کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کمپانی اپل چه دارند که ما نداریم؟

کدخبر:۲۶۰۶۲شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۶:۱۰۱۶۷۱ بازدید

شركت اپل در حدود 20 سال پيش در وضعيت بحراني قرار داشت و البته جزو شركت‌هاي مشهور و درجه اول نيز نبود؛ ولي به دليل تغييراتي كه ...
کمپانی اپل چه دارند که ما نداریم؟

شركت اپل در حدود 20 سال پيش در وضعيت بحراني قرار داشت و البته جزو شركت‌هاي مشهور و درجه اول نيز نبود؛ ولي به دليل تغييراتي كه در آن داده شد، از يك شركت رو به زوال، در مدت كوتاه 6 ساله، به يك شركت مدعي تبديل شد.

روزنامه شهروند نوشت: شركت اپل در حدود 20 سال پيش در وضعيت بحراني قرار داشت و البته جزو شركت‌هاي مشهور و درجه اول نيز نبود؛ ولي به دليل تغييراتي كه در آن داده شد، از يك شركت رو به زوال، در مدت كوتاه 6 ساله، به يك شركت مدعي تبديل شد و ارزش سهام آن را از حدود 6 دلار به 80 دلار رساند. این شرکت سپس روند رو به رشد خود را ارتقا داد؛ به ‌طوري كه 5 سال پيش در رتبه هشتمين شركت بزرگ دنيا قرار گرفت و با يك جهش سريع ‌سال بعد دوم و سپس اول شد و 4 سال متوالي است كه در رتبه نخست قرار دارد؛ البته فاصله اين شركت با شركت رتبه دوم آن خيلي زياد است و به حدود دو برابر مي‌رسد؛ ارزش آن با كمتر از يكصد‌ هزار نفر كارمند، حدود يك‌سوم توليد ناخالص داخلي ايران است!

برخي افراد معتقدند كه علت رشد اين شركت زمينه كاري آن یعنی مرتبط بودن با كالاي ديجيتال و اينترنت است. قطعا بخشي از علت اين است، ولي همه ماجرا نيست؛ چرا كه شركت‌هاي ديگري هم بوده‌اند كه در اين زمينه فعال هستند، ولي جايگاه اپل را به دست نياورده‌اند. به علاوه همين شركت در مقطعي با بحران مواجه شده بود، پس علت تحولات مثبت در آن چيست و ما برای خودمان چه درسی می‌باید از آن بگیریم؟ براي درك ماجرا بايد به سياست‌هاي اين شركت در زمينه بهبود كيفيت كالا و خدمات مشتري‌مداري و نيز نظام مديريتي نيز اشاره كرد.

در روزهاي گذشته خبري به اين مضمون منتشر شد: «شرکت اپل اعلام کرده کسانی که بتوانند حفره‌های امنیتی سیستم عامل ios این شرکت را بیابند، 200 هزار دلار جایزه دریافت می‌کنند. به گزارش خبرگزاری‌ها شرکت اپل با دعوت از چندین محقق و هکر از آنها خواسته حفره‌های امنیتی را در محصولات این شرکت بیابند و این جایزه را دریافت کنند.» وقتي كه يك شركت براي آشكار كردن عيوب خودش چنين جايزه‌های گزافي را مي‌پردازد، درواقع مي‌خواهد به زبان دیگری بگويد كه ما عيب نداريم و تضمين اين ادعا اين است كه براي پيداكننده عيب جايزه مي‌دهيم و اگر عيب پیدا شد، جایزه می‌دهیم و حتما آن عیب را رفع خواهيم كرد. اين بهترين نوع تبليغات و ضمنا عيب‌يابي است. اطميناني كه اين خبر در مخاطب و مصرف‌كننده نسبت به كالاهاي اپل ايجاد مي‌كند، از هر تبليغ ديگري بيشتر است؛ اين قاعده فقط براي توليد كالا نيست. عرضه خدمات نيز مي‌تواند مشمول اين قاعده باشد.

بيان عيب خدمات عمومي و دولتي بايد با تشويق و حتي جايزه همراه باشد. براي نقد و انتقاد پول پرداخت مي‌كنند، ناقد را ارج مي‌نهند، ولي در جامعه‌اي كه نقد دشمني تلقي مي‌شود و آشكار كردن عيب‌ها به مثابه ضديت و خباثت تلقي مي‌شود و نقدكننده دچار مشكل و بدبختي مي‌شود و مديريت مربوطه با تمام ابزار عليه او اقدام مي‌كند و از اساس وجود مشكل و نقص و عيب را نفي مي‌كند، طبيعي است كه كالا و خدمات در چنین جامعه‌ای با پايين‌ترين كيفيت عرضه شود. متأسفانه اين ويژگي نه فقط در بخش قدرت و دولت وجود دارد، بلكه در نهادهاي مدني و مردم نيز كمابيش اين وجه ماجرا وجود دارد. تنش‌هايي كه در ماه‌هاي اخير ميان جامعه پزشكي و برخي ديگر از قشرهای جامعه به وجود آمد، مصداق اين‌گونه از برخورد است.

در زمينه مشتري‌مداري و حفظ اصول حرفه‌اي این شرکت كافي است به فشارهاي دولت و دادگستری آمريكا برای گرفتن رمز ورود یک دستگاه آیفون یک مظنون به تروریسم كه به شركت اپل وارد شد، اشاره كنيم. با اينكه مسأله امنيتي بود و جان و امنیت عده‌اي در خطر بود، ولي شركت اپل تا آنجا كه مي‌توانست مقاومت كرد و از اجابت درخواست دادگستری سر باز زد و حتي در نهايت پليس آمريكا به صورت مستقل اين كار را انجام داد و شركت درصدد برآمد كه اين نقيصه را رفع كند تا پس از اين امكان دسترسي به محتواي داخلي گوشي‌هاي تلفن ساخت آنها فراهم نباشد. حال اين را مقايسه كنيم با رفتار خودمان كه نه‌تنها براي كارخانجات و... استقلالي قايل نيستيم كه انتظار داريم در برابر هرگونه درخواست صاحبان قدرت كل اعتبار و اطلاعات را در اختيار آنان قرار دهيم. نتیجه این رفتار بی‌اعتمادی فزاینده به امور است؛ هر چند انجامش سود موقتی و اندکی دارد.

ویژگی دیگر این شرکت‌ها نظام مدیریتی آنها است؛ در واقع می‌توان گفت که مجموعه اين موفقیت‌ها محصول نظام مديريتي چنين شركت‌هايي است. نقل‌قولي منسوب به يكي از دست‌اندركاران اين شركت است كه مدير موفق را كسي مي‌داند كه خبره‌ترين و قوي‌ترين افراد را استخدام كرده و خود را وقف بهترين بهره‌گيري از چنين افرادي كند. افرادي كه از خيلي لحاظ از او قوي‌تر هستند؛ در حالي كه مدير ناموفق كسي است كه افراد ضعيفي را انتخاب مي‌كند كه تحت امر او كار كنند. شايد فقدان اين ويژگي بيش از ساير ويژگي‌ها در نظام مديريتي ما مشهود باشد. مديراني كه از قدرت و توانايي افراد زيردست خود بيمناك هستند و همواره درصدد جذب كساني هستند كه از خودشان ضعيف‌تر باشند. در واقع آنان كارشناس و متخصص نمي‌خواهند، كارگزار دست به سينه و مجيزگو مي‌خواهند. مديراني كه فاقد اعتماد‌به‌نفس بوده و مثل سلول‌هاي بدخيم و سرطاني هستند كه تمام سلول‌هاي اداري را ناكارآمد مي‌كنند.

اگر در سازمان مديريتي و خدماتي و توليدي خود بكوشيم كه از حيث ارتقاي توليد، احترام به مشتري و حقوق او و به خدمت گرفتن بهترين نيروها، مشابه الگوهاي موفق عمل كنيم، بدون ترديد ما نيز مي‌توانيم پله‌هاي رشد و ترقي را مثل ديگران بپيماييم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1395/5/1610:55:41،
106
19
اول وجدان کاری - دوم مدیریت - سوم نظم و انضباط کاری

3 تا عاملی که ما ایرانی ها حتی تو خواب هم نداریم !!!
نیما: 1395/5/1613:56:36،
55
31
تکنولوژی

هر موقع توستید از شن cpu تولید کنید اون موقع بیاید جلو

فعلا که حتا توان تولید مقاومت ساده 1 کیلو اهمی رو هم ندارید

فقط هارت و پورت بی خودی
پت: 1395/5/1613:57:07،
56
16
اول حقوقهای آنچنانی...دوم بکارگیری بازنشستگان با حقوقهای آنچنانی....سوم افکار پوسیده و قدیمی بازنشستگان با حقوقهای انچنانی...چهارم تجارت فراتر از قانون و بخور بخور فرزندان و اقازاده های بازنشستگان با حقوقهای انچنانی
یک کلام: 1395/5/1614:21:46،
45
26
عرضه!!!!!
امید: 1395/5/1615:30:39،
43
18
به کمپانی اپل زیاد ربط نداره به ساختاری هست که در آمریکا درست شده مگه شرکت های موفق در آمریکا فقط اپله ، اگه اپل از همین امروز بیاد ایران و بخواد کار کنه سه ماهه دیگه ورشکست می شه .ساختار در کشور ما هم اجازه نمی ده هیچ استعدادی رشد کنه و پیشرفت کنه.
سهیل: 1395/5/1616:31:35،
36
16
استیو جابز، روحت شاد و یادت گرامی

مهمترین رکن یک شرکت موفق مدیریت دلسوز و کارآمد و همچنین چیدمان درست پرسنل است. سایر موارد دراولویت بعدی قرار دارند.
تو ایران وقتی تو شرکت های مهم نگاه میکنی، همه مدیران و افراد مهم چارت سازمانی، با پارتی بازی وارد سیستم شدند.
تنها شرکتی که تا قبل از ظهور دولت پاکدستان، از لحاظ تخصص و رعایت استاندارد حرفی برا گفتن داشت، شرکت ملی نفت ایران بود که اونم تو دولت های نهم و دهم نیروها و مدیران بی کفایت توش ریختن، که اونم داغون شد رفت پی کارش.
فری: 1395/5/1610:57:32،
51
19
مگر ما چه چیزمان است که خوش نباشیم؟
تو بشنو: 1395/5/1611:01:14،
65
19
خوشم میادباحال جوگیرمیشین،آخه چه فاکتوری ازکشورما باکشوربازودمکراسی امریکاعین همه؟چرویی دارین!!!!
حسین: 1395/5/1611:34:03،
51
20
خییییییلییییییی چیزها !!!!!! شرافت ، وجدان ، درستکاری ، عدم سرکیسه کردن مردم و .....
@: 1395/5/1611:42:19،
52
15
دقيقا درسته .. من زير نظر يه مديری کار می کردم هرکی رو استخدام می کرد که از خودش پايين تر باشه نکنه يه وقت مشکلی برای خودش پيش بياد ... ملاک استخدامشم همشهری ( آذری ) بودن با خودش بود :))))

آخرم خودش کله پا شد ... ايران پر هست از اين مثال ها !!!
آرش66: 1395/5/1611:50:53،
31
56
اپل آیفن با سیستم عامل بسته ی خود (غیراوپن سورس) و برخی نقائص (مثل نداشتن بلوتوث) محکوم به شکست است. کما اینکه در بازار آمریکا، فروش اش پس از گلکسی نوت سامسونگ قرار گرفته است.
adf: 1395/5/1611:56:57،
48
21
چه مقایسه ای!!!!!!!!!!یعنی کلا ناامید شدم که حتی نویسندگان ماهم چزی نمیدانند.
اپل چه داره ما نداریم؟
بگید ما چرا نمیتوانیم یک کره پاستوریزه تولید کنیم؟
یا چرا نمیتوانیم یک خودکار تولید کنیم ؟ همین دوتا کافیه
ای بابا : 1395/5/1611:57:59،
35
25
توروخدا دیگه از این سوال ها نکنید خدایش ادم هنگ میکنه
پوریا: 1395/5/1612:00:44،
53
23
شما لازم نیست این کشور بسته را با امریکا و اپل مقایسه کنید.
بهتر است توضیح دهید چرا قطر و امارات سه میلیون نفری با وسعت محدود امروزه جزو ده کشور ثروتمند دنیا و بالاتر از سویس و امریکا برای مردم خودشان امکانات و رفاه ایجاد کردند!!
شرکت نظم نیرو: 1395/5/1612:22:07،
36
32
سلام. ما انتقادکننده و اهل حرف و کارشناس و مهندس و نظریه پرداز و مشاور زیاد داریم و اهل عمل کم. چند نفر از ما انصافا حرکتی کردیم؟ کارآفرینی کردیم؟ باید واقع بین باشیم. روی صحبتم با همه ما ایرانیاست که خودم هم یکی از اونها هستم. جز اینه که کار اقتصادی رو در مسکن و سکه و ارز و سود بانکی میبینیم؟؟ انتظار داریم دولت کار ایجاد کنه. خوب نمونه اون ایرانخودرو و ارج و سایپاو کفش ملی...چرا از تولیدات ایرانخودرو ناراضی هستیم؟ چون دولت نشون داده نمیتونه کارخانه داری کنه. چون کارمند دولتی از خصوصی راندمانش کمتره. انتظار داریم وارد مشاغل دولتی بشیم بعدشم 30 سال یک درآمد حداقلی یا مناسب تضمین شده داشته باشیم. فرهنگ کار ما باید اصلاح بشه. نگرش ما به کار باید تغییر کنه.
سمیرم : 1395/5/1614:27:20،
34
20
برادر نگفتی شرایط-امکانات و فرهنگ نوآوری و کارآفرینی رو کی باید بوجود بیاره؟
نکنه مردم بدبخت فلک زده که رتهی جز دلالی ندارن...
چرا زور میگی..
الف: 1395/5/1616:13:11،
31
23
وجدان - عقل - صداقت
آرش: 1395/5/1616:30:27،
31
24
تنها وجه اشتراك اپل و ايران سيستم عامل بسته و غير قابل نفوذشونه
هشترودی: 1395/5/1619:17:29،
28
16
کمپانی اپل چه دارند که ما نداریم؟
جمله غلط انشایی داره.باید مینوشت:
کمپانی اپل چه دارد که ما نداریم؟
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما