کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا دیپلمه‌ها زودتر کار پیدا می‌کنند؟

کدخبر:۲۸۲۶۳جمعه، ۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰:۳۲۱۷۴۵ بازدید

امروز تقاضا برای نیروی بیکار در سطح دیپلم و فوق دیپلم بیش از عرضه است و در سطح لیسانس و بالاتر از آن افراد حاضر به انجام کارهای غیر اداری ...
چرا دیپلمه‌ها زودتر کار پیدا می‌کنند؟

بسیاری از تحلیلگران بازار کار بر این باورند دلیل اینکه دیپلمه‌ها سریع‌تر از فارغ التحصیلان دانشگاهی جذب بازار کار می‌شوند، به سطح توقع آنها از بازار کار بر می‌گردد.

امروز تقاضا برای نیروی بیکار در سطح دیپلم و فوق دیپلم بیش از عرضه است و در سطح لیسانس و بالاتر از آن افراد حاضر به انجام کارهای غیر اداری با حقوق اندک نیستند.

علیرغم تشویق خانواده‌ها به ادامه تحصیل فرزندان، مشکل اصلی بیکاری در کشور اشتغال فارغ التحصیلان دارای مدرک لیسانس به بالا است که سیاستگذاری خاص خود را می‌طلبد و با توجه به حجم بالای بیکاران در کشور لازم است سرمایه‌گذاری‌ مناسبی برای اشتغالزایی جوانان صورت گیرد و از فرصت پیش آمده پس از برجام برای حل مشکل بازار کار استفاده شود.

محمد اکبرنیا ـ مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار با تایید این مطلب می‌گوید: حجم ورود فارغ التحصیلان بیکار نسبت به بیکاران دیپلمه بسیار زیاد است و امروز نگاه بیشترجویندگان کار و فارغ التحصیلان، نگاه پشت میزنشینی  و اداری است.

او می‌افزاید: بیشتر دانش آموختگان و کارجویان حاضر به فعالیت در محیط‌های عملیاتی یا کارهای یدی نیستند و کار اداری را جست‌وجو می کنند. علاوه بر این حداقل مزدی که بتوانند پس از اشتغال به کار به دست بیاورند ۸۱۲ هزار تومان است که طبعا با توجه به هزینه‌های بالای زندگی رضایت خاطر آنها را فراهم نمی‌کند.

مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار وزارت کار معتقد است که در سطوح تحصیلی دیپلم و فوق دیپلم و همچنین رده‌های پایین‌ تحصیلی، بین عرضه و تقاضای نیروی کار تعادل به چشم می‌خورد ولی بیشترین مشکل مربوط به فارغ التحصیلان کارشناسی و سطوح بالاتر است.

کارشناسان دلیل خودداری کارجویان از پذیرش شغل‌های موجود را شکاف انتظاری میان توقعات دانش‌ آموختگان و واقعیات بازار کار و عدم تناسب میان منزلت اجتماعی به دست آورده از دانشگاه با شغل‌های موجود در بازار کار عنوان می‌کنند. هرچند دلایل متعدد دیگری از جمله دستمزد و عدم رضایت از شغل نیز در این زمینه تاثیرگذار است.

در همین راستا یک مقام مسئول کارگری ۷۵ درصد بیکاران را از قشر تحصیلکرده‌ می‌داند که امیدی به یافتن شغل مناسب ندارند.

ابوالفضل فتح‌الهی می‌گوید: بخش اعظمی از بیکاران کشور، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که از آنها به عنوان کارجو نام برده می‌شود ولی به دلیل عدم تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار از پیدا کردن شغل دلخواه و مناسب خود مایوس و نا امید هستند.

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران به تحریم های خارجی و برجام نیز اشاره‌ای کرده و می‌گوید: تا وقتی تحریم‌ها برداشته نشود و بازار کار تحرک لازم را به دست نیاورد نمی توان از اشتغال کارجویان و دانش آموختگان صحبت کرد.

او به دولت پیشنهاد می‌کند که با آزاد کردن سپرده‌گذاری‌ها زمینه توسعه سرمایه‌گذاری‌ها را فراهم و با هدایت منابع به بخش‌های تولید و صنعت و تقویت بخش خصوصی و بنگاه‌های کوچک، بازار کار را گرم و جویندگان کار را دلگرم کند.

علی اصلانی ـ عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار نیز از ضعف فرهنگ کار در کشور انتقاد کرده و می‌گوید: امروز تعریف جوانان از شغل با چند سال قبل فرق کرده و ارزش کار در جامعه به حدی پایین آمده که فرزندان از گفتن شغل پدرانشان احساس خجالت می‌کنند.

از نگاه وی نباید ضعف سیاستهای اشتغال را به گردن جوانان انداخت. این ضعف در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌هایی است که در گذشته در دانشگاه‌ها به تناسب بازار کار صورت گرفته و دولت نباید این ضعف را به نیروی کار مرتبط کند و از آن ایراد بگیرد چون افراد بر اساس شرایط و برنامه‌ریزی‌های کشور و تعریف رشته‌های دانشگاهی به سمت علایق خود رفته و تحصیل کرده‌اند.

اصلانی با ابراز نگرانی از عدم انطباق عرضه و تقاضا در بازار کار می‌افزاید: نرخ بیکاری در میان اقشار تحصیلکرده ۱۰ برابر بیشتر از افرادی است که دیپلم یا زیر دیپلم هستند.

به اعتقاد وی، دارندگان مدارک دیپلم و پایین‌تر به راحتی هر شغلی را که پیشنهاد بدهند می‌پذیرند و به سرعت وارد بازار کار می شوند اما جوانانی که در مدارک بالاتر تحصیل کرده و درس خوانده‌اند به سختی حاضر به انجام هر کاری می‌شوند به همین دلیل نرخ بیکاری در میان این افراد بیشتر است.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر بسیاری از شغل‌های قدیمی در حال از بین رفتن است و فرهنگ کار در خصوص این نوع مشاغل تضعیف شده است. انتظاری که جوانان از شغل مناسب دارند به سطح توقعات آنها بستگی دارد و شاید اگر کرامت شغل‌ها و عنوان آنها حفظ شده بود امروز عدم تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار را شاهد نبودیم.

کارشناسان حوزه کار بر این باورند که گر چه گسترش تکنولوژی‌های ارتباطی و شبکه‌های مجازی در تغییر نگرش جوانان به شغل‌های موجود بی تاثیر نبوده است و آنها را به داشتن شغل‌های راحت‌تر، پردرآمدتر و کم ریسک‌تر ترغیب کرده است اما اینکه بخش قابل توجهی از جوانان و جویندگان کار تنها به پشت‌ میزنشینی و مشاغل لوکس با اسامی پر پرستیز می‌اندیشند نشان از ضعف سیستم آموزشی و سیاستگذاری‌های مرتبط با آن، تبعیض بخشی و نبود نگاه کلان نگر و یکسان به بخشهای صنعت، خدمات و کشاورزی است.

تردیدی نیست که اشتغالزایی از طریق پاشیدن پول، دادن وام و صدور مدرک دانشگاهی ایجاد نمی‌شود و اگر اینگونه باشد همه خواهان پشت میزنشینی خواهند بود، در آن صورت دولتها و سیاستهای اشتغالزایی آنها موفق نخواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

pourya: 1395/7/909:19:13،
103
35
پس یادم باشه که هیچوقت دانشگاه نرم.
احسان: 1395/7/909:39:48،
66
33
چون دانشگاهها فقط مدرک می دن و هیچ لیسانسه یا دکتری کار اجرایی بلد نیست و اندازه همون دیپلمه سواد دارند و همه درسهای دوران دانشگاه رو یا از یاد بردن یا ازش استفاده نمی کنند پس دیپلمه استخدام می شه چون هم کمتر حقوق می گیره هم ادعاش کمتره
shahin: 1395/7/909:58:29،
76
28
این چرت و پرتا چیه ؟؟ من حاضرم برم تو یه کارخونه با مدرک دیپلم کار کنم . همون هم دیگه نیست . چرا خزعبلات میبافین ؟؟؟ کل صنایع ورشکست شده . کدوم بازار کار ؟؟
من اصفهان هستم . جایی نیست که دنبال کار نرفته باشم .. ذوب آهن اصفهان - فولاد مبارکه - پالایشگاه و نیروگاه و هواپیما سازی و همه رو رفتم . هیچ کجا نیرو نمیگیرن .
احسان: 1395/7/910:10:47،
54
25
از من میشنوی حتما همین کارو کن اگر هم خواستی بری یه وقت معماری و عمران نری
مهدی: 1395/7/910:24:03،
53
15
دوست من اگر هم خواستی روزی بری دانشگاه برای دلت برو نه برای شغل. چون واقعا سرخورده میشی
علیرضا: 1395/7/910:50:10،
50
32
آقایان کارشناس یا وزیر
شماها که نظر میدین مشکل از فرهنگ اشتغاله
عایا خودتون یا بچه هاتون حاضرید برید جوشکاری؟؟؟
پس خاهشن حرف رایگان نزنین و بدونید همیشه مرگ خوبه برا همسایه!!!
سالار: 1395/7/912:46:28،
39
36
همش چرنده...
شاید دانشگاه آزادی ها مدرکشون پولی و قلابی باشه ولی اونهم بهونست...
الان کدوم مدیر و مسئولی در مملکت هست که کار بلد و حرفه ای باشه ؟
اینها دارن به جوانان تحصیلکرده القا میکنن که ار بلد نیست در حالیکه همین دانشجوهای دانشگاه آزادی از 100 تا مدیر دوتی کار بلدتر هستن...
امیر: 1395/7/913:18:15،
37
19
پولهای بلوکه شده بعد از تحریم که حق من و شماست وارد مملکت میشه. ولی خرج فیشهای حقوقی نجومی و جنگهای کشورهای همسایه میشه و به ما نمیرسه. بعدهم برای استخدامی دو شرط بسیار مهم لازمه. یکی پارتی و دیگری بسیجی بودن. یکی از اینها نباشه قید کار رو باید زد.
majid: 1395/7/914:43:50،
29
21
به نظر بنده اگر در زمینه تحصیلات دانشگاهی بازار کار وجود داشته باشه و البته با حقوق در حدی که راضی کننده باشه دانشجویان ترغیب میشن که در بیرون دانشگاه تجربه کسب کنن اما زمانی که احساس میکنن که بازار خوبی بعد از دانشگاه براشون مهیا نیست نا امید میشن .باید به دانشجو از ترم اول گفته بشه که موفقیت اونها پیش شرط داره و اونهم اینه که در کنار تحصیل تجربه کسب کنن و خودشونو برای ورود به بازار کار آماده کنن "اما مسئله مهم نبود بازار کار و حقوق منصفانه هستش وآیا کسی حاضره برا ی ماهی 800 تومان کارکنه مگر اینه از روی اجبار باشه چون کسانی که مدرک دانشگاهی هم ندارن حاضر به کارگری با این حقوق نیستن چون نسبت به کاری که انجام میدن حقوق ناچیزی میگیرن و امیدی به امروز ندارن چه برسه به آینده.
amin: 1395/7/916:04:18،
38
32
من لیسانس کامپیوتر دارم هرجا رفتم واسه کار شرکتی بود با برج ۸۰۰ ۹۰۰ الان با ماشین دارم ۱،۵۰۰ کار میکنم موندم چیکار کنم کجا برم کار نیست
جواب به احسان: 1395/7/1008:09:13،
18
21
بلد بودن کار اجرایی یعنی داشتند تخصص و تخصص تو کار و صنعت و کارخونه به وجود میاد نه تو دانشگاه.
دانشگاه راه علمی متخصص شدن رو به دانشجو نشون میده.
ناشناس: 1395/7/1008:11:56،
24
29
من با مدرک مهندسی از دانشگاه آزاد 15 سال پیش وارد وزارت نیرو شدم وقتی رفتم سرکار دیدم تقریبا 50 درصد مدیران ارشد اضافی و ناکاربلد هستند و فقط قدم میزنند چایی میخورند و امضا میکنند در صورتیکه من به راحتی میتونستم کار 5 نفر از اونها رو انجام بدم.
فوق لیسانس مکانیک: 1395/7/1008:14:56،
24
35
دیروز رفتم پالایشگاه اصفهان برای کار تازه پارتی بزرگی هم داشتم.میگه ۵۰۰۰ نفر تو لیست ثبت نام کردن که ۴۰۰ نفرشون بچه های پرسنل هستند.تازه میخواهیم تعدیل نیرو کنیم.میگفت اینجا نفر داریم ۵ ابتدایی داره کارگر رسمیه دستش رو به کمر میزنه میگه پالایشگاه ارث آقا منه!فوق لیسانس هم داریم قراردادی وسط توربینها با اون همه صدا کار کارگری میکنه.
po: 1395/7/909:42:06،
42
19
در کشوری که صنایع تخصصی نباشه، زیرساخت ها آماده نباشه، نفت پاسخگوی تمام مشکلات باشه، به نیروی متخصص هم احتیاج نیست. بنابراین تخصص در حد دیپلم پاسخگوی نیازهای کشورهای عقب مونده هست. اونجاهایی که نیروهای متخصص نیاز هست، اون کشورا میجنگن تا بتونن صنعت رو ارتقا بدن و باعث ننگشون هست که پول بدن و از کشور همسایه تکنولوژی بیارن البته پول مفت نفتم ندارن که خرج کنن. اونجا ارتباط صنعت با دانشگاه زیاده، اونجا صنعت توریسم پیشرفته است ملت میرن درس هتل داری میخونن نتیجه میگیرن، اونجا سرمایه گذار خارجی جرات میکنه میاد توی کشورشون سرمایه گذاری میکنه و از برکت اون نیروهای متخصص اون کشور میرن سر کار، اونجا سنگ معدنشون رو مفت نمیفروشن خودشون تو کارخونه هاشون با جذب نیروی متخصص تولید میکنن. اونجا میدونن که اگر با علم و تخصص کافی کار نکنن به سر زمین میخورن و نه وام بدون برگشت هست نه پول نفت. بنابراین فقط تخصص
علی: 1395/7/910:04:39،
90
25
الان یه نفرکه بخواد۴سال بره دانشگاه ماهی یک میلیون تو چهار سال ۴۸میلیون فقط از کار میفته وحداقل هم توی ۸ترم باهزینه های رفت وآمدوکتاب وشهریه دانشگاه ۱۰میلیون باید هزینه کنه پس درمجموع ۵۸میلیون ضرر میکنه آخرشم هیچی......من خودم ضررکردم که میگم....نصیحت آخر آدم تو ایران بادرس خوندن به جایی نمیرسه با زدوبنده که به جایی میرسه....
موافقان+++++++
مخالفان-------
سام: 1395/7/910:29:34،
55
19
يه توصيه به دوستاني كه اول راهند دارم
اگه شرايط مالي پدر خوبه بريد دانشگاه و يا خارج از كشور بخونيد واگرنه تا ديپلم را گرفتيد بريد سمت يه شغل و پول جمع كنيد هم سربازيتونا ميخريد هم دختر تحصيلكرده بهتون ميدند
ضمنا راهت خارج از كشور و راحت هم زندگي ميكنيد
اينكه درس بخونيد و يه شغل با درامد خوب بهتون بدندو دختروزير و وكيل و...همش قصه تخيليه خيلي كم اتفاق ميفته !
majid: 1395/7/915:19:18،
32
18
بنده هم اضافه کنم اگر میخواهید دانشگاه برید حتما در کنارش تجربه کسب کنید در این صورت شما در بیشتر رشته های دانشگاهی از کسانی که تجربه دارن به احتمال 90 درصد در صورت انتخاب درست رشته نسبت به بازار کار و غیره بالاتر هستید (تجربه شخصی )در غیر اینصورت شما پایین تر هستید و ادعای سواد رو نداشته باشید"البته موقعیت مالی و...در صورت نیاز به جای خود.
کوکی: 1395/7/920:18:57،
41
26
من مهندس نفت و گاز هستم.شما بگو برم کجا کسب تجربه کنم؟لوله کشی خونه رو انجام بدم؟
پاسخ به کوکی: 1395/7/922:35:25،
18
20
در این مملکت گل و بلبل رشته برق باید سیم کشی یادبگیره. رشته مکانیک باید مکانیکی یاد بگیره. شماهم باید لوله کشی یادبگیری. منه فوق لیسانس عمران هم باید بنایی و گچ کاری یادبگیرم
نت: 1395/7/910:51:45،
41
20
چون طرف دکترا داره ولی کار بلد نیست و کاری از دستش برنمیاد ولی طرف دیپلم داره ولی اچارفرانسه هست
پرستو لیسانسه دبیکار: 1395/7/911:33:35،
36
54
دانشگاهیامون فقط اوعا دارن سواد صفر و حتی زیر صفر فقط ادعای سواد.
فرخ رو پارسا: 1395/7/913:03:13،
40
29
ربطی به سواد نداره،الان اکثر شاغلین ادارات بیسوادن. اینجا اگه انیشتین ومخترع ومکتشف هم باشی به مافیای قدرت وثروت متصل نباشی به جایی نمیرسی ، نخبه هم اگه باشی به صورت عمدی وبا دستور اربابای خارجیشون هدایتت میکنن بری خارج کشور. اینجا شده محل پرورش دکتر مهندس ومتخصص برا کشورهایی مثل کانادا وانگلیس واسترالیا وکانادا والمان و.. .ضرر ش به میلیاردها دلار برا کشور میرسه. حیف که کشور دست نخبگان نیست وگرنه از یه درامد توریست میشد کل کشور وبدون نفت اداره کرد که البته لازمش ازادی ودموکراسی وادغام درتجارت جهانیه.......
علی: 1395/7/911:58:37،
30
30
فارغ التحصیلان خیلی از این دانشگاهها ی در پیت و دکان ها رو حیف اسم فارغ التحصیل که رو اینا بزاری.بهترین کار تخته کردن دانشگاههای الکی هست
majid: 1395/7/914:54:19،
25
28
تحصیلات و کارو ...یه تعداد ریزش داره قرار هم نیست همه تو رشته خودشون فعالیت کنن .بنده خودم با 6 سال سابقه کاری بعدش در کنار شغلم به تحصیل مرتبط با شغلم ادامه دادم و شاید واقعا از نظر زمان ومالی هزینه کردم اما راضیم چون الان که تجربه کاری بالاتری دارم و هم تحصیلات باعث شده با افراد بالاتر از سطح گذشته خودم براحتی ارتباط برقرار کنم و بازار کاری خودم رو گسترش بدم و دید وسیع تری از بازار کار بدست بیارم "باید بگم تحصیلات چیزهایی داره که در تجربه نداره ویا دیر بهش میرسی و بلعکس .
majid: 1395/7/915:29:15،
26
21
البته یک نگاهی به المپیاد رشته ها بندازیم متوجه میشیم که در دانشگاههای رتبه پایین هم مقام آوردن "پس نتیجه میگیریم که فقط دانشگاه معیار نیست به دانشجو هم بر میگرده یا دانشجویان مقطع ارشد و دکترا در خارج از کشور که از فارغ تحصیلان همه دانشگاهها از شریف گرفته تا آزاد و جامع علمی کاربردی و پیام نور و موسسه عالی و غیر انتفاعی ادامه تحصیل میدن "حرفی نیست که دانشگاهها دنبال پولند چون فقط ایران نیست که اینطوره و اینکه سطح علمی و آموزش و پرورش دانشگاههای ایران مشکل داره ولی مهمتر از اون خود دانشجو هستش که باید بیرون از دانشگاه و درهاس های دانشگاه هم پیگیری کنه .
وحید یوسفی: 1395/7/913:02:26،
47
31
متاسفم واسه این دولت که نمیتونه مشکل اشتغال رو حل کنه
فقط بلده شعار بده
واقعا متاسفم. این همه جوان ناامید و افسرده از زندگی که هر روز دارند آرزوی مرگ میکنند.
اینا دست شمر رو از پشت بستند
اوود: 1395/7/913:14:57،
30
30
امروز تقاضای کار برای نیروی بیکار در سطح دیپلم و فوق دیپلم بیش از عرضه است.
حداقل اگه مقاله یه کشور دیگرو کپی میکنی یه بار بخون ببین چی نوشته.
majid: 1395/7/915:05:22،
26
13
کاملا موافقم یکدفعه از دیپلم و زیر دیپلم ایراد میگیرن یهک دفعه تحصیلات بالای دیپلم "مشکل از ساختارو سیاست های اقتصادی هستش و در کنارش فرهنگ نادست کار کردن "خیلیها رو میتونیم ببینیم که با سابقه بالا در حرفه و کسب و کار خودش چه تحصیل کرده و غیره الان در کارخانه ویا با خودرو شخصی و یا نگبانی کار میکنن"اینها همش بهانه هستش اول باید اقتصاد درست بشه نه اینکه بگیم (همه) باید برای حقوق پایین کار کنن و اگر نکنن یعنی پر توقع هستش "یکی از کارگرها میگفت شما که چندین ساله در این کا تجربه دارید و اینهمه سختی کشیدید که به این جایگاه رسیدید واقعا جواب تلاشتون رو گرفتید که من هم این راه رو برم؟
رضا: 1395/7/913:36:41،
36
26
رییس پژوهشهای مجلس: بحران بیکاری از سطح فعلی 7 میلیون نفر به 11 میلیون نفر تا سال 1400 میرسد!!این
همان افق 1400 نبود که قبلا وعده داده بودید ایران را
به سطح اول در منطقه تبدیل خواهد شد!!
ماهان: 1395/7/913:39:03،
33
21
اصلا هم همچین چیزی نیست کسی که لیسانس داره و خدمت هم رفته 6-7 سال سنش بالاتر از دیپلمه هست. که شرط سنی رو رد کرده. تازه من یه جا رفتم برای کار گفتن چون لیسانس داری و سنت بالاست نمیشه! اصلا هم توقع کار اداری ندارم شرایط سنی واقعا ظلمه . معدل دیپلمم 18.7 هست.
شاهین: 1395/7/916:38:38،
27
20
واسه اینکه بی تخصص و سوادها مدیران ارشد کشور شدن
سلام: 1395/7/919:09:40،
28
27
در این حد بهتون بگم که اقای ... در سال اول وزارتش یه خونه ویلایی دو طبقه تو زعفرانیه خریده
سال اول
شما نباید ازش انتظار داشته باشید براتون کار ایجاد کنه
عباسی: 1395/7/919:50:51،
25
23
دوستانی که تحصیل کردین برین خارج از کشور
من الان ترکیه درس میخونم ارشد ماهی 2000 لیر پول میگیرم حالشم میبرم بهم احترام هم میزارن
ایران هم تا اینها هستن همینطوریه:)
علی: 1395/7/923:28:27،
17
25
اصلا با این حقوقی که پرداخت میکنند حالا بکارمند وکارگر بدتر میشه زندگی کرد یه سوال اساسی خودشون با این حقوقا زندگی میکنند یا از پول مفت بیت المال که هیچ نظارتی هم نیست ارتزاق میکنند یا واردات ،صادرات و.... چطور در دنیا ماه به ماه این همه در خودرو ،در علم و... پیشرفت حاصل میشه اما درایران فقط دزدی اونم توسط ... پیشرفت کردیم .همه از فردا ترس دارند که شرمنده خانوادهاشون نباشند
سرمست: 1395/7/1000:21:14،
17
16
آدمهاي زرنگ دنبال تحصيل نميرن تو ايران
سیامک: 1395/7/1009:50:14،
21
29
من فقط دو سه خط اولشو خوندم اینا همش حرف مفته دیپلم جماعتو حقشو میخورن میگن به حقوق کم قانع اند نه اقا حقشونو میخورید اینام خودشونو در سواد دار نمی دونن میگن با دیپلم همین کار رو میشه کرد در حالی که این فکر غلط رو والدین ایجاد کردند که اگه درس میخوندی دانشگاه میرفتی کار با حقوق بالا پیدا میکردی به هر حال بیکاری بیداد میکنه مدرک و غیر مدرک هم نمیشناسه کار خوب هم لیاقت میخاد نه مدرک . تو شهر من دیپلمه ها بهترین شغلها با درامد بالا رو دارن اما هر چی لیسانسه مثل من بدترین شغل با درامد کم . همین خانواده ها نمیزارن رفت دنبال شغل های درامد زا میگن نه درس خوندی بری بشی نجار (کابینت ساز ) پشت میزت بشین (خدمات کامپیوتری)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار