کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حمله دوباره شهردار تهران به دولت

کدخبر:۲۵۷۳۲چهارشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۹:۴۰۳۷۸۶ بازدید

اینکه در افکار عمومی این‌گونه مطرح شود در شهر تهران راه ساختند و شهر را درست کردند، اما دیونی بالا آوردند که زیاد است، ظلم به ...

«اینکه در افکار عمومی این‌گونه مطرح شود در شهر تهران راه ساختند و شهر را درست کردند، اما دیونی بالا آوردند که زیاد است، ظلم به شهرداری است»؛ «در افکار عمومی می‌خواستند منتقل کنند که شهرداری تهران با فروش اموال و به همراه داشتن دیون، این کارها را انجام داده است».

            شهردار قالیباف

روزنامه شرق می‌نویسد : اینها، بخشی از گفته‌های محمدباقر قالیباف است که روز گذشته در صحن شورای شهر و در جریان بررسی طلب‌ها و دیون شهرداری تهران مطرح کرد. صحبت‌هایی که در خلال آمار و ارقام فنی‌اي که ارائه داد به نظر می‌رسد طعنه و کنایه‌های او به صحبت‌های دو هفته پیش رئیس‌جمهور و وزیر مسکن است. این گفته‌های قالیباف -که پس از پایان سخنرانی‌اش در شورا بلافاصله آنجا را ترک کرد- با واکنش برخی اعضای شورا هم مواجه شد. از آن جمله می‌توان به واکنش محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورا، اشاره کرد که دراین‌باره گفت: «شهردار با رویکرد سیاسی این توضیحات را داد و بعد هم رفت و حاضر نشد پاسخ ما را بشنود؛ آقای قالیباف طوری صحبت کردند که گویا تمام بدهی‌های شهرداری تهران منتسب به دولت است؛ درصورتی‌که ما سؤالات فنی بسیار واضحی را درباره این گزارش مطرح کردیم و ایشان به هیچ‌کدام از سؤالات و شبهات پاسخ روشنی ندادند».

جلسه مهم دیروز شورای شهر در حالی میزبان ميهمان ناخوانده خود بود که قرار بود معاون مالی و اداری شهردار تهران گزارشی از دیون شهرداری تهران به اشخاص حقیقی و حقوقی بدهد؛ اما یکباره شهردار تهران و همراهانش هم در شورا حاضر شدند. 

پیش از صحبت‌های شهردار، قدرت گودرزی، معاون مالی شهردار تهران پس از چند ماه اعتراض‌های اعضای شورا به مشخص‌نبودن میزان دیون شهرداری و نحوه پرداخت آنها، گزارشی را ارائه کرد اما از همان بخش اول با اعتراض اعضا مواجه شد؛ اعضای شورا تأکید داشتند این گزارش باید قبلا به دست آنها می‌رسیده، نه اینکه حالا با این جزئیات در صحن علنی ارائه شود؛ البته این اعتراض اعضا از نظر چمران، رئیس شورا، معنی نداشت و با اخم گفت: «بعدا به شما هم می‌دهیم بخوانید». همین پاسخ چمران هم با واکنش رحمت‌الله حافظی همراه شد و با شوخی گفت: «خسته نباشید». و حاضران خندیدند.در گزارش معاون مالی شهردار به میزان پروژه‌های شهری به‌خصوص در مترو اشاره شد و اینکه برای آزادسازی زمین این پروژه‌ها چه اعتباراتی خرج شده است. گودرزی در گزارش خود کل آمار ١١ساله اتوبان‌سازی و متروسازی و پروژه‌های عمرانی را به اعضا یادآوری کرد اما در نهایت عددی از میزان آزادسازی معابر زمین‌ها و پولی که بابت آنها داده شده به طور مشخص اعلام نکرد.

گودرزی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی ‌بر افزایش صدور مجوزهای ساخت‌وساز در شهر تهران برای کسب درآمد از سوی شهرداری گفت: در سال ٩٤ نسبت به ٩١ شاهد کاهش ٥٥درصدی درآمد ناشی از صدور پروانه بوده‌ایم.گودرزی در بخشی از صحبت‌های خود گفت: «شهرداری از سال ٨٤ تاکنون نزدیک به ١١٠ هزار میلیارد بودجه رسمی داشته که ٦٢ هزار میلیارد تومان آن نقد و بیش از ٤٧ هزار میلیارد آن غیرنقد بوده است». او افزود: همواره حدود ٧,٧ درصد از کل بودجه برای پرداخت دیون پیمانکاران بوده درحالی‌که بعضا ٢٠ الی ٣٠ درصد کل بودجه برخی سازمان‌ها مربوط به دیون است. معاون شهردار تهران در ادامه اظهاراتش رقمی درخور ‌توجه و باورنکردنی را ارائه کرد. او می‌گوید شهرداری تهران در مجموعه ١٠ سال گذشته حدود ٩ هزار میلیارد تومان از املاک شهرداری تهران را فروخته و در عوض حدود ٢٢ هزار میلیارد تومان از املاک را هم خریده و در نتیجه فروش یا کاهش دارایی‌هابه صحت ندارد.

به گزارش «شرق»، در شروع گزارش معاون شهردار محسن سرخو، عضو کمیسیون حمل‌ونقل شورا، نسبت به مطالب عنوان‌شده اعتراض کرد و گفت: اطلاعاتی که شما می‌دهید در دسترس ما نبوده و نمی‌توان با این شرایط به آنها استناد کرد. علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون بودجه شورا هم نسبت به اشکال آمار ارائه‌شده اعتراض کرد و گفت: آنچه در این گزارش ارائه می‌شود بدون توجه به گزارش تفریغ بودجه و حسابرسی‌هاست و در حالی این آمار را می‌دهند که تفریغ بودجه در سال‌های گذشته هنوز انجام نشده است. مهدی چمران حرف اعضا را تأیید می‌کرد اما به آنها حقی نمی‌داد و در ادامه گفت: بعدا گزارش را به شما می‌دهیم و اعضا هم گفتند بعد از این دیگر ارزشی ندارد.اما شهردار تهران که زمانی در صحن منتظر مانده بود، از فرصت تقدیم‌شده از سوي رئیس شورا استفاده کرد و چند روز بعد از پاسخ‌های تندی که به صحبت‌های رئیس‌جمهور در اجلاس شوراها و شهرداران داده بود، حمله رو به جلوی دیگری به سمت دولت را آغاز کرد. قالیباف از رقم دیون بودجه یکباره نقبی محسوس به انتقادهای اخیر رئیس‌جمهور و وزیر مسکن زد و گفت: براساس آماری که امروز ارائه شد نه‌تنها املاک شهر کم نشده‌اند، بلکه ٢.٥برابر افزایش داشته است. مردم شهر بدانند که ما نه‌تنها دارایی‌های شهر را نفروخته‌ایم بلکه آن را ٢.٥‌برابر هم کرده‌ایم.

شهردار تهران در ادامه مثال‌هایی آورد و گفت: برای اتوبان امام علی خانه‌هایی متری چهار میلیون خریداری کرده‌ایم درحالی‌که می‌توانستیم با ماده ٩ و بدون رضایت این خانه‌ها را تملک کنیم اما این کار را نکردیم. ٢٠٠ هکتار زمین را برای شهر آفتاب آزادسازی کردیم و ١٨٠ هکتار از زمین‌های داخل شهر را برای زندان قصر خریداری کردیم، قطعات بزرگی را برای بوستان یاس آزادسازی کردیم و نمونه این اقدامات زیاد بوده است.

شهردار تهران اگرچه هفته گذشته در جمع میهمانانی غریبه در اجلاش شوراها و شهرداران پاسخ انتقاد رئیس‌جمهور را داده بود اما دیروز از تریبون آزاد شورا باز هم استفاده کرد و گفت: از مجموع ٩ هزار میلیاردی که در این سال‌ها وام از دولت گرفته شده، بیش از سه ‌هزار میلیارد آن مربوط به دوره قبلی بوده و عمده آن هم برای مترو اختصاص یافته است. براساس قانون، دولت باید ٥٠ درصد به توسعه مترو کمک کند و در بازپرداخت وام‌ها نیز دولت ٥٠ درصد سهم دارد؛ اما متأسفانه دولت به تعهدات خود در بازپرداخت وام مترو عمل نکرده و حالا که می‌خواهیم ال‌سی جدید برای مترو باز کنیم، بانک‌ها اعلام کردند به دلیل بدهی نمی‌توانند و باید بگویم متأسفانه بخشی از دیون دولت را نیز در این بخش شهرداری پرداخت کرده است.

از آنجایی که ماه‌های پایانی دوره چهارم شورا و دوره فعالیت شهردار تهران است، چنین فرصت‌هایی برای ارائه گزارش‌های عملکرد و بیان دیدگاه‌ها غنیمت است و شهردار تهران هم در ادامه این فرصت، گفت: ٤٥ درصد کل زیرساخت‌های تهران از ابتدا تاکنون در این ١٠ سال اخیر ساخته شده و دراین‌میان میزان دیونمان بسیار کمتر از استاندارد که ٣٠ درصد بودجه است بوده است. او در ادامه گفت: دولت مکلف است دو میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی به شهرداری‌ها برای کمک به حمل‌ونقل بدهد که سهم شهرداری تهران ١,٢ میلیارد دلار است و بازپرداخت این وام هم صددرصد بر عهده دولت است. شهردار تهران در ادامه با جمله‌ای که کمتر از او در این سال‌ها شنیده شده گفت: بهتر است با این پول و سایر درآمدها صندوق ذخیره‌ای برای شهر ایجاد شود تا شهردار بعدی هم بتواند کاری کند. 

قالیباف پس از اظهاراتش گفت ساعت ١١ جلسه داشته‌ام و باید بروم و رفت. چمران هم در ادامه با بیان اینکه وقت بررسی اعتراض فرمانداری می‌گذرد، به جز چند نفر اجازه صحبت به اعضا را نداد. با وجود این، علیرضا دبیر گفت: حتما بدهی به بانک و بدهی به مردم از فروش املاک بهتر است. آماری را که امروز اعلام کردند ما قبلا ندیده‌ایم و حالا می‌گویند و این آماری است که در دفتر آنها از املاک فروخته‌شده و خریده‌شده، ثبت شده است و درباره آنهایی که ثبت‌ نشده آماری نیست و باید گفت «الله اعلم». وی با بیان اینکه گزارش تلفیق بودجه ٩٢، ٩٣ و ٩٤ هنوز تهیه نشده و آقایان تازه می‌خواهند گزارش تلفیق بودجه ٩١ را بدهند، خطاب به چمران گفت: مدت‌هاست گزارش حسابرسی مناطق آماده شده، اما نمی‌دانم چرا آنها را در دستور کار شورا قرار نمی‌دهید. رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران هم تصریح کرد: وقتی می‌توانید مدعی افزایش شفافیت مالی شوید که گزارش حسابرس صورت‌های مالی تلفیقی هر سال نسبت به سال گذشته ارتقا یابد. گزارش تلفیق سال ۸۹، مشروط بود و گزارش تلفیق سال ۹۰ غیرقابل اظهارنظر شده است، با این شرایط، ادعای شفافیت مالی ادعای پوچ و عوام‌فریبانه‌ای است. وی تصریح کرد: بدهی حاصل از تملک با آنچه در واقعیت رخ داده و پیش‌بینی می‌کنیم، مغایرت دارد.محمدسالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورا که در ابتدای این گزارش بخشی از گفته‌های او در واکنش به صحبت‌های شهردار آمد، در ادامه صحبت خود به رقم فروش املاک تهران در یک دهه گذشته که معادل ٩ هزار میلیارد تومان است اشاره کرد و گفت: با این عدد من نگران شدم که اگر املاک بزرگ‌مقیاس شهر تهران به این مبلغ فروخته شده باشد، به شهر جفا شده است؛ چراکه ارزش حتی چند عدد از املاک فروخته‌شده شهرداری بیشتر از ٩ هزار میلیارد تومان می‌شود و به نظر بنده املاک و اراضی بزرگ‌مقیاس شهرداری اگر باقی مانده بود، اکنون بیش از ٩٠ هزار میلیارد تومان ارزش داشت، پس چرا آن‌قدر ارزان فروخته شده‌اند؟ آیا املاکی که در فرایند ساخت اتوبان امام علی، پل صدر و... به‌جای پرداخت بدهی پیمانکاران و به‌جای املاک معوض تهاتر شده، جزء همین ٩ هزار میلیارد تومان است؟! سالاری با اشاره به اعلام مبلغ ٢١ هزار میلیارد تومان بابت املاک خریداری‌شده ازسوی شهرداری تهران گفت: درحال‌حاضر گفته می‌شود خرید ٢١ هزار میلیارد تومان به موجب احکام قضائی بدهی شهرداری مربوط به صاحبان املاک است، شهرداری باید مشخص کند منظور از خرید ٢١هزار میلیارد تومان ملک جدید برای شهرداری همان مبالغی است که پول آنها به موجب ادعاهای مطروحه در احکام قضائی پرداخت نشده است؟ تا جایی که ما اطلاع داریم، برای تملک تمام املاکی که در فرایند ساخت پل‌ها و بزرگراه‌ها خریداری شده، صرفا پول پرداخت نشده است و به جای پرداخت پول به خیلی از آنها تراکم داده شده و یا در باقی مانده ملک آنها بارگذاری بیشتری صورت گرفته آیا تراکم سیاری که در دست مردم است، مبلغ دقیق آنها نیز احصا شده؟

سالاری تصریح کرد: آقای قالیباف طوری صحبت کردند که گویا تمام بدهی‌های شهرداری تهران منتسب به دولت است، درصورتی‌که ما سؤالات فنی بسیار واضحی را درباره این گزارش مطرح کردیم و ایشان به هیچ‌کدام از سؤالات و شبهات پاسخ روشنی ندادند. وی به نبود شفافیت لازم درباره رقم اعلامی بدهی دولت به شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: جای سؤال دارد که چرا در دولت گذشته با توجه به اینکه درآمد‌های نفتی بیش از ٥٧٨ میلیارد دلار که معادل ٥٧ درصد کل درآمدهای نفتی ایران از سال ٦٠ تا ٩٢ بوده، پرداخت نشد و اعضای اصولگرای شورا در دوره دوم و سوم پیگیر پرداخت بدهی‌های دولت نبودند یا نتوانستند آن را وصول کنند، اما اکنون در دولت آقای روحانی با وضعیت موجود که مشکلات و بدهی‌های بسیاری از دولت گذشته به ارث برده است، باید تمام بدهی را پرداخت کند و علت تمام مشکلات مدیریت شهری و بدهی‌های شهرداری تهران پرداخت‌نشدن بدهی دولت بیان می‌شود؟ 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1395/5/608:47:53،
174
8
بیچاره مردم...
بیچاره جوانهای تحصیل کرده که دائم بهشون القا میکنن شما کار کردن بلد نیستید در حالیکه کارمندان و مدیران همشون در ادارات از نظر علمی و هوش و استعداد از جوانان تحصیلکرده (در دانشگاه های معتبر) به مراتب پایین و پستر هستند...
بیچاره مشاغل مردم که 9 درصد مالیات برارزش افزوده میدن
بیچاره مشاغل آزاد و شرکت های کوچک که ممیزان مالیاتی براشون دولاپهنا حساب میکنن
بیچاره اونهایی که هیچ شغلی ندارن و یا بیمه براشون رد نمیشه...
چی میگی روحانی ؟
چی میگی قالیباف ؟
نمیفهمیم دیگه چی میگید !!!
دیگه مردم برای خودشون هستند و شما هم برای خودتون...

لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ ﴿۶﴾ دين شما براى خودتان و دين من براى خودم (۶)
صدای ملت: 1395/5/610:45:09،
127
16
آقای قاليباف اين همه فضای سبز و پارک رو که به برج سازهای نور چشمی واگذار فرمودين لطفا بفرماييد طبق چه مجوز و قانونی هستش!!!؟؟؟؟؟
اگر نيازه که نام ببرم؟؟؟
خدا رو شاکرم که رئيس جمهور نشدين
مهدی: 1395/5/611:03:07،
136
16
یکی از حلقه های فساد در کشور ما همین شهرداری تهرانه
شهرداری چی: 1395/5/611:38:40،
87
11
ایشان با مدیریت رانتی و فروش تراکم و زد وبند در تهران ترافیک درست می کنه بعد با 100برابر هزینه وتبلیغ و منت همون گره ترافیکی دست ساز خود رو اصلاح می کنه کار ملانصر الدین اما فقط عواید حاصله که سر به فلک می کشه ....نمونه اش ساخت کوروش در بزرگراه ستاری است که کلی زد وبند شد تراکم فروخته شد حالا ترافیک ستاری قفل شده یا ساخت یک مجتمع تجاری در نبش فلکه دوم صادقیه است که پس از ساخت به مدد سو مدیریت شهرداری تهران فلکه دوم هم قفل می شود
خسرو: 1395/5/612:53:36،
75
10
تپه های عباس آباد که
*قلب تپنده تنفس تهرانیها بود را
به چندین وزارتخانه و نهاد و سازمان فروخته شده
آنقدر رانت بازی برایش انجام شده که جای نوشتن نیست
*برای زمین نمایشگاه بین المللی کتاب و مترویی که ساخته شده سرچ کنین چقدر هزینه شده
و الانه اون همه هزینه بلا استفاده جنوب تهران رها شده
*بوستان مادر کنار شهرداری منطقه 5 به قرارگاه ....
واگذار شده و در خیابان 20 متری مجتمع های عظیمی ساخته اند که اگر مسکونی شود بار ترافیکی فوق وحشتناکی در اون کوچه ایجاد میبشه و .....
بهتره دیگه نگم
mehdi: 1395/5/608:48:10،
150
12
اینم میخواد بشه محسن رضایی دوم از حیث کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری
پاسخ: 1395/5/610:19:33،
144
15
با اون حمله گاز انبری اش هیچوقت نمی تواند رییس جمهور شود.
جواب: 1395/5/612:18:46،
57
16
قالیباف با اتحاد با حسین مظفر تیر خلاص را به خود زد. با آن گذشته اش هیچ جایی در دل ملت ندارد. به نظرم شخصی چون عطاالله مهاجرانی میتواند رییس جمهور خوبی برای ایران باشد. و ایران را از معرکه خطرناک خارج کند.
باقری: 1395/5/608:58:23،
145
20
با سلام

شهردار با درجه سرهنگی همینه!
م.ط: 1395/5/609:14:44،
159
16
خدایا این تهران و از شر قالیباف و امثالهم نجات بده
بابک: 1395/5/609:24:03،
135
5
تو ایران نزدیک انتخابات به همدیگه حمله میکنن بعد انتخابات با هم دوست میشن . جنگ زرگریه دیگه . ملتم که همیشه در صحنه است .
ملک ری: 1395/5/609:25:47،
88
9
شما خیلی حرص نخور برادر خراسانی کلید دار تهران بزرگ و بفروش شهر و تنگ تر راه تنفس ما بپرداز بیخیال باقی مسائل!!!
آقا اگر ما نخواهیم شهرمان به بهای گزاف نابودی ریشه هایش و شخم خوردن زمینهایش آباد گردد که را باید زیارت فرماییم؟!؟
جلال: 1395/5/610:00:18،
29
34
با احترام خدمت " ملک ری" آیا شمابا انتقال پایتخت موافقید؟
ملک ری: 1395/5/611:11:46،
46
9
عرض سلام متقابل به جلال عزیز
صد در صد و بلاشک بنده یکی از طرفداران پر و پا قرص انتقال پایتخت از تهران میباشم و برای این حمایت خود استدلالی منطقی نیز دارم و آن اینکه کلیه شهرهایی که امروزه در ایران حال و روز نسبتا مساعدتری دارند مانند اصفهان و شیراز و مشهد و قزوین همگی دورانی را تحت عنوان پایتخت ایران سپری کرده اند پس بنظر با توجه به سیاستهای تمرکز گرایانه و مرکزیت محور کشور ما برای رشد متوازن کشور و برداشتن بار مضاعف تحمیلی به پایتخت چاره ای بجز چرخشی کردن محل استقرار حکومت یا همان پایتخت بصورت متناوب در استانهای مختلف نمی باشد.البته باید متذکر گردم همانطور که در بالا عرض شد اگر پایتخت به صورت ثابت به شهر دیگری منتقل شود و فکری برای ادامه سیکل تغییر مرکزیت کشور حداکثر پس از 150 سال نگردد آن شهر نگون بخت سرنوشتی سیاه همچون تهران امروز خواهد یافت!
محمود: 1395/5/609:36:41،
77
7
بخور بخوریه ها!
پس علت قطع کردن یارانه ملت بدبخت مشخص شد
آقایون بودجه عمرانی و پرداخت حقوق میلیاردی و... رو ندارن!!
نوشین: 1395/5/610:10:09،
34
35
بهتره تیتر بزنید پاسخ شهردارتهران به حمله رییس جمهور و وزیر، یا مثلا پاتک شهردار به حمله رییس جمهوری و وزیر، رییس جمهوری که در جمع خارجی ها از شهر تهران انتقاد می کند و ژست های آدم عاقل می گیرد، کلا سیاسی بازی آقایون کاری با این کشور کرده که جوان ها مایوس و پیشرفت کشور بسیار کند و در مواردی متوقف شده است ....
تهرانی: 1395/5/610:47:18،
66
8
این اقاطفلکی با ماهی ۲ یا۳ میلیون حقوق البته بقول خودش دیگه چیچوری میخواد بره به جنگ دولت...
نوبخت: 1395/5/611:04:43،
67
55
حمایت از دولت آقای روحانی وظیفه آحاد ملت است
kambiz: 1395/5/611:37:42،
73
13
تو مملکتی که هیچکس جای خودش نباشه شهرداری هم میشه ارتش و حمله میکنه
جبار سینک: 1395/5/622:41:25،
27
5
شهردار تهران در ادامه مثال‌هایی آورد و گفت: برای اتوبان امام علی خانه‌هایی متری چهار میلیون خریداری کرده‌ایم درحالی‌که می‌توانستیم با ماده ٩ و بدون رضایت این خانه‌ها را تملک کنیم.....

من حرفی واسه گفتن ندارم
چون
عاقلان همه فهمیدند ما با چه قوم و قبیله ای طرفیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما