کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

8 پیام جدید در اولین کارنامه تابستانی بازار ملک

کدخبر:۲۵۷۲۹چهارشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۳:۴۷۲۹۶۸ بازدید

بازار مسکن در اولین ماه تابستان، با دو حرکت متفاوت در «حجم معاملات» و «نوسان قیمت» نسبت به ماه قبل مواجه شد. خرید آپارتمان در ماه ...

بازار مسکن در اولین ماه تابستان، با دو حرکت متفاوت در «حجم معاملات» و «نوسان قیمت» نسبت به ماه قبل مواجه شد. خرید آپارتمان در ماه تیر حدود 4 درصد «کاهش» یافت و شیب رشد قیمت نیز «نصف» شد و به 2.5 درصد رسید.این دو اتفاق از ورود «تدریجی» مسکن به فاز رونق حکایت دارد و نشان می‌دهد متغیرهای بازار ملک به‌دلیل نبود رفتارهای ناگهانی، امکان تطبیق با شرایط جدید ناشی از «پایان رکود» را پیدا کرده‌اند. کارنامه تیرماه معاملات مسکن هشت پیام دارد.

کارنامه اولین‌ماه از حساس‌ترین فصل بازار ملک، ضمن تایید «خروج کامل معاملات مسکن از رکود»، 8 پیام جدید برای فعالان ساختمانی و متقاضیان این بازار، به همراه دارد. گزارش دنیای اقتصاد از جزئیات آمارهای درج شده در سامانه رهگیری معاملات مسکن –که توسط دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن تهیه و استخراج شده است- مشخص می‌کند: تیر ماه امسال، اگر چه علائمی از «رکود، رخوت یا کسادی» در بازار خرید و فروش آپارتمان در تهران دیده نشد، اما معاملات از «دو عنصر دردسرساز» نیز در امان ماند به‌طوری که «عدم صعود ممتد» دو متغیر «حجم معاملات» و «نرخ رشد ماهانه قیمت»، این بازار را از هیجانات غیرقابل کنترل مصون نگه داشت.

ماه گذشته، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در پایتخت، با 2.5 درصد رشد نسبت به خرداد95 حدود 100 هزار تومان افزایش پیدا کرد و به 4 میلیون و 540 هزار تومان رسید. این در حالی است که خرداد امسال، میانگین قیمت، با 4 درصد رشد ماهانه، 200 هزار تومان نسبت به اردیبهشت افزایش یافت. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» در این باره حاکی است: دلیل اصلی بروز «شیب منفی» در منحنی نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن طی تیر ماه، به رفتار غیرهیجانی متقاضیان خرید برمی‌گردد که بدون آنکه شتاب در انجام معامله به خرج دهند و سمت عرضه را با سیگنال‌های گمراه‌کننده (تحریک به افزایش قیمت فروش) روبه‌رو کنند، باعث شکل‌گیری رونق تدریجی شده‌اند.

حجم معاملات خرید آپارتمان در تهران، تیرماه امسال 3.6 درصد نسبت به خرداد کاهش یافت اما فروش 14 هزار و 700 واحد مسکونی در همین مدت (اولین ماه تابستان)، 31 درصد از مدت مشابه سال 94 که رکود سنگین برقرار بود، بیشتر است. به این ترتیب، شرایط حاکم بر بازار مسکن، نشان می‌دهد همان طور که معاملات طی دو فصل زمستان پارسال و بهار امسال، به‌صورت تدریجی از فاز رکود به فاز پیش‌رونق وارد شد، در فصل تابستان با خروج کامل از رکود، در مسیر رونق، حرکت پلکانی -ناپیوسته اما رو به جلو- دارد. در حال حاضر، چون تغییرات کوتاه‌مدت یا همان تغییر فاز طی ماه، «ناگهانی و پرشتاب» نیست، متغیرهای بازار مسکن امکان «تطبیق با شرایط جدید» را پیدا کرده‌اند و در نهایت، این فرصت هماهنگ‌سازی، انتظار «تورم شدید» را سلب کرده است. بخشی از علت کندشدن روند نوسان مثبت قیمت مسکن در ماه گذشته، مدیون تعلل بازار در نیمه دوم ماه مبارک رمضان و تعطیلات آن بود که درست مصادف شد با نیمه اول تیر ماه و به‌صورت خودکار تعطیلی موقتی بازار معاملات ملک در برخی روزها را رقم زد.

به گزارش دنیای اقتصاد، صرف‌نظر از رشد خفیف ماهانه قیمت مسکن در تیرماه، تورم نقطه‌ای مسکن (تغییرات نسبت به ماه مشابه سال گذشته)، در حال حاضر حول و حوش تورم عمومی در نوسان است. تورم نقطه‌ای مسکن در ماه خرداد 1.5 واحد درصد از تورم عمومی جلو زد و ماه گذشته با توجه به اعلام آخرین نرخ تورم نقطه‌ای از جانب بانک مرکزی می‌توان گفت، قیمت واقعی مسکن در حال حاضر 3 درصد نسبت به سال گذشته همین موقع افزایش پیدا کرده است. سال گذشته همین موقع، متوسط قیمت آپارتمان در پایتخت متر مربعی 4 میلیون و 100 هزار تومان بود. در این راستا، کارنامه تیر بازار معاملات مسکن، از هشت زاویه قابل بررسی است. اولین برداشت از محتوای این کارنامه، «شرایط ضدسوداگری» حاکم بر بازار مسکن است. این نتیجه‌گیری از روی «رتبه پایین» بازار مسکن در نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری طی 4 ماه، نسبت به سایر بازارها به‌دست آمده است.

میزان تغییرات قیمت یا نرخ سود در پنج بازار سهام، مسکن، ارز، سکه و پول، در فاصله ابتدای امسال تا پایان تیرماه نشان می‌دهد: در این مدت، بازار سکه، با نرخ رشد قیمت 3/ 7 درصد، رتبه اول بیشترین نرخ بازدهی را به خود اختصاص داد و بیشترین سود را در مقایسه با دیگر بازارها به سرمایه‌گذاران ارائه کرد. بازار پول نیز با توجه به نرخ سود سالانه 18 درصدی سپرده‌ها در بهار و تغییر آن به سطح اسمی 15 درصد در تیرماه، نرخ سود 5.75 درصد را به سپرده‌گذاران طی 4 ماه پرداخت کرد. بازار ارز نیز با افزایش 1/ 2 درصدی قیمت دلار، در رتبه سوم بیشترین نرخ بازدهی ایستاد.

با توجه به متوسط قیمت مسکن در تهران طی اسفند ماه و همچنین سطح فعلی قیمت، سفته‌بازها و کسانی که با قصد سرمایه‌گذاری، به خرید ملک مسکونی در این مدت اقدام کردند، فقط 1.4 درصد از محل رشد اسمی قیمت سود بردند که در مقایسه با سایر بازارها، در جایگاه چهارم کسب بیشترین نرخ بازدهی قرار گرفتند. بازار سهام در این فاصله زمانی، با زیان 7.1 درصدی سرمایه‌گذاران، آخر شد. به این ترتیب، دو پیام با محتوای «جایگاه پایین بازار مسکن در نرخ بازدهی» و «سود ناچیز سرمایه‌گذاری در خرید ملک» مشخص می‌کند: این بازار هنوز برای سرمایه‌گذاری به لحاظ نسبی مناسب نیست. بازارهای پول و مسکن، رقبای اصلی در جذب سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارند، محسوب می‌شود. در این دو بازار معمولا نوسانات نرخ سود، در بلندمدت خود را نشان می‌دهد. حال آنکه، تغییر شرایط اقتصادی و سیاسی، در برخی بازارها از جمله سهام، ارز و سکه، بلافاصله باعث واکنش متغیرهای نرخ سود و قیمت شده و در آنها منعکس می‌شود.

هر چند کاهش نرخ سود سپرده، نرخ بازدهی بازار پول را به‌صورت اسمی، نسبت به سال گذشته، 3 واحد درصد کاهش داده اما فاصله حداقلی بین نرخ تورم و نرخ سود سپرده، همچنان بیشتر از فاصله نرخ تورم و نرخ رشد قیمت مسکن است. این دو رخداد مرتبط با بازار پول، اثبات می‌کند: فعلا زمینه قوی برای ورود سفته‌بازها به بازار ملک وجود ندارد و این بازار نمی‌‌تواند جایگزین حتمی برای سپرده‌های بانکی متعلق به گروه‌های سرمایه‌گذار باشد. در شرایط کنونی بازار مسکن، اما تقاضای مصرفی، برای خرید مصمم شده است. در این میان، پیام سوم کارنامه تابستانی معاملات ملک این می‌تواند باشد که «سال 95 اگر چه سال خرید مصرفی آپارتمان است اما این به معنای تعجیل در انجام معامله نیست».

پیام چهارم، اثبات «نبود تقاضای هجومی» در بازار مسکن است. اخیرا، گروهی از اقتصاددان‌ها اعلام کردند، در دوره جدید رونق مسکن، بازار همچون دوره‌های مشابه گذشته، با تقاضای هجومی روبه‌رو نخواهد شد. اکنون، آمار حجم معاملات خرید، این موضوع (تقاضای تدریجی به جای هجومی) را تایید می‌کند. براساس این گزارش، وضع موجود معاملات مسکن، به خوبی بیانگر «مصرفی بودن خرید و فروش‌های فعلی» است که این موضوع در کنار سایر ابعاد کارنامه تیرماه، بر «نبود انتظار روانی و زمینه واقعی برای جهش قیمت» دلالت دارد.

در حال حاضر، بازار معاملات مسکن به‌طور کامل از رکود خارج شده است.

این اتفاق را می‌توان از رشد 31 درصدی حجم معاملات خرید مسکن نسبت به سال گذشته همین موقع مطرح کرد. وضعیت فعلی، حالت میانه فاز پیش رونق و فاز رونق کامل محسوب می‌شود. کارشناسان بازار مسکن با استناد به آمارهای گذشته، رونق کامل در معاملات را زمانی عنوان می‌کنند که حجم خرید و فروش ماهانه آپارتمان در تهران به بالای 16 تا 17 هزار واحد مسکونی برسد. آخرین پیام نیز «تطبیق بازار ملک با شرایط رو به تغییر درونی» است که این خود مانع از آن خواهد شد که معاملات مسکن در مسیر رشد و رونق، به تورم شدید دچار شود.

95rso9orjsgt4px3n7k4.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

راد: 1395/5/603:28:45،
126
137
خونه گرون می شه+++++++++++++++
خونه ارزون می شه- - - - - - - - - - - - - - - - -
حسین: 1395/5/607:35:46،
46
23
گرانی باید درست تعریف شود ، در ایران گران شدن یعنی اختلاف افزایش قیمت با نرخ تورم در همان سال بعلاوه اختلاف افزایش قیمت در سالهای قبل با تورم سالهای قبل ؛ با این حساب اگر ملک امسال ۱۵۰ درصد رشد کند تازه به اندازه تورم در چهاررسال رکود رشد کرده و هنوز هم گران نشده !!!! البته همین رشد هم غیر ممکن به نظر میرسد !!!!
@: 1395/5/608:32:20،
47
39
الان همه دلال های بازار مسکن ميان اينجا + ميدن !!
سالار: 1395/5/608:58:11،
69
36
گرون شدن و ارزون شدن اصلا نظر من و شما نیست...
مردم اکثرا بیکارن یا با حقوق 2 تومن سر میکنن...
جوانها بیکارند...
مشاغل آزاد کارشون خوابیده...
پولی دست مردم نیست خیلی...
اکثرا بودجه 100 تا 200 دارن...
خونه دیگه مرد...
فعلا تا 4 سال آینده...
هیچ پیامی هم در کارن نیست...
دولت و ایرانجیب و همه هی میخوان جو بدن خونه گرون میشه ولی زهی خیال باطل...
اول باید وضع اقتصاد برگرده به سال 90 تا یکمی راه بیفته تازه...
به راد: 1395/5/609:36:10،
59
24
مسکن گرون نمیشه و اووناییم که خونه هاشون گذاشتن واسه فروش اگه عقل داشتن میفهمیدن سود کمتر بهتر از فروش کمتر در شرایط رکود مابه التفاوت اون سود کمتر و میتونستن تو این 3 سال تو بانک سرمایه گذاری کنن چون یه قانون هست در شرایط رکود فروش با سود کمتر بهتر از اصلا نفروختن ضمن اینکه اگه قیمتها از یان بالاتر بره که دیگه اصلا مردم نمیتونن بخرن تو همین قیمتها هم موندن حالا باز یه عده دلال میان میگن نه
ارکگ اششک: 1395/5/610:45:31،
49
65
انفجار قیمت مسکن درراه است
ساختمان ساز: 1395/5/612:38:13،
35
41
مقاوم ترین بازار،بازار مسکن هست،مطمعن باشید ک قیمت اپارتمان پایین نمیاد،روز ب روز هم گرون تر میشه،از ابان ماه سال پیش تا الان حدود 400تومن اهن گرون تر شده،پس هرکی قصد خرید اپارتمان داره بره بخره ک با تحریم این چیزا ،نمیشه قیمت پایین اورد،مخصوصا با طرح وام جدید ک ب اپارتمان ساز اجازه میده ک وام بگیره و تا زمان فروش اپارتمان،خود بانک قسط رو پرداخت میکنه ،این طرح واقعا عالیه
بازاری: 1395/5/613:04:24،
49
30
اوضا ع مسکن از اینم بدتر میشه شما دولتی ها که درامد مفت دارین از بازار و وضع مردم چه خبر دارین؟؟؟؟؟؟؟؟
بابک: 1395/5/605:58:09،
121
28
"خرید آپارتمان در ماه تیر حدود 4 درصد «کاهش» یافت و شیب رشد قیمت نیز «نصف» شد و به 2.5 درصد رسید.این دو اتفاق از ورود «تدریجی» مسکن به فاز رونق حکایت دارد"

معنی روتق را هم فهمیدیم
به بابک: 1395/5/612:39:54،
37
41
عزیز کامل بخون، بعدش نوشته:
"اما فروش 14 هزار و 700 واحد مسکونی در همین مدت (اولین ماه تابستان)، 31 درصد از مدت مشابه سال 94 که رکود سنگین برقرار بود، بیشتر است."
Maverick: 1395/5/607:04:20،
112
28
تبلیغ و جهت دهی به امواج عامه مردم ممنوع ایرانجیب مسکن مرد
رضا: 1395/5/607:20:39،
108
30
ایرانجیب چرا اینقدر تلاش می کنی بازار مسکن راه افتاده نشون بدی؟!! قیمتاش اونقد بالاس که با افزایش وام و ..هنوزم مردم نمیتونن واردش بشن..
خپیط: 1395/5/610:48:58،
50
16
خوب اخه حق الزحمشو میگیره بالاخره سایت زدن خرج داره پولشو میگیره از اقایون دلال حرف اونارو مینویسه
امید: 1395/5/607:46:24،
32
26
تیر ماه سال گذشته زمان شروع تصویب برجام بود و با تیر ماه امسال با اینکه ماه رمضان هم بوده جو بسیار خاص و متفاوت بود و ملاک مطرح شده رشد ۳۱ درصدی صحیح نمی باشد
حمید: 1395/5/609:32:07،
45
32
به جای تعصب در اظهار نظر، دوستان عزیز سعی کنید با استفاده از تجربیات تاریخی و اقتصادی و ...، در زمینه خرید مسکن بیشترین بهره را از شرایط بازار ببرید. شاید نفع یکی در فروش باشه و نفع دیگری در خرید. ولی کلا در مملکتی که به طور متوسط X% تورم داره، در بلند مدت قیمت مسکن حداقل حتما X% بالا میره و تابع نظر من و شما نیست.
به حمید : 1395/5/609:57:46،
40
18
از پارسال تا امسال گرونتر شد؟ الان مردم ندارن بخرن گرونتر بشه میخرن ؟
فرد: 1395/5/610:09:35،
56
14
نه عزیز در مملکتی که تورم 38ساله روند افزایشی داشته دیگه ملک برای زندگی واجب نیست...این مملکت دچار فقر است و شکم الان واجبتر شده.ببین افزایش هزینه خورد و خوراک رو!!!!دیگه مجالی برای مسکن نیست.حدود نصف جمعیت روستاییست که در حد اقل اکانات بسرمیبرند و از دو فقر رنج:

فرهنگی و مادی....الان اب آشامیدنی مشکل بزرگتریست تا مسکن و تهران در میان مدت خالی از سکنه میگردد...کببود اب و خشکسالی موجب کوچ عده بزرگی از ساکنان تهران به شمال غرب و شرق خواهد شد ...دنیا دو روز است و در این دو روز قرار است بر سر ما همه نوع بدبختی ببارد.
حمید: 1395/5/610:57:24،
30
25
از پارسال تا امسال بلند مدت محسوب میشه؟ شاید تا دو سال دیگه هم گرون نشه ولی بعدش به اندازه کل تورم 4 سال گرون میشه. اینو بر حسب سوابق تاریخی میگم. البته از آینده کسی بی خبر هست ولی عقل حکم میکنه آدم همیشه جانب احتیاط رو رعایت کنه
به حمید: 1395/5/618:19:29،
26
9
نه از پارسال تا امسال بلند مدت محسوب نمیشه ولی به نسبت سایر اقلام با اون فرمول ایکس درصدی که تو نوشتی گفتم ضمن اینکه بازار مسکن 3 سال بیشتره که در رکود اونیکه تو میگی شد نه چون مردم قدرت خرید ندارن وگرنه کسی بدش نمیاد از خرید خونه . به اونچه که در متن جامعه است نگاه کن اگه به عقل بود به نظر میرسید بعد از برجام مسکن تکون بخوره که نخورد وقتی قدرت خرید نیست دیگه جایی برای انفجار قیمت نیست باشه تعداد معاملات از اینم پایینتر میره
ایرانی: 1395/5/612:33:02،
38
22
مسکن کجا داره رونق میگیره؟ 3 تا آژانس مسکن تو منطقه ما مدتهاست تعطیل کردن و رفتن ... دیشب دیدم یه املاکی دیگه هم داره میز و صندلیاشو تخلیه میکنه و رو شیشه هم زده این ملک اجاره داده می شود ... تازه آزانس های منطقه ما محدوده منطقه 2 و 5 رو پوشش میدن که خرید و فروشش از جاهای دیگه تهران بهتره .... وای به حال جاهای دیگه ..
میلاد : 1395/5/612:54:46،
52
17
رئیس مشاور املاک شهر تهران همین چند روز پیش گفت در تیر ماه میزان معامله مسکن در کل کشور نسبت به تیر سال 94 ، 57 درصد کاهش داشته اون وقت میگن داره رونق می گیره جالبه
عظیم: 1395/5/619:58:52،
25
18
معامله مسکن توی تهران 31 درصد رشد داشته توی کشور 57 درصد کاهش.
مهرداد: 1395/5/616:31:24،
23
23
اگر نرخ سود از این کمتر بشه، روی تمام بازارها از جمله مسکن تاثیر میذاره. ممکنه افزایش قیمت کم باشه اما افراد زیادی رو پول توی بانک گذاشتن و سودش رو میگیرن ترغیب میکنه که پولشون رو به سمت بازارهایی مثل سکه و ارز یا مسکن ببرن.
حسینقلیخان: 1395/5/618:09:11،
33
20
نرخ سود کم شد حالا داره مرغ و شکر و برنج و طلا . ارز میره بالا چرا چون پولها افتاده تو کار دلالی و احتکار . مردم نمیان مسکن من و تو رو بخرند البته در آینده همه ضرر خواهیم کرد به جز مدیران نالایق حکومت که حقوقهای نجومی و رانتهای بی در و پیکر برای خود تهیه میبینند .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار