کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فعالیت شرکت‌های هرمی‌ بیخ گوش ایران!

کدخبر:۲۸۳۴۳یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۰:۳۰۲۰۰۸ بازدید

شاید پر بیراه نباشد که فعالیت‌های موجود در اقتصاد ایران و قوانین مرتبط با آن را متفاوت‌تر از سایر نقاط دنیا بدانیم. در همه کشورهای دنیا ...
فعالیت شرکت‌های هرمی‌ بیخ گوش ایران!

شاید پر بیراه نباشد که فعالیت‌های موجود در اقتصاد ایران و قوانین مرتبط با آن را متفاوت‌تر از سایر نقاط دنیا بدانیم. در همه کشورهای دنیا فعالیت‌هایی همچون قاچاق کالا و خدمات، پولشویی و... با فعالیت‌های مجاز اقتصادی همخوانی ندارد و این دست از فعالیت‌ها در ایران هم غیرمجاز شناخته می‌شود.

اما فعالیت بلا مانع شش هزار موسسه مالی، شش هزار صرافی، هشت هزار واحد صنفی، ۶۰۰ موسسه کرایه اتومبیل و ۳۰۰ لیزینگ به‌صورت غیرمجاز در ایران نشان از شرایط متفاوت اقتصاد ایران با سایر نقاط دنیا دارد. اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد، غیرقانونی خواندن فعالیت‌هایی است که در همه نقاط دنیا مجوز فعالیت دارند و در کشور ایران محکوم به شکست و حتی مجازات می‌شوند. ایجاد شرکت‌های هرمی و فعالیت در آنها از جمله فعالیت‌هایی است که در دنیا شیوه‌ای مرسوم برای درآمدزایی شناخته می‌شود، اما در کشور ما همواره مورد برخورد مسئولان، مردم و قوه قضائیه قرار می‌گیرد.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از آرمان، در همین زمینه به تازگی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا صدور هر گونه مجوز برای شرکت‌های هرمی را رد کرد و تمام فعالیت‌ها در این زمینه را غیرقانونی خواند. حال مخالفت با فعالیت شرکت‌های هرمی فقط منوط به داخل کشور نشده و هشدارهای لازم به ایرانیان خارج از کشور هم ابلاغ شده است و در این زمینه سرکنسولگری ایران در دوبی به هموطنان در مورد همکاری با شرکت‌های هرمی هشدار داد.

به گفته سرکنسولگری ایران در دوبی به تازگی برخی شبکه‌های هرمی با انتخاب عناوین اغوا کننده و اجرای برنامه‌های پررنگ و لعاب و بهره‌گیری از اصول روانشناسی جذب مخاطب، فعالیت‌های خود را از مرزهای داخلی فراتر برده و در کشور امارات به ویژه دوبی افزایش داده‌اند. به نظر می‌رسد که پس از شکست پروژه شرکت‌های هرمی در ایران، آنها این بار ایرانیان خارج از کشور را هدف گرفته‌اند و به گفته مسئولان ایرانی شکایات و گزارش‌های زیادی از هموطنان خارج‌نشین در رابطه با فعالیت‌های این شرکت‌ها نزد آنان رسیده است.
 
مرگ یک رویا

چیزی از آغاز دهه ۸۰ نگذشته بود که بین مردم و به ویژه جوانان صحبت‌هایی رد و بدل می‌شد و دهان به دهان می‌چرخید که خبر از پولدار شدن همسايه كناري و همكار اتاق بغل دستي داشت! گویا اتفاق تازه‌ای در حال وقوع بود و به نظر می‌رسید قرار است اقتصاد ایران خالی از فقیر و بیکار شود. اما همه اینها رویایی بیش نبود. رویایی که با جان گرفتن شرکت‌های هرمی به وجود آمد و این شرکت‌ها با اغوای جوانانی که قصد داشتند مسیر پر پیچ و خم پولدار شدن را یک شبه طی کنند، سرمایه کلانی را به دست آوردند. شناخته‌شده‌ترین این شرکت‌ها در آن زمان گلد کوئیست بود که با جذب ۱۵۰۰۰ عضو ۵۰۰۰۰۰ توماني در هر هفته، حدود ۳۰ ميليارد تومان ارز را در عرض يك ماه از كشور خارج مي‌كرد. شاخه‎هاي ايراني کوئیست حسابي فعال شده بودند و هر روز با استفاده از روش‌های جدید و به روز دنیا رشد قارچ‎گونه‌ای پیدا کردند. آنها با استفاده از آموزش‌های روانشناسی و شیوه‌های جذب گستره رویاهای جوانان را بیش از هر زمانی پروراندند و رفته رفته موفق شدند فضای اقتصاد ایران را هرمی کنند. اما چیزی نگذشت که تمام روياها كابوس شد و سيستم شركت‌هاي هرمي ديگر پاسخگوي مردمي فريب‌خورده كه همه دار و ندارشان را در این راه داده بودند، نبود.

البته این برای اولین بار نبود که جوانان طعمه هرمی‌ها می‌شدند، بلکه پیش از آن هم برخی افراد از این طریق پول مردم را از آن خود کرده بودند؛ به طوری که سرآغاز حضور و رشد فعاليت جدي هرمي‎ها در ايران به ماجراي «پنتاگونا» در سال ۱۳۷۶ برمي‌گردد. در اين شيوه هرمي‌ هر شخص با ورود به سيستم و واريز کردن يک مبلغ مشخص به‎حساب شرکت و دريافت يک برگ کاغذ، عضو شبکه شده و با دعوت از ديگران براي عضويت در هرم، زيرمجموعه‌هاي خودش را زياد مي‌كرد؛ شيوه‌اي كه ايراني‎ها را هوايي كرد تا پول‎هايشان را بدهند و چند برگ کاغذ بي‎اعتبار بخرند؛ ماجرايي كه عاقبتش اين شد كه گردانندگان اين شبکه هرمي، سايت‌ها و مال و اموال‌شان را مسدود کردند و فراري شدند. بنابراین می‌توان گفت که قوانین کشور ما با ذات و طبیعت شرکت‌های هرمی مخالف نیست، چه بسا شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای که هم‌اکنون با مجوز وزارت صنعت، معدن و تعاون مشغول به فعالیت هستند.

به نظر می‌رسد قوانین ما به علت سوء استفاده این شرکت‌ها از بیکاری جوانان و بهره‌گیری از تبلیغات فریبنده با گسترش آنها مخالف است و تا به امروز با آنها برخورد کرده است. طی دهه ۸۰ فعالیت شرکت‌های هرمی به قدری به مردم و اقتصاد کشور ضربه زد که در سال ۸۸ فعاليت آنها جنبه امنيتي پيدا کرد و پای وزارت اطلاعات به میان کشیده شد و بالاخره در سال ۱۳۹۰ شاخ و برگ کلاهبردارانی که در غفلت مسئولان و رسانه‌ها نامی برای خود دست و پا کرده بودند برچیده شد. با این حال شرایط اقتصادی به وجود آمده در دولت دهم همچنان بسترساز گسترش چنین شرکت‌هایی بود و بعید به نظر می‌رسید که فرصت‌طلبان به راحتی چنین موقعیتی را از دست بدهند.

 درآمدزایی کشورها از شرکت‌های هرمی

 برنامه‌های اقتصادي دولت‌های نهم و دهم که جملگی محکوم به شکست بودند، فضاي مناسب كسب و كار در کشور را از بین بردند که این امر بار دیگر موقعيت مناسب براي گسترش فعاليت شرکت‌های هرمی را به وجود آورد. مشخص است در شرایطی که اشتغالزایی به صفر می‌رسد و نرخ درآمدها هم کاهش پیدا می‌کند جوانان به دنبال جایگزین مناسب‌تری هستند که در اکثر مواقع به بیراهه کشانده می‌شوند. بنابراين فضا براي گسترش اين نوع شركت‌ها و حتي شركت‌‌هاي رسمي‌تر عموميت پيدا مي‌كند و در واقع افراد در اين مسير قرار مي‌گيرند. تجربه داخلی ما نشان می‌دهد که اين نوع شركت‌ها ظرفیت باروري اقتصادي را ندارند و در توليد ناخالص داخلي هيچ نقش مثبتي را ايفا نمی‌کنند و حتي ممكن است توليد ناخالص داخلي را كاهش دهند، زيرا زماني كه بخشي از نيروي فعال كشور در اين مسير فعاليت مي‌كنند، بخش‌‌هاي توليدي از حضور آنها محروم می‌شود و بر اين اساس شاخص توليد ناخالص داخلي كاهش پيدا می‌کند.

با این حال برخی کشورها با تدابیری که اندیشیده‌اند از وجود این شرکت‌ها برای اشتغالزایی و رشد تولید ناخالص داخلی سود جسته‌اند. آنها تلاش کرده‌اند تا این شرکت‌ها را به شکل نتورک مارکتینگ (بازاریابی شبکه‌ای) گسترش دهند که همین موضوع باز زمینه سوءاستفاده در کشورهای در حال توسعه را به وجود آورده است. با اینکه امروزه بازاریابی شبکه‌ای در کشورهای آمریکای شمالی، چین و کشورهای اروپایی نظیر آلمان روش شناخته شده‌ای برای درآمدزایی است، اما در ایران هنوز سوء ظن‌هایی به آن وجود دارد و به شکل ابتدایی به اجرا درمی‌آید. البته برخی شرکت‌ها نیز با سوء استفاده از نام نتورک مارکتینگ تلاش دارند تا سرمایه کلانی را به جیب بزنند. امروزه در حالی وزارت صنعت، معدن و تجارت شروع به اعطای مجوز به برخی از شرکت‌های شبکه‌ای کرده است که همچنان نام برخی از پرآوازه‌ترین این شرکت‌ها در سایت‌های رسمی مشاهده نمی‌شود! البته بسیاری از این شرکت‌ها هم مجوزهای کوتاه‌مدت دارند و پس از مدتی فعالیت نقل مکان می‌کنند و در واقع ناپدید می‌شوند و گویا تفاوتی با تجربه هرمی‌ها در ایران ندارند.

پس در این زمینه لازم است دستگاه‌های ذیربط با نظارت و کنترل این شرکت‌ها همچون کشورهای توسعه‌یافته‌ای نظیر آلمان عمل کنند. اگر قرار است این شرکت‌ها اجازه فعالیت در ایران داشته باشند، بهتر است شرایط اقتصاد کشور و حمایت از تولید داخلی در آن منظور شود تا ما هم بتوانیم همچون دیگر کشورهای جهان عمل کنیم. کشورهای منطقه نیز نظیر امارات با راه‌اندازی چنین شرکت‌هایی امروزه سود مناسبی به دست می‌آورند. اما شرایط در ایران به گونه‌ای است که گویا قرار نیست غیر از موسسان شرکت‌ها، افراد دیگر سود عایدشان شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نوید از مشهد: 1395/7/1108:51:06،
69
34
10 میلیون از پولم رو شرکت لعنتی گولدکوئست خورد اونم 9 سال پیش ...لعنت ..لعنت
رضا: 1395/7/1109:09:21،
73
27
الان هم به یه شکل دیگه ای دارن پول ملت رو میخورن.با پول مجوز گرفتن از دولت و جنس های بیخود رو 10 برابر قیمت به ملت میفروشن.کلاه برداری فراوانه.تا جایی که یادم میاد از هر کسی هم میپرسی چقدر پول درآوردی میگه تازه اولشه صبر کن 2 سال دیگه منو ببین.
kian: 1395/7/1109:28:08،
47
27
اینام همون هرمی های سابقن
فقط اونا مستقیم پول میگرفتن
اینا زرنگ ترن وقت و عمر ادمو میگیرن
سلام : 1395/7/1109:30:08،
48
32
از کجا معلوم که آقازاده هاي پليس فتا در اين شرکتهاي هرمي فعاليت داشته باشند.

در ضمن الان دنيا ..روي فعاليت هاي مجازي کار ميکنه و عدم اطلاع و دانش کافي در دنياي مجازي يعني بي سوادي...حتي شما دوست عزيز دکترا داشته باشي
کاوه: 1395/7/1110:52:08،
55
36
توی شرکت هرمی اگر هر کسی بخواد 2 نفر زیر شاخه بگیره و تعداد نفرات همینطور بخواد تا سطح 33 نفر پایینتر ادامه پیدا کنه تعداد افراد مورد نیاز از کل جمعیت کره زمین بیشتر میشه.
این واقعیت تلخیه که کسی نمیگه و به راحتی با وعده های پوچ افراد رو فریب میدن!
mohsen: 1395/7/1113:15:03،
25
46
یادش به خیر...
دهه 70 شمسی ماشین دوو و هیوندا اکسل ها که اومد
مردم میگفتن که نخرین اینا موتورهاشون پرسی هسن و اگه خراب بشه باید موتور جدید واسشون بخرین و همه میگفتن که پیکان بهترین ماشینه
پراید که دیگه نگو...
متاصفانه ما ایرانی ها توی چیزهایی که تخصص ندازیم مرتب نظرات بعضا تخصصی هم میدیم
جهت اطلاع بکم که الان در دانشگاه های ایران رشته بازاریابی شبکه ای تدریس میشه و حتی مجوز فنی و حرفه ای هم بهشون دادن...
چند سال دیگه این شرکت ها واسه مردم عادی میشه...
یا حق
به محسن:: 1395/7/1113:55:45،
32
29
محسن جان هر کاری رو اگه درست انجام بدی هیچ ایرادی نداره.متاسفانه تمام این شرکت ها تو ایران به نیت تلکه کردن و بخور بخور مردم باز شدن
majid: 1395/7/1114:04:53،
34
25
آقا محسن کسی نمیگه رشته بازاریابی تدریس نمیشه البته اگه منظورتون بازاریابی و mba باشه "مشکل اینه که فعالیت های شرکت های شبکه ای در جهت منافع مردم تا این زمان نبوده اگر ثابت شد که در ایران برای همه کسانی که در اون عضو هستند سود به همراه داره و شرکت ها قراداد رسمی تنظیم کردند و به تعهد هاشون عمل کردند بعدش ما هم مهر تائید بر روی فعالیتشون میزنیم "بجز این کاملا مشخصه که اکثر شرکت ها فقط دنبال رسیدن به سود بالا و تعطیلی شرکت قبل از پاسخگویی به انتظارات زیر مجموعه ها هستند و صد البته فرار از مالیات به خاطر عدم شفافیت مالی از جانب خودشون و اینکه فروش اجناس خارجی گرانقیمت در مرحله عضو گیری هر عضو و بعدش فروش اجناس ایرانی که گاها گران و بی کیفیت و برند ناشناخته هستند و در کل برای تولید داخلی با کیفیت مفید نیست ...
وحید: 1395/7/1108:54:29،
64
23
"به نظر می‌رسد که پس از شکست پروژه شرکت‌های هرمی در ایران"
چطوری این پروژه در ایران شکست خورده که دارن عین قارچ این شرکتها رشد میکنن و فعالیت دارن بطور نمونه "شبکه بادران"
هنوز هم آنقدر آدم ساده وجود داره که فعالیت این شبکه های هرمی سود داشته باشه
رضا: 1395/7/1109:20:58،
33
37
اين شركت هاي ايراني همون گلد كوئست هستن هيچ فرقيم ندارن هيچ كسي با اين شركتا پول دار نشده تو ايران فقط ادماي ساده رو فريب ميدن اما چند تا شركت خارجي تو ايران الان هستن كه خيلي عالين
محمد: 1395/7/1109:27:58،
24
62
آقای 10 میلیون تومانی !! وقتی شما و امثال شما این پولهارو در ازای هیچی پرداخت کردی و در آرزوی پولدار شدن بودی هم همچین حرفی میزدی؟
آقای وحید و وحید ها!! کی میخواین بفهمین که بازاریابی شبکه ای با شرکتهای هرمی فرق دارن!!
یه سوال دارم آیا شما میتونید بگید گوشی 3310 نوکیا و گوشی های هوشمند موبایل نیستن؟
هردو موبایلن ولی تو گوشیای هوشمند به مرور زمان ضعف گوشی های قدیمی رو برطرف کردن و به تکامل رسیدن الان هم همین طوره شرکتهای بازاریابی شبکه ای هم امدن ضعف شرکتهای هرمی رو برطرف کردن و به تکامل رسیدن و شما در ازای پولی که میدی جنس باکیفیت تحویل میگیری و در کنارش پورسانت هم میگیری!! این کجاش بده؟؟؟؟
امین: 1395/7/1110:03:32،
48
35
جنس ها رو به قیمت بالا میفروشن به مردم اون هم به زووور.یعنی اگه نخری پولی گیرت نمیاد و حتی حداقل خرید هم قرار میدن.
همیشه هم همه میگن فعلا اولشه , 1 سال دیگه با مازراتی میام دنبالت
مجتبی هرمزگان: 1395/7/1115:45:35،
31
29
تا زمانی که ادمایی هستن که میخان بدون زحمت یک شبه پولدار بشن...کاسبی این شرکتها گرمه..!من سر یکی از جلسات همین شرکتهای مجازش هم رفتم...اما از اون طرز دعوت و برخوردشون معلوم بود یجای کار میلنگه..!
تا ایرادی میگرفتی...میگفتن:ما مجوز داریم..!
بنده خدا نگین خودرو هم مجوز داشت ...با مردم چه کرد..!
پدیده هم مجوز داشت...!
از این مجوز دارها باید بیشتر ترسید..!
در اخر پولی که با فعالیت و زحمت بدست نیاد به من یکی نمیچسبه.
بقول شیخ اجل سعدی:
عمر گرانمایه در این صرف شد--تا چه خورم سیف و چه پوشم شتا
ای شکم خیره به نانی بساز--تا نکنی پشت به خدمت دو تا
ناشناس: 1395/7/1110:06:25،
49
33
متاسفانه جايي براي گزارش و اطلاع رساني به مسئولان درباره اين سودجويان وجود نداره حتي سايت وزارت اطلاعات رو هم گشتم نبود

با نام تجارت الكترونيكي و شبكه بازاريابي و حبابهاي ميليوني وارد مغز جوانان ميشن و از اول هم براي مظلوم نمايي ميگن كه تا يك سال و نيم انتظار پول ميليوني نداشته باشين بعد در همين مدت سرشون رو شيره ميمالن.

ادعاي مجوز از اطلاعات و تاييد شرعي بودن از دفتر امام جماعت و وزارت ارشاد و غيره رو دارن ولي وقتي درخواست رويت مجوز رو ميكني ميگن وزارت اطلاعات به هيچ كس مجوز نميده ولي نظارت ميكنه اگر خلافي باشه تذكر ميده

درحاليكه

راست ميگن همه كارهاي فعاليت تجارت الكترونيكي با دفاتر متعدد در كل كشور قانونيه وليييييييييي

تو يه دفتر غير رسمي و تو يه آموزشگاه دارن جوونها رو اغفال ميكنن

تازه مگه ازت دست بر ميدارن مثل كنه تا مرحله جذبت بهت ميچسبن بعدا عين زالو خونت رو ميمكن
پاسخ: 1395/7/1114:42:00،
32
32
عزیزم دیگه پلیس و اطلاعات که نمی تواند دنبال هشتاد میلیون ایرانی راه بیفتد بگه کار بد و خوب چیه/دیگه همه میدانند شرکت هرمی از لحاظ فقهی و اقتصادی و غیره یعنی چه، منتها مردم میخواهند یک شبه پول دار شوند به پسره میگی به جای لوبیا و نخود فروشی در قالب شرکت هرمی برو یک فن یادبگیر/بدش میاد و میگه کی حال داره تو تابستان و زمستان کار سخت کنه/
رضا: 1395/7/1200:18:53،
20
16
صد رحمت به گلد کویست این شرکتها خیلی خیلی بدتر هستند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار