواند جبران ناپذیر تلقی شود.


از خطرات خودساخته تا کشف گسل های جدید

هرچند نمی توان انتظار داشت در کوتاه مدت بخش زیادی از این دغدغه های فراموش شده بار دیگر در دستور کار قرار گیرند و این امر بیش از آنکه به یک طرح احتیاج داشته باشد، نیاز به تغییری جدی در سیاست گذاری های کلان دارد اما قطعاً یکی از راهکارهایی که در تمام این سال ها قابلیت اجرایی شدن داشته، تلاش برای مدیریت هزینه ها و جلوگیری از خطرات مربوط به آنهاست. رشد غیر قابل توجیه ساخت و سازها در تهران که در طول سال های گذشته ضربه های مهلکی به بازار مسکن وارد کرده می تواند خود عمل کردن گسل ها را با شکلی قابل توجه قدرتمند کند. در صورتی که ساخت و سازها از فیلترهای بیشتری عبور می کردند، قطعاً امکانات موجود میان جمعیت کمتری توزیع می شد و این خطرهای آینده را کاهش می داد.

فارغ از این موضوع ریزش های مکرر برخی زمین های پایتخت در طول هفته های گذشته خطراتی جدی را به وجود آورده است. زیرسازی بی دوام که نتیجه آن باز شدن برخی خیابان ها و مناطق مسکونی پایتخت بوده هرچند در ابعادی نسبتا کوچک اتفاق افتاده اما این خطر را به وجود می آورد که برای یک فاجعه حتی نیاز به گسل های طبیعی نیست و تهران برای خود خطراتی جدید به وجود آورده است.

این خطرها زمانی به خود رنگ و بویی جدی تر می گیرد که وزارت راه و شهرسازی از کشف گسل هایی جدید در پایتخت خبر می دهد.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرده حدود 50 کیلومتر مربع از مساحت شهر تهران روی گسل ها قرار دارد. گسل هایی که از تهران عبور می کنند به سه دسته گسل های بزرگ، متوسط و خرد تقسیم می شوند و که مطالعات نشان می دهد؛ پنج گسل اصلی و بزرگ از شهر تهران عبور می کند. گسل های جنوب ری، شمال ری، گسل شمال تهران و گسل نیاوران، گسل قصر فیروزه و شرق تهران از گسل های اصلی و بزرگی است که از پایتخت می گذرد که از بین اینها مهم ترین گسل، گسل شمال تهران است.

بیت الهی آنچه تاکنون اتفاق افتاده را نتیجه قطعی نمی داند. وی در این رابطه گفته اگر بخواهیم گسل هایی را که در اطراف شهر تهران هستند حساب کنیم، تعداد این گسل ها افزایش می یابد و این 40گسل و پنج گسل اصلی، گسل هایی هستند که فقط از شهر تهران می گذرند. البته باید متذکر شوم تا به امروز این تعداد گسل را شناسایی کرده ایم. لاین های گسلی در امتداد غرب به شرق تهران وجود دارد که مطالعات و بررسی های دقیق تر توسط همکاران ما در سازمان زمین شناسی نشان می دهد این گسل ها از هم منقطع نیستند و به هم پیوسته اند که این گسل به هم پیوسته قدرت و توان لرزه زایی بالایی دارد.

با وجود آنکه تهران تاکنون ترجیح داده آنچه زیرپوستش اتفاق می افتد را نادیده بگیرد و مدیران شهری نیز در برخورد با این خطرها معمولاً راحت ترین راه را برگزیده اند اما محاصره 50 کیلومتری پایتخت از سوی گسل هایی که می توانند با کنار هم قرار گرفتن فاجعه ای بزرگ به وجود بیاورند این نگرانی را به وجود آورده که در آینده شانس چندانی برای پشت گوش انداختن خطرها وجود ندارد. تنها گسل شمال تهران طولی 30 کیلومتری دارد و تغییر شرایط آن می تواند خساراتی جبران ناپذیر به وجود آورد؛ خساراتی که شاید پیشگیری از آنها بسیار دیر شده باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بهروز: 1395/7/2911:45:29،
48
28
مختوم قلی عالم و شاعر بزرگ ترکمن صحرا در یکی از شعر های خود میگه در آینده شهر ری با خاک یکسان می شود
این رو 1300 سال پیش گفته و توی کتاب مختوم قلی نوشته شده
سعادت: 1395/7/2911:55:35،
18
83
من به اين مملكت با مردم و مسئولان باهوشش اميدوارم.اين اتفاق نميفته.
بی خیالان عالم: 1395/7/2912:06:23،
70
23
سرنوشت مردم بی تفاوتی نسبت به وضعیت وخیمشون(از همه نظر) بیشتر از این هم نیست وبه نوعی حقشونه ..!...
امید: 1395/7/2912:16:58،
51
21
بهروز جان نزدیک به 180 سال پیش تهران که بیشتر هم همین شهر ری بود با زمین لرزه بسیار آسیب دید حالا هم به لطف بی کفایتی و بی مسئولیتی باید منتظر فاجعه ای بسیار بزرگ باشیم فاجعه ای که در تاریخ تمدن بشری همانند نخواهد داشت.
باورمند: 1395/7/2912:18:49،
42
20
مختوم قلی نزدیک 200 سال پیش فوت کرده، بعد چطور 1300 سال بعد رو پیش بینی کرده؟

بعد، چطور ظهور تهران رو پیش بینی نکرده که شهر ری رو بعدها می بلعه و میشه پایتخت؟

تو خالی بستن، قدری دقت کنید تا باور پذیر تر بشه.
تهران: 1395/7/2913:06:31،
51
19
این تهران اقای قالیباف ساخته محکوم به فناست.

الوده و پر ترافیک و دروغ
برجها مثل بازی دومینو یکی یکی میافتند...
بهروز: 1395/7/2915:28:28،
17
25
ببخشید اصلاح میکنم مختومقلی در حدود 300 سال پیش گفته
علی: 1395/7/2917:27:38،
18
22
پایتخت رو هر جا میبرید جای گرم مثل اصفهان شیراز نبرید
کاوه: 1395/7/2911:52:05،
36
27
بافت تهران قدیم یکی از امن ترین نقاط تهرانه که متاسفانه به دلیل بافت نامناسب افراد کمی حاضرند توی اون زندگی کنند.
اما لوکس ترین نقاط تهران در حقیقت خطرناکترین نقاط در هنگام زلزله است!
اما اگر زلزله توی تهران اتفاق بیفته ترافیک وحشتناک افرادی که میخوان از تهران بیرون برن امداد رسانی رو غیرممکن میکنه.
خپیط: 1395/7/2921:37:47،
11
26
هیچ اتفاقی نمیافته این حرفارو هرچند وقت میگن که مردم کمتر به تهران مهاجرت کنند یه روز زلزله یه روز الودگی هوا و....
ملک ری: 1395/7/2912:05:27،
59
62
من حاضرم رو گسلهای شهر خودم بمونم و با زلزله بالاتر از 12 ریشتر به لقاالله بپیوندم اما مزاحم سایر هموطنانم نگردم ایکاش تمام هموطنان و اقوام ایرانی همین عرق و دلبستگی رو به شهر و دیار خودشون داشتند که اونوقت ایران گلستان میشد مملکت از لحاظ خدمات و امکانات و سرمایه گذاری همسان میگشت ولی امروز طرف تا یه پولی به جیب میزنه یا در علم بجایی میرسه بدون اتلاف وقت عزم مهاجرت به تهران به سرش میزنه و هم باعث عقب افتاده شدن دیار خودش میشه هم شهر ما رو به خاک سیاه میشونه چرا؟؟چون هیچ علاقه ای به خاک و دیار خودش ندارد و با رویای بدست آوردن پول بیشتر و منفعت شخصی خود در کوتاه مدت دست به مهاجرت میزند.افسوس که هیچ کنترلی هم بر این موضوع نیست!
بی صبرانه برای انتقال پایتخت سیاسی اداری کشور از تهران لحظه شماری میکنیم
شاخ پندار: 1395/7/2912:21:47،
94
44
اره بابا تو تهرانی هستی ..تو مال خوده خود تهرانی ...اخ بیچاره اگه امثال ما استان های جنوبی نبودن که الان تو تهرانتون باید با اسب امد و رفت میکردی که ..بعدشم ثروت استانی مس کرمان استان خودمون رو میگم که بزرگتریت تولید کننده مس ذنیا بعد از کشور شیلی هستش رو یه ریال خرج استان نمیشه تمام در امد تو تهران خرج میشه که شماها اینقد پر رو شدین...هر چی ب سرمون بیاد حقمونه ..کارمون ب جایی رسیده که تازه ب دوران رسیده هایی مث شما ادعا میکنین ...
ملک توس: 1395/7/2912:26:01،
63
50
اقا ما مشهدی ها هم از این جمعیت مهاجر شهرستانی حریص دلمون خونه...واقعا در آینده با ید مشهد ویزا داشته باشه وگذرنامه ای بشه ویا حداقل کسی که تخصص داره یا قصد شرمایه گذاری وپول داره وارد بشه...متاسفانه شهرستانی ها هم اکثر پست ها رو که باید دست بومی ها باشه گرفتن وراه رو برا همشهریاشون باز میکنن ودلسوزی در آباد کردن شهر که ندارن هیچ بلکه به طور زیر پوستی در حال ضربه زدن وچاپیدن هستن به طوری که الان میشه گفت مشهد حداکثر 50درصدش اصیل هستن..کاش روزی بشه که ........!
رضا: 1395/7/2912:42:24،
75
41
کاش این شیر نفت خوزستان و گاز بوشهر رو ییندن، محصولات کشاورزی سایر استان ها مثل گیلان و مازندران و سایر شهرها رو نفرستن تهران و خیلی چیزای دیگه، ببینم شمای مثلا تهرانی چیکار میکنی؟؟ چی داری؟ فقط گرسنه نمونی عزیزم! تمام درامد سایرین داره خرج شما میشه ادعا هم داری؟
ashkan: 1395/7/2912:42:33،
52
29
علتش هم بگو
نبود امکانات تو دیارشه
وگرنه آدم مریض نیست ول کنه بیاد تهران
محمد: 1395/7/2913:02:57،
53
20
کاش پول نفت خوزستان هم تو خوزستان خرج میشد نه تو تهران....
اقای ملک طوس: 1395/7/2913:03:16،
26
26
اوکی
بشرطی که برعکسشم باشه.
یعنی هر کی از اونور بخواد بره جای دیگه ایران ویزا بگیره
اگه سرمایه و سواد نداشت و.....
امیر: 1395/7/2913:18:35،
54
25
دوستان اینطور بحث کردن با هم مناسب ایرانیها نیست ما همه از یک کشوریم ما همیشه باید دست در دست هم کشورمان را کنیم آباد.
من خودم در تهران زندگی میکنم و مخلص تمام ایرانیهای عزیز در همه جای ایران هستم و همشون را با فرهنگهای زیبا و متفاوت میپرستم.
من عاشق ایرانی و ایران هستم.
رضا: 1395/7/2916:05:29،
27
25
امیر جان این آقا یا خانم ملک ری دارن تخم کینه میکارن...
amin: 1395/7/2918:52:27،
21
26
اره داداش ملک ری، اینجوریاست منم کرمانی ام کلی درامد داره استانم اما خرج استانم نمیشه اتفافا همین الان که داشتم نظر میدادم دیدم سرم داره گیج میره نگاه کردم دیدم لامپ بالا سرم داره تکون میخوره اره به همین سادگی زلزله شد
ملک ری: 1395/7/2919:18:27،
11
34
والله ما هیچ مشکلی نداریم پول نفت و گاز الباقی چیزهایی که دوستان منتش را بر سر ما میگذارند تقسیم بر 31 شود و به مساوات کامل بین تمامی استانها تقسیم شود و به تهران همانند بوشهر و هرمزگان و گیلان و مازندران بودجه تخصیص یابد اما سوال من این است آیا میشود تا وقتی عرق بومیان یک استان افزایش نیابد جلوی مهاجرت نوابغ و سرمایه های انسانی آنها که عامل تعیین کننده برای رشد و توسعه است به تهران را گرفت؟؟منصفانه که به موضوع نگاه کنیم می بینیم در شهرستانها امکانات درمانی کم است چون هر کس که تحصیلاتش را به پایان میرساند به شوق مطب زدن در تهران میکوچد ، اشتغال در شهرستانها با مشکل روبروست چون سرمایه گذار حاضر به سرمایه گذاری در شهر خود نیست و میکوشد تا در تهران و حومه کارخانه و کارگاه تولیدی خود را بپا کند و...
حال دیدید همانطور که دولت وظیفه دارد در توسعه مناطق بکوشد باید مهاجرت نوابغ را هم ممنوع سازد
amin: 1395/7/3000:26:58،
18
17
مهاجرت نوابغ؟ عرق بومی؟ داداش چی میگی کسی که بخواد کوچ کنه تهران که هیچی از کشورش کوچ میکنه عرق ملی کیلویی چنده؟ دیگی که واسه من نجوشه میخوام سر سگ توش بجوشه، ادم باید بره جایی که قدرشو بدونن نه حرومش کنن
وحید عشق ماشین: 1395/7/2912:20:36،
29
39
ایرانجیب چرا نظرمو تایید نمیکنی؟
بهترین راه تغییر پایتخت به شیرازه
وحید عشق ماشین: 1395/7/2914:55:16،
17
21
کامنت تایید نشدم مستدلل و با علت بود ولی حوصله ندارم مجددا توضیح بدم

ایرانجیب اینو چرا تایید نمیکنی؟
محمدحسین: 1395/7/2923:25:44،
15
25
دل خجسته ای داری.
محمدحسین: 1395/7/2923:32:51،
18
23
مهمترین عامل خطر در زمان زلزله تهران، که بالاترین حد آسیب رو برجا خواهد گذاشت، آتش سوزی، انفجار و قحطی آذوقه به علت عدم امکان رفت و آمد هست که بسیار بیشتر از خود زلزله آسیب می رسونه متاسفانه.و همه اینها به علت ضعف شدید در مدیریت شهریه که در این چند ساله شدیدتر هم شده.
گربه چاق: 1395/7/2912:47:21،
37
30
اينطور كه از كارشناسان علوم زلزله و زمين شناسي شنيدم ، كشته هاي زلزله در حد مليوني خواهد بود و امكان دفن هم نيست و طرح كوره هاي سوزاندن اجساد بوسيله ژاپني ها ارائه شد و تهران ديگه شايد نتونه تا دهه ها كمر راست كنه.
اين سزاي مردمي هستش كه نسبت به سونوشتشون بي تفاوت هستند و فقط روزگار ميگذرونن و هيچ ! چه برسه به اعتراض به ندانم كاري و بي مسئوليتي در مورد زلزله.

به قول شاعر :
مرغ شومي پشت ديوار دلم
خودشو اينور و اونور ميزنه
تو رگ هاي خسته قلب تنم
ترس مردن داره پر پر ميزنه
موش های خطرناک: 1395/7/2915:08:55،
43
16
اقا گربه از جمعیت موش های چند میلیونی زیر پوست تهران یادت نره که تقریبا اندازه یه گربه هستن ومنتظر چنین موقعیت هایی!!!
حمید: 1395/7/2915:24:07،
26
43
وحید‏ ‏جان‏ ‏تورا‏ ‏به‏ ‏امام‏ ‏حسین‏ ‏یکم‏ ‏التماس‏ ‏تفکر‏ .
حیف‏ ‏این‏ ‏شهر‏ ‏قشنگمون‏ ‏نیست‏ ‏بشه‏ ‏پایتخت.
شیراز‏ ‏همیشه‏ ‏پایتخت‏ ‏مردان‏ ‏پارسی‏ ‏است.
یه بام ودوهوا: 1395/7/2916:14:38،
40
23
نه به قسمت نه به مردان پارسیت! التماس تفکر...
پوراندخت ساسانی: 1395/7/2916:22:07،
43
28
شما مطالعه ات رو علاوه بر تفکر ببر بالا، ما در دوران ساسانی هم پادشاه زن وهم سردار زن داشتیم، از قسمت پیداس که تفکرات مردسالاری شبه جزیره داری وبعیده پارسی اصیل باشی!
رحیم: 1395/7/3008:21:31،
16
26
اقاجان بحث درباره زلزله خیزی تهران بود، چرا باهم دیگه دعوا و جر و بحث بیخود میکنین؟ همیشه اصل رو رها میکنیم به بحثهای حاشیه ای که هیچ دردی رو دوا نمیکنه میپردازیم. انرژی مردم ایران در همین بحثهای مفت و بیخود تلف میشه. لطفا عقلانی برخورد کنین.بارها شده مردم ایران در مصایب و بلایای طبیعی به همدیگه کمک کردن. فارغ از اینکه از چه قومی باشن، شمالی و جنوبی و ... بهم کمک میکنن. به جای بحثهای مفت باید فکری کرد برای کمک رسانی و مدیریت بحران پس از زلزه ای که احتمالا دیر و زود اتفاق میافته. مکان گزینی برای کمک به مردم آسیب دیده مهمترین مساله است و نحوه مدیریت کمک رسانی و بازسازی شهر و کنترل بحران دزدی و تجاوز پس از زلزله خیلی خیلی مهمه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما