کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
iRest
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه کسی بازار شکر را بهم ریخت؟

کدخبر:۲۵۵۴۷جمعه، ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۸:۴۷۱۹۴۷ بازدید

در حالی که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هیچ کمبودی در بازار شکر وجود ندارد، اما صنایع شیرینی‌پزی و شکلات‌سازی و کارخانه‌های ...

در حالی که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هیچ کمبودی در بازار شکر وجود ندارد، اما صنایع شیرینی‌پزی و شکلات‌سازی و کارخانه‌های تصفیه شکر به گرانی و نایاب بودن این کالا در بازار اصرار می‌کنند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از فارس، اگرچه با تولید 1.5 میلیون تن شکر در سال زراعی گذشته رکورد تولید این محصول به گفته عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی شکسته شد، اما به هم‌ریختگی بازار این کالا و افزایش حداقل هزار تومانی قیمت آن در 2 ماه گذشته شیرینی این رکورد را تلخ کرد.

برخی کارشناسان معتقدند، با وجود تولید داخلی 1.5 میلیون تن شکر و واردات کافی و عرضه روزانه حدود 5 هزارتن شکر در بورس کالا، برخی دلالان برای واردات بیشتر و یا با هدف افزایش قیمت، از طریق احتکار شکر و نشان دادن کمبود مصنوعی شکر، در صدد تحمیل مجوز واردات بیشتر شکر به وزارت جهاد کشاورزی و لطمه به تولید داخلی چغندر قند هستند. براساس این گزارش، شکر کالایی است که از سالیان گذشته تا امروز واردات بیش از نیاز در کنار تولید داخلی دارد، با این حال متاسفانه عدم تعادل در بازار و احتکار باعث افزایش قیمت و گرانی این کالا در بازار می‌شود.

طی 3 سال گذشته در راستای حمایت از تولید داخلی و کاهش وابستگی به واردات شکر، برنامه‌ریزی‌هایی توسط وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید این کالای اساسی انجام شده که در نتیجه آن، تولید این محصول با افزایش چشمگیر در سال 93 به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن و در سال 94 به بیش از یک میلیون و 500 هزار تن رسید و امسال هم پیش‌بینی می‌شود تولید شکر از مرز یک میلیون و 600 هزار تن عبور کند. 

این گزارش می‌افزاید: اما متاسفانه علیرغم وضعیت خوب تولید شکر طی دو سال گذشته، بازار این کالا از ابتدای ماه مبارک رمضان امسال دچار بهم‌ریختگی شد و قیمت شکر از 2300 تومان مصوب به بیش از 3 هزار تومان و در مقاطعی به بیش از 3200 تومان هم افزایش یافت.   

البته ماجرای شکر فقط به افزایش قیمت آن ختم نشد و دبیر انجمن صنفی کارفرمایی کارخانه‌های تصفیه شکر مدعی شد که با افزایش قیمت و نایاب شدن این کالا در بازار کارخانه‌های تصفیه شکر تعطیل شده و 3500 کارگر آن بیکار شده‌اند. 

براساس این گزارش: در حالی اصرار بر نایاب بودن شکر و افزایش قیمت از طرف کارخانه‌های تصفیه شکر و صنایع شیرینی، شکلات و آب ‌میوه ادامه دارد که مسولان وزارت جهاد کشاورزی هرگونه کمبود این کالا در بازار را منکر می‌شوند و علت افزایش قیمت را هم دلال‌بازی، واسطه‌گری و فشار برای واردات عنوان می‌کنند. 

اگرچه وزارت جهاد کشاورزی منکر نایاب بودن شکر در بازار است، اما دبیر انجمن صنایع قند و شکر که در سال‌های گذشته مورد وثوق مسئولان وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است و به گفته عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی «انجمن صنفی قند و شکر در زمینه تولید، فرآوری و خرید چغندر و نیشکر از کشاورزان همراهی و همکاری خالصانه‌ای داشته و در آینده تمام اختیارات مدیریت تولید و بازار این محصول به این انجمن واگذار می‌شود» می‌گوید: وزارت جهاد کشاورزی در صدور مجوز واردات شکر تأخیر داشته است.   
این گزارش می‌افزاید: علیرغم این گفته‌ها آنچه که در واقعیت وجود دارد، این است که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که برای تأمین نیاز داخلی علاوه بر تولید داخلی باید حدود 500 هزار تن شکر خام به کشور وارد شود و واردات آن را هم به انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر واگذار کرده است و در این بین دست کارخانه‌های تصفیه شکر که طی سالیان متمادی، ماده اولیه خود را از محل واردات تأمین می‌کرده‌اند، خالی مانده است. 


کمبود شکر نداریم

علی‌اکبر مهرفرد قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی با تأکید بر اینکه مشکلاتی وجود داشته که افزایش قیمت شکر صورت گرفته است، می‌گوید: شکر به اندازه کافی در کشور موجود است و به زودی قیمت این کالا کاهش می‌یابد. 

وی تصریح کرد: علیرغم اینکه جو روانی برای کمبود شکر در کشور ایجاد شده، اما شکر عرضه شده در بورس کالا مشتری ندارد و میزان تقاضا بسیار کمتر از مقدار عرضه است. 


انحصار در واردات عادلانه نیست

غلامحسین بهمئی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تصفیه شکر با بیان اینکه توزیع مجوز واردات شکر به انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر واگذار شده است و این عادلانه نیست، گفت: 14 کارخانه تصفیه شکر و تولید قند در حال حاضر به علت کمبود ماده اولیه شکر خام تعطیل یا در حال تعطیل شدن هستند. 

وی به ارائه راهکاری برای حل معضل تعطیلی کارخانه‌های تصفیه شکر پرداخت و گفت: اگر چه ما بر اساس آمار و مستندات معتقد هستیم که میزان نیاز وارداتی به شکر خام بیش از 500 هزار تن است، اما پیشنهاد می‌دهیم تا مجوز واردات شکر خام بین دو انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر و انجمن صنفی کارخانه‌های تصفیه شکر نصف شود. 


اقدام سودجویانه دلالان برای ایجاد کمبود مصنوعی شکر در بازار  

بهمن دانایی دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر هم با تأکید بر اینکه عرضه ناموزون شکر و تأخیر در دادن مجوز واردات شکر خام به کارخانه‌های چغندری و نیشکری منجر به افزایش قیمت شکر در بازار شده است، گفت: در هفته‌های اخیر دلالان با سودجویی، اقدام به خرید شکر خام از بورس کالا کرده‌اند و با عدم عرضه آن در بازار موجب کمبود مصنوعی شکر در بازار شده‌اند. 

دانایی در شرایط می‌گوید مالکیت شکر با خرید از بورس کالا به دست دلالان و واسطه‌ها می‌افتد که مقاماتی از بورس کالای ایران می‌گویند، شکر عرضه شده در بورس کالا فقط به دارندگان پروانه مانند کارخانه‌های شیرینی و شکلات و صنایع آبمیوه و سایر کارخانه‌های مصرف کننده شکر عرضه می‌شود و به دلالان فروخته نمی‌شود.

دانایی گفت: از آنجا که صنایع شیرینی و شکلات از قدرت کمتری برای خرید نقدی شکر در بورس کالا برخوردارند، با مشکل تأمین شکر مواجه شده‌اند. 

دانایی بیان داشت: تعدادی از کشتی‌های حمل شکرخام وارداتی به ایران رسیده و در حال تخلیه بار است و تعداد هم بر روی آب است و به زودی به کشور وارد می‌شود، بنابراین نگرانی از بابت تأمین شکر نیست و این شکرها پس از تصفیه به زودی به بازار مصرف می‌رسد.


کارخانه‌های تصفیه شکر‌خام به دنبال واردات هستند

حسن عباس معروفان معاون شرکت بازرگانی دولتی هم می‌گوید: موجودی شکر کشور مطلوب است و مشکلی بابت تنظیم بازار و تأمین مواد اولیه کارخانجات صنف و صنعت نیست. 

وی افزود: شرکت‌های تولیدی صنف و صنعت که ماده اولیه آن‌ها شکر است، می‌‌توانند با مراجعه به این شرکت نسبت به تأمین و خرید میزان شکر مورد نیاز بر اساس پروانه ساخت واحد خود اقدام کنند. 

وی همچنین از عرضه شکر به صورت مستمر در بورس کالا خبرداد و افزود: این شرکت بخشی از موجودی شکر خود را در بورس کالا جهت تنظیم بازار عرضه می‌کند و لذا شرکت‌های تولیدی صنف و صنعت می‌توانند نسبت به خرید شکر از بورس کالا نیز اقدام کنند. 

البته معروفان اظهار می‌کند: که شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال جاری  50 هزار تن از ذخایر استراتژیک شکر خام خود را برای حل تعطیلی مشکل کارخانه‌های تصفیه شکر خام به صورت کارمزدی در اختیار آنها قرار داده و سال گذشته هم 162 هزار تن شکر خام برای تصفیه به کارخانه‌های تصفیه شکر داده است.

وی با تأکید بر اینکه مطالبات کارخانه‌های تصفیه شکر در مورد مواد اولیه در صورت تقاضای آن‌ها تأمین می‌شود، افزود:  این کارخانه‌ها به درآمد کارمزدی قانع نیستند و خواهان واردات شکر خام هستند. 

عباسی معروفان بیان داشت: دولت اجازه واردات شکر خام به کارخانه‌های تصفیه شکر را برای جلوگیری از دلالی نمی‌دهد، اما واردات شکر خام برای عبور موقت آزاد است. 


زمان تحویل شکر در بورس کالا به متقاضی طولانی است

البته اگرچه از جانب وزارت جهاد کشاورزی به طور دائم مطرح می‌شود که شکر در بورس کالا عرضه می‌شود و متقاضیان می‌توانند از این محل کالای مورد نیاز خود را تأمین کنند، اما ولی‌الله داود آبادی به طولانی بودن زمان تحویل شکر در بورس کالا به تولید‌کنندگان اشاره دارد و می‌گوید: بورس کالا شکر را در مدت 1.5 ماه پس از تحویل پول به تولید‌کنندگان تحویل می‌دهد. 


خرید شکر توسط واسطه‌ها از بورس کالا صحت ندارد

مرتضی مشایخی کارشناس بازار محصولات کشاورزی هم می‌گوید: طی روزهای اخیر عنوان شده که واسطه‌های از بورس کالا شکر می‌خرند، اما این موضوع صحت ندارد. 

وی بیان داشت: به نظر می‌رسد امروز صاحبان سرمایه‌ای که نمی‌توانند در بازار شکر واسطه‌گری کنند، در مقابل عرضه مستمر این محصول در بازار شفاف بورس کالا سنگ‌اندازی می‌کند. 

مشایخی تأکید کرد: تأخیر در تحویل شکر فروخته شده در بورس کالا را باید از شرکت بازرگانی دولتی به عنوان عرضه کننده سوال کرد و به نظر نمی‌رسد که این موضوع به روند معاملات بورس کالا ارتباطی داشته باشد. 

کارشناس بازار محصولات کشاورزی تصریح کرد: شکری که طی ماه‌های اخیر در بورس کالای ایران عرضه شده است، از تولید‌کننده به مصرف کننده نهایی رسیده و امکان حضور واسطه‌ها در بورس کالا به دلیل مقرراتی که نهاده‌های نظارتی گذاشته‌اند، وجود ندارد. 

براساس این گزارش: در حالی که به گفته مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی هیچ کمبودی در بازار شکر وجود ندارد، باید دید که چه کسی بازار شکر را بهم ریخته که صنایع شیرینی پزشکی و شکلات‌سازی و کارخانه‌های تصفیه شکر و قندسازی به گرانی و نایاب بودن این کالا در بازار اصرار دارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن: 1395/5/117:20:52،
71
21
یه بار دوتاشونو وسط شهر اویزون میکردن درس عبرتی میشد برای بقیه دلال ها، ولی خوب ادم دوست و رفیق خودشو که لو نمیده !
حسن: 1395/5/117:30:41،
80
25
حتما تقصیر عمو سام هستش!؟
پاسخ: 1395/5/117:48:56،
49
27
کار کاره شیکرپاره ی آتیش پاره است.
برنا: 1395/5/117:51:09،
119
29
سلطان شکر رو همه می شناسند اما هیچ کسی اسمشو نمی گه ، بعد دم از عدالت اسلامی هم می زنیم.
امیرحسین: 1395/5/121:46:19،
73
27
نام بردن اسم طرق میشه غیبت

غیبت حرام است حرام !!!
ملت: 1395/5/119:14:11،
54
28
لعنت به انحصار.
z: 1395/5/120:22:36،
62
27
سلطان رفیق گرمابه گلستان ....
Maverick: 1395/5/120:46:43،
51
33
آمریکا! مشکلات این کشور مسبب دیگه ای نداره که!
رامین: 1395/5/122:56:36،
39
61
چندسال قبل شایعه ای در مورد حضرتعالی در فضای مجازی پخش شد مبنی بر اینکه انحصار واردات شکر کل کشور در اختیار شما و دامادتان است و در این بین فعالیت های غیرقانونی نیز انجام گرفته که در مطبوعات تحت عنوان سلطان شکر مطرح شد. پاسخ شما به این شایعه چیست؟

پاسخ: این سخن کذب محض است و بارها این حرف را تکذیب کرده ایم. نه یک سهم از کارخانه اى در اختیار ما است و نه یک گرم شکر! سابقاً شنیده بودیم که دروغ گویان کاه را کوه مى کنند ولى اکنون مى بینیم بى آنکه کاهى باشد کوهى مى سازند! و این نشانه سه چیز است: بى ایمانى، بى تقوایى و نداشتن شرافت انسانى. در ضمن، این دروغ هاى رسوا که بدون آنکه یک گرم شکر در کار باشد سلطان شکر مى سازند این فایده را دارد که سبب مى شود که همه آزاداندیشان دنیا نسبت به خبرهاى آنها بى اعتماد شوند و در دام توطئه هاى آنها گرفتار نشوند.

پاسخ: 1395/5/200:15:39،
37
36
به نظرم باید اسم سلطان اصلی بیان شود چه کسی است که همه از او میترسند. اگرهم چرت است چرا کارشناسان سکوت کردند لااقل پاسخی میدادند. فضای وهم آلود باید شکسته شود باید همه چیز شفاف شود تا تهمت زدایی شود. خبرنگار از کارشناسان میپرسد سلطان شکر کیست در جواب همه خفه خون میگیرند.
آزاد اندیش: 1395/5/208:51:03،
31
37
آزاد اندیشانش رو با حال اومد
رو رو برم
اخه این همه ظلم شد به جوونای مردم کدامتون صداتون در اومد؟ غیر از اینه که بعد کلی وقت سواره شدید و به هیچ قیمت نمیخواین از دست بدید؟
ازاد اندیش هه هه
رضا آذری: 1395/5/200:19:30،
37
31
خودتونو اذیت نکنید قدیمیها میگفتند تویه هفته قند خوردنش حرام شد وبعد حلال کی اینکارو کرد مافیای شکرهم دست هموناست
اکبر: 1395/5/201:24:19،
38
21
فعلا که شکر حداقل کیلویی 3500 تومان انهم در مراکز عمده فروشی ومیادین تره بار به مردم عرضه می شود . اقایان اگر راست میگن که افزایش قیمت به خاطر دلالان است چرا انها را با واردات شکر ورشکست نمی کنند این معاون کشاورزی می خواهد با عدم موافقت واردات شکر قیمت شکر همچنان بالا بره ویک سنگ ریزهایی در کفشش است
جاوید: 1395/5/209:45:36،
30
26
وزارت جهاد کشاورزی ثابت کرد در تنظیم بازار کالاهاتوانایی و امکانات و تجربه لازم را ندارد.این دستگاه در تنظیم بازار میوه شب عید و تخم مرغ و مرغ و شکر و ....اقدام مثبتی نتوانست انجام بدهد .
معلم : 1395/5/210:03:25،
32
26
شکر در پشت مرزهای ایران به قیمت 1700 تومان هست خوب واردات سود بیشتری دارد تا تولید و باید ازاد سازی بشه در همه اجناس تا تولید کننده داخلی اگه به صرفه نیست تولیدشو عوض کنهذیا فکر چاره ای باشه
م: 1395/5/211:24:45،
27
28
دوست عزیز می دونی هر کارخانه شکر کار چند نفر را تامین می کند از کشاورز و کامیون دار و کارگر ها و......
داوود: 1395/5/212:08:20،
32
26
وزارت جهاد کشاورزی تنها وظیفه ای که برای خودش قائل است تصرف اراضی و پارک های دولتی و تقسیم آنها بین کارمندانش است . اگر هم فرصت داشته باشد به بعضی از دوستان و رفقا مجوز واردات و احتکار دادن . و سپس صدور اعلامیه که همه چیز خوبست . خلاصه هر کی به هر کیه .
مهدی: 1395/5/300:17:00،
33
21
بابا اینو دیگه همه میدونن که پسر و داماد کی مافیای شکر رو میگردونن!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما