کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وقتی از زمین و آسمان انرژی می‌بارد

کدخبر:۲۹۰۱۰سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳:۴۷۱۲۶۵ بازدید

کشف آتش و اختراع چرخ از تحولات بزرگ زندگی بشر محسوب می‌شود، اما جالب است بدانید بسیاری از تحولات جدید در دنیای فناوری هم نقشی مهم دارند.
وقتی از زمین و آسمان انرژی می‌بارد

کشف آتش و اختراع چرخ از تحولات بزرگ زندگی بشر محسوب می‌شود، اما جالب است بدانید بسیاری از تحولات جدید در دنیای فناوری هم نقشی مهم دارند.

درواقع نخستین های دنیای فناوری، جزو مهم ترین ها هستند. از روش های خلاقانه برای استخراج نفت گرفته تا روش هایی برای رصد ستارگان. در ادامه مطلب نگاهی داریم به همین مهم ترین های زیرساختی که بودن شان مقدمه ای است بر بسیاری از تحولات فناوری آینده.

استفاده از انرژی خورشیدی

سال ها پیش کمتر فردی روی آفتاب حساب باز می کرد یا حتی تصور می کرد انرژی خورشیدی باارزش است. اما این روزها استفاده از پنل های خورشیدی و جایگزین کردن انرژی پاک و تجدید پذیر خورشید به جای سوخت های فسیلی و تجدیدناپذیر تبدیل به موضوعی مهم شده است. تکیه بر انرژی آفتاب اساس اختراع بسیاری از وسایل خورشیدی، مانند خودروهای خورشیدی، خانه های خورشیدی، شارژرهای خورشیدی و... شده است. بنابراین اگر فناوری استفاده از انرژی های خورشیدی نبود، بسیاری از لوازم جدید و نوآورانه نیز جایگاهی در زندگی امروز ما نداشتند.

انرژی حرارتی اقیانوس ها

کاربرد دریاها و اقیانوس ها چیست؟ متداول ترین پاسخ سفرهای دریایی، کشتیرانی و تجارت است، اما این همه کاربردهای اقیانوس ها نیست. اقیانوس ها یکی از جاذب های اصلی انرژی خورشیدی هستند و در نتیجه بالاترین درجه حرارت خورشید را به خود جذب می کنند و حرارت بسیار بالایی را نیز در محیط پیرامونی خود انتشار می دهند. تحقیقات جدید نشان می دهد بخش مهمی از گرمازدگی ملوانان و خدمه کشتی ها، به واسطه حرارتی است که از آب اقیانوس ها متساعد می شود.

میزان انرژی گرمایی که از یک اقیانوس بزرگ مثل مدیترانه منتشر می شود، برابر با انرژی 250میلیارد بشکه نفت در هر روز است. جالب اینکه میزان مصرف نفت در ایالات متحده تنها 7.5میلیارد بشکه در سال است. فناوری جدید OTEC نوعی فناوری تفکیک انرژی است که با جذب انرژی گرمایشی اقیانوس ها و تبدیل آن به انرژی الکتریسیته، تلاش دارد میزان وابستگی به انرژی های فسیلی را کاهش دهد. این تکنولوژی می تواند اساس کار بسیاری از صنایع و فناوری های آتی قرار گیرد.

جزر و مد دریا ها هم برق می سازد

اگر تصور می کنید جزر و مد صرفا یک اتفاق عجیب، زیبا و گاه مخرب محسوب می شود، سخت در اشتباهید. امواج حاصل از جزر و مد دریا می توانند به عنوان منابع اصلی تولید انرژی الکتریسیته در نظر گرفته شوند. سیستم های شناور هوشمند، دستگاه هایی هستند که گرچه ظاهری مکانیکی دارند، اما با قرار گرفتن در آب دریا، براساس حرکت امواج آب به زمانبندی برنامه ای برای حرکت توربین های برق می پردازند.

بر اساس این برنامه، توربین ها در زمان اوج مد دریا به بالاترین پتانسیل جنبشی رسیده و با حرکت خود برای صدها خانه برق تولید می کنند. مدتی است یکی از رودخانه های شرق نیویورک میزبان یکی از همین توربین هاست. توربینی که انرژی 1500 خانه را تامین می کند و بر همین اساس، میزان وابستگی اهالی منطقه به انرژی های تجدیدناپذیر را کاهش داده است.

تکنولوژی حذف نمک از آب شور

استفاده از دستگاه های آب شیرین کن، تصفیه و... برای بسیاری از مردم عادی است، اما این تکنولوژی جزو مهم ترین دستاوردهای انسان در قرن حاضر است. اهمیت این دستگاه با توجه به بحران های آب در جهان و کمبود منابع آب شیرین، دو چندان است. اگرچه هنوز هم استفاده انبوه از این دستگاه برای جداسازی هزاران تن نمک از آب بسیار هزینه بر است، اما دستیابی به فناوری شکست غشای آب از طریق فرآیندی میکروسکوپی و حذف یون های نمک، روندی مهم در زندگی انسان امروز است.

سقف های سبز

در افسانه های قدیمی در خصوص برج های معلق بابل و گیاهان زیبایی که بام ها و پلکان این برج ها را فرا گرفته بودند و رایحه ای دلپذیر به مشام پادشاهان می رسانند داستان ها گفته شده، اما این بام های رویایی، این روزها به روشی جالب برای کاهش حرارت و ایجاد تعادل زیستی ساختمان ها تبدیل شده اند.

تالار بزرگ شهر شیکاگو یکی از مهم ترین مکان هایی است که با استفاده از فناوری آبیاری هوشمند موفق به پرورش گیاهانی زیبا در بام خود شده است؛ گیاهانی که تنها جنبه زیبایی شناختی ندارند و قرار است دمای ساختمان را کاهش داده و سطح اکسیژن را نیز بالا ببرند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هادی: 1395/7/2715:52:00،
31
28
چرا از انرژی مغناطیسی زمین یا خورشید استفاده نمیشود
مهندس وحید ص: 1395/7/2716:01:52،
46
30
در کالیفرنیا که یکی از سرسبزترین و زیباترین ایالت های امریکاست، دانشمندان از 5 سال پیش خطر خشکسالی را پیش بینی کرده اند. همه نهادها احساس خطر کردند، کارواش ها و استخر ها دستور داده شده اند که از دستگاه های تصفیه آب استفاده کنند تا از همان آب مصرفی دوباره استفاده کنند.

شهرداری استاندارد شیرهای دستشویی ها و حمام ها را عوض کرد و همه ساختمان ها موظف شدند از شیرآلاتی استفاده کنند که حجم کمتری از آب را از خود بیرون می کنند. آب آپارتمان ها محاسبه هزینه اش بر اساس تعداد نفر شد، خانه هایی که اتومبیل یا چمن زیاد آب می دهند جریمه های سنگین می شدند.

همه دانشگاه ها و ادارات دولتی موظف شدند تا سه سال اینده از چشم های الکترونیک برای شیر دستشویی های خود استفاده کنند و حتی استانداردهای حجم سیفون توالت ها هم تغییر کرد. شرکت های تحقیقاتی روی شیوه جدید آبیاری کشاورزی کار کردند و میزان آب مصرفی کشاورزی
مرگ بر قاتلین جنگل و مافیای بن: 1395/7/2716:03:34،
32
29
یه عظم جهانی برا مبارزه ونابودی مافیای انرژی فسیلی لازمه..چون اینها به قیمت نابودی زمین دنبال دلارن غافل از اینکه جای مناسبی باید برا لذت وخرج کردن پولی وجود داشته باشه....فقط جلو پاشون و میبینن...این مساله که تو ایران بیداد میکنه، با این همه گاز وآفتاب اینقد وضع هوا واقتصاد ومحیط زیست خرابه..ملت ها باید یک قیام جهانی بی رحمانه علیه این دشمنان زمین انجام بدن وگرنه فرازمینی ها وارد عمل خواهند شد!!!
مهندس وحید ص: 1395/7/2716:04:03،
29
25
41 درصد کمتر شد. خلاصه همه چیز در جهت صرفه جویی آب. امروز گفته می شود خطر کم آبی در کالیفرنیا نسبت به دیگر ایالت ها 7 سال عقب تر می افتد.

اما اصل ماجرا، شاهکار کالیفرنیایی ها روی پدیده ای بود به اسم Embodied water ، یا آبی که به چشم نمی آید. داستان چه هست؟

شما حجم زیادی برگه در پرینترتان دارید یا چرک نویس های روزانه. آیا می دانید برای تولید هر برگه A4 تا رسیدن به شما،1 لیتر آب مصرف می شود؟ آیا می دانید برای تولید هر کفش چرم زنانه یا مردانه تان 811 لیتر آب مصرف شده؟ آیا می دانید برای تولید یک عدد نان سنگگ که هر روز خانواده می خورند 201 لیتر آب صرف شده؟ و آیا می دانید هر شلوار لی )دنیم( که هر یک از ما می پوشیم برای تولیدش 1000 هزار لیتر آب صرف شده است؟

این ها آب پنهان در زندگی ما هستند. مصرف آب پنهان ما انسان ها، 91 درصد مصرف آبی است که هر روز مصرف می کنیم. و بخش زیادی از آن مربوط
مهندس وحید ص: 1395/7/2716:05:50،
33
30
از آن مربوط به محصولات خوراکی و پوشش و لوازم زندگی می شوند.
وقتی یک کشور می گوید با خطر خشکسالی روبروست، معنی اش این است که تاثیرش پشت همه این خوراکی ها و لباس ها و حتی مانیتور و کتاب و یک لیوان شیر روی میز شماست اگر تمام شود، این محصولات هم کم کم دیگر تولید نمی شوند. این یک بحران است. به آن توجه کنید.

دفعه بعد که یک کیلو سیب زمینی خریدید، حواس تان باشد در مصرف اش دقت کنید، برای تولید آن یک کیلو 111 لیتر آب از آب ایران کم شده است و آن 111 لیتر به سختی جایگزین می شود!
شهر باران: 1395/7/2716:11:22،
27
26
مهم اینه که تو این همه انرژی ما هسته ایش رو داریم.حالا اگه به خاک سیاه هم نشستیممهم نیست!!
اصغر میرزایی: 1395/7/2716:53:21،
28
27
همه جای دنیا درحال پیشرفتند
از باد انرژی تولید میکنند
از نور ماه سوخت تهیه میکنند
کماکان
ما اندر خم یک کوچه ایم
واقع بین: 1395/7/2804:22:30،
22
28
مشکل اینه که یه عده نادون نمیزارن الان نزدیک به 4 سال که یک دستگاه تولید برق از طریق همین جزر و مدی که دارین میگین تو امریکا داره برق 1500 خانه و تولید میکنه خودم اینجا ساختم و همون موقع ثبت کردم بعد از 2 سال تونستم یک سرمایه گذار پیدا کنم قبل از ساخت دستگاه اصلی یک نمومه کوچکتر ساختم که مجوزهای لازم و از منابع طبیعی و محیط زیست و سازمان بنادر و کشتیرانی و شیلات حتی توانیر هم تایید کرد و گفتن در صورت تولید برق به یک میزان ما میخریم حالا ما اومدیم تو حجم بزرگتر ساختیم و الان 9 ماهه اماده انداختن تو ابه ولی محیط زیست میگه باید دوباره برسی بشه الان 9 ماهه که منتظریم بیان بررسی کنن ولی نمیان !!!! چرا نمیدونم ؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار