کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

توان و قدرت خرید مسکن خانوارها افزایش می‌یابد

کدخبر:۲۸۷۲۱سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۸:۴۷۲۲۹۰ بازدید

با توجه به چالش‌ها و کمبودهایی که در تامین اعتبار تسهیلات مسکن در سطح کشور به‌ویژه شهرهای کلان وجود دارد و از سویی دیگر تامین وام و ...
توان و قدرت خرید مسکن خانوارها افزایش می‌یابد

با توجه به چالش‌ها و کمبودهایی که در تامین اعتبار تسهیلات مسکن در سطح کشور به‌ویژه شهرهای کلان وجود دارد و از سویی دیگر تامین وام و تسهیلات آن به‌عنوان کمک هزینه به‌طور انحصاری از طریق بانک مسکن انجام می‌شود، تصمیمات اخیر بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به ایجاد موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن انجامیده است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از صمت، گرچه در حال حاضر بانک مسکن چند گزینه مختلف و با شرایط متفاوت برای تسهیلات‌دهی در حوزه مسکن پیش‌روی متقاضیان قرار می‌دهد، اما به هر صورت تنها نماینده شبکه بانکی در تامین بخشی از هزینه‌های مسکن بوده و نمی‌تواند تمامی تقاضاهای موجود را با توجه به قیمت فعلی مسکن پاسخگو باشد. براین اساس، قرار بر این شد تا با مجوز بانک مرکزی، موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن - که البته این طرح تا حدودی در سایر کشورها نیز مرسوم است - ایجاد شود تا بتواند از طریق جذب پس‌اندازهای خرد و اعطای تسهیلات مسکن به تامین مالی این حوزه بپردازد.


سابقه 200 ساله در دنیا 

محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه پیشینه فعالیت موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن در دنیا به حدود ۲۰۰سال پیش برمی‌گردد و تاسیس این موسسات گام بزرگی در بهره‌مندی از ظرفیت نهادی بازار مسکن کشور است، با تشریح تجربه دنیا در تاسیس موسسات پس‌انداز و تسهیلات «منطقه‌ای»گفت: تاسیس موسسات پس‌انداز منطقه‌ای در ایران با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار یک گام بزرگ در جهت بهره‌مندی از ظرفیت نهادی بازار مسکن است. 

وی افزود: ۳ بخش اصلی برای فعالیت توسعه‌ای بانک مسکن در نظر گرفته شده که شامل توانمندسازی «خانوارهای فاقد مسکن به منظور افزایش توان و قدرت خرید مسکن»، «فعالان بخش مسکن و ساختمان» و «بانک‌ها و موسسات تخصصی فعال در بخش مسکن و ساختمان» می‌شود. 

بت‌شکن ادامه داد: بنا به پیشنهاد مشترک وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن در چارچوب این ۳ توانمندسازی، برای نخستین بار دستورالعمل تاسیس و راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن به شکل منطقه‌ای در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به تصویب رسید که یک گام بزرگ در جهت بهره‌مندی از ظرفیت نهادی بازار مسکن است. 
مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به گذشته تامین مالی مسکن در ۴ دهه گذشته در ایران ادامه داد: بانک رهنی به‌عنوان نقطه کانونی، دو نهاد پولی و مالی یعنی بانک ساختمان و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمانی در حلقه نخست و موسسه پس‌انداز و وام منطقه‌ای با هدف تامین مالی بخش مسکن در هر استان فعالیت می‌کردند. همچنین در دهه اخیر تعاونی‌های مسکن با هدف کمک به ساختمان‌سازی و رفع مشکل افراد کم درآمد ایجاد شدند و هم‌اکنون هم فعالیت می‌کنند. 

بت‌شکن صدور مجوز تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان از سوی سازمان بورس اوراق بهادار در سال گذشته و فعالیت شرکت‌های سهامی پروژه‌های ساختمانی را از اقدامات بانک مسکن در دو سال اخیر برای کمک به تامین مالی بخش مسکن و ساختمان عنوان کرد و از ارائه پیشنهاد تاسیس شرکت مدیریت دارایی‌ها و موسسه تضمین تسهیلات رهنی در لایحه جدید عملیات بانکی خبر داد. وی موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن را منظومه تکمیلی نظام تامین مالی مسکن عنوان کرد و گفت: سابقه فعالیت موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن در دنیا به حدود ۲۰۰ سال پیش برمی‌گردد به‌طوری‌که نخستین فعالیت این موسسات از سال ۱۷۷۶م در انگلستان آغاز شد.


ضرورت ایجاد موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن

بت‌شکن اهرم سرمایه، شرایط رقابتی، پایین آوردن نرخ هزینه تامین سرمایه، اعطای تسهیلات و جذب سپرده منطقه‌ای، ارزش‌افزایی ذی‌نفعان، پایین بودن هزینه‌های غیربهره‌ای و افزایش کارایی، توسعه و آبادسازی و اشتغال منطقه‌ای و افزایش انگیزه سهامداران منطقه‌ای، سهولت در مقررات و نظارت و ایجاد ارتباط بین عرضه و تقاضای مسکن را از ویژگی‌های تاسیس موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن عنوان کرد و گفت: با توجه به این ویژگی‌ها ضرورت ایجاد این موسسات احساس شد. همچنین با توجه به اینکه این موسسات با سرمایه بخش خصوصی تاسیس می‌شوند، محدودیت سرمایه برطرف خواهد شد و با توجه به مقررات کفایت سرمایه بانک می‌توانیم ۸ تا ۱۲ برابر، سرمایه تجهیز منابع و سرمایه داشته باشیم. 

نرخ 2 درصدی سپرده قانونی 

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: این موسسات تک شعبه‌ای، کوچک و کارآمد هستند و یکی از نکات کلیدی، نرخ 2 درصدی سپرده قانونی برای این موسسات است. با توجه به اینکه نرخ جاری سپرده قانونی بانک‌ها به‌طور متوسط ۱۳درصد است بنابر این ۲درصد بسیار مفید خواهد بود. 

وی افزود: بانک مسکن به منظور نهادسازی پولی و به منظور احیای این شرکت‌ها با توجه به شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی کشور، پیشنهاد تاسیس موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن را تنظیم و به بانک مرکزی ارائه کرد. پس از آن با تعامل و برگزاری جلسات متعدد در حضور متخصصان و کارشناسان شورای پول و اعتبار، اهداف اصلی و نحوه عملکرد این موسسات مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت در ۱۶ شهریور دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن مشتمل بر ۱۸ ماده و ۴ تبصره به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صابر: 1395/7/2010:38:34،
37
22
عالیه با برگشت سه برابر وام عالیه
سعید: 1395/7/2015:36:48،
32
18
تا زمانی که دستمزد و حقوق کارگر و کارمند ۱۰ برابر نشه هیچ قدرت خریدی به وجود نمی یاد
مهدی: 1395/7/2101:25:13،
14
23
قدرت خرید مردم در اینده بسیار کم می شه
فرد: 1395/7/2110:03:40،
9
16
اره راست ميگه،قراره همه صاحب ويلا شيم و پنت هاوس .من كه ازرفاه دارم دق ميكنم
کوکی: 1395/7/2010:47:53،
49
12
به نظرم فضای تسهیلات دادن رو آزاد و قابل رقابت بکنید.بعدش ببینید که ۱ نفر هم از بانک مسکن با این شرایط وحشتناک وام نمیگیره
علی: 1395/7/2010:53:02،
63
26
حتی اگه پولش هم باشه قیمت های ملک واقعی نیست وآدم حیفش میاد پول بده ، همون قدر که قیمت ماشین خارجی در ایران غیر واقعی وکاذب است قیمت ملک و مسکن هم کاذب است و اصلا برای یک کشور جهان سومی این قیمت ها به صرفه نیست .
واقع بین: 1395/7/2011:28:38،
80
12
آدم باید عقلش کم باشه تو تهران با این وضعیت آلودگی و ترافیک و نشست زمین و معضلات اجتماعی ناشی از مهاجرت و... پول بیزبون رو بخوابونه توی ملک.
من که پولارو جمع کردم برم جایی خونه بخرم که بشه از زندگی لذت برد.
مهندس وحید ص: 1395/7/2012:16:08،
53
19
مطلب بالا را نخوندم. اما واقعیت محض بازار مسکن این هست که هر وقت کارمند و کارگر و مردم عادی قدرت خرید ملک را پیدا کنند اونوقت بازار تکان جدی میخوره و تورهم و گرونی هم میاد وسط.
این اتفاق ممکنه یا همین امروز بیافته یا ده سال دیگه.
واقع بین: 1395/7/2112:44:55،
15
10
آخه کجای دنیا یه کارگر ساده میتونه به راحتی قدرت خرید مشکن داشته باشه؟؟؟؟؟
یکم فکر کن بعد خرف بزن.....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما