کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نگاه متفاوت مردم ایران و سوئیس به یارانه‌ها

کدخبر:۲۵۵۷۰شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵:۱۷۲۱۶۲ بازدید

چندی پیش شاهد برگزاری رفراندومی در سوئیس بودیم که در آن مردم این کشور به طرح درآمد پایه همگانی برای همه شهروندان این کشور ...
نگاه متفاوت مردم ایران و سوئیس به یارانه‌ها

چندی پیش شاهد برگزاری رفراندومی در سوئیس بودیم که در آن مردم این کشور به طرح درآمد پایه همگانی برای همه شهروندان این کشور، رأی منفی دادند. براساس این طرح، قرار بود به هر فرد بزرگ‌سال بالای 18 سال، دوهزار و 555 دلار و به هر کودک نیز حدود 630 دلار پرداخت شود. ماجرای انصراف بیش از سه‌چهارم سوئیسی‌ها از دریافت این مقرری ماهانه، در رسانه‌های جهان و همچنین کشورمان انعکاس بسیاری پیدا کرد.

سوئیس نخستین کشوری است که این موضوع را در معرض یک همه‌پرسی عمومی قرار داد. مناعت طبع مردم سوئیس همه دنیا را شگفت‌زده کرد. گفتني است دولت سوئیس نیز از ابتدا مخالف اجرای این طرح بوده و از مردم خواسته است به چنین طرحی رأی مثبت ندهند. مردم سوئیس نیز ظاهرا به این پند دولت عمل کرده و از دریافت یارانه امتناع کرده‌اند. به‌راستی چه تفاوتی میان ایرانیان و سوئیسی‌هاست که هم‌وطنان‌مان نسبت به درخواست دولت یازدهم که خواهان انصراف از دریافت یارانه بود، کاملا بی‌تفاوت و بی‌اعتنا بودند! آن‌هم نه برای یارانه سخاوتمندانه‌ای که قرار بود به مردم سوئیس پرداخت شود، ‌بلکه برای مبلغی که یک‌هجدهم حداقل حقوقی که برای سال ١٣٩٥ تعیین کرده‌اند، ارزش دارد.

 دولت یازدهم از اواخر سال ٩٢ زمانی‌که درصدد برنامه‌ریزی برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بود، تبلیغات گسترده‌ای برای ترغیب مردم به انصراف از دریافت یارانه‌ها به انجام رساند، اما هنگامی‌که ثبت‌نام‌ها به پایان رسید، مشخص شد بیش از ٧٣ میلیون نفر خواهان دریافت یارانه نقدی هستند و فقط دو میلیون و ٤٠‌ هزار نفر از دریافت یارانه انصراف داده‌اند. مردمی که حدود پنج سال با تبعات توزیع نقدی پول، دست‌به‌گریبان بوده‌اند، به چه دلیل حاضر نشدند به درخواست دولتی که خود برگزیده بودند، پاسخ مثبت دهند؟ در سوئیس مردم به‌خوبی نقش خود را به‌عنوان یک عنصر اثرگذار در اقتصاد و سیاست درک می‌کنند. در این کشور مردم می‌دانند هم تصمیم‌گیری‌های سیاسی با نظر آنها انجام می‌شود و هم رشد اقتصادی در کشور به دلیل فعالیت مستمر و اثرگذر آنان است. همین مسئله سبب شده است مردم در این کشور بالاترین سطح رضایت از زندگی و بالاترین سطح از امنیت روانی را داشته باشند و با پشتکار و تلاش زیاد در فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی مشارکت کنند.

سطح بالای آموزش عالی در این کشور هم عاملی در جهت رشد اقتصادی در کشور شده و شعار زیادی از نخبگان کشورهای دیگر را به خود جذب کرده است. اقتصاد سوئیس در زمره باثبات‌ترین و مرفه‌ترین اقتصادهای دنیاست و در میان صادرکنندگان دنیا در جایگاه بیستم قرار گرفته است. سوئیس با جمعیتی بالغ بر هشت میلیون نفر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و از نظر شفافیت دولتی، آزادی‌های اجتماعی، کیفیت زندگی، رقابت‌پذیری اقتصادی و شاخص توسعه انسانی در میان همه کشورهای دنیا در صدر قرار دارد. شاید بارزترین تفاوت سوئیس با دیگر کشورهای دنیا را بتوان در آزادی اقتصادی و سیاسی در این کشور دانست.

شاخص آزادی رسانه در این کشور در میان همه کشورهای اروپایی بالاتر است که این کشور اروپایی از نظر سطح سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی و سطح توسعه‌یافتگی زیرساخت‌ها در میان همه کشورهای اروپایی بالاترین جایگاه را دارد. البته ساختار سیاسی هم در این کشور به‌گونه‌ای است که به مردم احساس ارزشمندبودن و انگیزه فعالیت اقتصادی و مشارکت سیاسی می‌دهد. بخش خصوصی در کشور سوئیس بسیار توسعه‌یافته است و دولت به جز نظارت در عملکرد صحیح اقتصادی، کار دیگری در حوزه اقتصاد انجام نمی‌دهد. جامعه ایرانی سال‌هاست با شنیدن دستاوردهای کشورهای دیگر افسوس می‌خورد.

این تلنگرها نمونه‌های زیادی داشته‌اند؛ از نظم و انضباط کار ژاپنی‌ها تا سخت‌کوشی آلمانی‌های پس از جنگ جهانی دوم و رشد صنعت آنها و رشد و توسعه بسیار سریع دوبی و ظهور غول‌های جنوب شرق آسیا همچون مالزی و سنگاپور. به نظر می‌رسد اقتصاد ایران دچار نوعی رکود و رخوت شده است. حالا اگر به همه تلنگرهای گذشته، رأی اخیر سوئیسی‌ها نیز اضافه شود، شرایط بغرنج‌تر نیز خواهد شد. به‌راستی چرا مردم ایران حاضر نشدند از یارانه‌ ٤٥ هزارتومانی بگذرند و چگونه مردم سوئیس از دریافت یارانه دوهزارو ٥٠٠ دلاری در ماه که نصف حداقل دستمزد در آنجاست، امتناع کردند؟ آیا سوئیسی‌ها پول را دوست ندارند؟ یا بیش از اندازه پول‌دار هستند؟

تا آنجایی که می‌دانیم، سوئیسی‌ها به پول‌شناسی و پول‌دوستی معروفند و همین خصوصیت بوده که بانک‌های آن کشور را مشهور کرده است.

در روزهای آخر منتهی به رأی‌گیری، مخالفان این طرح در سوئیس می‌گفتند این پول از کجا باید تأمین شود؟ و این پول قرار است از جیب چه کسانی برود؟ اینها سؤالاتی بود که جامعه ایرانی از پاسخ‌دادن به آنها فرار می‌کردند.

هم‌وطنان ما هیچ‌گاه نپرسیدند پول هنگفت یارانه‌ها از کجا باید تأمین شود و مهم‌تر اینکه این جابه‌جایی عظیم پول و ثروت چه تبعات اقتصادی و اجتماعی‌ای برای کشورمان خواهد داشت. در حقیقت در ایران به‌نوعی این تصور وجود دارد یارانه‌ها پول نفت بوده و حق مسلم همه است که آن را دریافت کنند. به‌راستی یارانه‌های پرداختی، ماهانه در ایران، همان پول نفت و سهم مردم از سفره نفت است یا کارکرد بازتوزیع ثروت در جامعه را دارد؟

 اگر قرار است این پول، سهم نفت باشد، ‌باید با فرمولی به قیمت نفت وابسته باشد. نمی‌شود هم در نفت صددلاری و هم نفت ٣٠دلاری، یارانه ٤٥‌ هزار توماني باشد. تفاوت مردم ایران و سوئیس در نپرسیدن این سؤال است که پول یارانه‌ها قرار است از کجا تأمین شود؟ اگر دولت به واسطه تحریم‌ها و سقوط قیمت نفت، توان مالی‌اش کاهش یافته است، پس این هزینه هنگفت را از کجا باید تأمین کند؟ و اینکه ناامیدکننده‌ترین سؤال در مردم دهک‌های پایین جامعه این است اگر یارانه‌ها قطع شود، آیا آنها دوباره به سمت پوپولیست‌ها و شعارهایشان جذب خواهند شد؟

 نکته دیگر که نباید فراموش کنيم تفاوت دولت‌ها در ایران است. دولت سوئیس به مالیات مردم و کسب‌وکارشان وابسته است و دولتمردان در برابر خطا و اشتباهاتشان باید جواب‌گو باشند. اما دولت ایران بیش از مالیات، قدرت خود را مدیون دلارهای نفتی است. باید بپذیریم رأی اخیر مردم سوئیس نه‌فقط یک نتیجه غیرمنتظره نیست، بلکه نتیجه درست‌ فکرکردن یک جامعه است. متأسفانه ما هیچ‌گاه از این تلنگرها درس نگرفته‌ایم و فقط چندروزی را به افسوس گذرانده‌ایم و دوباره فراموشی و فراموشی...

مجید سلیمی‌بروجنی. کارشناس اقتصادی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

g: 1395/5/208:59:09،
271
32
آنجا مدیران حرامخوار نداره آنجا مسئولین فامیلی و باندی انتخاب نمیشوند آنجا مدیران هیئتی انتخاب نمیشوند. بهرحال تشابه زیادی در عملکرد دارند یعنی هر دو کشور مردمش باهوشند.
داد گر: 1395/5/209:18:58،
155
40
مرد حساب دیگه چیزی مونده که مالیات ندیم یک شکلات می خری زده روش مالیات بر ارزش افزوده...........
امین: 1395/5/209:27:16،
171
31
اینا همه بر میگرده به اعتماد بین مردم و دولت و تمام
علي: 1395/5/209:27:49،
83
32
احسنت
واقعیت: 1395/5/209:31:43،
75
27
مومن خدا اگر مردم با فرهنگ و دارای تمدن ایران هم مثل مردم سوییس عمل می کردند که بایستی دنیا تمام می شد.
همیشه باید بین مردم با فرهنگ ایران و کشورهای بی تمدن اروپایی فرق باشد یا نه؟
معین: 1395/5/209:35:23،
92
25
میشه از نرخ تورم و گرونی های سویس هم بگین؟ تولیدات ملیشونو 3 برابر قیمت به هم وطناشون میفروشن؟ و 1/3 قیمت صادر کنن کشورا دیگه؟
فرد: 1395/5/209:47:55،
84
32
اراده جمعی ملت ما از عراق داعش زده کمتره بعد مارو با سویس مقابسه میکنی؟
کوکی: 1395/5/209:57:50،
91
30
علت اصلی اعتماد مردم به مسولینشون هستش.سوئیس به هیچ کشوری مثل ما کمک نمیکنه.سوئیس فلسطین و لبنان نداره.سوئیس حقوق 230 میلیون تومنی در کنار حقوق های 812 هزار تومنی نداره.سوئیس سوئیسه...ایران نیست.
من که 1 ریال از یارانم نمیگذرم.شده پولش رو از خود پرداز بگیرم و آتیشش بزنم ولی نمیزارم خرج عشق و حال آقازاده ها بشه.
فرزاد: 1395/5/210:08:54،
73
34
خیلی معذرت میخوام ولی دلم میخواست دستم به نویسنده مقاله میرسید تا به صورت فیزیکی ! فقر و پایین ترین دستمزد جهانی و بیشترین ساعت کاری جهانی و بی عدالتی در حق مردم ایران رو بهش یاد آور بشم که ظاهرا از مقاله اش جا افتاده !!!
ارش: 1395/5/210:14:54،
79
37
عزيزجان اونا ميدونن اگه اين يارانه را نگيرن خرج خودشون ميشه
ما اگه نگيريم خرج كدوم كشورهايه دوست و برادر ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟
فكر كنم بدونين حدس بزنين
امين: 1395/5/210:22:16،
58
31
مردم سوييس ميگن كه اگه اين پول رو بگيريم ديگه اشتياقي به كار كردن نخواهيم داشت.ولي تو ايران همه دنبال كار هستند و اونايي هم كار دارند، سر جاي خودشون نيستن
خيلي با سوييس فرق داريم خييييلللي. مقايسه بي موردي بود
mehdi: 1395/5/210:24:45،
69
34
من حاضرم سویس زندگی کنم ، یارانم به دولت بدم. آخه ایرانو با این سطح زندگی و امکانات با سویس مقایسه میکنی. مثل مقایسه فرغون و بوگاتی میمونه
محمد: 1395/5/210:45:15،
56
23
اطمینان داشته باشید اگر مردم 100درصد در عمل ببیند مسیولین به فکر مردمند و این فکر بودن در کلام به عمل و نتیجه بینجام اون موقع مردم نتنها از یارانه انصراف میدند بلکه کار و تلاش بیشتر و بهتری را برای پیشرفت انجام میدند
کورش کبیر: 1395/5/211:27:05،
60
30
در پاسخ به هموطن عزیز g
ایران جیب بهتر است
یک گزارشی تهیه کند از مسیزان دزدی و اختلاسها ورشوه ها و زیر میزی بگیرها و جنگل خواریها و دریا خواری ها و
و هم چنین
از عدم پاسخگو بودن و عدم حسابرسی
برخی نهادهای ... رد کشور سوییس
ابتدا این را منتشر کنین
بعد تیتر کنین
تفاوت مردم ایران و سوییس
چون این تیتر
شرمندم
اما شائبه توهین دارد
تیتر خوبی نیست
ali: 1395/5/211:31:32،
55
31
تو سویس اینجور کارشناسام وجود نداره ، رو هوا نظر بده
حسین: 1395/5/212:14:18،
50
31
هر موقع تو ایران و ایرانجیب زیر خبر بعضی از اشخاص مملکتی جای کامنت گذاشتین من هم از یارانه انصراف میدم .
چند روز پیش ی خبر گذاشتین از کسی که فیش حقوقیشو منتشر کرده نمیدونم چرا کامنت نمیشد گذاشت شما که کامنت مورد دار رو هم سانسور میکنید . نه فقط شما خیلی سایتهای دیگه هم همینجورین , ایراد به شما وارد نیست منظورم اینه که این خانه از پای بست ویران است .
کیان: 1395/5/213:18:43،
43
33
سویس در طرفهای درگیر در سوریه و عراق یا هرجای دیگه دخالت میکنه؟
سویس درامد یک مدیر دولتی 200 برابر حداقل حقوق اون کشوره؟
سویس موشک میفرسته هوا روش مینویسه فلان کشور رو میخوایم محو کنیم؟
سویس به زندگیه خصوصیه مردم کار دارن؟ تو سویس هم میرن میریزن عروسیه مردم رو خراب میکنن و داماد رو میبرن بخاطر شادی کردن میندازن توزندان؟
تو سویس دختر مردم رو بخاطر یکم لباس با پوشیدن جمع میکنن میبرن؟
قطغا اگه اینا هست که مردم سویس هم باید یارانه میگرفتن ولی در غیر اینصورت ما هم بودیم انصراف میدادیم.
علي: 1395/5/209:00:34،
114
31
از تفاوت مردم ايران با مردم سوييس گفتيد ولي از تفاوت دولت ما با دولت سوييس نگفتيد!!
جناب خان: 1395/5/210:10:51،
53
25
اگه دقت کنید دولتی ها و شبه دولتی های ما هم دقیقا مثل دولتیهای سوییس شاید هم بالاتر هستند ، البته از نظر میزان حقوقهای مدیراشون !! روسای بانکهای سوییسی هم اندازه مدیر بانکهای ایرانی حقوق نمیگیرند، تازه مدیرای ما یارانه هم میگیرند.
جکی : 1395/5/209:02:25،
68
29
اونجا میدونم اگر بگیرن باید بزارن بانک و اگه نگیرن در خزانه زخیره میشه ویا دولت در بهترین جا سرمایه گزاری میکنه.ولی در ایران اگه نگیرن یکی مثل ب ز ,س م ,م الف.میاد یکجا برمیداره میبره وکسی به کسی نیست چون اون بالا خیلی خبر های وحشتناک وجود داره دزدی کای چند هزار میلیاردی که در هیچ کجا,هییییییچ کجای دنیا نمیبینی
یار: 1395/5/209:11:37،
72
35
آقای مجید سلیمی‌بروجنی. کارشناس اقتصادی، بهتر این قسمت متن رو این طور اصلاح کنی"به‌راستی چه تفاوتی میان دولت ایران و سوئیس است که هم‌وطنان‌مان نسبت به درخواست دولت یازدهم که خواهان انصراف از دریافت یارانه بود، کاملا بی‌تفاوت و بی‌اعتنا بودند!
جنابعالی متنت رو طوری نوشتی که هرچی وضعیت بد اقتصادی کشور مقصر مردم هستن پست دولت چه کاره است، دولتی که نتونه بقول شما یک‌هجدهم حداقل حقوقی سال ١٣٩٥ رو تامین کنه انهم از محل ازاد سازی قیمت های حامل ها انرژی دیگه فاتحش خوندس.
ش: 1395/5/209:16:35،
75
29
استاد مگه یارانه رو دارن از پول نفت مدن که شما میگی نفت صد دلاری و نفت 30 دلاری، زمان هدفمندی یارانه ها بنزنین بود لیتری 100 تومن الان شده 1000 تومن، اب و برق و گاز که بماند دلار بود 1000 تومن الان 3500 تومن ..... مردم چه گناهی کردن که دولت ها نمی تونن از وابستگی به نفت بیرون بیان، امثال شما که کارشناس اقتصادی خودتون می دونید وای به حال این کشور.
mehdi: 1395/5/209:21:34،
66
25
لطفا نگاه متفاوت دولتمردان ایران وسویس را هم بگذارید آنه میدانند تمام پولشان صرف خدمت رسانی به کشور می شود ولی در ایران خودتان بهتر می دانید دولتمردان پگونه مملکت را غارت می کنند
پوريا: 1395/5/209:22:27،
55
31
اونجا نگاه دولت به مردم با اينجا خيلي متفاوته!
اينجا رو چرا نميگي؟
hamed: 1395/5/209:22:49،
53
20
وقتی نماینده مردم تازه اونم اصلاح طلب به انقلاب میگه سفره از مردم دیگه نباید انتظار داشت و گفت که ۸۰ میلیون نفر اشتباه میکنن. ایران شده مثل گوشت قربونی که هر چی کمتر ازش بکنی از دستت رفته.
مسعود: 1395/5/209:24:57،
79
28
مردم در سوییس می دانند که این پول صرف آبادانی کشورشان خواهد شد ولی مردم ایران می دانند که اگر این پول را نگیرند یا مورد دزدی و اختلاس واقع می شود و یا اینکه به سوریه و لبنان داده می شود
خوزستانی: 1395/5/209:26:27،
44
27
یارانه حداقل باید 45 دلار بشه یعنی 158 هزار تومن
عدالت کجاست : 1395/5/209:28:09،
54
32
سویس خرس نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (((((منظورم از اون خرس ها ))))) اما ایران پره خرس هست. در نتیجه کندن یک مو از خرس هم غنیمت هست
@: 1395/5/209:28:42،
44
28
از ماست که بر ماست ... در مورد هر مشکلی از جايي بايد شروع کرد !

يه سئوالی واقعا بايد پرسيد ... چرا در اين کشور های موفق دولت و حکومتی مورد اعتماد مردم وجود داره ، مگر نه اينکه دولت و حکومت هم جزئی از مردمان و فرهنگ آن کشورها هستند ؟ ...

امیر: 1395/5/209:29:18،
61
29
مردم سوییس ۹ملیون یارانه میگیرن .مردم ایران ۴۵هزارتومان یا به عبارتی ۱۵دلار.۱۵دلار پول یه ادامسم نمیشه تو سوییس
mehdi: 1395/5/209:55:48،
48
20
چرا قیاس مع الفارق میکنی استاد
اخه کجای کار ما و سوییس مثه هم هستش که این یکیش باشه
اونجا که میبنی مردمش در اومد بالا که دارن هیچ به دولتشون هم اعتماد دارن حالا چرا اونا اعتماد دارنا ما نداریم
چون اونجا نه دزدی و غارت هزاز هزار میلیاردی هست نه دکل نفتی دزدیده میشه و نه 16 مدیر دولتیشون اندازه 4500 نفر کارگر و کارمند ساده حقوق میگیرن
معین: 1395/5/210:24:48،
48
21
نظر من به شخصه به عنوان یک جوان ایرانی این بود که پول در دست این حکومت فساد آفرین و خطرناکه پس اگه به عنوان یارانه دست من و مردم باشه حداقل از دست فساد دولتی در امان هست. این تنها انگیزه من از گرفتن یارانه شد.
5158: 1395/5/210:33:19،
37
33
از یارانه و عدم دریافت میگین ولی از بدبختی و فقر و تنگدستی و قیمت بالای کالاها و خدمات توی کشور خودمون چرا چیزی نمیگین.فقط نکاتی که به درد دولت میخوره رو روش زوم میکنین و بقیه هم هیچ
احمد: 1395/5/210:35:28،
51
29
آیا مردم سوییس بدترین وبی کیفیت ترین خودرو را به سه برابر قیمت میخرند؟
ف: 1395/5/210:43:17،
42
33
1- منم اگه رفاه اقتصادی و اجتماعی داشتم انصراف میدادم. شما اگه سیر باشین بازم غذا میکشین ؟
2-شاید بحث اعتماد به دولتها هم در بین باشه
عباس : 1395/5/211:14:22،
36
27
خوب معلومه این پوال از جیب مردم پرداخت میشه زمانی که توی این چند سال همه حامل های انرژی 20 برابر رشد کرد بنزین 100 تومانی بشه هزار تومان گاز دوماهه 1700 تومانی بشه 143200 تومان چه انتظاری هست که مردم انصراف بدن اگر قیمت ها برگرده به سال قبل از هدفمندی همه انصراف میدن در واقع دولت سر مردم کلاه گذاشته چندین برابرشو از مردم میگیره وهی منت می زاره که 45 تومان پول یارانه میده
sam: 1395/5/211:23:42،
64
25
از این دست نویسنده و کارشناسایی که بار تمامی تقصیرها را گردن مردم می اندازند و دولت ها را تبرئه می کنند واقعا متنفرم،این افراد هم دروغگو هستند و هم توجیه گر ظلم و ستم.بنده چند سئوال از نویسنده این متن دارم که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.
1 - آیا در سوئیس پارتی بازی و حق خوری وجود دارد؟
2 - آیا در سوئیس آقازاده و رانت خوار وجود دارد؟
3 - آیا در سوئیس هم نورچشمی و خودی وجود دارد؟
4 - آیا در سوئیس اموال مردم توسط افراد قدرتمند غارت و چپاول می شود؟
5 - آیا در سوئیس مردم یک خودرو را سه برابر قیمت جهانی آن می خرند؟
6 - آیا در سوئس ریاکاری و چاپلوسی و زیرآب زنی فاکتورهای اساسی برای موفقیت های اداری هستند؟
7 - آیا در سوئیس هم تورم 40 تا 100 درصدی وجود دارد؟
8 - آیا در سوئیس هم قیمت دلار یکشبه سه برابر می شود؟
9 - آیا در سوئیس بین سبک زندگی مردم و حاکمان از زمین تا آسمان تفاوت است؟
علی: 1395/5/212:02:26،
39
33
و ایا آنها اینقدر مثه مسئولین ما به مردمشون اجحاف میکنن و منت میذارن و دروغ میگویند برای وعده های بی عمل
حق: 1395/5/211:54:10،
41
27
واقعا یا نویسنده مقاله خودش رو به اون راه زده یا پول خوبی بابت این مقاله گرفته
اخه کشور ما رو با سوییس مقایسه میکنی که چه؟
مجتبی: 1395/5/212:06:51،
40
34
جدی که مردم گوششون را خیلی دراز میبینید واگر نه اینجوری درباره مردم قضاوت نمی کردید به غیر از اون 950 نفر که خودتون گفتید برای دیگر هموطنانم متاسفم
حسین: 1395/5/214:06:35،
38
29
اقا اولا اون کشور 100%با شعور وکلاسوبا ما جهان سومیها مقایسه نکن دوما مگه تواین مملکت اصلا مارو ادم حساب میکنن که ازما نظر هم بخوان بعدشم اصلا از ما پرسیدن که میخوایم یا نه اول به همه دادن بعد اومدن به زور از همه گرفتن فرق ما با سوییس اینه که اونا به هموطاناشون احترام میزارن اما اینجا هموطن ینی بار اضافی
اره داداش گلم
مهرزاد: 1395/5/214:28:13،
48
29
یک حکومت وقتی میتونه موفق باشه که منافع مردمش رو به نحو احسن تامین کنه.خواسته مردمش رو به هر صورتی که شده برآورده کنه.

یک حکومت چندتا سنگر داره که باید با چنگ و دندون حفظشون کنه تا شیرازه مملکتش نپاشه و کشور سقوط نکنه :

1-سنگر اقتصاد
2-سنگر فرهنگ
3-سنگر اعتماد
4-سنگر احترام
5- سنگر امنیت

تو این چندسال اخیر به نظر من فقط سنگر آخر مونده و بقیه سنگرها رو با حماقت از دست دادیم.

امیدوارم بشه دوباره بدست بیاریم اقتصاد پویا رو،فرهنگ ملی و دینی غنی رو، اعتماد به دولتمردان و حکومت رو و ....
@: 1395/5/217:12:33،
30
32
مشکل ما اینه که همین آقای کارشناس هم معلوم نیست از کجا پول گرفته و با یه هدف جهت دار چشم به روی تمام واقعیتهای کشورش بسته و میاد یه مقایسه مسخره انجام میده که از اساس پوچ و بی ربطه ...
لازمه این مقایسه اینه که اوضاع تاریخی، استراتژیکی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی هر دو کشور بررسی شه که شاید به یه نتیجه محدود برسی. هرچند بیفایده س ...
شما فقط خواستی بگی مردم ایران! شما هم مثل مردم سوئیس یارانه نگیرید بدید اضافه شه به رقم فیش حقوقی مدیران دلسوز و کاردان کشورمون...
علي-منتقد: 1395/5/217:32:45،
37
31
كشور سوئيس يك كشور بي طرفه و با كشور هاي ديگه كاري نداره،ولي ايران چه؟ مردم ايران حساب مي كنند اگر اين چندر غاز يارانه رونگيرن فردا مي رود به كشورهاي سوريه،لبنان،عراق،فلسطين و... يا توجيب مديران و...حقوق نجومي پس با اين وضعيت نبايد چيز ديگري از مردم با شعور ايران انتظار داشت.
آريا: 1395/5/221:14:16،
30
16
كاش سوال رو اينجور مطرح ميكرديد كه چه تفاوتي بين عملكرد دولت سوئيس با ايران وجود دارد كه آنجا مردم از يارانه انصراف ميدهند اينجا نه؟
آقاي كارشناس اقتصادي آنجا مردم با دلار حقوق ميگيرند و با دلار خرج ميكنند اينجا با ريال حقوق ميگيرند و با نرخ دلار خرج ميكنند
آنجا مردم نتيجه اقتصاد بهتر دولت را در عمل مي بينند و اينجا مردم نتيجه خزانه پر دولت را -مانند دلارهاي حاصل از برجام و دلارهاي حاصل از فروش نفت بي سابقه دولت قبل- را در جيب افراد خاص ميبينند.
آنجا وضعيت رفاه عمومي بالاست و دولت به نيروي كار پويا و توانمند و متخصص نياز دارد و اينجا به گفته خود دولت ده ميليون بيكار وجود دارد.
آنجا ازدواج و داشتن مسكن و اتومبيل معمولي و شغل با درآمد متعارف حق طبيعي شهروند است و اينجا آرزوي شهروندان.
آنجا دولت با اجراي قوانين سختگيرانه كسي را مجبور به خدمت كردن دوسال بدون حقوق به خود نميكند و اينجا...
مهدی: 1395/5/300:42:17،
32
22
اونا مال بلاد کفر هستند و ما خیر سرمون مسلمان!
به دزدی عدت کردیم چرا به یارانه گرفتن عادت نکنیم!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار