کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هزينه‌های اقتصادی گرمای بی‌سابقه هوا

کدخبر:۲۵۵۹۸شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۸:۳۸۴۷۶۸ بازدید

در يكي از گرم‌ترين روزهای سال در سراسر دنيا و گرم‌ترين روز سال تا به امروز در تهران، راننده تاكسی بدون رودربايستی خطاب به مسافران خط تهران ...
هزينه‌های اقتصادی گرمای بی‌سابقه هوا

در يكي از گرم‌ترين روزهای سال در سراسر دنيا و گرم‌ترين روز سال تا به امروز در تهران، راننده تاكسی بدون رودربايستی خطاب به مسافران خط تهران-كرج مي‌گويد كه اگر مي‌خواهند كولر اتومبيل روشن شود، بايد هزينه اضافه پرداخت كنند: 7 هزار تومان به‌جاي 6 هزار تومان كرايه هميشگي. افزون بر اين، با افزايش مصرف برق در كشور و رسيدن به ركوردهاي تازه در اين زمينه، زمزمه‌هايي از افزايش مطالبات صنعت برق كشور و در نتيجه آغاز لابي‌ها براي افزايش تعرفه‌هاي مصرف برق به گوش مي‌رسد. اگر نبود بارش‌هاي پاييزي و زمستاني كم سابقه در سال گذشته، شايد اكنون بايد منتظر افزايش قيمت آب مصرفي در خانه‌ها هم مي‌بوديم و البته بايد به اين مي‌انديشيديم كه اگر روند افزايش متوسط دماي هوا در تقريباً تمام نقاط كشور به همين ترتيب ادامه داشته باشد، بايد چشم انتظار چه تبعات اقتصاديي باشيم.

تعادل در گزارشي كه چندي قبل منتشر كرده بود، به بررسي تخمين‌هايي در زمينه آسيب‌هاي وارده به اقتصاد ايران تا سال2050 با تداوم روند افزايش دماي جهاني پرداخته بود. طبق اين گزارش، با تداوم روندهاي كنوني، ايران تا سال2050 بايد منتظر افزايش متوسط 6درجه سانتي‌گرادي در دما باشد، افزايش دمايي كه موجب افت حدود 6درصدي در توليد ناخالص داخلي (GDP) ايران مي‌شود.


سالي كه نكوست از بهارش پيداست

مصرف برق در كشور هم همين 4-3روز پيش، ركوردي ديگر ثبت كرد و وزير نيرو هشدار داد كه به دليل عدم سرمايه‌گذاري‌هاي كافي در صنعت برق در سال‌هاي گذشته و اوج‌گيري مصرف برق به دليل گرماي بي‌سابقه در كشور، مردم بايد انتظار قطع شدن برق در برخي مناطق كشور را داشته باشند. روز سه شنبه هفته گذشته، پيك مصرف برق كشور با افزايش ۸ هزار و ۵۸۴ مگاواتي نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از مرز ۵۲ هزار مگاوات گذشت.

به‌گزارش ايسنا، آمارهاي وزارت نيرو نشان مي‌دهد پيك مصرف برق كشور در ركورد تازه خود، از مرز ۵۲هزار مگاوات گذشت و رقم ۵۲ هزار و ۳۷۰ مگاوات را به ثبت رساند. اين درحالي است كه پيك مصرف برق كشور در روز مشابه پارسال ۴۳ هزار و ۷۸۶ مگاوات و پيك مصرف سه‌شنبه گذشته ۴۷ هزار و ۸۱۰ مگاوات گزارش شده بود.

مصرف آب در كشور هم در روزهاي گرم تابستان، عمدتا به دليل افزايش مصرف آب در كولرهاي آبي كه اصلي‌ترين شيوه سرمايش در كشور هستند، اوج مي‌گيرد.  تهراني‌ها هم در اين 3-2سال اخير يكي ديگر از نشانه‌ها و تبعات افزايش بي‌سابقه دماي هوا را حس كرده‌اند. با گرم شدن متوسط دماي هوا در تابستان‌ها و فرارسيدن تابستان‌هاي زودرس و زمستان‌هايي كه سرمايشان بي‌جان است، درخت‌ها در مناطقي از تهران شاهد مهمان‌هاي ناخوانده‌يي بوده‌اند كه جمعيت و مدت زمان ماندنشان در اين شهر، ارتباط مستقيم با گرم شدن هوا دارد: مگس‌هاي سفيد. اين بماند كه مبارزه با اين حشرات سخت جان تا به حالا چه هزينه‌هايي براي شهرداري تهران داشته است.  

سازمان ملي هوانوردي و فضاي ايالات متحده امريكا، ناسا، در تازه‌ترين گزارش خود كه هفته گذشته منتشر شد، روند گرم شدن هوا در بسياري از مناطق جهان را بي‌سابقه توصيف كرد. بنا بر اين گزارش، 6 ماه ابتدايي سال 2016 ميلادي، كه تا پايان ماه ژوئن را شامل مي‌شود، تمام ركوردهاي گرماي هوا در مقايسه با مدت مشابه در سال‌هاي گذشته را شكسته‌اند. به اين ترتيب، 6 ماه گذشته، گرم‌ترين ماه‌هاي جهان، دست كم از سال 1880 ميلادي بوده‌اند كه داده‌هاي مربوط به دماي هوا به ثبت رسيده‌اند. بنا بر اين گزارش، دماي هوا در شش ماهه ابتدايي امسال، به‌طور متوسط 1.3درجه گرم‌تر از دماي هوا در انتهاي قرن نوزدهم ميلادي است.

در 6 ماهه ابتدايي سال جاري ميلادي، افزون بر اين، كمترين ضخامت يخ‌هاي قطب جنوب هم در مقايسه با مدت مشابه در سال‌هاي گذشته به ثبت رسيده است. وسعتي كه صفحات يخ در قطب جنوب، اكنون و در گرم‌ترين روزهاي تابستان دارند، در مقايسه با وسعت آنها در اواخر دهه1970 و اوايل دهه1980 ميلادي، تقريبا 40درصد كمتر است. ضخامت اين يخ‌ها در ماه سپتامبر كه كمترين ضخامت سالانه براي اين صفحات به ثبت مي‌رسد، در هر دهه بطور متوسط 13.4درصد كاهش پيدا كرده است. اين در حالي است كه افزايش دماي هوا و نيز ضخامت صفحات يخ در قطب جنوب، هر دو از اصلي‌ترين فاكتورهاي بررسي گرمايش جهاني هستند و دانشمندان اكنون معتقدند كه بايد انتظار روزهاي گرم‌تري را داشته باشيم.


هزينه‌هايي كه گرما با خود مي‌آورد

اما اينها تنها عواقب افزايش دماي جهاني نيستند. بنا بر پژوهشي كه توسط دانشگاه كرنل و دانشگاه آريزونا در ايالات متحده امريكا، انجام شده است در دهه پيش رو، افزايش دما موجب «ابر قحطي»هايي خواهد شد كه مي‌توانند 10سال يا بيشتر طول بكشند. افزون بر اين، هر چند نمي‌توان رابطه‌يي مستقيم ميان گرمايش جهان و وقوع آتش‌سوزي‌هاي طبيعي پيدا كرد، بسياري از متخصصان معتقدند افزايش وقوع موارد آتش‌سوزي، به‌عنوان مثال در جنگل‌هاي غرب امريكا را مي‌توان تا اندازه‌يي به خشك شدن بيش از اندازه اين جنگل‌ها ربط داد. افزايش دماي اقيانوس‌ها در طول يك قرن گذشته كه به حدود يك‌درجه فارنهايت رسيده هم موجب نابودي تدريجي صخره‌هاي مرجاني در سراسر جهان شده است.  گزارشي در مورد قيمت نهاده‌هاي كشاورزي كه در ماه مارس توسط سازمان ملل متحد منتشر شده بود نيز نشان مي‌دهد كه قيمت مواد غذايي به دليل گرمايش جهان-و عمدتا به دليل تكرر خشكسالي‌ها- افزايش پيدا كرده است. تحليلگران قيمت مواد غذايي تخمين مي‌زنند كه در صورتي كه افزايش دما از الگوي كنوني پيروي كند، در سال2050 ميلادي، يعني 34سال ديگر، قيمت غلات را در جهان، تا دوبرابر قيمت فعلي افزايش خواهد داد و اين يعني گرسنگي بيشتر، در شرايطي كه جمعيت جهان هم به مراتب بيش از جمعيت كنوني آن است.

مورد ديگري كه شايد بتوان گرمايش جهاني را مسوول آن دانست، افزايش موارد گزارش شده از آلرژي‌هاي فصلي است. داده‌هاي جديد نشان مي‌دهند به دليل افزايش دما و ميزان بالاي كربن دي اكسيد در جو، گونه‌هايي از گياهان كه به وسيله گرده افشاني توليد مثل مي‌كنند، اين روزها بيشتر به چشم مي‌خورند و به همين دليل، موارد گزارش شده آلرژي‌هاي فصلي هم افزايش پيدا كرده است. در اين گزارش كه به سال2014 بر مي‌گردد، بدترين شهر در امريكا براي كساني كه آلرژي دارند هم مشخص شده است: شهر لوئيزويل در كنتاكي. به اين ترتيب، با بالا رفتن متوسط دماي هوا در جهان، احتمالا هزينه‌هاي بيشتر براي مبارزه با آلرژي هم اجتناب ناپذير خواهند بود.

جنگل‌ها نيز يكي ديگر از قربانيان گرم شدن هوا در جهان‌اند. برخي گونه‌هاي مهاجم حشرات كه زاد و ولد آنها در هواي گرم افزايش پيدا مي‌كند، به جنگل‌ها هجوم مي‌آورند و موجب نابودي آنها در سطح گسترده مي‌شوند. پژوهشگران در دانشگاه كلرادو به اين نتيجه رسيده‌اند كه برخي گونه‌هاي سوسك‌ها، اكنون دو بار در طول سال توليد مثل مي‌كنند و به اين ترتيب، آسيب بسياري به برخي گونه‌هاي درختي كه از آنها تغذيه مي‌كنند وارد مي‌آورند. بنابراين، به فهرست آسيب‌هاي گرمايش جهاني بايد جنگل زدايي را هم اضافه كرد.

گونه‌هاي مختلف جانوري اما خود قربانيان گرمايش جهان هستند. افزون بر خرس‌هاي قطبي كه تصاوير آنها در بيشتر گزارش‌هاي مربوط به گرمايش جهاني به عنوان نوعي نماد مورد استفاده قرار مي‌گيرد، گروه ديگري از جانوران، عمدتا در گروه خزندگان و پرنده‌ها، قربانيان گرمايش جهاني‌اند. به عنوان نمونه، وزغ طلايي، كه بومي مناطقي در كاستاريكا و برخي ديگر از كشورهاي امريكاي مركزي است، همين حالا هم بر اثر گرمايش جهاني تقريبا منقرض شده است. برنامه نسبتا دقيق مهاجرت گونه‌هاي مختلف پرندگان نيز در اثر به هم ريختگي‌هاي دمايي، دستخوش تغيير شده است. در حال حاضر، برخي از گونه‌ها در قياس با 2دهه قبل، حدود دو هفته زودتر مهاجرت مي‌كنند و مقاصدي با ارتفاع بالاتر كه دماي كمتري دارند را نيز انتخاب مي‌كنند.

يكي از هزينه بردارترين رخدادهايي كه مي‌توان مسووليت آن را به گردن گرمايش جهاني انداخت نيز افزايش بسامد و تكرر وضعيت‌هاي شديد آب و هوايي، مانند توفان‌ها و گردبادهاست. بنا بر پژوهشي كه در سال2013 در آكادمي ملي علوم در ايالات متحده امريكا به انجام رسيده است، تا حدود يك قرن آينده، جهان سالانه شاهد 20گردباد و توفان گرمسيري قدرتمند اضافه در قياس با سال‌هاي كنوني خواهد بود. به اين ترتيب، شركت‌هاي بيمه‌گر احتمالاً در سال‌هاي پيش رو بايد تغييراتي اساسي در بيمه نامه‌هاي خود پديد بياورند و مناطق توفان خيز جهان نيز بايد مصالح تازه‌يي براي ساخت ساختمان‌ها بيابند و اينها همه يعني هزينه‌هايي كه تاكنون تلاشي براي محاسبه آنها انجام نشده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سوشا : 1395/5/220:04:15،
242
27
ازین هوا و گرما میشد چقد برق از انرژی خورشیدی گرفت ولی متاسفانه مسولان همه فکرشون پیش انرژی هسته ایه
حامد : 1395/5/220:58:30،
186
47
ایران یکی از بهترین کشورها برای تولید انرژی خورشیدی است
خوزستان: 1395/5/222:10:21،
97
43
توی آفتاب که محل کار ماست 62 درجهواقعا وحشتناکه من خودم بچه جونبم
حقیقت مظلوم در ناگااهی ایرانی: 1395/5/222:35:05،
51
262
اخه بچه جان اولا که انرژی نورانی تبدیل به برق میشه و در شرایطی دما صد درجه هم باشه ولی فوتون نوری به سلول خورشیدی نرسه برقی تولید نمیشه دوما تو انژری هسته ای رو با چی داری مقایسه میکنی.برای تولید انرژی خورشیدی میدونی چه مزرعه های بزرگی برای دریافت نور با هزینه هنگفت باید ساخت در حالی که انرژی هسته ای با کمترین هزینه و مقدار بیشترین بازدهی رو میده.شما خز و خاشاک ها فقط بلدید هی ایران رو 20 سال 20 سال از تکنولوژی عقب بندازید و به دشمن فرجه بدید.
اگه قدرت و نفوذ قاسم سلیمانی در منطقه نبود یا دانشی که با خون دانشمندان به اینجا رسیده نبود فکر میکنی الان امریکا با اون کب کبه دب دبه میومد با تو مذاکره کنه.این رو بعضی ها در داخل بفهمند ملتی خوشبخت هست که خودش بسازه نه مثل دبی بهش بدن.هر چی تا به حال ساخته شده توسط نیروی انقلاب یوده و لیبرال گرا ها و غرب گرا فقط یا نق زدن یا شعار اخر گند زدن به هرچ
پاسخ به حقیقت مظلوم در نا آگاه: 1395/5/301:24:55،
97
34
فقط کشور میوفته دسته چهار تا مثه شما با این سطح از دانش که میگه انرژی هسته ای خرجش از انرژی خورشیدی کمتره دیگه تا تهش معلومه وضعیتمون دیگه،در ضمن شما که خارجی خارجی میکنی همین انرژی هسته ای هم که داری باعث و بانیش خارجیان عزیزم
ملون: 1395/5/306:02:32،
71
27
جناب وزیر نیرو بفرمایید هدر دادن سرمایه به اسم تولید برق اتمی!!!
بفرمایید صدها میلیارد دلاری که مستقیم و غیر مستقیم در پای بازی اتمی سوخت چقدر برق ازش دراومد؟!!!!
سوشا : 1395/5/311:53:13،
45
34
دوست بیسواد و افراطی من اولا هزینه راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی خیلی از هسته ای کمتره،دوما کل کویر لوتو پنل بزارن برق کل خاورمیانه رو میتونن تامین کنن سودشم از نفت بیشتره،بعدشم شما از همونایی هستی که دوس داری ایران بشه کره شمالی نه جنوبی، سوما الان میگی خارجی بده الان ما مستقیماً تحت سلطه روسیه و چین هستیم،کاملا و مطلقاً
مجتبی هرمزگان: 1395/5/314:23:47،
34
31
من هنوز از حرکت راننده تاکسیها هنگ کردم...!
توی بندرعباس که گرما بیشتره و تازه شرجی هم هست....رانندهای تاکسی چنین ظلمی نمیکنن...! اخه مسافر هیچی....خود راننده بخاطر خودش هم کولر نمیزنه...!
اینجا طرف کولر میزنه و میگه به درک که پل بنزینم زیاد میشه....بزار خودم که دارم روی ماشین کار میکنم راحت باشم.
حرف حساب: 1395/5/316:42:48،
33
24
اقای نا اگاه ایرانی شما جزو اون 10 درصد از جمعیت 80 میلیونی هستی که حرفاتون بی منطق و بی اصل و ریشه هست و مملکت زیبای من رو تبدیل به جهنم کردید و باعث اواره شدن میلیون ها نفر شدید و میشوید
آتیلا: 1395/5/220:05:07،
150
34
کلاتو این مملکت چپ بری راست بیای باید باج بدی،گرم شد گرون میکنن ،سرد شد گرون میکنن
air: 1395/5/301:14:13،
29
29
خوبه جواب خودت رو خودت دادی حالیت نیست
شاهین: 1395/5/220:26:27،
55
29
بشر هروقت دچار تهدید شده شروع کرده به ابداع و اختراع
احتمالا در اینده ای که شاید ما بهش شاید فکر نکنیم بشر به خارج از زمین مثلا به مریخ مهاجرت کنه .
تکنولوژی های جدید باعث حذف سوخت های فسیلی و نفتی بشه و میزان الودگی زمین کنترول بشه.
البته در نهایت بر اساس یکی از تئوری های افرینش جهان دچار نابودی میشه و این نابودی خودش باعث جهان جدیدی میشه و این اتفاق بارها داره میافته پس در نهایت زمانی میرسه که حتی علم بشر هم نتونه نجاتش بده
عجب: 1395/5/220:42:12،
90
30
به فکر باشید
کشاورزی رو پیشرفته کنید از تجهیزات استاندارد تولید و انتقال برق استفاده کنید
نیروگاه خورشیدی بزنید وسایل حمل ونقل را بروز کنید ( مصرف کمتر بنزین و الودگی کمتر )
پساب و فاضلاب رو قبل از تصفیه به دریا و طبیعت نریزید
جنگل کاری کنید تجهیزات کارگاه های تولیدی رو با نمونه بروز و با کیفیت بروز کنید اجاره استفاده از کولر گازی بدید
ما مردم هم درست مصرف کنیم به طبیعت صدمه نزنیم زباله در طبیعت رها نکنیم
سوشا : 1395/5/222:30:58،
87
27
ایناکه گفتی برا اروپاس. مسولین ما اگه بخان ازین کارا بکنن تو ایران نمیکنن تو جنوب لبنان میکنن
بنده خدا: 1395/5/221:10:24،
67
42
خوبه والله.........حتما باید تهران گرد و غبار بیاد و گرم بشه تا شما اونو یه مصیبت عظمی حساب کنین و هشدار بدین....بیاین جنوب تا با تمام وجود گرمای 50 درجه و بیشتر و رطوبت 99 درصدو حسش کنین.........البته تا بوده همین بوده ......تبعیض بین مناطقو از این حرفا.......خوش باشیت
همون پسری که بود تو خودش : 1395/5/221:30:56،
62
38
خداییش جنوب گرمه من اونجا ماموریت بودم ولی داداش پیشنهادت چیه ؟ بیایم تو خیابون براتون کولر بزنیم ؟ جغرافیای اونجا اینظوریه دیگه !
بنده خدا: 1395/5/301:04:42،
46
29
نه بابا کار از این حرفا گذشته ولی این عادلانه نیست که تعرفه ها رو همه جا یه جور حسابش کنند.........شرایط جغرافیامون که دست خودمون نیست که بخاطرش مجبوریم کولرو خاموش نکنیم..........دولت باید حداقل یه رحم و مروتی داشته باشه تا ما که بظاهر محرومیم ولی در اصل تمام چیزای زیر پامون برای دیگرونه حداقل یه زندگی در شان یه انسانو داشته باشیم
محمدرضا: 1395/5/304:14:54،
38
36
درست میگی فدات شم ولی چیکار میشه کرد؟
میخوای مثلا تهرانیا همه کولراشونو خاموش کنن برای همدردی با شما یا خاک بریزیم تو سرمون با بیل؟؟؟
مثلا چالوس و اهوازو جاشو عوض کنن مسئولین؟!
یه حرفایی میزنید بعضی وقتا خودتونم دوباره بخونید خندتون میگیره. دیگه جغرافیا و مناطق آب و هوایی که مقصر نداره. واسه شما ام به همین دلایل برق ارزون تخصیص دادن. ماشین خوب ارزون میتونید سوار بشید. کلی حال میدن چپ و راست بهتون. در دیزی بازه حیای گربه کجا رفت؟!
فرزاد: 1395/5/310:29:54،
49
41
کاری نداره که محمدرضا جان . شما که فکر میکنی جنوب عشق و حاله چه نشستی پس ؟ تشریفتو بیار جنوب ماشین خارجی سوار شو برق مفتی مصرف کن کلی هم چپ و راست حال میدن بهت !!! کار هم که فت و فراوون !!!
در دیزی هم واسه امثال شما باز گذاشتن تا معلوم بشه حیاتون چقدره . شما حتی در خواب هم نمیتونی شرایط جنوب کشور و بی عدالتی که در حقشون میشه درک کنی با این سطح تفکرت . اگه همین جنوب نباشه جنابعالی و امثال شما تو غار باید زندگی میکردی .
توهین به عزیزانی که همه هم میهناشونو درک میکنن و همدردی میکنن نباشه . حیف اسم ایرانی که بزارن رو شما که ایرانیهای درد کشیده رو مسخره میکنی .
رضا: 1395/5/221:36:59،
57
26
اطلاعاتی که ناسا در اختیار میذاره جهت آینده نگری و برنامه ریزی دیگر کشورهاست که متاسفانه در کشور ما این هشدارها هیچ کدام جدی گرفته نمیشه... شهر دبی سال تا سال رنگ بارون به خودش نمیبینه ولی مشکل آب نداره و تمام آب موردنیاز خودشو از دریا تهیه میکنه اونوقت بنادر ما باید مشکل آب داشته باشن.. آخه ندانم کاری و جهل تا کجا؟
کامران: 1395/5/311:52:28،
36
34
به خاطر استخراج بیش از حد آب از خلیج فارس توسط دستگاه های نمکزدا، آب خلیج فارس به شدت شور شده و خودش یک تهدید جدی برای محیط زیست منطقه شده...
متاسفانه اعراب حاشیه خلیج فارس هم به نوعی دیکر در حال محیط زیست منطقه هستند
کلافه: 1395/5/222:00:36،
43
30
هرسال نرخ کرایه ها بال میره ولی کیفیت به زیر صفر رسیده.
نظارتشون هم درحد جریمه و این حرفاست.
این همه هزینه توشهرداری فقط صرف بنرهای تبلیغاتی میشه که اصلا ربطی به شهرداری نداره هرروز تواتوبوس از شدت گرما ذوب میشیم وصدامون هم به هیچ جایی نمی رسه.
آیا حق مردم ما این فشارها وسختی هاست؟
رواسی: 1395/5/222:32:04،
40
34
ایرانجیب مگه ما هزینه اجتماعی یا سیاسی هم داریم ؟ هزینه اقتصادی یعنی چی ؟ هزینه یه بعد داره که اونم اقتصاده دیگه .
داریوش: 1395/5/300:15:53،
43
39
کولر آبی آب وحشنتاک مصرف میکنه ٬ برق حدود ۳ هزار وات ٬ بازدهی ۱۰ درصد !!!
چرا به فکر نیستیم ؟ حداقل خودمون نخریم این آشغال ها رو .
انجمن: 1395/5/300:50:48،
25
33
تقسیر خودمان هست که به چنین افرادی باج میدیم
اینها خودشان باشن از یک دانه 100 تومنی خودشان از مشتری نمیگذرن البته هستن معدود افراد درست درونشان . وای به حال این که 100 تومنت کم باشه
در هر صورت کسی با رضایت پرداخت نمیکنه و مشکل شرعی داره و همش در آینده میشه پول دوا و دکتر وو تصادفو خرج تعمیر گاه وو خرج ماشین
چون بی برکته دیگه...
مسیح: 1395/5/309:10:51،
47
25
کاش میگفتین کی قراره رفاه مردم رکورد بزنه!!!!
تا وقتی کولر ماشین جزء رفاهیات و آپشن محسوب میشه!!!!
تا وقتی قراره قناعت بیجا پیشه کنیم تو این مملکت!!!!
تا وقتی قراره زمستون ها راجع به آلودگی هوا صحبت کنیم و تابستونا راجع به ریز گرد ها!!!!
تا وقتی اعلام میکنیم افزایش قیمت ها توجیه منطقی نداره و باید اصلاح بشه و نمیشه!!!!
تا وقتی میگیم آدم های مارو دارن ترور بیولوژیک میکنن و خودمون و قاچاق چیای عزیزمون برنج و چای و ....آلوده به خوردمون میدن!!!!1
تا وقتی به خاطر فروش کولر آبی در کشورمون کولر گازی رو پرمصرف معرفی میکنیم!!!!
تا وقتی که بخاطر فروش یه محصول تو مملکت هزار و یک دروغ میگیم و بعد با جسارت کامل اعلام میکنیم فلان مسئول یا فلان شخص در واردات دست داشتن!!!!
تا وقتی که امروزمون رو بی امید فردامون سپری میکنیم!!!!
تا وقتی که اراده بکنن هرجوری دوست داشته باشن قیمت بنزین و امثال اون رو توجیه میکنن!!!!
تا وقتی که ما برای فردامون هم نمیتونیم از نظر اقتصادی برنامه ریزی کنیم و تا صبح هزار و یک اتفاق برای اقتصاد مملکتمون میوفته!!!!
تا وقتی هر روز گند یه افتضاح جدید توی این مملکت در میاد و ما کامنت میزاریم!!!
تا وقتی .....
وضع ما همینه.اینجا ایرانه.جهان سومه.کی به فکر پیشرفت مملکته!!!!
عبدمناف: 1395/5/313:43:39،
31
41
همه چی مون غیر از آدمیزاده
در دبی تاکسی سوار میشی راننده نمیگه کولر بزنم گرون تره
اینجا به خودشون این اجازه رو میدن که مسافرو به خاطر کولر سرکیسه کنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار