کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
دهکده ساحلی الیت
زیرپوش ضد عرق
ایکاپ
نیسان
مجتمع فنی تهران
کانال تلگرام ایران جیب

نگران از جریمه، کلافه در صف معاینه فنی/ تصاویر

کدخبر:۲۸۰۷۴یکشنبه، ۴ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۶:۰۰۲۲۸۶ بازدید

3 روز از اجرای طرح جدید «ال ای زد» یا همان «منطقه کاهش آلایندگی» در محدوده زوج و فرد تهران گذشته است. با این حال صف طویل مراکز معاینه فنی ...

3 روز از اجرای طرح جدید «ال ای زد» یا همان «منطقه کاهش آلایندگی» در محدوده زوج و فرد تهران گذشته است. با این حال صف طویل مراکز معاینه فنی به ویژه در منطقه «بیهقی» و«نیایش» همچنان به دور پنجم و ششم خود کشیده شده و صدای بسیاری از شهروندان را بالا برده است.

معاینه فنی بیهقی

«کافی است در چند روز اخیر گذرتان به یکی از ۱۳ مرکزی که با ۳۹ خط مشغول بررسی فنی خودروها هستند، افتاده باشد. غیر ممکن است که با جمله «تعطیل است» یا «ظرفیت تکمیل شده» مواجه نشده باشید؛ مگر آن که در ساعت‌های پایانی شب یا صبح خیلی زود، حول و حوش ساعت‌های ۴ و ۵ خودتان را به یکی از نزدیک‌ترین مراکز رسانده باشید. همچون آقای کریمی، راننده خودروی ۲۰۶ که به گفته خودش از ساعت ۴ صبح پشت درهای مرکز معاینه فنی بیهقی ایستاده تا در ساعت ۷ و نیم صبح با خیال نفر اول بودن کارش سریع انجام شده و به محل کارش برود اما او در ساعت ۱۲ ظهر همچنان پشت حدود ۵۰ خودرویی قرار دارد که برخی‌هایشان مثل آقای دماوندی از ساعت ۱۲ شب آمده بودند.

او که به شدت کلافه و عصبانی است و در گرمای سوم مهر ماه خودش را باد می‌زند، می‌گوید که کارت معاینه فنی‌اش تا پایان شهریور اعتبار داشته و نمی‌توانسته زودتر از این اقدام کند. از طرفی روز جمعه هم به خاطر تکمیل ظرفیت نتوانسته وارد شود. او که ساکن خیابان نیاوران است، از پراکندگی نامناسب مراکز معاینه فنی انتقاد کرده و می‌گوید که چاره‌ای جز انتخاب همین مرکز نداشته است!

خانم بحیرایی هم که از ساعت ۷ صبح خودش را به این مرکز رسانده، با نگاهی به صف طویل خودروها امیدوار است که تا ساعت چهار و نیم بعدازظهر که شیفت تمام می‌شود، بتواند کارش را انجام دهد. او که هنوز نمی‌داند در این دو روز جریمه شده یا نه با گلایه می‌گوید چرا مراکز معاینه فنی نباید در این روزها ۳ شیفته کار کنند؟ او که مجبور است برای وقت ناهار یک ساعت بیشتر معطل بماند، می‌گوید که مرکز «نیایش» و «تهرانپارس» را در این چند روز پشت سر گذاشته و حالا مجبور شده به بیهقی بیاید. منزل او در خیابان انقلاب قراردارد و برگه معاینه فنی‌اش هم تا پایان شهریور اعتبار داشته. او از مسوولان می‌خواهد که در این یک هفته، جریمه‌ها را نادیده بگیرند؛ چرا که به گفته او ۱۳ مرکز، جوابگوی حدود چند میلیون خودرو نیست.


صف معاینه فنی
 

آقای کرمی، راننده تاکسی ۱۵ ساله تهرانی هم با نشان دادن کارت معاینه فنی‌اش که در ۳۱ شهریور مهلتش تمام شد، می‌گوید: «تاکسی‌ها موظفند هر سه ماه یک بار برگه معاینه فنی خود را تمدید کنند. پس باید بین آنها و خودروهای سواری تفاوت قائل می‌شدند یک صف جداگانه در نظر می‌گرفتند؛ نه این که من راننده از ساعت ۶ صبح در صف باشم و تا الان که ساعت یک بعدازظهر است و وقت ناهار است، من باید حداقل ۶۰-۵۰ هزار تومان ضرر کنم و با این صف معلوم نیست کارمان امروز انجام شود یا نه! خانه ما در مرکز شهر قرار داد و بهترین نقطه همینجا بود؛ اگر چه مرکز «تهرانپارس» وضعیت بدتری داشت. البته من روز جمعه هم آمدم اما همین ساعت یعنی هفت و نیم ظرفیت تکمیل بود و کارم انجام نشد.

صف معاینه فنی تهران
 

از اول مهرماه خودروها در تهران فقط با داشتن برگه معاینه فنی می‌توانند در محدوده زوج و فرد تردد کنند. بنابراین اگر خودرویی فاقد برگه معاینه فنی باشد، ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد شد. از پانزدهم آبان ماه نیز داشتن برگه معاینه فنی برای تردد در همه نقاط پایتخت الزامی خواهد شد. الزام خودروها به دریافت برگه معاینه فنی در حقیقت به طرحی برمی‌گردد که قرار است به طور کامل جایگزین طرح زوج و فرد شود. این طرح که «ال ای زد» یا «منطقه کاهش آلایندگی» نامیده می‌شود، خودروها را بر اساس «میزان آلایندگی» و نه «پلاک» تقسیم‌بندی کرده و خودروهای آلاینده و فرسوده جایی در این طرح نخواهند داشت. هم‌اکنون ۱۰درصد خودروهای تهران که مقصر اصلی ۴۰درصد آلایندگی این کلانشهر هستند، جزو دسته‌ای محسوب می‌شوند که با اجرای کامل این طرح باید با «تهران» خداحافظی کنند. از طرفی ۶۰۰هزار خودرو نیز که در تهران فاقد برگه معاینه فنی هستند باید هر چه سریع‌تر برای دریافت این برگه اقدام کنند. دکتر سیدنواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران با بیان این که فاز دوم اجرای طرح کاهش از نیمه دوم آبان ماه در همه نقاط تهران اجرایی می‌شود، صف طویل خودروها در مراکز معاینه فنی را به علت اقدام دقیقه ۹۰ شهروندان تهرانی دانسته و می‌گوید: «از نیمه دوم آبان همه خودروهایی که فاقد برگه معاینه فنی هستند، از طریق دوربین رصد شده و جریمه می‌شوند اما از اول مهر ماه در فاز اول، فقط رینگ زوج و فرد پیش‌بینی شده است.»

او با بیان این که از ۳ ماه قبل کار اطلاع‌رسانی آغاز شده، می‌گوید: مراکز معاینه فنی به سامانه یکپارچه متصل هستند و مردم می‌توانستند در شهرهای دیگر هم اقدام به دریافت برگه معاینه فنی کنند.

صف معاینه فنی شلوغ
 

وی با بیان این که ظرفیت ۱۳ مرکز معاینه فنی ماهانه در یک شیفت ۱۰۰ هزار خودرو است، تأکید می‌کند: این در حالی است که فقط در روز پنجشنبه اول مهر بیش از ۵ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند که رکورد ۸ سال گذشته را شکست اما مسأله اینجاست که بیشتر خودروها از ساعت هفت و نیم صبح مراجعه می‌کنند که همین موجب تراکم خودروها می‌شود. در حالی که مراکز تا ساعت چهار و نیم در یک شیفت فعالند و هر معاینه حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

بر اساس آمار پلیس، یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودروی پلاک تهران عمر بالای ۵ سال دارند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو تاکنون موفق به دریافت برگه معاینه فنی شده‌اند. خودروهای تولید شده قبل از سال ۹۰ و قبل از سال میلادی ۲۰۱۱ ملزم به دریافت برگه معاینه فنی هستند.»

همراه مکانیکدیدگاه ها

رضا: 1395/7/408:39:04،
92
70
ملت ایران تا زور بالا سرشون نباشه عین خیالشون هم نیست !!!

کاش جریمه ها 100 برابر بشه ! اونوقت حتی سالی 1 کشته هم نخواهیم داشت !!!
ترک غیور تبریز : 1395/7/408:58:34،
47
36
علاوه بر اون باید قیمت ماشین 4 برابر بشه
قیمت بیمه ثالث هم باید 3 برابر بشه
لیاقت این مردم با این فرهنگ رانندگی همین وضعیته
امین: 1395/7/409:11:56،
49
18
این حرفت رو قبول دارم.تا زور بالا سرمون نباشه کاری نمیکنیم.
یکی از دوستان من 3 سال بود معاینه فنی ماشینش تموم شده بود و راحت تو خیابونا میرفت.حالا به دست و پا افتاده
امین: 1395/7/409:30:47،
38
19
فقط ملت ایران نیست. همه جا دنیا اینطوری است. حالا چون اونا از مدتها قبل این کار را کرده اند الان دارند نتیجه اون که قانون مداری اکثریت جامعه هست رو میبینند.
محمد: 1395/7/409:54:23،
49
13
وانت نیسان. وانت پیکان. پراید. پژو ... اینا که تکنولوژیشون واسه ۳۰ سال به قبل اروپاست مثلا با معاینه فنی آلایندگیشون کم میشه؟ وقتی هنوز پراید داره تولید میشه و فروش میره مفهمیم که مردم نه سر پیازن نه ته پیاز همه چی دست بالاسریاست
سهیل: 1395/7/410:21:10،
35
16
بعضیا فکر میکنن معاینه فنی مثل بیمه نامه است، دقیقاً باید پایان مهلتش اقدام کنن
نخیر، من معاینه فنی ماشینم تا 25 شهریور بودش ولی تیر ماه نسبت به تمدیدش اقدام کردم، صبح ساعت 7 رفتم ساعت 8 کارم تموم شد
اون آقایی که 31 شهریور معاینه اش تموم شده خیلی باهال بود، دقیقاً گذاشته روز آخر مراجعه کنه
کلاً هزینه معاینه فنی یه کم بیشتر از 20 هزار تومنه یعنی ماهی 2 هزار تومن اگه 2 ماه زودتر مراجعه کنید کلاً میشه 4 هزار تومن
ایران: 1395/7/411:58:23،
28
15
از اول تابستون دارن میگن از 1 مهر میخوایم طرحو اجرا کنیم هیچکس عین خیالش نیست همه گذاشتن دقیقه نود بعد غر میزنن که چرا انقدر زور میگن به ملت خدا لعنتشون کنه !!!
خدا میگه تا ملتی خودشونو تغییر ندن سرنوشتشون تغییر نمیکنه ما اول باید خودمون قانون رعایت کنیم بعد از بقیه انتظار داشته باشیم
ashkan: 1395/7/420:40:05،
13
14
من امروز ساعت 9 معاینه فنی راج بودم ساعت 3/30 اومدم بیرون
خیلی وحشتناکه یعنی مسئولین فکر این چیزا رو نمیکنن فقط پول میخوان و سریع ماشنا تست شه
22 تومن هم از هر ماشین میگیرن
فقط یه تست میکنه همین فکر کنم 4 دیقه هم طول نکشید
ایرانی: 1395/7/408:56:39،
30
34
یک نفر یک تصمیمی می گیرد و کلی دردسر برای مردم درست می کند این تصمیم گیرنده ها آیا یک بار خودشان به شکل یک آدم عادی در این صف ها ایستاده اند تا ببینند مردم را با تصمیمات نادرست و غلط به چه گرفتاری می اندازند؟
مهران: 1395/7/413:10:23،
17
22
از 6 ماه پیش این موضوع اعلام شده بود. اما مردم ایران عادت دارن کارهاشونو بذارن برای دقیقه 90 و فقط بلدن بقیه رو سرزنش کنند
کیوان: 1395/7/409:09:40،
31
21
اگر ظرفیت را روزی 100 هزار دستگاه است که در 6 روز تمام شده بود؟
مدیریتی که محاسبه ظرفیت را نمی داند و چشمش هم واقعیت تراکم و صف پشت خط تست را نمی بیند.
منصور: 1395/7/411:42:47،
24
19
مججید جان ماهانه 100000دستگاه
شهید: 1395/7/411:14:49،
37
15
من اردیبهشت رفتم اتفاقا اولین روزی هم بود که ۲۲ هزارتومان شده بود«شانس ما» کلا ده دقیقه با صفش طول کشید/ وقتی باید زوری کار انجام بدهند همین میشود/یادمه کمربند میبستی همه مسخره ات میکردند مخصوصا تو پیکان و ... از وقتی جریمه گذاشتن فرهنگش جا افتاد/
محمد: 1395/7/411:56:26،
17
13
ممنون میشم اگر کمکم کنید من ماشین مدل 1390 هست معاینه فنی میخواد ؟ یک جا نوشته 91 به بالا نمیخواد یک جا نوشته 90 بالا
mehdi: 1395/7/500:06:19،
14
14
ماشینهایی که پنج سال از تولیدشون گذشته، پس برادر عزیز شماهم باید معاینه داشته باشی.
omid: 1395/7/415:19:03،
14
21
salam agha saate 5 be bad ke tarhe zojo fard nist ham baz moayene fani mikhad berim toush?

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانس مسافرتی بهار پرستوها

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

نتایج انتخابات ریاست جمهوری - 30 اردیبهشت 96 / نتایج شمارش آرا به تدریج اعلام خواهد شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - خرداد 96
بیانیه حجت الاسلام رئیسی؛ بعد از اعلام نتیجه انتخابات
احتمال پیش‌فروش خودروی جدید پژو 2008 از سوم خردادماه
جدول شرایط پیش فروش کلیه محصولات ایران خودرو - خرداد 96
بازی خطرناک چری برای بازار ایران!
کرمان‌موتور، 5 خودروی هیوندای مدل 2017 را بزودی عرضه خواهد کرد + جزئیات
فروش نقد و اقساطی خودروهای پژو پارس و پژو 207 بمناسبت آزادسازی خرمشهر - خرداد 96
لیست قیمت کارخانه ای محصولات ایران خودرو در خردادماه 96
قرارداد پژو و شایعه‌ای که تالار شیشه‌ای را لرزاند
تولید 2 خودروی سواری در کشور به صفر رسید
شرايط فروش نقدی، اقساطی و ليزينگی محصولات شركت سايپا - خرداد 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - خردادماه 96
خودروهای روسی که به ایران می‌آیند، چه شکلی هستند؟
مقایسه خودروهای در محدوده 50 میلیون تومان در بازار ایران
آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بازاریاب تجارت فردا
بلیط هواپیما