کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حمايت موگرينی از پيوستن ايران به WTO

کدخبر:۲۵۸۷۲دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۷:۰۰۲۱۰۹ بازدید

«فدریکا موگرینی»، با صدور بیانیه‌ای از الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی تجارت حمایت کرد. این اقدام مسئول سیاست خارجی ...

«فدریکا موگرینی»، با صدور بیانیه‌ای از الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی تجارت حمایت کرد. این اقدام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از آن انجام شد که هیأت اقتصادی و گمرکی این اتحادیه پس از سفر به تهران و دیدار و گفت‌وگو با برخی از مسئولان اقتصادی کشورمان، به اروپا بازگشت. 

بیانیه حمایتی اتحادیه اروپا برای الحاق ایران در سازمان جهانی تجارت، در حالی صادر می‌شود که ایران از حدود 20 سال پیش متقاضی عضویت در این سازمان بوده و اتحادیه اروپا نیز اغلب از همراهان آمریکا در مخالفت صریح با این عضویت بوده است.  

هیأت اقتصادی و گمرکی اتحادیه اروپا که برای بررسی راه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی و آغاز همکاری‌های گمرکی به ایران سفر کرده بود، به سرپرستی «اریک مامر»، مدیر اداره رقابت‌پذیری اتحادیه اروپا و 9 نفر از مدیران اقتصادی این اتحادیه، ازجمله خوزه لوئیس فرناندز رانز، مدیر گمرک و مالیات اتحادیه اروپا (TAXUD)، با مسئولان سازمان توسعه تجارت، سازمان سرمایه‌گذاری، بانک مرکزی و سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد. به نظر می‌رسد در جریان این سفر، نوعی اعتمادسازی از سوی ایران درباره مسائل اقتصادی ایجاد شده که نشانه‌های آن در بیانیه موگرینی بازتاب یافته است. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، در ملاقات این هیأت با مسئولان سازمان گمرک ایران، مدیر اداره رقابت‌پذیری اتحادیه اروپا از آمادگی برای گسترش همکاری‌ها بین ایران و اتحادیه اروپا در تمام زمینه‌ها ازجمله امور گمرکی، خبر داده است.  طبق گفته «مامر»، سفر هیأت اتحادیه اروپا در ادامه دیدار ماه آوریل فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه و هیأت هفت‌نفره همراه او از تهران انجام شده است. 

‌حمایت از  ایران برای حضور در جمع‌های تأثیرگذار

حدود 20 سال می‌شود كه ایران خواهان عضويت در سازمان جهاني تجارت است و چندسالی هم به عنوان عضو ناظر در جلسات این سازمان شرکت می‌کند اما همیشه مخالفت‌هایی برای عضویت ایران در این سازمان وجود داشته و این خواسته محقق نشده است.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران، بیانیه موگرینی، مبنی بر حمایت از الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت آن‌هم پس از بازگشت هیأت اقتصادی اروپا از ایران را نشانه آمادگی جامعه اروپایی برای به‌رسمیت‌شناختن حقوق حقه ایران عنوان کرد. تصور محمدرضا بهزادیان این است که بعد از اقدام ارزشمند دولت یازدهم و تلاش‌های محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در به‌سامان‌رساندن توافق هسته‌ای، جامعه بین‌الملل، به‌ویژه اتحادیه اروپا، آمادگی لازم را برای پذیرفتن ایران در جمع‌های تأثیرگذار بر اقتصاد جهانی پیدا کرده‌ است تا جایی که حتی تمایل دارد در نقش حامی ظاهر شود و روند این کار را تسریع کند.

او تصریح می‌کند که طبیعتا حضور ایران در سازمان جهانی تجارت و اجتماعاتی از این دست، نیازمند عزم طرف دوم، یعنی دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نیز هست و بدون این عزم، حتی حمایت‌ها نیز راهگشا نخواهند بود. بهزادیان می‌گوید متأسفانه بسیاری مواقع، در روابط اقتصادی وزراتخانه‌های اقتصادی و حتی فعالان اقتصادی بخش خصوصی با همتایان خارجی، این همت و عزم دیده نمی‌شود و همین مسئله کار را برای بهره‌برداری از چنین حمایت‌هایی سخت می‌کند.

‌تلاش برای بریدن از جامعه جهانی در دولت‌های نهم و دهم

به گفته او، با وجود اینکه از زمان روی‌کار‌آمدن دولت اصلاحات، بحث پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت شروع شد و ما حتی توانستیم به عنوان عضو ناظر در جلسات این سازمان وارد شویم، اما کسانی که در ابتدای این بحث در دولت‌های هفتم و هشتم مسئولیت این کار را بر عهده داشتند، عملا درگیر مباحث کلامی بودند و کمتر مهلت انجام کارهای عملی را پیدا کردند. رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران می‌افزاید: دولت‌های نهم و دهم هم که کلا با این مبانی بیگانه بودند و تلاشی اگر داشتند برای بریدن از جامعه جهانی بود نه پیوستن به آن؛ اما حالا زمان پیوستن ما به نظام تعرفه‌های جهانی رسیده است؛ گرچه متأسفانه به نظر می‌رسد نه در دولت و حاکمیت، نه در بخش خصوصی اقتصاد و نه حتی در اتاق بازرگانی، عزمي جدی برای مبارزه با مسائلی که زمینه‌ساز این الحاق قلمداد می‌شوند، وجود ندارد. بهزادیان ادامه می‌دهد: نفس الحاق به سازمان جهانی تجارت، نیازمند شفاف‌سازی در اقتصاد و جلوگیری از رانت است اما اقتصاد ما به‌قدری غیرشفاف است و در گوشه‌و‌کنار آن اختیار به دست رانت‌دارها افتاده که عملا امکان الحاق را از بین می‌برد و در دولت و حاکمیت هم هنوز پذیرش ریسک برخورد با این رانت‌ها و نبود شفافیت‌ها دیده نمی‌شود تا زمینه‌ الحاق را فراهم کند.

‌اروپا در موافقت با ایران پنهان‌کاری نمی‌کند

بهزادیان با اشاره به سابقه مخالفت جدی آمریکا با پیوستن ایران به سازمان جهانی، می‌گوید: در گذشته اروپا نیز کم‌وبیش با مخالفت آمریکا همراهی می‌کرد اما اکنون به نظر می‌رسد جامعه اروپایی به موافق صددرصدی حضور ایران تبدیل شده است و در این کار پنهان‌کاری هم نمی‌کند. او معتقد است زمان پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت فرا رسیده است و علت حمایت‌ها و موافقتی که با حضور ما می‌شود نیز این است که قدرت‌های جهانی می‌دانند وقت توسعه و پیشرفت اقتصاد ایران فرا رسیده و اگر اقتصاد ایران ساخته شود، با توجه به اثرگذاری این کشور، می‌تواند به شکوفایی و توسعه دیگر کشورهای منطقه نیز کمک کند.

‌قبول سهم ایران در تجارت جهانی

رئیس خانه اقتصاد ایران نیز بیانیه مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در حمایت از الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت را یکی از ثمرات برجام می‌داند و تصریح می‌کند: این بیانیه یعنی جامعه بین‌الملل قبول کرده است که ایران می‌تواند سهم خود را در تجارت جهانی و بلوک‌های اقتصادی جهان داشته باشد. ابرهیم جمیلی، می‌گوید: بیانیه اتحادیه اروپا می‌تواند متضمن این معنا نیز باشد که این اتحادیه، دقیقا پیشنهاددهنده ورود ما به سازمان جهانی تجارت است و اگر آمریکا تاکنون به‌صراحت مخالفت می‌کرد و دیگران هم کم‌وبیش با او موافق بودند، حالا دیگر نمی‌تواند با آن صراحت مخالفت کند چراکه شرکای آمریکا طالب حضور ایران هستند.

‌راهگشای مشکلات حوزه بانکی

این عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است پشتیبانی قوی اتحادیه اروپا از ایران در حوزه‌های اقتصادی، می‌تواند راهگشای مشکلات ایران در حوزه ارتباطات بانکی و مبادلات پولی نیز باشد. جمیلی درباره اهمیت حمایت اتحادیه اروپا از ایران برای حضور در WTO تصریح می‌کند: ما با این حمایت‌ها می‌توانیم وارد سازمانی شویم که تجارت خارجی ما را تقویت می‌کند؛ علاوه بر این مصونیت‌هایی نیز برایمان ایجاد می‌کند همان‌گونه که اگر عضو بودیم، قطعا سازمان جهانی تجارت در مواجهه با تحریم‌هایی که علیه ایران وضع می‌شد، موضع‌گیری می‌کرد. او توصیه می‌کند: باید از این بیانیه استفاده کرده و تیم مذاکره‌کننده اقتصادی و سیاسی خود را برای پیگیری عضویت ایران در سازمان جهانی تجارت بفرستیم و در داخل نیز باید به توسعه زیرساخت‌های موردنیاز و روند زمینه‌سازی برای الحاق سرعت ببخشیم.

‌تأخیر به زیان ماست

رئیس خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه ورود به WTO یک‌شبه و یک‌ماهه امکان‌پذیر نیست، هرگونه اتلاف زمانی و تأخیر در این الحاق را به زیان ایران قلمداد می‌کند. جمیلی می‌گوید: مخالفت اروپایی‌ها مانع بزرگی برای ورود ما بود که حالا برداشته شده؛ گرچه تاکنون در سایه مخالفت آمریکا، مخالفت دیگران چندان به چشم نمی‌آمد. او با بیان اینکه ایران باید در بلوک‌های اقتصادی دنیا جایگاه خود را کسب کند، اظهار می‌کند: جامعه جهانی نسبت به ایران ذهنیت منفی داشتند اما تجربه ثابت کرده است وقتی با طرف‌های ایرانی صحبت می‌کنند قانع شده و ذهنیت خود را اصلاح می‌کنند. به همین دلیل وقتی هیأت‌ اقتصادی اروپایی با مسئولان ایرانی گفت‌وگو می‌کند، جانب‌داری از ایران تا حد حمایت برای الحاق را روا می‌بیند.

‌الحاق ایران نقطه مقابل خروج انگلیس

این عضو اتاق بازرگانی به جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و تبعات منفی اقتصادی آن برای اروپا و دیگر کشورها اشاره می‌کند و می‌گوید: پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت می‌تواند در مقیاسی جهانی، نقطه عکس جداشدن بریتانیا از اروپا باشد. به عبارتی ورود ما به جامعه جهانی نه‌تنها به زیان کسی نیست بلکه باعث منفعت کشورهای دیگر است. جمیلی با بیان اینکه تجارت جهانی زمانی منفعت دارد که همه در آن باشند، بیانیه حمایتی اروپا از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی را کاری قلمداد می‌کند که گرچه به نام ماست اما کام آنها را نیز برآورده می‌کند چراکه قدرت‌های بزرگ اقتصادی اروپا در توسعه روابط تجاری ایران ذی‌نفع هستند و این مهم با پیوستن ما به WTO محقق می‌شود.  

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آریا: 1395/5/1108:07:28،
113
23
دم شما مو بلوندها گرم که بفکر ما هستید و وعده های برجامیتون رو یادتون نرفته اما میشه بمن بگید این چطور ممکنه کشوری که جونش به تعرفه های وحشتناک و خارج از عرف گمرکی و درآمدهای ناحق حاصل از اون وابستس بیاد و عضو wto بشه؟؟!!ما از بیرون نمیخوریم بلکه از اون وحشتناک تر ما داریم از باصطلاح مسئولان داخلی خودمون آسیب میبینیم!!
مجتبی هرمزگان: 1395/5/1111:36:43،
61
19
کلا مسعولین حکومتی ما با هرگونه تعامل با دنیا مخالفند.....!
موافقت کنن که چی بشه....؟
تعرفه واردات تمام کالاها بشه 4 درصد.....!
دیگه بای بای خودرو 90 درصد تعرفه دار.....!
الان اقتصاد ما شده مثل یه بچه لوس که همیشه داره از پول توجیبی نقت استفاده میکنه.....!
ما که عشقمون جهاد و این حرفاست.....یکبار مثل مرد عضو تجارت جهانی میشیم.....اولش چند تا صنعتمون کله پا میشن.....اما بعد چند سال مجبوریم با حذف قوانین نا کارامد و رانت و حق الحساب روی پای خودمون وایستیم....!
یه بزرگی میگه: چیزی که نکشتت ...قویترت میکنه....!
باید جرات کرد و با اقتصاد جهانی تعامل کرد......اگر سرپا ایستادیم.....اونوقت یه حرفی.....!
وگرنه تا 100 سال دیگه با این تعرفه های کشکیمون......عمرا توسعه اقتصادی حتی نزدیکمون بشه...!
حسن: 1395/5/1111:39:37،
40
21
این داخلی ها فکرمیکنن WTO یه سازمان اداری! لذا دنبال این هستن که ریاست و مدیریتش بدست بیارن ویه تمدن اسلامی بر پایه مدیریت جهادی درست کنن! چیزی که اروپایی ها میگن، اینه که؛ اقتصاد جهانی یه موتوره، که باید درست و دقیق و منظم کار کنه! شما هم بیا یه بخشی از این موتور باش! آما آما!! این همون چیزی که نباید بگن!! ما نقش پیچ و مهره بازی کنیم!! اینجاست که به بعضی ها بر میخوره!!؟ پادشاه شهر دولاک تو فیلم شرک یادتون هست!!؟
سهیل: 1395/5/1118:46:31،
42
17
حالا حالاها امکان نداره چون اگه ایران عضو بشه، کلی آدم باید دکون بازارشون رو جمع کنن و چون آقایون عاشق پول هنگفت و مفت هستندف هیچ وقت چنین ریسکی نمیکنن
محمد: 1395/5/1108:26:59،
53
23
بقیه شاکی شدن به فکر چاره هستن. جالبه که هیچ کاری هم از دست کسی برنمیاد که جلوی چین رو بگیره که مصنوعی ارزش پولش رو پایین نگه داشته.
ماها تازه به فکر عضو شدن افتادیم !!! همیشه یه چند فاز از باقی دنیا عقبیم !!!
بازار آزاد : 1395/5/1108:58:17،
67
16
سازمان تجارت جهانی همین جوری هم اگه هیچ کسی هم مخالفت نکنه شمارو نمی پذیره اون جور که فکر می کنید با عضویت ، صادرات به راحتی صورت میگره واردات هم باید بدون تعرفه غیر منطقی و ازاد باشه در اون صورت باید کلی از کارخانه های بنجل فروش نظیر فرغون سازها تو کشور تعطیل میشه که بنظر شدنی نیست .
taniz: 1395/5/1109:29:05،
50
22
قرار شد مالیات بر ارزش افزوده را بگیرن و در ازای آن ایران عضو WTO بشه ولی سالهاست که فقط مالیاتشو میگرند.
در مورد خودرو هم همین بود که هر سال از گمرکی 5 درصد کم بشه ولی اینا فقط گرفتنشو بلدن !!!!!!!!!!!
م: 1395/5/1109:52:00،
50
22
بعیده ایران تمایل داشته باشه به WTO بپیونده.اگه زوری یه کاری برامون بکنن
1234: 1395/5/1110:13:59،
47
17
اگه تصويب بشه اول از همه فرغونسازا بايد جمع كنن برن و بجاش يونجه بكارن...!!

اونوقت مردم هميشه در صف حوصلشون سر ميره!!

شدني نيس
مسعود: 1395/5/1110:25:35،
51
20
کافیه ایران خودرو و سایپا مخالفت کنند کل طرح میره رو هوا ....
غمگسار: 1395/5/1110:55:04،
51
26
نمیدونستم تو این کشور نفرین شده هنوز موجودی به نام اقتصاد درش باشه خونه هم داشته باشه و اون خونه رئیس هم داشته باشه و از همه مهمتر نظر هم از خودش در کنه و غیر ممکن اینکه کسی بخواد به نظر ایشون ذره ای توجه کنه !!!

و سرانجام اینکه ما باید به اراجیف ایشان دل هم ببندیم !Nikol: 1395/5/1114:05:21،
36
24
حالا اگه به همین بلوندی بگی همین چیزی رو که گفتی رو بنویس و زیرشون امضاء کن ؛عمرا اگه انجام بده
میگه که نه ؛ما اصولا در کلیات موافق این موضوع هستیم ولی جزئیاتش رو باید کارشناسان تعیین و ارزیابی کنن
کارشناساشون هم که گفتن داداش اینا رتبه اول شستشوی پول و.... رو تو دنیا دارن پس خطرناکه
بهزاد تحریم: 1395/5/1117:44:59،
33
10
الهی پیر شی مامان موگرینی......

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما