کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تباني بازار براي جلوگيري از كاهش قيمت‌ها

کدخبر:۲۶۰۷پنجشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۷:۳۶۵۱۵۵ بازدید

به‌رغم كاهش بيش از 600 توماني قيمت دلار اما هنوز قيمت بسياري از كالاها بخصوص موادغذايي پايين نيامده است.

 اين در حالي است كه طي دو سال گذشته به محض اينكه دلار گران مي‌شد قيمت ساير كالاها و حتي موادغذايي ساخت داخل افزايش مي‌يافت و توليد كنندگان و بازاري‌ها دليل گران شدن كالاها را گراني دلار عنوان مي‌كردند. از گراني خودروهاي ساخت داخل تا كالاهاي وارداتي خارجي همگي تحت تاثير گراني دلار سير صعودي گرفتند و گاه تا 3 برابر گران شدند.
 
 انتظار طبيعي اين بود بعد از كاهش قيمت دلار كه از 3600 تومان به 2900 تومان رسيد، قيمت كالاها و موادغذايي هم به همين نسبت پايين مي‌آمد. اما ظاهرا قيمت‌ها همچنان مقاومت مي‌كند. در اين رابطه «رئيس اتحاديه كشوري بنكداران موادغذايي» در گفت‌وگويي با خبرگزاري تسنيم از شگرد جديد توليدكنندگان خبر داد كه با باج دادن به مغازه‌دارها همراه است.
 
باج دادن توليدكنندگان به مغازه‌دارها
 
«قاسمعلي حسني» درباره اينكه چرا به‌رغم كاهش ۵۰۰توماني نرخ دلار در چند ماه اخير قيمت هيچ كالايي ارزان نشده مي‌گويد: «بارها گفته‌ايم در قيمت‌گذاري كالاها اتحاديه كشوري بنكداران موادغذايي بايد دخيل باشد يا حداقل نظر مشورتي بدهد. چون اتحاديه قيمت مواد اوليه، هزينه توليد، بسته‌بندي و ارسال و حمل‌ونقل هر كالا را مي‌داند. اتحاديه آناليز قيمت تمام شده كالاها را دارد. هم‌‌اكنون توليدكننده دستمال كاغذي به مغازه‌دار به ازاي 3 كارتن فروش يك كارتن مجاني دستمال كاغذي مي‌‌دهد. مگر توليدكننده چقدر سود مي‌برد كه يك كارتن مجاني به مغازه‌دار مي‌دهد؟ اين روش اجحافي در حق مصرف‌كننده است. او بايد قيمت مصرف‌كننده را كاهش دهد تا نفعي به او برسد.»
 
او در مورد اينكه تنوع اوزان بسته‌بندي‌هاي موادغذايي هم ظلم به مصرف‌كننده است؟ مي‌افزايد: «متاسفانه اكنون در بازار وزن‌هاي غير استانداردي وجود دارد؛ توليدكننده براي رقابت‌پذيري محصولات خود در بازار از وزن كالا كم مي‌كند و وظيفه سازمان ملي استاندارد است كه وزن‌هاي استاندارد را ارائه كند. چرا اوزان اين قدر قناس هستند؟ به دليل اينكه رند نيستند.»به گفته اين مسئول از سه سال پيش اين رويه آغاز شد مثلا وزن قوطي‌هاي رب گوجه فرنگي از يكهزار گرم تبديل شد به 980 گرم و سپس 950، 920، 880 گرم و درنهايت به 820 گرم كنوني رسيد.
 
وي در مورد اينكه چنانچه بخواهيم افزايش هزينه‌هايي كه در بخش توزيع و توليد صورت مي‌گيرد را به نوعي مديريت كنيم تا كالا هنگام ورود به بازار افزايش قيمت پيدا نكند، چه بايد كرد؟ معتقد است: «قيمت بسياري از اقلام يعني آنچه روي كالا درج شده با قيمت واقعي فاصله دارد و بخشي از هزينه‌ها مي‌تواند در اين نقطه باشد. فاصله قيمت از در كارخانه تا مصرف‌كننده بايد 21 درصد باشد. قانونگذار براي ماليات بر ارزش افزوده 6 درصد، ‌3 درصد براي عمده‌فروش و براي خرده‌فروش نيز 12 درصد تعيين كرده است. اگر هم قرار است سود بيشتري پرداخت شود بايد از سوي توليدكننده باشد نه از جيب مصرف‌كننده. اما قيمت كالا از ابتدا آن قدر بالا زده شده كه همه عوامل سر راه آن كالا به جز مصرف‌كننده نهايي، نفع ببرند. به عنوان نمونه امسال قيمت ماهي كاهش پيدا كرده در نتيجه تن ماهي هم بايد ارزان شود ولي نشد. توجه داشته باشيد چنان‌چه به محتويات يك تن ماهي كه سفيد است، حدود20 گرم ماهي كدر قاطي شود تفاوت قيمت آن بسيار بالا مي‌رود. ولي مصرف‌كننده اين را نمي‌داند. توليدكننده براي بقاي خود به خرده‌فروش باج مي‌دهد.»
 
«حسني» مي‌افزايد: در ايران بعضي از ساختارها گران است، طوري‌كه با آغاز سال جديد حدود صددرصد به هزينه‌هاي توليد افزوده مي‌شود؛ 20 درصد هزينه حمل و نقل، 20 درصد ماليات، 20 درصد بيمه، 20‌درصد حقوق پرسنل و 20 درصد هم هزينه‌هاي انرژي. اما براي توليدكننده هندي هزينه‌ها ثابت است و اين باعث شده تا توليدكنندگان ايراني بسياري از بازارهاي هدف صادراتي را از دست بدهند حتي بازار داخلي را. پيشنهاد وي درباره ساماندهي نظام توزيع كالا، حذف ارز مبادله‌اي از موادغذايي است. ارز مبادله‌اي يعني آفت و رانت. تجارت با ارز آزاد راحت انجام مي‌گيرد و اگر با اين ارز صورت گيرد قيمت آن براي مصرف‌كننده در حد همان ارز مبادله‌اي خواهد بود.
 
افزايش دلار مرجع،‌دليلي ديگر
 
يك عضو كميسيون اقتصادي در باره اينكه چرا با كاهش دلار از كاهش قيمت‌هاي كالاهاي‌اساسي خبري نيست،‌معتقد است: «كاهش دلار به نوعي مقطعي و رواني بوده و اين اتفاق طبيعي است كه تاثيري بر كاهش قيمت‌ها نگذارد. با توجه به اينكه هنوز وضعيت تحريم‌ها مشخص نيست و به تبع آن وضعيت صادرات و واردات هم همچنان با مشكل مواجه بوده و به حالت تعادل خود نرسيده است بنابراين واضح است كه كاهشي در قيمت‌ها پديد نيايد.»
 
«حميدرضا خصوصي‌ثاني» به تهران امروز مي‌گويد: «مهم‌تر ازاين مورد اينكه، وقتي دلار مرجع را هنوز بالاتر از گذشته در نظر گرفته‌اند ديگر افزايش قيمت‌ها كاملا طبيعي است. از طرفي بحث عرضه وتقاضا هم مي‌تواند تاثير مستقيم در اين مقوله داشته باشد. در حال حاضر عرضه مناسب و در مقابل تقاضاي منظم و مناسبي وجود ندارد و اين حالت باعث هرج ومرج در قيمت‌ها نيز مي‌شود.»
 
به گفته اين نماينده مجلس در بودجه امسال اگر بحث درآمدها را بررسي كنيم بحث نفت، ميعانات، گازو در مقابل اوراق قرضه را داريم همچنين پول‌هاي بلوكه شده كه هنوز بازنگردانده‌اند، از ديگر موارد بودجه وضعيت هدفمندي يارانه است كه همچنان بلاتكليف مانده كه در مجموع تمام اين موارد تاثير مستقيم در قيمت كالاهاي‌اساسي دارد. بنابراين به گفته اين عضو كميسيون اقتصادي، توليد ملي و بحث واردات مواد اوليه كه با مشكل مواجه است، صادرات و واردات، نوسان ارزو بلاتكليفي لايحه بودجه ازمواردي است كه باعث شده با وجود كاهش محدود قيمت دلار،‌قيمت كالاهاي‌اساسي همچنان به حالت سابق بماند.اما نكته جالبي كه «خصوصي ثاني» در خاتمه به آن اشاره مي‌كند بحث زيان توليد كننده‌ها و عقب نشيني آنهاست كه منجر به رو آمدن واسطه‌ها شده و به پديده قاچاق نيز دامن مي‌زند. به عقيده ثاني زيان اصلي توليدكننده‌ها، در ماليات، مواد اوليه و مشكلات بانكي است كه با شرايط كنوني همچنان ادامه دارد.
 
قيمت كالاها 2 درصد كاهش داشته است
 
جالب اينكه يك كارشناس اقتصادي با تحليلي ثابت مي‌كند كه با توجه به ثبات قيمت كالاها اما با كاهش دو درصدي مواجه هستيم. «سعيد ليلاز» با تحليلي علمي به تهران امروز مي‌گويد: «در ماه‌هاي اخير با كاهش قيمت دلارمواجه بوديم اما اين را هم درنظر بگيرد كه در مهر ماه 14هزارميليارد تومان به رشد نقدينگي كشور اضافه شد يعني به عبارتي در هر روز 460 ميليارد تومان به نقدينگي ايران افزوده شد. گرچه اين رشد 1 تا 2 درصدي بوده اما در مقابل ثبات كالاها را داشتيم. بنابراين مي‌توان گفت كه با اين ثبات، كاهش یک تا 2 درصدي داشته‌ايم.»
 
به گفته ليلاز از لحاظ علمي رشد نرخ تورم با تغيير نرخ دلار الزاما اتفاق نمي‌افتد. يعني نوسان دلار، يكي از عوامل رشد نرخ تورم است. اما قيمت كالاها بسته به ميزان عرضه وتقاضا دارد. مثلا اگر نرخ دلار كاهش يابد اما عرضه گندم با مشكل مواجه باشد هيچ تغييري را در قيمت گندم نخواهيم داشت. اين كارشناس اقتصادي در باره اينكه با كاهش قيمت دلار تغييري در قيمت كالاها به وجود نيامده مي‌گويد: «اگر دولت با قيمت كنوني دلار كه كاهش يافته،‌وارداتي انجام مي‌داد در اينصورت مي‌توانستيم شاهد كاهش قيمت كالاهاي‌اساسي باشيم اما با توجه به اينكه با قيمت كنوني هنوز هيچ وارداتي انجام نشده بنابراين طبيعي است كه قيمت كالاها هم ثابت بماند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هادی: 1392/9/2812:10:30،
143
13
جالبه دلار بالا میره قیمت ها دو برابر میشن وقتی میاد پایین تغییر نمیکنن!
آخه من موندم قیمت سنگ پا چه ربطی به دلار داره من که متحیرم
محمد: 1392/9/2815:01:21،
73
14
تا وقتی مردم ساده لوح ما از گران فروش ها خرید کنند همین میشود.
خب یه مدت کمتر بخورید آیا به فروشنده ها معترض شوید، همین باعث میشود فروشنده به عمده فروش اعتراض کند و یک زنجیره درست میشود تا اخرین نفر
S.MehD: 1392/9/2819:21:14،
52
16
من ازطرف ایرن جیب معذرت می خوام..........
به نظر من تیتر خبر غلط ویرایش داره!!!!!
به جای کلمه ی بازار باید مسئولین قرار بگیره...
عاقل: 1392/9/2820:32:07،
23
16
برای منم جالبه اما این عدم تعادل در اصل معضل اصلی عدم نرخ گذاری درست نرخ ارز است اگر هر دلار مطابق حجم اضافی نقدینگی افزایش یافته بود مجبور نبودیم فقط با فروش نفت زندگی کنیم و تولید کالای کافی هم میداشتیم .حالا که نفت نیست رفاه هم نیست فردا هم بدتر از امروز خواهد بود به دولت هم ربط ندارد
حقیقت: 1392/9/2820:32:47،
16
14
محصولات تبرک به مفت نمی ارزه چن من دیدم تولیداشو
بعد میاد قیمتاشو با دلپذیرو رعنا یکی میکنه
سامان: 1392/9/2822:01:50،
29
12
آقایان و خانمهای عزیز!
پس این اداره بازرگانی و تعزیرات کجا تشریف دارن؟
مگه نباید نظارت داشته باشن؟به نظر من باید اتحادیه بنکداران و تعزیرات با همدیگه قیمت کالا را بر اساس روز تعیین کنند-اینجوری دیگه کسی جرات خرابکاری و گرانفروشی نداره.با تشکر
ااااا: 1392/9/2823:35:45،
37
12
به دین به پیغمبر بیشتر تولیدکنندگان کالاهای تولید داخل از این تحریم ها فقط سوء استفاده کردن در صورتی که هزینه تمام شدشون تا 40% ویا کمتر افزایش داشته ولی قیمت مصرف کننده همین کالا ها افزایش 200% داشته .حالا هم که قیمت دلار اومده پایین کاهش قیمت که نمیدن تازه بعضیاشون افزایش هم میدن بخدا ما از دشمن داخلی بیشتر ضربه میخوریم .
sina: 1392/9/2812:23:10،
89
21
اینا که مردم داخل نیستن!!! دشمنای خارجین، امریکا و اسرائیلن که نمیذارن قیمت کالا پایین بیاد وگرنه مگه داریم؟!!!
مردم: 1392/9/2819:55:33،
36
14
والله من مردم که صورت خانواده رو با سیلی سرخ نگه میدارم وسط ماه تا آخر ماه نمیدونم چیکار کنم دارم منفجر میشم میبینم بعضی ها با ما اینجوری میکنن و از اون بدتر دلال ها که واگذارشون میکنم به خدا...
فقط بگم کجاست کسی که میگفت حماسه واقعی رو مردم رقم زدن...؟!!!
حرف حق: 1392/9/2812:27:20،
69
13
کسانی که دوس ندارن قیمت هارو بیارن پایین الان حاضرن احمدی نژاد سر کار بیاد تا از آشفته بازاری سود کلان ببرن ولی باید بهشون گفت که متاسفیم براتون دیگه اون روزها رفت و بهتره قیمت هارو بیارین پایین.
جدی جدی: 1392/9/2812:47:54،
36
67
چرا خودمونو گول بزنیم؟؟ اگه خود ماهم اجناسمونو با دلار 3200 میخریدیم الان هم راضی نبودیم قیمتا رو بیاریم پایین.شاید خیلی عده کمی باشن که راضی به این کار بشن.تا جنسای انبارای آقایون ... تموم نشه وضع همینه
کاسب: 1392/9/2813:52:22،
72
11
چرا اون موقعی که که جنس ها رو با دلار 1226 تومانی وارد می کردن و با دلار 3300 تومانی نی فروختن صداشون در نیومد
سامان: 1392/9/2822:04:35،
12
16
آی کیو!!!
اینا شگردشون مثه طلافروشاست-طلافروش کارمزد میگیره و اینا سود جنسشون رو میگیرن-جهت اطلاع
بی نام: 1392/9/2812:48:31،
51
16
خدا همشون رو لعنت کنه.من کیک بسته ای گرفتم دانه ای 300 تومان در صورتی که روش نوشته 600 تومان.چرا؟
فلیپو اینزاگی: 1392/9/2819:42:31،
28
22
اِ 300 تومان ارزون دادن بهت که مومن :)))
rahim: 1392/9/2812:54:58،
28
16
در بازار انقدر رکود و رقابت هست که کسی فکر تبانی نمی کند.
b.r: 1392/9/2813:07:20،
27
14
چرا فقط بازارو بازاریان؟
آیا فقط مشکل از کاسبای ما هست ؟
آیا مشکل فقط از مردم عادی صورت میگیره ؟
این سر تیتر به نظر من کاملا بی پایه و اساسه!
چرا قیمت محصولات صنعتی که شامل صنعت ماشین سازی و ... میشه نمی آید پایین با پایین آمدن دلار!؟
وقتی شرکتها و موسسات بوق دولتو تهدید میکنن به بی کاری کارکنانش...
محمد: 1392/9/2813:37:31،
62
25
باید مثل رضاخان دوتا ازاین بازاریارو بیارن فلک کنن ببینید چطور قیمتها میاد پایین.
به این آقای لیلاز باید بگم اون زمانی که بازاریا به خاطر بالا رفتن دلار هر روز قیمتهارو بالا میبردند زبونتو موش خورده بود که حالا بلبل شدی؟!!!
رادمهر : 1392/9/2817:12:07،
47
13
لطفا بگو رضاخان کبیر
جلیل: 1392/9/2818:09:14،
40
9
ما مردم ایران هر بلایی به سرمون میاد از خودمون هست بعد می اندازیم گردن دشمنان خارجی و ... تازه ادعای مسلمانی هم داریم!!!!!
واقع بینانه: 1392/9/2818:12:25،
20
18
بحث دلار بالا و پایین نیست.بحث سر اینه که همه به هم وابسته ایم.اون بقال اگه جنسش ارزون لده سودش کم میشه.بعدش میتونه واسه بچش موقع ازدواجش خونه متری 5 6 میلیون بخره؟؟؟؟؟؟؟
ایرانی45: 1392/9/2900:01:45،
29
9
هرچی می خوایدبرید ازبقالی سرکوچه اوس محموداینابخرید.اونجاارزونه
j.j: 1392/9/2900:15:16،
10
13
همش ماله دلار نیس ، روند تورمم داره روش تأثیر میذاره که نمیاد پایین ..
تندروی اسلامی: 1392/9/2909:36:07،
16
18
مسلمان و دروغ؟هرگز!!!!!!!!
حاجی: 1392/9/2909:36:54،
16
13
اگه بخان هم مسوولین حواسشون هست.امکان نداره
خالو كريم: 1392/9/2909:37:50،
17
13
خالو جان از قديم گفتن كار ايران با خداست! اينا نبردن بالا كه به اين راحتيها بيارنش پايين خالو!!!
جدی جدی: 1392/9/2913:28:55،
22
12
ما که طرفدار اونایی که به هرنوع احتکار میکنن نیستیم.خدا لعنت کنه اونایی که به این افراد بال و پر دادن
محسن: 1392/9/2916:56:41،
12
14
با اخترام به تمام اقشار جامعه ایران باید به عرض برسونم ما ایرانیها با هم متحد نیستیم و این بزرگترین ایراد ماست و تا وقتی اینطوری هستیم همین آش و همین کاسه هست آقا واقعا بیا یید نخریم یا کمتربخریم مگه چی میشه ؟؟؟؟ بخدا هیچیمون نمیشه مثلا یکما ه مرغ نخوریم بخدا نمیمیریم ببینید اگه تمام تولید کنندهاش به غلط کردن نیفتاد
خود کرده راتدبیر نیست: 1392/9/3010:44:05،
22
16
اول باید فرهنگمان را درست کنیم . پیشگیری بهتر از درمانه . از همان اول باید جلوی گرونی رو می گرفتیم تا جنس گرون میشه مردم بیشتر می خرند با این فکر که فردا گرونتر میشه . خب از اول نخر تا گرون نشه تا بعد به امید ارزون شدنش نباشی. خلاصه ریشه فساد رو ازاول باید خشکانید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار