کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تخلفات 6 گانه بازاریابی شبکه‌ای در ایران

کدخبر:۲۵۹۹۴چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲:۲۷۱۹۹۳ بازدید

نویسنده کتاب فقه و بازاریابی چند سطحی گفت: شعار بازاریابی شبکه‌ای این بود که تولید کننده واقعی کالا و محصولات خود را به مصرف ...
تخلفات 6 گانه بازاریابی شبکه‌ای در ایران

نویسنده کتاب فقه و بازاریابی چند سطحی گفت: شعار بازاریابی شبکه‌ای این بود که تولید کننده واقعی کالا و محصولات خود را به مصرف کننده نهایی برساند ولی متاسفانه در حال حاضر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای به صورت یک ویترین عمل می‌کنند و تبدیل به وارد کننده انحصاری شده‌اند.

سید مهدی نریمانی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسشی درباره بازاریابی شبکه ای در ایران، اظهار داشت: بازاریابی شبکه ای در ایران را باید در دو بعد تحلیل کرد؛ یک بعد آن روی کاغذ است و آنچه که باید اتفاق بیفتد و اقتصاددانان آن را مطرح کرده‌اند و بعد دیگر آن چیزی است که در عمل اجرا می شود.

وی تصریح کرد: درباره بازاریابی شبکه ای موجود در ایران با مسائلی اعم از بی اطلاعی و عدم آگاهی مردم نسبت به این موضوع و سو استفاده عده‌ای از هرمی‌ها با همان ذهنیت گذشته‌ روبرو هستیم،اما علی‌رغم همه این موارد می‌توان گفت آنچه در ایران به عنوان بازاریابی شبکه‌ای مطرح می شود، نه هرمی است و نه شبکه‌ای.

وی ادامه داد: زمانی که مردم مطلع نیستند عده‌ای سودجو و سوءاستفاده‌‌گر  همان سیستم هرمی را با همان خیال پردازی‌ها و دروغ‌ها به آنها ارائه و مردم را جذب می‌کنند؛ علاوه بر اینکه شرکت های  بازاریابی شبکه‌ای نیز تخلفاتی دارند که بعضا قابل اغماض نیست چنانکه این تخلفات فعالیت‌شان را به هرمی‌ها نزدیک می‌کند.

این پژوهشگر حوزه و دانشگاه با اشاره به مهم‌ترین تخلفات شرکت‌های بازاریابی و بازاریابان، گفت: نخستین تخلف مهم خرید اجباری است؛ چنانکه در قوانین اقتصادی به صراحت آمده خرید اجباری به هر نحوی ممنوع است اما در حال حاضر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای به بهانه‌ها و پوشش‌های مختلف به اسم خرید شرعی و یا به اسم اینکه شرکت بفهمد اعضا فعالیت دارند یا نه توصیه به خرید اجباری می‌کنند.

وی ادامه داد: تخلف مهم دوم، ادعای تاثیرگذاری معجزه آسا و خارق العاده برخی محصولات به خصوص مواد آرایشی و بهداشتی است که در هیچ ژورنال علمی تایید نشده است و تخلف سوم آن است که بازاریاب‌ها دروغ‌ها و ادعاهای بزرگ و درآمدهای سنگین غیرقابل تحقق در مرحله جذب اعضا جدید مطرح می‌کنند.

نریمانی تخلف چهارم را کم فروشی یا گران فروشی در برخی کالاهای این شرکت ها دانست و گفت: تخلف پنجم، عرضه کالاهای خاصی است که شبیه آنها در بازار نیست و یا برندهایی که ناشناخته است و این خود بستری برای قیمت گذاری غیر واقعی این محصولات است.

وی درباره بازنشستگی که در بازاریابی شبکه‌ای به عنوان یکی از محاسن این نوع از کسب و کار مطرح می شود، توضیح داد: ذهنیت مردم از بازنشستگی این است که شخصی در منزل می‌نشیند و هر ماه حقوق خودرا دریافت می‌کند در حالی که بازنشستگی در بازاریابی شبکه‌ای به این صورت نیست بلکه اگر کسی 15 ساعت کار می‌کرد الان باید 10 ساعت کار کند و یا اینکه بخشی از مشکلات و مراجعات به او کمتر می‌شود و در زمان جذب افرد، این موضوع را به درستی توضیح نمی دهند.

نریمانی به این پرسش که آیا ادعای بازاریابی شبکه‌ای درباره حذف واسطه ها و تقسیم سود آن بین بازاریابان در عمل محقق شده است یا نه، گفت: اکثر شرکت های بازاریابی شبکه‌ای محصولاتی را عرضه می‌کنند که خود تولید کننده آن نیستند و در حال حاضر حداقل یک واسطه بین تولیدکننده و مصرف کننده ایجاد شده است.

وی ادامه داد: شعار بازاریابی شبکه‌ای این بود که تولید کننده واقعی کالا و محصولات خود را به مصرف کننده نهایی برساند ولی متاسفانه در حال حاضر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای به صورت یک ویترین عمل می‌کنند و تبدیل به وارد کننده انحصاری شده‌اند.

وی افزود: این نوع عملکرد شرکت های بازاریابی شبکه‌ای در واقع واردات است نه فروش شبکه ای.

این استاد دانشگاه و حوزه در ادامه درباره مجوز فقهی و شرعی این نوع فعالیت ها که بعضا محل تردید است، گفت: مقام معظم رهبری فتوا به حرمت این کسب و کار داده‌اند و مقلدین ایشان جایز نیست به این نوع فعالیت‌ها ورود کنند و آیات عظام سیستانی و وحید خراسانی بنا به احتیاط واجب این کار را جایز نمی‌دانند و مابقی آیات یعنی آیات عظام مکارم شیرازی، علوی گرگانی، گرامی، منتظری، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی و دیگر فقها با قید و بندهایی و مشروط جایز می‌دانند.

وی در ادامه با اشاره به فرآیند بازاریابی شبکه ای سالم که در قانون آمده و در مدیریت بازاریابی مطرح است، اذعان کرد: بازاریاب نسبت به همه افرادی که به دلیل خرید‌شان به او سود تعلق می‌گیرد وظایفی مستقیم و غیر مستقیمی از جمله پیگیری برای حل مشکلات این افراد، کلاس های انگیزشی، کلاس‌های آموزشی، آموزش شبکه سازی و آموزش فروش دارد و همه این فرآیند باید تعریف شده باشد و تا نسل هفتم از زیر مجموعه‌شان پوشش داده شود. به همین دلایل بازاریابی شبکه‌ای کار سختی است و درآمد آن هم در صورت اجرای صحیح آنچنان که می‌گویند نیست.

وی ادامه داد: یکی از شرکت‌های ایرانی به بنده گفت درحال تعریف این وظایف هستیم و قرار شد بعد از تنظیم این دستورالعمل نسخه‌ای برای بنده ارسال کنند که دو سال گذشته ولی هنوز چیزی برای من ارسال نشده است.

وی اضافه کرد: اگر این ارتباطات با زیر مجموعه نباشد اکثرا افراد درآمدی نخواهند داشت یعنی این نیست که سود زیاد در ازای کار کم نصیب فرد شود و متاسفانه در جلسات پرزنت بر روی این مسئله تاکید می کنند که این مساله قطعا دروغ است.

نریمانی با اشاره به اهمیت مطالبه گری رسانه ها در خصوص روش اجرای بازاریابی شبکه ای توصیه کرد: رسانه‌ها باید از نهاد های مربوطه مطالبه شفافیت های مالی و ارائه اطلاعات آماری در مقاطع مختلف زمانی و نظارت بیشتر  داشته باشند تا بازاریابی شبکه ای دچار تبعات  اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نشود.

وی در پایان گفت: اگربازاریابی شبکه‌ای سالم و واقعی اجرا شود می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند و بخش قابل توجهی از بیکاری و رکود و تولید ملی را حل کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اوجي: 1395/5/1316:37:28،
87
32
همشون دزدن مردم گول نخوريد يكي دوسال خوب پول ميدن بعدم با كلي بدهي رها ميكنن بري پي كارت شبكه اي و هرمي و ...
علی: 1395/5/1321:08:12،
53
76
انصافا اگر به شما پولم نده، [که قطعا اگر این سیستمو باور داشته باشی پولم میده] آموزشهای که از طرف بازاریابی شبکه ای و انرژی مثبت و خودآگاهی که به شما میده کلی ارزش داره.

واژه دزد هم درست نیست- دزد کسایی هستند که پولهای کلان میگرن، فیش های حقوقی بالایی دارن ولی به اندازه اون خدماتو کار ارائه نمیدن.
استاد: 1395/5/1323:03:50،
73
27
اتفاقا اصلش هم مشكل داره فقط با بازي با كلمات ذهن انسان ها ساده لوح رو گول ميزنن كه فكر كنن سيستم درسته اينجا جاش نيست بنده در مقاله اي تمام اين روش ها بازار يابي رو دستشون رو كردم
پاسخ به علي : 1395/5/1407:05:50،
49
27
اول ميگن بايد باور داشته باشي بعد ميگن لازمه باور داشتن اينه پول بدي بعد ميگن بايد انرژي مثبت داشته باشي تا بهت پول برسه ؟
ايراني: 1395/5/1409:03:26،
51
34
من نميدونم مردم چرا هنوز خام اينجور شرکتا ميشن ؟!!
محمد: 1395/5/1410:38:36،
41
34
از بازاريابان شبكه اي فقط يك سوال بپرسيد،چرا شركت بازاريابي شبكه اي محصولات برند و معتبر ارائه نميكنه و فقط و فقط روي محصولات غير استاندارد با برند غير معتبر و با قيمت بالا مانور ميده؟؟؟،همين سوال كافيه كه معلوم كنه كه اين شركت ها همشون يك شياد بزرگ براي به جيب زدن پول شما هستند.
amin: 1395/5/1418:10:47،
43
32
خواهش میکنم وارد این شرکتا نشین تمام پول و وقت و انرژیتونو میگیرن برای سود خودشون.واقعا باید مسئولین این شرکتا رو جمع کنن خدا میدونه چقدر جوونای مردمو از درس و زندگی باز کردن.در حال حاضر چهار نفر از دوستای من تو این شرکتا مشغول به کارن و همشون از دانشگاه انصراف دادن برای ماهی چهارصد هزار تومن.
محسن: 1395/5/1317:15:20،
51
58
اگر درست و اصولی انجام بشه روش خوبی برای کسب درآمده وگرنه مثل بعضی از این بازاریابی های شبکه ای که به عالمه ویزیتور درست میکنند و جنس ها رو میفروشند که این کلا با اصول بازاریابی شبکه ای در تضاده...
دوستان اگه کار میکنند توجه کنند که فروش کالا در اینجا اشتباه هست و باید روی شبکه و تیم سازی تمرکز کنند و هرکس فقط برای مایحتاج زندگیش خرید انجام بده...
ممنون.
بازاریاب: 1395/5/1407:07:32،
45
30
یکی از بهترین روشها برای نابود کردن ارتباطات مردمی (حتی در بین خانواده ها) همین بازاریابی شبکه ای می باشد.
کلا در این نوع بازار به شما میگن همه افراد دور و بر فرصت هستن در غیر این صورت وقتتو براش نزار و با این دید گاه نوع ارتباط این افراد با محیط دور و بر به نوعی فرصت طلبی بدل می شود.
این نوع بازار فقط به وجود آمد تا به معنای واقعی کلمه بازاریابی و بازار یاب را نابود کند.
به شما القاء می کنند بعد از یک ماه بازاریاب حرفه ای می شوی و این یعنی فاته یک بازار یاب که هم وقط هم تحصیل کرده و به اصول بازار یابی اشراف دارد را خواندن.
بدترین نوع بازار یابی را در این نوع بازار می توان در یک کلام خلاصه کرد
((هر چی ما داریم عآلی و ارزونه و باقی آشغال و گرونن و هر کی با ماست آینده داره باقی نزدیک بین و بدون آینده))
مهران: 1395/5/1317:17:21،
82
27
بازاریابی شبکه ای توو ایران ینی مخ جوونای بیکارو با وعده های الکی مشغول کردن...اقا جان کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من
مهران 23 ساله
سعید: 1395/5/1317:22:28،
66
27
این شرکت ها رو در یک جمله میشه توصیف کرد پیشرفت با طعم رویای واهی...
جای یه مقاله درمورد بررسی این شرکتای بازریابی مثل بادران و بیزو پنبه ریز و... تو سایت ایرانجیب خالیه
خیلی ها الان تو این کویر اقتصادی ایران دنبال سراب این شرکتا میرن و خودشون رو درگیر میکنن
عمو محمد: 1395/5/1317:29:24،
70
37
سیستم بازار یابی شبکه ای در ایران فقط و فقط هدف کلاه برداری را دنبال میکند . و کاملا بی فایده است و به هیچ عنوان گول حرفای قشنگشون رو نخورین . من چند تا از نزدیکترین دوست و همکارام تو این کار هستن و برای شرکت پنبه ریز کار میکنن . پارسال که وارد سیستم شدند چندین بار منو پرزنت کردن و اصرار داشتن که بیام تو کار ولی میدونستم که خربزه آبه . من تو این مدت یک سال از نزدیک کاراشونو دنبال کردم و هیچ چیزی جز تلف کردن وقت و اعتبار و انرژی ادم تو این کار نیست . همشون سعی در تخریب مشاغل دیگر دارن . یه نفر به اسم دکتر ز.... که از افراد پنبه ریز بود تو همایش میگفت من پزشک هستم و تا 18 ماه قبل سوار موتور میشدم و غصه میخوردم از وضع زندگیم ولی الان بعد از 18 ماه که با این سیستم اشنا شدم تو این ماه 300 میلیون فقط پورسانت گرفتم و لکسوس خریذم و پزشکی رو گذاشتم کنار . خلاصه مطلب اینه که همشون دروغگو ان......
سینا: 1395/5/1402:15:11،
58
23
دوست عزیز خرف شما رو قبول دارم ولی این مسئله خرید ماشین های لوکس که وسیله ای شده برای اغفال جوانان ساده و البته بیکار هم در نوع خوش جالب و مشکوک هست. به نظرم افراد سرگروه شهرهای بزرگ فقط در این معامله سود میکنند و بقیه افراد زیر گروه تنها نقش طعمه رو بازی میکنند. این افراد با فریب بقیه با پول های بدست اومده از عشق جوان ایرانی که بالای 90 درصدشون آرزوی ماشین لوکس دارند سوء استفاده میکنند و پول های زیادی رو به جیب میزنند، دریغ از اینکه یک نفر از زیر مجموعه این افراد بتونه روزی به این پول ها و ماشین های گران قیمت برسه.
عمو محمد: 1395/5/1317:31:14،
65
25
.... هزار نقش و کلک براتون بازی کینن . شما رو جوری نشون میدن که بدبخت و بیچاره هستین و باید برای ثروتمند شدن تو مدت زمان کوتاه فقط این کارو قوبل کنین. خلاصه اینکه خیلی چیزا تو این سیستم دیدم و هیچی رو از اینجور ادما باور نکنین
محسن : 1395/5/1317:46:44،
77
31
آقا من تجربشو داشتم عمرتان را تلف نکنید ارزش نداره
علی: 1395/5/1317:48:08،
76
32
پلیس هر چه زود تر باید جلوی بازار یابی شبکه ای رو بگیره
م.ط: 1395/5/1409:02:56،
35
31
شما برو تو سایت پلیس فتا متاسفانه میبینی یه سریشون مجوز هم دارن
مهدی: 1395/5/1317:58:02،
43
54
دوستان عزیز من راهنمایی میخوام، خواهشا کسایی که اطلاع دارند بدون عرض و راست و حسینی جواب بدید، یکی از دوستای من عضو یکی از این شبکه های بازاریابی هست که این برند از سال 90 فعالیت خودش رو شروع کرده و میشه گفت الان جزو معروف ترین برندها شده. این دوستم خیلی به من اصرار میکنه که عضو بشم و خودش اذعان داره که بعد از دو، سه سال به درآمد ماهی 10 الی 15 میلیون تومن رسیده و همچنین افراد سر گروه استانی به درامد های 30 و 40 تومنی رسیده اند، البته من هیچوقت این رقم ها رو باور نکردم. اما از طرفی ه تعدادشون روز به روز بیشتر میشه و تبلیغاتشون قوی تر میشه. همایش های آنچنانی، جلسه های پر جمعیت، خرید ماشین های خارجی گرون قیمت و مدل بالا و ...
کسایی که تجربه دارند آیا امکانش هست که با عضو گیری و زیر مجموعه سازی بالا به این درامد ها رسید یا بیشتر در حد شو و نمایش هست برای ترغیب دیگران به عضو شدن در گروه ها.
....: 1395/5/1319:33:01،
49
24
فقط میتونم بگم شیوه کارشون مشکل داره این شیوه فروش محصولات ایرانی (البته بعلاوه جنس خارجی قاچاق و فیک )9سال پیش هم دیدم و صاحب شرکتها متواری شدن و حرفهایی که تو پلن کاریشون میزنن اشکال داره .منم یکماه پیش به یکیشون سر زدم و با بحثهایی که با سرگروه اونجا داشتم به واقعیت نوشته های بالا رسیدم .زیاد نمیشه اینجا توضیح داد اما من که مشکل زیاد دیدم
بازاریابی شبکه ای: 1395/5/1321:01:27،
38
45
نظرات دوستانو خوندم ولی خیلی از دوستان یک طرفه نظر دادند. با توجه به این که این نوع بازاریابی به این نحو تازه پدیدار شده خیلی از بازاریابان درست اجراش نمیکنند و یه جورایی داره دورانه سعی و خطاشو در ایران طی میکنه. قطعا بدونید اگر به نحو صحیح اجرا بشه واقعا تحول عظیمی در ایران بواسطه همین بازاریابی شبکه ای بخصوص در همین دوران تحریم شکل میگیره. این کار به این سادگی که بسیاری از پرزنتورها نشون میدن نیست- یکی از سخت ترین مشاغل جهان و در عین حال زود بازده ترین کارهاست که همه اینها 100 البته به باورهای و ایمان طرف تحمل سختی ها و گوشه کنایه های اطرافیان وابسته هستش.
از همه اینها بگذریم جدای از خود کارش، نگرش مثبت و تغییر باورهایی که بواسطه همین بازاریابی در فرد ایجاد میشه باعث شکوفایی و خودآگاهی فرد میشه و چه بسا نه در این کار در سایر زمینه ها باعث موفقیت شما میشه.

محسن: 1395/5/1321:25:28،
45
47
آقا مهدی سلام...

خواستم بگم موفقیت هست اما از راه درستش

عده ای موفق میشن و عده ای نه

واسه موفقیت مثل هر کاری باید تلاش کرد....

من آدمهای شکست خورده و موفق رو با هم دیدم....

همون جور که شما شرکت کامپیوتری میزنی و موفق نمیشی اما دلیل بر بد بودن شرکت کامپیوتری نیست...
راشد: 1395/5/1408:50:40،
46
29
یکی از ابهامات یا بهتر بگم مشکلات این سیستم اینه که معلوم نیست کی راست میگه و کی دروغ. خیلی سیستم بسته و گنگی هست شاید اگر درآمد های اشخاصی که سالهاست در این مجموعه ها فعالیت میکنند به صورت شفاف و روشن مشخص می شد مردم راحت تر تصمیم گیری میکردند. اما چیزی که به وضوح مشخص هست برخی از تخلافات این سیستم هست. مثلا1- جنسی که میخری نمونه اون توی بازار نیست و افراد حق انتخاب بین خرید از بازار و نتورک را ندارند 2- کیفیت اجناس به هیچ وجه در حدی که تبلیغ میکنند نیست و میشه گفت در حد محصولات خیلی متوسط و ارزان بازار هست اما به دلیل بسته بندی های انچنانی و مانور روی برند های اسماً خارجی، در نظر مردم به جنس با کیفیت معرفی می شود. 3- قیمت این محصولات در برابر کیفیت خیلی متوسطی که دارد به طرز عجیب و سرسام آوری بالا هست.
meisam: 1395/5/1323:28:05،
50
29
صمیمی ترین رفیقامو ازم گرفتن
دولت دیده جوونا بیکارن گفته یه مصوبه داخلی از وزارت صنعت میگیرم این بندگان خدا حداقل توهم شاغل بودن برشون داره در حالیکه همشون سرکارن
یادتون نره تو این شرکتا تقریبا سیستم جذب و حتی نفرات بالای پلن همون گلدکوئستیای قدیم هستن که حالا به جای زیر زمین روی زمین فعالیت میکنن و برای کسب مجوز یک جنس صوری بالای قیمت واقعیش هم این وسط گذاشتند
بازاریاب: 1395/5/1408:57:31،
39
31
آقا meisam این یک فرصت هستش تا آدما و دوستای واقعی رو بشناسی...تنها منفعت بازار یابی شیکه اییییییییی
يه نفر: 1395/5/1404:29:37،
43
39
بسيار جالبه كه عموم جامعه هنوز تو طرز تفكر عقب افتاده خودشون مونده اند و بي اساس حرف ميزنند! من رو نميشناسيد پس دليل نداره خالي ببندم! بنده با يكسال فعاليت الان روي درآمد ماهيانه ١٠ ميليون و رو به افزايش هستم، در آستانه ورشكستگي شغل قبليم شروع كردم الان هم ماشين خريدم! بله قربونتون برنم كار بسيار سختيه هر كسي هم از پسش بر نمياد ولي دروغ نيست! توهم نيست! تو اطرافيان شما كسي مغازه نزده موفق نشه؟ اين هم يه كاره با اين تفاوت كه بدون سرمايه انجامش ميدي... شما نميتوني درسته ولي نشدني نيست عزيز
يكم با منطق و تحقيقات حرف بزنيد، موفق باشيد
بازاریاب: 1395/5/1408:54:45،
50
38
اینجاهم دست از پرزنت بر نمیداری.
دو نفر : 1395/5/1410:11:20،
46
25
مردم قبلا بي منطق تحقيقات اين حرف ها رو قبول ميكردن اما الان در مورد شركت هاي هرمي و شبكه اي يا هر اسمي سطح سوادشون رفته بالا
درضمن ماهي ده ميليون كه چيزي نيست ادم با دزدي از مردم بيشتر از اينا ميتونه در بياره
مدیر مالی: 1395/5/1411:11:30،
46
28
هر وقت به یک حسابرس و بازرس اجازه دادن بره صورت های مالی شرکت های بازاریابی رو بررسی کنه اونوقت میشه به کارشون مشروعیت داد.
مشکل اینه که این شرکت ها شفافیت مالی ندارن.و الا یکی از بهترین نوع فعالیت های اقتصادی واسه هر مملکتی میتونه باشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما