کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تغییر قانون وصول مهریه؛ تقویت یا تضییع حقوق زنان؟

کدخبر:۲۸۴۳۴سه شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۳:۴۷۴۵۹۷ بازدید

طبق قانون فعلی زنان برای دریافت مهریه علاوه بر مراجعه به واحد اجرای ثبت می توانند به دادگاه مراجعه کنند و پس از تشکیل پرونده ...

طبق قانون فعلی زنان برای دریافت مهریه علاوه بر مراجعه به واحد اجرای ثبت می توانند به دادگاه مراجعه کنند و پس از تشکیل پرونده، مدت زمان رسیدگی به خواسته خود را که معمولا هم طولانی مدت است طی کنند اما قانون لایحه ششم توسعه این روند را تغییر داده است. در این برنامه بر این نکته تاکید شده است که وصول مهریه در هر صورت از طریق اداره ثبت است و در صورت نداشتن نتیجه مطلوب، این امکان وجود دارد که از طریق دادگاه پیگیری شود.در بند 3 ماده 28 لایحه احکام برنامه ششم توسعه آمده است: «تمامی دعاوی ناشی از اجرا نشدن اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، در مرحله بدوی از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور رسیدگی و اجرا شود.

آیین نامه اجرایی این بند به منظور کاهش مراجعات مکرر برای رسیدگی به پیشنهاد وزارت دادگستری و با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تهیه می شود و به تصویب رئیس قوه قضاییه می رسد» یکی از اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، مهریه است. تا پیش از این، وصول مهریه از دو طریق دادگاه و واحد اجرای ثبت انجام می شد، اما این ماده به صورت موکد به این موضوع اشاره می کند که وصول مهریه در هر صورت از طریق اداره ثبت است و در صورت نداشتن نتیجه مطلوب، از طریق دادگاه پیگیری می شود. در این نوشتار بنا داریم تا مزایا و معایب این تغییر را از نگاه نمایندگان مجلس بررسی کنیم.

روند تغییر یافته وصول مهریه

مهریه مالی است که به هنگام عقد نکاح، برابر ضوابط شرع و رسم و عادت از طرف زوج به زوجه پرداخت می شود. زن به مجرد عقد، مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد (ماده 1082 قانون مدنی). بنابراین مهریه در مالکیت زن مستقر شده و در مدیریت او قرار می گیرد.امروزه مهریه از دو طریق قابل مطالبه است، مراجعه به دادگاه خانواده و تقدیم دادخواست مطالبه مهریه یا از طریق اجرای ثبت اسناد. هر کدام از این راه ها، روند خاص خود را دارد. روندی که اکنون در برنامه ششم توسعه و بر اساس بند سوم ماده 28 تغییر کرده است.این تغییر در قانون وصول مهریه اگر چه در ظاهر این گونه به نظر می رسد که راه پر فراز و نشیب دریافت مهریه برای زنان را به مسیری هموارتر تبدیل می کند اما به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس موانعی را هم برای زنان و استیفای حقوقشان ایجاد می کند. به عبارتی نمایندگان مردم در مجلس با یادآوری نکات مثبت و منفی تغییر نحوه وصول مهریه زنان در برنامه ششم توسعه معتقدند اگر چه این تغییر، وصول مهریه را قطعی می کند اما زنان نسبت به شرایط فعلی باید هزینه بیشتری برای درخواست مطالبات خود پرداخت کنند و حتی منتقدان این تغییر معتقدند که این موضوع موجب تضییع حقوق زنان می شود.

تقویت یا تضییع حقوق زنان، موافقان و مخالفان

نمایندگان موافق تغییر نحوه وصول مهریه زنان در لایحه برنامه ششم توسعه ضمن تاکید بر این که با این تغییر، وصول مهریه با سرعت بیشتری انجام می گیرد، بیان کرده اند که با تصویب بند سوم ماده 28 لایحه برنامه ششم توسعه به محض مراجعه زنان به ادارات اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک به راحتی می توانند مطالبات خود را وصول کنند. آن ها تاکید دارند با این روش حتی اقداماتی مانند توقیف اموال و ممنوع الخروجی طرف مقابل را هم می توان محقق کرد. این در حالی است که مخالفان این شیوه در حال اصلاح معتقدند که در شیوه فعلی زنان، با مراجعه به دادگاه و اقامه دعوی برای دریافت حق مهریه ای خود باید 3.5 درصد میزان خواسته را پرداخت کنند و از حق اعسار نیز برخوردارند اما بر اساس بند سوم ماده 28 لایحه برنامه ششم توسعه، زنان برای مطالبه مهریه خود در مرحله بدوی باید به ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند که در این شیوه زنان در مرحله اول درخواست مهریه خود باید 5 درصد میزان خواسته را پرداخت کنند، همچنان که در این شیوه زنان از حق درخواست اعسار هم محروم خواهند شد.

طرح شکایت در سازمان ثبت وصول مهریه را تسریع می‌کند

در این خصوص یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق تغییر در قانون مهریه معتقد است این بند در لایحه برنامه ششم نه تنها موجب تضعیف حقوق زنان نمی شود بلکه در احقاق حق زنان هم موثر است.عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با خانه ملت، در توضیح تعیین نحوه وصول مطالبات مهریه ای زنان در لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: بر اساس بند سوم ماده 28 لایحه برنامه ششم توسعه تمامی دعاوی ناشی از اجرا نشدن اسناد رسمی در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، در مرحله بدوی از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک رسیدگی و اجرا می شود.محمدعلی پورمختار با بیان این که تصویب این بند در لایحه برنامه ششم نه تنها موجب تضعیف حقوق زنان نمی شود بلکه در احقاق حق زنان موثر است، تصریح کرد: طبق این ماده کاری که دادگاه بعد از مدت طولانی و تحمیل هزینه های دادرسی به زنان انجام می دهد با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

وی افزود: امروزه برای وصول مهریه، روند طرح شکایت و دادخواست، در صورتی که طرف مقابل هم تقاضای اعسار ندهد، حداقل یک تا دو سال زمان می برد اما با تصویب بند سوم ماده 28 لایحه برنامه ششم توسعه به محض مراجعه زنان به ادارات اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک به راحتی می توانند مطالبات خود را وصول کنند.پورمختار با تاکید بر این که مراجعه زنان به ادارات اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک به نوعی طرح شکایت است، گفت: با این روش حتی اقداماتی مانند توقیف اموال و ممنوع الخروجی طرف مقابل را هم می توان محقق کرد.این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: با تصویب نهایی این بند، شکایت زنان برای وصول مهریه در ادارات اجرایی مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک، ثبت و سپس کار ها به صورت اداری دنبال می شود.عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان این که این پیشنهاد در کمیسیون قضایی به تصویب رسید، یادآور شد: این روش به صورت قضایی نیست که طرف مقابل امکان اعتراض و درخواست تجدید نظر یا اعمال ماده 18 یا به نوعی امکان فرار از پرداخت مهریه داشته باشد.

طرح شکایت در سازمان ثبت نافی مراجعه به دادگستری نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس نیز درباره این موضوع و در توضیح تعیین نحوه وصول مطالبه مهریه از سوی زنان در لایحه برنامه ششم توسعه با بیان این که مراجعه به ادارات اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک نافی مسئولیت های قوه قضاییه نیست، گفت: پیش از این هم با استناد به قانون،  تمامی اسناد لازم الاجرا مانند چک یا مهریه را از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک می توانستیم وصول کنیم اما تنها دلیلی که خانواده ها مراجعه به دادگستری را ترجیح می دادند، اعمال ماده 2 قانون نحوه ممنوعیت های مالی بود.یحیی کمالی پور تصریح کرد: طبق قانون فعلی افراد می توانند در مراحل بدوی به دادگستری مراجعه و با اعمال ماده 2 قانون نحوه ممنوعیت مالی، حبس را برای طرف مقابل اعمال کنند.وی با بیان این که به طور قطع مراجعه به سازمان ثبت   اسناد و املاک برای دریافت مهریه نسبت به دادگستری به دلیل تسریع در وصول مطالبات بهتر است، افزود: از این رو تلاش شده در لایحه برنامه ششم توسعه ضمانت اجرایی برای افرادی که به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه می کنند در نظر گرفته شود.نماینده مردم جیرفت وعنبرآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ضمانت اجرایی به این شکل که اگر مرد اموالی داشته باشد، این اموال قابل وصول است و اداره اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک می تواند اموال را به مزایده بگذارد و بفروشد بنابراین در نهایت مهریه وصول خواهد شد.

امکان طرح مجدد در دادگستری وجود دارد

نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان این که اگر بنا به هر علتی درخواست زنان در خصوص مهریه در ادارات اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک به نتیجه نرسد آنان می توانند مجدد در دادگستری طرح دعوی کنند، افزود: در خصوص قانون مهریه تا 110 سکه ضمانت اجرایی حبس در نظر گرفته شده و افراد اگر تمکن مالی نداشته باشند به مرور باید مهریه را پرداخت کنند.این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر این که شیوه درنظر گرفته شده در برنامه ششم برای مطالبات مهریه ای زنان سبب تضعیف حقوق آن ها نخواهد شد، گفت: در اصلاح این قانون تنها راه حل اول مراجعه به ادارات اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک در نظر گرفته شده و فرد در مراحل بعدی می تواند به دادگستری مراجعه کند.نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استفاده از ظرفیت سازمان ثبت اسناد برای وصول مهریه نافی صلاحیت های عمومی دادگستری در جهت رفع مسائل زنان نیست.

مطالبه مهریه از طریق ادارات ثبت موجب تضییع حقوق زنان می شود

اگر چه این نمایندگان با نگاهی مثبت به این قانون آن را تسهیل کننده دسترسی زنان به مهریه و مطالبات قانونی خود دانسته اند اما برخی نمایندگان مجلس نظری خلاف این دارند و معتقدند اجرای آزمایشی این موضوع نشان داده ایراداتی به این مسئله وارد است ضمن آن که پرداخت درصدی از مهریه برای مطالبه آن از توان برخی از زنان خارج است و عملا مانعی برای دسترسی آن ها به حقوق قانونی خود است. طیبه سیاوشی شاه عنایتی نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس در گفت وگو باخانه ملت در خصوص اصلاح شیوه وصول مهریه به عنوان یکی از اسناد لازم الاجرا در لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: وصول مطالبات اسناد لازم الاجرا مانند مهریه پیش از این در شهر مشهد به صورت آزمایشی (پایلوت) به اجرا درآمده و بر اساس تحقیقات برخی از حقوقدان ها با توجه به اجرای آزمایشی، این طرح دارای دو ایراد قانونی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان این که با تغییر صورت گرفته زنان برای دریافت مهریه خود باید به دفاتر ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند، تصریح کرد: در این روش زنان پس از مراجعه به دفاتر ثبت اسناد و املاک و استعلام اموال همسر می توانند برای وصول مهریه بر اساس شرایط تعیین شده اقدام کنند اما اگر دارایی به نام وی ثبت نشده باشد، هیچ راه دومی برای دریافت مهریه زنان پیش بینی نشده است. وی در خصوص دومین ایراد به تغییر شیوه دریافت مهریه در برنامه ششم، گفت: با مراجعه زنان به دفاتر ثبت اسناد و املاک برای مطالبه مهریه، زنان باید ابتدا 5 درصد مورد مالی سند را پرداخت کنند. به عبارتی در حقیقت زنانی که برای دریافت مهریه خود به دفاتر ثبت اسناد و املاک مراجعه می کنند باید در نخستین مرحله پنج درصد از مهریه خود را بپردازند تا درخواست آن ها ثبت و دنبال شود این در حالی است که اکثر زنان در کشور توان مالی ندارند.

وصول مهریه از طریق دادگستری سخت اما ممکن است

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: هم اکنون زنان با مراجعه به دادگستری هم مبلغ کمتر برای طرح دعوای مهریه ای خود باید پرداخت کنند و هم پرداخت این مبلغ پیش از طرح دعوا ضروری نیست، اگرچه راه فعلی وصول مهریه یعنی مراجعه به دادگستری سخت است اما در نهایت مهریه زنان محقق می شود اما اصلاح لایحه برنامه ششم توسعه که در شهر مشهد هم آزموده شده نه تنها آسان نیست بلکه وصول مهریه را غیرممکن می کند.

مردان راه های دور زدن قانون را می دانند

«سیاوشی شاه عنایتی» با بیان این که مهریه پشتوانه مالی زنان محسوب می شود، افزود: زنان برای داشتن پشتوانه مالی به دنبال دریافت مهریه خود می روند که سخت کردن روند وصول این حق به ضرر زنان خواهد بود، از این رو در کمیسیون تلفیق برنامه ششم از حق زنان دفاع خواهیم کرد.نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این که بسیاری از مردان راه های فرار از پرداخت مهریه و دور زدن قانون را به کار می گیرند، گفت: با این شرایط قانون به گونه ای باید بررسی و تصویب شود که راه فرار از قانون و وصول نشدن مهریه زنان اصلاح شود، واقعیت آن است که زنان اگر تمکن مالی داشتند به دنبال دریافت مهریه نمی رفتند پس با این وضعیت نباید راه های دستیابی به پشتوانه مالی آنان را سخت کرد.

حق اعسار برای زنان تنها با مراجعه به دادگاه وجود دارد

در عین حال برخی نمایندگان نیز معتقدند که مفاد لایحه برنامه ششم توسعه درباره قانون مهریه باید شفاف شود تا ابهامات آن برطرف شود به نحوی که زنان در زمان درخواست وصول مهریه متضرر نشوند.محمدجواد فتحی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره تغییر شیوه وصول مهریه زنان در لایحه برنامه ششم توسعه اظهار داشت: وصول اسناد لازم الاجرا در لایحه برنامه ششم توسعه ابهاماتی دارد که باید شفاف شود، در این زمینه تغییر در شیوه وصول مطالبه مهریه، زنان را متضرر می کند.نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: وصول مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت منوط به پرداخت نیم عشر یعنی 5 درصد سند مالی مدنظر در مرحله نخست از سوی فرد است این در حالی است که ثبت شکایت در دادگاه برای وصول مهریه شرایط سهل تری را برای زنان ایجاد می کند.وی با بیان این که بسیاری از زنان امکان پرداخت 5 درصد مهریه در مرحله اول مطالبه در ادارات ثبت را ندارند، افزود: در ادارات ثبت امکان درخواست اعسار برای زنان وجود ندارد این در حالی است که امکان درخواست اعسار در دادگاه وجود دارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در شیوه فعلی با مراجعه زنان به دادگاه هزینه دادرسی برای اقامه دعوی و برای دادخواست نیز 3.5 درصد میزان خواسته در مرحله نخست است، در واقع زنان با مراجعه به دادگاه نه تنها هزینه کمتری برای درخواست مطالبه مهریه خود نسبت به ادارات ثبت پرداخت می کنند بلکه امکان درخواست اعسار هم برای آنان وجود دارد.بر این اساس به نظر می رسد بیش از هر موضوع قانون جدید مهریه که در لایحه ششم توسعه آمده است نیازمند بررسی و واکاوی بیشتر از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس است تا چنان چه ایراداتی به آن وارد است قبل از آن در جامعه، برطرف شود. بدون شک مطرح شدن شفاف این قانون و برطرف کردن ایراداتی که دارد در عین حال که زمینه دستیابی زنان به حقوق خود را به دنبال دارد ضمن آن در راستای اجرای عدالت عملا شرایطی پیش می آید که مردان نیز از این موضوع متضرر نشوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هامون: 1395/7/1305:54:56،
251
25
تو را به خدا بس کنید این کارها و قوانین احمقانه رو! پدران و مادران ما یک عمر موفق کنار هم زندگی کردن و حرف از مهریه نزدن، دیگه چه برسه که قانونشو بدونن ... این نسل جدید هنوز حرفی نزده مهریه میذارن اجرا! بعد میگن چرا ازدواج کم شده، خوب همین مهریه های سنگین یکی از دلایلشه. جوان امروز آه نداره که با ناله سودا کنه، مهریه رو دیگه از کجا بیاره؟! خدایا، چی به سر سنت پیامبر آوردیم؟! ازدواج که قانونا باید باعث آرامش باشه، شده یه معضل برای تشویش خاطر جوان امروزی!!
امید: 1395/7/1308:21:20،
180
31
یکی از مسخره ترین پدیده هایی که تو ایران وجود داره همین مهریه اس...شان همه چی تو این مملکت به گند کشیده شده....
من که زیر بارش نرفتم و نمیرم، دخترام بمونن و بترشن.
کوکی: 1395/7/1308:26:46،
129
32
دقت بکنید...تماما راه های زشت و ناپسند و بی اخلاقی توی این کشور تبدیل به سر تیتر خبر ها میشه.از چک برگشتی بگیر تا نحوه وصول مهریه و گرونی و و و....
تمام تلاش رو دارن میکنن که ذهن مردم رو درگیر کنن تا بهشون کاری نداشته باشن.
ولی کور خوندین.
امید: 1395/7/1310:27:03،
89
29
این قانون مهریه و ازدواج کلا توهین به زن و مرده ، این قانون باید عوض بشه و مهریه حذف بشه و مثل همه کشورهای متمدن حق طلاق برابر بین مرد و زن باشه و حضانت و سرپرستی بچه ها(در صورت وجود ) به رای دادگاه واگذار بشه و اموال کسب شده پس از ازدواج بین هر دو به مساوی تقسیم بشه. قانون مهریه و حق طلاق برای مرد در کشور ما عقب مانده ترین و بدترین قانون بشری جهان امروز است.
ايران: 1395/7/1310:48:15،
67
28
خريد و فروش زن توسط اعراب حتي پيش از اسلام بارمهريه انجام مي شد زماني كه ايرانيان قانون فعلي حقوق بشر رو داشتند
حالا بعد ١٤٠٠ سال همون رو قانون كردن نتيجش هم طلاق بالا ازدواج پايين شده ادامه بديد ببينيم به كجا مي رسيد
نادر: 1395/7/1312:34:57،
53
34
چرا مهريه براي مرد نيست؟ تو عصر جديد چرا بايد مهريه باشد
اگه مطابق قانون اعراب پيش از اسلام رفتار كنيد مهريه به عنوان پول اندك قبول هست و حق زن هست

اجازه گرفتن كنيز (يا برده) براي كار و هم رابطه جنسي
گرفتن چندين زن
هيچ كاري بدون اجاز مرد انجام ندهد
هميشه در خانه و تحت سلطه مرد باشد
ديه اش نصف باشد
ارثش هم همينطور
حق كتك زدن و درخانه محفوظ كردن تا زمان مرگش موجود باشد (براي تنبيه)
در هر زماني به نياز مرد پاسخ دهد حتي در زمان حيض يا ماهانه حتي روي شتر
اگه زندگي زني اينگونه هست حقش هست مهريه بگيريد فروش به قيمت زندگي
ابوالفضل : 1395/7/1306:57:03،
52
107
سلام
اولا که مهریه کادویی است از جانب مرد به زن که باید نقد و موجود باشدگ
دوما چرا جوانها آنقدر احساسی شده اند که زیر بار این ارقام سنگین می‌روند که بعد هم به لرزه می افتند.
سوما لااقل عندالاستطاعه بنویسند.
ناصر: 1395/7/1308:23:07،
101
27
مهریه یک هدیه از طرف مرد هست!!کجای دنیا، هدیه گیرنده میزان هدیه رو تعیین میکنه و اگر طرف ابن هدیه رو نداد باید بره زندان؟؟ فقط اسمش هدیه هست، وگرنه هیچ چیزش به هدیه نرفته. خدا پدر آیت الله مکارم رو رحمت کنه که پیشنهاد قانون 110 سکه از طرف ایشون بود و امروز اگر 2000 تا سکه هم مهریه باشه، قانون فقط 110 تا به رسمیت میشناسه، اگر این قانون نبود الان نصف زندانها رو دامادهای عزیز پر کرده بودن. اصلا دقت کردین که تو کشور ما تا زور قانون نباشه، هیچ چیز ضابطه و سر و سامانی نداره، یعنی قانون جای شعور انسانها رو گرفته.
امیرمحمد: 1395/7/1307:18:48،
40
119
خانمهای ایرانی اونقدر بزرگوار وبا گذشت هستن که درصورت بروز مشکل در زندگی وطلاق با کمال میل ازمهریه خودشون میگذرند واونو حلال میکنندآفرین برشما مطمئن باشید با این گذشت از مهریه خداهم از شما راضی خواهد بود
224: 1395/7/1317:42:29،
29
20
خیلی باحالی معلومه تو ابرها سیر میکنی بیا پایین با هم بریم
علی: 1395/7/1307:35:35،
81
32
قرار است درامدی که ثبت از نقل انتقال خودرو از دست میدهد از این طریق ب در یافت 5 درصد جبران شود.
متضرر: 1395/7/1307:58:59،
85
21
با گذشت 2 سال از زندگی مشترک و کلی اختلاف متوجه شدم که زنم مشکل روانی داره از خونه گذاشته رفته و هر چیزی که ارزش مادی داشته را طول زمان برداشته .....
یه سوال دارم قانون کی از مرد حمایت میکنه ؟
کدام قانون؟ مهریه رو الان میخواد هر چی از اول جوونیم کار کاردم باید بدم.اینم بگم بیماری روانی ایشون ثابت شه .....کو قانون ؟ کجاست حمایت ؟؟؟ در صورتیکه من متضرر شدم... مهریه حق زنه ولی شده کاسبی ...حق مرد چیه؟ حالا که این همه دروغ به من گقتن چه قانونی حمایت میکنه؟
به متضرر: 1395/7/1310:02:03،
35
31
مشكل رواني همسرتون از قبل اگر بوده كه جاي تعجب داره چرا شما متوجه نشديد!!!!قبل از ازدواج زمان براي اشنايي با شخصيت وجود داره و رفتن به مشاوره و رهنمود از كارشناس خيلي عادي شده.در انتخاب بايد واقعي انديشيد نه سنتي.پرهيز از كليشه ها مانند خانواده متدين يا مدرن يا تحصيلكرده و توجه به فرهنگ و اخلاق بسيار در انتخاب كمك ميكنه.نهايت ازدواج رسيدن به هارمونيست.
ايران: 1395/7/1310:54:02،
29
27
چرا مهريه براي مرد نيست؟ تو عصر جديد چرا بايد مهريه باشد
اگه مطابق قانون اعراب ١٤٠٠ پيش رفتار كنيد مهريه به عنوان پول اندك قبول هست
اجازه گرفتن كنيز (يا برده) براي كار و هم رابطه جنسي
گرفتن چندين زن
هيچ كاري بدون اجاز مرد انجام ندهد
هميشه در خانه و تحت سلطه مرد باشد
ديه اش نصف باشد
ارثش هم همينطور
حق كتك زدن و درخانه محفوظ كردن تا زمان مرگش موجود باشد (براي تنبيه)
در هر زماني به نياز مرد پاسخ دهد حتي در زمان حيض يا ماهانه حتي روي شتر
اگه زندگي زني اينگونه هست حقش هست مهريه بگيريد فروش به قيمت زندگي
ناشناس : 1395/7/1308:08:25،
57
22
به نظر من مهریه همانطور که از اسمش هم پیداست باید بر اساس مهر و محبت و از روی طیب خاطر پرداخت شود و حتما باید مبلغش به گونه باشد که در زمان خواندن خطبه عقد به عنوان صداق و دوستی به زن پرداخت شود و مرد توان پرداخت آن را داشته باشد و گرنه با شرایط فعلی خود ابزاری است برای نابود کردن نهاد خانواده به نظر من حتما باید قوانین آن اصلاح شود و از قانون بدهکاران مالی خارج شود چون اصل آن براساس مهر و محبت باید پرداخت شود .
شهروند: 1395/7/1311:08:55،
30
48
یک جوان هنگام ازدواج درسته چیزی نداره اما زن هم با نداری اون عاشقانه میسازه. ولی بعد از ده دوازده سال که صاحب همه چیز میشه مدعی این میشه که زنش قدیمیه و طبق اسلام حقشه که چند تا صیغه داشته باشه (بلایی که سر من اومده) پس من که جوونیمو پای این آقای ندار گذاشتم چی گیرم میاد! فقط تحقیر و حسرت. به نظرم خانمها باید مهریه اشونو اندازه آینده مردها انتخاب کنند و به صورت عندالمطالبه
فرد: 1395/7/1308:11:30،
71
41
به زن حق طلاق بديد،اجازه پيشرفت بديد،از اين حجاب اجباري ضعيف كن و ذليل كن ازادش كنيد به جاي سرمايه گذاري در واردات لوازم ارايش و عملهاي زيبايي و حجو كردن شخصيت زن،روي ورزش و علم و مديريت زنها سرمايه گذاري كنيد،

ترويج چند زني و ازدواج به سبك صيقه كه فقط توهين و تحقير طرفين است رو جمع كنيد.

يكم به خودتون احترام بزاريد
وحید : 1395/7/1308:17:12،
71
21
باید مهریه یک سکه طلا باشد اون موقع میبینید که هشتاد درصد طلاق ها اتفاق نمی افته
دلخور: 1395/7/1308:38:19،
49
23
سپردن کار مردم به خود مردم / ماحصل قوانین ما هستش
امیر: 1395/7/1308:40:13،
27
29
مثلا اگر مهریه زن ۵۰۰ سکه باشد که زن آن را مطالبه کند باید ۵ درصد یعنی ۲۵ سکه که معادل اگر
سکه یک میلیون باشد ۲۵ میلیون به حساب ثبت و اسناد بریزد تا به آن رسیدگی شود. اگر ثبت اسناد بعد از مطالبه این درصد را بگیرد خوب است.
ولی اگر زن حق طلاق را مثل مرد داشته باشد برای مهریه به صد سکه نیز قانع است.
سعید: 1395/7/1308:53:36،
50
25
دولت با این قانون دنبال خر مرده میگرده تا پالونش رو برداره پس اگه خدای نکرده کسی میخواد مهرش رو اجرا بذاره بهتره تفاهمی انجام بشه تا دست دولت از این پولا کوتاه بشه و در جهت اختلاس از اون استفاده نشه


شاهین: 1395/7/1309:09:30،
74
32
مهریه ابزاری برای نابودی مرد هست
یک پسر که پشتوانه مالی قوی نداره با هزار بدبختی و بعد سال ها تحصیل و سختی و سربازی و کار پس اندازی برای ازدواج جمع میکنه و با ازدواج همه رو طی چند روز با خرید طلا و گرفتن جشن و تهیه مسکن برباد میده و تازه طیق عرف چندصد سکه هم مهریه متعهد میشه
اونوقت زن به راحتی با اجرا گذاشتن مهریه مرد رو به زندان میندازه و بعدشم با تقسیط شدن مهریه مرد باید بابت یک تعهدی که همیشه میگن کی داده و کی گرفته زندگیش تا اخر عمر تحت همین هزینه قرار بگیره
اونوقت نابودی اون مرد میشه پشتوانه زن ؟
بر خلاف نظرات قوانین ما ضد مرد و طرفدار زن هست.
پس مجردها خواهشا مشکل رو از ریشه حل کنین
مهریه 14 تا بیشتر نکنید اونی که بخواد زندگی کنه قبول میکنه اونی که قبول نمیکنه مطمن باشید داره فکر اینده رو میکنه که بزاره اجرا
خواهشا تعارف نکنید و مهریه 14 تا بیشتر نکنید
پاسخ به شاهين: 1395/7/1309:50:30،
39
35
انسان محترم،مهريه در نفس عمل تحقير زن است تا تحكيم زن.زن و مرد بايد در جامعه داراي حقوق مساوي در مناسبات انساني باشند تا بتونند پاي به پاي عم زندگي رو با تلاششون بسازند و براي نزديك شدن به هم نياز به بلافاصله بچه دار شدن در ابتداي زندگي نباشند.اونوقت نه تنها بنيان ارتباط قويتر ميشه بلكه فرزندان مستقل تري هم تربيت ميكنند.زن و مرد اگر نتونند باهم در بروز انساني شراكت كنند فقط ارتباطشون بر محور تمايلات جنسي(همانند حيوانات در طبيعت)خلاصه خواهد شد و اين جامعه رو تفكيك ميكنه و يكي رو فاعل و ديگه ري رو مفعول.مگه نميبيني وقتي زنان از جوامع مسلمان وارد محيط برابر(نسبي)ميشوند به برترين پله ها ميرسند؟چرا از زن موفق بايد ترسيد؟مگر مرد موفق ترسناك است؟
منصور: 1395/7/1310:55:52،
33
24
سیستم های قانونی ایران بسیار مسخره است بروید قانونهای امریکا رو ببینید و اوج تفکر رو حس کنید درود برچنینین کشورهای متمدنی
کریم: 1395/7/1309:24:30،
23
60
داداش مهریه مثل چوب بالای سر مرده که باعث میشه یه سری کارهاشو علنی انجام نده وگرنه یک مرد سالانه چندین دختر عوض میکرد
پيادو: 1395/7/1309:56:08،
38
28
بنظر من اساس مهريه از بيخ وبن تحت هرعنوان غلطه واين بنياد غلط بايد بربيفته وبجاش زن ومرد هرگونه اموالي رو در طي زندگي مشترك كسب كردند در صورت بروز اختلاف وجدايي با هم نصف كنند همان جور كه سيستم قضايي در خيلي از كشورهاي پيشرفته عمل مي كنند
امیر: 1395/7/1310:29:47،
41
23
مهریه ابزاری است برای نابودی بنیاد خانواده و هرچقدر سهل الوصول تر باشد روند نابودی بنیاد خانواده سهل تر و سریع تر می شود. خیلی از خانم ها هنوز یکسال از زمان عقد نگذشته به خاطر اختلافات سطحی که توی زندگی همه قدیمیها بود با خودشون فکر می کنن که الان می روند و مهریه رو میگزارن اجرا و پول دار میشن و به آرزوهاشون هم میرسن و ولی بعد متوجه میشن که به این راحتی هم نیست و پشیمون میشن آخرش هم کارشون به طلاق و نابودی بنیان خانواده میرسه
برای همینه که اینقدر امار طلاق زیاد شده
سعيد: 1395/7/1311:17:50،
41
31
من بيست و پنج سال پيش رو حساب اين حرفا كه كي داده و كي گرفته هفتصد سكه مهر يك خانم كردم و ايشون پس از بيست سال زندگي مهريشو گذاشت اجرا و همه چي رو هم توقيف كرد ولي باتلاش زياد و البته كمك يك وكيل ماهر بعد از پنج سال حدود صدو سي ميليون گرفت و رفت پي كارش،
ولي خداوكيلي خيلي سخت بود. عمرا ديگه ازدواج كنم.
A: 1395/7/1311:55:04،
29
27
به نظر من جامعه ما همیشه در حق زن اجحاف کرده الن کسی که به دلایل مشکلاتی که توی زندگیش به وجود اومده و نمیتونه ادامه زندگی بده باید چیکارکنه مثلا شوهرش دست به زن داره و فحاشی و بی احترامی میکنه بااین مرد به نظر شما میشه زندگی کرد؟
وقتیم که زن بخواد بره طلاق بگیره مهریه بهش تعلق نمیگیره آخه این قانونه وقتی زنی که نمیتونه باهمچین مردی زندگی کنه. موقعی هم که برا مهریه اقدام کنه طرف باید مال و اموال داشته باشه تا بهت مهریه بده و گرنه به همین راحتیم مرد و تو زندان نمیندازن پس این جامعه همه جوره با مرد نه زن.....
ه خ: 1395/7/1314:30:00،
33
19
يك روزي يك خانمي ميره پيش قاضي و ميگه شوهرم همينكه ميرسه خونه منو ميزنه
قاضي يك فكري ميكنه و به اون خانم ميگه از امروز به محض اينكه شوهرت برگشت خونه يك مقدار آب خوردن بكن تو دهنت و يكساعت قورتش نده
هفته بعد اون خانم با گل و شيريني مياد پيش قاضي و خيلي تشكر ميكنه و ميگه از روزي كه اين دستور شما رو به كار بستم ديگه اصلا شوهرم بداخلاقي نكرده و منو نزده
باور كنين اگه خانم هااين دستور قاضي رو به كار بگيرن ايران گلستان ميشه !!!

سعید: 1395/7/1318:16:36،
22
22
مهریه حق زن نیست. آزادی حق زن هست اینکه توی یک جامعه موقعیت خانوما بعد از طلاق مناسب باشه. وگرنه دلیلی نداره که یک زن یکشبه پولدار شه. زن و مرد ننیسازن باید تموم شه اون رابطه و اگر زن تو این مدت کمک خرج خونه بوده باید پولش بهش برگردونده شه.
رضا: 1395/7/1312:37:23،
38
28
من 4سال پیش خواستگاری دختری رفتم که مهریه زیادی خواستند من هم قبول نکردم .الان اون دخترهنوزمجرده.
po: 1395/7/1314:21:00،
41
34
ای خوش به خودم که خر ندارم. از کاه و جووش خبر ندارم
علی: 1395/7/1314:28:32،
30
24
قوانینی که برای جلوگیری از توحش اعراب جاهلیت بوده همانطور میخواهند در جوامع امروزی پیاده کنند که متاسفانه با این مشکلات برخورد میکنیم،البته یک نمونه اش توسط آقای مکارم تصحیح شده و باید بجای صرف وقت الکی روی مسایل حجاب و کنسرت و ....به این مسایل پرداخت.
رضا: 1395/7/1317:33:39،
24
29
مهریه که نیست ظلمیه هست ماشین خونهو وپول داشته باش عروس خانوم یک شبه می رسند و فردا صبح مهریه ذ. میذارن اجرا و هرچه زحمت کشیدی بالا می کشن با افتخار و ادعا مهریه اسمش روش است مهریه یعنی یک هدیه ای که عروس خانوم قبول کرده بیاید با اقا داماد زنذگی کند خوب اقاداماد هم هم در حد توانش یه چیزی بدهد و بروند دنبال زندگبشان مصخره هست شب بله برون همه طایفه عروس وداماد برای تعیین مهریه جمع میشوند و قبول می کنند ان مهریه کذایی را بیچاره داماد اما فردا صبحش وقتی مهریه اجرا رفت هیچ تا بله برونی ها پیداشون نیست به اینم میگن انسانیت؟؟؟ اینکه از ابن ملجم مرادی هم بدتر کردید خیلی بداست که امار طلاق رو دیگه اعلام نمی کنید
Javad77: 1395/7/1320:25:28،
20
31
من الان فقط برای مهریه زنم که زیاده دارم باهاش زندگی میکنم!! آخه این شد زندگی؟ خدایش اگه داشتم مهریه شو بدم یه لحظه هم باهاش زندگی نمیکردم .. خدا نگذره ازتون
سید حسن رضوی: 1395/7/1322:01:43،
17
26
اولا مهریه زن باید باشه و در خارج هم وقتی زن با مردی ازدواج میکنه نصف مالش بنام زنش میشه نه اینکه حرفهای احساسی بزنیم به اندازه کافی به زنها ظلم میشه
حمید: 1395/7/1322:32:39،
23
23
بهترین راه حل ، اینه که زن نگیریم.
مجتبی: 1395/7/1323:22:50،
19
29
اقایون خانم ها قانون در زندگی معنی ندارد قانون زندگی یعنی گذشت فداکاری ایثار عشق محبت صفا صمیمیت باهم بودن همدیگر رو جلو کس و ناکس ضایع نکردن قانع بودن برای یک لحظه دوری از همدیگر درد کشیدن ... به خدا قسم حیفه زندگی به طلاق بکشه چون هیچ ازدواجی عشق اول نمیشه همسر بنده به خاطر طمع قانون، زندگی دوتامونو خراب کرد الان من 40 سالمه هر چه اطرافیان گفتند دلم نیومد ازدواج کنم اخه با تمام وجود عاشق شدم ولی شنیدم همسرم پشیمان شده از این کاری که کرده ولی چه فایده دو تا بچه داره این قانون زمانی که زن خامه گولش میزنه ولی زمانی به خودش میاد که کار از کار گذشته و حسرت و افسوس فایده ای نداره این نوشته ها رو با اشک نوشتم بخدا این دنیا ارزش یک لحظه دل شکستن نداره امیدوارم هر زن و مردی این نوشته رو خوند درس عبرت بگیره ما که زندگی رو باختیم امیدوارم شما نبازیدبه حق حسین شهید
ایمان: 1395/12/1713:11:02،
4
2
من نمیفهمم چرا هنوز بعضی پسرا دنبال ازدواج با دخترای ایرانی هستن...!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما