کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه بر سر سپرده‌های کلان ثامن الحجج می‌آید؟

کدخبر:۲۵۸۴۱یکشنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۳:۱۶۱۹۱۳ بازدید

طبق اعلام بانک عامل تعیین تکلیف سپرده‌ های کلان ثامن الحجج تا سال آینده تعیین تکلیف خواهد شد.

بهمن ماه سال گذشته بود که به دنبال مشکلات ایجاد شده برای موسسه ثامن‌الحجج و ناتوانی آن در پرداخت سپرده مشتریان، شورای پول و اعتبار، بانک پارسیان را به عنوان بانک عامل پرداخت سپرده‌های این تعاونی انتخاب کرد و به تدریج مبالغ خردسپرده گذاران تا سقف 35 میلیون تومان پرداخت و قرار شد از 20 تیرماه سپرده ها تا سقف 100 میلیون تومان از سوی بانک پارسیان تعیین تکلیف شود.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از باشگاه خبرنگاران، براین اساس مدیرکل نظارت بر بانکها و موسسات اعتباری بانک مرکزی گفته بود مابقی این سپرده‌ها با سقف 100 میلیون تومان به مدت یکسال تحت عنوان سپرده در بانک پارسیان باقی خواهد ماند و تسویه یا تمدید سپرده‌گذاری ها پس از پایان مدت تعیین شده، صورت خواهد گرفت.

کمره ای اعلام کرده بود بانک پارسیان از محل فروش دارایی ها، دریافت اقساط تسهیلات و سایر روشها بقیه بدهی به سپرده‌گذاران را تعیین تکلیف خواهد کرد و گام بعدی رفع نگرانی سپرده‌گذاران تعیین تکلیف سپرده‌گذاریهای تا 200 و 300 میلیون تومان است.

اما با وجود اقدامات صورت گرفته در جریان باز پرداخت سپرده ها بسیاری از مردم که مبالغ هنگفتی در  این موسسه سپرده گذاری کرده بودند در تماس با باشگاه خبرنگاران از نحوه پرداخت و عقد قرارداد بانک پارسیان شکایت داشتند.

در این خصوص یک سپرده گذار تصریح کرد: بانک پارسیان تعهد نامه هایی را برای امضا در اختیار سپرده گذاران قرار می دهد با این مضمون که" 35 میلیون را دریافت و مابقی را در صورت تامین اعتبار از طرف بانک مرکزی تسویه خواهد کرد و در غیر اینصورت سپرده گذار هیچ گونه ادعایی نباید داشته باشد".

طبق این قرارداد به نظر می رسد در این مدت هیچ سودی به مبالغ باقی مانده  تعلق نمی گیرد و در اصل افراد پس از امضای قرارداد دیگر سپرده گذار محسوب نمی شوند و بانک تنها موظف به پرداخت اصل پول آن هم در زمان دلخواه خود است.

این روش پرداخت که البته طبق بخش نامه بانک مرکزی به اجرا در می آید موجب نارضایتی مشتریانی شده که چندین ماه منتظر دریافت سپرده های خود بوده اند؛ آنها معتقدند که بانک پارسیان می بایست با فروش اموال و دارایی های موسسه ثامن ضرر و زیان آنها را نیز تضمین و پرداخت کند؛ البته در یکی از بندهای بخش نامه بانک مرکزی آمده "هر گونه تصمیم گیری در خصوص پرداخت سود به حساب های انتقال یافته طی مدت قرارداد مشتریان در بانک عامل پس از نتایج ارزیابی املاک تعاونی و حصول اطمینان از تکافوی دارایی ها برای بازپرداخت اصل وجوه حساب‌های سپرده گذاران و اخذ مجوزهای لازم موکول خواهد شد"  که این نشاندهنده این است که تضمینی برای پرداخت سود در کار نیست.

بر اساس این گزارش نحوه تنظیم قرارداد نیز مورد شکایت سپرده گذاران واقع شد چراکه در متن قرارداد قید شده سپرده گذار هیچ گونه ادعایی نباید داشته باشد که این نیز مطابق یکی از بندهای بخشنامه مبنی بر اینکه "لازم است مشتریان، قراردادی مبنی بر عدم مطالبه وجوه حساب های خود طی مدت تعیین شده را با بانک عامل منعقد کنند تا در این مدت، فرصت کافی برای تبدیل دارایی های تعاونی به وجوه نقد به منظور بازپرداخت به سپرده گذاران فراهم شود" انجام گرفته است.

لازم به ذکر است گروه دیگری از شاکیان در این رابطه، افرادی با سپرده گذاری بالای 100 میلیون هستند که معتقدند سرمایه قابل توجه آنها برای حدود 10 ماه است که بلوکه شده و اگر در این مدت سود 15 درصدی نیزبه سپرده آنها تعلق می گرفت رقم بالایی می شد و این روند پرداخت و طولانی شدن زمان تعیین و تکلیف حساب ها، روز به روز به این ضرر و زیان می افزاید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1395/5/1011:55:30،
62
33
اگر یک موسسه مجاز یا یک بانک ورشکسته بشود بانک مرکزی جوابگو هست؟
خواهشا افراد اگاه اطلاعات بدهند یاد بگیریم.ممنون
محمد: 1395/5/1012:20:47،
55
42
اولا بانک ها و موسسات مجاز،عضو صندوق ضمانت سپرده هستند،که برای هر فرد،در هر بانک تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان رو تضمین میکنه؛
دوما موسسات مجاز(عسکریه،توسعه،کوثر،نور،کاسپین) و بانک های خصوصی و دولتی همه تحت نظارت بانک مرکزی هستند و در صورت ورشکستگی،بانک مرکزی وظیفه صیانت از سپرده های مردم رو به عهده داره؛

اما تعاونی اعتبار ثامن الحجج هرگز مجوز نداشت؛و حتی برای اخذ مجوز تلاش خوبی نداشت،بطوری که حتی حاضر به تغییر نام هم نشدند و بعلت مدیریت غلط منابع توسط مسئولان موسسه،دچار بحران کمبود نقدینگی شد،و باعث زیان سپرده گذارانش شد؛
يه جواب ساده: 1395/5/1012:23:10،
63
43
حاجى من خودم سپرده گذارم،
اولا توكل كن به خدا
دوما مطمئن شو كه طرف حسابت ثبت رسمى بانك مركزيه (تا حدود زيادى حواشى ريسك كاهش بده كه بعدا بهونه تراشى نشه)
سوما اينجا ايرانه و هيچ چيز حساب كتاب رسمى نداره كلا همه چيز رو هواست و بستگى به شانست داره(تمام قوانين با مداد نوشته شده....!!!!!)
اگرم ريسك پذير نيستى برو سراغ سكه و دلار و شمش)
ملكم خوبه
خلاصه حواستو خوب جمع كن
اينجا همينچيزايي هست كه ميبينى....!!!!
آفرودر حرفه ای اصل: 1395/5/1017:21:44،
32
51
من یکی که از این ورشکستگی سود خوبی کزدم سپرده 5 سالمو 210 تومن سر 4 سال از تهاتر تسهیلات و سپردم برداشتم تا 1 سال آخر 28 درصد کوتاه مدت موسسه دیگه بگیرم به جای 24.5 که اونا می دادن اگه ورشکست نمی شدن!!
امیدوارم با فروش پول لازمی و زیر قیمت چند هزار میلیارد ملکاشون قیمت ملک هم پایین بیاد تا چارتا ملک شکاری بزنم که یه سودم از اینجا بکنم!
رضا: 1395/5/1012:14:13،
54
33
همش کار خودشون بود که سرمایه ها مردم بیچاره رو با برنامه بالابکشند و بخورند وسلام
محمد: 1395/5/1013:38:07،
54
48
حقیقت بحران ثامن الحجج چیست؟
این تعاونی ،با پشت گوش انداختن خواسته های بانک مرکزی و همچنین عدم مدیریت درست منابع با اقداماتی نظیر تیم داری،خرید ملک بیش از ریسک منطقی،تبلیغات گسترده،واردات برنج،شعب متعدد،استخدام بیش از حد،دچار بحران کمبود نقدینگی شده؛
درست هست تعاونی اقداماتی برای اخذ مجوز کرد،اما قدم های اصلی را بر نداشت و حمایت بانک مرکزی را از دست داد؛

تقصیری گردن مدیریت جدید بانک مرکزی نیست و اهمال و تخلف در مدیریت قبلی صورت گرفته و این افراد باید پاسخ گو باشند؛

بانک مرکزی و بانک پارسیان تا اینجا به سپرده گذاران لطف کرده اند وگرنه مسئولیت با مدیریت قبلی بانک مرکزی و وزارت تعاون هست نه آقای سیف یا پرویزیان

تعهد نامه هم بسیار درست هست،چون اولا تعاونی مجوز نداشته،دوما پولی نمانده و نزد پارسیان نیست که بخواهد به مالباختگان تعهد پرداخت بدهد،مالباختگان صبر کنند تا اموال نقد شود؛
سامان: 1395/5/1013:17:03،
67
25
از آشنايان ما دو ميليارد تومن سپرده گذاشته و هنوز زورش نميرسه پولشو بگيره. بايد چيكار كنه. مرجع بين المللي داره بره شكايت كنه؟؟؟ اينجا كه مختلسين محترم جمعند و كسي پاسخگو نيست.
حسن: 1395/5/1014:58:25،
56
46
با توجه رویه پرداخت سپرده گذاران توسط بانک پارسیان و مبلغ سپرده انشالله بعد از صد سال نوه و نتیجه آن آشنا احتمالا به پولشان می رسند !!
البته قول نمیدهم !!
احتمالا بعد از صد سال !!
حسن: 1395/5/1015:14:20،
25
42
ايناچقدر طمع كارن حالا تو اصل پولت رو بگير سودش رو بعدا برو چونه بزن
عبدالله: 1395/5/1015:42:06،
46
45
پولتونو بذارین تو بانک چه دولتی چه خصوصی فرقی نمی کنه
این موسسات اعتباری چه با مجوز چه بی مجوز پول آدمو می خورن
طمع نکن داداش
محمد: 1395/5/1019:32:57،
38
53
موسسات مجاز،هم عوض صندوق ضمانت سپرده ها هستند و هم تحت نظارت و حمایت بانک مرکزی
سپرده گذار ثامن الحجج: 1395/5/1018:57:31،
48
55
پارسيان ورشکسته
رو پول ما نشسته

محمد: 1395/5/1023:39:03،
44
32
لطفا مدرک ورشکستگی فانک پارسیان رو ارائه بدین،ورگرنه سکوت کنید!
یک سوال،تعاونی که از پرداخت سود سپرده گذاران عاجز هست ورشکسته هست یا بانکی با این عظمت که وظیفه پرزحمت بازپسدهی پول مالباختگان را بعهده گرفته؟

این جای قدردانی از بانک هست؟باید متشکر باشید از بانک معظم پارسیان؛
شما سپرده گذاری در جای اشتباه کردید،چرا تاوان اشتباه شما را باید بانک خوشنام پارسیان بدهد؛


یاور: 1395/5/1021:56:12،
46
31
امروز اخبار ایران اعلام کرد ایرانی ها زیاد غذا میخورند بترسید از روزی که وجودتون الکی الکی غیر مجاز اعلام بشه تو این مملکت ..ای امت همیشه در صحنه
ریحانه: 1395/5/1023:25:22،
24
55
اینجاست که شاعر میگه ‍ً:تو غَره بدان مشو که مِی می نخوری ... صد لقمه خوری که مِی غلام است آن را .. این معامله با این امت؟ چرا؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار