کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بريتانيا در آستانه سقوط به ورطه نوظهور‌ها

کدخبر:۲۹۰۳۰سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۰:۱۱۱۱۱۰ بازدید

جدايی دشوار است، به‌ويژه پس از عهد و پيماني 43 ساله. به همين دليل است كه تلاش بريتانيا برای مهندسی يك برگزيت نرم و آسان از اتحاديه اروپا و ...
بريتانيا در آستانه سقوط به ورطه نوظهور‌ها

جدايی دشوار است، به‌ويژه پس از عهد و پيماني 43 ساله. به همين دليل است كه تلاش بريتانيا برای مهندسی يك برگزيت نرم و آسان از اتحاديه اروپا و اميد بسياری از سرمايه‌گذاران و برخي از بريتانيايي‌ها به اين مساله، توهمی بيش نيست. آنچه پيش‌روي بريتانيا قرار دارد، سقوط بيشتر ارزش پوند و آسيب‌هاي اقتصادي است.

نشريه فارن پالسي در گزارشي به قلم پدرو نيكولاسي دا كاستا مي‌نويسد، اگرچه در تبليغات پيش از همه‌پرسي در مورد برگزيت وعده استقلال از اروپا مطرح شده بود، اما اكنون به نظر مي‌رسد اين اقدام انزوايي خودخواسته است و نمي‌توان به بهبود شرايط دل خوش كرد. در عمل، بريتانيا خود را از منبع اصلي اقتصادي و سياسي‌اش محروم كرده است. بريتانيا در اين روند، بيشتر شبيه يكي از بازارهاي نوظهور به نظر مي‌رسد كه مخاطرات ناگهاني سياسي، نوسان در نرخ ارز و بي‌ثباتي در مورد آينده براي‌شان شرايطي كاملا عادي و متداول محسوب مي‌شود. نتيجه هم هراس از سرمايه‌گذاري بلندمدت خواهد بود.

طرفداران برگزيت خيلي زود جشن پيروزي گرفتند. نايجل فاراژ، رهبر حزب مستقل بريتانيا و يكي از طرفداران برگزيت، گفت: «به نظر من، برگزيت ساده است.» البته ارزش پوند سقوط شديدي داشته است، اما داده‌هاي اقتصادي چندان بد نيستند و بازار سهام حتي ركورد جديدي داشته است. اما اينها خوش‌بيني محض روزهاي تابستاني بودند.

 پاييز، جنبه ديگري از واقعيت را نمايان كرد. طبق يكي از گزارش‌هاي فاش شده دولتي، هزينه روند خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا حدود 22 ميليارد دلار برآورد شده است. اين مبلغ از آنچه بريتانيا به‌طور سالانه به بودجه اتحاديه اروپا اختصاص مي‌داد و قرار بود در دوران پس از برگزيت به عنوان يكي از منابع نجات‌دهنده مورد استفاده قرار بدهد، خيلي بيشتر است. سقوط ارزش پوند در مقابل شاخص ديگر ارزها به پايين‌ترين ميزان طي 168 سال هم فقط يكي از فجايع اقتصادي پيش‌روي بريتانياست. كاملا آشكار است كه پيشرفت ناگهاني ارزش سهام، بازتابي از كاهش ارزش پوند بوده و تنها دليلي كه بازارهاي پايان تابستان واكنش شديدي به برگزيت نشان ندادند اين بود كه دولت بريتانيا تحت سلطه ترزا مي،‌ نخست وزير محافظه‌كار اين كشور، تصميم‌ گرفت با خودداري از فراخواندن ماده 50، برگزيت را به‌طور حقيقي به اجرا نگذارد. به عبارت ديگر، ماه‌هاي اول بيشتر شبيه متاركه بودند و طلاق رسمي هنوز به امضا نرسيده بود.

اكنون كه دادخواست طلاق داده شده است، همه‌چيز پوچ به نظر مي‌رسد. سقوط پوند با روندي نامنظم آغاز شده و نوسان به اندازه‌يي زياد است كه ترسي مداوم بر جاي گذاشته. چنين روندي در بازارهاي نوظهور كاملا طبيعي و عادي است. در اين بازارها، نوسان ارز خيلي شديدتر از كشورهاي ثروتمند است كه از دلايل آن مي‌توان به بي‌ثباتي ناشي از نظام سياسي نامناسب و غيركاربردي اين كشورها اشاره كرد. اگرچه پيش‌بيني روند آسيب‌هاي اقتصادي در بريتانيا و تشديد انزواي اين كشور غير ممكن است و به مذاكرات آتي بستگي دارد، اما مي‌توان حدس زد كدام بخش‌ها با سقوط آرام و تدريجي همراه خواهند بود.

يكي از بزرگ‌ترين مشكلات كنوني بريتانيايي‌ها، بيگانه‌هراسي است و همين مشكل درنهايت به راي مثبت به برگزيت منجر شد. دولت محافظه‌كار مخالف مهاجرت با به كار‌گيري سياست‌هاي نادرست ازجمله درخواست از شركت‌ها براي ارائه فهرستي عمومي از كاركنان خارجي، به چنين ترسي دامن زد. چنين سياستي عواقبي فاجعه‌آميز در جامعه خواهد داشت و از پيش بر فعاليت‌هاي اقتصادي تاثير گذاشته است كه از نمونه‌هاي آنها مي‌توان به تاثيرات منفي در سرمايه‌گذاري بالقوه شركت‌هاي خارجي، درخواست‌هاي ارسالي دانشجويان خارجي براي دانشگاه‌هاي بريتانيايي، تامين بودجه گسترده اتحاديه اروپا در هنر و علوم و... اشاره كرد.  از سوي ديگر، روابط تجاري بريتانيا با جهان دچار مشكل شده است. اگرچه ابتدا توافقنامه‌هاي تجاري دوجانبه بالقوه خوشحال‌كننده به نظر مي‌رسيدند، اما درحقيقت كشورهاي اروپايي

غير عضو در اتحاديه اروپا منتظرند تا بريتانيا روابط خود با ديگر كشورهاي قاره اروپا را حل و فصل كند و بعد وارد مذاكرات جديد با اين كشور شوند. بريتانيا پيش‌تر به عنوان بخشي از كليت اتحاديه اروپا با ديگر كشورها روابط تجاري داشت و اكنون بايد اصول خود را جدا از اصول اين اتحاديه مشخص كند. حتي گفته مي‌شود بي‌ثباتي‌هاي كنوني، دولت بريتانيا را به استخدام كارشناسان بازرگاني وادار كرده است.

نوسان پوند هم هست؛ كاهش ارزش پوند، بانك مركزي بريتانيا را در شرايط دشواري قرار مي‌دهد. در شرايط عادي، كاهش ارزش ارز براي بخش‌هاي توليد و صادرات مفيد است و حتي مي‌تواند منافعي كوتاه‌مدت براي اقتصاد بريتانيا داشته باشد. اما باتوجه به قدرت بخش صنعتي، چنين منفعتي ارزش چنداني ندارد و تاثيرات منفي نيز خواهد داشت.

خطر فرار بانك‌هاي خارجي هم وجود دارد. حضور گسترده بانك‌ها در يك اقتصاد، همواره عامل پيشرفت ديگر صنايع ازجمله بازرگاني، خطوط هواپيمايي، املاك و مستقلات و هتل‌ها بوده است. حال كه برخي از اين بانك‌ها و شركت‌هاي خارجي عمليات در بريتانيا را مجددا مورد ارزيابي قرار داده‌اند، ممكن است در نهايت فرار را بر قرار ترجيح دهند. لندن ديگر مقري براي عبور و مرور آزادانه در اتحاديه اروپا نخواهد بود و دسترسي به تنها يكي از بازارهاي اروپايي هم چندان جذاب به نظر نمي‌رسد. خيلي زود ممكن است شهرهايي همچون پاريس يا فرانكفورت به عنوان جايگزيني براي شهر لندن در نظر گرفته شوند.

برگزيت حتي تماميت ارضي بريتانيا را نيز زير سوال برده است. اسكاتلند كه به‌شدت طرفدار اتحاديه اروپا است، تهديد كرده بار ديگر براي استقلال، همه‌پرسي برگزار مي‌كند. مساله ايرلند شمالي نيز مطرح است. لندن كه ديگر از حمايت مالي اتحاديه اروپا برخوردار نيست، احتمالا در عمل به تعهدات خود در تامين بودجه ايرلند شمالي با مشكلاتي مواجه مي‌شود و اين احتمال وجود دارد كه راي‌دهندگان كاتوليك و اتحادگرا در اين منطقه، درنهايت ايرلندي متحد را به ماندن در بريتانيا ترجيح دهند.

بدتر اينكه دولت ترزا مي، ‌به‌طور فعالانه هرگونه اقدام اروپايي‌ها كه از روي حسن نيت است، در نطفه خفه مي‌كند و حتي در شرايط موجود كه قدرت مذاكراتي اندكي دارد، رسيدن به توافق با وي بسيار دشوار است.

حاميان برگزيت تا الان خواسته خود را بدون برنامه‌ريزي قبلي پيش برده‌اند و حالا تازه سعي دارند برنامه‌يي بريزند. تعجبي ندارد كه كارشناسان تجاري و بازرگاني، سقوط بيشتر ارزش پوند را با احتمال زياد افزايش نرخ تورم در آستانه افزايش بهاي كالاهاي وارداتي پيش‌بيني كرده‌اند و اينها فقط بخشي از آسيب‌هاي اقتصادي گسترده پيش‌روي بريتانياست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سامی: 1395/7/2723:13:09،
24
8
ما که به خاطر جدایی بریتانیای کبیر سود کبیری از سقوط پوند و افزایش طلا گرفتیم دیگه هر چی به سرشون میخواد بیاد به من ربطی نداره
در ضمن این خانم ترزا می چه وزیر خارجه با نمکی داره
بوریس جانسون
وحیددد: 1395/7/2723:39:44،
13
16
متاسفانه از خروج انگلیس و کاهش ارزش پند بنده ضرر زیادی کردم.10000 پوند به قیمت 4900 خریدم والان شده 4400
s.s: 1395/7/2800:21:04،
22
31
80 سال پیش پیشوای بزرگ هیتلر باید این آنگولاسکسون هارو نیست و نابود میکرد بعد میرفت سراغ روس ها
ولی افسوس که به این روباه مکار رحم کردو همین باعث
از بین رفتن خودش شد
احمدرضا: 1395/7/2800:42:54،
16
22
برات خیلی متاسفم دوست عزیز که هنوز نه هیتلر را می شناسی و نه درکی از شرایط آن روزهای آلمان و اروپا داری و فقط می آیی اینجا یک نظری از روی سرخوشی می دهی و می روی.
s.s: 1395/7/2810:11:41،
15
13
جوری خودت حرف میزنی انگار یکی از ژنرال های اون زمان بودی. همین انگلیس و غرب از هیتلر یه اژدهای 3 سر ساختن فقط هیتلر میتوتست جلوی اینا قد علم کنه و با استعمار و زورگوییشون بجنگه
فرزاد: 1395/7/2816:03:19،
6
12
ss جان هیتلر رو همون غربی ها خودشون ساختند و علمش کردند تا جلوی رشد و نفوذ کمونیسم و استالینیسم در اروپا رو بگیرند ولی هیتلر از دستشون در رفت و سر اژدها به سمت خودشون برگشت.
فکر نکن هیتلر از آسمون اومده بود بری مبارزه با استعمارگران اصلا نازیسم خودش سگ نگهبان سرمایه داری هست!
احمدرضا: 1395/7/2800:51:47،
15
9
توجه کرده باشید تمام دوستان بریتانیا طی یک سیاست قدیمی از این کشور بدگویی می کنند اما کم پیش می آید کسی خوب آنها را بگوید؛ مت هم قصد ندارم خوب آنها را بگویم یا مثل دوستدارانشان بدگویی کنم، فقط همین را بدانید که وضعیت اتحادیه اروپا اصلا خوب نیست و اگر افراد با درایت سکان کشتی طوفان زده اروپا را به دست نگیرند این اتحادیه سقوط وحشتناکی را شاهد خواهد بود و انگلستان هم به همین سبب از آن خارج شده است. زمانی هم که این سقوط رقم بخورد دیگر مرز بندی های سابق برقرار نخواهد بود و همه نیازمند یک قرارداد مشترک دیگر هستند. این اتحادیه دیگر به شکل سابق باقی نخواهد ماند مگر آنکه یا منحل شود یا کوچک شود، در هر دو صورت هم انگلستان برنده عمل کرده است، در واقع بحران مقطعی روی داده را به جان خریده تا بعدا شاهد سرافرازی باشد. واقعا سیاستمدار هستند و ما باید بجای حسد یا ابراز تنفر ایولا بگوییم.
رسول: 1395/7/2805:57:29،
13
12
بنظرم با افت ارزش پوند انگلیسی ها بدهی های خارجی شان را راحت تر تسویه میکنند و ضمنا صادراتشان هم ارزانتر تمام میشود. و به این ترتیب تحصیلات هم برای هموطنان ما در انجا از سابق ارزانتر تمام میشود.
چون واردات برای انها گرانتر اب میخورد مصرف تولیدات داخلی شان روونق میگیرد و کارخانه هاشان فعال تر میشوند. واساسا در دراز مدت قوی تر می شوند.
معین: 1395/7/2807:47:52،
19
12
تاریخ میگه اینگلیس ها معمولا حواس جمعی دارند و سرشون کلاه نمیره.
احتمالا یه بحرانی درپیشه اینها قبلش از اروپا کنار کشیدن.
در غیر این صورت زیر بار همه پرسی نمیرفتن چون طبق نظر سنجی هایی که قبل انتخاباتشون دارن معمولا نتایج انتخاب رو میشه پیشبینی کرد.
ناشناس: 1395/7/2808:03:27،
14
14
با کمال خوضشحالی شر بریتانیای کبیر مرکز فتنه و فریب عالم داره کم کم از سر اتحادیه اروپا کم میشه به امید خدا به زودی هم تجزیه بشه و ولز و ایرلند و اسکاتلند هم جدا بشن و تبدیل به کشورهای مستقلی بشن و شر این روباه پیر هم از سر مملکت ما که دهها ساله توی اون لونه کرده و خلاصه بیشتر از این نمیشه گفت از سر مردم ایران و این آب ئو خاک هم کم بشه!
احمدرضا: 1395/7/2811:42:06،
10
7
با عقاید شما کاری ندارم اما...
داریوش کبیر در کتیبه اش گفته خدا ایران را از شر سه چیز مصون بدارد که ترتیب دروغ و دشمن ( داخلی و خارجی ) و خشکسالی است که متاسفانه کشور ما درگیر هر سه تایش بوده و هست.
من فکر می کنم بیش از اینکه از خارجی ها بترسیم باید از خودمان بترسیم چون یک خارجی دنبال منافع خاص خودش در کشورهای مختلف است و در هر صورت در هر کشوری که حضور داشته باشد مورد استقبال قرار نخواهد گرفت، این شامل حضور ایران در سایر کشورها هم میشود، فرضا در عراق سازندگی می کند یا در سوریه با داعش می جنگد اما از نظر مردم عامه آن کشورها بعضا زیر علامت سئوال می رود و دشمن معرفی میشود، خب انگلیس و آمریکا و غیره هم هر جا حضور دارند مردمی مثل شما پیدا میشوند که آنها را صرفا دشمن معرفی می کنند. اما خطر دشمن داخلی خیلی بیشتر است. مردمی از خودمان که برای منافع شخصی به من و شما و کشور خود خیانت می کنند.
سینا: 1395/7/2814:46:06،
9
10
شما دلتون واسه روباه نسوزه روباه هیچ وقت از گشنگی نمیمیرد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار