کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

انتقام اردوغان

کدخبر:۲۵۵۶۵شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۲:۱۴۲۵۸۷ بازدید

هفته‌نامه اکونومیست، سرمقاله جدیدترین شماره خود را (که نسخه چاپی آن امروز شنبه منتشر می‌شود) به بررسی کودتای نظامی ناموفق ...

هفته‌نامه اکونومیست، سرمقاله جدیدترین شماره خود را (که نسخه چاپی آن امروز شنبه منتشر می‌شود) به بررسی کودتای نظامی ناموفق ترکیه اختصاص داد و نوشت: رئیس‌جمهور ترکیه در حال نابودی دموکراسی‌ای است که مردم ترکیه برای دفاع از آن جان خود را به خطر انداختند.

خیلی چیزها در مورد تلاش برای کودتای نظامی در شب پانزدهم جولای نامشخص است. چرا این کودتا نافرجام بود؟ تا چه حد می‌توان از آن به عنوان یک توطئه دسیسه‌آمیز یاد کرد؟ آیا آنها همان طور که در بیانیه اولیه خود اعلام کردند، کودتاچیانی سکولاریست بودند یا همان طور که دولت ادعا می‌کند پیروان فتح‌الله گولن، اسلامگرا‌ی تبعید شده؟

در این میان دو موضوع روشن است. نخست، مردم ترکیه نشان دادند که در آمدن به خیابان‌ها و رویارویی با سربازان شجاعت بسیاری دارند، صدها نفر کشته شدند. حزب‌های مخالف اردوغان، به صورت متحد حمله به دموکراسی را محکوم کردند. 
 
ثانیا،  نتیجه هشداردهنده‌تر این است که آقای اردوغان به سرعت در حال نابودکردن دموکراسی‌ایست‌ که مردم به خاطر آن جان خود را از دست دادند. وی به مدت دستکم سه ماه اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده است. نزدیک به 6 هزار سرباز بازداشت شدند، هزاران پلیس، دادستان و قاضی یا اخراج شده یا به حالت تعلیق درآمده‌اند. اساتید دانشگاه، کارمندان دولت، معلمان و بسیاری افرادی که به نظر هیچ ارتباطی با کودتا نداشتند نیز از پاکسازی اردوغان در امان نماندند. سکولاریست‌ها کردها و دیگر اقلیت‌ها  نسبت به وفادران آقای اردوغان احساس رعب و وحشت می‌کنند. 

این پاکسازی به قدری عمیق و گسترده بوده ( دستکم 60 هزار نفر) که برخی آنرا با پاکسازی فاجعه‌بار نیروهای بعث در عراق توسط آمریکا مقایسه می‌کنند. حتی برخی آنرا فراتر از اقدامات مورد نیاز برای حفظ امنیت کشور می‌دانند. آقای اردوغان مخالفت را با خیانت یکی کرده است، او در حال برپا کردن کودتای خود علیه پلورالیسم ترکی است. او کشور خود را به سمت آشفتگی و تعارض بیشتر رهبری خواهد کرد و این خطری جدید برای همسایگان ترکیه، اروپا و غرب خواهد بود.


2ig1s7r10ud178vkieh3.jpg

یک زمین‌لرزه دیگر

کودتای شکست‌خورده سومین شوک به اروپای پس از 1989  محسوب می‌شود. انضام کریمه به روسیه و حمله اوکراین غربی در سال 2014، این ایده را  که مرزهای اروپا تثبیت شده و جنگ سرد به اتمام رسیده است، نابود کرد. همه‌پرسی ماه گذشته برگزیت مفهوم ادغام گریزناپذیر اتحادیه اروپا را در هم شکست. حالا هم تلاش برای کودتای نظامی در ترکیه و واکنش به آن، باعث ظهور پرسش‌هایی در خصوص برگشت‌پذیری دموکراسی در دنیای غرب شده است.

آشفتگی باعث ناآرامی در ناتو ( اتحاد نظامی که اساس دموکراسی‌های اروپا را شکل می‌دهد) شده است.  بدون هیچ مدرکی، وزرای دولت اردوغان آمریکا را به دست داشتن در کودتا متهم می‌کنند، آنها همچنین اعلام کرده‌اند که آمریکا باید آقای گولن را که در پنسیلوانیا زندگی می‌کند به آنها تحویل دهد یا اینکه به غرب پشت خواهد کرد. برق پایگاه نظامی در اینجرلیک، مرکز عملیات هوایی علیه داعش، برای مدت زمان کوتاهی قطع شد. این سیاست ترکیه، اخراج این کشور را از ناتو محتمل خواهد کرد.
 
با توجه به اینکه ترکیه دومین نیروی مسلح در ناتوست، این کشور یک سنگر مستحکم برای غرب نخست در برابر توتالیتاریسم شوروی سابق و بعد از آن دربرابر آشوب خاورمیانه است. در سالهای نخست دولت زیر نظر حزب عدالت و توسعه (AK) اردوغان، این کشور به یک مدل موفق و باثبات از دموکراسی اسلامی تبدیل شد. دولت با اقلیت‌های کرد صلح برقرار کرد و به کمک اصلاحات معقول رشد اقتصادی سالمی را رقم زد. اتحادیه اروپا مذاکرات عضویت این کشور را در اتحادیه اروپا در سال 2005 آغاز کرد.

اما از زمان اعتراضات گسترده در سال 2013 علیه ساخت پارگ قزی در استانبول و سپس افشای فساد، آقای اردوغان بیش از هر زمانی مستبد و خودکامه شده است. رژیم او، روزنامه‌نگاران را زندانی کرده، ارتش را خالی کرده و قوه قضاییه را تهدید کرده است که همه این اقدامات در راستای ساقط کردن «دولت موازی»ای است که اردوغان ادعا می‌کند حامیان گولن آنرا بنا کرده‌اند.

به عنوان یک مشوق برای سرنگونی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه او چشمان خود را به عبور نیروهای جهادی در ترکیه بسته است. اردوغان می‌خواهد یک قانون اساسی جدید ایجاد کند که قدرت اجرایی را از رئیس جمهور بگیرد. او برای دستیابی به این موضوع جانب احتیاط را رها کرده به طوری که هم اکنون ترکیه با شورش دوچندان مواجه است: از طرف کردها و از طرف نیروهای جهادی. 
 
از سال 2002 تاکنون حزب عدالت و توسعه در تمامی انتخابات ترکیه پیروز شده است. اما نگاه آقای اردوغان به دموکراسی به طور واضح اکثریت‌گرایی است. در حالی که نزدیک به نیمی از ترک‌ها به او رای داده‌اند، اردوغان فکر می‌کند هرکاری بخواهد می‌تواند انجام دهد. برای ترک‌ها حیاتی خواهد بود تا با مقاومت صلح‌جویانه در برابر منازعه قدرت آن و حمایت از مخالفان پای صندوق‌های رای‌ در مورد صلاحیت رئیس‌جمهور خود تصمیم‌ بگیرند.

رفقای غربی ترکیه باید اردوغان را راضی کنند تا خویشتن‌دار بوده و به قانون احترام بگذارد. ولی اگر ادوغان نخواهد گوش دهد چه خواهد شد؟‌ ترکیه یک متحد حیاتی در جنگ علیه داعش است. این کشور نزدیک‌شدن از جنوب شرق به اروپا را کنترل می‌کند و بنابراین جریان همه چیز را از گاز طبیعی تا پناهجویان سوری را به اروپا کنترل می‌کند. اروپا از لحاظ جغرافیایی نمی‌تواند تغییر کند اما می‌تواند با آغاز یک سیستم مناسب برای کنترل مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و مدیریت پناهندگان، آسیب‌پذیری خود را کمتر کند. اگر چه اردوغان از مزایای بسیاری برخوردار است،‌ اما به هیچ وجه از فشار در امان نیست. مدتی قبل از کودتا، اردوغان به دنبال بهبود روابط خود با اسرائیل و روسیه بود.

مهترین موفقیت اردوغان در اقتصاد، تبدیل به نقطه ضعف او شده است. بسیاری از توریست‌ها در حال حاضر از سفر به این کشور وحشت دارند، بنابراین شکاف کسری حساب جاری بیشتر خواهد شد. برای در حرکت نگاه داشتن کشور به سرمایه‌گذاری‌ و وام‌های خارجی نیاز خواهد بود، بنابراین اردوغان  باید خارجی‌ها را از ثبات ترکیه مطمئن سازد. با توجه به این که در حال حاضر اردوغان همانند یک سلطان منتقم عمل می‌کند، این کار بسیار دشوار خواهد بود.

پیامدهای کودتا برای مدت طولانی احساس خواهد شد. کودتاچیان انسان‌های بسیاری را کشتند،  ارتش را بی‌اعتبار کردند،‌ توانایی خود را برای حفاظت از مرزها و مبارزه با تروریست‌ها تضعیف کردند،‌ ناتو را به لرزه انداختند و محدودیت‌های پیشروی رئیس‌جمهور خودکامه را حذف کردند. تلفات وحشتناکی که حاصل یک شب شهوت قدرت بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ايران: 1395/5/202:50:45،
86
58
(از سال 2002 تاکنون حزب عدالت و توسعه در تمامی انتخابات ترکیه پیروز شده است.)!
پس مردم پشتيبان حزب عدالت وتوسعه ي اردوغان هستند.

درضمن درآمدتركيه از36ميليون توريست خارجي درسال فقط6درصددرآمد ناخالص ملي آنهاراتشكيل ميده!!

در يكي از شهرهاي بلژيك وفرانسه عمليات تروريستي انجام شد چندين ماه حالت فوق العاده اعلام كردند! وحتي تمديد كردند!!
دركل كشورتركيه كودتاشدوتنها 3ماه حالت فوق العاده اعلام شد!!!

خشایار: 1395/5/209:07:53،
65
29
کاش میشد که اردوغان حرف ماها را بداند
برادر
نکنه برین در مدرسه نزدیک محل کارتان
اونهایی که دوست نداری را
شبانه اعدام کنی
دادگاههای یک دقیقه ای بزاری و اعدام کنی
نکن
دنیا ارزش این کارا را نداره
سالها بعد از تو زیاد میگویند
محمد: 1395/5/209:38:07،
55
59
چيزي به سقوط اردوغان نمونده. درسته درآمد ناخالص توريست 6 درصده ولي درآمدهاي وابسته به توريستش بالاي 20 درصده.
sami: 1395/5/213:47:57،
49
37
ولی واقعیت و تاریخ نشون داده که میتونی بکشی و همچنان تداوم داشته باشی البته یک حاکم ظالم هیچوقت برای ابد نخواهد موند. اینو تاریخ میگه.
مش رجب: 1395/5/220:27:50،
28
35
با اینکه با خشونت و اعمال زور به هر نحوی و از سمت هر گروه و عقیده ای مخالفم و اردوغانم(جناب سلطان) کم از سایر دیکتاتورها نداره...اما با شکست کودتا بشدت موافقم چون اقای گولن شخصیتی بشدت ضد ایرانی دارن و از بروز تنفرش نسبت به ایران و ایرانی تو هیچ جا دریغ نمیکنه.
مرسی: 1395/5/222:38:40،
33
31
ای کاش یه اردوغان تو ایران پیدا شه هر چی منافق دشمن شاد کن هست رو یه شبه اعدام کنه.افرین به غیرت ترک ها که اینجوری دست منافقانشون مثل عبدالله گولن کوتاه کردند.
واقع بین: 1395/5/203:35:56،
62
54
واقعیت سیاست اینه که نکشی کشتنت. اگه اردوغان اونها رو اینجوری سرکوب نکنه ۶ ماه دیگه دوباره کودتا کرده و سرنگونش می کنن. گیرم دربدترین حالت این کودتا ساختگی بوده ولی شرکت کنندگان در اون که می دونستن چیکار میکنن و تا حالا ۴ بار اینکارو کردن و اینبار باید اردوغان برای همیشه نابودشون کنه، اینها همونهایی هستن که مردمو به خاک وخون کشیدن وپارلمانو بمباران کردن، پس جای ترحم نیست و مردم ترکیه به این درک سیاسی رسیدن. کاش مصدق هم وقتی طرح اول کودتا شکست خورد اینکارو میکرد.

اروپا و غرب هم به خاطر منافع خودشون این حرف هارو میزنند چون نمی خوان دولتی اسلامی سرکار باشه. همونطور که تو مصر کودتا کردند. و حالا ترکیه رو تحدید می کنند. بقول ترامپ ناتو دیگه از هم پاشیده و ناتوی سابق نیست. اتحادیه اروپا هم که...
ن: 1395/5/214:39:52،
41
39
بله خود آمریکا رو هم پیش بینی کردن تا 2020 یعنی 4 سال دیگه تو اقتصاد از چین عقب میوفته و دیگه یکه تاز عالم نیست. دنیا همینه. مگه یه روزی انگلیس، شوروی و دیگر امپراطوری ها نبودند که سقط کردند. الان انگلیس داره تجزیه میشه!
درفش کاویانی: 1395/5/204:46:23،
59
62
کارش تمومه به زودی ..قبرخودشو دودستی کنده سرنوشت دیکتاتورهایی همانند صدام در انتظارشه جالبه مخالفاشو با رندی میخواد بچسبونه به استادش تو مکتبخونه در صورتی که مخالفین اصلیش روشنفکران وسکولارها هستن!
ا: 1395/5/214:25:32،
38
32
دیکتاتور کسی نیست که مخالفانش رو بکشه. دیکتاتور کسیه که با رای مردم بالا نیومده باشه.
و روشنفکر هم با ادعا نیست. اینها نون روشنفکری سکولاریسمو میخرن و به رای مردم احترامی قائل نیستند.
دانیال: 1395/5/204:57:52،
57
34
و این شهوت قدرت چقدر برای ما ایرانیا اشناست،
به این فکر میکنم با فروپاشی ناتو و تضعیف غرب مردم ایران با یکسری قورباغه هفتیر کش جدید
چه باید بکنن، وای به حال ما از اینم بدتر میشیم، همینطورش نمایندگی خدا میکردن، وای به حالی که....
خودشم: 1395/5/210:12:49،
43
23
کی گفته ناتو داره فرو میپاشه ؟
علی: 1395/5/208:07:56،
66
44
در فرانسه هم به خاطر تروریسم داعش برای 9 ماه حالت فوق العاده برقرار شده ولی غرب هیچ انتقادی از اونا نداره . در فلسطین اشغالی انواع ظلم به مردم بومی فلسطین می شه ولی غرب هیچ انتقاد صادقانه ای نمی کنه . در آمریکا سیاهان احساس نابرابری می کنن ولی غرب چیزی نمی گه . در روسیه زمان یلتسین روسها فقیر و محتاج اروپا بودن و غرب ازشون انتقاد نمی کرد ولی در زمان پوتین که وضعیت روسها خیلی بهتره غرب داره انتقاد می کنه به نظرم حقوق بشر چیز خوبیه ولی برای همه کشورها از جمله غرب این منافع کشورشونه که مهمه و حقوق بشر و رسانه های آزاد به ابزاری برای فشار غرب به کشورها و تضعیف اونها تبدیل شده
فرد: 1395/5/208:47:22،
54
45
شما به نظرت همه انسانها با هم برابرند؟که همه جا باید حقوقشون رعایت شه؟؟؟نه عزیز برتر داریم و نازلتر...تعیین و تشخیص کیفیت هم بستگی به خود جامعه داره..در اروپا اعدام نداریم شلاغ نداریم...الکی حبس نداریم...خوب اونا خودشون رو متفاوت میبینند...وقتی ما اینارو داریم پس درجه انسانیمون هم فرق داره .
فرد: 1395/5/208:19:02،
64
50
اردوغان داره به سیستم ایران نزدیکتر میشه تا اروپا...داره مسیر یابی میکنه.
محسن: 1395/5/210:19:04،
55
48
اردوغان یک دیکتاتوره که مردم را فریب داده و به خیابانها کشانده
به شما قول می دهم 30 سال دیگر مردم ترکیه از او به بدی یاد خواهند کرد
الان مردم جو گیر شده اند و هیچ کاریش هم نمیشه کرد. باید زمان بگذره
ا: 1395/5/214:33:40،
45
34
شما بجای اونا فکر نکن اونا بهتر از ما می دونن چیکار میکنن.
اردوغان داره یه عده کودتاچی رو سرکوب میکنه. و این هزینه دموکراسیه. تو تاریخ همه کشورهای دموکراتیک این دیده میشه مثل گیوتین های معروف فرانسه پس از انقلاب کبیر.و مردم همیشه به نیکی از رهبرانشون یاد میکنن.
آرش: 1395/5/211:48:30،
46
44
اتحاد ایران ترکیه سوریه عراق آذربایجان
اگه این اتحاد بین دولت ها و ملتها تشکیل بشه این اتحاد در مدت کوتاهی تبدیل به ابر قدرت دنیا میشه و به علت توازن قدرت در دنیا امنیت خوبی ایجاد میشه
ولی ایجاد این اتحاد کار خیلی سختیه
چون سالیان درازه که قدرتهای بزرگ بین این ملتها اختلافات ریشه ای مسخره ایجاد کرده اند
siya: 1395/5/213:03:54،
32
35
اونوقت عرب چی.داداش تا وقتی با همه دنیا تعامل نکنی ابرقدرت نمیشی از آمریکا که ابرقدرت تر نیس ولی حتی با بزرگترین دشمنش توافق کرد
ناصر: 1395/5/216:02:09،
39
31
آینده جهان در شرق و اسیای میانه است و طبق پیش بینی ها، دولتهای چین ،ژاپن، کره و کشورهای آسیای میانه بعلت منابع خیلی زیاد و موقعیت برتر، نقطه ثقل قدرت دنیا خواهند بود که جاده ابریشم ترکها باز ایجاد خواهد شد و ترکیه این قدرت عظیم رو به اروپا وصل خواهد کرد و تا 50 سال دیگه آمریکا قدرت چندم خواهد بود.مگر اینکه جنگ جهانی دیگه ای رخ بده!
حسین: 1395/5/217:31:06،
33
43
متاسفم واستون که دیدتون این شکلیه
کودتا رو خود اردغان راه انداخت با یه کودتای نمایشی بهانه واسه خودش جور کرد که مخالفانشو دستگیر کنه و تحت فشار بزاره اون کودتا نبود خاله بازی بود مکه با دوتا هلیکپتر و هواپیما کودتا میکنن؟ کار خود اردغانه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما