کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا ایرانی ها از کارهای سخت گریزان شده اند؟

کدخبر:۲۷۱۲چهارشنبه، ۴ دی ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۸:۴۰۴۰۰۶ بازدید

هم اکنون 4.5 میلیون نفر دانشجو در حال تحصیل در دانشگاه های کشور هستند که بزودی فارغ التحصیل و متقاضی شغل خواهند شد.

واردات چوب بستنی، دسته بیل، سنگ قبر و کالاهای دیگر از این قبیل به کشور در زمان دولت دهم اتفاق افتاد. واردات این قبیل کالاها در لیست کالاهای وارداتی به گمرک کشور چنان مورد توجه بود که بخشی از صفحه های روزنامه ها و همچنین بخشی از سایت های خبری کشور را به خود اختصاص می داد. دولت دهم با تمام خوبی ها و بدی ها رفت و جای خود را به دولت یازدهم داد. در این مدت که دولت یازدهم بر سر کار آمده است تا اینجای کار خبری از واردات این قبیل کالاها به گمرک کشور گزارش نشده است. اما چند وقت پیش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد، کشور نیازمند واردات چوپان از افغانستان است! اما به راستی چرا برخی مشاغل ازسوی کارجویان مورد توجه قرار نمی گیرد. در حالی که همان طور که می دانید در حال حاضر یکی از دغدغه هایی که در سطح جامعه وجود دارد، کمبود شغل است. در زمینه تعداد بیکاران فعلی کشور آمارهای گوناگونی انتشار یافته است. مرکز آمار تعداد بیکاران موجود در جامعه را در تابستان امسال بالغ بر 2 میلیون و 563 هزار نفر دانسته است. در حالی که وزیر تعاون،  کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است، آمارهای رسمی بیکاران نشان دهنده وجود 3.5 میلیون نفر بیکار در سطح جامعه است. اما کارشناسان بازار کار می گویند این تعداد در حال حاضر،  به بیش از 5 میلیون نفر بالغ شده است. اخیرا هم وزیر اموراقتصاد و دارایی در رابطه با میزان بیکاران موجود در جامعه سخن گفته و هشدار داده که بازار کار در شرایط بحرانی قرار دارد. وی بیان کرده است، هم اکنون 4.5 میلیون نفر دانشجو در حال تحصیل در دانشگاه های کشور هستند که بزودی فارغ التحصیل و متقاضی شغل خواهند شد.

علی طیب نیا ادامه داد: اگر نتوانیم درباره اشتغال این گروه ها فکری بکنیم، بزودی با یک موج عظیمی از بیکاری در کشور که حداقل 8 میلیون نفر خواهند بود مواجه می شویم.

حال سوال اصلی اینجاست که در حالی که طبق آمارهای مختلف که اشاره شد در بهترین حالت حدود 2.5 بیکار در سطح کشور وجود دارند. چرا نزدیک به همین تعداد شغل در کشور وجود دارد که ازسوی کارجویان مورد اقبال قرار نمی گیرد؟

نگرش جامعه باید در زمینه منزلت برخی مشاغل تغییر کند

برائی مقدم در این رابطه اظهار داشت: مسئله شغل بیش از هر چیز سبب ایجاد نقش اجتماعی می شود. جامعه شناسانی مانند مرتون بر این باور هستند که مشاغل، ابتدا قشر را بوجود می آورند و قشرها سبب تشکیل طبقه اجتماعی خواهند شد.

این جامعه شناس ادامه داد: مشاغلی که از سوی افراد انتخاب می شوند در واقع برای آن ها منزلت اجتماعی به همراه دارند.

وی با اشاره به رابطه مستقیمی که بین شغل انتخاب شده از سوی افراد و منزلت اجتماعی در جامعه وجود دارد، افزود: بنابراین، طبیعی است که جامعه بیکاران کشور به این دلیل که شغل های موجود دارای منزلت اجتماعی پایینی است به سراغ این شغل ها نمی روند. بیکاران حاضرند تا برچسب بیکار بودند را بر خود داشته باشند اما به سراغ شغل هایی که منزلت اجتماعی پایینی دارد نروند.

برائی مقدم اشاره می کند که در مواردی حتی شاهد هستیم برخی مشاغل دارای درآمدهای خوبی هستند اما به دلیل مرتبه اجتماعی پایین مورد توجه جمعیت بیکار جامعه قرار نمی گیرند. به طور مثال، شغلی مانند تخلیه فاضلاب با اینکه تا حدودی دارای درآمد خوبی است، اما به دلیل اینکه از سوی جامعه به آن منزلت اجتماعی بالایی داده نمی شود، مورد اقبال نیست و کمتر کسی را شاهد هستیم که به سمت این شغل و مشاغلی از این دست برود. بنابراین شاهد هستیم که معمولا این مشاغل در کشور توسط اتباع بیگانه انجام می شود.

وی راهکار مورد توجه قرار گرفتن این قبیل مشاغل را از سوی جامعه را ایجاد تغییر در نگرش نسبت به این شغل ها دانست و گفت: چنانچه بخواهیم این شغل ها مورد توجه کارجویان داخلی قرار بگیرد و کارجویان داخلی به این قبیل مشاغل را انجام دهند باید تا در جامعه تغییر نگرش ایجاد کنیم. در این رابطه رسانه ها، آموزش و پروش می توانند نقش پر رنگ تری برعهده بگیرند.

ابهری هم در این زمینه با برائی مقدم موافق است که منزلت اجتماعی سبب می شود که برخی مشاغل از سوی کارجویان مورد اقبال قرار نگیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه این ذهنیت در جویندگان کار در کشور وجود دارد که هنگامی که از شغل سخن به میان می آید یک میز بزرگ، صندلی گردان و اتاق بزرگی در ذهن این افراد نقش می بندد. این باورهای غلط ازابتدا و توسط خانواده به فرد منتقل می شود. اگر از پدر و مادری پرسیده شود که فرزند تازه متولد شده آن ها در آینده به چه شغلی، اشتغال خواهد داشت، بی درنگ می گویند، پزشکی یا مهندسی و مشاغل دیگر را در این لیست قرار نمی دهند.

این جامعه شناس معتقد است باید به سمتی برویم که این تفکر را در جامعه اصلاح کنیم. باید به جای این تفکر، این طرز فکر را در جامعه جا بیندازیم که جامعه علاوه بر دکتر، مهندس، مدیریت و دهها شغل دهان پر کن به پلیس شرافتمند، راننده ماهر، چوپان و مشاغلی که در حال حاضر در منزلت اجتماعی پایینی دارند هم احتیاج دارد.

دلایل اقتصادی عدم توجه جامعه به برخی مشاغل

حسین راغفر به این مسئله با عینک اقتصادی نگاه می کند. وی در این زمینه اظهار داشت: یکی از مسائلی که در چند وقت اخیر در جوامع روستایی و شهرهای کوچک سبب شده است که برخی از مشاغل چندان مورد توجه بیکاران قرار نگیرد، به نحوی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها توسط دولت دهم بر می گردد.

وی اضافه کرد: پرداخت یارانه نقدی سبب شده است که بخش قابل توجهی از نیروی شاغل در روستاها و شهرهای کوچک دست از کار بکشند و بخشی هم ترجیح دهند تا وارد بازار کار نشوند و با همان یارانه نقدی گذران کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: پرداخت یارانه ها به این شیوه سبب می شود که شاهد بد اخلاقی های در زمینه کار در روستاها و شهرهای کوچک باشیم. دولت جدید باید نسبت به تغییر این شیوه هر چه سریعتر اقدام کند. زیرا این مشاغل در حال حاضر توسط اتباع بیگانه اشغال شده است.باید منتظر باشیم، ببینیم دولت یازدهم چه راهکارهایی بکار می بنند تا دیگر شاهد حضور اتباع بیگانه در برخی مشاغل کشور نباشیم . نیازی نباشد تا به گفته ربیعی، چوپان از افغانستان وارد کنیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زحمتکش: 1392/10/411:56:14،
73
86
به خاطر اینکه تقریباً اکثر ایرانی ها از یک بیماری مزمن (بدون شرح...!) رنج میبرند....
و این داستان ادامه دارد....
ایرانی: 1392/10/412:26:36،
109
33
وقتی هزینه زندگی بالاست و حقوق بعضی مشاغل به اندازه سختی کار نیست توقع بیجا نداشته باشین.
درضمن عوض درسهای پرورشی که هیچ بازدهی نداره چرا درسی مثل کارآموزی تو دبستان ها و دبیرستان ها نیست که دانش آموز رو وابسته به خود بار بیارن نه.
مشکل کار کارشناسی شده است که به اینجا میرسه نه توان ایرانی که هیچ شکی بهش نیست.
فرزاد: 1392/10/412:46:23،
84
22
دوست عزیز ایرانیها اون بیماری مزمن که شما منظورت هست رو ندارن.وقتی با انجام سخت ترین و صادقانه ترین کار هیچ وقت به حقت نمیرسی معلومه که همه دنبال زیرآبی رفتن میرن.بنده مثل احشام کار میکنم حقوق 1 تومن.همکارم همش جیمه و ماهی 4 تومن!مدرک هم یکی هست.خودم هم بتونم زیرآبی میرم واسه زن و بچم.
فرزاد: 1392/10/412:48:05،
60
25
این مقاله هم خیلی مسخرست.من دور و ورم ندیدم کسی از کار پردرآمد بگذره.هر چقدر هم سخت باشه.
امیرعلی: 1392/10/413:40:42،
59
27
چه کاری سخت تر از زندگی تو این مملکت ؟که هممون هم داریم 24 ساعته بدون استراحت انجامش میدیم!
مجید.ح: 1392/10/420:33:06،
38
38
اقا ایرانی ها از بیماری به نام بی عدالتی رنج میبرند چرا ؟ به علت اینکه اگر کسی بخواهد کارخانه چوب بستنی سازی راه بیندازد انقدر سنگ جلوی پایش می اندازند که طرف پشیمان میشود ولی بخواهد چوب بستنی از چین و ماچین وارد کند دو روزه کارش راه می افتد حالا کی بیمار مردم یا مسئولین ؟
محمدرضا: 1392/10/420:42:39،
26
39
من یک مورد جالب تعریف میکنم:
سال گذشته نوروز به آنتالیا رفتیم .یکی از روزهایمان را در حمام ترکی سپری کردیم . حمام آب گرم و آب درمانی با کیفیت بسیار بسیار بالا ( نه مثل آب گرمها ی سرعین و ...) و محیطی لوکس و قسمت جالب دلاکان جوان ترک که عمدتا پسران جوان تحصیل کرده بسیار امروزی و موجه که کار دلاکی را انجام میدادند وهمه راضی از شغلشان!
جالب: 1392/10/423:08:10،
27
24
درسته در منطقه ما دامداری زمانی رونق فراوانی داشت اما الان بدلیل مشکلات زیادی که اصلی ترینش نیروی کاره داره کم کم از رونق میفته چرا چون کسی با حقوق یک میلیون تومن بعلاوه هزینه خوراک و حتی پول شارِژ موبایل حاضر نیست چوپانی کنه . ضمنا یارانه خیلی از مردم را تنبل کرده ترجیح میدن خیابون متر کنن اما کار نکنن!!!!1
محمد: 1392/10/513:36:54،
23
31
من الان 10 ساله دارم تو ایران کار مکنم از 18 سالگی بهترین روزای زندگیم رفت فقط به خاطر اینکه دستم تو جیب خودم باشه ولی هیچ چیزی برای آینده پس انداز نشد که هیچ الان دارم از جیب میخورم... و با میلیاردها تومن این سالهائی که گذشت بر نمیگرده نباید خودمونو مفت در اختیار کار فرما قرار بدیم.
امير : 1392/10/412:27:12،
44
24
كسايي كه توي اين نوشته نظر دادن بگن كه ميخوان بچشون دراينده چكاره بشه؟؟؟؟؟؟
خدا پدرتو بيامرزه كه با اين همه ثروت زير زميني و رو زميني اينقدر بيكار داريم.دست مريزاد بگيم به مسئولين خدوم مملكتمون.....
یکی از همین بی کارها: 1392/10/412:58:07،
56
36
مردم درس می خونند تا یه کار خوب پیدا کنند،ولی زهی خیال باطل(هممون باید بریم چوپونی)
تادستمزدها متناسب با مخارج نباشد،کسی میل به کار نخواهد داشت، آنهایی هم که با این شرایط کار میکنند مجبورند،چون زن و بچشون گشنه ان،
آخه تو مملکتی که خط فقر در سال 91 حدود 1 ملیون تعیین شده ، 487 تومن حقوق چه معنی داره؟
lمهدی: 1392/10/413:04:40،
55
42
اقای فر زاد بعضی از زیر ابی رفتنها باعث خفگی می شود مواظب باش
گیل گمش: 1392/10/413:05:36،
32
23
با روزی 20 هزار تومان کارگری چه دلخوشی میتونی نسبت به اینده ذاشته باشی ......ازدواج خانه ماشین تفریح غذا بچه ......من خودم هنوز هیچ تفریحی به دل خودم نکردم میخام بچه دار هم بشم ...هی هی هی ........
هویج: 1392/10/413:29:29،
32
18
چون توازن در ایران بین مشاغل برقرار نیست. یکی با یک عمر زحمت (چه درس خواندن و کسب علم باشه چه کار کردن و کسب تجربه باشه). اونوقت یکی میاد حالا باضرب پارتی بازی یکهو میشه خدا!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جالب: 1392/10/423:12:52،
17
25
یهو میشه بابک جون ....
مهدی: 1392/10/413:30:22،
28
35
چون به علت فساد لجام گسیخته مالی از بالا، و دست مزد بخور نمیر برای این کارها، این قبیل کارها خریت صرف محسوب می شوند.
ایرانی با عشق: 1392/10/413:42:38،
31
28
واقعا این جکی بیش نیست که بخاطر یارانه نقدی بعضی ها سر کار نمیرند!
ایرانی با عشق: 1392/10/416:45:13،
22
36
بعضی ها شغلشون اینه که دیسلایک بذارند و خودشونو تخلیه کنند!
اصفهانی: 1392/10/413:49:15،
29
32
مشکل در اینجاست که به دلیل نداشتن سرمایه و انحرافات ناشی از رانت نمی شود دنبال کار افرینی ! یا همان کسب حلال خودمان رفت . در نتیجه جوانان همه به دنبال حقوق بگیری هستند (بخوانید کارگری و کارمندی ). ان شاالله شرایط کشور بهتر شود آن وقت معلوم می شود جوانها اهل کار هستند یا نه.
nI mA: 1392/10/413:51:21،
46
34
حسین راغفر روستائیان کشور رو به بداخلاقی شغلی متهم میکنه!!!
این شرایط کشور است که تمام امکانات کاری رو از اونها سلب کرده وهر روز گروه گروه برای پیدا کردن کار آواره شهر ها میشوند.حلبی آبادها ،وانتی ها،حاشیه نشین ها، کارتن خوابها،معتادین.همه محصول شرایط کشورند که روز به روز هم به تعدادشان اضافه میشه.
رضا:: 1392/10/413:52:42،
32
25
چرا باید این کشور با این همه منابع وثروتهای خدادادی زیر زمینی(زیزمین خونه رو نمیگم)و رو زمینی(به غیر از انسانها)و تکنولوژی عظیم الجثه هوافضا با میمونهای فضاییش که کلی میارزند میلیونی بر تعداد فقراش اضافه میشه.
علی...: 1392/10/414:19:00،
27
26
ما ایرانی هستیم بایدم راحت طلب باشیم چرا که نباشیم..چیزی که از اعراب کم نداریم هیچ بلکه بیشتر هم داریم البته اگه جیب اقا زاده ها اجازرو بدن به ما ملت شریف...ما ایرانی ها باید گارگر های چینی و .....داشته باشیم..
j.j: 1392/10/414:37:18،
21
37
این چند میلیون نفر،تعدادیشون قشرمرفه هستن که نیازی به کار ندارن،تعدادیشون دانشجویانی هستند که قبلافارق التحصیل شدن که تا شاگردی نکنن وسابقه کار نداشته باشن ویااون درسی که خوندن یادشون نرفته باشه،بزور میشه جایی استخدام بشن یاشغلی تولیدکنن.
j.j: 1392/10/414:37:24،
21
26
درضمن بایدمعلوم کنین این چندمیلیون نفرچندتامردن یازنن!
فک میکنم95درصدزنان اگه بخوان واسشون شغل هست،به 1000تام نمیرسه بیکاراشون :)
....: 1392/10/415:15:13،
18
23
ایران جیب تو هم دیگه بوت دراومده !!!! پشت مردمی یا تغذیه روانی بعضیا رو به خورد مملکت میدی ها!؟
Nima: 1392/10/415:36:42،
27
25
ایرانیها ازکار سخت گریزان نیستند از "توابین "گریزانند.
رهگذر: 1392/10/415:41:50،
29
27
سالها تبلیغ شد که تنها راه پیشرفت و کسب منزلت اجتماعی گرفتن مدرک دانشگاهی از هر جا و به هر قیمتی است که خروجیه این استراتژی خیل مدرک بدستان بیسوادی شد که به ضرب و زور خانواده و جو روانیه حاکم به این راه سوق داده شدن وحالا همگی به حق انتظار موقعیتهای قابل قبول اجتماعی رو دارن و مسئولین باید پاسخگوی انتظارات ایجاد شده باشن .
312231: 1392/10/417:10:59،
29
24
چرا اون آقایی که میگه همه از کار سخت فراریند خودش نمیره کار سخت بکنه
نشستن رو کرسی و حرف مفت زدن همه بلدند !!
اگه راست میگی خودت برو بیل دست بگیر و رعیتی کن اقای وزیر
سعید: 1392/10/420:58:14،
23
28
ایول حسن آقا, حال کردم با این کامنتی که گذاشتی.دست مریضاد.
فاطمه: 1392/10/422:26:35،
21
25
با سلام شما اشتباه فكر مي كنيد جوانها أكر حقوق خوبي براي هر كاري بأشد كار مي كنند. جه كنينم كه بي عدالتي و پارتي بأزي همه جا را كرفته تو رابه خدا ابنها را برد أريد و جوانها را بكار بكيريد
فاطمه: 1392/10/422:54:31،
37
22
پسر من فوق ليسانس در بهترين دانشكاه و معدلي ممتاز حاضرم أكر كار سختي كه حقوق خوبي بدهند در هر جاي كشور حتي خودم همراه أو بروم
مهندس بیکار با تجربه: 1392/10/507:14:21،
25
26
چون مدتی است دارم باغداری میکنم (از بیکاری) دقیقا با نبود کارگر کشاورزی روبرو شدم برای کار معمولی45 تومن میگیرند کار هم نمیکنند فصل درو که کار ما هم زیاد میشود 80الی 90 تومن! محصول را کیلویی 300 میخرند 2000 میفروشندحالا بفرمایید اصلا تولید کشاورزی صرف میکندکه کسی کاری راه بیندازد؟
محمد: 1392/10/513:29:16،
39
29
اقا مگه مغز گاو تو کلمونه که بریم مفتی کار کنیم..... به قول معروف . میگه.... گل از ما دیگری گیره گلابش.... اره آقا چوپونی هم میکنیم ماهی 5 میلیون باید حقوق بدن ... په نه بریم حمالی کنیم که اخر سودش بره تو جیب y x
12: 1392/10/516:48:01،
15
22
محمد جان !
نمیخواهی کار مفت انجام بدی درست ولی باید توانایئ کار کردن برای خودت رو داشته باشی که اگه برای خودت ویا برای دیگران کارنکنی یا باید سربار دیگران باشی ویا بدبخت باشی!
ياسر: 1392/10/711:02:03،
35
25
كارهاي بزرگ به ادمهاي كوچك و كارهاي كوچك به ادم هاي بزرگ ميدن!
در مورد حقوق هم همينه!كسي كه اندازه ارزشش حقوق نگيره ،دلسرد و كسي كه بيشتر از ارزشش بگيره ،مفت خور ميشه!
يكي از مشكلات اصلي ما تو كشور هميناست
بی کار: 1392/11/2222:52:11،
19
18
وقتی استخدام افسانه شده تو ایران قانون کار که قانون جنگل از اون بهتره وقتی قرار داد سفید امضا میزارن جلو کارگر کارگری که شیفت شب رو عین سگ تاصبح کار می کنه و وقتی 22 تا 34 سالگی تو می زاری برای کار تو شرکت اون وقت میندازنت بیرون می فهمی چرا نیروی کار ایران به این روز افتاده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار