کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حداقل دریافتی کارگران ؛ 706 هزار تومان

کدخبر:۲۷۵۴شنبه، ۷ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۴:۲۷۴۰۲۸ بازدید

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در گزارشی به رئیس جمهور اعلام کرد: براساس سناریوی جدید، در سال آینده 20 درصد به صورت نقدی به حداقل مزد کارگران افزوده می‌شود و 25 درصد نیز کمک غیرنقدی ...

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در گزارشی به رئیس جمهور اعلام کرد: براساس سناریوی جدید، در سال آینده 20 درصد به صورت نقدی به حداقل مزد کارگران افزوده می‌شود و 25 درصد نیز کمک غیرنقدی برای اولین بار توسط دولت خواهند گرفت که مجموع حداقل دریافتی کارگران در سال 93 از 487 هزارتومان به 706 هزار تومان خواهد رسید.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی به رئیس جمهور به 23 نکته کلیدی اشاره کرد که وضعیت درآمد خانورها و تغییرات چشمگیر هزینه ها، اصلاح هدفمندی یارانه ها، هجوم فارغ التحصیلان به بازار کار و سازوکار جدید تعیین دستمزد از مهمترین بخش‌های آن محسوب می شود.برهمین اساس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتشار کامل جزئیات گزارش عملکرد 100 روزه خود، اعلام کرد: دولت یازدهم وزارتخانه ای را تحویل گرفته که محصول ادغام قانونی 3 وزارتخانه کار و امور اجتماعی، رفاه و تعاون است اما این ادغام هنوز در عملکرد این وزارتخانه بروز نکرده بود. در عمل 3 بخش مذکور به صورت جزیره ای عمل می کردند، لذا اولین گام تلاش برای صورت دادن واقعی این ادغام بود.

مطالعات کارشناسی برای ارائه راهکارهای تقویت ستاد و ایجاد هم افزایی میان بخش های اقتصادی و اجتماعی - رفاهی وزارتخانه انجام شده و این راهکارها به کار گرفته شده است. اساسا هم این سه بخش به واسطه وجود گره های ذاتی و ارتباطات های متقابل، دارای پتانسیل ایجاد سینرژی هم در حوزه اقتصادی و هم در حوزه اجتماعی و رفاهی است. بدین صورت که بخش تعاون با وجود دارا بودن کارکرد اقتصادی دارای ریشه ها و پیش زمینه های اجتماعی است و بدون ایجاد و تقویت این ریشه ها و پیش زمینه ها، نمی توان به رشد کارکرد اقتصادی بخش تعاون امیدوار بود.

بحث اشتغال و روابط کار هم چنین خاصیتی دارد. گذشته از کارکرد اقتصادی، دارای تبعات اجتماعی و نیز پیش برنده و ایجاد کننده مقوله عدالت اجتماعی است. از این حیث، مباحثی همچون تامین اجتماعی و درمان، حمایت از اقشار آسیب پذیر در قالب سازمان بهزیستی، صندوق های بیمه ای و خرید خدمات پزشکی به نمایندگی از جامعه، کامل کننده زنجیره کارکردهای اقتصادی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

چرا که نیروی کار مولد برای بروز دادن کامل توانمندی های خود و ارتقای آنچه در عرصه صنعت، کشاورزی و خدمات و چه برای تقویت مشارکت اجتماعی - اقتصادی در قالب تعاونی ها و نیز تشکل های غیردولتی مردم نهاد، نیازمند سلامت و نیز آسودگی بابت تامین اجتماعی خود در حال و آینده است. اما این نقطه پایان عدالت اجتماعی نیست، به هر حال عدالت حکم می کند که بخش های آسیب پذیر جامعه هم از حمایت های لازم برخورد باشند.لذا یکپارچگی ذاتی غیرقابل انکاری میان بخش های مختلف این وزارتخانه وجود دارد که همت اصلی دولت در 100 روزه نخست فعالیت، تقویت این یکپارچگی با هدف بهره گیری از فواید هم افزایی آنها بوده است. رویکردی که کمتر نسبت به این وازرتخانه اتخاذ شده بود.

گذشته از اینها، فرآیند سیاستگذاری و تصمیم گیری در سطوح مختلف ملی نیازمند سازماندهی وتدوین راهبردها، سیاست ها، طراحی الگوهای مطلوب برنامه ریزی و کنترل و نظارت است. از اینرو، برای نیل به اهداف کلان ملی، برنامه ریزی عنصری اساسی و محوری تلقی شده که رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده بدون در نظر گرفتن اصول جامعیت، سازگاری و امکان پذیری میسر نیست.مدیریت صحیح این ابزار توانمند می تواند بخش های مختلف ملی و سازمانی را در شناسایی فرصت های پنهان، تهدیدهای محتمل و شیوه های مواجهه با آن جهت پیش بینی های لازم یاری رساند و چارچوبی فراهم نماید تا با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود، دستیابی به اهداف و ماموریت های تعیین شده میسر شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظایف اجتماعی دولت را در حوزه های مختلف رفاه و تامین اجتماعی، توسعه تعاون، اشتغال و کارآفرینی و حفظ و پایداری آن و صیانت از نیروی کار و توانمندسازی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی را در عرصه خدمات عمومی دولتی برعهده دارد و با توجه به قوانین و اسناد بالادستی از جمله قوانین کار، تعاون و نظام جامع رفاه تامین اجتماعی و تکالیف ایجاد شده براساس احکام برنامه پنجم توسعه، اهمیت برنامه های اجرایی را در مقاطع کوتاه مدت، میان مدت وبلند مدت دوچندان نموده است.

روابط کار

در حوزه روابط کار، دولت یازدهم بر عدم دخالت در مناسبات این حوزه تاکید دارد. بدین معنا که تلاش می شود اعتماد شرکای اجتماعی دولت در این حوزه یعنی کارگر و کارفرما جلب شود و همچنین به تشکل های مردم نهاد این شرکای اجتماعی اعتماد شود. لذا با تغییر رویه دخالت دولت در امور این شرکا برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باغبانی است. از این منظر تلاش دولت تنها تضمین سلامت انتخابات این تشکل ها و ایجاد بستر توسعه شکل گیری تشکل های مردمی با هدف تقویت حقوق شهروندی است.

طراحی ساز و کار جدید تعیین دستمزدها

طی سال‌های گذشته میزان واقعی افزایش دستمزد کارگران همواره از افزایش هزینه های خانوارهای کارگری کمتر بوده است و به این ترتیب کارگران تاوان ناکارآمدی نظام برنامه ریزی کشور را پرداخت کرده‌اند و البته روز به روز فقیرتر شده‌اند.دولت یازدهم نیز برای جبران این خلاء به کارگران وعده داد تا دستمزد را به میزان تورم افزایش دهد. این شعار تنها وعده‌ای به کارگران نبود بلکه ایجاد تعهدی برای دولت نیز به حساب می‌آید تا ضعف در سیستم برنامه ریزی را به دوش کارگران نیاندازد.

به این منظور مکانیزمی برای تعیین دستمزد در نظر گرفته شده است تا هم تورم را در دستمزد کارگران پوشش دهد و هم به سرمایه گذاری و کارفرما و به تبع تولید لطمه ای وارد نشود. در مکانیزم جدید تعیین دستمزد، علاوه بر افزایش بیش از 20 درصدی رقم نقدی دستمزدها، برای جلوگیری از تاثیر بار تورمی فاصله دستمزد و تورم، در حدود 25 درصد از رقم افزایش دستمزد را به صورت غیرنقدی با همکاری بانک توسعه تعاون از طریق ارائه کارت هوشمند به کارگران پرداخت می‌کنیم و با 10 هزار فروشگاه زنجیره ای در سراسر کشور به این کارت ها خدمات رسانی می شود.این روش علاوه بر حفظ قدرت خرید کارگران، دستمزد کارگران را بیش از نرخ تورم افزایش می‌دهد. در این مدل، بخش غیررسمی و زیرزمینی اقتصاد هم به سمت بخش رسمی هدایت می‌شوند و به این ترتیب درآمدهای مالیاتی دولت افزایش می‌یابد.

قانون کار

یکی از جنجالی‌ترین اقدامات دولت دهم در واپسین ماه‌های حیات‌اش ارسال لایحه اصلاح قانون کار بدون جلب نظر شرکای اجتماعی بود. دولت یازدهم لایحه اصلاح قانون کار را از مجلس باز گردانده است و با تشکیل کارگروهی مرکب از شرکای اجتماعی، به بررسی این قانون خواهد پرداخت.رویکرد اصلاحی این دولت به قانون کار کشف ظرفیت های تشکل های کارگری و کارفرمایی به منظور تأثیرگذاری بر رقابت پذیری اقتصاد ملی و بهره وری نیروی کار است. باید شرایطی به وجود بیاوریم که قوانین و مقررات را کم کنیم اما کیفیت آنها را بالا ببریم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

hamed: 1392/10/709:19:56،
74
15
خط فقر 1500000 تومن....اینا با هزار منت و سلام صلوات 700 میخان بدن...تازه اگه بدن و کارفرما تعدیل نیرو نکنه کارگرشو....
عارف: 1392/10/709:40:14،
61
22
نه عزیزم دقت نکردی قرار نیست 700 نقد بدن به خودت.20درصد افزایش حقوق ، 25 درصدم کمک غیر نقدی(سبد کالایی که به همه قراره بدن) یعنی به جاش نخود ، لوبیا میدن بهمون
کارگر بدبخت: 1392/10/709:55:23،
53
15
فکر میکنید کارفرمایان به حرف شما گوش می دن
چرا کارفرما یک نخسه ازقرارداد های کاری را به کارگران نمی دن
دولت قدرت کافی برای برخورد با بخش خصوصی را نداره ( رشوه گیران) پس حرفش هم پشیزی اعتبار نداره الان در شهرکها کارگران روزی ۲تا۳ ساعت اضافه کاری رایگان انجام میدن مامورین اداره کار هم که یه مشت رشوه گیر بی وجودن
محمد606: 1392/10/709:57:23،
61
23
یه دولت کوپن میده یکی برمیداره ماهم شدیم عروسک خیمه شب بازی دولت مردا
اصغر: 1392/10/711:50:47،
36
22
مگه دولت کیه کارگر ؟ دولت هم خودشونن بخش خصوصی هم آقازاده ها.
علی: 1392/10/712:04:38،
46
23
706000 تومن که سهله، 1706000 تومن هم بدن کمه!!! کارگر جماعت رو بدبخت کردن رفت، دلمونو به چی خوش کنیم؟ برنج هندی کیلویی 4500، گوشت 30000، مرغ 7000، روغن فلان قدر، میوه فلان قدر، قسط بانک، اجاره، حمل و نقل خجالت هم خوب چیزیه بخدا! لعنت خدا بر مسببانش آمین
حسنی : 1392/10/712:14:52،
36
24
اینم از وعده های دولت تدبیر وامید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
saeid: 1392/10/712:29:25،
22
16
چه فایده کار کنیم اما شرکت ها چهر ماهی یک بار به ما پول بدن تا که اعتراض کنیم سریع تصویه حساب میدن کجا قانون قانون فقط داخل کتابها نوشته شده کو اجراش پول ما رو داخل بانکخا میریزن صودشو میخورن اونوقت به ما پول که نمیدن هیچ اسم پول میاریم میگن اوضاع دولت خرابه چرا دولت برا کارمندای خودش خراب نیست نوبه ما خرابه
علی: 1392/10/715:08:55،
35
24
داداش بی انصاف نباش.کجا وضع کارمند دولت خوبه؟! برو یک نگاهی به اشل حقوقی دولت بنداز.من خودم زیر 900 دریافتی دارم با مدرک لیسانس فنی و 18 سال سابقه،فقط به جرم قراردادی بودن!! برای ما هم همین وضعه.اگه شما کارگران در مورد ما بی انصاف باشید،دیگه دلیلی برای دلسوزی برای همدیگه داریم؟!!
saeid: 1392/10/712:31:45،
16
28
از شما خواهشمن است یه پیگیری کنید ما دستمون بسته است بخاطر این که از کار اخراجمون میکنن خواهشمندیم پیگیری کنید چرا پول مار و نمیدن چرا بعد از چهر ماه که میدن پول یه برج رو میدن صود پول ما برای کیست لطفا پیگیری کنید
وحید: 1392/10/713:29:21،
26
16
بد نیست به شرطی که قیمت ها 40 در صد بالا نرود ! و در 2 یا 3 سال قدرت خرید مردم افزایش یابد . راهش افزایش نسبی حقوق در کنار تثبیت قیمتها است. آن هم در چند سال .
حقوق بگير: 1392/10/715:17:49،
17
16
چرا فقط حقوق پايه كه براي كاركنان تازه كار است بايد به اندازه تورم رشد داشته باشد؟ حقوق كارگراني كه سابقه كار دارند (يعني همه كساني كه كارگر محسوب مي شوند) بايد به اندازه تورم رشد كند چرا كه همگي داريم يك نرخ تورم را در جامعه تجربه مي كنيم
حقوق بگير: 1392/10/715:18:26،
23
23
و در ضمن تورم سال اينده را هم در تعيين حقوق بايد دخالت دهند چون كه فرضاً 1 ميليون تومان ابتداي سال 93 ، با تورم 25 درصد معادل 500 هزار تومان در انتهاي همان سال هم نخواهد بود.
كارگر: 1392/10/719:34:23،
25
23
يعني چه اين مسخره بازيا!!!25 درصد 487 تومان نزديك 120 تومان يعني هر ماه بايد به اندازه 120 تومان كالا بدن كه بشه 45 در صد بازم سر كارگرايه بيچاره كلاه رفت كدوم حرفتون راسته اخه لعنت خدا به هر چي ظالمه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما