کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مخارج زندگی شهری حداقل 3 میلیون تومان است

کدخبر:۲۵۸۸۰دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳:۱۸۲۰۶۷ بازدید

کارگران می‌گویند مخارج خانوار دوباره افزایش یافته و امکان تامین معیشت با درآمد کمتر از 3 میلیون تومان در ماه وجود ندارد؛ در عین حال قدرت ...
مخارج زندگی شهری حداقل 3 میلیون تومان است

کارگران می‌گویند مخارج خانوار دوباره افزایش یافته و امکان تامین معیشت با درآمد کمتر از 3 میلیون تومان در ماه وجود ندارد؛ در عین حال قدرت خرید در 4 ماه اول امسال دستکم 30 درصد افت کرده است.

نمایندگان کارگری می گویند سالهاست کسری درآمدها و عدم حمایت دولت ها از رشد واقعی دستمزدها باعث افت مستمر کیفیت زندگی مشمولان قانون کار در ایران شده است. گروه های کارگری که با خانواده های خود تقریبا دو سوم کل جمعیت ایران را تشکیل می دهند، همواره با چالش درآمد - مخارج مواجه هستند.

شاید دلایل فراوانی را بتوان برای پایین ماندن درآمد کارگران در ایران عنوان کرد ولی از مهم ترین آنها همانگونه که عنوان شد بی توجهی دولت ها به معیشت اقشار کم درآمد در طول دوره های مختلف، ناتوانی شورای عالی کار در تعیین مزد واقعی، مصلحت اندیشی های مکرر و دخالت های دولت ها در جهت حمایت از منافع کارفرمایان، جنگ و توقف چندساله افزایش مزد، بی ثباتی اقتصاد ایران در دوره های مختلف، وجود نوعی تفکر سرمایه داری در کشور که می گوید شاغلان معمولی نباید از یک حدی بیشتر درآمد داشته باشند و ... باعث شده تا زمینه های پایین ماندن دستمزدها در ایران فراهم شود.


دلایل تشدید فشار معیشتی کارگران

طی دوره های مختلف، دولت ها بر سر مسائلی مانند اجرای هدفمندی یارانه ها، ناتوانی کارفرمایان در پرداخت مزد واقعی و مانند آن جلوی تعیین دستمزد بر اساس ماده ۴۱ قانون کار را گرفته و ترمیم دستمزد مشمولان قانون کار را به آینده موکول کرده اند؛ آینده ای که هنوز نیامده است!

کارشناسان عقیده دارند بنا به گزارش های بین المللی، حقوق و دستمزد در ایران یکی از پایین ترین ارقام در بین کشورهای عضو سازمان جهانی کار است و به صورت کلی مسئله دستمزدها، به چالشی کهنه و قدیمی بین کارگران و کارفرمایان تبدیل شده است. از آنسو پرهیز دولت ها از پذیرش مسئولیت خود در قبال کمک به تامین معیشت نیروی کار نیز بر ضعیف ماندن معیشت شاغلان در ایران دامن زده است.

به گفته مقامات کارگری، دستمزدهای فعلی که برای امسال حداقل ۸۱۲ هزار تومان تعیین شده و متوسط پرداختی به اغلب مشمولان قانون کار بالاتر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نمی شود، در شهرها نهایتا کفاف ۱۰ روز مخارج ماه را خواهد داد و افراد برای تامین معیشت خود در طول سال کسری دارند.

پیش از این، برخی مراکز آماری مانند بانک مرکزی و مرکز آمار حداقل درآمد مورد نیاز برای زندگی در شهرها برای هر خانوار که معمولا ۴ نفره در نظر گرفته می شود را در ماه دستکم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرده اند؛ با این حال، کارگران می گویند این محاسبات با واقعیت های زندگی مشمولان قانون کار منطبق نیست و مخارج طبق بررسی های میدانی بالای ۳ میلیون تومان در هر ماه است.


درآمدها کفاف مخارج را نمی‌دهد

آنها می گویند بخش قابل توجهی از مخارج زندگی در شهرها و به ویژه کلانشهرها مربوط به مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و درمان است که با درآمدهای فعلی قطعا امکان ایجاد هماهنگی بین درآمدها و مخارج وجود نخواهد داشت.

هادی ابوی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در سال گذشته برخی بررسی های میدانی از اوضاع زندگی و مخارج کارگران و گروه های کم درآمد در شهرهای مختلف کشور انجام شده بود گفت: با این وجود، بانک مرکزی و مرکز آمار هم گزارش هایی را بعضا ارائه کرده اند که متاسفانه هیچ یک مورد توجه دولت قرار نگرفته است.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: آمارهای دولتی از وضعیت مخارج خانوار معمولا ۲.۳ تا ۲.۵ میلیون تومان برای هر خانوار در ماه اعلام می شود که اگر همین آمار را نیز بپذیریم، شکاف عمیقی با دریافتی ۸۱۲ هزارتومانی تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی کارگران خواهد داشت.

ابوی ادامه داد: در سال جاری نیز برخی اقلام پُرمصرف خانوارهای کارگری افزایش قیمت داشته و فاصله معیشت و درآمد کارگران هر روز بیشتر می شود. معمولا نرخ های تورم اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار با واقعیت های زندگی کارگران تفاوت دارد.


پدیده چندشغلی در شهرها

این مقام مسئول کارگری با تاکید بر اینکه سبد مورد محاسبه مراکز آماری با سبد مصرفی خانوار تفاوت دارد گفت: در بخش اجاره مسکن هزینه های کارگران بین ۲۰ تا ۲۵ درصد در سال جاری رشد داشته است و این موضوع بخش مهمی از مخارج ماهیانه خانوارهای کم درآمد را تشیل می دهد.

وی تصریح کرد: به صورت کلی می توان گفت قدرت خرید و معیشت کارگران در ۴ ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افت داشته و ما تقریبا در تمامی اقلام مورد نیاز برای زندگی به ویژه در بخش خوراک با رشد قیمت مواجه هستیم.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: می توان گفت در شرایط فعلی هر خانوار ۴ نفره ساکن در شهرها ماهیانه دستکم به ۳ میلیون تومان درآمد نیاز دارد و نمی توان با کمتر از این رقم، هزینه ها را تامین کرد.

به گفته ابوی، افزایش مخارج زندگی در کلانشهرها و به صورت کلی در کشور باعث شده تا بسیاری دچار پدیده چندشغلی شوند و افراد مجبور شوند برای جبران کسری درآمدهای خود در چند شغل وارد شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آریا: 1395/5/1109:09:20،
120
23
این تازه حداقلها یعنی مخارج نفس کشیدن خشک و خالی اونوقت چندین میلیون نفر در این مملکت باید با 812 تومان چرخ زندگیشون رو بچرخونن و جیک هم نزنند!
سامان: 1395/5/1109:28:31،
99
34
بخدا حقوق يك ميليوني فقط و فقط به اندازه يك هفته هم دوام نداره
خدا رحم كنه
روحاني شما كه اول از عدالت حرف ميزديد پس گو ؟
ایران: 1395/5/1109:48:54،
130
37

شایعه پراکنی نکنید دیگه....!!!!

تورم شده تک رقمی ی ی ی....!!!!

همه چی ارزونه!!! باورنمیکنید بریدازفروشگاه محله ی آقای سیف بپرسید!!!!
مهدی: 1395/5/1110:39:17،
39
38
این تفکر دولتی که برای حمایت سرمایه داران که در حقیقت بدنه دولت است باعث شده حتی انچه خودشان تصویب کردهاند هیچ گاه اجرا نشود و زمینه باشد برای انچه گوشه ای از ان هر از چند گاهی رو میشود.
تفکری که میگوید گارگر بیش از این نباید داشته باشد خوب گارگر چرا باید با جون ودل تولید کنه.
نتیجه صنایعی که یک به یک از دور خارج میشود و بازی باخت باخت !!!!برندی مثل ارج از دور خارج میشود کفش ملی بافندگی و نساجی و این روند ادامه دارد.من که سوادشو ندارم یه متخصص برید یکم از اون حقوقا بدید درسش کنید ولی از
زاپن بیارید ویا ....داخلی ثابت شده
مهدی: 1395/5/1111:42:12،
53
72
حتما اینا هم تقصیر احمدی نژاده ؟!!!
امید : 1395/5/1111:50:26،
74
30
چرا کسی با داد این مردم نمیرسه
چرا فیشهای زیر 1 میلیون پخش نمیشه که مسولین خجالت بکشن
محمد جواد: 1395/5/1115:14:50،
34
46
خیلی ها تو هند و پاکستان و بنگلادش و آفریقا همین زندگی رو هم ندارند
پس ما هم باید خدا رو شاکر باشیم که حداقل یه زندگی بخور و نمیر داریم
امیرررررررر: 1395/5/1116:11:59،
47
26
من تولید کننده هستم و ۱۵ نفر کارگر دارم
واقعا منم قبول دارم که حقوق کارگرا کمه
ولی وقتی فکر میکنم اگه قرار باشه ۱یک تومن کارگر بشه ۲ تومن ، بخدا من نمیتونم حقوق بدم ،اونوقت باید جنسمو گرون کنم ، که همون کارگر مجبور میشه گرونتر بخره
این ماجرا یک کلاف به هم پیچیده هست
به همین راحتی نیست
یه مخ قوی میخواد درستش کنه
از دست آقای روحانی کاری بر نمیاد
حسینقلیخان: 1395/5/1118:43:59،
43
23
آقا امیر مشکل بی ارزش شدن پول ملی است . یعنی دولتها میان با وعده و وعید ولی دست در خزانه بانک مرکزی میکنند و ریال بدون پشتوانه چاپ میکنند می ببندند به ریش اقوام و مدیرانشون البته کمی هم به ریش ما ملت میخندند که عجیب درازگوشانی هستیم و هر چهار سال فریب یکی از این چرب زبانان میخوریم .
بهر حال تا اینجا امده اند اما دیگر به صخره سخت خورده اند و هیچ راه پس و پیشی ندارند مرگ اقتصاد ایران رقم خورده است کمی در مورد شهر دیترویت امریکا تحقیق کنید ملتفت وضعیت حال و آینده ایران خواهید شد .
میثم: 1395/5/1119:53:53،
36
34
خب نتیجش شده همین که میبینیم دیگه . همه تو خیابون ها عجله دارن . وحشیانه رانندگی میکنن . چرا . چونکه دو یا سه شغله هستن و دیگه اعصابی براشون نمونده .
محمد: 1395/5/1208:28:27،
37
23
پاسخ به مهدي
شما كه اينقدر سنگ احمدي نژاد رو به سينه مي زني خودتو زدي به خواب؟تمام بدبختيهاي اين مملكت مال دوره اونه.اون زمان كه مي گفت تحريمها و دلار كاغذپاره اي بيش نيست.وقتي دلار يه شبه 3 برابر شد مسكن و زمين 10 برابر شد قيمت اجناس ساعتي بالا مي رفت او آقا ادعاي مديريت دنيا راداشت.هركشور ديگه اي بود به عنوان يك جنايتكار اقتصادي بايد محاكمه مي شد.
معین: 1395/5/1109:12:27،
79
34
وقتی به خوراک مردم رحم نمیکنن و بدون توجهی به جیب مردم گرونش میکنن با انواع بهانه ها انتظار دارین به حقوق و افزایش حقوق نگاه کنن؟
خوک: 1395/5/1109:38:35،
76
30
خود مردم به خودشان رحم میکنند که دولت بکند. طرف هیچ کاری برای مردم نکرده تدبیر و امید از دهنش جدا نمیشه. دولت جدید بدتر از دولت قبلی هرچی بازنشسته تو باندش بود دوباره با حقوق های میلیاردی در سال سر کار برد/ هیچکس جلوی فساد اقتصادی را نمی گیرد آنوقت دغدغه مجلس گیر دادن به چندتا بازیگربه خاطر نوع لباس در مراسم جشن حافظ است. / با این روحیه مردم هر غاصبی میتواند زمام امور ایران را دست بگیرد زیرا مردم دلسرد شدند.
فرد: 1395/5/1110:03:48،
78
26
نخواستیم...برگردیم تو غار ارزونتره.
کارمند: 1395/5/1110:11:41،
37
62
عجب کارگرای گرونی ... ماهی 3 میلیون ؟؟؟ چه خبره بابا....فکر کارفرمای بدبختم باشین با این وضع بازار ...
پردرد: 1395/5/1111:16:57،
51
38
یه لحظه فکر کن، اگه کارفرما نونی میخوره ، صدقه سری همین کارگرای بدبخته . میخواد همه سود تو جیبش بمونه، کار رو تنهایی انجام بده و همه سود رو تنهایی بذاره تو جیبش . اینطوری اونم راضی میشه . ما همه انسانیم . حق زندگی به طور مساوات رو دارم . یکی استعداد مدیریت داره میتونه با فکرش درآمد زایی کنه ولی خودش قادر به انجام اون نیست و فقط میتونه نظر بده.عده ای هم فکر ندارن،ولی توان انجام هر کاری رو دارن.وقتی این دو گروه با هم جمع بشن، می تونن درآمدزایی کنن و همه با هم به خوشی زندگی کنن و سود رو بین خودشون به عدالت تقسیم کنند و تو این دو روز زندگی دور هم خوش باشند.ولی متاسفانه اونی که صاحب فکره همه دنیا رو فقط برای خودش میخواد و از بقیه بمانند مورچه و شته، برای منفعت نامحدود خودش که سیری هم نداره استفاده می کنه.در دنیا باید مساوات باشه و همه خوب زندگی کنن.مثلا جامعه اسلامی هستیم و نباید فقر باشه.
كارگر: 1395/5/1110:33:44،
56
29
مردم ديگه از آقايان نااميد شدن و ميدونن اينها هم مشكلات كارگرو حل نميكنن

كسي بفكر كارگرها نيس

كم كم همين توليد اندك هم متوقف ميشه و واويلا...

مچكريم
كارگر مظلوم: 1395/5/1110:34:02،
72
32
شلاق نزنين حقوق پيشكش
علی: 1395/5/1111:07:11،
62
21
سلام ، این رییس دولت که میگه تورم تک رقمی شده و 9 درصد هست !!؟!! واقعا مملکت غارتگرانه ، همش شده دروغ و عوام فریبی ، ای ریاست عزیز ، شما که اومدی یه جایی را دوماه پیش افتتاح کردی ، آیا میدونی همونجا حدود 6 ماه حقوق دریافت نکردن ؟! یا این هم مثل تورم هستش و دروغه ؟ ما که سرکاریم اینه اوضاعمون ، وای به حال کسی که کار نداره ! خدا به دادمون برسه ........
احمدرضا: 1395/5/1111:30:33،
62
16
کشور بر اساس علم و دانش مدیریت نمیشود
امید ایران : 1395/5/1112:49:57،
57
34
من نمیدونم این چه آقا زاده ای هست که منفی میده
صدای پای مرگ: 1395/5/1201:37:38،
36
23
با سلام خدمت مردم عزیز به خداقسم آنقدر دلم برای مردمانی میسوزد که روزی به این امید انقلاب کردند که در رفاه اسایش بیشتری باشند در زمان جنگ پای ارزش و وطن ایستادند و گفتند زمان ظلم تمام میشود ولی گوی زمانه حاضر بدتر آن موقع است کسانی که با شعار کلید به میدان امدند گویی قفل بزرگتری به دست ملت زده اند تا کی باید روسیاه و شرمنده خانواده خود باشیم که با درامد کم و مخارج سنگین زندگی کنیم دوستی در پیام ها کشور ما را با پاکستان بنگلادش آفریقا مقایسه میکند آیا این کشورها انقلاب اسلامی کرده اند آیا خون بیش از یک میلیون انسان در جنگ در ان کشورها ریخته شده ایا ثروت نفت و گاز در این کشورها مثل ما وجود دارد ایا مردمانی فهیم مثل ایران در این کشورها هست به هرحال امید داریم نه از بابت آقایان بلکه از بابت خدا که حق ملت را از حلقوم این جماعت بیرون بکشد (صدای پای مرگ نزدیک است)
محسن: 1395/5/1211:32:56،
37
23
اين كه فقط ناله كرد. همه ميدونن هزينه نفس كشيدن و از گشنگي نمردن 3 ميليونه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار