کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

واكنش بساز و بفروش‌ها به كاهش‌ قيمت

کدخبر:۲۶۷۴سه شنبه، ۳ دی ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۰:۱۴۴۱۷۴ بازدید

در محله‌هایی از تهران که دست‌کم در دو سال گذشته نوعی مسابقه بین بسازوبفروش‌ها برای تخریب و نوسازی ساختمان‌های با عمر کم، شکل گرفته بود، طی ماه‌های اخیر، سرعت تکمیل ...

در محله‌هایی از تهران که دست‌کم در دو سال گذشته نوعی مسابقه بین بسازوبفروش‌ها برای تخریب و نوسازی ساختمان‌های با عمر کم، شکل گرفته بود، طی ماه‌های اخیر، سرعت تکمیل آپارتمان‌های در حال احداث به‌شدت کاهش پیدا کرده و نگرانی‌هایی را برای شرکا (مالکان ساختمان‌های تخریبی) به‌وجود آورده است. سازنده‌ها در واکنش به کاهش قیمت مسکن که این وضعیت را برای ماه‌های آتی نیز برقرار ارزیابی می‌کنند، فعلا از هزینه بیشتر در ساخت‌وساز منصرف شده‌اند. کارشناسان برای خنثی‌سازی این واکنش، استفاده از ابزارقانونی شهرداری‌های مناطق در برخورد با ساختمان‌های نیمه‌کاره را پیشنهاد می‌کنند.

سرعت تكميل ساختمان‌ها كند شد 

 نيمه‌كاره نگه‌داشتن آپارتمان‌هاي در حال‌ساخت با هدف گذر از موج كاهشي قيمت‌ به سود سازنده است يا ضرر او؟ 

گروه مسكن- فريد قديري: مالكان آپارتمان‌هايي كه در دو سال گذشته تحت‌تاثير بازار گرمي بسازوبفروش‌هاي متقاضي ملك‌كلنگي، فضاي‌سكونتي نه‌چندان سالخورده‌شان را در اختيار عوامل تخريب ساختمان گذاشتند تا حداكثر ظرف مدت 18ماه صاحب واحد نوساز و بزرگ‌تر از قبل شوند، به زودي با خسارت سنگين ناشي از رفتار تازه شركاي خود مواجه خواهند شد. 

بسازوبفروش‌ها در محله‌هايي از تهران كه تخريب و نوسازي ساختمان‌هاي مسكوني ميانسال در آنجا به نوعي رقابت درون‌محله‌اي تبديل شده، هم‌اكنون سرعت ساخت‌وساز را عمدا كند كرده‌اند تا سر فرصت درباره خسارتي كه روند كاهشي قيمت ‌مسكن به سودشان وارد مي‌كند، تصميم بگيرند! اين سازند‌‌ه‌ها كه در نيمه‌اول امسال ركورد زماني تخريب‌ساختمان و احداث سازه‌جديد را از نرخ طبيعي 15 تا حداكثر 24ماه، به حدود 11ماه كاهش داده بودند، اخيرا فعاليت در ساختمان‌هاي در حال‌احداث را به حالت نيمه‌تعطيل درآورده‌اند. 

هم‌اكنون در برخي ساخت‌وسازهايي كه سازه در مرحله ناز‌ك‌كاري قرار دارد، كار كلا تعطيل شده است و در ساختمان‌هايي كه تازه عمليات فونداسيون يا سقف‌زني آغاز شده، سرعت به يك‌دوم رسيده است. سال گذشته از آنجا كه بازار شاهد افزايش ماهانه قيمت‌مسكن بود، بسازوبفروش‌ها در سرعت تعريف و بهره‌برداري از پروژه‌هاي مسكوني در تهران افزايش چشمگيري اعمال مي‌كردند تا در يك زمان ثابت، از طريق آپارتمان‌سازي بيشتر، سود حاصل از سرمايه‌گذاري در اين بخش را براي خود افزايش دهند. طبق آمار بانك‌مركزي در سال 91، ميزان سرمايه‌گذاري سازنده‌هاي مسكن در بخش «تكميل» ساختمان‌هاي مسكوني در حال‌ساخت در كشور و در تهران به ترتيب 198 و 219 درصد نسبت به سال 90 افزايش پيدا كرد. اما در نيمه‌دوم امسال از آنجا كه چشم‌انداز سود فروش آپارتمان قابل‌‌تامل نيست، نه‌تنها تقاضا از طرف بسازوبفروش‌ها براي مشاركت با مالكان كاهش پيدا كرده كه در تكميل پروژه‌‌هايي كه سال گذشته در قالب مشاركت كليد خورده بود نيز اختلال به‌وجود آمده است. در جريان كاهش قيمت مسكن طي ماه‌هاي اخير، دامنه افت قيمت واحدهاي نوساز بيشتر بوده و همين موضوع نگراني بسازوبفروش‌ها را از فرجام ساختمان‌هايي كه به زودي آماده عرضه به بازار مي‌شود، افزايش داده و باعث اقدام عمدي برخي از اين گروه براي توقف مراحل تكميل شده است. 

قابل‌كنترل توسط شهرداري 

در اين ميان گشت شهربان وابسته به شهرداري‌هاي مناطق كه هفتگي از ساخت‌وسازها در محله‌ها بازديد مي‌كند مي‌تواند به‌واسطه آنچه در متن پروانه ساختماني بابت پرهيز از توقف عمدي فعاليت، قيد شده است، جلوي كندكاري بسازوبفروش‌ها را بگيرد و مانع آن شود، البته مشروط به اينكه از طرف نهادهاي نظارتي، اين ماموريت ذاتي به شهرداري ‌تهران تكليف شود. در حال حاضر اگر چه پليس‌ساختمان وابسته به شهرداري‌تهران در محله‌هايي كه بيشترين ساخت‌وساز در آنها جريان دارد، گشت‌هاي روزانه انجام مي‌دهند، اما به نظر مي‌رسد عمده ماموريت پليس‌ساختمان بررسي و ثبت تخلفات ساختماني همچون اضافه‌بنا، تغييركاربري يا پيش‌آمدگي نماي ساختمان‌ها باشد و شايد كمتر به سرعت ساخت‌وساز و مقايسه روند موجود با سرعت ماه‌هاي گذشته توجه شود. 

در ساخت‌وساز‌هاي مشاركتي در تهران فرمول محاسبه سهم سازنده و مالك ساختمان تخريب‌شده از تعداد واحدهاي نوساز، از 40درصد-60درصد در سال‌هاي قبل به 30درصد به 70درصد در سال91 تغيير پيدا كرد. علت بيشترشدن سهم مالك، افزايش ارزش‌ زمين بود كه باعث شد سهم مالكان به خاطر قيمت‌زمين در مقابل سهم سازنده به خاطر كمتربودن هزينه‌ساخت، بيشتر شود. 

با سهم جديد مالكان در پروژه‌هاي مشاركتي، به‌طور متوسط مالك يك واحدمسكوني با هر مقدار متراژ مساحت، مي‌تواند بين 5/1 تا 2 برابر آنچه پيش‌از تخريب صاحب آن بوده را بعد از نوسازي و تحويل ساختمان، مالك شود به طوري‌كه در برخي پروژه‌ها، دو واحد مسكوني به يك نفر مي‌رسد و در برخي ديگر، مساحت واحد جديدتر براي آن فرد بزرگ‌تر مي‌شود. تبديل ملك كنوني افراد به دارايي بزرگ‌تر در جريان تخريب و نوسازي ساختمان‌ها، بازار مشاركت‌درساخت را طي سال‌هاي اخير در تهران گرم كرده بود، اما به‌واسطه حركت تازه بسازوبفروش‌ها، بعيد است در ما‌ه‌هاي آتي، مشاركت‌كنندگان پروژه‌هاي قبلي بتوانند به سلامت از اين بازار خارج شوند. بسازوبفروش‌ها اگر چه براي شروع پروژه‌هاي مشاركتي با تك‌تك مالكان يك ساختمان‌ قرارداد منعقد مي‌كنند، اما همين افراد در زمان مقتضي به عناوين مختلفی همچون نبود مصالح‌ساختماني، ورشكستگي و... پروژه‌ را با تاخير روبه‌رو مي‌كنند. در اين ميان، رسمي نبودن برخي قراردادهاي مشاركتي و اكتفاي شركا به امضای قرارداد مشاركت‌درساخت در بنگاه‌ها بدون قطعي‌كردن آن در دفترخانه‌ها باعث مي‌شود حق‌وحقوق و همچنين تعهد طرفين به يكديگر آنچنان قابل‌استناد و پيگيري نباشد. بررسي‌هاي ميداني در تهران نشان مي‌دهد: طي 4 ماه اخير بيشترين فشار كاهشي در قيمت مسكن متوجه آپارتمان‌هاي نوساز شده، طوري‌كه كاهش متوسط 11 تا 15 درصدي قيمت مسكن براي نوسازها به مراتب بيشتر از اين رقم بوده است. 
در محله‌هايي از تهران كه تابستان سال گذشته متوسط قيمت واحدمسكوني نوساز مترمربعي 6 ميليون تومان بود، هم‌اكنون اين نرخ به كمتر از 5/4 ميليون تومان رسيده است. 

هر چند در پروژه‌‌هاي مشاركتي، سهم طرفين و قيمت فروش واحد به مالكان از زمان شروع به تخريب مشخص مي‌شود، اما سهم بسازوبفروش از مابقي واحدهاي مسكوني آن پروژه است كه سود نهايي را براي سازنده رقم مي‌زند. قيمت اين بخش از واحدها – سهم بسازوبفروش- امروز در مقايسه با سال گذشته به طرز قابل توجهي كاهش پيدا كرده است. هم‌اكنون با كندشدن سرعت ساخت‌وساز، از يك‌طرف پيش‌خريداران نگران زمان تحويل واحد خود هستند و از طرف ديگر سازنده‌ها به انتظار تغيير مسير قيمت نشسته‌اند. اين در حالي است كه طبق پيش‌بيني‌هايي كه درباره آينده كوتاه‌مدت بازار مسكن وجود دارد، قيمت‌ها حداكثر ثابت خواهند بود، اگر كاهش تورم سطح قيمت‌مسكن را دوباره پايين‌تر نكشد! به اين ترتيب سود مورد انتظار بسازوبفروش‌هايي كه ساختمان‌هاي در حال ساخت را به صورت نيمه‌كاره رها كرده‌اند در ماه‌هاي آتي هيچ تغييري نمي‌كند. 

توصيه اقتصادي به بسازوبفروش‌ها 

كارشناسان اقتصادي در اين باره توصيه مي‌كنند: در اين مقطع اگرچه قيمت مسكن كاهش پيدا كرده اما در مقابل، هزينه‌ نهاده‌هاي توليد مسكن از جمله مصالح‌ساختماني نيز در مقايسه با دو سال گذشته به شدت پايين آمده است؛ بنابراين چنانچه بسازوبفروش‌ها با تكميل و تحويل واحدهاي مسكوني، در ماه‌هاي باقيمانده از سال92 پروژه‌هاي جديد تعريف كنند، اين بار قيمت تمام‌شده نيز همچون قيمت فروش براي آنها كاهش پيدا مي‌كند و عملا سود نهايي حاصل از پروژه‌هاي فعلي و پروژه‌هاي جديد متعادل خواهد شد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بينام: 1392/10/308:08:37،
72
16
اين اقايون كارشناس چرا راجب دست مزد كارگر بنا حرف نميزنن حالا ميلگرد كيلو١٠٠ تومن امده پايين ميگن به شدت امده پايين اره خيلي امده پايين يادشون نيست پارسال ميلگرد بود كيلو ٩٤٠ تومن قيمت همين امروز كه ميگن به شدت امده پايين ١٨٠٠ تومن اره خيلي امده پايين كارگر شده روزي ٦٠هزار تومن بنا روزي١٣٠ تومن اين چي كاهش پيدا ..
مارتین: 1392/10/310:30:47،
22
45
هزینه ساخت متری 1 تومنه
فروش متری 8 تا 12 تومن
هزینه زمین واسه هر متر ساختمون بسته به مکان و طبقات از 2 تومن تا 4 تومنه
الان که میگن ارزون شده سود هر متر ساختمون از 3 ملیون هم بیشتره
أمير: 1392/10/318:25:08،
12
10
مارتين جان خودتم فهميدي چي گفتي؟اگه اين قدر سود داشت يارو احمقه نسازه؟
بعد مثلا أريا شهر زمين متري ١٤ ميليون به هر متر اپارتمان متري٢ ميليون
قيمت زمين ميخوره؟يا تو ولنجك ثارلله زمين متري٣٠ ميليون متري ٣ تؤمن به
اپارتمان ميخوره.شماحتما برج ٥٠ طبقه را حساب كردي نه ٥طبقه
محمد رضا: 1392/10/308:19:30،
46
21
بجز آهن قیمت سایر نهاده های لازم جهت ساخت مسکن افزایش پیدا کرده است و در شرایط فعلی قیمت تمام شده مسکن بیشتر از قیمت فروش آن است.واکنش فعالان ساخت مسکن هم طبیعی است.در جایی کهاحتمال ضرر هست سرمایه بیشتری نمی کنند.
حميد: 1392/10/308:31:38،
10
41
بعد إز عيد ٦٠٠٠ ميليون را كه ٥٤٠٠ هست احتمالا ٥٠٠٠ يا ٨٢٠٠ بأيد بخريم
اطفا سريع اقتصاد مملكت را رآه بيندازيد
آرشيدا: 1392/10/309:12:29،
62
10
من كه نفهميدم چي نوشتي ؟!
محمود: 1392/10/315:49:19،
12
11
آدم حسابي خودت فهميدي چي نوشتي؟
خواب ديشبتو نيا اينجا تعريف كن.
امير: 1392/10/308:36:14،
51
15
اگه ساخت و ساز سود نداشته باشه اول سرعت ساخت كند ميشه بعد كلا تعطيل
ميشه.و سال اينده كمبود مسكن داريم.الان پول را تو بانك بذاري ٢٥ درصد سود
ميدن.مگه كسي عقل نداره ساختمان سازي كنه با اون همه دردسر ،اخرشم يا
سود نكنه يا در ٢ سال ٣٠ درصد سود كنه.پولشو تو بانك بداره ٢ سأله
٢ تا ٢٥ درصد ٥٠ درصد سود ميكنه بي دردسر

علی: 1392/10/314:29:20،
18
13
توی فرهنگ بسازو بفروش ها جا افتاده سود یعنی یعنی سود بیشتر از 100% بنابراین هر چه سود بساز بفروشی هم کم بشه از سود .25 درصدی بانک کمتر نمیشه!
حميد: 1392/10/315:30:34،
15
11
علي اين حرفو كي برات گفته؟اگه اينطور بود شما هم تا حالا ميرفتي سراغ
ساختمان سازي يا پيش خريد.مثل خريد سكه كه همه هجوم اوردن
بهرام: 1392/10/423:29:04،
9
9
من حرفم با اقا علیه علی جان باور کن شما یه چیزایی شنیدی ولی تا کار انجام ندی عمق قضیه رو متوجه نمیشی این جور که شما فکر میکنید اثلا نیست العان سود بانک بیشتر از ساختمان سازیه راستو حسینیشو گفتم
محمد: 1392/10/308:41:53،
41
14
نویسنده این مطلب بگه که غیر از آهن دیگه چی قیمتش پایین اومده، چرا نمیگه مثلا سنگ هر روز داره گرونتر میشه. من خودم یه سه طبقه دارم میسازم، مهندس عمرانم و پروانه نظارت از نظام مهندسی دارم، این آقای نویسنده میدونه تو بازار مسکن چه خبره یا من.
محمد: 1392/10/308:42:38،
30
18
عمده کاهش قیمت بازار جو روانیه. بدبختی اینه که تمام کسایی که از بیرون نشستن و هی میگن لنگش کن از سختی های طاقت فرسای ساخت اصلا خبر ندارن. بعضی ها یه جوری حرف میزنن که سال 92 آخر دنیاست، اگه امسال تموم بشه قیمت مسکن دیگه ثابت میمونه یا هی پایین تر میاد. من صبر میکنم سال 93 میفروشم شایدم 94، به نظر شما وضعیت مسکن همینطوری باقی میمونه.
کامران: 1392/10/309:19:22،
32
17
شما یا خیلی پولداری یا زیاد ساختمون نساختی ..چون بساز بفروش حرفه ای باید بفروشه ...نگه داره ضرره ..هم نقدینگی لازم داره هم سرمایش خوابیده
محمد: 1392/10/308:45:30،
33
11
مسکن مهر متوقف شد، وام مسکن رو که بالاخره زیادش میکنن، تورم مثلا بشه 25 درصد معنیش این نیست که جنس ارزون شده یعنی کمتر گرون شده، دولت هم که برای مسکن اصلا برنامه ای نداره غیر از افزایش وام مسکن و قوطی سازی(آپارتمان 35متری).
محمد: 1392/10/308:46:01،
25
13
سوخت بخصوص بنزین گرون میشه، هدفمندی یارانه ها مرحله دوم اجرا میشه، ارز مرجع کم کمش 2400 تومان میشه.
رهگذر: 1392/10/309:19:28،
17
8
لطفا بگید این کارشناسان کیا هستند تا با هم اشنا بشیم ,آخه هر کی غیر کارشناسم باشه این توصیه کارشناسی رو میتونه نقض کنه ,هیچ توصیه اقتصادی بجز دبه کردن و غش در معامله وجود ندارد
حسرت: 1392/10/309:19:50،
10
12
من به زورتونستم یه زمین بخرم.میخام بسازم پولم نمیرسه شناژشوبریزم.کوبقیش...
مانی: 1392/10/309:37:15،
12
11
تورم مصالح ساختمانی برا حد اقل5سال آینده بسه پایینم نیومده پس باید 5سال دیگه منتظر ساخت وساز باشیم اینم اگه تورم صفر باشه
سازنده ساختمان: 1392/10/311:03:51،
28
10
کی می تونه بگه چرا مالت رو نمی سازی آقا مالمه نمی خوام بسازم اختیارش رو دارم فوق فوقش تاریخ جوازم تموم می شه میرم جواز می گیرم اصلا ورشکست شدم نمی خوام بسازم . این حرفها که می زنید آدم فکر می کنه از فضا مقاله نویس میارید.
پلیس ساختمون که هیچ خود قالیبافم بیاد نمت تونه بگه چرا نمی سازید.
علی: 1392/10/314:26:36،
15
17
این کامنت نشان دهنده ماهیت خیلی از بساز و بفروش هاست سود بی حساب به قیمت آزار همسایگان و مردم
اگر موضوع این باشه که با سرمایه خودت می تونی هر کاری بکنی پس آجر که سرمایه خودته را بردار بزن به سر همه مردم !
امیر: 1392/10/315:14:58،
11
13
خیلی جالبه منو یاد اون داستانی میندازی که طرف تو کشتی داشت جای خودشو سوراخ میکرد و میگفت جای خودمه به دیگران چه ربطی داره ,
اگه راست میگی برو خارج از اجتماع زندگی کن انوقت اختیار داری. مالتو بکن,
پس اگه اینطوریه احتکار و گرانفروشی دیگه چه معنایی داره هر کسی اختیار مال خودشو داره دیگه,
نادر: 1392/10/316:15:15،
9
14
واقعا متاسفم که امسال علی اینجور طرز فکری دارند ....
کارمند: 1392/10/408:48:55،
11
9
حق با توه ، میدونی چرا ، چون مملکت قانون نداره اگرهم داره مجری هاش فعلا به دلیل دریافت رشوه وقت اجرا ندارند ، قبل از انقلاب ، شما برای هر خانه خالی بدون سکنه و دارای مالک زنده باید مالیات پرداخت می کردی ، اگر ساختمانی نیمه کاره رها می شد ، کار مالک با دادگاه بود و..
افشین: 1392/10/314:23:35،
20
9
افزایش شدید هزینه اخذ جواز , مهندسین ناظر , آتش نشانی ,اشتراک برق و آب و فاضلاب و در افزایش هزینه ساخت بسیار تاثیر گذار بوده . بهتره اول هزینه های تحمیل شده توسط ارگان ها تعدیل شود. تا وقتی هزینه ها توسط دولت و ارگان های مربوطه افزایش می یابد صحبت از کاهش قیمت بی معنی است.
حقیقت: 1392/10/315:59:37،
6
11
اگه ساخت و ساز سود نداشته باشه اول سرعت ساخت كند ميشه بعد كلا تعطيل
ميشه.و سال اينده كمبود مسكن داريم و همین کمبود دلیلی برای بالا رفتن مسکن میشه ! در ضمن فکر کنید کی از همه دلار و ملک بیشتر داره و همون اقایون که البته دست در دولت دارند هرگز نمیزارند چیزی پایین بیاد واین سناریو ادامه داره
عباس: 1392/10/317:43:02،
12
12
افزایش همه فاکتورهای ساخت و ساز 100% قابل قبول ولی حرف آخر و مهمترین و اصلیترین رکن قیمت زمین که تعیین کننده ترین هم هست که باید و داره آروم اروم پایین میاد وگرنه هزینه ساخت با همه افزایشها به 30% قیمت کل هم نمیرسه .بسازوبفروشها هم این رو بهونه کردن و دندون گردی میکنن
ناشناس: 1392/10/318:25:56،
9
11
افزایش دستمزد کاهش عوامل تولید .همه بسته به عرضه وتقاضا دارد .حال با توجه به تعداد مجوز صادره طی امسال وسالهای گذشته توسط شهرداری ومسکن مهر بالای پنج طبقه یعنی برج با مراجعه به سایت ان وقت متوجه این همه عرضه خواهید شد.مسلم تا سال های دیگر با پول. لازم های زیادی مواجه خواهیم شد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما