کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نكات کاربردی در بورس تهران

کدخبر:۲۷۳۹جمعه، ۶ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۳:۰۷۲۳۹۴ بازدید

سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیازمند یک استراتژی مناسب بر اساس میزان سرمایه، دوره سرمایه‌گذاری، بازده انتظاری و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار است.

اولین گام دراجرای استراتژی مذکور، شناسائی سهام شرکتها با استفاده از روشهای حرفه‌ای تجزیه و تحلیل مالی و اقتصادی است. با وجود پیچیدگی‌ این روشها، معیارهای معینی برای بررسی اولیه سهام شرکتها وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌گردد. 

چشم‌انداز صنعت 

اولین گام سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار، انتخاب صنعتی است که با توجه به تحولات کلان اقتصاد داخلی و بین‌المللی دارای بیشترین پتانسیل رشد ‌است. میزان رقابت و یا انحصاری بودن، سهولت ورود رقبای جدید، دسترسی به مواد اولیه و بازار محصول از جمله مواردی هستند که سودآوری شرکت‌ها در هر صنعت را، تحت تأثیر قرار می‌دهند. در انتخاب صنعت باید به نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای آن صنعت توجه داشت. 

وضعیت نقدینگی 

مبلغ سود خالص در صورت سود و زیان الزاماً بیانگر همان میزان نقدینگی در شرکت نیست. وضعیت نقدینگی شرکت در "صورت جریان وجوه نقد" منعکس می‌شود. این صورت مالی منابع و مصارف وجوه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی، سرمایه‌گذاری‌ و تأمین مالی شرکت را نشان می‌دهد که تغییرات وجوه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مقایسه مانده وجوه نقد در پایان دوره با سود خالص اعلامی در همان دوره توانایی شرکت در پرداخت سود تقسیمی پیشنهادی را مشخص می‌کند. 

نسبت قیمت به سود برآوردی هر سهم (P/E) 

این نسبت در ساده‌ترین روش قیمت‌گذاری سهام شرکت‌ها در بازار به کار می‌رود. حاصلضرب سود برآوردی در این نسبت، قیمت تقریبی هر سهم در بازار را نشان می‌دهد. بالا بودن این نسبت بیانگر خوش‌بینی بازار به آینده شرکت بوده و تا زمانی که عموم سرمایه‌گذاران به قابلیت سودآوری شرکت اطمینان داشته باشند این نسبت بالا خواهد ماند. هرگاه شرکت انتظارات آتی را محقق و سود خود را تثبیت ‌کند، نسبت P/E آن تعدیل می‌شود. البته باید توجه داشت که بالا یا پایین بودن این نسبت به تنهایی نمی‌تواند معیار تصمیم‌گیری قرار گیرد و باید با متوسط صنعت و سایر شرکت‌های مشابه مقایسه شود. 

نقدشوندگی سهم 

نقدشوندگی به سهولت خرید و فروش سهم در کمترین زمان، بدون تغییر قابل ملاحظه در قیمت آن اشاره دارد. افزایش قدرت نقدشوندگی، کاهش ریسک سهم را به همراه دارد. تعداد روزهای فعال نماد معاملاتی، تعداد خریداران و حجم معاملات روزانه، درجه نقدشوندگی سهم را نشان می‌دهد. 

ترکیب سهامداران 

هسته اصلی تصمیم‌گیری در شرکت، اعضای هیئت مدیره هستند که توسط سهامداران تعیین می‌شوند. هرچه درصد بیشتری از سهام شرکت در اختیار یک گروه خاص باشد، بر انتخابات هیئت مدیره و یکپارچگی آن تأثیر بیشتری دارد، به طوریکه می‌توان تصمیمات شرکت را تابعی از سیاست‌های آن گروه دانست. گاهی دو گروه از سهامداران به دلیل نفوذ یکسان در هیئت مدیره، برای کسب یک کرسی بیشتر با جمع‌آوری سهام در بازار با یکدیگر به رقابت پرداخته و باعث افزایش قیمت می‌شوند. همچنین در برخی مواقع سهامداران عمده به عنوان حامی سهم عمل کرده و روند قیمتی آن را در شرایط نامطلوب کنترل و سهامداران خرد را از زیان‌های سرمایه‌ای حفظ می‌کنند. 

اطلاع رسانی 

اتخاذ تصمیم صحیح مستلزم در اختیار داشتن اطلاعات دقیق و به موقع است. سرمایه‌گذاران باید سهم شرکتی را انتخاب کنند که از شفافیت اطلاعاتی برخوردار بوده و از نظر اطلاع رسانی دارای عملکرد مناسبی باشد. عدم اطلاع‌رسانی مناسب و به‌موقع باعث قوت گرفتن شایعات و نوسانات شدید قیمتی می‌شود. 

سودآوری 

سودآوری در هر دوره مالی در "صورت سود و زیان" شرکت‌ و با رقم سود خالص نمایش داده می‌شود که شامل دو بخش سود عملیاتی و غیرعملیاتی است. بخش عملیاتی شامل، درآمدها و هزینه‌هایی است که مستقیماً با عملیات شرکت در ارتباط هستند. سود خالص بیشتر یعنی جذابیت بالاتر، اما بهتر است به هماهنگی رشد سود خالص با سود عملیاتی، روند سودآوری در سال‌های قبل و امکان تداوم آن در سال‌های آتی نیز توجه شود. شرکت‌ها موظفند برای سال مالی آتی "صورت سود و زیان" برآوردی خود را ارائه کنند. معمولا در این گزارش، برآورد سود هر سهم(EPS) و سیاست تقسیم سود پیشنهادی نیز اعلام می‌شود. با بررسی میزان انحراف سود واقعی از مقادیر برآوردی در گذشته، می‌توان نسبت به پیش‌بینی‌های شرکت اطمینان حاصل کرد. 

میزان بدهی‌ها 

دارایی‌های هر شرکت از محل بدهی‌ها یا حقوق صاحبان سهام تأمین می‌ شود. سهم بالای بدهی‌ها در کسب دارایی‌ها، ریسک بالای شرکت را نشان می دهد که با کوتاه‌تر شدن دوره سررسید بدهی‌ها ریسک شرکت بیشتر می‌شود. توصیه می‌شود برای اطمینان از توانایی پرداخت تعهدات کوتاه مدت , دارایی‌هایی که در عملیات جاری شرکت استفاده شده و در کمتر از یک سال قابل تبدیل به نقد هستند (دارایی‌های جاری) مورد بررسی قرار گیرند. 

درصد سهام شناور آزاد 

بخشی از سهام شرکت است که در اختیار سهامداران غیر راهبردی قرار داشته و احتمال عرضه آن در بازار زیاد است. این دسته از سهامداران قصد نگهداری سهام جهت مشارکت در مدیریت شرکت را ندارند. هرچه درصد سهام شناور بیشتر باشد، حجم و سرعت گردش معاملات و در نتیجه قدرت نقدشوندگی سهم افزایش خواهد یافت. 

سیاست تقسیم سود 

معمولا شرکت‌ها با سود تقسیمی بالاتر جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارند. طبق قانون تجارت سود قابل تقسیم عبارتست از: سود خالص سال مالی شرکت منهای زیان انباشته، اندوخته قانونی و اندوخته‌های اختیاری بعلاوه سود قابل تقسیم سال‌های قبل که تقسیم نشده است. بنابراین ممکن است شرکت حتی با وجود سود خالص نتواند سودی را در مجمع تقسیم کند. 

علاوه بر مبلغ پرداخت سود، زمان پرداخت نیز اهمیت دارد. طبق قانون تجارت شرکت‌ها باید سود تقسیمی مصوب را ظرف هشت ماه پس از برگزاری مجمع عمومی پرداخت کنند. برخی شرکت‌ها برای حفظ نقدینگی در داخل شرکت، پرداخت سود را تا زمانی که امکان پذیر است به تعویق می‌اندازند. با بررسی سابقه شرکت، می توان به شناختی در رابطه با زمان پرداخت سود توسط آن شرکت دست یافت. 

قوانین و مقررات 

هر چه میزان تأثیرپذیری صنایع و شرکت‌های مختلف از تغییرات در قوانین و مقررات بیشتر باشد، اطمینان نسبت به سود برآوردی شرکت کاهش می‌یابد. تغییر در سیاست‌های تعرفه‌ای و نرخ‌های مالیاتی، قیمت‌گذاری محصولات و تخصیص یارانه از جمله موارد تأثیرگذار بر عملکرد شرکت‌ها است که در اکثر مواقع سرمایه‌گذاران قادر به پیش‌بینی این تغییرات نیستند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علي: 1392/10/610:08:28،
18
45
دلار كه رو به بالاست هر كس ميخواد بره مسافرت يا چيزي از خارج از كشور خريداري كنه شنبه بره دلارشو بخره چون هفته اينده تا 3300 ميره
حسن: 1392/10/614:35:04،
48
16
مطمئنا اگه قرار بود بالا بره، مثل پارسال فروشنده های عزیز دلارهاشون رو پنهان کرده و نمی فروختن
علي: 1392/10/610:11:57،
20
40
من دلار خريدم 2800 كه برم مسافرت به دوستان گفتم اونا نخريدن پشيمانن تا نرفته بالا بريد بخريد چون كه فروشنده كمه دلار تا 3300 تومان هفته اينده. ميره
ناصر: 1392/10/610:37:41،
28
17
با سلام اطلاعات خیلی مفیدی را کسب نمودم و متشکرم
جواد: 1392/10/610:46:55،
45
19
ببین داداش من دلار اولا که 2800 نشده که شما خریدی. دوما دیگه تموم شد دلار 3300 تومنی تو خواب هم دیگه نخواهی دید. سوما دروغ ممنوع چهارما کاسه کوزه را جمع کن برو دنبال یه کار دیگه و کلا بکش بیرون پولاتو و ...
کوچولو: 1392/10/611:01:33،
33
15
نه بابا این نوسانه پایین میاد. دیگه 3000 پرلیوانه. الان همه چیز تا ژنو دو همینه! ریسک نکنید.
جواد: 1392/10/615:11:58،
17
15
با عرض سلام به آقاي علي
شما خواهشن نميخواهد دل براي كس بسوزاني همين شما ها هستيد داريد جو سازي ميكنيد تا قيمت ها نوسان پيدا ميكنه بابا ول كنيد چقدر آخه ذلت خواري هر اتفاقي اگه در اين مملكت داره ميفته مقصر اصلي آن خود ما هستيم
محمد: 1392/10/618:44:34،
28
30
از من اينو داشته باشيد روزي كه بورس شروع به پايين امدن كنه همه سرمايه ها دوباره روانه مسكن وارز مي شود و تورم ديگري را در اين بخشها مجددا خواهيم داشت
محمد: 1392/10/618:44:54،
28
14
از من اينو داشته باشيد روزي كه بورس شروع به پايين امدن كنه همه سرمايه ها دوباره روانه مسكن وارز مي شود و تورم ديگري را در اين بخشها مجددا خواهيم داشت
نیما: 1392/10/622:33:06،
27
17
بورس چیه محمد جان؟
اطلاعاتی داری ازش؟
بورس هم نوسان داره عزیزم
من تو کار سهام خارج بورسم که ده برابر دلارو طلا خونه بم سود داده
بنظرم هر کس سرمایشو به دلار زده یک آدم ساده لو و نادانه چون ب همه خیانت کرده هچ سودی هم نکرده
من در عرض 100روز با 26میلیون بقرآن 10میلیون بیشتر سود کردم
پس بلانسبت نامردا دلار واسه انبار کردن نخرید
Z: 1392/10/623:36:54،
15
21
مراقب سرمايه ها خود باشيد كه بورس به شدت حبابي است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما