کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مالیات اضافه چگونه به جیب مردم بازمیگردد؟

کدخبر:۲۹۰۸۵پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳:۴۷۱۳۳۴ بازدید

پولی که از جیب می‌رود، دیگر هرگز بر نمی‌گردد؛ این شاید ذهنیت بسیاری از ایرانیان به ویژه در مواردی باشد که مجبور به پرداخت ...

پولی که از جیب می‌رود، دیگر هرگز بر نمی‌گردد؛ این شاید ذهنیت بسیاری از ایرانیان به ویژه در مواردی باشد که مجبور به پرداخت مالیات هستند. این در حالی است که قانون به صورت شفاف شرایط استرداد مالیات را مشخص کرده است؛ موضوعی که همواره حاشیه ساز بوده است، چرا که برخی فعالان اقتصادی عنوان می‌کنند مواردی مانند استرداد مالیات بر ارزش افزوده یا انجام نمی‌شود یا به سختی اتفاق می‌افتد. برابر قانون چنانچه درخواست استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده مودی و همچنین اخذ تاییدیه گمرک همزمان با انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه باشد اداره‌های امور مالیاتی باید ظرف مهلت مقرر برای تعیین تکلیف نهایی پرونده مورد نظر نسبت به رسیدگی کامل دوره مذکور اقدام کنند. رئیس کل سازمان امور مالیاتی در تازه‌ترین اظهار نظر خود وعده تسهیل شرایط استرداد مالیاتی را داده است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از آرمان، مالیات یکی از شاخص‌های تاثیرگذار بر اقتصاد است و پرداخت مالیات از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می‌شود که موجب رونق اقتصادی، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور می‌شود و یکی از درآمدهای پایدار در بیشتر جوامع و دولت‌ها در تامین بودجه و هزینه‌های عمومی به حساب می‌آید که به درآمد پاک معروف است. مالیات یکی از مهم‌ترین ابزارهای سیاست مالی در تمام کشورهای توسعه یافته است. متاسفانه این سیاست مهم و اساسی در ایران مغفول مانده و تمامی دولت‌های پس از جنگ به دنبال افزایش درآمدهای مالیاتی بوده‌اند. بسیاری از اقتصاددانان عنوان می‌کنند اقتصاد وابسته به نفت کشورمان باعث فرارهای مالیاتی و نظام ناکارآمد مالیات گیری است. به گفته یکی از اقتصاددانان نفت رشوه‌ای است که مردم ایران به حکومتشان داده‌اند.

محسن رنانی می‌گوید: مردم قبول کرده‌اند که حکومت از پول نفت استفاده کند و در عوض مالیاتی پرداخت نکنند. به طور کلی این موضوع آغاز تمام مشکلاتی است که گریبان اقتصاد ایران را گرفته است. مالیات‌گیری به قدری حائز اهمیت است که در تمام برنامه‌های توسعه به آن اشاره و تاکید شده تا درآمدهای دولت‌ها هر چه بیشتر به سمت درآمدهای حاصل از مالیات رفته و تکیه به درآمدهای نفتی از بین برود؛ به طوری که طي سال‌هاي برنامه اول توسعه معادل پنج درصد، برنامه دوم ۵/۶، برنامه سوم شش، برنامه چهارم توسعه حدود ۷/۶ و سرانجام در برنامه ششم توسعه به ۹ درصد رسیده است. یکی از عمده دلایل توجه ویژه دولت به مالیات در برنامه ششم توسعه محدودیت در تامین منابع مالی است. با توجه به نوسانات قیمت نفت دولت سعی دارد سبد درآمدی خودش را تقویت کند و مهم‌ترین منبع برای تامین این هدف اخذ مالیات است. این اقدام دولت جنبه جلوگیری از فرار مالیاتی و نیز سر و سامان دادن به وضعیت مالیات در کشور را نیز به همراه دارد. ایران یکی از کشورهایی است که شاهد بیشترین فرارهای مالیاتی است. معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در پایان اسفند سال ۹۴ گفت: تنها ۳۲ درصد کسانی که باید مالیات بدهند بار مالیاتی را بر دوش می‌کشند؛ زیرا هم‌اکنون ۶۰ درصد فرار مالیاتی در کشور داریم.

الهام امین زاده اظهار داشت: مالیات را در ایران تنها تولیدکنندگان شناسنامه‌دار و حقوق‌بگیران دولتی پرداخت می‌کنند و قاچاقچیان کالا و گردانندگان اقتصاد زیرزمینی که سالانه پنج میلیارد دلار گردش مالی دارند، هیچگونه مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. البته یکی از دلایلی که مردم ایران رغبتی برای مالیات‌دهی ندارند عدم اعتماد گسترده‌ای است که متاسفانه وجود دارد. کم نبوده اظهار نظرهای شهروندانی که همواره می‌گویند دانه‌درشت‌ها مالیات نمی‌دهند، چرا ما بدهیم؟ یا اینکه مالیاتی که ما می‌دهیم کجا خرج می‌شود؟ به راستی مالیاتی که مردم پرداخت می‌کنند به کدام بخش‌ها اختصاص می‌یابد؟ از میزان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده کالا و خدمات یک درصد آن به سلامت و درمان و سه درصد به شهرداری‌ها اختصاص داده می‌شود که درباره درمان می‌توان به نقش سهم مالیاتی که به این حوزه داده شده است در طرح جامع سلامت که در سال‌های اخیر به اجرا در آمده است و هزینه‌های درمان را بسیار پایین آورده است اشاره کرد. همچنین میزان سه درصدی که به شهرداری‌ها داده می‌شود، در مصارفی از جمله تجهیز و نوسازی حمل و نقل عمومی، ایجاد فضاهای تفریحی، ترمیم خیابان‌ها و معابرشهری و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مالیات بر ارزش افزوده از عادلانه‌ترین ‌روش‌هاست

در همه جای دنیا مردم پذیرفته‌اند که مالیات صرفا در اداره امور خودشان خرج می‌شود. میانگین مالیات در دنیا ۲۵ تا ۳۷ درصد است که به‌صورت شفاف محل هزینه شدن آن به اطلاع مردم می‌رسد، اما در ایران این درصد یک رقمی است. مالیات بر ارزش افزوده یکی از پر بحث و جدل‌ترین نوع مالیات‌هاست که در سال ۸۶ پس از ماه‌ها بحث و بررسی به تصویب رسید که با اجراي اين قانون، قانون تجميع عوارض كه از اوايل دهه ۸۰ در كشور اجرا مي‏شد ملغي مي‏شود. به هر كالايي كه در بازار فروخته مي‏شود و در فرايند توليد خود توسط چندين توليدكننده به تدريج ساخته شده است، ارزش افزوده می‌گوییم.

به عنوان مثال، يك نان ابتدا گندم بوده، سپس تبديل به آرد شده، سپس خمير شده و در نهایت در تنور پخته و نان شده است. قيمت گندم موجود در هر عدد نان تا قيمت نان فروش رفته در نانوايي در اين مراحل به تدريج افزايش يافته است كه اين افزايش حاصل زحمت توليدكنندگان مختلف در مراحل مختلف توليد گندم تا فروش نان بوده است. مالیات بر ارزش افزوده می‌گوید هر کس باید ۱۰ درصد از درآمد خود را در اختیار دولت قرار دهد. به عبارت دیگر مالیات بر ارزش افزوده به دنبال یک سیستم واحدی است که کل درآمد افراد و هزینه‌های انجام شده از سوی آنها را محاسبه و بر اساس مانده خالص درآمد آنها مالیات با نرخ مشخص به‌وسیله قانون را اخذ کند. به گفته یک کارشناس مسائل مالی مالیات بر ارزش افزوده نسبت به سایر روش‌های مالیاتی از نظر توزیع بار مالیاتی عادلانه‌تر عمل می‌کند. به گزارش ایسنا، بیژن بیدآباد می‌گوید: برای مثال، مالیات بر مصرف عملا قیمت کالاها را گران می‌کند و در صورتی که کشش مصرفی خانوارهای مختلف نسبت به مصرف آن کالا متفاوت باشد همواره بار مالیاتی ناشی از مالیات بر مصرف به نحو غیر مساوی بین مصرف‌کنندگان توزیع می‌شود. بنابراین یکی از آرزوهای هر ملتی است که مالیات بر ارزش افزوده در کشورش جا بیفتد و همه بدون اما و اگر پرداخت کنند.

استرداد اضافه پرداخت‌های مالیاتی

با آنکه مالیات بر ارزش افزوده عادلانه‌ترین روش مالیات‌ستانی است، اما گاهی اوقات مشکلاتی در روند اجرای آن به وجود می‌آید. شاید به گوش شما هم خورده باشد که از فلان بنگاه‌ تولیدی به اشتباه و بیشتر از مبلغ تعیین‌شده مالیات دریافت شده است. اگر برای شما این اتفاق بیفتد قطعا بسیاری از همسایگان و اطرافیان شما می‌گویند، پولی که از جیب رفته دیگر بازنمی‌گردد، اما پس از بررسی‌های مختلف سازمان امور مالیاتی برای این مشکل راه‌حلی ارائه شده است.

به نقل از سازمان امور مالیاتی، بر این اساس هرگاه مودیان در نظام مالیات بر ارزش افزوده در هر دوره مالیاتی اضافه پرداختی داشته باشند، بدین معنی که به هر دلیل میزان مالیات‌های پرداختی بابت خرید طی دوره بیشتر از مالیات‌های وصولی در هنگام فروش کالا یا ارائه خدمات باشد، مالیات اضافه پرداخت شده به حساب مالیات دوره‌های بعد آنان منظور و در صورت تقاضای فعالان اقتصادی، اضافه مالیات پرداخت‌شده، توسط سازمان امور مالیاتی مسترد می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهر باران: 1395/7/2909:11:04،
58
14
به جیب تعداد کمی از جماعت اختلاص گران باز میگردد!
چرا یه کارمند یا کارگر بخش خصوصی که حقوقش با اضافه کار زیر دو میلیونه باید مالیات بده؟! کجای دنیا مالیات بر ارزش افزوده رو چند سال یکبار اضافه میکنن؟ مگه تورم بالا میره، مالیات اضافه نمیشه که همش درصدشو بالا میبرین
نیما: 1395/7/2917:50:36،
22
20
مالیات اضافه چگونه به جیب مردم بازمیگردد؟

در خواب
کیانی: 1395/7/2920:08:26،
16
13
این جمله مقاله خیلی جالبه : ارزوی هر ملتی است که مالیات جا بیفته و همه انرا پرداخت کنند .سر تا ته مقاله نادرست و باطله . ضمنا اگر هرنوع مالیات اضافه پرداخت کنی به هیچ عنوان مسترد نمیشود هرچند که در قانون امده که ظرف یکماه . ولی یک فرن هم بدوی پس نمیدهند
قلی: 1395/7/2909:24:25،
56
12
در کشور ما متاسفانه پول نفت هم تو کشورهای دیگه خرج میشه چه برسه به مالیات . وقتی حرف از گران کردن است ما رو با کشورهای دیگه مقایسه می کنند و میگن قیمت این کالا در همه دنیا چند برابر است ولی وقتی بحث خدمات دادن است با هیچ جای دیگه مقایسه نمیشه
نیما: 1395/7/2909:26:38،
47
19
مالیات بر ارزش افزوده تو ایران از همه جا بیشتره، چون تو ساده ترین حالت کاسبی یکه بار تو گمرک میگیرند و یک بار هم از خریدار نهایی!!
امید : 1395/7/2909:35:32،
35
22
من به دارایی مبلغی اضافه پرداخت داشتم الان 6 ماهه مرا امروز فردا میکند دارایی اگر از من طلب داشتند پاشنه در خونه مرا در میاوردند استرداد را خوب امدی ایرانجیب.....
احمد: 1395/7/2917:41:31،
12
19
من بعلت اینکه رسیدگی و پرداخت مالیات کسر شده توسط شرکتها اختلاف زمانی داشت مجبور به پرداخت شدم که حالا که باید برگرده 4 ساله میدوم.الان هم که .دارایی از وارد کننده ه ها میگیره اوناهم از مردم.نمونه اش ماشین
على آباد: 1395/7/2909:43:07،
24
23
ايران جيب عزيزاين چه توجيهى هستش آخه ازپول زورى كه ازمردم ميگيرن
عبدالله: 1395/7/2909:54:17،
26
18
بالاخره ما خودمونو با دنیا مقیسه بکنیم یا نکنیم؟
رضا:: 1395/7/2910:12:04،
26
17
با توجه به اینکه حقوقبگیران دولت مالیات حقوق را پرداخت میکنند، چرا باید از پولی که مالیات آن داده شده دوباره مالیات ارزش افزوده پرداخت کنند.این بی عدالتیست.مالیات برای کارگر و کارمند باید حذف شود.
Mohsen: 1395/7/2910:36:05،
21
16
هيچگونه
بي نام-٢: 1395/7/2912:09:42،
37
17
همه چيز مردم با دنيا مقايسه ميشه بجز درامد ،حق ، رفاه، خودرو، بيمه، و ...
ازاد: 1395/7/2915:13:23،
14
19
5 تاکولر ال جی خریدم نصاب از طرف ال جی امد برای نصب کولر 5تا مالیات بر ارزش افزود از من گرفت نمیدونم این کار قانونیه یا هرکی هرکیه
حسن: 1395/7/2920:54:47،
21
12
اگه دولت مالیات میخواد باید چندتا کار انجام بده؛
۱_ خصوصی سازی واقعی! نه خصولتی، نه اینکه نفت و گاز و معادن فلزی و ماهی اوزون برون و خاویار و مخابرات و جنگل و دریا رو برا خودتون انحصاری کنید، مردم چی؟ مردم کجا کار کنن؟ باید دل بکنید از انحصار و رانت و اختلاس!
۲_تکلیف مردم و بهشتشون معلوم کنید؛ بفرمایید مالیات اسلامی ازجمله خمس و زکات و جزیه و انفال و فطریه و مالیات مستقیم و غیر مستقیم مثل ارزش افزوده و... روی هم چند درصد از درآمد مردم میشه؟ شما چقدر بگیری، راضی میشی؟ من خودم اگه بخوام دنیا و آخرتم تضمین باشه، چقد باید پیاده شم؟
۳_بالاخره جوابگوی مردم هستید یا فقط به خدا جواب میدید؟
سرپرست مردم هستید؟ یا وکیل و نوکر مردم؟ اگه نوکر مردم هستید و هرکاری مردم ازتون بخوان، میکنید، باید درآمد و مخارجتون با تایید مردم باشه!
هر وقت این مباحث اولیه روشن شد، خودی و نخودی تموم شد، مالیات میدیم
K: 1395/7/3007:59:37،
12
16
کدوم مردم عموم مردم یا ثروتمندان
حرف حساب !: 1395/8/210:55:11،
11
20
اگر به خدا و پپامبر و قرآن اعتقاد داريد - حق الناس را اگر در اين دنيا جواب ندادي و ناحق ستاندي حتما توي اون دنيا بايد جواب دهي ؟ هيچ عذري از سوي خدا پذيرفته نيست ؟ و خدا از حق الناس نمي گذرد ؟ مالياتي كه از افراد با جبر اخذ شود حتما نياز به منطق و توجيه دارد اگر اين منطق براي مودي احراز نشود چگونه ميخواهيد آن را توجيه كنيد ؟

در خلوت خود فكر كنيد و به قشر ضعيف جامعه كه با چنك و دندان و عدم آگاهي ماليات غير منصافانه اخذ مي شود و جلوي زن و فرزندانشان با سيل صورتشان را سرخ نگه داشتن اجحاف نكنيد ؟ و آنها را خواسته يا ناخواسته از زندگي ساقط نكنيد .
قطعا وضعيت بد اقتصادي خيلي ها را ثروتمند و خيلي ها را ضعيف و كم توان كرده است و اثرات آن از ماليات تبعيض آميز نشات ميگيرد
هوشيار و آگاه باشيد چوب خدا صدا ندارد !!!
حسین: 1395/8/410:27:25،
15
13
مگه میشه مگه داریم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما