کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

2 سناریو پشت پرده سبد کالایی

کدخبر:۲۷۸۸یکشنبه، ۸ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۵:۳۸۲۷۶۳ بازدید

توزیع سبد کالایی در بهمن و اسفندماه در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفته است، حال آنکه به نظر می‌رسد دولت دو دستورالعمل حذف دهک‌ها و اجرای یارانه کالایی را به صورت آزمایشی اجرا می‌کند.

حسن روحانی در گزارش 100 روزه خود از ارائه دو سبد کالایی رایگان به اقشار آسیب‌پذیر جامعه خبر داد.

او اعلام کرد این اقدام در راستای آن است که مردم در ایام پر تقاضای سال در تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز خود با مشکلی مواجه نشوند و در واقع پرداخت سبد کالایی در راستای وعده انتخاباتی ترمیم معیشت صورت می‌گیرد.در نگاه نخست به نظر می‌رسد چنین اقدامی در راستای کاهش تورم کالاهای اساسی در ایام پایانی سال صورت گرفته باشد.

 محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از اعتبار تخصیص یافته به این سبد کالا صحبت کرد و اعلام کرد این دو سبد در ایام دهه فجر و روزهای پایانی اسفندماه سال جاری در اختیار مردم قرار می‌گیرد اما روز گذشته متن ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور در خصوص سبد کالا منتشر شد که در این سبد اعتبار ریالی در نظر گرفته شده برای این دو سبد 15 هزار میلیارد ریال بوده است.

همچنین گروه‌های مختلف برخوردار از دریافت این سبد نیز مشخص شده و پنج قلم کالای اساسی با میزان مشخص آن در این ابلاغیه تعیین و اعلام شده است.در یکی از بندهای این ابلاغیه بر بن کاغذی یا الکترونیک برای دریافت این سبد کالایی تاکید شده است که در همان وهله اول بن کاغذی یا همان کوپن سابق را در ذهن متبادر می‌کند که پیش از این سینکی معاون بازرگانی داخلی آن را مردود اعلام کرده است.

 توزیع سبد کالایی در بین 15 میلیون نفر از اقشار مورد نظر و جامعه هدف دولت چند موضوع اساسی را در حالت ابهام‌آمیز قرار می‌دهد. موضوع اول این است که آیا دولت به دنبال اجرای سناریوی یارانه کالایی به جای یارانه نقدی است و در واقع به صورت آزمایشی به دنبال آن است تا مشکل تامین یارانه نقدی را که در چند ماه گذشته داشته برطرف کند و از سوی دیگر نیز با عدم پرداخت یارانه نقدی نقش کمتری در افزایش پایه پولی کشور داشته و میزان تورمی را که در اثر افزایش نقدینگی صورت می‌گیرد را کاهش می‌دهد.

سناریوی دوم مربوط به جامعه هدف مورد نظر دولت است به نحوی که توزیع این سبد کالایی در بین فقط 15 میلیون نفر می‌تواند این پیام را داشته باشد که جامعه هدف دولت برای پرداخت یارانه چه به شکل نقدی و چه به شکل کالایی فقط مربوط به این 15 میلیون نفر خواهد شد و به صورت هدفمند و هوشمند سایر دهک‌های برخوردار از یارانه در این اقدام دولت حذف می‌شوند، به عبارت دیگر دولت می‌خواهد میزان و شدت واکنش‌ سایر اقشار را از محروم شدن از سبد کالایی بسنجد.

 اقدامی که اگر چه از نگاه کارشناسانه قابل تأمل مثبت است اما دولتیان لازم دیده‌اند پیش از اجرای در اقدامی پایلوت ابعاد آن را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند. چراکه باعث می‌شود به تدریج اقشار برخوردار از یارانه کاهش پیدا کند و دولت به سمتی حرکت کند که همانطور که در اهداف هدفمند کردن یارانه‌ها مد نظر بود پرداخت یارانه به تدریج در گروه‌های هدف واقعی متمرکز شود. براساس فرمایش مقام معظم رهبری به سمتی حرکت کنیم که در نهایت درب چاه‌های نفت بسته شود و اقتصاد به کشور وابستگی کمتری به منابع طبیعی و زیرزمینی داشته باشد.

در عین حال ذکر این نکته ضروری است که دولت یازدهم باید از تجربیات دولت‌های نهم و دهم استفاده کرده و اشتباهاتی را که در آن دولت‌ها صورت گرفته را تکرار نکنند، چرا که در دولت قبل، دولت 2.7 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت و در قالب یارانه عیدانه به حساب مردم واریز شد، اما نه تنها این عامل باعث افزایش قدرت خرید اقشار مختلف نشد بلکه باعث افزایش پایه پولی کشور و در اثر آن افزایش تورم در کشور شد.از سوی دیگر تجربه ناموفق کارت اعتباری کارگران در دولت دهم باید مدنظر دولتمردان یازدهم قرار گیرد تا این موضوع را در نظر داشته باشد که صدور کارتهای جدید الکترونیک برای توزیع کالا تقریباً غیرممکن است و شاید به همین دلیل است که حساب یارانه سرپرستان خانوار برای توزیع سبد کالایی مورد توجه قرار گرفته است.

 معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت که مسئولیت مستقیم توزیع این دو سبد کالایی را بر عهده دارد برای روشن‌شدن ابعاد مختلف این موضوع و همچنین روشن‌شدن ابهامات موجود باید اطلاع‌رسانی مناسبی در این خصوص داشته باشد.این در حالی است که به نظر می رسد سبدهای کالایی دولت بیش از آنکه کمک به قدرت خرید تضعیف شده مردم را هدف گرفته باشد طرح پایلوت حذف دهک‌های پر درامد از دریافت یارانه نقدی و تبدیل پرداخت‌های نقدی به سبد کالایی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زیر خط فقر: 1392/10/812:44:46،
41
26
خب سناریو اول که قطعا حذف یارانه است
سناریو دوم خب بلاخره 22 بهمن تو راهه کسی هم نمونده برا .... کردن همه آشنان نمی صرفه هم ماهواره 1000ملیلیاردی با عمر زیر یه ساعت بفرستن هوا
البته هزینه ساختش کمتر ه لامثب بخورش زیاده
من: 1392/10/813:03:34،
32
22
ماهواره امید20000دلار هزینه ساختش شد هزینه برتاب هم بالای 100میلیون دلار نشد
فرزاد: 1392/10/812:59:10،
62
15
10 بار خبرشو با تفسیراش زدید . انگار سه چهار کیلو برنج و یه دونه مرغ و چند تا سیب زمینی چه حادثه شگرف و تحول عظیمی قراره ایجاد کنه که سناریو های مختلفشو هم بررسی میکنید . این خبر توهین آمیز به مردم ایران رو هی تکرار نکنید خواهش میکنم .
آیران وایج: 1392/10/813:20:30،
48
13
طی یک گردش 360 درجه ای قهرمانانه دوباره به کوپن بازخواهیم گشت.
فقط 8سال از بهترین سالهای جوانی ما برباد رفت...
باشگاه تندروهای جوان: 1392/10/813:26:56،
44
12
ایران فقط پیشرفت می کند ما بعد از 25 سال برگشتیم دوباره سر کوپن.ایران یک قدرت جهانی است.
حسین: 1392/10/813:40:24،
22
25
خبرهای اینچنینی نشاندهنده درجا زدن اقتصاد دربیش از چند دهه است. وقتی که قدرت اقتصادی در دست یکسری آدم های خاص است و از پذیرش تفکر واندیشه های جدید ،مسئولین رویگردان هستند، وقتی که اکثر وزرا درس های خود را در دولت های گذشته پس دادند مطمئن باشید تا قیام و قیامت همین وضعیت نامعلوم در کشور خواهد بود که بود
کوروش: 1392/10/816:38:17،
43
16
اوج حقارت و توهین به ملت آریایی و نوادگان کوروش کبیر را به ملت ستم دیده ایران تسلیت عرض می کنم.....
حقوق بگير: 1392/10/817:32:30،
28
32
منتظر حضور پر شور شما در راهپيمايي 9 دي و 22 بهمن هستيم.
شغل آزادبدبخت: 1392/10/820:58:34،
32
14
آیا کارمندی که فلان قدرحقوق میگیره ودنیا به خیالش نیس واقعا قضاوت کنین منی که ماهی 800000تومان اجاره میدم والان3ماهه کار ندارم قشر کم درآمد منم یا...
razye: 1392/10/908:50:20،
35
11
آيا کارمندان دولت که هر ماه فلان قدر حقوق ميگيرند به اين بن احتياج دارند يا ما که هر ماه تموم درآمدمون به کرايه و تامين اجتماعي اختصاص داره. مثل سهام عدالت هاي که به همه دادند غير از مردم بيچاره. فکر کنم اين دولت هم غير از کارمندان بقيه مردم را سر ملت نمي بينه فقط برا شعار دادن اين جامعه اسلاميه
مجتبی-شیراز: 1392/10/911:01:27،
14
11
در حال حاضر تو مملکت ما بعد از قشر ثروتمندا تو قشر متوسطا که اکثر جامعه ما رو تشکیل میدن از همشون راحت تر و مرفه تر قشر حقوق بگیر دولت هستن و جالب اینجاست که هر امتیازی که می خوان بدن متوجه این قشر میشه در صورتی که بقیه مردم اکثرن آرزو دارن که یه شغل داشته باشن با یه حقوق ثابت و پایدار جدی این نماد یه ظلم از دولتیا
ناشناس: 1392/10/1416:34:00،
7
16
پس كارگراها چي مي شن فقط كارمندا آيا هنرمندا خيلي نيازمندند يا كسي كه اصلا كار نداره يا اون دستفروش يا كارگري كه خودش به زور حق بيمه اش را مي پردازه به سازمان تامين اجتماعي به اميد يك آينده نيمه تاريك

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما