کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازار کار برخی مشاغل سکه شد

کدخبر:۲۵۶۲۱یکشنبه، ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷:۰۶۴۶۴۸ بازدید

زمزمه‌هایی برای انجام جراحی بزرگ در نظام آموزشی کشور پس از چند دهه آموزش تئوریک به گوش می‌رسد و تغییر شرایط جذب بازار کار باعث ...
بازار کار برخی مشاغل سکه شد

زمزمه‌هایی برای انجام جراحی بزرگ در نظام آموزشی کشور پس از چند دهه آموزش تئوریک به گوش می‌رسد و تغییر شرایط جذب بازار کار باعث شده تا امروز هزاران نفر برای کسب مهارت‌های شغلی اقدام کنند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، یکی دو سالی می شود که موضوع مهارت آموزی و لزوم افزایش سطح آمادگی های تخصصی و مهارت شغلی جوانان برای ورود به بازار کار مطرح شده و کارشناسان و مقامات دولتی معتقدند آموزش های تئوریک دانشگاهی برای ورود به بازار فعلی کار کشور کافی نیست و افراد باید توانمندی های جدیدی داشته باشند. هرچند این موضوع مخالفینی هم دارد و برخی معتقدند که دولت ها با طرح این مسئله که چون کارجویان مهارت ندارند بیکار مانده اند سعی در پوشاندن کم کاری ها و ضعف های خود دارند، اما به صورت کلی شرایط جدید فعالیت در اقتصاد ایران می طلبد تا افراد تنها به مباحث تئوریک دانشگاه ها و مدارس بسنده نکرده و خود را به سایر علوم روز نیز مجهز نمایند.

به دلیل بالا بودن درصد جمعیت جوان کشور در پی جهش تولدها در دهه ۶۰، امروز بازار کار کشور با پیک تقاضا برای کار مواجه بوده و طبق برآوردهای صورت گرفته، این روند ترافیک تقاضا برای کار تا سال های آینده نیز در اقتصاد ایران باقی خواهد ماند؛ بنابراین افرادی شانش بهتری برای اشتغال دارند که بتوانند علاوه بر مدارک دانشگاهی، تخصص ها و توانمندی های دیگری را هم داشته باشند.


دیگر تنها مدرک کافی نیست

حال که سیستم آموزشی کشور در دهه های گذشته به روش تئوریک و بدون توجه به تامین نیاز بازار کار نسبت به تعلیم و تربیت نیروی کار اقدام کرده و می کند، این خود افراد هستند که باید داشته های خود برای ورود به بازار کار بیشتر کنند. البته اخیرا برخی زمزمه ها درباره احتمال تغییرات و جراحی اساسی در نظام آموزشی کشور مطرح شده که در صورت اعمال آن، دستکم در سال های نه چندان دور افراد توانمندتری برای پذیرش تصدی های شغلی راهی بازار کار کشور خواهند شد.

کارشناسان می گویند جوانان باید به این موضوع توجه داشته باشند که امروز دیگر مدرک کارشناسی و ارشد در رشته های مختلف برای کارفرمایان جذابیتی ندارد و آنها باید خود را به تخصص های دیگری هم تجهیز نمایند. ترویج این دیدگاه در سال های اخیر و در واقع ایجاد نوعی اجبار برای کارجویان واقعی باعث شده تا افراد گرایش های بیشتری به یادگیری مهارت های شغلی داشته باشند و رفته رفته اهمیت کسب تجربه برای شغل یابی بیشتر خواهد شد.

شاید وقت آن رسیده باشد که نظام آموزشی کشور آسیب شناسی جدی تری نسبت به اینکه چرا قریب به اتفاق دارندگان مدارک دانشگاهی کشور در ورود به بازار کار با چالش های اساسی مواجه می شوند داشته باشد. نمی توان به صورت مطلق گفت که اینها تنها مسائل کارجویان است و خودشان هستند که باعث می شوند نتوانند شغلی دست و پا کنند و نظام آموزشی درست عمل می کند.

برخی اعتقاد دارند نظام آموزشی ایران تنها بر پایه حفظیات و ارائه دروس کم کاربرد بنا شده و افراد یاد می گیرند تا از دوره دبستان نسبت به حفظ و ارائه دروس اقدام و در نهایت مدرک تحصیلی دریافت نمایند. بنابراین در این وضعیت آنها متقاضی شغل می شوند اما بازار کار و کارفرما دانسته ها و داشته های آنها را نمی پسندد و بسیاری از صاحبان سرمایه معتقدند افراد با مدارک بالای تحصیلی حتی از انجام ابتدایی ترین امور شغلی نیز عاجز می مانند.


دلایل ناکامی فارغ‌التحصیلان در کار

بنابراین امروز دیگر وقت آن رسیده که اولا ارتباط بین اقتصاد و آموزش در ایران برقرار شده و سیستم آموزشی کشور برای تامین نیازهای روز اقتصاد و بازار کار کشور نیرو تربیت کند. دیگر زمان صدور هزاران مدرک دانشگاهی بی ارزش و بدون ارتباط با بازار کار سپری شده و این مسائل در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا حل شده است.

سال ها هدررفت هزاران میلیارد سرمایه گذاری کشور و خانواده ها برای تحصیلات تئوریک بس است و بهتر است همگی یاد بگیریم که به آموزش های جدیدی نیازمندیم. متاسفانه طی دهه ها افراد از طریق گذراندن دروس دانشگاهی مدارکی را دریافت کردند و از دانستی ها، تخصص و مهارت تنها به دریافت گواهینامه رانندگی بسنده کرده اند. در چنین شرایطی نمی توان انتظار شغل آنچنانی هم داشت.

اگر تیمی ورزشی برای حضور در مسابقات تمرین کافی نداشته باشد و از آمادگی لازم برخوردار نباشد قطعا شکست خواهد خورد؛ بنابراین چگونه فکر می کنیم تنها با داشتن یک مدرک دانشگاهی و گواهینامه رانندگی باید در مشاغل بالا و مدیریت قرار بگیریم، هر چند این دیدگاه نفی کننده مسئولیت ها و کم کاری های سیستم آموزشی کشور در قبال تربیت نیروی کار نیست و تمامی این ضعف ها باعث انباشت بیکاری در کشور شده در حالی که برخی بنگاه ها آماده جذب نیروی کار توانمند، متخصص و صاحب مهارت هستند.

اینکه سیستم آموزشی کشور نیز در طول سال ها تحصیل افراد به آنها می آموزد تنها پشت میزنشینی و در اختیار گرفتن یک صندلی شغلی می تواند آینده خود را تضمین کند و دیگر لازم نیست افراد به مشاغل بی شمار موجود کشور حتی فکر هم بکنند، باعث شده تا تقریبا همه جوانان بسیاری از مشاغل را اساسا کار در شان خود ندانند، برخی مشاغل برای آنها تمسخر آمیز باشد و همگی آنها تقریبا لیست های مشابهی برای جستجوی شغل داشته باشند.

شاید برخی بگویند اینگونه نیست و آنها حاضرند به دلیل بیکاری هر نوع شغلی را بپذیرند ولی بحث بر سر این است که دیدگاه دستیابی به مشاغل با عناوین بزرگ، مدیریتی، پشت میزنشینی و غیرفیزیکی امروز جزو انتخاب های اول بیش از ۹۰ درصد جویندگان شغل است و این فرهنگ باید از دوران کودکی تغییر کند و هیچ نظامی امکان آن را ندارد، جز سیستم آموزشی کشور. دستکم افراد مجبور شوند در دوران مدرسه تا رسیدن به دیپلم، یکی از مشاغل موجود در جامعه را تمرین و در آن بخش هم دیپلم دریافت کنند.


نظام آموزشی کشور کارمندپرور است

مجید طهرانیان در گفتگو با مهر با بیان اینکه در روزهای گذشته اعضای کمیسیون آموزش مجلس بازدیدی از یکی از مراکز فنی و حرفه ای خراسان رضوی داشته اند گفت: در انجا دانشجویانی برای کسب مهارت آمده بودند که بیان می کردند آموزش های تئوریک دانشگاهی کاربرد لازم برای اشتغال در بازار کار را ندارد و افراد مجبور شده اند به سمت مهارت آموزی رو بیاورند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران اظهارداشت: متاسفانه در حال حاضر نظام آموزشی کشور کارمند پرور و مسئول پرور است و افراد به بازار کار می آیند تا پشت میز بنشینند و بیشترین مهارتی که در نظام آموزشی ارائه می شود این است که افراد یاد بگیرند پشت میز بنشینند.

طهرانیان ادامه داد: متاسفانه در شرایط فعلی افراد فارغ التحصیل دانشگاهی کشور به دنبال یک میز هستند و در ادارات به دنبال کار می گردند. تاکنون فرهنگ مهارت آموزی در جامعه جا نیفتاده و نظام آموزشی بر مبنای کارآفرینی نیست ولی قرار است اتفاقات خوبی در آموزش و پرورش رو دهد.

وی تاکید کرد: با تلاش های صورت گرفته قرار است کارآفرینی وارد مقطع تحصیلی متوسطه شده و با تفاهم وزارت کار و آموزش و پرورش سعی می کنیم تا مهارت آموزی به دوره دبستان برسد و بزودی آموزش هایی که برای افراد بالای ۱۲ سال تاکنون ارائه می شد، از این پس برای افراد در سنین کمتر نیز در قالب آموزش های مهارت شغلی ارائه خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت کار افزود: البته این تغییر سیستم نیازمند تدوین استانداردهای جدید است تا ما بتوانیم بچه ها را با مشاغل گوناگون آشنا کنیم. طبق تصمیم اتخاذ شده در شورای عالی آموزش و پرورش قرار است دانش اموزان مقطع متوسطه یک دوره ۱۸۰ تا ۲۴۰ ساعته مهارتی را فرا بگیرند و در این زمینه حتما باید دیپلم دریافت کنند.


مشاغل پُرطرفدار کدامند؟

به گفته طهرانیان، هم اکنون در تهران ۵۰۰ رشته شغلی آموزش داده می شود که از خیاطی شروع می شود تا صنایع دستی، آشپزی، شیرینی پزی، IT و رشته های سنگین صنعتی. قرار است از این پس آموزش ها بر مبنای تقاضا محوری پیش برود و بازار کار و صنایع  نیازهای هر سال را اعلام کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران با اشاره به اینکه دریافت آموزش در برخی مشاغل مانند تعمیرات دستگاه های الکترونیکی و موبایل شدیدا مورد استقبال کارجویان قرار گرفته است، گفت: افراد آموزش دیده در این بخش ها حتما پس از مهارت آموزی وارد بازار کار می شوند.

وی تصریح کرد: بر پایه آمارهای موجود در حال حاضر علاوه بر رشته تعمیرات سیستم های الکترونیکی، رشته مراقبت و زیبایی (آرایش) هم تقاضای بالایی دارد. علاوه  بر آن در رشته های طراحی دوخت و لباس نیز بازار کار خوبی داریم.

این مقام مسئول در وزارت کار ادامه داد: همچنین اشتغال در صنایع غذایی، آشپزی، شیرینی پزی و گردشگری نیز تقاضاهای بسیار زیادی برای دریافت مهارت های شغلی دارند. تفاهم نامه ای نیز با آموزش و پرورش داریم تا در تابستان بتوانیم آموزش های کوتاه مدت مهارت آموزی به افراد ارائه نماییم.

طهرانیان معتقد است فرد دیپلمه ای که در یک دوره ۴ ماهه آموزش تعمیر موبایل و یا یک دوره ۳ ماهه آموزش تعمیر ماشین لباسشویی حضور یافته و مهارت دارد با فردی که تنها یک مدرک دیپلم دریافت کرده متفاوت است به نحوی که فرد اولی می تواند مخارج و معیشت خود را از طریق مهارتی که دارد تامین نماید. همچنین زمینه های بهتری نیز برای اینگونه افراد جهت کار وجود دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1395/5/312:05:45،
89
28
وقتی کارفرما از نبود نیروی کار مناسب رنج می بره و از طرفی بیکاری بیداد می کنه، یعنی سیستم آموزشی توو این کشور مشکلات اساسی داره
ای شالله این طرح ها بتونن این مشکلات و حل کنن
آریا: 1395/5/313:09:29،
65
21
البته همین کارفرماهای ناجنس از ازدیاد مدرک بدستان آبکی نهایت بهره رو هم میبرن و با ارعاب از اینکه اگه به جایگاه و عایدی فعلیت اعتراضی داری میتونی دمت رو بذاری رو کولت و بری چون هنوز به ساعت نکشیده صد نفر پشت درن واسه استخدام,اساسی از پرسنل خودشون زهرچشم میگیرن و بازی رو بنفع خودشون تغییر میدن!
کلا ایراد بنیادینه و یه بخشی مربوط میشه به سیاستهای کج و کوله سیستم آموزش عالی ما که علم رو با پول تاخت زده و سیرمونی هم نداره اما بخش دیگری هم مربوط به تصورات فانتزی و بدوی اکثریت جامعه ماست که دوست دارن بچه هاشون حتما دکتر و مهندس بشن در حالی که مثلا شغل خونوادگیشون قالی بافی یا دامپروری یا... است که اتفاقا وضع مالیشون هم این روزها بهتر از همه است اما چشم و هم چشمی و قمپز در کردن باعث تباهی عمر و سرمایه بچشون میشه.
محمد: 1395/5/317:20:58،
41
36
الان، تنها رشته هایی که در کشور شانس جذب در بخش های دولتی و خصوصی دارند، رشته های شاخه علوم تجربی زیر مجموعه علوم پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مامایی، توانبخشی، تکنسین اتاق عمل، بینایی سنجی، فیزیوتراپی و ... هستند. کلا کشور به شدت نیاز به تامین نیروی انسانی بخش بهداشت و درمان داره. بقیه رشته ها در شاخه علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی، تقریبا باید منتظر یک معجزه باشند تا بتوانند به یک کار مناسب برسند. اگر کاری هم باشه، بیشتر بیگاریه تا کار!! متاسفانه کسانی که با داشتن یک مغز حسابگر و دقیق، وارد رشته های ریاضی و فنی شدند، الان جز حسرت چیزی نخواهند داشت، چون بازار کار ایران الان به شدت نسبت به اینجور رشته ها بی میلی نشون میده و رویگردانی امروز دانش آموزان دبیرستانی از رشته ریاضی و انسانی و هجوم آنها به رشته علوم تجربی، در همین راستاست.
sami: 1395/5/317:30:38،
41
33
الان رفتن به رشته های مهندسی و مدیریت و حقوق، یک ریسک بزرگ یا شایدم یه خودکشی باشه. دوران حکومت این رشته ها تموم شد. کشور ما سطح فنی بالایی نداره که سالانه این همه مهندس تربیت کنه، رشته هایی مثل مدیریت و حقوق هم بیشتر باید در سیستم دولتی کار کنن که دیگه خودتون استخدامهای دولت رو دیدین دیگه!!!!
الان کشور به شدت دنبال پزشک و پرستار و بهیار میگرده. اینها که تموم بشه، ارتش و نیروی انتظامی هم یه مشت دیپلم و سیکل به عنوان درجه دار جذب میکنه که البته کار در ارتش و نیروی انتظامی خیلی سخت و پر خطر و مشقت باره و پولی هم نمیدن، به روحیه خیلی افراد هم نمی خوره.
سلمان: 1395/5/317:40:00،
51
24
اصلا چرا بریم دانشگاه؟ اینایی که رفتن و مدرکشون دستشونه، چه گلی به سر خودشون و خانواده هاشون زدن؟
از 18 سالگی برید تو بازار آزاد، حتی شاگردی کنید ، بعدش تو سن 25 تا 27 سالگی واسه خودتون کسی شدین و همه فن و فیله های بازار رو یاد گرفتید، سرمایه ای جمع می کنید و برای خودتون زندگی تشکیل میدید. نه اینکه تا 33 سالگی درس بخونید و تازه وارد بازار کار ایران بشید که فقط بدبختیه و هنوز تفاوت فوق دیپلم و دکترا رو نمیدونن!!
دانشگاه رفتن فقط و فقط، تلف کردن وقته، اگه دنبال درس خوندن و مدرکید، بعد از دیپلم سریع برید خارج از کشور و پشت سرتون هم نگاه نکنید.
نسیم: 1395/5/317:57:42،
49
19
گروه های شغلی مورد نیاز در ایران:
فوتبالیست، بازیگر، دلال، اختلاسگر، قاچاقچی، پزشک، پرستار
بقیه برن بمیرن، یا برن رفتگری کنن، یا حمالی کنن. والسلام،
وطنم پاره تنم!!! از الان تو پوست خودم نمی گنجم که خودمو آماده کنم برای راهپیمایی 22 بهمن و پای صندوق رای!!! آخه خیلی تو این کشور بهم خوش گذشته!!!
پسوند: 1395/5/318:05:43،
44
34
البته به یک نکنه مهم هم توجه کنیم که کشور ما اینمهمه مهندس تربیت نمی‌کنه! در واقع کشور ما اصلا مهندس تربیت نمی‌کنه؛ فقط مدرک مهندسی میده دست یک عده بیشمار

عده بیشمار فارغ التحصیل مهندسی از انواع و اقسام دانشگاه‌هایی که در طول بیست سال گذشته مثل قارچ سبز شدن تا نون دونی باشن برای فارغ التحصیلان قبلی که به عنوان استاد بتونن اونجا مشغول بشن و یک سری مدرک به دست دیگه رو تولید کنن .... که خب این دور باطل الان چند سالی هست که به فنا رفته
مسعود: 1395/5/318:25:21،
39
19
تو این دوره خیلی از رشته ها رو باید تعطیل کرد، چون اگه تا ده سال هم دانشجو نگیرن، باز به انداز ه کافی فارغ التحصیل دارن، نمونش همین رشته های مهندسی.
یه زمانی باید تو کنکور کولاک میکردی تا مهندسی قبول شی، الان طرف تو خونه نشسته، از بقالی سر کوچه، یه کپی از شناسنامه و کارت ملی و مدرک دیپلم میگیره و میره دانشگاه آزاد و پیام نور ثبت نام میکنه، نه کنکوری هست، نه چیزی...
تازه قبول شدن تو دانشگاه دولتی هم نسبت به ده سال پیش خیلی آسون شده، ظرفیت ها رو بالا بردن، جمعیت دانش آموز کم شده، هزار تا دانشگاه هم باز شده.
سالار : 1395/5/321:30:11،
33
18
دولت موظف است برای جوانان تحصیلکرده شغل مناسب با حقوق مکفی ایجاد کند...
الباقی حرفها و تحلیل ها همه بهانه ست تا بخواهند به ملت القا کنند که جوانان بی عرضه هستند...
در صورتی که تمام مسؤلین از یک دیپلمه بی عرضه بی عرضه تر هستند...
رضا: 1395/5/312:19:10،
76
32
همش کشکه.کار کجا بود دلت خوشه
مرتضی: 1395/5/312:26:40،
110
23
بيچاره دهه شصت ها همیشه گرفتار بی برنامگی می ترسم قبر هم واسه ما گیر نیاد
123: 1395/5/409:53:38،
27
21
ما دهه شصتیا پیشونی نداریم در نمام دوران زندگیمون هرچی خواستیم براش زحمت زیادی کشیدیم و اونجور که میخواستیم نشد جمعیتمون لقمه هامون رو کمتر و کوچکتر کرد آآآآآآه ه ه ه
نخبه: 1395/5/312:27:27،
80
22
دهه شصتي ها قربان سيستم آموزشي شدن
فکر کنيد يه جوون 24ساله تازه بره دنبال کسب مهارت در حالي که از 14 سالگي مي تونست اين کارو بکنه
10 سال اين وسط عمر يه جوون تلف ميشه
آریا: 1395/5/312:56:54،
69
42
میلیون میلیون بریز تو شکم دانشگاه بعد که فارغ التحصیل میشی میگن این مدرک تکه کاغذ پاره ای بیش نیست تازه باید بری دوره های مهارت آموزی و میلیون میلیون به موسسات شهریه پرداخت کنی که تازه آیا باز چیزی یاد بگیری یا نه و در نهایت در سن نزدیک به سی سالگی و پس از سوزاندن طلایی ترین سالهای زندگیت دنبال شغلی با کف حقوق و مزایا بگردی که آیا یافت شود یا خیر!!
امیر: 1395/5/314:21:21،
71
20
تازه بعد سی سالگی میگن شما شرایط سن استخدام را ندارید متاسفیم
وحید یوسفی: 1395/5/313:25:38،
52
38
مهارت آموری دیگه چه صیغه ایه.
وقتی همه دوست دارند دکتر و مهندس و وکیل و حسابدار بشند و شغلهای خوب رو به دست بیارند دیگه کسی حاضر نیست بره تعمیرات موتورسیکلت انجام بده. واسش افت داره. کلاسش میاد پایین. دیگه حاضر نیست بره ساندویچ زن بشه. حاضر نیست بره آرایشگر بشه. حاضر نیست بره کارهای دیگه.
شش تا خواهر زاده دارم. ازشون میپرسم در آینده میخوای چیکاره بشی میگن دکتر، مهندس یا خلبان.
همین رو توی گوشمون خوندند از بچگی.
مهارت رو باید توی دانشگاه آموزش داد نه اینکه طرف فارغ التحصیل بشه بعدش تازه بره مهارت آموزی.
کجای دنیا اینطوریه؟
آریا: 1395/5/313:46:31،
49
36
من شدیدا معتقد به احیای نظام طبقاتی در جامعه همانند آنچیز که در ایران باستان نیز وجود داشته می باشم.یعنی اجازه تحصیل در سطوح عالی به همگان داده نشود و با عنایت به پیشینه خانوادگی و سطح اجتماعی آنها سقفی برای تحصیلات آکادمیک تعیین شود تا عشق دکتر مهندس شدن کنترل و جامعه بیش از این در دام تبعات بعدی این تب تند و آتشین نیفتد.بعلاوه تمامی مشاغل اعم از رانندگی,آشپزی,خیاطی,نجاری,کشاورزی و...بسیار بسیار مهم و برای ادامه حیات جامعه حیاتی اند و شدیدا قابل احترام پس نیازی نیست همه پا جا پای یکدیگر بگذارند و تحصیلات عالیه داشته باشند تا خود را برای جامعه مفید بیابند.
این بحران فروکش نمیکند تا اولا پول از علم آموزی جدا گردد و دکان مدرک فروشان تخته گردد و ثانیا خانواده ها و والدین ما در نوع نگرش سنتی خود در خصوص آینده فرزندانشان تجدیدنظری کنند و به شان اجتماعی خود واقف گردند.
دانشگاهی: 1395/5/314:15:30،
44
40
آخه کدوم دانشگاهی تو دنیا مهارت به دانشجو میاموزه؟ یخورده فکر کنیم یه خورده مطالعه کنیم بد نیست؟ اسم دانشگاه معلوم دانش+گاه. دانشگاه دانش فرد رو افزایش میده، فکر شخص رو رشد میده.
اگه قراره مهارت بیاموزه که باید بهش بگن مهارت گاه که همون فنی حرفه ای هست. اگه اینطوره اصلا چرا آموزش و پرورش هست و چرا اصلا جمع و تفریق و ضرب و تقسیم یاد میدن برن اونجا هم گله داری و ماهی گیری یاد بدن.

اینا همش بهونه دولته. کار ایجاد نکرده حالا میخواد یه چند سال دیگه هم جوون مدرک گرفته رو علاف کنن. همچین میگن مهارت ندارن انگار کار ریخته تو جامعه!
کامران: 1395/5/318:14:28،
38
40
آقای دانشگاهی محترم با نظرتون صد در صد مخالفم! :
دقیقا دانشگاه‌های معتبر دنیا تخصص به دانشجویان می‌دن نه مدرک ... تخصص یعنی مثلا مهندس مکانیک فارغ‌التحصیل ام آی تی واقعا میتونه طراحی و تولید کنه ولی همون مهندس فارغ‌التحصیل امیرکبیر اصلا نمیدونه مهندسی یعنی چی ! چون اصلا تولید و مهندسی به معنی واقعی توی این مملکت نبوده که بخوان به ایشون هم یاد بدن! ... چهار تا کتاب ترجمه شده رو چهار تا استاد پرمدعا در طول چهارسال کردن تو مغز این جوون 22 ساله!! همین!!!
تو همین کشور هم اگر دقت کنید رشته‌هایی که به اجبار باید تخصص و مهارت به دانشجو یاد بدن، هنوز بازار کار خودش داره؛ یک دندانپزشک تازه فارغ‌التحصیل از دانشگاه تهران واقعا توانایی حرفه‌ای داره تو رشته خودش چون بهش یاد دادن ولی آیا مهندس الکترونیک فارغ‌التحصیل از دانشگاه تهران اصلا میدونه مهندس الکترونیک در سال 2016 یعنی چی؟ توانایی حرفه‌ای پیشکش
سالار : 1395/5/320:32:45،
29
24
متاسفانه اساتید دانشگاه خودشون چیزی بلد نیستن که بخوان یاد دانشجوی خودشون بدن...
مشکل از بالاست...
رامین: 1395/5/313:52:27،
45
30
احسنت . بالاخره یه حرف درست شنیدیم . طرف میره مهندسی مکانیک طراحی جامدات میگیره از دانشگاه مثلا شریف . بعد از مدرک گرفتن میره سره کار حالا چون مدرکش خوبه کار هم بهش میدن . بعد که میبینه هیچ کار فنی ازش بر نمیاد میره سراغ آمار گرفتن و تجزیه و تحلیل مسائل بیخودی و سرچ در اینترنت و دنبال مقاله گشتن و بعدشم پز دادن . متاسفانه مدیره هم چون مثل خودشه میگه به به و چه چه و یه پست هم بهش میده . خلاصه بالاخره این مهندس ما بعد از 5 سال یه چیزایی یاد میگیره و تازه میشه یه مهندسی که یه خورده آچار بدست میشه . حالا دیگه میخواد از کشور بره آمریکا چون دانشگاه شریفیه و سابقه هم داره و خوب اونا هم میخوانش . اما اون آدمهای فنی و زحمت کش که به عوض خوندنهای شبانه روزی رفتند سراغ حرفه و متخصص شدند باید بشیندند و اومدن و رفتن این آقایان مثلا مهندس رو مشاهده کنند.
مجید: 1395/5/314:18:16،
62
36
شما اگر مدرک درست و حسابی نداری نظر نده! فارغ التحصیل های دانشگاه های خوب دولتی هم سواد دارند هم مهارت. موضوغ اینجاست که صنعت عقب مانده ی ما با کاردانی کارش راه می افتد نه کارشناسی چه رسد به ارشد و دکتری. همین بچه های بی مهارت می روند آمریکا و اروپا خوش می درخشند. ایراد کار از جای دیگری است!
سالار : 1395/5/320:30:39،
38
45
با این گندی که زدن به دانشگاه ها....
فارغ التحصیلان شریف باید برن خارج تو رستوران مک دونالد کار کنن...
رامین: 1395/5/314:00:58،
56
25
عقل سلیم میگه آقا جون وقتی میخواین مثلا مهندس مکانیک تربیت کنید .این آقا باید در کنار درسهاش کلی دوره های فنی و تخصصی مربوط به رشتش رو ببینه که وقتی از دانشگاه میاد بیرون کاربلد باشه و خسارت نزنه به کارفرماش . اما این طوری نیست و به عوض این دوره های فنی تمام وقت یه دانشجو رو صرف یاد گرفتن و گذراندن کلاسهای بی ربط مثلا عربی و .... میکنند . چیزایی که به هیچ دردی نمیخوره رو جایگزین تخصص م مهارت دانشجوها کردند . متاسفانه سیستم آموزشی بسیار بسیار فشله . شایدم عمدی باشه خدا میدونه داستان چیه
شاهین: 1395/5/314:30:04،
49
39
ان الله مع الصابرین جوان باید یه کار رو شروع کنه و چند سال زحمت بکشه و صبور باشه تا نتیجه بگیره
مهدی: 1395/5/316:17:34،
39
35
آره واقعا،دلالی یه کم صبر میخواد تا نتیجه بده!
مهدی: 1395/5/315:39:36،
51
24
یادش بخیر تو دبیرستان طرح کاد داشتیم.کافی نبود اما خوب بود.با نظام جدید آموزش متوسطه گند زدن به همه چیز.
فرد: 1395/5/315:51:50،
41
24
من موندم اگر تحصیلکرده های ما اینقد ر تخصص و علم دارند چراوقتی مهاجرت میکنن به بلاد کفر با مدرکشون فقط راننده تاکسی میشند؟؟؟
شنتیا: 1395/5/316:15:46،
39
36
بهترین رشته تحصیلی فنی حرفه ای و کاردانشه من خودم الان لیسانس فیزیک دارم در حال حاضر کارهای اداری دوستم که دیپلم کاردانش رشته برق داره و پیمانکاره انجام میدم.... جوانیمون و مغزمون در راه حل مسائل ریاضی وفیزیک نابود کردیم کلا سیستم آموزشیمون با بازار کارمون بهم نمیان . ما دهه شصتیا خیلی بدبختیم هفت خان تحصیلی را روی ما پیاده کردن از ابتدایی تا کنکور و دانشگاه حالا یارو با دیپلم ناقص با پول باباش مثل آب خوردن مدرک دانشگاهی میگیره راحت هم میره سرکار
پدرپيرفقيرمريض بدبخت: 1395/5/316:43:53،
30
23
گيريم همه اين حرفها درست ، تكليف استعداد و علاقه دانش آموز چه مي شود ، حتماً آن را هم شما با روشهاي سيستماتيك و نرمافزاري تعيين مي كنيد (شبيه سبد كالا و يارانه)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار