کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شهرداری نه، نهاد تجارت شهری

کدخبر:۲۸۴۳۵سه شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۸:۴۷۱۴۳۹ بازدید

«شهر تبدیل به ابزار درآمدزایی برای شهرداری‌ها شده است و رفاه آدم‌ها در این میان هیچ نقشی ندارد.» این موضوعی است که عباس آخوندی، وزیر راه‌ ...
شهرداری نه، نهاد تجارت شهری

شهروند| «شهر تبدیل به ابزار درآمدزایی برای شهرداری‌ها شده است و رفاه آدم‌ها در این میان هیچ نقشی ندارد.» این موضوعی است که عباس آخوندی، وزیر راه‌و‌شهرسازی به آن تأکید زیادی دارد و معتقد است كه درآمدزایی شهرداری‌ها از محل فروختن قوانین و ضوابط موجب شده است چهره شهرهای ایرانی از شمال تا جنوب شهر «بی‌قواره» شود و هیچ شباهتی به شهر ایرانی نداشته باشد. او که پیش از این بارها و بارها خواستار حذف شهرداری از حوزه خانه‌سازی و ارایه مجوزها شده و از تخلفات این نهاد در تراکم‌فروشی پرده برداشته است، روز گذشته باز هم لب به انتقاد گشود و اعلام کرد که شهرداری‌ها از نهاد مدیریت شهری به نهاد تجارت شهری تبدیل‌ شده‌اند و فکر می‌کنند که تمام مقررات شهری قابل خرید و فروش است. به گفته این عضو کابینه تا زمانی که شهرداری تمایل به سوداگری دارد وضع شهرها هیچ تغییری نخواهد داشت.

حسین عبده تبریزی، مشاور وزیر راه‌و‌شهرسازی نیز از دیگر مخالفان دخالت شهرداری در حوزه ساخت‌و‌ساز است که معتقد است شهرداری‌ها در حباب قیمت مسکن نقش دارند؛ چرا که وقتی شهرداری‌ها اعلام می‌کنند صدور پروانه ساختمانی در ‌سال آینده افزایش می‌یابد، ناخودآگاه بر رشد قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد. اما عملکرد دولت نهم در حوزه ساخت‌وساز نیز از تیررس انتقادات این عضو کابینه در امان نماند. او در حالی‌که معتقد است سیاست‌های دولت قبل، سیاست پس‌انداز در اقتصاد مسکن را از بین برده است، می‌گوید: در دولت جدید هنگامی‌که شروع به کار کردیم، بازار نهادی مسكن مانند بازار سوریه و یمن بازاری بمباران شده بود كه در آن محله‌ها به‌هم‌ریخته بودند و این بازار بمباران‌شده دچار اختلالات نهادی وحشتناكی بود كه وقتی این دوران را با‌ سال ۷۲ مقایسه می‌کنم، می‌بینم كه این دو بازار به‌هیچ‌عنوان قابل‌مقایسه باهم نیستند.

جمعیت شهری 9 برابر شده است

وزیر راه‌و‌شهرسازی که روز گذشته در شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن حضور یافته بود، اعلام کرد كه جمعیت شهری ایران در دهه ۳۰ کمتر از ۶‌میلیون نفر بود که در آخرین سرشماری در ‌سال ۹۰ به ۵۶‌میلیون نفر رسید به این معنا که ما طی ۶۰‌سال جمعیت کشورمان ٩ برابر شده‌ است و به عبارت دیگر رشد شتابان شهری در ایران رخ داد که به دنبال آن سیاست‌گذاری‌های شهری، اقتصادی، مسکن و سایر حوزه‌ها را دچار تحولات شدیدی کرد.

او در ادامه افزود: در ٦‌ سال گذشته تصور بر این بود كه مسكن مسأله‌ای پروژه‌محور است و باید مانند یك سلسله پروژه‌های شهری حل شود. در حالی‌که واقعیت شهرهای بزرگ ما خلاف این است. همچنین با توجه به اینكه برای بیش از ۱۶۶‌هزار واحد مسكونی مهر متقاضی مسكن وجود ندارد، در حال حاضر باید مسأله مسكن را با واقعیت موجود مورد تحلیل قرار دهیم و به این پرسش پاسخ علمی دهیم كه آیا رشد شتابان شهرنشینی در ایران وجود دارد و با پاسخ به این پرسش به ثبات و تعادل در سیاست‌گذاری برای شهرنشینی می‌رسیم.او با اشاره به اختلاف قیمت ملک در شمال و جنوب تهران اظهار داشت: در حال حاضر قیمت مسکن در تهران از دو‌و‌نیم‌میلیون در جنوب شهر تا ۹‌میلیون در شمال شهر معامله می‌شود؛ مفهوم اصلی انقلاب که قرار بود عدالت اجتماعی را در ایران به اجرا درآورد، با آمارهای قیمت مسکن در تضاد است و شاهد هستیم که چگونه مدیریت شهری بالای شهر و جنوب شهر را از یکدیگر مجزا کرده و در حال حاضر با عدم تعادل‌های وحشتناک شهری مواجه هستیم.

بازار خصوصی مسکن در زمان احمدی‌نژاد دولتی شد

آخوندی در حالی‌که بزرگترین مشكل دولت قبل در بحث مسكن را اختلال در نهادهای بازار مسكن عنوان می‌کرد، توضیح داد: در سال‌های گذشته بازار مسكن كه دارای نهادهای متنوعی همچون متقاضی، تولیدکننده، انبوه‌ساز و سرمایه‌گذار است، دچار اختلال شد و نهادهای انبوه‌ساز و تولیدكننده عملا به پیمانكاران بخش دولتی تبدیل شدند كه در حال حاضر تغییر رفتار این قشر مشكلاتی را برای سیاست‌گذاران ارشد حوزه مسكن ایجاد كرده است.

او ادامه داد: بازار صد‌درصد خصوصی ایران در سال‌های ۸۴ که تمام صنایع همچون مخابرات و سایر صنایع پیچیده داشتند خصوصی می‌شدند، به‌ناگاه تغییر موقعیت داد و در اختیار دولت قرار گرفت و مداخله عظیم دولتی در بازار نهادی شکل گرفت.

به گفته این عضو کابینه، پیش از ورود دولت‌های قبل بازار مسکن یک سیستم نهادی داشت اما یک آقایی پیدا شد و تمام این موضوعات و تعاریف اقتصادی را کنار گذاشت و به مردم اعلام کرد كه با یک مقدار پول می‌توانید خانه‌دار شوید؛ بنابراین در این سیستم مفهوم پس‌انداز از بین رفت.این مقام مسئول با بیان این‌که آمارهای بانک مسکن در سال‌های ٨٢ و ٨٣ نشان می‌دهد که در آن سال‌ها ٣‌میلیون نفر یعنی ٣‌میلیون خانوار برای خانه‌دار شدن از سیستم پس‌انداز استفاده کردند اما به یک‌باره با تغییر دولت افرادی بر سر کار آمدند که سیستم پس‌انداز را از بین بردند که این سیاست بلاهای غیرقابل جبرانی را وارد سیستم تقاضا در بخش مسکن کرد.

300 ساختمان بدقواره در اطراف حرم امام رضا(ع)

وزیر راه‌و‌شهرسازی در ادامه، شرایط بد شهرسازی در کشور را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر ۳۰‌درصد جمعیت شهرها در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که به‌عنوان بدمسکن شناخته می‌شوند. همچنین بخش عمده‌ای از جمعیت شهرنشین در بافت میانی که دچار فرسودگی تاریخی هستند و یا در روستاهای حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که مشکل شبکه‌ای‌شدن دارند؛ بنابراین اگر صورت‌مسأله بافت‌های ناکارآمد شهری، بافت‌های حاشیه‌ای و بافت‌های فرسوده درون‌ شهر تهران است، آن وقت سوداگری و تراکم‌فروشی در منطقه ۲۲ نه‌تنها دردی را درمان نمی‌کند، بلکه بر دردهای شهرنشینی می‌افزاید.

آخوندی با تأکید بر این‌که فروش تراکم و باغات تجریش در منطقه یک تهران نیز حل‌کننده مشکلات تأمین مسکن و شهرنشینی نیستند، مشکلات دیگر شهرها را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در حال حاضر ۳۰۰ ساختمان بدقواره در اطراف حرم در مشهد وجود دارند که نه مفهوم اسلامی نه معماری ایرانی نه شهرسازی را تداعی می‌کنند و صرفا ساختمان‌های لوکسی هستند که تقاضای زائر را پاسخ می‌دهند.

شهرداری‌ها در حباب قیمت نقش دارند

مشاور وزیر راه‌و‌شهرسازی از دیگر چهره‌های خبرساز روز گذشته بود که به نوعی بر اظهارات عباس آخوندی صحه گذاشت. حسین عبده‌تبریزی در این همایش ابعاد تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای را بررسي كرد و گفت: بانک مسکن به‌عنوان بانک توسعه‌ای باید خود را سیاست‌گذار نیز بداند و همچنین نگران مسکن باشد و دیدگاه او باید حل معضلات مسکن باشد؛ چراکه کارکردهای اصلی نهادهای توسعه‌ای باید تجهیز منابع بلندمدت و بخشی از مسکن باشد.او با بیان این‌که بانک مسکن یک بانک دولتی است، چراکه بخش زیادی از منابع خود را از دولت گرفته، گفت: برای نخستين‌بار در اقتصاد کشور پول‌هایی که به بانک مسکن رفته، جزو منابع بانک شده است؛ بنابراین این منابع می‌تواند به اقتصاد مسکن بازگردد و از کسری منابع که در گذشته از آن رنج می‌بردیم، نیز رهایی پیدا کنیم.او با اشاره به این‌که شهرداری‌ها در حباب قیمت مسکن نقش دارند، گفت: وقتی شهرداری‌ها اعلام می‌کنند صدور پروانه ساختمانی در ‌سال آینده افزایش می‌یابد، ناخودآگاه بر رشد قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد؛ پس یکی از نقش‌های بانک مسکن مدیریت روانی بازار است.

به ازای هر صد خانه 104  خانوار وجود دارد

اما بهبود نسبت مسکن به تعداد خانوار  ازجمله اخباری بود که حامد مظاهریان، معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی در همایش روز گذشته از آن خبر داد. به گفته او، در ٤ دهه گذشته به ازای هر صد خانه ١٢٧ خانوار وجود داشت، اما امروز به ازای هر صد خانه ١٠٤ خانوار وجود دارد که معتقدم هر چند که این ارقام بهبود پیدا کرده است اما باید به نقطه سر به سری برسیم.

او در حالی‌که یکی از مهم‌ترین مشکلات بازار مسکن در ایران را واگذاری سنتی زمین و فسادبرانگیز بودن آن می‌دانست، در رابطه با رشد جمعیت شهرنشینی در ایران گفت: در حال حاضر 54 درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند که این رقم در ایران 73 درصد است و شهرنشینی در ایران نسبت به میانگین جهانی ٢٣‌درصد رشد دارد.معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی با بیان این‌که در حال حاضر مسکن از یک کالای سرمایه‌ای در حال تبدیل به کالای مصرفی است، گفت: در حال حاضر در حوزه مسکن چالش‌هایی وجود دارد که یکی از اینها بحث تأمین مالی مسکن است که این یک مشکل جهانی است و تنها مشکل ایران نیست.مظاهریان با اشاره به مسکن اجتماعی گفت: امکان ندارد یک وزارتخانه به‌تنهایی بتواند بار این مسئولیت را به دوش بکشد؛ این مسأله یک عزم عمومی می‌خواهد تا بتواند با یک هم‌افزایی تمامی برنامه‌های اجتماعی و جایگاه مسکن در برنامه رفاه اجتماعی را ایجاد کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

hamed: 1395/7/1307:23:36،
125
39
تو این قضیه املاک نجومی باید بررسی بشه چطور کارمندهای شهرداری چند میلیارد واسه همون خونه های نصف قیمت پرداخت کردن و با حقوق زیر 4میلیون ماهی ده ها میلیون تومن هم دارن قسط میدن؟
ناشناس: 1395/7/1308:18:30،
82
38
آقا اون قضیه که حل شد و شفاف سازی شد تموم شد رفت دیگه چی چیش مشخص بشه؟
مشکل خبرنگار فضول بود اونم بازداشت و دادگاهی شد و حالا حالاها هم خلاصی نداره و مشکل حل شد شما دیگه دنبال چیش هستی؟!
مجید: 1395/7/1309:04:47،
29
76
شما اگر راست میگی تو جایگاه خودت درست کارکن از دیگران الکی ایراد نگیر تا کم کاریتون به چشم نیاد
مسکن مهر پردیس قرار بود با آورده37 تومان تموم شه نه 80 که با کلی دعوای زرگری و به مرگ بگیر تا به تب راضی شن با مصوبه شما بشه 69!!!
اونم تقصیر شهرداری!!!!!
محمد: 1395/7/1310:36:25،
42
37
واگذاری های شهرداری را کشش ندید
فا فا: 1395/7/1312:21:46،
29
38
شما مشکل مسکن مهر رو حل کن که هنوز بعد از 7 سال به اتمام نرسیده و اینکه هر پروژه را به چند دست پیمانکار واگذار کردید که همه حسابی روش سود کنند الی کسی که دارید ازش پول میگیرید.
ناشناس: 1395/7/1323:32:47،
21
25
نهادهایی که وظیفه برخورد با فساد را دارند خود اصولگرا هستند هیچ وقت با قالیباف اصولگرا و تخلفاتش و واگذاری ملکهای نجومی برخورد نخواهد شد..
masoud: 1395/7/1308:09:59،
101
38
وقتی برای مدیریت شهری برای چندین دوره درازمدت از افرادنظامی ورزمی بدون تخصص درزمینه شهرسازی استفاده کردندو وقتی در شورای شهر هم بجای افرادمتخصص وکاربلداز یکسری ورزشکار کم تجربه وغیر مرتبت باکارشان ویکسری افراد که باید20سال پیش به کسوت باز نشستگی نایل میشدند استفاده کردندوبه همگی هم لغب دکتر دادند وضع اینجوری میشه که این مشکلات دیگه غیرقابل حل میشن.خدابه فریادمون برسه.
ملک ری: 1395/7/1308:34:42،
51
23
مشکل ریشه ای آقا جان و با سخنرانیهای آتشین و مشت گره کردن پشت تریبون چیزی درست نمیشه!در وهله نخست اداره شهرها باید بدست متولدین همان شهر بیفتد که متاسفانه این مورد در اکثر شهرهای کشور رعایت میشه اما تهران بینوا و مظلوم من در این زمینه در زمره محدود استثنائات قرار میگیره که باید این رویه مورد بازنگری قرار بگیرد.
ارزش ریالی زمین باید به هر نحو ممکن نزولی گردد تا ملک و زمین از این حالت فعلی خود که حتی از طلا گرانسنگ تر است خارج گردد والا ولع ملاکین و ذوق یکشبه ره صدساله را پیمودن لحظه ای فروکش نمی کند و باعث میشود حال و روز شهرهامان بالاخص پایتخت رنجور روز بروز وخیم تر گردد.
جلوی مهاجرتها و انباشت جمعیت فعال و متعاقبا تلنبار شدن امکانات و خدمات در شهرهایی محدود را باید به هر قیمتی گرفت تا هم به بومیان آن شهرها فشار اضافی ناشی از تراکم نفوس وارد نیاید هم اقصی نقاط کشور رشدی متوازن تر یابد و...
منتقد: 1395/7/1308:39:17،
60
37
سهم وزارت راه رو هم بدن همه چی به خوبی و خوشی حل میشه
ايراني: 1395/7/1308:58:55،
47
22
احتمال زياد سبيل وزارت راه چرب نشده كه آقايون دادشون در اومده وگرنه تو اين مملكت همه دنبال پركردن جيب خودشون هستن
رضا: 1395/7/1309:18:39،
48
40
در دیار کفر مسولین قوانین پیشرو برای رفاه و اسایش
مردم ارائه و تصویب می کنند اما در کشور ما مسولین از
ضعفها و مشکلات مرتب در مصاحبه ها ذکر می کنند گویی که
مردم باعث و بانی انها هستند!!
جاوید: 1395/7/1309:33:04،
58
29
جناب اقای اخوندی :حرف دل مارا زدی. ممنون
زنبور بی عسل: 1395/7/1314:22:51،
34
32
مگه با حرف زدن چیزی حل میشه ..مردم کوچه وخیابون بیسواد هم میدونن چهره شهرهای ایران زشته..چه خودروهاش چه ساختموناش..وقتی یه مشت بیسواد با تفکر چاپیدن وغیر مدرن دارن کار میکنن همینه...شماها هم دام بحرفین دریغ از یه جو عمل...حرف...حرف...حرف....
پيادو: 1395/7/1310:12:04،
48
37
مهمترين عامل گراني مسكن در شهرها شهرداري و شوراهاي شهر هستند كه با تصويب عوارض من دراوردي حتي برا نفس كشيدن در شهر موجب گراني مسكن وزمين هستند
مهران: 1395/7/1310:23:42،
55
26
مشکل از خودمونه موقعی که انتخابات شورای شهر میشه میریم به چهارتا ورزشکار رای میدیم که با ورزش مشهور شدند و اصلا سابقه مدیریتی و سواد تخصصی ندارند.
از ماست که بر ماست...
224: 1395/7/1311:20:02،
30
32
برو عامو مواظب کلاه مخملی هاو اراذل و اوباش باش بیای بیرون با چوب و چماق حالت را جا میارن
امیر: 1395/7/1313:43:34،
39
36
انگاری شهر مال شهرداریه و ما هر کاری توی ملکهامون میخوایم انجام بدیم بایستی شیتیل بدیم اونهم نه اینقدر ( گفت: وقتی شهرداری‌ها اعلام می‌کنند صدور پروانه ساختمانی در ‌سال آینده افزایش می‌یابد،ناخودآگاه( خودآگاه ) بر رشد قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد؛ )

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار