کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مجوز خزانه‌داری آمریکا برای تسهیل مبادلات دلاری با ایران

کدخبر:۲۸۶۲۱شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۵:۴۸۲۳۰۹ بازدید

وزارت خزانه داری آمریکا دستور العمل جدیدی برای تجارت با ایران صادر کرد. به این ترتیب تبدیل ارزهای غیردلاری به دلار و یورو با سهولت بیشتری ...
مجوز خزانه‌داری آمریکا برای تسهیل مبادلات دلاری با ایران

وزارت خزانه داری آمریکا دستور العمل جدیدی برای تجارت با ایران صادر کرد. به این ترتیب تبدیل ارزهای غیردلاری به دلار و یورو با سهولت بیشتری صورت می‌پذیرد. علاوه بر این، تهدید  به تحریم آمریکا برای  بانک های اروپایی تا حد قابل قبولی برطرف شده است. این دو مشکلاتی بودند که روابط بانکی ایران و دستاوردهای پسابرجامی را با چالش جدی مواجه کرده بودند.اداره کنترل دارایی های خارجی آمریکا (اوفک) روز گذشته سوالات و پاسخ های خود در زمینه برجام و تحریم های ایران را به روز رسانی کرد. این اداره مرجع اصلی برای اطلاع رسانی درباره تحریم های آمریکا به شمار می رود و سرمایه گذاران و شرکت های خارجی آن را مبنای عمل خود قرار می دهند.  در آخرین به روزرسانی 3سوال اضافه شده است و 3 پاسخ دچار تغییر شده است. مهم ترین این تغییرات از این قرار است:

اجازه مشروط برای مبادله دلار

اولین تغییر به اجازه مشروط برای مبادله طرف ایرانی با دلار مربوط می شود. این موضوع را می توان از سوال C7 برداشت کرد. در آنجا آمده که موسسات مالی خارجی(از آمریکا) می توانند برای ایرانی ها یا کسانی که در ایران فعالیت می کنند تراکنش برپایه دلار شکل بدهند. این افراد شامل بانک مرکزی و شرکت ملی نفت یاران نیز می شود. با این حال دو شرط برای مجوز این مبادلات وجود خواهد داشت. اول اینکه این تراکنش ها و حساب ها  به صورت مستقیم و غیر مستقیم نظام مالی آمریکا را درگیر نکند. شرط دوم نیز این است که این افراد و شرکت ها نباید در فهرست تحریمی آمریکا یا همان SDN قرار بگیرند.

مدیر کل امور بین الملل بانک مرکزی در این باره به ایرنا گفته است:« با این گزارش تبدیل ارزهای غیردلاری به یورو برای کشورمان با سهولت بیشتری انجام می شود.» به گفته یعقوبی، برای اینکه بتوان «یوان» چین یا  «ین ژاپن» را به ارز مورد نظر خود مانند یورو تبدیل کرد، نیاز است که ابتدا این ارزها با نرخ برابری دلار سنجیده شوند و بعد به ارز مورد نظر تبدیل شوند. در گذشته به دلیل تحریم دلاری ایران، حتی برای یک لحظه انجام این تبدیل میسر نبود اما اکنون با گزارش خزانه داری آمریکا این امکان فراهم شده است.لازم به ذکر است که وجود این تحریم بخشی از دستاورد های برجام را با چالش مواجه کرده بود که با این اقدام تا حد قابل قبولی  برطرف می شود.

تحریم های آمریکا کمرنگ تر شد

یکی دیگر از مواردی که در سوال های جدید اضافه شده  دیده می شود، کمرنگ شدن تحریم های فهرست موسوم به SDN است. به گزارش ایرنا، در سوال M10 آمده است:«آیا تحریم اشخاص غیرآمریکایی به دلیل وارد شدن به معامله با نهادی که در فهرست «اس دی ان» نیست اما سهم کوچکی از آن متعلق به یک ایرانی یا اشخاص مرتبط با ایران که در فهرست «اس دی ان» قرار دارند یا همه یا بخشی از این نهاد زیرنظر آنهاست، امکان پذیر است؟»پاسخ اوفک به این ترتیب است:«لزوما نه، گرچه اوفک توصیه می کند در تعامل با چنین نهادهایی اقدامات احتیاطی به عمل آید تا اطمینان حاصل شود که این معاملات مرتبط با ایران یا شخص مرتبط با ایران که در فهرست «اس دی ان» قرار دارند، نیست.»این پاسخ به این معنی است که تحریم های آمریکا اندکی کمرنگ شده است. به این ترتیب که ممکن است ذینفع واقعی یک معامله افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی حاضر در فهرست تحریمی آمریکا باشند، اما مبادله با آن تحریم نباشند.

تهدید به جریمه بانک های اروپایی کم اثر شد

یکی از مشکلات دیگر نظام بانکی کشور در مراودات بین المللی تجربه جریمه بانک های اروپایی بود. بانک های اروپایی که در دوره تحریم ها جریمه های زیادی را متحمل شده بودند، از قواعد و مقررات آمریکا مطمئن نبودند. با این حال سوال C15 در به روزرسانی جدید، وضعیت را به صورت کامل مشخص کرده است.به گزارش اقتصادنیوز،  این پرسش مطرح شده که  آیا نهادهای مالی آمریکا می‌توانند با نهادهای مالی خارجی که مراودات مالی با نهادهای مالی ایرانی دارند ارتباط و مراوده داشته باشند. پاسخ بله است به شرط آن که نهادهای مالی ایرانی که طرف مراوده هستند در لیست SDN قرار نداشته باشند.

دو سوال دیگر ارائه شده و پاسخ های آن ها را به نقل از خبرگزاری ایرنا در ادامه می‌خوانیم:

پرسش: آیا مجوز عمومی «جی ال اچ» به یک شخص آمریکایی اجازه می دهد سیاست ها و فرآیندهای اجرایی یک نهاد آمریکایی یا یک نهادی که متعلق به آمریکاست یا نهاد خارجی زیرنظر آمریکا را بیش از یک بار تغییر دهد؟

پاسخ:  بله؛ یک فرد آمریکایی می تواند تغییرات دیگری را در چنین سیاست ها و فرآیندهای اجرایی اعمال کند تا مادامی که این تغییرات به قصد تسهیل معاملات خاص مرتبط با ایران از طریق شرکت های آمریکایی یا نهادهای خارجی زیر نظر این کشور نباشد.

 پرسش: از نظر اوفک آیا برای اشخاص غیرآمریکایی مجری بررسی های ویژه در ارتباط با احتمال ایرانی بودن پیمانکاران، فقط جست وجوی نام آنها در فهرست «اس دی ان» کافی است؟ 

پاسخ: بررسی نام پیمانکاران ایرانی در فهرست «اس دی ان» گامی است که معمولا مورد انتظار است، اما لزوما کافی نیست. علاوه بر آن، اشخاص غیرآمریکایی باید با تنظیم کنندگان محلی خود در این باره مشورت کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حرف حساب: 1395/7/1723:43:47،
114
49
برای ملت هیچ سودی نداره..پیش کش اربابان گرانی:جناب روحانی.سیف.نعمت زاده.عسکراولادی وجماعت اتاق بازرگانی باد.......اخیرا رییس سابق اتاق بازرگانی گفته اند:پوپولیستی نرخ ارز را پایین نگه داشته ایم.......مابازاریها وملت هم میگوییم زورگویانه..ظالمانه..منفعت طلبانه درجهت منافع شخصی نرخ ارز را بالا بردید..کجای دنیا36000واحد پولی برابر یک واحدآمریکاست..بخدا هیچ کجا!!!!!!!!!!
سامی: 1395/7/1800:11:59،
29
53
شکست ترامپ قطعی شد
سال 95 سال بورس
علی: 1395/7/1803:49:19،
54
39
اقایان پول کشور و ریال را بی ارزش ترین پول دنیا تبدیل کردند تا نصف شدن صادرات نفت بخاطر تحریم ها جبران شود بدون توجه به تحمیل تورم 40 درصد و کاهش شدید قدرت خرید مردم و افزایش سه برابری قیمت ها....بعد اقای روحانی امد قول بازگشت ارزش ریال و ارزانی بعد از توافق هستی را داد ولی در ناباوری با رفع تحریمها و افزایش بی سابقه درامد ارزی نه تنها جلوی بازگشت ارزش ریال و ارزانی را گرفت حتی از 3100 به 3600 افزایش داد و دلار 2400 و 1226 مبادلاتی را هم به 3100 رساند بدون توجه تحمیل گرانی بر مردم....فقط بخاطر منافع و جیب دولت خود و اقایان میلیادر رانت خور در اتاق بازرگانی....بد عهدی را شما کردید اقای روحانی نه امریکا !!!!!! اگر تحریمها ظالمانه بود دلار 3600 و تحمیل سه برابری قیمت کالاها و خودرو ظالمانه نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس: 1395/7/1803:56:51،
58
32
توافق هسته ای باز هم ثابت کرد که اقایان فقط به فکر منافع و جیب خود و حفظ قدرت و تامین هزینه موشک و جنگ سوریه و یمن و خانه سازی برای فلسطینی ها بودند وهستند نه ذره رفاه مردم و چرخیدن چرخ زندگیشان....کاهش قیمت دلار به نزدیک نرخ قبل تحریمها کمترین انتظار مردم بود ولی بخاطر منافع اعضای اتاق بازرگانی اقای روحانی و سیف و طیب نیا و نیلی و نعمت زاده و نوبخت و نهاوندیان جلوی کاهش را گرفتن چون برای این اقایان فقط و فقط و فقط جیب و منافع خودشان مهم است نه مردم و ارزانی و عمل به قولها و وعده ها و ارزش ریال و قدرت خرید مردم....
نیما: 1395/7/1806:59:00،
54
49
حتی افغاستان هم واحد پولش از ریال ایران با ارزش تره!!!!!
این بود بازگشت ارزش ریال
واقعا مچکریم

دیگه به روحانی رای نمی دم و از رایی که سال 92 بهش دادم پشیمونم

هرسال دریغ از پارسال
مونا: 1395/7/1807:59:52،
40
44
چقدر از این جمله بدم میاد :

ساننریفیوژ خوبه بچرخه به شرطی که چرخ زندگی مردم هم بچرخه!!!!!!
----____________________________

الان یعنی چرخ زندگی مردم داره میچرخه؟؟؟؟؟؟؟

پوريا: 1395/7/1810:58:36،
21
35
سال بورس!
فعلا بايد منتظر بمونيم ببينيم الله كرم چه نظري دارند؟!
طرح‌های حزب‌الله اجازه رشد اقتصادي ميدهد يا نه؟
وضعيتمون با عربستان چي ميشه؟
شهروند: 1395/7/1811:25:10،
32
26
من کاری ندارم که آمریکا بده یا خوبه
برخیها دوستش دارن
برخی ها متنفرند
فقط کافیه ببینین که آمریکه بگه
شما حق ندارین دست به دلار من بزنین
و فقط با همین یک جمله ساده
کشور مقابل را به دردسرهای بدی می اندازد
به این میگن قدرت
قدرت
ناشناس: 1395/7/1811:54:10،
26
37
اتفاقا تحریم ایران پرنگ تر شد.مگر میشود با پول یک کشور مبادله انجام داد یا بانکی دلار برای ایران جا به جا کند و بانک مرکزی همان کشور که امریکا هست درگیر نباشد،اونهایی که قوانین اقتصاد جهنی رو میدونند می فهمند چی میگم،از اون گذشته عمده بانکهای بزرگ و معروف و معتبر جهانی یک شریک آمریکایی دارند.حالا برید خوش باشید
ادا89: 1395/7/1800:30:58،
57
31
من نمیدونم کجای دنیا کشوری مثل ایران هست که خودش با دست خودش ارزش پولشو میاره پایین؟؟
اونم
فقط بخاطر اینکه دلارهایی که پس انداز کرده تو کشور وبانکهای خارجی رو بتونه به قیمت بالاتر به مردمش بفروشه.
علی: 1395/7/1812:36:31،
20
19
دومین اقتصاد دنیا یعنی چین دائما ارزش پولشو پایین میاره و اینجوره تونسته بازارهای دنیا رو تصاحب کنه.
ناشناس 11:54: 1395/7/1812:39:07،
22
27
تا قبل از سال ۲۰۰۸ بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) از چرخه دلار استفاده می‌کردند. این نوع همکاری در نظام بانکی با عنوان «U-Turn» شناخته می‌شود. به عبارت دیگر بانک‌های ایرانی بدون داشتن ارتباط مستقیم با سیستم بانکی آمریکا و با استفاده از بانک‌های دیگر از خدمات دلاری بهره می‌بردند.
ناشناس: 1395/7/1804:00:46،
42
31
جلوگیری از کاهش نرخ دلار و افزایش ارزش ریال و پول کشور با وجود رفع تحریمها و افزایش درامد نفتی به بیش از قبل تحریمها و ازادسازی 100 ها میلیارد دلارو تحمیل گرانی خیانت به مردم است...
شیر متعجب: 1395/7/1805:35:56،
34
39
اگه اجازه ندن قیمت دلار کم بشه و ارزش پول و به تبعش قدرت خرید مردم بره بالا نه کشور از رکود بیرون میاد نه تولید دوباره جون می گیره نه بازار ها به جنب و جوش می افتن و نه خرید و فروشی می شه.
برجام مرجام هم همش کشک! من که بخدا پاک نا امیدم.
میگم کمپین ماشین نخریدن که مالیده شد حداقل بیان یه کمپین راه بندازیم برای ارزونی دلار. شاید جناب روحانی از ترس انتخاب نشدنش در دور دوم گذاشت دلار ارزون بشه.بخدا تحریم محریم ضربش خیلی کمتر از گرون شدن دلاره.ما 38 ساله تحریمیم ولی اوضاع وقتی شدیدا خراب غیر قابل تحمل می شه که ارزش پول افت میکنه. چون برای تجارت واسطه همیشه هست.مشکل اصلی بی ارزش بودن پول و کم بودن قدرت خرید مردمه.
اميد: 1395/7/1807:58:42،
23
22
من كارشناس اين موضوعات نيستم ولي پارسال از اقتصادان پرسيدم كه با توافق هسته اي چه خواهد شد گفتند كه كاهش نرخ ارز به نفع اقتصاد كشور از جنبه صادرات نيست و اولويت افزايش درآمد مردم نسبت به تورم است
ارباب گرانی؟!: 1395/7/1808:22:14،
40
33
جالبه که کسانی که نظر میدن فکر میکنن این دولت مسئول گرانی هست! نمیخوام از عملکرد کسی دفاع بکنم، ولی دقت کنید که گرانی، تورم و رکود محصول یک عملکرد طولانی مدت زنجیره ای است، نه یک عملکرد سه ساله! از طرف دیگه واقعا فکر میکنین با برجام قیمت دلار میاد پایین؟! بچه گانه ترین حرفیه که آدم میتونه بشنوه! پایین اومدن ارزش پول کشور ناشی از تخریب موقعیت های اقتصادی و زیر ساخت هاست، مربوط به ۸ سال سوء مدیریته، کی تا حالا دیده تخریب بسیار شدید حاصل از ۸ سال در ظرف ۳ سال بازسازی بشه!
حمید: 1395/7/1808:24:38،
26
33
تمام معاملات مهم جهانی مبناش دلاره....و تیم مذاکره کننده سر دلار بد جور رکب خوردند............

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار