کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیشنهاد رشوه کلان عربستان به روسیه

کدخبر:۲۶۱۶۸دوشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۳:۴۷۴۲۹۳ بازدید

نوع دیپلماسی شورش‌گرایانه اعراب نشان می‌دهد، استراتژی بلندمدت آنها، تنها منحصر و مربوط به ایران نمی‌شود. البته موضوع توافق اتمی ...
پیشنهاد رشوه کلان عربستان به روسیه

نوع دیپلماسی شورش‌گرایانه اعراب نشان می‌دهد، استراتژی بلندمدت آنها، تنها منحصر و مربوط به ایران نمی‌شود. البته موضوع توافق اتمی ایران این ویژگی را داشت که نشان داد آنها چه ایرانی و با چه ویژگی‌هایی را مطلوب خود می‌دانند: «ایرانی محدود، تحریم‌شده، وابسته به اقتصاد عربی در منطقه و سرخورده و هراسناک». در غیر این صورت دلیلی نداشت طی سه سال اخیر با دولت روحانی اینگونه برخورد کنند.

متین مسلم - کارشناس روابط بین‌الملل - در «خبرآنلاین» نوشته است: در میان سیاستمداران عرب، جبیر شاید تنها کسی نباشد که مسئول وضعیت کنونی و نگران‌کننده خاورمیانه معرفی شود؛ بی‌شک شرکای دیگری هم دارد. اما تعمد و اصرار برای ایراد سخنانی تحریک‌کننده، اتخاذ مواضعی تند و جلو انداختن خود در هر موضوعی، تا حد زیادی این دیپلمات عرب را مسئول همه اتفاقات نشان می‌دهد. البته نزدیکان او می‌گویند جبیر به‌مانند محمد بن سلمان که مسئول اصلی اتفاقات است ولی چهره خود را آشکار نمی‌کند، زیرک نیست. بعضی دیپلمات‌های اروپایی مقیم ریاض نیز گفته‌اند «نمی‌توان آینده را پیش‌بینی کرد. اما اگر شرایط خاصی بوجود بیاید که کنار زدن چهره‌های جنجالی مطرح شود، جبیر می‌تواند یک قربانی باارزش باشد».

در ارزیابی دیپلماسی سعودی‌ها و به تبع آن دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس، درست یا غلط متاسفانه، همه جنبه‌های خاص سیاست‌های اعراب، از زاویه‌ای که صرفا مربوط و معطوف به ایران می‌شود مورد توجه قرار می‌گیرد که از جنبه ارزیابی تاکتیکی تا حدی درست، اما از جنبه استراتژیکی نگاه دقیقی نیست. نوع دیپلماسی شورش‌گرایانه اعراب نشان می‌دهد، استراتژی بلندمدت آنها، تنها منحصر و مربوط به ایران نمی‌شود. البته موضوع توافق اتمی ایران این ویژگی را داشت که نشان داد آنها چه ایرانی و با چه ویژگی‌هایی را مطلوب خود می‌دانند: «ایرانی محدود، تحریم‌شده، وابسته به اقتصاد عربی در منطقه و سرخورده و هراسناک». و الا دلیلی نداشت در حالی که با روی کارآمدن حسن روحانی و تشکیل دولتی متفاوت و واقع‌بین که آرامش و همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی را سرلوحه خود قرار داده اینگونه برخورد کنند.

اما واقعیت دیپلماسی عربی در خلیج فارس فراتر از اینهاست اما توافق اتمی شرایطی را بوجود آورد که موجب شد پرده مخالفت‌ها و تنازع‌های درونی اعراب با متحدان قدرتمند و سنتی‌شان بالا برود. منازعاتی خفته و فراتر از موضوع ایران. مواضع تند و نه چندان معمول، تهدید و حتی تحقیری که طی تقریبا دو سال گذشته نسبت به متحدان سنتی به‌ویژه مانند ایالات متحده شنیده ودیده شده، فکر می‌کنم جنبه‌های وسیع‌تری از سیاست‌های اعراب را نمایان ساخت که با یک آینده‌نگری، اگر چارچوب محدود‌کننده‌ای برای آن تعریف و ایجاد نشود، با تکیه اعراب به منابع بی‌حدوحصر مالی و نیز نفوذ انکارناپذیرشان بر گرو‌ه‌های مذهبی، در آینده‌ای نه‌چندان دور ثبات و آرامش منطقه و صلح بین‌المللی توسط آنان با مخاطره‌ای جدی روبرو خواهد شد.

تا آنجا که به تحولات خلیج فارس و منطقه دریای سرخ (محور امنیت و ثبات) مربوط می‌شود، عدم تمایل اعضای شورای همکاری در مذاکره با تهران بی‌میلی آنها برای ورود به هرگونه فرآیند مذاکره‌یی را افشا می‌کند (حال به هر دلیل)، اما متقابلا اصرار و تاکید بر توسعه اقدامات نظامی مانند آنچه در یمن دیده می‌شود موجب نگرانی‌های فزآینده‌ای شده. این وضعیتی‌ست که قدرت‌های جهانی و مشخصاً ایالات متحده را علی‌القاعده باید متقاعد کرده باشد که تداوم این وضع نه به نفع ثبات و امنیت استراژیک منطقه است ونه به نفع هیچ طرف عرب و غیر عرب دارای منافع در منطقه.

عادل جبیر در یک تغییر تهدیدگونه سیاسی، به روسیه پیشنهاد رشوه‌ای کلان داده است. او به طرف‌های روس خود گفته گاوصندوق خلیج فارس را در ازای دست کشیدن از بشار اسد و فاصله از تهران به روی مسکو باز خواهد کرد. پاره‌ای ناظران سیاسی و امنیتی منطقه می‌گویند «سعودی‌ها با این تاکتیک شکننده و کشاندن پای روس‌ها به منطقه آن‌هم با پول، در کنار تهدید ایالات متحده همزمان با سیاست محدود کردن و مهار ایران، تغییر موازنه قوا به نفع خود را دنبال می‌کنند».

ریاض موفق خواهد شد؟ فعلا مشخص نیست، کما اینکه استراتژی بلندمدت روس‌ها در منطقه نیز روشن نیست؛ تنها جنبه خنده‌دار موضوع پیشنهاد و مکانیزم رشوه‌دهی ریاض و قیمت‌گذاری روی سیاست امنیتی و نظامی روس‌هاست. جبیر اما سه نکته را ظاهراً مورد توجه قرار نداده است.

1- استراتژی روسیه در شرق مدیترانه و خاورمیانه عربی و خلیج فارس چندان ارتباطی با سرنوشت اسد ندارد که بود و نبود او در تحلیل نهایی برایشان مهم باشد. مهم، خود سوریه است که بهای آن، گاوصندوق نیست.

2- مشکل روس‌ها در منطقه بیشتر تروریسم هدفمند ایدئولوژکی‌ست که این کشور را نشانه گرفته. روس‌ها هنوز تهدید شاهزاده بندر بن سلطان خطاب به آقای پوتین در سوچی در دسامبر سال 2013 را فراموش نکرده‌اند.

3- سوم از جنبه اخلاقی این نوع رشوه‌دهی اساساً موجب تحقیر و توهین روس‌ها شد؛ آن‌هم از سوی کشوری که آشکارا پنج سال است با آنها در منطقه می‌جنگد و به متحد سنتی خود هم بددهنی و هم خیانت می‌کند.

البته روس‌ها در برخورد یا نحوه رابطه با عربستان دلایل و منافع خاص خود را دنبال خواهند کرد. اما ماهیت رابطه آنها با عربستان در مسیری نیست که بخواهند استراتژی منطقه‌ای خود را با آنها هماهنگ کنند. شاید با هیچ کشوری در منطقه چنین مناسباتی را دنبال نکنند، اما چه می‌توان کرد؟ نمی‌دانم. ولی این را به‌خوبی می‌دانم که نحوه برخورد و استراتژی ایران در منطقه و همکاری‌های همه‌جانبه بین‌المللی و منطقه‌ای با نیروهای اصلی تاثیرگذار (یعنی همان خواست و تصویری که رئیس‌جمهور روحانی و دستگاه دیپلماسی اواز ایران برای جامعه جهانی ترسیم کرده‌اند) نقش مهمی در کنترل عربستان و متحدان او ایفا خواهد کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

14: 1395/5/1815:07:26،
147
36
روسهای چپاولگر (حکومتشان نه مردم) قبلا در تصویب تحریمها ،مالکیت دریای خزرو... در این چند سال برادری خودشونو ثابت کردن!!!
اون بالایی ها بجای دل بستن به پوتین و اسد و... بهتره تا دیر نشده برن سمت مردم
-_-: 1395/5/1816:30:09،
62
26
اون پاراگراف اول که با شروع میشه خیلی چیزا یاد ما ها میندازه و منو خیلی ناراحت میکنه... روحت شاد
فرد: 1395/5/1818:06:50،
39
25
دیدی هرچی بیشتر ....به یکی،طرف بیشتر بهت احترام میزاره و باهات حال میکنه؟؟؟

این رابطه رو سا با ما هم همینطویه.
ایرانی: 1395/5/1818:13:18،
40
22
قطعا اگه این خبر راست یا دروغ باشه که ترفند روسها برای بالا بردن نرخه باید بحال خودمون زار زار بگرییم که به کی پشت بستیم وقتی همه تخم مرغامون رو گذاشتیم تو سبد روسها عاقبتش همینه
امیر: 1395/5/1818:24:38،
50
27
پیشنهاد رشوه به روباه پیر !!
نت: 1395/5/1818:25:27،
32
52
متاسفم.حقوق بشر رو باید اسمش رو عوض کرد.پول بده ادم بکش.روش امریکا و متحدان ظالمش...
آلبالو: 1395/5/1820:07:42،
30
31
اتفاقا این ایران با ویژگی هایی را که ذکر نمودی که عربستان خواهانشه یعنی تحریم شده و با دست و پای بسته وبا روابط خراب با دنیا بغیر از چین و روسیه خواست دلوأپس های خودمون و بزگتراشونم که همینه!!!!!
جواد: 1395/5/1820:14:38،
25
56
ملت انقلابی و بسیجی ایران حتی شده از نون شبشون هم خواهند گذشت تا متحدان ما در منطقه زندگی براشون سخت نگذره و تا ابد در کنار برادران روس و سوریه ای خود خواهد ماند . به کوری چشم عوامل استکبار که اومدن تو این سایت تا نظرات باب میل امریکا رو بنویسن
....: 1395/5/1900:49:26،
20
28
آقا جواد واقع بین باش به زمانش مشخص میشه کیا وطن پرستن شما زود قضاوت نکن ...در ضمن اگه کسی به آمریکا 100 درصد اطمینان داره بیاد بگه ما هم بدونیم .آقا جواد شما تو صفحه اول کتاب جا موندی همونجا در کتاب رو بستی و با همون چند صفحه در مورد همه چی قضاوت میکنی .کسی که تو سال اول چند سال مردود شده تو جایی که سال بالاییها صحبت میکنن نمیتونه درک کنه مگه اینکه کلاس جبرانی براش بزارن ....در کل ما میخوایم به خودمون متکی باشیم و در این دنیا با کشورهای دیگه برای بقا همسو بشیم نه اینکه پشتمون به چند کشور حتی آمریکا و رویسیه و عربستان و...که اطمینان کاملی بهشون نداریم (شرط عقل)و هر آن که پشت رو خالی کنن به برزخ بریم که متاسفانه مشکل ما اول مشکل داخلی هستش تا خارجی چون سیاست خارجی وابسته به سیاست داخلیه که داخل هم که مشخصه چی مهمه چی مهم نیست
ایران: 1395/5/1815:35:22،
81
22

روسیه هرچی میخواست ازایران گرفت. وهرچی بخواهد راحت ازما میگیره!

حالاهم بدش نمیاد ازعربستان هم بگیره!

وقتی توکشورما خبرنگاری بایادآوری صحبت پوتین ازایشان پرسید (قول میدهید تایک سال دیگه نیروگاه اتمی بوشهرر به اتمام برسانید، جواب ایشان جالب بود!(من فقط به مادرم قول میدهم!))

حالا ببینید کشورما چقدربه روسیه رشوه داده!!!
عربستان چقدررشوه به روسیه میخادبده؟!!!
شایدم روسیه کشورما، سوریه، یمن و... رابه عربستان فروخته!؟!!!
رامین: 1395/5/1815:37:45،
91
18
این روس ها غیر قابل اطمینان ترین آدمای دنیان. هیچ وقت با ایران روراست نبودن. بیخود شاه فقید ازشون دوری نمیکرد و به غرب نزدیک میشد. کاش نظام اینو بدونه که روس ها نامرد تر از آمریکایی هان و به وقتش پشت هر کسی رو خالی میکنن این کومونیستای بی دین. 30 ساله قراره نیروگاه هسته ای بسازن واسمون 10 سالم هست قراره اس 300 بدن حالا که قدیمی شده تازه یه قسمتایی شو تحویل دادن.
مصطفی: 1395/5/1816:50:13،
42
21
روسیه همینجوریش دنبال بهانه ای برای فرار از باتلاق سوریه بود.
قاسم ستایش: 1395/5/1816:54:39،
44
33
روسها حالاحالا دست از سر ایران بر نمیدارنند بالاترین مقام کشور که زیر سلطه خودشون در اوردند و حتی برای اینده ایران نیز نقشه دارند و تبدیل ایران به کره شمالیه چرا دلواپسان نگرانه نفوذ غرب هستند چون برادر پوتین اولتیماتوم داده مواظب غرب باشند
علي رنجبر: 1395/5/1817:13:50،
23
71
عربستاني ها ديگه كارشان از رشوه دادن گذشته به اميد حق و بزودي بساطشان جمع مي شود چون ماهيت پليد انها براي دوست ودشمن اشكار شده و همه مي دانند كه با پول هاي كذايي كه عربستان داره بجاي اينكه مرحم ستم ديدگان شوند زخمي چركيني شده بر پيكر نه تنها مسلمانان بلكه بر همه مردم دنيا و حالا بايد هر ازاده اي و انساني براي ازبين بردن اين افراد مفسد كه اثار جنايتشان در جاي جاي دنيا مشهود مي باشد دست به دست هم دهند خصوصا ما ايراني ها و خيلي بايد هوشيار باشيم كه راه نفوذ انها را از داخل عربستان مسدود كنيم وحلقه محاصره بر انها را بايد از داخل تا نابودب انها تنگتر وتنگ تر كنيم وعده الهي انشالله بزودي عملي خواههد شد
ب-س -ژ: 1395/5/1817:56:06،
35
23
عجب عکسیه !
همین الان مانتو و دامن اینها را بتکونی خدا میدونه چن میلیارد دلار همون جا میتونی پارو کنی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار