کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بهترین زمان برای رقابت با تلگرام

کدخبر:۲۸۹۷۸سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۷:۴۹۱۶۰۳ بازدید

در شرایطی که پیام‌رسان‌های جدید خارجی خود را رقیب تلگرام می‌دانند، شاید بهترین زمان برای جایگزینی پیام‌رسان‌های بومی با خارجی فرا رسیده ...
بهترین زمان برای رقابت با تلگرام

در شرایطی که پیام‌رسان‌های جدید خارجی خود را رقیب تلگرام می‌دانند، شاید بهترین زمان برای جایگزینی پیام‌رسان‌های بومی با خارجی فرا رسیده باشد. تنها راهکار این موضوع هم تلاش برای افزایش کیفیت داخلی‌ها به جای فیلتر کردن خارجی‌هاست.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از ایسنا، اگرچه در حال حاضر تلگرام بازار پیام‌رسانی را، حداقل در ایران، قبضه کرده است، اما به غیر از این نرم‌افزار روسی، برنامه‌ها و پیام‌رسان‌های دیگری نیز می‌خواهند وارد بازار شوند، همان‌طور که در حال حاضر یک شرکت مخابراتی روسی دیگر ادعای رقابت با تلگرام را کرده و درصدد است برنامه جدیدی را برای انتقال پیام‌ها روانه بازار کند.

برنامه‌های زیادی توسط برنامه‌نویسان روس طراحی و ساخته می‌شوند و  در حال حاضر نیز شرکت مخابراتی روسی «روس تلکام» قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی پیام‌رسان خود را با نام «الو» راه‌اندازی کند و سرگی کالوگین - مدیر این کمپانی- گفته که اپلیکیشن جدید در مرحله نخست برای مکالمه صوتی از طریق انتقال داده طراحی شده است.

در چنین شرایطی، شاید بهترین زمان برای جایگزینی پیام‌رسان‌های خارجی با یک پیام‌رسان بومی، اکنون باشد که با توجه به طراحی بسیاری از برنامه‌های پیام‌رسان توسط برنامه‌نویسان روسی، کارشناسان حوزه فناوری پیام‌رسان جدید الو را زنگ خطری جدی برای ادامه یکه‌تازی نرم‌افزارهای وایبر، واتس‌اپ و تلگرام در دنیای ارتباطات می‌دانند.

اگرچه امنیت و حفظ حریم خصوصی در شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی برای کاربران اهمیت زیادی دارد، اما آنطور که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید؛ سیاست دولت بر این نیست که در این فضا نظارت ناشایست باشد، اگرنه در صورت نیاز و زمانی که از سوی قوه قضاییه تشخیص داده شود این امکان وجود دارد که ارتباطات و فعالیت‌های کاربران در تمام فضاها از تلفن همراه گرفته تا اینترنت و شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی رصد شوند و این تصور که اگر افراد از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده کنند هیچ نظارتی بر روی آنها وجود نخواهد داشت، اشتباه است.

کیفیت پیام‌رسان‌ در صدر خواسته‌ها

همچنین از آنجایی که به عقیده متولیان فناوری اطلاعات کشور، خارجی یا داخلی بودن نرم‌افزار نیست که میزان محبوبیت و اقبال کاربران را مشخص می‌کند، بلکه کیفیت و خدمات این برنامه‌هاست که تعیین‌کننده است، شاید بهتر باشد با استفاده از راه‌های خلاقانه و تلاش برای بهبود کیفیت پیام‌رسان‌ها، به دنبال جذب کاربران ایرانی بود.

از طرفی محمود واعظی با ابراز نگرانی از اینکه آن دست از شبکه‌های اجتماعی که سرورهایشان در خارج از کشور است، مشکل‌ساز شوند، از سیاست‌های دولت در جهت حمایت از شبکه‌های اجتماعی که در داخل کشور سرور دارند، سخن می‌گوید و از دانشگاه‌ها، مراکز علمی و بخش خصوصی می‌خواهد در این عرصه با ایجاد مدل‌های مختلفی از شبکه‌های اجتماعی دولت را یاری ‌کنند.

با توجه به اینکه واعظی ایجاد و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی را وظیفه بخش خصوصی و دولت را تنها موظف به فراهم‌سازی زیرساخت‌ها می‌داند و البته وعده حمایت مالی از کسانی را می‌دهد که بتوانند با نوشتن پلت‌فرم برای شبکه‌های اجتماعی، یک تا دو میلیون مخاطب را ساپورت کنند، لازم است دانشگاهیان و بخش خصوصی فعالیت خود را در این زمینه پررنگ‌تر کنند و مردم نیز با گذشت زمان به استفاده از شبکه‌های اجتماعی بومی روی آورند، زیرا این شبکه‌ها علاوه بر مزایای شبکه‌های خارجی مزایای متعددی خواهند داشت.

البته نرم‌افزارهای پیام‌رسان‌ در ایران بی‌سابقه نیستند و همین حالا هم پیام‌رسان‌هایی وجود دارند که کاربران میلیونی داشته باشند، اما با این وجود کاربران چند هزار نفری و حتی چند میلیونی این پیام‌رسان‌های بومی با مخاطبان چند ده میلیونی وایبر و واتس‌اپ و این اواخر تلگرام قابل مقایسه نیستند.

همچنین پیش از این شبکه‌های اجتماعی در ایران وجود داشتند که با افزایش کاربران تا مرز میلیون، دچار اختلال شده و شاید تا حدی اعتماد مخاطبان ایرانی را به این فضاهای بومی از بین بردند، بنابراین لازم است پیام‌رسان‌ها و شبکه‌هایی که می‌خواهند به عرصه رقابت وارد شوند، حداقل توان ارائه‌ی خدمات به ۲۰ میلیون کاربر را داشته باشند تا با مهاجرت یکباره مردم از شبکه‌های اجتماعی خارجی دچار مشکل شوند.

با این تفاسیر، اگر بحث کیفیت را در استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی حذف کنیم، این برنامه‌ها مزیت دیگری نخواهند داشت و حتی همان‌طور که مهدی داوری -مدیرعامل یکی از پیام‌رسان‌های داخلی- اشاره می‌کند، دیتای ایران در خارج از کشور داده‌کاوی می‌شود و به نوعی امنیت ملی ما زیر سوال می‌رود. همچنین مساله دیگری که نمی‌توان از آن چشم پوشید، جنبه اقتصادی استفاده از پیام‌رسان‌های بومی است. زیرا نگهداری و انتقال ترافیک از شبکه‌های مجازی خارجی هزینه‌های بالایی دارد که این هزینه‌ها می‌تواند به نوعی درآمد برای شبکه‌های جایگزین بومی تبدیل شود.

همچنین با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، فرصت برای شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی تسهیل شده و پیام‌رسان‌های داخلی با ایجاد محتوا و شبکه ملی اطلاعات با فراهم کردن دسترسی می‌توانند در یک هم زیستی مسالمت‌آمیز است به هم کمک می‌کنند.

البته گاهی نیز شکایت‌هایی از برخورد دوگانه با پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی وجود دارد که به نوعی مانع شکل‌گیری پیام‌رسان‌های داخلی در کشور است و به گفته مهدی داوری، عدم تبلیغات این پیام‌رسان‌ها در صداوسیما و یا مجوزهایی درباره نشر محتوا در قالب کانال که پیش از تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی داده نشده بود، نمونه‌ای از این برخوردهای دوگانه است.

در نهایت، اگرچه شاید به صورت آماری مشخص نباشد که استفاده مردم از نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های خارجی به دلیل تصور حفظ حریم خصوصی این فضاهاست و یا کیفیت است که حرف اول را می‌زند، اما با توجه به سخنان وزیر مبنی بر رصد فضاهای ارتباطی در صورت لزوم، شاید اگر مردم شاهد کیفیت و سرعت بالاتر در شبکه‌های اجتماعی بومی باشند، به این برنامه‌ها نیز روی خوش نشان دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهر باران: 1395/7/2707:55:25،
106
32
فکر نمیکنم کسی به نرم افزارهای داخلی اعتماد کنه!
کوکی: 1395/7/2712:42:28،
28
27
کاملا حرفتون درسته.هیچ اعتمادی به نرم افزار های داخلی وجود نداره.
رضا: 1395/7/2713:38:34،
34
36
بله وقتی در ایران دست حاکمیت برای رصد کردن زندگی مردم باز هست، طبیعتا کسی دیوانه نیست ریسک استفاده از پیام رسان ایرانی ولو خصوصی رو به جون بخره...
آریا: 1395/7/2708:01:21،
59
24
میدونی از عناوینی مثل شبکه ملی اطلاعات یا مسنجر بومی و... چه تعبیری در ذهن من مجسم میشه؟؟"کچل مودار"بهترین مترادفیست که میشه برای این عناوین معرفی کرد آخه آدم حسابی سیر تا پیاز اینترنت از خاک امریکا سبز شده اونوقت چجوری یه کشور دیگه چه ایران و چه هرجای عالم میتونه دم از اینترنت ملی و ازین مهملات بزنه؟!؟بعلاوه حسن بکارگیری تلگرام و واتس آپ و... همینه که اطلاعات مبادله شده تاحدودی امنیت بیشتری داره و از گزند رصد توسط برادران محفوظه والا مسنجر بومی چه فرقی با سیستم پیامکی داره؟؟!!
مرتضي: 1395/7/2708:09:24،
66
30
اينترنت داخليتون وشبكه هاي تلفن همراهتون وكيفيت مكالمه تلفن ثابتتون وچيزاي ديگتون اينه چه برسه به پيام رساناي جديدتون...كشور از زيرساختهاي ضعيف داره رنج ميبره كو گوش شنوا!!!داريم نابود ميشيم.جهان سومي بيش نيستيم و ميل به پيشرفت نداريم...
امین: 1395/7/2708:14:39،
58
25
آخه مگه کمبود عقل دارم که پیام هامو و عکسامو بیارم زیر نظر ی سری ها.همین ی سری ها کلللی تلاش کردن تلگرامو هک کنن نشد.اومدن مذاکره باز نشد.حالا میخوان اینطوری جایگزین کنن.زهی خیال باطل.همین ی سری ها اجداد مردمو آوردن جلوی چشماشون
محسن: 1395/7/2708:18:34،
58
23
آره حتما خيالتون راحت باشه مردم حتما از سرورهاي داخلي تحت نظر شما استفاده خواهند كرد.
وريا: 1395/7/2709:21:25،
34
31
اون برادري كه تمام اين كانت هارو منفي زده كاش ميشناختم . خسشته نباشي پهلوون . خدا قوت دلاور
farsa: 1395/7/2709:55:41،
26
32
دوستان عزيز خيلي دلتون خوشه.تلگرام سرورشو به صورت تمام و كمال به ايران فروخته و شما فكر ميكنيد كه هيچ نظارتي نيس.وايبر سرورشو نفروخت عاقبتش اون شد.شك نداشته باشيد كه دولت و مسئولين خيلي خوشحالن كه برنامه اي مثل تلگرام وجود داره و مردم از اون استفاده ميكنند
hamed: 1395/7/2709:56:48،
40
24
رو شدن حقوقهای نجومی، املاک شهرداری و خیلی از مسایل روز کشور که از فیلتر خبرگزاریها رد نمیشه رو مدیون تلگرام هستیم
به قول اون عزیز مدیران مملکتی از خدای بالاسر که نمیترسن مگه از این تلگرام بالای سر بترسن
Aria: 1395/7/2710:03:52،
44
28
ما ترجيح ميديم اطلاعاتمون توسط سرورهاي خارجي داده كاوي بشه تا اينكه توسط برادران داخلي بررسي بشه .
شاهین: 1395/7/2714:08:45،
19
23
این موضوع سیاسی هست
چرا مردم به نرم افزار های ایرانی اعتماد ندارند ؟
دلیلش سادس که نیاز به باز کردنش نیست

در مورد فیلتر هم میلیاردها دلار هزینه ای که برای توسعه زیرساخت کشور نیازه رو ایران سهم فیلترینگ میکنه و نتیجش چی میشه ؟ مردم از یه نرم افزار به نرم افزار بعدی کوچ میکنن و این دور باطل پایانی نداره و این وسط مدیران و مسولین کشور شکست میخورند و منافع ملی هدر میره.
چرا در ژاپن تعرفه خودرو وجود نداره ولی همه ژاپنی سوارن ؟ تویوتا ؟ مزدا ؟ سوبارو ؟ میتسوبیشی ؟ نیسان ؟ لکسوس ؟ ..... چون مردم و دولت یکی هستن .
آرش66: 1395/7/2714:39:48،
20
25
اگر قرار باشه مجبور به انتخاب پیامرسان داخلی که سرورهاش هم در دسترس برادران هستند بشم، ترجیح میدم اصلن از اینترنت استفاده نکنم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار